PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : صدای خواننده ی زن حرام است ؟؟

hossein777
۱۳۸۷/۰۸/۲۷, ۱۲:۴۱
سلام ....اگه یه اهنگ که خوانندش زن هست و اهنگش جنبه طرب و رقص نداره و مثلا به صورت سنتی خونده باز هم اون اهنگ حرام هست ؟؟؟

دکلمه یک شعر توسط یک زن چی ؟؟

میشه دلیلش رو از نظر خودتون بگیددددددددددددددددددددد ؟؟

صدای زن که جزو زیبایی های خدادای هست ؟ برای چی اشکال داره ؟؟:Sokhan:

مرتضی کمیل
۱۳۸۷/۰۸/۲۷, ۱۲:۴۳
چون خدا می گه....

همون خدایی که این زیبایی رو آفرید اون رو برای مرد نا محرم حرام کرد....

blue sky
۱۳۸۷/۰۸/۲۷, ۱۲:۵۱
چون خدا می گه....

همون خدایی که این زیبایی رو آفرید اون رو برای مرد نا محرم حرام کرد....
میشه بفرمایید خدا کجا اینو گفته؟!
لطفا ایه ی قران بیارین نه احادیث جعلی و روایت و ...!

rana_
۱۳۸۷/۰۸/۲۷, ۱۳:۲۳
آيه 32 سوره احزاب

........... پس زنهار نازك و نرم با مردان سخن مگوئيد مبادا آنكه دلش بيمار هوي و هوس است به طمع ا فتد بلكه متين و درست سخن بگوئيد

خب آواز دكلمه و هر چيزي شبيه اين تن صدا را زيباتر مي كند پس طبق اين آيه حرام است

blue sky
۱۳۸۷/۰۸/۲۷, ۱۳:۵۵
عزیزم کی موقع اواز خوندن صداشو ظریف کرده؟!! http://qsmile.com/qsimages/24.gif
شما اواز خوندن و با ناز کردن اشتباه گرفتی عزیز!
اون صدای ظریفی که گفته شده واسه اواز نیست! واسه صحبت کردنه که میشه تن صدارو تغییر بدی و ملایم و با تنی غیرواقعی و البته اروم! حرف بزنی! ولی تو اواز خوندن صدا از ته حلق در میاد و با قدرت! یعنی هر چی صدای واقعی طرفه اون میاد بیرون! نه صدای ساختگی!
و اگه اینطوریه شما اصلا نباید با مردی حرف بزنی یا باید موقع حرف زدن صداتو کلفت کنی! اما ایا این درسته؟!
چرا که صدای تو که خانمی به هر حال نازکتره ( که حتی ممکنه خدادای نازکتر از بقیه هم باشه!) و اون مرد رو به طمع بندازه!

rana_
۱۳۸۷/۰۸/۲۷, ۱۴:۳۵
عزیزم کی موقع اواز خوندن صداشو ظریف کرده؟!! http://qsmile.com/qsimages/24.gif
شما اواز خوندن و با ناز کردن اشتباه گرفتی عزیز!
اون صدای ظریفی که گفته شده واسه اواز نیست! واسه صحبت کردنه که میشه تن صدارو تغییر بدی و ملایم و با تنی غیرواقعی و البته اروم! حرف بزنی! ولی تو اواز خوندن صدا از ته حلق در میاد و با قدرت! یعنی هر چی صدای واقعی طرفه اون میاد بیرون! نه صدای ساختگی!
و اگه اینطوریه شما اصلا نباید با مردی حرف بزنی یا باید موقع حرف زدن صداتو کلفت کنی! اما ایا این درسته؟!
چرا که صدای تو که خانمی به هر حال نازکتره ( که حتی ممکنه خدادای نازکتر از بقیه هم باشه!) و اون مرد رو به طمع بندازه!

نه لازم نيست موقع صحبت كردن عاميانه با آقايون صداتون را كلفت كنيد از عشوه و ناز الكي كه بعضي از خانمها به صداشون اضافه مي كنند خودداري كنيم با تن صداي معمولي خودمون صحبت كنيم
موقع آواز خواندن خواه ناخواه صداي خواننده طنين مي گيرد وبراي زيباتر شدن آهنگين مي شود خب به نظر شما اين ايراد نيست ؟

دختر خوب
۱۳۸۷/۰۸/۲۷, ۱۵:۰۹
چرا تفسیر به رای میکنید؟
خدا کی گفته حرامه؟
برید از مرجع تقلیدتون بپرسید. من تو سایت آقای سیتانی دیدم که شنیدن صدای زن خواننده در صورتی که شهوت برانگیز نباشه و مناسب با مجالس لهو و لعب نباشد فی نفسه مشکلی ندارد.
لطفاً نظر خودتون رو با نظر اسلام جابجا نکنید.

blue sky
۱۳۸۷/۰۸/۲۷, ۱۵:۱۱
نه لازم نيست موقع صحبت كردن عاميانه با آقايون صداتون را كلفت كنيد از عشوه و ناز الكي كه بعضي از خانمها به صداشون اضافه مي كنند خودداري كنيم با تن صداي معمولي خودمون صحبت كنيم
موقع آواز خواندن خواه ناخواه صداي خواننده طنين مي گيرد وبراي زيباتر شدن آهنگين مي شود خب به نظر شما اين ايراد نيست ؟
نه! صدا برای زیباتر شدن اهنگ نمیگیره! صدا جای خودشو داره واهنگ جای خودشو! صدا برای زیباتر شدن و گوشنواشدن موسیقی با اهنگ همراه میشه و درکنار هم هستن! نه اینکه اهنگ باعث زیبایی صدا بشه! اگه اینطور بود دیگه ملاک خوانندگی زیبایی صدا نبود! چون هر کس که با اهنگ میخوند صداش زیباتر میشد! اما میبینین که در عمل اینطور نیست! و قطعا موافقید که بعضی از مثلا خواننده ها صدای قشنگی ندارن!
و تو قران هم درباره ی طنین و صوت گرفتن صدا صحبتی نشده!
بازم میگم! صدای خواننده صدای واقعی خود شخصه! صدایی که با قدرت از حنجره بیرون میاد صدای دستکاری شده نیست!
امیدوارم تونسته باشم منظورمو برسونم.

hossein777
۱۳۸۷/۰۸/۲۷, ۱۶:۲۶
ولی تا اونجا که میدونم فتواهای بقیه علما گفته که صدا در هر صورتی که باشه حرام هست ....درسته ؟

║★║فاطمی║★║
۱۳۸۷/۰۸/۲۷, ۱۶:۴۲
http://shiaupload.ir/images/72jncozvd6mok9q9wbra.gifبنام تو اي قرار هستيhttp://shiaupload.ir/images/72jncozvd6mok9q9wbra.gif

سلام و عرض ادب و احترام

نظر دوستان محترم رو به فتواي مراجع اعظام تقليد جلب مي كنم :

سوال :شنيدن آواز زن توسط مرد نامحرم
شنيدن صداي آواز زن براي مرد نامحرم چه حكمي دارد ؟
پاسخ : حرام است.

گوش دادن مرد به موسيقيهايي که توسط زنان خوانده شده است
سوال :آيا گوش دادن به موسيقيهاي كه زنان مي خوانند ولي آرام هستند و مناسب مجالس فساد نيستند هم اشكال دارد؟
پاسخ :حرام است.

خواندن سرود توسط زنان به همراه مردان
سوال :خواندن سرود توسط زنان به صورت دستجمعى همراه با مردان اگر موجب مفسده نباشد چه حكمى دارد؟
پاسخ :اشكال دارد.
گوش دادن به صداي خواننده زن
سوال :آيا گوش كردن به ترانه خوانده شده توسط خواننده زن چنانچه آن خواننده پير باشد جايز است و همچنين آيا مصافحه كردن با آنان ايرادي دارد؟
پاسخ :هر دو مورد حرام است.

اجرای سرود توسط بانوان
سوال :اجراي سرود توسط بانوان در مراسم اعياد مذهبي چه حکمي دارد.
پاسخ :جايز نيست.

گوش دادن به موسیقی زن
سوال :آيا گوش دادن به صداي زن خارجي با موسيقي ملايم اشکال دارد
پاسخ :گوش دادن به آواز زن جائز نيست

گوش دادن به آواز زن نامحرم
سوال :گوش دادن به آواز زن نامحرم براى مرد در صورتى كه اشعار مذهبى بخواند و موجب مفسده هم نباشد چه حكمى دارد؟

آوازخوانی و موسیقی بانوان
نظر به ابهامات و پرسشهايى كه در خصوص چگونگى مواجه افكار عمومى با موسيقى و آواز زنان مطرح است، سؤالات ذيل تقديم حضور مى گردد.

1ـ اجراى آواز بانوان به صورت تك خوانى و هم آوايى چه حكمى دارد؟
2ـ پرداختن زنان به موسيقى و آواز تا چه حد مجاز مى باشد؟
3ـ آواز بانوان به چه نحوى و در چه مكانهايى مجاز مى باشد؟
4ـ آيا پخش و انتشار موسيقى و آواز بانوان مجاز است؟

پاسخ1 تا آخر: كليّه آهنگها و صداهايى كه مناسب مجالس لهو و فساد است حرام، و غير آن جايز است، و فرقى در اين قسمت ميان مرد و زن نيست، ولى خوانندگى نوع مباح براى زنان در صورتى جايز است كه مجلس مخصوص به جنس خودشان باشد. خواه دسته جمعى بخوانند، يا به تنهايى.

جوانان عزيز بايد توجّه داشته باشند كه سيل تهاجم فرهنگى غرب نبايد ما را مرعوب سازد، و تصوّر كنيم ما بايد خود و احكام دين خود را بر فرهنگ آنها تطبيق دهيم; زيرا فرهنگ غرب گام به گام جوانان را به سوى ابتذال كامل پيش مى برد، و آنها را از درون تهى مى سازد، و به اين ترتيب هر گونه مانع را كه بر سر راه مطامع آنهاست بر مى دارد.

آيه الله عظمي خامنه اي
س 1146: گوش دادن به صداى زن هنگامى كه شعر و غير آن را با آهنگ و ترجيع مى‏خواند اعم از اينكه شنونده، جوان باشد ياخير، مذكر باشد يا مؤنث چه حكمى دارد؟ و اگر آن زن از محارم باشد، حكم آن چيست؟
پاسخ :اگر صداى زن به صورت غنا نباشد و گوش دادن به صداى او هم به قصد لذت و ريبة نباشد و مفسده‏اى هم بر آن مترتّب نگردد، اشكال ندارد و فرقى بين موارد فوق نيست.

آيه الله عظمي فاضل لنكراني
سؤال 2183 :در مجالس زنانه عزادارى، زنان مداحى و سخنرانى مى كنند، و صداى آنها با بلندگو به گوش مردان رهگذر مى رسد، آيا اين عمل جايز است؟
پاسخ : شنيدن صداى ايشان اگر در معرض ريبه و التذاذ نباشد حرام نيست. ولى با اينكه خداوند متعال مى فرمايد: «فاسْئَلوهُنَّ مِنْ وَراءِ حجاب» خوب است كه مجالس زنانه خصوصاً در رابطه با عزادارى و مداحى اهل البيت (عليهم السلام)طورى باشد كه كاملا مراعات عفت بشود

آيه الله عظمي سید محمد حسینی شاهرودي
سؤال (2): خواندن زن ، هم خوانى زنان بامردان و شنيدن هم خوانى چه طور چه حكمى دارد ؟
پاسخ : چونكه غالباً مهيج است لذا غالباً حرام است .

آيه الله عظمي نوري همداني
س 545 : نوحه گرى، قرآن خوانى، دعا خوانى خانمها بصورت دست جمعى يا فردى به صداى بلند بطورى كه مردها بشنوند و موجب تَلّذذ باشد كه صد در صد هم چنين است چه صورت دارد؟
پاسخ : اگر موجب فساد باشد اشكال دارد

آيه الله عظمي مكارم شيرازي
پاسخ : گوش دادن به آواز زن جائز نيست

دوستان محترم عنايت داشته باشند اين مقدار كه ارائه شد تنها نظرات بخشي از فقهاي محترم بود و البته مشتي نمونه خروار . لذا توجه دوستان گرامي را به اين نكته جلب مي كنم كه با دقت بر سه حكم : حرام است ؛ جايز نيست و اشكال دارد كه تقريبا در نظر همه مراجع اعظام مشاهد مي شود ؛ آيا واقعا جايي باقي مي ماند كه يك خانم مومن بخواهد به آواز خواني بپردازد ؟؟

تصور حقير بر اين است كه خواهران مسلمان و مومن ارزشهاي والا و بسيار عالي و ارزشمند و زيبائي در وجود خود براي ارائه به جامعه دارند كه هم مفيد فايده ؛ وهم حافظ شان و مقام آنها و هم موجب تعالي و تقرب آنان به خداوند سبحان است .

و چقدر زيباست كه خواهران مومنه به جاي پرداختن به اين امور لغو و بيهوده كه نه تنها متضمن حاصل خيري نيست كه حتي بيم مفسده و گناه هم در آن ميرود ؛ جنبه هاي ارزشمند اخلاقي ؛ ايماني ؛ انساني و متعالي وجود خود را بشناسند و تقويت كنند و با پيروي از سيره زنان صدر اسلام و خصوصا بانوي محشر فاطمه زهرا و زينب كبري سلام الله عليهما و درسايه علم و ايمان و تقوا به پرورش آنها بپردازند تا الگوي ارزنده اي براي ساير زنان در سراسر گيتي باشند .

موفق و مويد باشيد

http://shiaupload.ir/images/zkk73suue6u3d8363e47.gif

hossein777
۱۳۸۷/۰۸/۲۷, ۱۶:۵۳
یعنی چه ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ من که هیچ حالت مفسده ای هنگام گوش کردن آهنگ های درست درون خودم حس نمی کنم ..........تازه بعضی وقتا هم با شنیدن اهنگ های اون خواننده های قدیمی حس می کنم به خدا نزدیک تر شدم و بیشتر دوست دارم به این و اون محبت کنم ................

اصلا این جوری یعنی چی ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ همش مرددددددددددددددد ؟؟؟ خداوند پس زن رو واسه چی افریده ..........

یعنی در حین وقار و سنگینی یه خواننده زن نمی تونه یه شعر رو بصورت آواز بخونه ....حالا آهنگ هم نداشته باشه ................

واقعا کههههههههههههه.....پس زن چه نقش و جایگاهی داره ؟؟؟؟؟؟؟؟ همیشه که نباید واسه شوهرش باشه ..........باید از اون زیبایی هایی که خدا درونش قرار داده همه ی ادما بتونن استفاده کنن ......نه جوری که سو استفاده بشه ............

Reihane
۱۳۸۷/۰۸/۲۷, ۱۶:۵۹
سلام

آهنگ و صدای زن دو مقوله از هم جداست. آهنگی که غنا باشد یعنی نوعی طرب و حالت رقص در انسان ایجاد کند،حرام است.

صدای زن هم دو حالت دارد:گاه بصورت حرف زدن معمولیست که در صورتی که با ناز و کرشمه باشد،آنهم حرام است.گاه بصورت آوازه خوانیست که آنهم در حالتی که مطالب بیهوده و لهو در آن گفته شود و همراه با آلات موسیقی حرام باشد و صدای آنرا مرد نامحرم بشنود حرام است.

حال صدای آوازه خوانی زن اجنبی با حالت خاص و با شرایط بالا بهمراه یک آهنگ طرب انگیز که جای خود دارد و قطعا حرام!ولی اگر این موارد را نداشته باشد،حرام نیست.مثل دکلمه زن بدون هیچ ریبه و کرشمه ای حتی اگر همراه با آهنگ خیلی معمولی باشد.

blue sky
۱۳۸۷/۰۸/۲۷, ۱۸:۰۷
خانم فاطمی ممنون از پاسختون ولی این مورد که خوندن زن از دید مراجع حرام هست رو همه میدونستیم! ولی میخوایم دلیلشو بدونیم! پس ممنون میشم جهت تکمیل پستتون دلایل این مراجع رو هم قرار بدین و بگین بر اساس کدوم ایه ی قران این فتواهارو صادر کردن!!!

تصور حقير بر اين است كه خواهران مسلمان و مومن ارزشهاي والا و بسيار عالي و ارزشمند و زيبائي در وجود خود براي ارائه به جامعه دارند كه هم مفيد فايده ؛ وهم حافظ شان و مقام آنها و هم موجب تعالي و تقرب آنان به خداوند سبحان است .

و چقدر زيباست كه خواهران مومنه به جاي پرداختن به اين امور لغو و بيهوده كه نه تنها متضمن حاصل خيري نيست كه حتي بيم مفسده و گناه هم در آن ميرود ؛ جنبه هاي ارزشمند اخلاقي ؛ ايماني ؛ انساني و متعالي وجود خود را بشناسند و تقويت كنند و با پيروي از سيره زنان صدر اسلام و خصوصا بانوي محشر فاطمه زهرا و زينب كبري سلام الله عليهما و درسايه علم و ايمان و تقوا به پرورش آنها بپردازند تا الگوي ارزنده اي براي ساير زنان در سراسر گيتي باشند .

موفق و مويد باشيد

بله خوب!
چه لزومی داره زن به این امور لغو و بیهوده بپردازه؟!!! اصلا چه نیازی داره زن به علایقش بپردازه؟ اصلا چه معنی داره زن موهاشو نپوشونه؟! چه معنی داره زن کف دستش نمایان بشه؟! چه معنی داره زن فقط لباس بوشه و مانتو یا چادر روش نپوشه؟!! چه معنی داره زن تو گونی نباشه!؟ چه معنی داره زن ...! اصلا چه نیازی داره زن زندگی کنه!؟
بله! درست میگین! زن باید فقط تو خونه بشینه و از هیچ کدوم از لذتهای زندگی بهره نبره و از همه چی محروم باشه و فقط به تربیت فرزندانش بپردازه و به شوهرش برسه! و این کاریه که فایده داره و به درد میخوره! و شان و منزلت زن اینقدر بالاست که از هیچ کدوم از لذتها به جز لذت مادری نباید سودی ببره و ارزشش اینقدر بالاست که همیشه باید تو یه گونی پیچیده باشه چرا؟ چون ارزشش اینقدر بالاست که .....!
من موندم با این ارزش بالای زن چرا زن هم رده و همپای مرد افریده شده و مجبوره با این موجود ... سرکنه و مجبور باشه خودشو از همه چی محروم کنه؟! این چه عدالتیه که خدا زن رو با این همه ارزش تو این دنیا افریده و مجبورش کرده کنار مردا زندگی کنه؟!!

blue sky
۱۳۸۷/۰۸/۲۷, ۱۸:۱۴
سلام

آهنگ و صدای زن دو مقوله از هم جداست. آهنگی که غنا باشد یعنی نوعی طرب و حالت رقص در انسان ایجاد کند،حرام است.

صدای زن هم دو حالت دارد:گاه بصورت حرف زدن معمولیست که در صورتی که با ناز و کرشمه باشد،آنهم حرام است.گاه بصورت آوازه خوانیست که آنهم در حالتی که مطالب بیهوده و لهو در آن گفته شود و همراه با آلات موسیقی حرام باشد و صدای آنرا مرد نامحرم بشنود حرام است.

حال صدای آوازه خوانی زن اجنبی با حالت خاص و با شرایط بالا بهمراه یک آهنگ طرب انگیز که جای خود دارد و قطعا حرام!ولی اگر این موارد را نداشته باشد،حرام نیست.مثل دکلمه زن بدون هیچ ریبه و کرشمه ای حتی اگر همراه با آهنگ خیلی معمولی باشد.

دوست عزیز لطفا برای هر کدوم حرفاتون دلیل هم بیارین و بگین براساس کدوم ایه ی قران این حرفو میزنین و این حکم و میدین!
وگرنه از این نوع فتواها همه ما به قدر کافی شینیدیم و منم میتونم از این فتواها صادر کنم و انواع و اقسام محدودیتها و ازادیهارو مجاز یا حرام و .... بخونم!
پس لطفا دلیل بیارین!
ممنون

Divine Love
۱۳۸۷/۰۸/۲۷, ۱۹:۵۸
میشه بفرمایید خدا کجا اینو گفته؟!
لطفا ایه ی قران بیارین نه احادیث جعلی و روایت و ...!

به نظر شما تنها منبع استخراج احکام قرآنه؟؟؟
یعنی می خواید بگید هیچ حدیثی رو قبول ندارید؟
روایت غدیر خم, حدیث ثقلین , حدیث سلسلة الذهب. اینا همه حدیث و روایتند.

Reihane
۱۳۸۷/۰۸/۲۷, ۲۰:۵۱
دوست عزیز لطفا برای هر کدوم حرفاتون دلیل هم بیارین و بگین براساس کدوم ایه ی قران این حرفو میزنین و این حکم و میدین!
وگرنه از این نوع فتواها همه ما به قدر کافی شینیدیم و منم میتونم از این فتواها صادر کنم و انواع و اقسام محدودیتها و ازادیهارو مجاز یا حرام و .... بخونم!
پس لطفا دلیل بیارین!ممنون
خواهر محترم جناب بلو اسکای شما کمی صبور باشید،اگر کسی مدرک ارائه نداد او را متهم به فتوا دادن بکنید!همه جملاتی که شما مشخص کردید،عین مطالبیست که در کتاب لمعه شهید ثانی!قسمت متاجر ذکر شده.این کتاب هم در حوزه و هم دانشگاه تدریس می شود،علمای فعلی هم در اصل فتاوا با ایشان اختلافی ندارند!می توانید به آن رجوع کنید.

از طرفی آیات قرآنی که خواستید،در مورد غنا می توان به آیات زیر اشاره کرد:
1- سوره حج آیه 30
2- سوره لقمان آیه 31
که در تفاسیر غنا را بعنوان یکی از مصادیق (لهو الحدیث و قول زور) منظور شده در آیات، ذکر کرده اند.

و اما در مورد آوازه خوانی زن وقتی که در قرآن سوره احزاب آیه 32 آمده: فلا تخضعن با القول... و قلن قولا معروفا.این آیه طبق تفاسیر گرچه خطاب به زنان پیامبر است،ولی شامل به همه زنان می شود.حال که در سخن گفتن معمولی اینقدر دقت و باریک بینی شده!آوازه خوانی برای نامحرم که جای خود دارد.

موفق باشید.

blue sky
۱۳۸۷/۰۸/۲۷, ۲۱:۰۷
خواهر محترم جناب بلو اسکای شما کمی صبور باشید،اگر کسی مدرک ارائه نداد او را متهم به فتوا دادن بکنید!همه جملاتی که شما مشخص کردید،عین مطالبیست که در کتاب لمعه شهید ثانی!قسمت متاجر ذکر شده.این کتاب هم در حوزه و هم دانشگاه تدریس می شود،علمای فعلی هم در اصل فتاوا با ایشان اختلافی ندارند!می توانید به آن رجوع کنید.

از طرفی آیات قرآنی که خواستید،در مورد غنا می توان به آیات زیر اشاره کرد:
1- سوره حج آیه 30
2- سوره لقمان آیه 31
که در تفاسیر غنا را بعنوان یکی از مصادیق (لهو الحدیث و قول زور) منظور شده در آیات، ذکر کرده اند.

و اما در مورد آوازه خوانی زن وقتی که در قرآن سوره احزاب آیه 32 آمده: فلا تخضعن با القول... و قلن قولا معروفا.این آیه طبق تفاسیر گرچه خطاب به زنان پیامبر است،ولی شامل به همه زنان می شود.حال که در سخن گفتن معمولی اینقدر دقت و باریک بینی شده!آوازه خوانی برای نامحرم که جای خود دارد.

موفق باشید.

عزیزم من مدرک از قران خواستم! پس ممنون میشم از قران ایه نشونم بدین نه از دروس طلبگی! چون تو همون دروس طلبگی گفته شده خواندن زن حرام است که مراجع فتوا دادن و بحث این تاپیک هم بحث برسر علت این موضوعه!
درباره ی غنا ایه هایی مطرح کردین ولی من که متوجه منظورتون نشدم! ممنون میشم بیشتر توضیح بدین که کجای این ایه ها به بحث غنا مربوط میشد!
ایه 30 سوره حج:
ذَلِكَ وَمَن يُعَظِّمْ حُرُمَاتِ اللَّهِ فَهُوَ خَيْرٌ لَّهُ عِندَ رَبِّهِ وَأُحِلَّتْ لَكُمُ الْأَنْعَامُ إِلَّا مَا يُتْلَى عَلَيْكُمْ فَاجْتَنِبُوا الرِّجْسَ مِنَ الْأَوْثَانِ وَاجْتَنِبُوا قَوْلَ الزُّورِ
ترجمه:
اين است [آنچه مقرر شده] و هر كس مقررات خدا را بزرگ دارد آن براى او نزد پروردگارش بهتر است و براى شما دامها حلال شده است مگر آنچه بر شما خوانده مى‏شود پس از پليدى بتها دورى كنيد و از گفتار باطل اجتناب ورزيد

ایه31 سوره لقمان:
أَلَمْ تَرَ أَنَّ الْفُلْكَ تَجْرِي فِي الْبَحْرِ بِنِعْمَتِ اللَّهِ لِيُرِيَكُم مِّنْ آيَاتِهِ إِنَّ فِي ذَلِكَ لَآيَاتٍ لِّكُلِّ صَبَّارٍ شَكُورٍ
ترجمه:
آيا نديده‏اى كه كشتيها به نعمت‏خدا در دريا روان مى‏گردند تا برخى از نشانه‏هاى [قدرت] خود را به شما بنماياند قطعا در اين [قدرت نمايى] براى هر شكيباى سپاسگزارى نشانه‏هاست

درباره ی ایه ی 32 سوره ی احزاب هم تو پستهای قبلم توضیح دادم پس لطفا یک بار دیگه بخونین و سپس با درنظر گرفتن اون پاسخ به من جواب بدین و دلیل بیارین که چرا همچین فتوایی صادر شده.
ممنون

blue sky
۱۳۸۷/۰۸/۲۷, ۲۱:۱۵
به نظر شما تنها منبع استخراج احکام قرآنه؟؟؟
یعنی می خواید بگید هیچ حدیثی رو قبول ندارید؟
روایت غدیر خم, حدیث ثقلین , حدیث سلسلة الذهب. اینا همه حدیث و روایتند.
من قبلا دراین باره با شما بحث کردم!
بله قران به عنوان مرجع منه! و هر چیزی که باید باشه تو قران حتی به اشاره ای اومده!
چون متاسفانه امروزه احادیث جعلی جای زیادی تو دین و اسلام دروغی پیدا کردن و فتواهای مختلفی ازشون به اسم اسلام صادر میشه که همینجوری با عقل جور درنمیاد!بنابراین فقط احادیثی میتونن قابل قبول و مستند باشن که با عقل و منطق و علم و .... جور در بیاد! و تو جواب دلیلش کسی نگه از پیامبر بوده و شما نمیدونید و عقلتون کامل نیست و مراجع فقط میفهمن و ...!

parsa
۱۳۸۷/۰۸/۲۷, ۲۱:۳۸
سلام ....اگه یه اهنگ که خوانندش زن هست و اهنگش جنبه طرب و رقص نداره و مثلا به صورت سنتی خونده باز هم اون اهنگ حرام هست ؟؟؟

دکلمه یک شعر توسط یک زن چی ؟؟

میشه دلیلش رو از نظر خودتون بگیددددددددددددددددددددد ؟؟

صدای زن که جزو زیبایی های خدادای هست ؟ برای چی اشکال داره ؟؟:sokhan:

سلام بر شما

صدای زن رو هیچ کس نگفته حرام هست.
بله، اگر صدای زن طوری باشه که آهنگین باشه بطوری که نوع مردان با شنیدن اون لذت ببرند، این حرام هست.

این که گفته شده نوع مردان، به جهت رفع این اشکال هست که فرضا مردی بگوید من بشخصه هیچ لذتی از این صدای فلان خواننده نمیبرم. ولی اگر طوری باشه که نوع مردان از آهنگ خوندن اون خانم لذت می‌برند، این حرام هست.

این هم که گفتید: صدای زن جزو زیبایی های خدادادی هست و...، خب چرا این اشکال رو در مورد موی زن و دیگر زیبایی های او نمی‌کنید؟ مگر آنها خدادادی نیست؟ پس نباید اشکال داشته باشه که مردان این زیبایی‌ها رو ببینند؟

ضمنا، آیه‌ای هم که این دوستمون نقل کردند، یکی از دلایل این مدعا هست.
آيه 32 سوره احزاب

........... پس زنهار نازك و نرم با مردان سخن مگوئيد مبادا آنكه دلش بيمار هوي و هوس است به طمع افتد بلكه متين و درست سخن بگوئيد

خب آواز دكلمه و هر چيزي شبيه اين تن صدا را زيباتر مي كند پس طبق اين آيه حرام استلذا فقها هم (البته نه فقط طبق این آیه، بلکه آیات و روایات بسیار دیگر) فتوایشان همین هست که صدای زن اگر آهنگین و با ناز باشد، (ناز رو خودم به عنوان قید توضیحی اضافه کردم) مشکل دارد و حرام هست.

دیگه فرقی نمیکنه این صدا در آواز و ترانه باشه، سرود باشه، دکلمه باشه، حتی قرآن و اذان باشه.

البته این حکم در تک خوانی زن هست و در جمع‌خوانی خانم‌ها، مساله فرق می‌کند.

فتاوا رو هم دوست گرامیمون در پست ذیل نقل نمودند.

سلام و عرض ادب و احترام

نظر دوستان محترم رو به فتواي مراجع اعظام تقليد جلب مي كنم:
.
.
.

parsa
۱۳۸۷/۰۸/۲۷, ۲۱:۴۱
یعنی چه ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ من که هیچ حالت مفسده ای هنگام گوش کردن آهنگ های درست درون خودم حس نمی کنم ..........تازه بعضی وقتا هم با شنیدن اهنگ های اون خواننده های قدیمی حس می کنم به خدا نزدیک تر شدم و بیشتر دوست دارم به این و اون محبت کنم ................

اصلا این جوری یعنی چی ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ همش مرددددددددددددددد ؟؟؟ خداوند پس زن رو واسه چی افریده ..........

یعنی در حین وقار و سنگینی یه خواننده زن نمی تونه یه شعر رو بصورت آواز بخونه ....حالا آهنگ هم نداشته باشه ................

واقعا کههههههههههههه.....پس زن چه نقش و جایگاهی داره ؟؟؟؟؟؟؟؟ همیشه که نباید واسه شوهرش باشه ..........باید از اون زیبایی هایی که خدا درونش قرار داده همه ی ادما بتونن استفاده کنن ......نه جوری که سو استفاده بشه ............
ممکنه بفرمایید با صدای کدوم خواننده قدیمی به خدا نزدیک می‌شید؟ :Gig:
یعنی ممکنه انسان به واسطه انجام کاری که خدا منع کرده، به اون نزدیک بشه؟

ضمنا، من متوجه نشدم که بحث حرمت صدای آهنگین زن، چه ارتباطی با فلسفه خلقت و آفرینش داره.

parsa
۱۳۸۷/۰۸/۲۷, ۲۱:۵۴
من قبلا دراین باره با شما بحث کردم!
بله قران به عنوان مرجع منه! و هر چیزی که باید باشه تو قران حتی به اشاره ای اومده!
چون متاسفانه امروزه احادیث جعلی جای زیادی تو دین و اسلام دروغی پیدا کردن و فتواهای مختلفی ازشون به اسم اسلام صادر میشه که همینجوری با عقل جور درنمیاد!بنابراین فقط احادیثی میتونن قابل قبول و مستند باشن که با عقل و منطق و علم و .... جور در بیاد! و تو جواب دلیلش کسی نگه از پیامبر بوده و شما نمیدونید و عقلتون کامل نیست و مراجع فقط میفهمن و ...!

اینکه انتظار داشته باشیم تمام احکام در قرآن ذکر بشه، خیلی انتظار بجایی نیست.
چون علاوه بر حجم بسیار بسیار زیاد، قرآن در طول زمان دچار نقص می‌شد. زیرا هر روز ممکن است مساله جدیدی پیش بیاد و چون حکمش در قرآن بیان نشده، دلیلی بشه بر نقص اون.

خداوند متعال کلیات رو در قرآن بیان نموده و برای دستیابی به جزئیات، در زمان حاضر که دسترسی ما به معصوم (ع) به طرق عادی ممکن نیست، مجتهدین احکام از چند راه به احکام و مسائل شرعی دست پیدا می‌کنند:

- قرآن
- روایات
- عقل
- اجماع (اجماع فقها بر مطلبی. البته نه اینکه هرچی اجماع فقها بود بقیه فقها باید قبول کنند! بحثش مفصل هست.)
- اصول عملیه (اصولی که در جایی که حکم شرعی کاملا مشخص نبود، به آن عمل میشه!)

این هم که فرمودید روایات جعلی و دروغ زیاد هست، بله، حق با شماست.
اتفاقا وظیفه مجتهد تشخیص همین هست.

ضمنا به این نکته هم توجه داشته باشید که ما مقلدین احکام، هیچ کدوممون نمیتونیم برای پاسخ سوالات شرعی مستقیم به آیات قرآن و روایات و احادیث عمل کنیم. بلکه وظیفه ما عمل به رساله هست.

چون میدونم الان احتمالا برای شما و دیگر دوستان ممکن است این سوال پیش اومده باشه که چرا؟ مگه ما خودمون عقل نداریم و نمیتونیم بفهمیم؟ برای چی تقلید کسی دیگر را کنیم؟ و...، پیشنهاد می کنم این مطلب رو مطالعه کنید.

البته نسبتا مفصل هست ولی سعی شده به شبهه مذکور پاسخ بده:

http://www.askquran.ir/showthread.php?t=7211

rezvaneh
۱۳۸۷/۰۸/۲۸, ۰۸:۰۷
چرا شنيدن صداي خواننده زن خارجي حرام است ولي ديدن صورت ومو ي اين زنان خارجي در فيلم هاي سينمايي كه در سيماي جمهوري اسلامي پخش ميشه حرام نيست

rana_
۱۳۸۷/۰۸/۲۸, ۰۹:۴۲
نه! صدا برای زیباتر شدن اهنگ نمیگیره! صدا جای خودشو داره واهنگ جای خودشو! صدا برای زیباتر شدن و گوشنواشدن موسیقی با اهنگ همراه میشه و درکنار هم هستن! نه اینکه اهنگ باعث زیبایی صدا بشه! اگه اینطور بود دیگه ملاک خوانندگی زیبایی صدا نبود! چون هر کس که با اهنگ میخوند صداش زیباتر میشد! اما میبینین که در عمل اینطور نیست! و قطعا موافقید که بعضی از مثلا خواننده ها صدای قشنگی ندارن!
و تو قران هم درباره ی طنین و صوت گرفتن صدا صحبتی نشده!
بازم میگم! صدای خواننده صدای واقعی خود شخصه! صدایی که با قدرت از حنجره بیرون میاد صدای دستکاری شده نیست!
امیدوارم تونسته باشم منظورمو برسونم.

يعني منكر اين مي شوي كه وقتي صداي خواننده اي را حالا زن را مي شنوي تصور ذهني از صدا توي ذهنت مياد و دفعه بعد كه اون آهنگ تكرار مي شه اون تصور هم همراه آْن هست نكنه شما تصوري محجبه از يك خانوم آواز خوان مي كنيد ؟
در ضمن شما منكر اين قضيه هم نمي شويد كه از تن صداي خواننده ترغيب به شنيدن دوباره ترانه مي شويد ؟

darya.com
۱۳۸۷/۰۸/۲۸, ۱۱:۲۷
سلام بر شما

صدای زن رو هیچ کس نگفته حرام هست.
بله، اگر صدای زن طوری باشه که آهنگین باشه بطوری که نوع مردان با شنیدن اون لذت ببرند، این حرام هست.

این که گفته شده نوع مردان، به جهت رفع این اشکال هست که فرضا مردی بگوید من بشخصه هیچ لذتی از این صدای فلان خواننده نمیبرم. ولی اگر طوری باشه که نوع مردان از آهنگ خوندن اون خانم لذت می‌برند، این حرام هست.

يعني مردها انقدر ضعيفن كه با شنيدن صداي خانم هم....... ؟!!!!
بابا اين ديگه چه جورشه؟ خب خدا چرا مردها رو اينجوري آفريده: زن خودش رو بپوشونه، نخونه، نرقصه، آرايش نكنه، تكون نخوره، نفس نكشه و ...... كه چي ؟ مبادا مردي تحريك بشه؟!!!!

Pherdous
۱۳۸۷/۰۸/۲۸, ۱۱:۲۸
سلام.ببخشید دوستان.اگر اشکالی ندارد من هم نظری در این مورد بدهم.
این صدای زن به چه دلیل حرام است؟منظورم دلیل عقلی است.
در کلاس موسیقی سنتی ، خانمی هستند که آواز ایرانی کار میکنند.ایشان صدایی بسیار پر و رسا دارند و بسیار به موسیقی مسلط هستند.
اما او به جایی نخواهد رسید.
استاد هم همیشه از این موضوع گلایه داشتند که چرا صدای زن حرام است؟
صدای زن ، مخصوصآ برای موسیقی سنتی ایران بسیار عالی است.شاید اگر از هر ده مرد سه نفر صدایشان برای این موسیقی خوب باشد ، اما برای زن این شاید به 7 تا هم برسد.
البته منظور من از موسیقی سنتی ، ان موسیقی هایی که در سبک هایده و مرضیه است ، نمیباشد.این موسیقی ای که مد نظر من است بسیار فاخر و جدی است . مثل آواز قمرالملوک وزیری.حاضرم یک قطعه از این آواز را قرار دهم تا ببینید که آیا اصلآ از این صدا چه حس شهوت انگیزی به شما دست میدهد؟

Reihane
۱۳۸۷/۰۸/۲۸, ۱۳:۱۷
عزیزم من مدرک از قران خواستم! پس ممنون میشم از قران ایه نشونم بدین نه از دروس طلبگی! چون تو همون دروس طلبگی گفته شده خواندن زن حرام است که مراجع فتوا دادن و بحث این تاپیک هم بحث برسر علت این موضوعه!
درباره ی غنا ایه هایی مطرح کردین ولی من که متوجه منظورتون نشدم! ممنون میشم بیشتر توضیح بدین که کجای این ایه ها به بحث غنا مربوط میشد!
ایه 30 سوره حج:
ذَلِكَ وَمَن يُعَظِّمْ حُرُمَاتِ اللَّهِ فَهُوَ خَيْرٌ لَّهُ عِندَ رَبِّهِ وَأُحِلَّتْ لَكُمُ الْأَنْعَامُ إِلَّا مَا يُتْلَى عَلَيْكُمْ فَاجْتَنِبُوا الرِّجْسَ مِنَ الْأَوْثَانِ وَاجْتَنِبُوا قَوْلَ الزُّورِ
ترجمه:
اين است [آنچه مقرر شده] و هر كس مقررات خدا را بزرگ دارد آن براى او نزد پروردگارش بهتر است و براى شما دامها حلال شده است مگر آنچه بر شما خوانده مى‏شود پس از پليدى بتها دورى كنيد و از گفتار باطل اجتناب ورزيد

ایه31 سوره لقمان:
أَلَمْ تَرَ أَنَّ الْفُلْكَ تَجْرِي فِي الْبَحْرِ بِنِعْمَتِ اللَّهِ لِيُرِيَكُم مِّنْ آيَاتِهِ إِنَّ فِي ذَلِكَ لَآيَاتٍ لِّكُلِّ صَبَّارٍ شَكُورٍ
ترجمه:
آيا نديده‏اى كه كشتيها به نعمت‏خدا در دريا روان مى‏گردند تا برخى از نشانه‏هاى [قدرت] خود را به شما بنماياند قطعا در اين [قدرت نمايى] براى هر شكيباى سپاسگزارى نشانه‏هاست

درباره ی ایه ی 32 سوره ی احزاب هم تو پستهای قبلم توضیح دادم پس لطفا یک بار دیگه بخونین و سپس با درنظر گرفتن اون پاسخ به من جواب بدین و دلیل بیارین که چرا همچین فتوایی صادر شده.
ممنون
خواهر عزیز با عرض معذرت، من در آدرس آیه سوره مبارکه لقمان، شماره سوره را ذکر کردم منتهی آیه 6 سوره لقمان است که درباره لهو الحدیث مطلب آمده؛ گرچه اگر شما طالب حقیقت باشید همان تفسیر آیه 30 سوره حج نیز شما را می تواند قانع کند باید به تفاسیر معتبر مثل المیزان و نمونه رجوع کنید تا پاسخ خود را بگیرید که این آیات چه ربطی به غنا دارد؟!

با این حال من یک نمونه را ذکر کردم که یکی از مصادیق لهو الحدیث و قول زور مذکور در آیات، غنا معرفی شده است.

در ثانی من فقیه نیستم که این فتوا را داده باشم و در جایگاه فقیه هم نیستم، چراکه بقول یکی از علما (مجتهد شدن مثل چاه کندن با سوزن است تا به آب برسی) و مدرک حرف خودم را هم بیان کردم که نگویید از پیش خود حرفی زده ام. نمی دانم چه دلیلی دارد که از من ادله قرآنی می خواهید؟ باید از فقها این را بخواهید که بر چه اساس این فتوا را داده اند. با این وجود من چند آیه یعنوان شاهد مثال برای راهنمایی بیشتر شما ذکر کردم که با مراجعه به تفاسیر و شأن نزول آنها می توانید تا حدودی علت صدور این حکم را بیابید.

از طرفی دیگر منطق شما چیست که روایات را انکار می کنید؟ مگر جز اینست که علمای ما در استنباط احکام به ادله اربعه یعنی قرآن-سنت-اجماع-عقل رجوع می کنند و یا سنت جز روایات و سیره پیامبر و ائمه است؟ تا موقعی که ادله محرزه که روایات هم جزو آنهاست، وجود دارد نوبت به اصل عملی مثل برائت و استصحاب و غیره نمی رسد.با این اهمیتی که روایات در استنباط احکام دارند و احکام نیز تأثیر مستقیم در زندگی ما دارند! پس چرا همه را رد می کنید؟ روایات چه از لحاظ سند چه متن چه محتوا و چه از لحاظ های دیگر تقسیم بندیهای متفاوتی دارند و همه را نمی توانید بعنوان حدیث جعلی رد کنید.

در مورد آیات قرآن هم که توضیح دادم بقیه پیگیری با خود شماست، امیدوارم به نتیجه مفیدی برسید.

blue sky
۱۳۸۷/۰۸/۲۹, ۰۰:۱۹
اینکه انتظار داشته باشیم تمام احکام در قرآن ذکر بشه، خیلی انتظار بجایی نیست.
چون علاوه بر حجم بسیار بسیار زیاد، قرآن در طول زمان دچار نقص می‌شد. زیرا هر روز ممکن است مساله جدیدی پیش بیاد و چون حکمش در قرآن بیان نشده، دلیلی بشه بر نقص اون.

خداوند متعال کلیات رو در قرآن بیان نموده و برای دستیابی به جزئیات، در زمان حاضر که دسترسی ما به معصوم (ع) به طرق عادی ممکن نیست، مجتهدین احکام از چند راه به احکام و مسائل شرعی دست پیدا می‌کنند:

- قرآن
- روایات
- عقل
- اجماع (اجماع فقها بر مطلبی. البته نه اینکه هرچی اجماع فقها بود بقیه فقها باید قبول کنند! بحثش مفصل هست.)
- اصول عملیه (اصولی که در جایی که حکم شرعی کاملا مشخص نبود، به آن عمل میشه!)

این هم که فرمودید روایات جعلی و دروغ زیاد هست، بله، حق با شماست.
اتفاقا وظیفه مجتهد تشخیص همین هست.

ضمنا به این نکته هم توجه داشته باشید که ما مقلدین احکام، هیچ کدوممون نمیتونیم برای پاسخ سوالات شرعی مستقیم به آیات قرآن و روایات و احادیث عمل کنیم. بلکه وظیفه ما عمل به رساله هست.

چون میدونم الان احتمالا برای شما و دیگر دوستان ممکن است این سوال پیش اومده باشه که چرا؟ مگه ما خودمون عقل نداریم و نمیتونیم بفهمیم؟ برای چی تقلید کسی دیگر را کنیم؟ و...، پیشنهاد می کنم این مطلب رو مطالعه کنید.

البته نسبتا مفصل هست ولی سعی شده به شبهه مذکور پاسخ بده:

http://www.askquran.ir/showthread.php?t=7211

ممنون از پاسختون
اما تو قرانی که صدای نازک زن و چیزهایی به این ظریفی اشاره شده چه طور میتونید بگید انتظار به جایی نیست!؟ در کنار این موضوع قطعا اضافه کردن یک کلمه اواز یا خوندن نمیتونست زیاد حجمی تو قران بگیره! علاوه بر اینها از نظر عقلی هم بسنجی این قابل درکه و هم علم اعم از علم رواشناسی و هم منطق میتونه اینو ثابت کنه که نازک کردن صدای زن و ناز کردن به این وسیله روی مرد تاثیر میذاره! اما اواز خوندن چی؟! چه اثبات علمی وعقلی برای این موضوع هست؟!
برای همین و خیلی چیزهای دیگه به این معتقدم که هر چیزی تو قران اومده با دلیل عقلی و علمیه و بنابراین هر استنباطی هم که قراره ازش بشه و یا به قول شما چیزی که توش نباشه ولی باید عمل بشه قطعا باید با دلیل عقلی و علمی و قابل قبول جمع کثیری از اهل علم و عقل باشه! بنابراین سوال من از شما اینه به دلیل کدوم مدرک علمی و عقلی میگین اواز خوندن هم شامل این میشه و چرا حرف زدن معمولی شامل این نمیشه! جز اینکه پیش خودشون فکر کردن دیگه حرف زدن هم منع کنن خیلی مسخره است؟! من این برداشت و دارم و از شما میخوام تو این مورد جوابی ارائه بدین.
این پست شما و به خصوص اون تیکه ای از توش مشخص کردم برمیگرده به همون دلایل و منطقی که همیشه داده میشه و قطعا جواب قانع کنده ای نیست! این وظیفه کجا ذکر شده!؟ و کی گفته؟! جز خود مراجع که میگن بیاین و از ما تقلید کنین؟!؟!!!
بحث درمورد تقلید زیاده که اگه بخواین باید به طور جدا مفصل بحث بشه.اما چیزی که من میخوام یه دلیل قانع کننده واسه این فتوا و بسط این ایه است! این ایه فقط درباره ی نازک کردن صدا و عشوه صحبت شده که دراون شکی نیست و قابل قبوله اما اینکه به اواز خوندن و ... بسطش دادن این قابل قبول نیست مگر اینکه دلیل قانع کننده بیارن.

اون لینکی که قرار دادین هم کامل مطالعه کردم ولی متاسفانه اون هم قابل قبول نبود چرا که بحث جدیدی توش نبود! همون بحث تقلید و توجیه وجودش بود که گفتم قابل بحثه!
مثلا فرموده بودین انسان تنها سه راه داره! یا باید خودش مجتهد و اخوند و مرجع بشه! یا باید از یه نفر تقلید کنه! یا به طور حد وسط از همه تقلید کنه!!!!
اما یه راه دیگه هم هست که شما بهش توجه نکردی! میتونه تقلید نکنه! و میتونه با علم و عقل بره جلو. میتونه علت هر حکمی رو از عالم و مجتهدی که ادعای فتوا کرده بپرسه و با شنیدن دلیل قانع کننده اون کارو انجام بده.که به نظر من ادم عاقل و وظیفه ی هر انسانی همینه نه به قول شما تقلید! عالم و مرجع موظفه وقتی از علت یک فتوا سوالی میشه برای اثباتش دلایل و مدارکی که از اونها استفاده کرده و این فتوارو داده ارائه کنه. مدارکی که نزد جمیع اهل عقل و منطق قابل قبول باشه نه فقط خودش یا چند نفر محدود!
مثال پزشک و مهندسو ... رو زدین! اما اونها همینطورن.شما اگه از یه پزشک بپرسی چرا به من این دارو رو دادی براش دلیل میاره و اگه از یه مهندس علت کارشو بپرسی بازم دلیل میاره و یا ممکنه شمارو به قسمتی از یه کتاب طب راهنمایی کنه که اون کتاب ر وپیش هر طبیبی ببری قبول داره و از نظر علمی واسش اثبات هست و همچنین یه مهندس! مثلا یه مهندس عمران واسه معادلات و اندازه گذاری پی ساختمون محاسبه کرده و اگه شما دلیل بخواین براتون همون موقع دلیل میاره و توضیح میده چرا و چه جوری این اندازه رو بدست اورده و اعمال کرده! حتی اگه شما هم نفهمید میتونید پیش یکی که تخصصشو داره ببرین و از صحتش مطمئن شین!
اما علما چی؟ جز اینه که فقط تعداد خیلی محدودی این فتواهارو قبول دارن!! غیر از اینه که حتی خودشونم با خودشون تفاهم ندارن و بعضی جاها هر کدوم یه ساز میزنن!؟ و وقتی هم اثباتی ازشون میخوای میگن شما نمیفهمید و ما میفهمیم و شما باید تقلید کنین!!
چرا یه ادم عاقل باید این حرف رو قبول کنه و چرا یه ادم عاقل موظفه فقط تقلید کنه؟!
تو باقی علوم تا اونو اثبات نکنی و تا یه نظریه ای رو برای جمیع اهل علم و عقل اثبات نکنی به صورت قانون درنمیارن! ولی چرا اینجا که میشه علما مانند دیگر علوم و تخصصها لزوم و اجباری برای اثبات درستی حرفشون ندارن؟

blue sky
۱۳۸۷/۰۸/۲۹, ۰۰:۳۲
يعني منكر اين مي شوي كه وقتي صداي خواننده اي را حالا زن را مي شنوي تصور ذهني از صدا توي ذهنت مياد و دفعه بعد كه اون آهنگ تكرار مي شه اون تصور هم همراه آْن هست نكنه شما تصوري محجبه از يك خانوم آواز خوان مي كنيد ؟
در ضمن شما منكر اين قضيه هم نمي شويد كه از تن صداي خواننده ترغيب به شنيدن دوباره ترانه مي شويد ؟خوب بشه!
کجا گفته شده اگه تصوری از یه زن تو ذهنت بیاد حرامه و گناه داره؟! و کجا گفته شده تکرار صدای یه زن تو گوش حرامه؟! شما اگه همینجوری با یه مردی خیلی معمولی صحبت کنی و اون مرد بعدا به حرفای شما و به خود شما فکر کنه و صداتون تو گوشش تکرار بشه فعل حرام انجام داده؟!!! و حتی عمیقتر اگه شما ذاتا صدای قشنگی داشته باشی و اون مرد از صدای شما هم خوشش بیاد باز هم گناه کرده؟ یا شما گناه کردی که با اون مرد حرف زدی یا جلو چشمش ظاهر شدی و اون شمارو دیده و حالا داره بهتون فکر میکنه؟!!!

خوب بله! وقتی صداش قشنگه میخوای دوباره بشنوی و از صدای قشنگش لذت ببری و از خوندنش! این واسه خواننده ی مرد هم همینه! و واسه تمام صداهای قشنگ همینه! نه فقط زن! ولی این به این معنی نیست که طرف لذت جنسی میبره از اون صدا و اون صدا تحریکش میکنه که دوست داره باز هم بشنوه! صدای خوش برای همه لذت بخشه. مثل موسیقی معمولی و بی کلام! شما تا حالا نشده بخوای یه موسیقی بیکلام رو چندین و چند بار بشنوی؟ ایا یه مرد نمیخواد یه موسیقی که حتی مرد خونده یا یه موسیقی بیکلام رو چندین بار بشنوه؟؟! ایا این علاقه به شنیدن به خاطر تحریک جنسیشه؟ یا لذت سمعی که به طور طبیعی تو انسان قرار داده شده؟!
ایا شما تا به حال از صدای موج دریا لذت نبردین؟! ایا تا به حال ارزو نکردین و دلتون نخواسته برین و اون تجربه ی شنیدن صدای دریا رو تکرار کنین و لذت ببرین!؟
چرا همه چیز رو با دید جنسی میبینیم؟! و چرا همه چیز رو برای خانمها بسط میدیم؟!!!!
کجای این ایه اینهارو منع کرده؟ وچه دلیل علمی وعقلی هست که این موضوع رو تایید کنه؟

blue sky
۱۳۸۷/۰۸/۲۹, ۰۰:۵۶
خواهر عزیز با عرض معذرت، من در آدرس آیه سوره مبارکه لقمان، شماره سوره را ذکر کردم منتهی آیه 6 سوره لقمان است که درباره لهو الحدیث مطلب آمده؛ گرچه اگر شما طالب حقیقت باشید همان تفسیر آیه 30 سوره حج نیز شما را می تواند قانع کند باید به تفاسیر معتبر مثل المیزان و نمونه رجوع کنید تا پاسخ خود را بگیرید که این آیات چه ربطی به غنا دارد؟!

با این حال من یک نمونه را ذکر کردم که یکی از مصادیق لهو الحدیث و قول زور مذکور در آیات، غنا معرفی شده است.

در ثانی من فقیه نیستم که این فتوا را داده باشم و در جایگاه فقیه هم نیستم، چراکه بقول یکی از علما (مجتهد شدن مثل چاه کندن با سوزن است تا به آب برسی) و مدرک حرف خودم را هم بیان کردم که نگویید از پیش خود حرفی زده ام. نمی دانم چه دلیلی دارد که از من ادله قرآنی می خواهید؟ باید از فقها این را بخواهید که بر چه اساس این فتوا را داده اند. با این وجود من چند آیه یعنوان شاهد مثال برای راهنمایی بیشتر شما ذکر کردم که با مراجعه به تفاسیر و شأن نزول آنها می توانید تا حدودی علت صدور این حکم را بیابید.

از طرفی دیگر منطق شما چیست که روایات را انکار می کنید؟ مگر جز اینست که علمای ما در استنباط احکام به ادله اربعه یعنی قرآن-سنت-اجماع-عقل رجوع می کنند و یا سنت جز روایات و سیره پیامبر و ائمه است؟ تا موقعی که ادله محرزه که روایات هم جزو آنهاست، وجود دارد نوبت به اصل عملی مثل برائت و استصحاب و غیره نمی رسد.با این اهمیتی که روایات در استنباط احکام دارند و احکام نیز تأثیر مستقیم در زندگی ما دارند! پس چرا همه را رد می کنید؟ روایات چه از لحاظ سند چه متن چه محتوا و چه از لحاظ های دیگر تقسیم بندیهای متفاوتی دارند و همه را نمی توانید بعنوان حدیث جعلی رد کنید.

در مورد آیات قرآن هم که توضیح دادم بقیه پیگیری با خود شماست، امیدوارم به نتیجه مفیدی برسید.
خواهش میکنم
البته متاسفانه باز هم من ربط این موضوع ( منع اواز خواندن و موسیقی ) رو با این ایه رو متوجه نشدم!

وَمِنَ النَّاسِ مَن يَشْتَرِي لَهْوَ الْحَدِيثِ لِيُضِلَّ عَن سَبِيلِ اللَّهِ بِغَيْرِ عِلْمٍ وَيَتَّخِذَهَا هُزُوًا أُولَئِكَ لَهُمْ عَذَابٌ مُّهِينٌ
ترجمه:
و برخى از مردم كسانى‏اند كه سخن بيهوده را خريدارند تا [مردم را] بى[هيچ] دانشى از راه خدا گمراه كنند و [راه خدا] را به ريشخند گيرند براى آنان عذابى خواركننده خواهد بود

اون ایه و ترجمه اش رو هم براتون گذاشتم و منم گفتم متوجه نشدم پس کاش خودتون بیشتر توضیح میدادین که ربطش چی بود و ... نه اینکه بگین این ایه هست و از رو اون باید میفهمیدی!

دوست عزیز منم نگفتم شما فقیه هستین ولی شما اینجا جمع شدین که پاسخ شبهات رو بدین.من سوالی مطرح کردم و شما برای پاسخگویی به من اقدام کردین و از این گفته دفاع کردین و من به خاطر این موضوع دلیل میخوام ازتون و ازتون خواستم از اعتقادتون دفاع کنید.چون معتقدم ادم عاقل وقتی یه چیزی رو قبول میکنه که دلیلی براش داره و اگه هرکس دیگه ای هم این جواب رو به من میداد من از اون میرسیدم.پس لزومی نداره ناراحت بشین!
و اینکه لازمه بگم من واسه این اینجا اومدم که شما که با حوزه و روحانیون و علما و فقها سروکار دارین اگه خودتونم علت چیزی رو نمیدونید از اونها علتهارو پرس و جو کنید و بتونم به جواب برسم.
نمیدونم از چی اینقدر ناراحت شدین! من ففط علت حرفتون رو ازتون خواستم! و اگه قرار بود برای سوالم و علتش به تفاسیر و رساله ها مراجعه میکردم و اگه اونها میتونستن منو متقاعد کنن یا اگه قرار بود هر چی مراجع گفتن منم بی چون و چرا تقلید کنم، دیگه چه نیازی بود اینجا بیام و وقت و انرژی خود و شمارو هدر بدم؟!
و اینکه من نگفتم همه ی روایات جهلی هستن! گفتم روایاتی که با عقل و منطق و علم جور در نیاد جعلیه. این منطق منه!
در اخر اینکه ممنون لطف و پاسخگویینون ولی اگه نمیتونید بیشتر از یه حدی از اعتقادادتون دفاع کنید اجباری به پاسخگوییتون وجود نداره.منم مزاحمتون نمیشم و از شما دلیل نمیخوام!امیدوارم بقیه ی اعضا بتونن جواب سوالمو بدن.
ممنون و موفق باشید

rana_
۱۳۸۷/۰۸/۲۹, ۰۸:۵۶
خوب بشه!
کجا گفته شده اگه تصوری از یه زن تو ذهنت بیاد حرامه و گناه داره؟! و کجا گفته شده تکرار صدای یه زن تو گوش حرامه؟! شما اگه همینجوری با یه مردی خیلی معمولی صحبت کنی و اون مرد بعدا به حرفای شما و به خود شما فکر کنه و صداتون تو گوشش تکرار بشه فعل حرام انجام داده؟!!! و حتی عمیقتر اگه شما ذاتا صدای قشنگی داشته باشی و اون مرد از صدای شما هم خوشش بیاد باز هم گناه کرده؟ یا شما گناه کردی که با اون مرد حرف زدی یا جلو چشمش ظاهر شدی و اون شمارو دیده و حالا داره بهتون فکر میکنه؟!!!

خوب بله! وقتی صداش قشنگه میخوای دوباره بشنوی و از صدای قشنگش لذت ببری و از خوندنش! این واسه خواننده ی مرد هم همینه! و واسه تمام صداهای قشنگ همینه! نه فقط زن! ولی این به این معنی نیست که طرف لذت جنسی میبره از اون صدا و اون صدا تحریکش میکنه که دوست داره باز هم بشنوه! صدای خوش برای همه لذت بخشه. مثل موسیقی معمولی و بی کلام! شما تا حالا نشده بخوای یه موسیقی بیکلام رو چندین و چند بار بشنوی؟ ایا یه مرد نمیخواد یه موسیقی که حتی مرد خونده یا یه موسیقی بیکلام رو چندین بار بشنوه؟؟! ایا این علاقه به شنیدن به خاطر تحریک جنسیشه؟ یا لذت سمعی که به طور طبیعی تو انسان قرار داده شده؟!
ایا شما تا به حال از صدای موج دریا لذت نبردین؟! ایا تا به حال ارزو نکردین و دلتون نخواسته برین و اون تجربه ی شنیدن صدای دریا رو تکرار کنین و لذت ببرین!؟
چرا همه چیز رو با دید جنسی میبینیم؟! و چرا همه چیز رو برای خانمها بسط میدیم؟!!!!
کجای این ایه اینهارو منع کرده؟ وچه دلیل علمی وعقلی هست که این موضوع رو تایید کنه؟

در دين ما است كه اگر بر چهره نامحرم نگاه كردي و از چهره او خوشت اومد حق برگشتن و دوباره نگاه كردن و يا تصور اورا نداري تمام اينها گناه است اونوقت شما چطور مي گوييد شنيدن صداي نامحرم اون هم يه زن براي بار دوم حرام نيست

Bad Boy Blue
۱۳۸۷/۰۸/۲۹, ۲۱:۴۶
به زعم بنده حقیر به خود فرد بستگی داره
فردی که به خودش شک داره و میدونه با شنیدن صدای فلان زن تحریک میشه نباید گوش کنه
ولی کسی که به خودش اعتماد داره و میدونه که با صدای فلان زن تحریک نمیشه گوش کنه ایرادی نداره
شما تصور کن با صدای مهستی یا هایده بخوای تحریک شی اصلا امکانش هست !؟

عرفان110
۱۳۸۷/۰۹/۰۱, ۲۲:۳۳
ولی کسی که به خودش اعتماد داره و میدونه که با صدای فلان زن تحریک نمیشه گوش کنه ایرادی نداره

1- دوست عزیز اگر قرار بود من و شما که نه مجتهد هستیم و نه معصوم احکام اسلامی را به زعم خودمون تفسیر و تشریح کنیم که نه تنها در این مورد بلکه در تمامی مواردی که در راستای سلیقه امان باشد باید رفتار نماییم و سپس بگوییم به نظر من اسلام هم همین را گفته است

2- اینگونه احکام اسلامی کلی است به این معنی که اگر مشروبات الکلی در اسلام حرام است دیگر نمی شود گفت اگر یک نفر بخورد و مست نشود برایش حلال است و لی برای کسی که می خورد و مست می شود حلال است

3- احکام اسلامی سهل و ممتنع هستند یعنی در حین سادگی ممکن است دشواریهایی را هم داشته باشند و مخصوصا نگاه اسلام و قرآن کریم به ویژه به بانوان گرامی که همین هم نشان دهنده اهمیت اسلام به بانوان است ممکن است در ظاهر برخی دشواریهایی را برای آنها به همراه داشته باشد ولی در انتها در روز محشر همه متوجه می شویم که پشت سر هر منعی و مرتکب نشدن به هر عمل حرامی چه پاداشی منتظر ماست

و من الله توفیق

Bad Boy Blue
۱۳۸۷/۰۹/۰۱, ۲۲:۵۵
1-دوست عزیز خدا عقل داده تدبر کنیم نه جای عقل رو کاه پر کنیم !!
در مسئله ای که عقل شما جوابگو اون نیست باید به مجتهد رجوع کنی
همین که در بعضی مسائل مثل همین مسئله مراجع تقلید اختلاف نظر دارن شما در میابید که باید به عقل خودتون هم اعتماد داشته باشید
2- مشروبات الکلی فرق میکنه مشروب همه رو مست میکنه ولی صدای زن همرو تحریک نمیکنه
3- در این محفل نمی گنجد یعنی بهتره فعلا سکوت کنم

عرفان110
۱۳۸۷/۰۹/۰۱, ۲۳:۲۳
1-دوست عزیز خدا عقل داده تدبر کنیم نه جای عقل رو کاه پر کنیم !!
در مسئله ای که عقل شما جوابگو اون نیست باید به مجتهد رجوع کنی
همین که در بعضی مسائل مثل همین مسئله مراجع تقلید اختلاف نظر دارن شما در میابید که باید به عقل خودتون هم اعتماد داشته باشید

با این دیدگاه بفرمایید خدا عقل داده پس فرستادن رسول خدا هم بی معنی است چرا که انسانها با عقل خودشون راه درست را از نادرست تشخیص می دهند.

Bad Boy Blue
۱۳۸۷/۰۹/۰۱, ۲۳:۳۵
نه دوست عزیز من همچین چیزی نگفتم بعضی از سوال ها هست که عقل انسان قادر به جوابگویی اون نیست و خدا پیامبران خود رو برای همین مسئله فرستاد

عرفان110
۱۳۸۷/۰۹/۰۱, ۲۳:۴۵
نه دوست عزیز من همچین چیزی نگفتم بعضی از سوال ها هست که عقل انسان قادر به جوابگویی اون نیست و خدا پیامبران خود رو برای همین مسئله فرستاد
ممنون از اینکه خودتون جواب خودتون را هم دادید .
بله قطعا عقل هر انسانی برای درک درست احکام اسلامی نیاز به کارشناسان دینی که همان مجتهدین هستند دارد چرا که همانطور که شاهد هستید برای درک مسئله به این سادگی که صدای خواننده زن حرام است اینقدر عقل ما دچار تناقض گویی می شود.

Bad Boy Blue
۱۳۸۷/۰۹/۰۲, ۰۰:۰۶
شما داری همونجوری که خودت می خوای نتیجه گیری میکنی

ببین دوست من منظور از جواب هایی که عقل انسان نمی تونه جواب گوی اون باشه مثلا سوال هایی درباره معاد که اگر پیامبران نبودند ما تا ابد نمیفهمیدیم دنیای دیگه ای هم هست اصلا چه ویژگی هایی داره و اینا

حالا اینکه شما نمی تونید به همچین سوالی جواب بدید خودش جای بحث داره !!!
این سوال پیچیده نیست شما میخوایید پیچیده باشه
یکم کمک گرفتن از عقل می تونه موثر باشه به شما میگن صدای زن رو گوش نکنید چون تحریک میشید شما یکم از نعمت خدا یعنی عقل استفاده میکنی میبینی نه من با شنیدن صدای زن تحریک نمیشم نتیجشو شما بگو !؟

انسان تا جایی که میتونه باید از عقلش استفاده کنه جایی که عقلش جوابگو نبود به یکی که از خودش بیشتر میفهمه باید مراجعه کنه

parsa
۱۳۸۷/۰۹/۰۲, ۰۰:۳۶
سلام بر همگی و وقت بخیر
اول از همه عذر میخوام بابت تاخیر در پاسخ سوالاتی که در نقل قول صحبتهای قبلی بنده ایجاد شده است.
این چند روز درگیر موضوعی هستم که فرصت بازدید از کانون رو از من گرفته...!

دوم اینکه از همه رفقا خواهش میکنم در ضمن بحث سعی کنید به شخصیت ها و عقاید مورد احترام هم توهین نشود. همه ما اینجا دور هم جمع شدیم تا افکار و اندیشه هامون رو باهم در میون بذاریم و بتونیم مجهولاتمون رو به معلومات تبدیل کنیم. اصلا فلسفه ایجاد فروم های گفتگو در اینترنت همین هست!!

هیچ کدوممون هم این ادعا رو نداریم که عالم مطلقیم و هرچه میگیم صحیح هست و بقیه باطل! بلکه داریم باهم تبادل افکار میکنیم.

پس اگر هم به صحبت هم اعتراض داریم و قبول نداریم، شایسته هست که در قالب زیبا و دوستانه باهم بحث کنیم تا خدای ناکرده کدورت و ناراحتی پیش نیاد. حتی اگر باهم اختلاف عقیده داشته باشیم، بلاخره دوست که هستیم؟ غیر از این هست؟ :Rose:

-------------------------------------------------------------------------------------------

parsa
۱۳۸۷/۰۹/۰۲, ۰۰:۳۷
چرا شنيدن صداي خواننده زن خارجي حرام است ولي ديدن صورت ومو ي اين زنان خارجي در فيلم هاي سينمايي كه در سيماي جمهوري اسلامي پخش ميشه حرام نيست

سلام بر شما
اصلا بحث بر سر خواننده داخلی و خارجی یا سیمای جمهوری اسلامی و غیر اون نیست!

اگر به این نتیجه رسیدیم که گوش دادن به صدای خواننده زن جایز نیست، فرقی نمیکنه داخلی باشه یا خارجی، مسلمان باشه یا غیرمسلمان، از رسانه ملی کشور ما پخش بشه یا غیر از اون!

اما در مورد موی زنان، مسلم هست که جایز نیست. اما اینکه متاسفانه در برخی از فیلم های سینمایی و برنامه های رسانه کشورمون رعایت نمیشه، این بحث جدایی هست که در قالب موضوع این تاپیک نیست. ولی یقینا باعث حلال بودن موضوع نخواهد شد.

بحث جدایی رو میطلبه!

parsa
۱۳۸۷/۰۹/۰۲, ۰۰:۳۸
يعني مردها انقدر ضعيفن كه با شنيدن صداي خانم هم....... ؟!!!!
بابا اين ديگه چه جورشه؟ خب خدا چرا مردها رو اينجوري آفريده: زن خودش رو بپوشونه، نخونه، نرقصه، آرايش نكنه، تكون نخوره، نفس نكشه و ...... كه چي ؟ مبادا مردي تحريك بشه؟!!!!

الان شما به فلسفه خلقت خدا و احکام تشریعی اعتراض دارید یا ضعف و نقص ما مردان؟ :Moshtagh:
خداوند هم خالق زن هست و هم خالق مرد و نقاط ضعف و قوت هر دو جنس رو بهتر از هرکسی میدونه. این احکام تشریعی هم برای بهتر زندگی کردن خودمون هست.

در مورد بحث مورد نظر هم، اگر فرموده است که زنان خودشون رو در مقابل نامحرم بپوشانند، در پیش نامحرم به غنا آواز نخوانند، آرایش خود رو در مقابل نامحرمان ابراز نکنند و...، برای سلامت جامعه و راحتی هر دو طرف هست.

شاید در نگاه اول فکر کنیم زن غربی که این محدودیت ها رو نداره، آزادتر و راحت تر از یک زن مسلمان هست؛ اما انصافا اینطور نیست.

مزاحمت های مردان نسبت به زنان در جامعه مسلمان بیشتر هست یا در جوامع غربی؟
پایداری بنای خانواده در جامعه مسلمان بیشتر هست یا جامعه غربی؟
کدام یک از این دو جامعه از سلامت اخلاقی بهتری بهره می برند؟
استفاده ابزاری همچون یک کالای تبلیغاتی از زیبایی و جلوه و جمال زن در کدام یک از این دو جامعه رواج بیشتری دارد؟

مسلما جامعه ای که که این احکام در اون به درستی رعایت بشه، سالم تر و پایدارتر هست و این مساله رو بزرگان علمی و جامعه شناسان و دانشمندان غرب تصریح کرده اند. چه میشود کرد که هوس بازی ما انسان ها (اعم از زن و مرد) گاهی قدرت تفکر و اندیشیدن رو ازمون میگیره و کاری رو میکنیم که میدونیم به صلاح خود و خانواده و جامعه مون نیست.

البته...!
البته دقت کنید که بنده هیچ گاه این عقیده رو ندارم در جامعه مسلمانی ما تمام احکام اسلام بدرستی پیاده و اجرا میشه و در اون زیادی و کاستی نیست.
بله، ما کم نداریم مواردی که افراد سلیقه ای عمل میکنند و این احکام رو کم و زیاد کرده و ناقص عمل میکنند و در اینصورت طبیعتا اون نتیجه مطلوب هم گرفته نمیشه!!

ضمنا...!
ضمنا هیچ گاه این عقیده رو ندارم که تمام اخلاقیات و افکار و عقیده جوامع غربی نادرست و همه غربی ها فاسد و هرزه هستند. کسی منکر علم و پیشرفت غرب در علوم مختلف نیست. ولی خود نخبگان غربی این مطلب رو تصریح کرده اند که افتادن در سراشیبی سقوط در زمینه اخلاق و بی ثباتی خانواده ها و هرزگی برخی از جوانانشان، به جهت پایبند نبودن به همین اصول اخلاقی و آزاد بودن بی حد و مرز هست.

parsa
۱۳۸۷/۰۹/۰۲, ۰۰:۳۹
سلام.ببخشید دوستان.اگر اشکالی ندارد من هم نظری در این مورد بدهم.
این صدای زن به چه دلیل حرام است؟منظورم دلیل عقلی است.
در کلاس موسیقی سنتی ، خانمی هستند که آواز ایرانی کار میکنند.ایشان صدایی بسیار پر و رسا دارند و بسیار به موسیقی مسلط هستند.
اما او به جایی نخواهد رسید.
استاد هم همیشه از این موضوع گلایه داشتند که چرا صدای زن حرام است؟
صدای زن ، مخصوصآ برای موسیقی سنتی ایران بسیار عالی است.شاید اگر از هر ده مرد سه نفر صدایشان برای این موسیقی خوب باشد ، اما برای زن این شاید به 7 تا هم برسد.
البته منظور من از موسیقی سنتی ، ان موسیقی هایی که در سبک هایده و مرضیه است ، نمیباشد.این موسیقی ای که مد نظر من است بسیار فاخر و جدی است . مثل آواز قمرالملوک وزیری.حاضرم یک قطعه از این آواز را قرار دهم تا ببینید که آیا اصلآ از این صدا چه حس شهوت انگیزی به شما دست میدهد؟
سلام بر شما
نگاه کنید دوست من، بحث ما اصلا بر سر موضوع نیست که فلان خواننده خاص چطور هست و اون یکی چطور...! بحث کلی هست. حکم شرعی خوانندگی صدای زن در مقابل مرد نامحرم در مباحث قبلی و فتاوایی که ذکر شد مشخص هست. کسی که بخواهد پایبند باشد به همانها عمل میکند.

اما اینکه دلایل این حکم چیست؟
بحثی هست جداگانه که سعی میکنم در پست های بعدی و در جواب دوستان دیگر به اون اشاره کنم. امیدوارم شما هم در طی اون به پاسختون برسید. ولی اگر باز هم سوالی باقی بود در خدمت هستیم.

ضمنا، در مورد خانم قمرالملوک هم لازم نیست زحمت بکشید و اینجا قطعه ای رو آپلود کنید، چون مخالف قوانین اینجاست و حذف خواهد شد. کسی اگر خیلی مایل بود و خواست قطعه ای رو از ایشون پیدا کنه، خیلی راحت میتونه با یک سرچ کوتاه در موتورهای جستجو بهش دست پیدا کنه و از این جهت کار شما راحت شده است. :Labkhand:

parsa
۱۳۸۷/۰۹/۰۲, ۰۰:۴۱
ممنون از پاسختون
اما تو قرانی که صدای نازک زن و چیزهایی به این ظریفی اشاره شده چه طور میتونید بگید انتظار به جایی نیست!؟ در کنار این موضوع قطعا اضافه کردن یک کلمه اواز یا خوندن نمیتونست زیاد حجمی تو قران بگیره! علاوه بر اینها از نظر عقلی هم بسنجی این قابل درکه و هم علم اعم از علم رواشناسی و هم منطق میتونه اینو ثابت کنه که نازک کردن صدای زن و ناز کردن به این وسیله روی مرد تاثیر میذاره! اما اواز خوندن چی؟! چه اثبات علمی وعقلی برای این موضوع هست؟!
برای همین و خیلی چیزهای دیگه به این معتقدم که هر چیزی تو قران اومده با دلیل عقلی و علمیه و بنابراین هر استنباطی هم که قراره ازش بشه و یا به قول شما چیزی که توش نباشه ولی باید عمل بشه قطعا باید با دلیل عقلی و علمی و قابل قبول جمع کثیری از اهل علم و عقل باشه! بنابراین سوال من از شما اینه به دلیل کدوم مدرک علمی و عقلی میگین اواز خوندن هم شامل این میشه و چرا حرف زدن معمولی شامل این نمیشه! جز اینکه پیش خودشون فکر کردن دیگه حرف زدن هم منع کنن خیلی مسخره است؟! من این برداشت و دارم و از شما میخوام تو این مورد جوابی ارائه بدین.
این پست شما و به خصوص اون تیکه ای از توش مشخص کردم برمیگرده به همون دلایل و منطقی که همیشه داده میشه و قطعا جواب قانع کنده ای نیست! این وظیفه کجا ذکر شده!؟ و کی گفته؟! جز خود مراجع که میگن بیاین و از ما تقلید کنین؟!؟!!!
بحث درمورد تقلید زیاده که اگه بخواین باید به طور جدا مفصل بحث بشه.اما چیزی که من میخوام یه دلیل قانع کننده واسه این فتوا و بسط این ایه است! این ایه فقط درباره ی نازک کردن صدا و عشوه صحبت شده که دراون شکی نیست و قابل قبوله اما اینکه به اواز خوندن و ... بسطش دادن این قابل قبول نیست مگر اینکه دلیل قانع کننده بیارن.

اون لینکی که قرار دادین هم کامل مطالعه کردم ولی متاسفانه اون هم قابل قبول نبود چرا که بحث جدیدی توش نبود! همون بحث تقلید و توجیه وجودش بود که گفتم قابل بحثه!
مثلا فرموده بودین انسان تنها سه راه داره! یا باید خودش مجتهد و اخوند و مرجع بشه! یا باید از یه نفر تقلید کنه! یا به طور حد وسط از همه تقلید کنه!!!!
اما یه راه دیگه هم هست که شما بهش توجه نکردی! میتونه تقلید نکنه! و میتونه با علم و عقل بره جلو. میتونه علت هر حکمی رو از عالم و مجتهدی که ادعای فتوا کرده بپرسه و با شنیدن دلیل قانع کننده اون کارو انجام بده.که به نظر من ادم عاقل و وظیفه ی هر انسانی همینه نه به قول شما تقلید! عالم و مرجع موظفه وقتی از علت یک فتوا سوالی میشه برای اثباتش دلایل و مدارکی که از اونها استفاده کرده و این فتوارو داده ارائه کنه. مدارکی که نزد جمیع اهل عقل و منطق قابل قبول باشه نه فقط خودش یا چند نفر محدود!
مثال پزشک و مهندسو ... رو زدین! اما اونها همینطورن.شما اگه از یه پزشک بپرسی چرا به من این دارو رو دادی براش دلیل میاره و اگه از یه مهندس علت کارشو بپرسی بازم دلیل میاره و یا ممکنه شمارو به قسمتی از یه کتاب طب راهنمایی کنه که اون کتاب ر وپیش هر طبیبی ببری قبول داره و از نظر علمی واسش اثبات هست و همچنین یه مهندس! مثلا یه مهندس عمران واسه معادلات و اندازه گذاری پی ساختمون محاسبه کرده و اگه شما دلیل بخواین براتون همون موقع دلیل میاره و توضیح میده چرا و چه جوری این اندازه رو بدست اورده و اعمال کرده! حتی اگه شما هم نفهمید میتونید پیش یکی که تخصصشو داره ببرین و از صحتش مطمئن شین!
اما علما چی؟ جز اینه که فقط تعداد خیلی محدودی این فتواهارو قبول دارن!! غیر از اینه که حتی خودشونم با خودشون تفاهم ندارن و بعضی جاها هر کدوم یه ساز میزنن!؟ و وقتی هم اثباتی ازشون میخوای میگن شما نمیفهمید و ما میفهمیم و شما باید تقلید کنین!!
چرا یه ادم عاقل باید این حرف رو قبول کنه و چرا یه ادم عاقل موظفه فقط تقلید کنه؟!
تو باقی علوم تا اونو اثبات نکنی و تا یه نظریه ای رو برای جمیع اهل علم و عقل اثبات نکنی به صورت قانون درنمیارن! ولی چرا اینجا که میشه علما مانند دیگر علوم و تخصصها لزوم و اجباری برای اثبات درستی حرفشون ندارن؟
سلام بر شما و ممنون از توجه تون

اگر اجازه بدید من ابتدا قسمت دوم سوالتون رو (در حد توان) پاسخگو باشم، چون پاسخ قسمت اول (دلیل عقلی حرمت خوانندگی زن) در اون نهفته هست. بعد به قسمت اول سوالات بپردازیم.

نگاه کنید، در همون لینکی که به شما دادم و مطالعه هم نمودید، بنده وظایفی که یک فرد در قبال احکام تشریعی دارد رو بیان نمودم. بیان این وظایف هم همه بر مبنای حکم عقل بود.

اجازه بدید کمی توضیح بهش اضافه کنم تا عقلی بودن مطلب روشن تر بشه. (البته ناگزیر کمی از موضوع اصلی این تاپیک منحرف میشیم، ولی چاره ای نیست و بلکه شاید در جهت حل مشکل این تاپیک مفید هم باشه!)

- هر کدوم از موارد زیر که به نظرتون خلاف عقل هست رو بفرمایید تا در موردش بحث کنیم:

(البته پیش فرض این مباحث این هست که ما مسلمانیم و خداوند و پیامبران و کتب آسمانی رو قبول داریم و به این اعتقاد داریم که بعد از آخرین پیامبر امامان معصوم عهدا دار هدایت بشر شده اند و هم اکنون آخرین امام معصوم در پرده غیبت نهان است و ما دسترسی مستقیم به او نداریم تا به وظیفه ای که خداوند برایمان مقرر نموده است برسیم. اکنون فقط مساله مبهم برایمان این است که در زمان غیبت چگونه به این وظایف شرعی دست پیدا کنیم!)

(اگر هم احیانا این پیش فرض رو قبول ندارید، جای بحثش در بخش عقاید هست نه بخش احکام!)

ما همگی بنده خداییم و او آفریدگار ماست.
به عنوان یک مخلوق وظایفی رو داریم که باید بهش عمل کنیم.
برای انجام این وظایف باید ببینیم دستور خالق چیست.
طبق پیش فرض قبول داریم که این وظایف در کتب آسمانی و بوسیله پیامبران و امامان به ما رسیده و اکنون ملزم به اطاعت از آخرین ولی خدا یعنی امام معصوم در پرده غیبت (عجل الله تعالی فرجه الشریف) هستیم.
خب، حالا که دسترسی به وی نداریم چه کنیم؟
اولین پاسخ این است که ببینیم خود او چه فرموده است.
طبق روایت صحیح از ایشان به ما چنین رسیده که در زمان غیبت در مورد مسائل و مشکلات دینی به فقیهان و عالمان زمان مراجعه کنید و صفاتی را هم برای آن ها برشمرده اند که مهذب باشند و دور از لذائذ دنیا و...!

خب، ما اینجا چند راه بیشتر نداریم:

یا خود به درجه ای از فقاهت در علوم دینی برسیم که بتوانیم آیات قرآن را موشکافی کرده و محکم و متشابه رو بشناسیم، تفسیر آیات رو فرا بگیریم، روایات جعلی و واقعی رو بوسیله علوم مختلف رجال و درایه و... تشخیص داده و با علم صرف و نحو و ادبیات عرب این روایات را حلاجی کرده و معنا و مفهوم آنها رو بدست بیاریم. در زمانی که دو یا چند روایت متعارض با هم داریم و یا اصلا در مورد مساله و مشکلی روایت یا آیه ای نداریم، با تمسک به اصول عملیه وظیفه خود را دریابیم و........!

خب اگر توانستیم به این مرحله برسیم، بر ما لازم است به آنچه خود میفهمیم عمل کنیم و تبعیت از نظر دیگران بر ما جایز نیست مگر در جایی که در موضوع شک داریم و نظر دیگران نظر ما را تغییر دهد. (که به این مرحله اجتهاد می گویند.)

راه دیگر آن است که چون خود نمیتوانیم تمام راه های مرحله اول را طی کنیم، از کسی که این راه ها را طی کرده و به او اطمینان داریم تبعیت و پیروی کنیم و وظیفه خود را طبق چیزی که او از منابع و مدارک دینی بدست آورده است، دریابیم. (که به این کار تقلید در مسائل دینی می گویند.)

راه آخر هم این است که در وظایف شرعی طوری عمل کنیم که یقین کنیم مخالف نظر هیچ کدام از آن متخصصان دین و کسانی که عمرشون رو در این راه صرف کرده اند، نیست. (که به این کار عمل به احتیاط می گویند.)

--------------------------------------------------------------------------------------------

اما قسمت اول سوالات شما:

تو قرانی که صدای نازک زن و چیزهایی به این ظریفی اشاره شده چه طور میتونید بگید انتظار به جایی نیست!؟ در کنار این موضوع قطعا اضافه کردن یک کلمه اواز یا خوندن نمیتونست زیاد حجمی تو قران بگیره! علاوه بر اینها از نظر عقلی هم بسنجی این قابل درکه و هم علم اعم از علم رواشناسی و هم منطق میتونه اینو ثابت کنه که نازک کردن صدای زن و ناز کردن به این وسیله روی مرد تاثیر میذاره! اما اواز خوندن چی؟! چه اثبات علمی وعقلی برای این موضوع هست؟!
این که انتظار داشته باشیم تمام مسائل ریز و درشت در قرآن ذکر بشه، خیلی انتظار بجایی نیست. خداوند کلیات رو بیان نموده و تفسیر و توضیح جزئیات رو به عهده پیامبر و امامان معصوم بعد از پیامبر گذاشته است.
حتی در جایی هم که جزئیات مو به مو در قرآن ذکر شده است، یا مساله مهمی بوده که در همان زمان دغدغه مردم بوده است و یا شان نزول خاصی داشته و واقعه مهمی اتفاق افتاده بوده که حکمی در مورد آن صادر شده است.

این هم که انتظار داشته باشیم تمام مسائل با عقل ما جور در بیاد، خیلی انتظار بجایی نیست.
چون عقل بشر همواره در حال تکمیل شدن هست. خیلی از مسائلی که ما الان از قرآن میفهمیم و درک میکنیم، مردم قبل از ما نمی فهمیدند و درک نمی کردند، و خیلی از مسائلی که ما الان درک نمیکنیم، چه بسا که مردم بعد از ما به واسطه پیشرفت علمی به آن برسند.

پس اینکه انتظار داشته باشیم دلیل عقلی تمام مطالب و مسائل و احکام در قرآن یا روایات ذکر بشه، خیلی بجا نیست. بشر به واسطه پیشرفت علم در طول زمان به قسمتی از فلسفه احکام ممکن است پی ببرید. همانگونه که ما الان به جزئی از آن رسیده ایم. (گرچه همین هم تام نیست و ناقص است.)

اینکه گفتید چرا باید حرف مرجع تقلید رو دربست قبول کنیم و از دلیل و مدرک اون سوال نکنیم، چه کسی همچین حرفی زده است؟ مسلما این حرف باطل است و صحیح نیست. چون مرجع تقلید اگر حتی یک کلمه از احکام و دستورات دین را از پیش خود بگوید و برای آن دلیل و مدرک نداشته باشد، قابل قبول نیست.

اما من یک سوال از شما میپرسم:

همین دکتر و مهندس و عالمان تمام صنایع دیگر که همه ما آنها را به عنوان مرجع در علم خودشان قبول داریم، آیا می توانند برای تمام عقاید و حرف ها و دستوراتشان برای ما مدرک و دلیل بیاورند؟ حتی اگر هم بخواهند بیاورند، آیا درک و فهم مردم عادی این دلایل را می تواند درک کند؟

مسلما جواب شما خیر است....!
بزرگان تمام علوم برای حرف های خودشان دلایل و مدارک دارند، ولی آنها را فقط در بین هم ترازهای خود می توانند ارائه دهند نه تمام مردم. آیا من و شما وقتی دکتر میریم میپرسیم چرا به جای این دارو فلان دارو رو ندادی و یا به مهندس میگیم چرا به جای فلان شماره آهن آن شماره دیگری رو معین نکردی و...؟؟

چون در اون علم تخصص نداریم!

در مورد مسائل شرعی و احکام دینی، تمام دلائل و مدارک موجود هست و جزء به جزء بررسی میشود، اما در بین اهل فن خود این علم!

البته........!!
البته این علم یک مزیت بسیار عالی و اختصاصی دارد که در هیچ کدام از علوم و فنون دیگر و در هیچ کجای عالم وجود ندارد، وآن اینکه شرکت در جلسات علمی و بحث های مدرکی و دلیلی این علم، برای عموم آزاد است و منعی ندارد.

شما اگر قم تشریف دارید و یا اگر زمانی قم آمدید، می توانید همه روزه به درس های آقایان مراجع (که اصطلاحا به آن درس خارج گفته می شود، یعنی خارج از دروس مقدمات) تشریف بیارید و هیچ کس هم مانع شما نمی شود. در این جلسات درس فقط در مورد دلایل احکام و فتاوا بحث می شود.

البته انتظار نداشته باشید که در طی یک یا دو یا چندین جلسه بتوانید به پاسخ برسید. چون گاهی بررسی دلیل و مدرک یک مساله علمی و حکم شرعی، ماه ها زمان می برد.

مزیت دیگر این بحث ها این هست که سوال و جواب و اشکال بر استاد کاملا آزاد است و شاگرد می تواند بر نظر استاد اشکال کرده و دنبال جواب باشد.

پاسخ این سوال هم طی جواب سوال بالایی عرض شد.

تک تک احکام اسلامی دارای دلیل و مدرک هست و هرکسی هم بخواهد به این دلایل و مدارک دست پیدا کند، راه برایش باز هست و آزاد...! می تواند در دروس حوزه علمیه به صورت آزاد شرکت کند و هیچ کس هم مانع او نمی شود.

البته همونطور که گفتم انتظار نداشته باشید با چند سال درس خواندن بتواند به اون برسد.

ما در حوزه علمیه چند سطح درسی داریم:

1- مقدمات: که حدود 6 سال است و در سه سال اول این دوره محصل فقط با ادبیات عرب آشنا می شود تا بتواند مطالب را از کتب عربی استخراج کند. (البته منظورم زبان و لغت عرب نیست، بلکه ادبات عرب هست.) در سه سال دوم هم با قسمتی از احکام و اصول این احکام آشنا می شود. البته در این 6 سال خیلی بحثی در مورد دلیل و مدرک احکام نمی شود و فقط در سطح پایینس به آن می پردازند تا ذهن محصل آماده گردد.

2- سطح: که حدود 4 سال است و در این مدت دیگر بحثی از ادبیات عرب نیست. بلکه به بحث نیمه تخصصی احکام و اصول و مدارک آنها پرداخته می شود و در این مدت محصل تا حدودی می تواند برای احکام شرعی دلایل را ذکر نماید. البته هنوز نمی تواند خود به بررسی آیات قرآن و روایات و احادیث پرداخته و دلایل احکام را استخراج کند. بلکه فقط صرف نقل دلایل دیگران هست.
علم دیگری که در در طی این مدت بدان پرداخته می شود، علوم مربوط به شناخت احادیث و راویان آنها و بررسی احادیث جعلی و واقعی از یکدیگر هست.

3- خارج: که بعد از این 10 سال شروع می شود و تقریبا پایانی ندارد.
از این جهت عرض کردم پایانی ندارن که در این دوره به بحث تخصصی احکام و مسائل شرعی پرداخته می شود و محصل در این دوره با نظارت علمای پیشین آشنا شده و خود نیز با توجه به علومی که در دوره های قبل فراگرفته است، می تواند به بررسی آیات و روایات پرداخته و در مورد دلایل احکام نظر بدهد.

-------------------------

البته این به این معنا نیست که تمام کسانی که در درس خارج شرکت می کنند خود متخصص علم دین می شوند و دیگر نیازی به تقلید ندارند! خیر......!!! بلکه این فن آنقدر گسترده و دقیق هست که گاهی کسی دهها سال است در درس خارج شرکت می کند ولی هنوز این قردت و توانایی را در خود نمیبیند که بتواند طبق نظر شخصی خودش عمل کرده و در مورد دلایل احکام بر طبق قرآن و روایات نظر بدهد.

شما اگه از یه پزشک بپرسی چرا به من این دارو رو دادی براش دلیل میاره و اگه از یه مهندس علت کارشو بپرسی بازم دلیل میاره و یا ممکنه شمارو به قسمتی از یه کتاب طب راهنمایی کنه که اون کتاب ر وپیش هر طبیبی ببری قبول داره و از نظر علمی واسش اثبات هست و همچنین یه مهندس! مثلا یه مهندس عمران واسه معادلات و اندازه گذاری پی ساختمون محاسبه کرده و اگه شما دلیل بخواین براتون همون موقع دلیل میاره و توضیح میده چرا و چه جوری این اندازه رو بدست اورده و اعمال کرده! حتی اگه شما هم نفهمید میتونید پیش یکی که تخصصشو داره ببرین و از صحتش مطمئن شین!

دکتر و مهندسی هم که شما مثال زدید، هیچکدام نمیان برای امثال من و شمای عادی دلایل صحبت ها و نظریاتشون رو ارائه بدن. بلکه فقط در بین متخصصین بحث و بررسی میکنند. حتی همون مرجع تقلید دینی هم وقتی بیمار بشه و پیش دکتر بره، نمیاد در مورد چون و چرای فلان دارو و دستور دکتر سوال علمی کنه، چون در حیطه تخصصش نیست.

اینجا رو دیگه کمی کم لطفی کردید...!
اول اینکه کدام عالم و مرجع تقلید به مقلدینش گفته: شما نمیفهمید و فقط ما میفهمیم و شما موظفید تقلید کنید؟؟؟ ممکنه یک نمونه رو ذکر کنید؟؟؟
همونطوری که عرض شد راه تحصیل علم دینی برای همه باز هست و هیچ منعی نیست!

دوم اینکه اختلاف فتاوای بین علما و مراجع تقلید، هیچگاه ناشی از اختلاف بین خودشون نیست! بلکه همونطوری که عرض شد چون بحث بسیار تخصصی و دقیق و ریز میشود، ممکن است برداشت ها متفاوت شده و نظرات مختلف گردد و این خیلی هم امری غیر طبیعی نیست و در بین متخصصین تمام علوم دیگر هم رایج هست که در همه مسائل متفق القول و یک رای نیستند.

parsa
۱۳۸۷/۰۹/۰۲, ۰۰:۴۲
سلام بر شما
اگر بخوایم طبق این حرف عمل کنیم که دیگه هرج و مرج میشه دوست من!!!
هرکسی ممکنه بگه من اینطور و دیگری بگه من اونطور!

من یک مثالی میزنم و شما انصافا خوتون نظر بدید:

چراغ قرمز یعنی ایست و چراغ سبز یعنی حرکت. این قانون کلی هست و فرقی بین وکیل و وزیر و رییس جمهور و دکتر و بقال و راننده تاکسی نیست. (البته اشکال نکنید که گروهی مانند آمبولانس و... استثنا هست. منظور من عموم مردم هستند.) حالا اگر فرضا من که میرسم پشت چراغ قرمز به تشخیص خودم احساس کنم چون از طرف دیگر که سبز هست ماشینی در حرکت نیست، پس من مجازم ایست نکنم و بروم، و یا چون عجله دارم و کارم ضروری هست پس مجاز به حرکت هستم، و غیر از من دیگران هم بخوان به نظر شخصیشون عمل کنند، آیا دیگه سنگ رو سنگ بند میشه؟؟؟

این فقط یک مثال ساده بود. وگرنه رعایت قانون برای تمام اقشار و در هر صنفی، در تمام دنیا جاری داره و همه قبول دارند. پس اینکه بگیم باید برای تک تک افراد قانون نوشته بشه و یا اینکه تک تک افراد مجازند طبق تشخیص خودشون به قانون عمل کنند، این اصلا حرف متینی نیست و مطمئنا خودتون هم قبول ندارید.

اون مواردی هم که مثال زدید، همین هست.
فرض کن یکی بگه من با صدای فلان خواننده تحریک نمیشم. خب پس دیگه قانون و حکم اسلامی چه معنایی داره؟ وقتی صدای و خوانندگی فلان خواننده مطابق شرع نبود، شنیدنش غیرمجاز میشه برای همه! چون اگر قرار باشه این حرمت منوط به تشخیص تک تک افراد بشه که دیگه شلم شوربا میشه...!!!

رعایت قانون برای همگان الزامی هست.

اما........!!
اما اگر شما در مورد خود قانون سوال دارید و براتون مبهم هست، مثل دوستان سوالتون رو مطرح کنید تا در موردش به بحث بشینیم.

parsa
۱۳۸۷/۰۹/۰۲, ۰۰:۴۳
در کل این موضوع دلیل قانع کننده ای برای اینکه صدای زن چه تاثیری بر مرد دارد ، و آیا تاثیر صدای زن با مرد فرق دارد را پیدا نکردم.
دلیل قانع کننده مثل این باید باشد:
مثلآ در اسلام گفته شده است که پس از لقاح باید غسل کرد و جدیدآ در پی تحقیقات مشخص شده است که بدن انسان پس از خروج منی از خود ماده ای ترشح میکند که اگر به مدت زیاد بدن انسان آب نبیند ، آن ماده سرطان پوست میاورد.
سلام بر شما
همونطور که در پاسخ دیگر دوستان عرض شد، دلایل قانع کنند برای تمام احکام و دستورات اسلام وجود داره و قابل بیان هست. (البته نه از طرف من. بلکه از طرف متخصصین فن!) این دلایل هم سه قسم هستند: برخی معلوم و مشخص هست، برخی رو تا حدودی میدونیم، برخی هم اصلا بر ما معلوم نیست.

قسم اول و دوم در جلسات علمی در موردشون بحث میشه و مفصلا در موردش بحث میکنند. قسم سوم هم ممکن هست با پیشرفت علمی بر ما معلوم شده و کشف بشه. ولی نامعلوم بودنش دلیل عدم دلیل براش نیست.

اجازه بدید داستانی رو براتون نقل کنم.

در یکی از مجلات تخصصی یکی از مراکز علمی خوندم که آیت الله مصباح برای سخنرانی در یک جلسه علمی در نیویورک دعوت شده بودند. (حالا بحث جلسه چی بوده رو متاسفانه دقیق خاطرم نیست.)
در پایان جلسه که دیگه از رسمیت افتاده بوده و افراد دور ایشون حلقه زده و سوال و جواب خودمونی داشتند، یکی از اساتید دانشگاه اونجا از ایشون میپرسه: اینکه در دین شما مسلمین اومده که خوردن گوشت خوک ممنوع هست، کاملا صحیح و درست هست. و این خیلی بر ما عجیب هست که چطور پیامبر شما در هزار و خورده ای سال پیش به این موضوع اشاره کرده!
چون در گوشت خوک میکروبی وجود دارد که به هیچ عنوان با پخت و پز در بالاترین حرارت، حتی سرخ کردن و کباب کردن هم از بین نمیرود و زنده مانده و وارد بدن انسان میشود و فلان و فلان عوارض را در دراز مدت دارد. اما ما چندین سال است که این میکروب را کشف کرده و با تزریق واکسنی در همان زمان تولد خوک، آن را در بدنش از بین میبریم. پس دیگر نباید مشکلی داشته باشد و خوردنش ضرری ندارد.

خب، اگر من یا شما بودیم چه جواب میدادیم؟؟

آیت الله مصباح به ایشان میگویند که: اتفاقا دلیل ما بر ممنوع بودن مصرف گوشت خوک همین هست.
چون پیامبر ما طبق دستور خداوند در هزار و اندی سال پیش فرموده که گوشت خوک مصرف نکنید. حالا دلیلش چی بوده، بیان نشده چون درک و فهم مردم آن زمان به این اندازه نبوده! شما بعد از هزار و خورده ای سال تونستید این میکروب رو کشف کنید، اما از کجا معلوم که دلیل ممنوع بودن همین باشد و فرضا بعد از چند سال دیگر به واسطه پیشرفت علمی یک میکروب دیگر کشف نشود؟؟

----------------------------------

نمیدونم منظورم رو رسوندم یا خیر!

اسلام مخالف علم و کشفیات علمی نیست و بلکه قسمتی از مجهولات دینی و قرآنی و احکامی ما در حال حاظر با همین پیشرفت های علمی تا حدودی حل شده است، ولی هنوز بسیاری از مجهولات و فلسفه احکام و دستورات دینی و قرآنی هست که بر ما نامعلوم هست و اینکه چون براش دلیل علمی نداریم و نمیتونیم از نظر علمی توجیهش کنیم پس باطل هست، حرف صحیح و متینی نیست.

چه بسا که در آینده با همین پیشرفت های علمی، نفع یا ضرر خیلی از مسائل بر ما روشن شود. ولی اگر الان به دستورات دین که از طرف خداوند هست و به همه این نفع و ضررها آگاه هست عمل کنیم، آیا ضرر کردیم؟
آیا باید منتظر بمانیم تا یک دلیل علمی و تجربی برای فلان حکم شرعی پیدا بشه تا برامون قابل قبول بشه؟

آیا پدر و مادری که فرزند خردسالشون رو از خیلی چیزا منع میکنند، میتونند همون اول کار نفع و ضرر اون منعیات رو براش توضیح بدن؟ یا اگر مجبور به کاری میکنند آیا میتونند دلیلش رو براش بیان کنند؟

آیا همه بچه ها از مسواک زدن و مدرسه رفتن و درس خوندن و... خوششون میاد؟ ولی همین بچه ها وقتی بزرگتر شدند پی به نفع اون میبرند. اما این دلیل نمیشه که تا وقتی نفعش رو ندونستند بهش عمل نکنند.

parsa
۱۳۸۷/۰۹/۰۲, ۰۰:۴۸
خب من چون چند روزی نبودم، ناچارا کمی مطالب طولانی شد و از این بابت عذر میخوام.
البته یقینا حرف های بنده هم بدون نقص نیست.
اتفاقا ما هم همه برای این دور هم جمع شدیم که بتونیم با کمک هم نقایصمون رو تکمیل کنیم.

لذا مجددا از همه رفقا خواهش میکنم در ضمن بحث سعی کنید به شخصیت ها و عقاید مورد احترام هم توهین نشود.
هیچ کدوممون این ادعا رو نداریم که عالم مطلقیم و هرچه میگیم صحیح هست و بقیه باطل! بلکه داریم باهم تبادل افکار میکنیم.

اگر هم به صحبت هم اعتراض داریم و قبول نداریم، شایسته هست که در قالب زیبا و دوستانه باهم بحث کنیم تا خدای ناکرده کدورت و ناراحتی پیش نیاد. حتی اگر باهم اختلاف عقیده داشته باشیم، بلاخره دوست که هستیم؟ غیر از این هست؟ :Rose:

parsa
۱۳۸۷/۰۹/۰۲, ۰۱:۱۶
.....در مسئله ای که عقل شما جوابگو اون نیست باید به مجتهد رجوع کنی

.....منظور از جواب هایی که عقل انسان نمی تونه جواب گوی اون باشه مثلا سوال هایی درباره معاد که اگر پیامبران نبودند ما تا ابد نمیفهمیدیم دنیای دیگه ای هم هست اصلا چه ویژگی هایی داره و اینا

حالا اینکه شما نمی تونید به همچین سوالی جواب بدید خودش جای بحث داره !!!
این سوال پیچیده نیست شما میخوایید پیچیده باشه
یکم کمک گرفتن از عقل می تونه موثر باشه به شما میگن صدای زن رو گوش نکنید چون تحریک میشید شما یکم از نعمت خدا یعنی عقل استفاده میکنی میبینی نه من با شنیدن صدای زن تحریک نمیشم نتیجشو شما بگو !؟

انسان تا جایی که میتونه باید از عقلش استفاده کنه جایی که عقلش جوابگو نبود به یکی که از خودش بیشتر میفهمه باید مراجعه کنه
سلام مجدد بر شما
گرچه در پست های قبلی عرض شد، ولی با دیدن این پست شما مطلبی به ذهنم رسید که با اجازه عرض میکنم.

اتفاقا در اسلام به مساله عقل آدمی ارزش زیادی گذاشته شده است. شما ببینید، نه در دین یهود و نه در دین مسیحیت اینقدری که در اسلام به عقل آدمی در مورد استنباط احکام شرعی بها داده شده، ارزش و بها داده نشده است.

در ادیان دیگر احکامی رو دارند که معتقدین به اون احکام صرفا موظف به اطاعت و پیروی از اونها هستند و به هیچ وجه حق چون و چرایی در مورد اون احکام رو ندارند. (البته بگذریم که در این زمان غالب یهودیون و مسیحیون پایبند به بسیاری از احکام شرعی و آیین خودشون نیستند!)

ولی در اسلام اینگونه نیست.

همونطور که در پست های قبلی عرض شد، همه مردم مسلمان اعم از زن و مرد می توانند در جلسات بحث و بررسی احکام و مسائل دینی از مقدمات تا سطح عالی اون شرکت کنند و به چون و چرا بپردازند. امری که در هیچ دین و آیینی رسم نیست.

پس این اهمیت دادن اسلام به نظر و عقیده مردم رو میرسونه!

-----------------------------------------------

اما اینکه آیا مردم در اصل احکام و صدور آنها هم دخیلند، باید عرض شود که اجمالا خیر!

توضیح اینکه، احکام شرعی دو قسمند:

1- تشخیص موضوع برخی از احکام به عهده خود مردم گذاشته است که آنها خود تشخیص دهند آیا فلان موضوع مصداق فلام حکم هست یا خیر. چون اگر طبق نظر یکی از دوستان قرار بود تمام جزئیات و موضوعات مبتلا به مردم در قرآن ذکر شود، اصلا همچین چیزی ممکن نبود...!!!

مثل اینکه: آیا صدای فلان خواننده مصداق لهو و لعب و غنا و طرب هست که حرام باشد یا نیست که در اینصورت خالی از اشکال باشد.

2- قسم دیگر احکام، اصل احکام هستند که در قرآن و روایات به آنها دست می یابیم.
اینکه چگونه به آنها دست پیدا کنیم و آیا همه میتوانند به این مرحله برسند یا خیر، مفصلا در پست های قبلی بیان شد. خلاصه اش اینکه بلی، همه مردم اعم از زن و مرد میتوانند با مطالعه و تحقیق در متون دینی و اجتهاد و تلاش، به این مرحله برسند که خود بتوانند مستقیما احکام شرعی و وظایف عملیشون رو از منابع دینی استخراج کنند.

(مراحل رسیدن به این درجه که اصطلاحا "اجتهاد" نام دارد را در پست های قبلی عرض کردم.)

darya.com
۱۳۸۷/۰۹/۰۲, ۰۹:۲۳
الان شما به فلسفه خلقت خدا و احکام تشریعی اعتراض دارید یا ضعف و نقص ما مردان؟ :Moshtagh:
خداوند هم خالق زن هست و هم خالق مرد و نقاط ضعف و قوت هر دو جنس رو بهتر از هرکسی میدونه. این احکام تشریعی هم برای بهتر زندگی کردن خودمون هست.

من به اين اعتراض دارم كه چرا تمام محدوديتهارو براي خانمها ميبينيد؟! من دختر عمه هام و 5، 6 تا از دوستام خانوماشون چادري و باحجاب كامل هستن ولي مزاحمت پسرها و مردها در موردشون نه تنها كمتر از بقيه نيست كه حتي خودشون ميگن بيشترم هست. من هميشه شنيدم كه گفته شده زن حجابش كامل باشه، زن بلند حرف نزنه، زن نخنده، زن تنگ نپوشه، زن اينجوري زن اونجوري!!! ولي در مورد اينكه مرد جلوي هوسه خودش رو بگيره يا نگاه نكنه كمتر چيزي شنيدم. همه قوانين حجاب و امنيت و ... هم در مورد زنه نه اينكه مرد تنك نپوشه، شلوار فاق كوتاه (كه قربونش برم الان همه پسرها اينطوري لباس ميپوشن!!) نپوشه و.... چيزي نديدم.

darya.com
۱۳۸۷/۰۹/۰۲, ۱۰:۳۳
الان آقايونم كه ميخونند نميدونم چرا آلات موسيقي مخصوصا تو تلويزيون نشون داده نميشه!!! احتمالا ديدن آلات موسيقي هم حرامه!!! :gig

Pherdous
۱۳۸۷/۰۹/۰۲, ۱۱:۴۵
سلام بر دوست عزیز پارسا ، حقیقتآ از زحمت شما سپاس گذارم
دوست من ، من دلیل عقلی یا علمی خواستم.اما باور بفرمایید هنوز متقاعد نشده ام.شما فکر کنید من یک نامسلمان هستم . چگونه این موضوع را برای من تشریح میکنید؟
مثل آن دلیلی که گفتم . اینهایی که گفتید برای یک شخص مسلمان قابل قبول است اما برای دیگران نه.
اساسآ موسیقی در اسلام جایگاه خوبی ندارد.یا بهتر است بگویم زیاد به موسیقی مهربانانه نگاه نشده است.مثلآ همین موضوع که در تلویزیون سازها را نشان نمیدهند.شخص سالها تلاش کرده و موسیقی را آموخته است . صدای موسیقی ساز او میاید ، اما تصویر آبشار و گل و گیاه!!!!
روایات زیادی هست که گفته شده بهتر است موسیقی وجود نداشته باشد.
اما خمینی نیز در این باره گفته هایی دارند که اگر خواستید برایتان نقل میکنم که ایشان اساسآ با موسیقی مخالف بودند.(نظری در مورد نظر ایشان ندارم.فقط برای اینکه یکی از مراجع بزرگ دین هستند اعلام کردم)
حال به موضوعاتی چون مسیقی درمانی هم دقت داشته باشید.بد نیست بدانید از آنجا که موسیقی ایرانی بیشترین ارتباط را با طبیعت دارد و بیشترین تاثیر مثبت را بر انسان دارد ، در بسیاری از مراکز درمانی روحی در کشورهای مختلف استفاده میشود.پس نمیتوان براحتی از این موضوع گذشت.

عرفان110
۱۳۸۷/۰۹/۰۲, ۱۴:۵۱
در عصر امامان ابزار و آلات موسیقی کلاً در بستر حرام قرار داشته . در روایات اسلامی نامی از ابزرارهای متداول آن روز برده شده است از جمله: "انّما حرّم اللَّه الصناعة التی هی حرام کلّها التی یجیء منها الفساد محضاً، نظیر البرابط و المزامیر و الشطرنج و کل ملهوّ به و الصلبان و الاصنام".
در این روایت به بربط (شبیه تار) و مزمار از آلت‏های موسیقی آن زمان نام برده میفرماید: نگهداری استفاده و ساختن آن حرام است.(2)
در روایات دیگر فرمود: "ثمن الکلب و المغنیة سحت؛(3) پول خرید و فروش سگ و زن آوازه خوان حرام است".
شخصی کنیزهای آوازه خوان خود را فروخت و سیصدهزار درهم پول آن‏ها را نزد امام کاظم(ع) آورد.
حضرت فرمود: "من احتیاجی به این پول ندارم، این پول حرام است و تعلیم آواز غنا کفر است و شنیدن آواز غنا موجب نفاق است و پول آن‏ها هم حرام است."(4)
بنابراین، آیات و روایات به این اشاره و تصریح شده است، لذا هر آنچه انسان را از راه صلاح و مستقیم باز دارد و اسنان را به لهو و لعب، دنیا پرستی و هواپرستی و شهوترانی بکشاند، جایز نیست و مورد مذمّت است.
پی نوشت‏ها:
1. مائده (5) آیه 32.
2. وسائل الشیعه، ج 12، ص 57، ح 1 و 225.
3. همان، ص 87، ح 4.
4. همان، ص 87، ح 5

منبع (http://www.porsojoo.com/fa/node/59233)

عرفان110
۱۳۸۷/۰۹/۰۲, ۱۵:۰۱
آهنگ هایی که پخش می شود, اگر موجب تهییج شهوت و مطرب باشد; یعنی انسان را به دنبال شهوت رانی بکشاند و از حالت طبیعی بیرون ببرد, حرام است و گوش کردن به آن ها جایز نیست .(1) اما موسیقی
هایی که غم آور باشد, اگر باعث انحراف انسان شود; یعنی طوری باشد که بر اثر گوش کردن آن ها, انسان را ازعلاقه به امور زندگی و زناشویی دورکند و باعث دوری انسان از شوهر داری و زندگی بشود, جایز نیست ونمی توان موسیقی های افراطی (شهوت انگیز) و موسیقی های تفریطی (که باعث رهبانیّت و جدایی می شود) راهنر نامید و اگر هنر هم باشد, هنر فاسدی است و فرد و جامعه را دچار فساد می کند. انسان باید طوری زندگی کند که از نشاط و خوشی مشروع بهره مند شده و باعث گوشه گیری و رهبانیت نشود. در زمان پیامبر6چندنفر همین افکار; یعنی رهبانیت را پیش گرفتند و از زن و زندگی دوری کردند, پیامبر ناراحت شد و به آنان وسایر مردم فرمود: .(2) از افراط و تفریط بپرهیزید و زندگی خود را خراب و همراه با ناراحتی نکنید; بنابراین , موسیقی , شعر و ترانه هایی که موجب تهییج شهوت و مطرب باشد و باعث انحراف انسان شود و یا مشتمل برمطالب و اشعار مستهجن و زشت و خلاف واقع باشد و یا باعث رهبانیت شود, حرام است , اما موسیقی هایی که این طور نبوده و یا مشکوک باشد اشکالی ندارد.
(پـاورقی 1.آیت الله فاضل لنکرانی , جامع المسائل , ح 1 سؤال 987ـ 1007

منبع (http://www.porsojoo.com/fa/node/59237)
(پـاورقی 2.وسائل الشیعه , ج 14 ص 8

Bad Boy Blue
۱۳۸۷/۰۹/۰۲, ۱۵:۱۱
سلام بر شما
اگر بخوایم طبق این حرف عمل کنیم که دیگه هرج و مرج میشه دوست من!!!
هرکسی ممکنه بگه من اینطور و دیگری بگه من اونطور!

من یک مثالی میزنم و شما انصافا خوتون نظر بدید:

چراغ قرمز یعنی ایست و چراغ سبز یعنی حرکت. این قانون کلی هست و فرقی بین وکیل و وزیر و رییس جمهور و دکتر و بقال و راننده تاکسی نیست. (البته اشکال نکنید که گروهی مانند آمبولانس و... استثنا هست. منظور من عموم مردم هستند.) حالا اگر فرضا من که میرسم پشت چراغ قرمز به تشخیص خودم احساس کنم چون از طرف دیگر که سبز هست ماشینی در حرکت نیست، پس من مجازم ایست نکنم و بروم، و یا چون عجله دارم و کارم ضروری هست پس مجاز به حرکت هستم، و غیر از من دیگران هم بخوان به نظر شخصیشون عمل کنند، آیا دیگه سنگ رو سنگ بند میشه؟؟؟

این فقط یک مثال ساده بود. وگرنه رعایت قانون برای تمام اقشار و در هر صنفی، در تمام دنیا جاری داره و همه قبول دارند. پس اینکه بگیم باید برای تک تک افراد قانون نوشته بشه و یا اینکه تک تک افراد مجازند طبق تشخیص خودشون به قانون عمل کنند، این اصلا حرف متینی نیست و مطمئنا خودتون هم قبول ندارید.

اون مواردی هم که مثال زدید، همین هست.
فرض کن یکی بگه من با صدای فلان خواننده تحریک نمیشم. خب پس دیگه قانون و حکم اسلامی چه معنایی داره؟ وقتی صدای و خوانندگی فلان خواننده مطابق شرع نبود، شنیدنش غیرمجاز میشه برای همه! چون اگر قرار باشه این حرمت منوط به تشخیص تک تک افراد بشه که دیگه شلم شوربا میشه...!!!

رعایت قانون برای همگان الزامی هست.

اما........!!
اما اگر شما در مورد خود قانون سوال دارید و براتون مبهم هست، مثل دوستان سوالتون رو مطرح کنید تا در موردش به بحث بشینیم.

تشکر از جواب شما

این مثالی که شما زدید خیلی قشنگ بود ولی به زعم بنده حقیر در این محفل نمی گنجید

بحث سر چراغیه که شما بهش دادی !!
مشروب می تونه چراغ قرمز باشه چون کلیت داره ولی آیا صدای زن میتونه چراغ قرمز باشه ؟

همین که مراجع در این موضوع اختلاف نظر دارن نشون میده که صدای زن همیشه چراغ قرمز نیست
میتونه سبز باشه میتونه قرمز چشمک زن باشه می تونه زرد چشمک زن باشه می تونه قرمز باشه و به نظر من خدا عقل داده که همین رو تشخیص بدیم

و حالا انصافا شما جواب بدید !؟

Bad Boy Blue
۱۳۸۷/۰۹/۰۲, ۱۵:۲۶
سلام مجدد بر شما
گرچه در پست های قبلی عرض شد، ولی با دیدن این پست شما مطلبی به ذهنم رسید که با اجازه عرض میکنم.

اتفاقا در اسلام به مساله عقل آدمی ارزش زیادی گذاشته شده است. شما ببینید، نه در دین یهود و نه در دین مسیحیت اینقدری که در اسلام به عقل آدمی در مورد استنباط احکام شرعی بها داده شده، ارزش و بها داده نشده است.

در ادیان دیگر احکامی رو دارند که معتقدین به اون احکام صرفا موظف به اطاعت و پیروی از اونها هستند و به هیچ وجه حق چون و چرایی در مورد اون احکام رو ندارند. (البته بگذریم که در این زمان غالب یهودیون و مسیحیون پایبند به بسیاری از احکام شرعی و آیین خودشون نیستند!)

ولی در اسلام اینگونه نیست.

همونطور که در پست های قبلی عرض شد، همه مردم مسلمان اعم از زن و مرد می توانند در جلسات بحث و بررسی احکام و مسائل دینی از مقدمات تا سطح عالی اون شرکت کنند و به چون و چرا بپردازند. امری که در هیچ دین و آیینی رسم نیست.

پس این اهمیت دادن اسلام به نظر و عقیده مردم رو میرسونه!

-----------------------------------------------

اما اینکه آیا مردم در اصل احکام و صدور آنها هم دخیلند، باید عرض شود که اجمالا خیر!

توضیح اینکه، احکام شرعی دو قسمند:

1- تشخیص موضوع برخی از احکام به عهده خود مردم گذاشته است که آنها خود تشخیص دهند آیا فلان موضوع مصداق فلام حکم هست یا خیر. چون اگر طبق نظر یکی از دوستان قرار بود تمام جزئیات و موضوعات مبتلا به مردم در قرآن ذکر شود، اصلا همچین چیزی ممکن نبود...!!!

مثل اینکه: آیا صدای فلان خواننده مصداق لهو و لعب و غنا و طرب هست که حرام باشد یا نیست که در اینصورت خالی از اشکال باشد.

2- قسم دیگر احکام، اصل احکام هستند که در قرآن و روایات به آنها دست می یابیم.
اینکه چگونه به آنها دست پیدا کنیم و آیا همه میتوانند به این مرحله برسند یا خیر، مفصلا در پست های قبلی بیان شد. خلاصه اش اینکه بلی، همه مردم اعم از زن و مرد میتوانند با مطالعه و تحقیق در متون دینی و اجتهاد و تلاش، به این مرحله برسند که خود بتوانند مستقیما احکام شرعی و وظایف عملیشون رو از منابع دینی استخراج کنند.

(مراحل رسیدن به این درجه که اصطلاحا "اجتهاد" نام دارد را در پست های قبلی عرض کردم.)

دوست عزیز اینایی که شما میگید همگی صحیح و درست من هم برای همین به مسئله عقل تاکید میکنم و معتقدم وقتی یک مرجع تقلید حکمی رو صادر میکنه شما باید در مورد فکر کنید

مراجع تقلید گفتن صدای زن ایجاد تحریک میکنه حالا شما باید با استفاده از نعمت خدا به این نتیجه برسی که صدای زن شما رو تحریک میکنه یا تحریک نمیکنه ؟

یه شی رو در نظر بگیرید میگن این شی داغه شاید داغ بودنش به اون شدت باشه که دست من رو بسوزونه ولی اونقدری داغ نباشه که دست شما رو بسوزونه

مراجع تقلید معصوم نیستن که شما چشم بسته حرفشون رو قبول کنید و باید در موردش تفکر کنید به خصوص در مواردی که همه مراجع تقلید موافق و یا مخالف اون نیستند
و برای همینه که شما به راحتی میتونید مرجع تقلید خودتون رو عوض کنید

parsa
۱۳۸۷/۰۹/۰۲, ۲۳:۳۸
الان شما به فلسفه خلقت خدا و احکام تشریعی اعتراض دارید یا ضعف و نقص ما مردان؟ :moshtagh:

من به اين اعتراض دارم كه چرا تمام محدوديتهارو براي خانمها ميبينيد؟! من دختر عمه هام و 5، 6 تا از دوستام خانوماشون چادري و باحجاب كامل هستن ولي مزاحمت پسرها و مردها در موردشون نه تنها كمتر از بقيه نيست كه حتي خودشون ميگن بيشترم هست. من هميشه شنيدم كه گفته شده زن حجابش كامل باشه، زن بلند حرف نزنه، زن نخنده، زن تنگ نپوشه، زن اينجوري زن اونجوري!!! ولي در مورد اينكه مرد جلوي هوسه خودش رو بگيره يا نگاه نكنه كمتر چيزي شنيدم. همه قوانين حجاب و امنيت و ... هم در مورد زنه نه اينكه مرد تنك نپوشه، شلوار فاق كوتاه (كه قربونش برم الان همه پسرها اينطوري لباس ميپوشن!!) نپوشه و.... چيزي نديدم.

سلام بر شما و وقتتون بخیر
چه کسی تمام محدودیت ها رو برای خانم ها گفته؟ (اگر اسم رعایت احکام رو محدودیت بذاریم)، این محدودیت برای آقایون هم هست، البته به صورتی دیگر...!

همون آیه ای که لزوم حجاب برای خانم ها رو ذکر کرده، در آیات بعدیش لزوم دیده پوشی برای مردان رو لازم دونسته!
همون آیاتی که همسرداری رو برای خانم ها بیان نموده، آیاتی هم در مورد مسئولیت های آقایون در قبال خانم ها بیان نموده!
همون حد و مرز پوششی که برای خانم ها ذکر شده، حد و مرز پوششی هم برای آقایون گفته شده است.

البته من نمیخوام بگم آقایون از نظر اجتماعی و پوشش آزادتر از خانم ها نیستند، ولی باید دید که آیا روحیات و اخلاقیات این دو جنس یکسان هست تا قوانینشون یکجور باشد یا متفاوت هست؟

آیا اونقدری که طبع مردان نسبت به زیبایی خانم ها حریص هست، زنان نیز همینطور هستند؟

نگاه کنید، در حالت عادی کمتر زنی هست که فرضا با دیدن سر و صورت و موی و گردن مردی نسبت به او جلب بشه و بخواد وایسه نگاش کنه و احیانا لذت حرام هم ببره، ولی طبع جنس مرد اینطور هست که نسبت به زیبایی های خانم ها حریص تر هست و گاهی با دیدن یک پای بدون جوراب یا مقداری از مو یا گردن خانمی توجهش جلب بشه و...!

الان ممکنه برخی از دوستان اشکال کنند که خیر، اینطور نیست. ولی اگر با دیده انصاف نگاه کنیم همینطور هست. شاید برای کسانی هم که این امر به ظاهر عادی شده، دلیل این باشه که دیگه اینقدر از این مسائل رو دیدند که دیگه براشون جلب توجهی نداره و دنبال بیشتر از اون هستند.

الان ممکنه برخی دیگه از دوستان اشکال کنند که این حرف شما توهین بود! ولی خدا شاهده که اصلا منظورم این نیست!!! بلکه (خارج از بحث دینی و مذهبی) چیزی رو عرض میکنم که روانشناسان (مسلمان و غیرمسلمان) همه به اون اذعان دارند و آن اینکه جنس مرد نسبت به زن حریص تر هست و نسبت به زیبایی ها و تجملات اون بیشتر تحریک می شود تا زن نسبت به مرد!

بلکه روحیات عموم خانم ها اینطور هست که بیشتر علاقه دارند خود رو زیبا جلوه دهند و محاسن خودشون رو به دیگران بنمایانند. البته این هیچ اشکالی هم نداره، چون ناشی از طبع خانم هاست که خداوند اینطور آفریده و واقعیت این است که اگر غیر از این بود، شاید هیچ دلبستگی و علاقه ای بین مرد و زنی به وجود نمی آمد و نظام خانواده ای در این جهان هستی شکل نمی گرفت.

اسلام هم نیامده این طبیعت و فطرت رو سرکوب کنه، (برخلاف برخی دیگر از ادیان همچون مسیحیت و یهود که محدودیت های بسیار بسیار سختی رو برای پوشش خانم ها قرار میدهند، گرچه امروزه پیروان این ادیان خیلیاشون بهش عمل نمیکنند!) بلکه اسلام این علاقه رو در قالب چهارچوبی کنترل نموده است تا منجر به فساد طرفین و در نتیجه فساد جامعه نشه!

فقط نکته آخر، اونم اینکه اگر در جامعه مردان اونطوری که اسلام گفته دیده پوشی کنند و زنان اونطوری که اسلام گفته پوشش خود رو رعایت کنند، مطمئن باشید برای هردو طرف بهتر و راحت تر هست و هم خانم ها راحت تر و آزادتر میتونند در امور اجتماعی شرکت کنند هم آقایون!
ذهن هر دو طرف هم مشغول امور فرعی و حاشیه ای نمیره و شش دانگ به کارهاشون میرسند.

انصافا غیر از این هست؟

فرض کنید در اداره ای که خانم ها و آقایون باهم همکارند، یا در کلاس دانشگاه یا هرجای دیگه...، اگر هردو گروه با پوشش مناسب و با وقار و سنگین حاضر بشن بهتر به وظایفشون میرسند یا اینکه فرضا خانم ها بخواند خودنمایی کرده و با هفت قلم آرایش و مو و لباس آنچنانی جلب توجه کنند و آقایون هم بخوان زیرچشمی و رو چشمی دید بزنند؟

نمیخوام خیلی زیاده گویی کنم. تا همینجاش هم طولانی شد و عذر میخوام.
منظورم رو یقینا همگی واقفید و بلکه بهتر از خودم آگاه هستید.

الان آقايونم كه ميخونند نميدونم چرا آلات موسيقي مخصوصا تو تلويزيون نشون داده نميشه!!! احتمالا ديدن آلات موسيقي هم حرامه!!! :gig

والا از نظر فقهی نشنیدم که دیدن آلات موسیقی هم حرام باشه! شاید دوستانی که مطلع تر از بنده هستند بیان و توضیح بدن. ولی چیزی که میدونم این هست که در احکام موسیقی، بین شنیدن و نوازندگی تفاوت هست.

ما موسیقی های حلال هم داریم و در فقهای فعلی و حاضر فکر نکنم کسی باشه که مطلق موسیقی رو حرام بدونه، بلکه فقط موسیقی غنایی و مطرب رو حرام دونستند، اما در زمینه نوازندگی سخت تر گرفته شده!

شاید صدا و سیما هم که نوازندگی گروه های موسیقی رو نمایش نمیده از همین باب باشه!

parsa
سلام بر دوست عزیز پارسا ، حقیقتآ از زحمت شما سپاس گذارم
دوست من ، من دلیل عقلی یا علمی خواستم.اما باور بفرمایید هنوز متقاعد نشده ام.شما فکر کنید من یک نامسلمان هستم . چگونه این موضوع را برای من تشریح میکنید؟
مثل آن دلیلی که گفتم . اینهایی که گفتید برای یک شخص مسلمان قابل قبول است اما برای دیگران نه.
اساسآ موسیقی در اسلام جایگاه خوبی ندارد.یا بهتر است بگویم زیاد به موسیقی مهربانانه نگاه نشده است.مثلآ همین موضوع که در تلویزیون سازها را نشان نمیدهند.شخص سالها تلاش کرده و موسیقی را آموخته است . صدای موسیقی ساز او میاید ، اما تصویر آبشار و گل و گیاه!!!!
روایات زیادی هست که گفته شده بهتر است موسیقی وجود نداشته باشد.
اما خمینی نیز در این باره گفته هایی دارند که اگر خواستید برایتان نقل میکنم که ایشان اساسآ با موسیقی مخالف بودند.(نظری در مورد نظر ایشان ندارم.فقط برای اینکه یکی از مراجع بزرگ دین هستند اعلام کردم)
حال به موضوعاتی چون مسیقی درمانی هم دقت داشته باشید.بد نیست بدانید از آنجا که موسیقی ایرانی بیشترین ارتباط را با طبیعت دارد و بیشترین تاثیر مثبت را بر انسان دارد ، در بسیاری از مراکز درمانی روحی در کشورهای مختلف استفاده میشود.پس نمیتوان براحتی از این موضوع گذشت.
سلام بر شما دوست گرامی و ممنون از لطفتون
من کار خاصی نمیکنم، داریم باهم در تالار گفتگو تبادل افکار میکنیم.
امیدوارم یه وقت خدای ناکرده در این بحث ها بین دوستان کدورتی پیش نیاد.

نگاه کنید، اگر خاطرتون باشه من در بحث های قبلی چند پیش فرض رو درنظر گرفتم و بحث ها رو مبنی بر قبول اون ها پیش بردم. اون پیش فرض ها هم چیزهایی بود که قائدتا هر مسلمانی قبول دارد.

اما اگر فرضا طرف ما یک غیرمسلمان باشه، مسیر بحث بکلی عوض میشه.
در اونجا اول باید براش یه سری مقدماتی رو در مورد عقاید و احکام توضیح بدیم تا اونوقت به این برسیم که چرا فرضا فلان چیز در دین ما حرام هست یا فلان امر حلال!

برای اینکه میدونم باز کردن این بحث جواب مدنظر شما نیست و به جهت جلوگیری از طولانی شدن مطالب، ازش صرف نظر میکنیم.

اما میرسیم به پاسخی که شما به دنبالش هستید...!
اونطوری که متوجه شدم شما دنبال پیدا کردن دلیل عقلی برای هر مساله و قانونی هستید و این در همه جا ممکن نیست.

دلیل عقلی فقط برای امور تجربی و مادی کارایی داره و میشه بیان کرد. مثل خیلی از فرمول های شیمی و فیزیک و...! ولی برخی از امور غیرتجربی و غیرمادی هم هستند که دلیل عقلی ای بر وجود اونها نداریم در حالیکه میدونیم و مطمئنیم وجود دارند. در مورد اونها چی میفرمایید؟ آیا به صرف اینکه اقامه دلیل عقلی براشون ممتنع هست باید انکارشون کنیم؟ (فکر کنم دیگه لازم به مثال هم نباشه و خودتون بیشتر از من در این زمینه آگاه باشید.)

در مسائل دینی و احکام شرعی هم همینطور هست.

همونطوری که در چند پست قبل هم عرض کردم، برخی از امور شرعی و دستورات اسلام در زمان فعلی تا حدودی فلسفه شون برامون روشن شده و میتونیم براشون دلیل عقلی هم اقامه کنیم. (که این رو هم مدیون پیشرفت علم هستیم.) در حالیکه همین مسائل در زمان های پیشین برای مردم از جهت عقلی و تجربی روشن و واضح نبود! چون هنوز به این مرحله از پیشرفت علمی که ما رسیده بودیم، نرسیده بودند!
یقینا در زمان آینده بشر به واسطه این رشد تصاعدی که در پیشرفت علوم مختلف داره، به علومی دست پیدا خواهد کرد که میتونه برای خیلی از مسائل مبهم زمان فعلی ما (اعم از دینی و غیردینی) دلیل عقلی و تجربی اقامه کنه.

این واقعیت رو همه قبول داریم و اسلام هم بهش تصریح کرده!
ما در احادیث مربوط به نشانه های آخرالزمان داریم که علم رو به 27 حرف تقسیم کرده اند و گفته اند که تا قبل از زمان ظهور 2 حرف آن کشف میشه و بشر بهش دست پیدا میکنه. و 24 حرف اون بعدا کشف خواهد شد. در برخی روایات هم داریم که 1 حرف اون مختص به خداوند متعال است.

مسلما منظور از حرف در این تقسیم بندی، حروف نیست، بلکه قسمت بندی منطقی هست. ضمن اینکه ما نمیدانیم در زمان ظهور چطور قرار هست این علوم استخراج شده و بر بشر عرضه بشه؟! شاید عقل و فهم بشر به مرحله ای از کمال میرسه که قابلیت درک این مسائل رو داره...! (بگذریم، ادامه این بحث در موضوع این تاپیک نیست و تا همین الانش هم زیادی آف تاپیک شد.)

خلاصه اینکه، در مورد بحث مورد نظر که عبارت از تاثیر منفی عقلی صدای غنایی و خوانندگی غنایی زن بر مرد باشد، من جوابی برای شما ندارم. شاید دوستان بتوانند چیزی پیدا کنند. ولی این به معنای عدم اون نیست.

جزو عقاید ماست که در تمام احکام خداوند تبارک و تعالی که بر بشر واجب یا حرام نموده، حتما نفع و ضرری هم نهفته هست. حالا این نفع و ضرر رو ممکنه ما فعلا درک نکنیم ولی به معنای عدم اون و جواز انکارش نمیشه.

(به اون داستان حرمت گوشت خوک که در پست های قبلی عرض کردم رجوع کنید.)

و نکته آخر اینکه، اگر ما مسلمانیم، وظیفه اولیه ما تعبد و اطاعت هست. طبق صریح آیه قرآن که میفرماید: من خلق نکردم جن و انس رو مگر برای عبادت!
اما این هرگز به معنای ممنوعیت پیدا کردن دلیل عقلی و علمی و تجربی برای دستورات اسلام نیست. بلکه منظور این است که یک وقت اینطور نباشد تا برای چیزی دلیل عقلی پیدا نکردیم نخوایم قبولش کنیم؛ وگرنه دیگه چه فرقی بین ما مسلمین و کمونیست ها و مادی گراها و لائیک ها هست؟

اما تلاش برای یافتم دلایل تجربی و عقلی ممدوح هست.
خیلی از دانشمندان بزرگ دنیا رو داریم که هرچه بیشتر در مسائل علمی غوطه ور میشدند و پیش میرفتند، بیشتر به قدرت لایزال خداوند متعال اعتراف کرده اند. مواردش رو حتما شنیده اید.

چرا؟؟

چون اونها بهتر از امثال من عادی پی به قدرت خداوند در تکوین و هدایت موجودات و ذره ذره عالم هستی برده اند و می برند. علت سفارش موکد اسلام بر علم و علم اندوزی هم همین هست.

(معذرت فراوان از بابت اطاله کلام...!)

parsa
تشکر از جواب شما

این مثالی که شما زدید خیلی قشنگ بود ولی به زعم بنده حقیر در این محفل نمی گنجید

بحث سر چراغیه که شما بهش دادی !!
مشروب می تونه چراغ قرمز باشه چون کلیت داره ولی آیا صدای زن میتونه چراغ قرمز باشه ؟

همین که مراجع در این موضوع اختلاف نظر دارن نشون میده که صدای زن همیشه چراغ قرمز نیست
میتونه سبز باشه میتونه قرمز چشمک زن باشه می تونه زرد چشمک زن باشه می تونه قرمز باشه و به نظر من خدا عقل داده که همین رو تشخیص بدیم

و حالا انصافا شما جواب بدید !؟
سلام بر شما دوست خوبم و وقتتون بخیر
شما مقصود گوینده رو از بیان مثال بگیرید نه همه اطراف و جوانب مثال رو...!

بنده هیچگاه نگفتم که صدای زن چراغ قرمز هست. اتفاقا این مورد جزو همون مواردی هست که فرمودید و ممکنه گاهی چراغ سبز باشه، گاهی چراغ زرد و گاهی چراغ قرمز...!

صدای خانم ها در جاهایی چراغ سبز هست. و اون در مواردی هست که به قول معروف و خودمونی ناز و عشوه ای در اون نیست و به صورت عادی بیان میشه. مثل خیلی از مکالمات روزمره که من و شما و همه با خانم ها باهم انجام میدیم. یا فرضا دکلمه ای که خانمی در مجلسی قرائت میکنه و...!

در برخی جاها چراغ زرد هست. و اون در مواردی هست که دیگه این صدا و لحن بیان داره از حالت عادی و طبیعی خارج میشه و نزدیک میشه به حالتی که جلب توجه نامحرم رو بکنه. مثل نحوه بیان برخی از خانم ها حتی در مکالمات عادی روزمره طوری صحبت میکنند که طرف مقابل اگر کمی ضعیف القلب باشه درش اثر دیگری هم میذاره. گرچه شاید واقعا اون خانم مقصودش این نبوده باشه.
اون خانم فقط خواسته پیامی رو با گفتارش به طرف مقابل که آقا هست منتقل کنه، ولی ناخودآگاه (یا آگاهانه) با لحن خاص بیانش به ضمیمه این پیام یک فرکانس ریز دیگه ای هم داره منتقل میشه که مغز تیزبین انسانی این مرد اونو سریع میگیره و اثر منفی خودش رو میذاره.

چراغ قرمز هم که معلوم هست کجاست.
جایی است که لحن صدای خانمی (در صحبت عادی یا خوانندگی) طوری باشه که هیجان جنسی و شهوانی مرد رو تحریک کنه. که البته ممکن است شدت و ضعف داشته باشه. یعنی فرضا فلان خواننده با فلان آواز که در سبک فرضا پاپ میخونه، طوری اثر میذاره و فلان خواننده دیگر فرضا در دستگاه موسیقی سنتی اثر دیگر رو میذاره.

ولی این اثر قابل انکار نیست.

قبول کنید که تمام خوانندگان موسیقی زن لحن بیانشون طوری هست که ناخوداگاه با عشوه همراه هست. البته نمیخوام بگم که مقصود همه اونها گذاشتن اثر شهوانی و جنسی در مردان هست، ولی این عشوه جزو لاینفک خوانندگی خانم ها هست و این همون چیزی هست که اسلام شنیدنش رو بر مردان حرام کرده است.

(حالا علت این حرمت چیست، دوباره برمیگردیم سر بحث های قبلی که در پست های گذشته مطرح شد.)

ضمنا، باز اشکال نکنید که این تاثیر در مورد همه مردان صادق نیست. منظور من نوع مردان هست نه تک تک مردان. چون همونطور که گذشت در هر جامعه ای رسم بر این است که قانون بصورت کلی برای همه بیان میشه نه بصورت خاص!

دوست عزیز اینایی که شما میگید همگی صحیح و درست من هم برای همین به مسئله عقل تاکید میکنم و معتقدم وقتی یک مرجع تقلید حکمی رو صادر میکنه شما باید در مورد فکر کنید

مراجع تقلید گفتن صدای زن ایجاد تحریک میکنه حالا شما باید با استفاده از نعمت خدا به این نتیجه برسی که صدای زن شما رو تحریک میکنه یا تحریک نمیکنه ؟

یه شی رو در نظر بگیرید میگن این شی داغه شاید داغ بودنش به اون شدت باشه که دست من رو بسوزونه ولی اونقدری داغ نباشه که دست شما رو بسوزونه

مراجع تقلید معصوم نیستن که شما چشم بسته حرفشون رو قبول کنید و باید در موردش تفکر کنید به خصوص در مواردی که همه مراجع تقلید موافق و یا مخالف اون نیستند
و برای همینه که شما به راحتی میتونید مرجع تقلید خودتون رو عوض کنید

پاسخ این سوال هم در طی صحبت های قبلی بیان شد.
مرجع تقلید وقتی فتوایی میده، مسلما یک کلمه اش از خودش نیست. بلکه همونطوری که گذشت با مطالعه و بررسی کلی آیات و روایات و منابع دینی بهش رسیده و کلی روش وقت گذاشته تا به این نتیجه رسیده و اون رو در قالب چند خط در رساله عملیه برای ما منتشر نموده است.

حالا دلیلش بر این فتوا چی هست، خب نمیشه که برای عموم بیاد همه رو تک تک مطرح کنه! ما چند هزار مساله فقهی داریم؟ بر هرکدون چند هزار فرع فقهی میخوره؟ آیا اصلا امکان عملی و عقلی داره که مرجع بتونه همه رو برای عموم مطرح کنه؟

همونطوری که قبلا گذشت اگر کسی علاقمند به دونستن دلایل فتاوا هم باشه، راه براش بسته نیست و میتونه در تمام جلسات تخصصی این امر که هر روز در همین شهر قم خودمون برگذار میشه شرکت کنه و هیچ منعی هم براش نیست. ضمن اینکه اصلا هم لازم نیست حتما طلبه و روحانی باشه. فقط باید وقت کافی داشته باشه که بتونه مسائل رو از مقدمات تا اون سطح عالیش طی کنه.

-------------------------------

نکته دیگه اینکه بنده نمیخوام در مثال مناقشه کنم، ولی مثال شما برای بحث مورد نظر نادرست به نظر می رسد.

داغی و سوزندگی یک شی داغ، یک امر تجربی هست و همه میتونیم اون رو آزمایش کنیم و نسبت به تحملمون در موردش تصمیم بگیریم، ولی آیا تاثیر صدای خوانندگی زن یا بطور کلی تاثیر موسیقی بر انسان هم بطور تام یک امر تجربی هست تا همه بتونند در موردش آزمایش کنند تا اگر اثر منفی داشت پرهیز و گرنه مرتکب شوند؟ (دقت فرمایید که من الان اصلا بحثم حرمت مساله مورد نظر نیست، بلکه مقایسه امور تجربی با امور غیرتجربی هست که صحیح نیست.)

نکته دیگه اینکه مسلم هست که مراجع ما معصوم نیستند و ممکن الخطا می باشند.
اون ها هم انسانی هستند مانند همه انسان ها...!
اتفاقا در مورد حرف ها و فتاواشون هم باید بسیار دقیق موشکافی کرد و بحث و بررسی نمود! ولی همونطوری که عرض شد این موشکافی و بحث و بررسی علمی باید توسط متخصصین همین فن و در محیط تخصصی خودش انجام بگیره.
امری که هر روزه در جلسات تخصصی درس و بحث داره انجام میگیره و همونطوری که قبلا هم گفتم از مزایایش اینه که شرکت عموم مردم در اون ممنوع نیست و جلسات آزاد هست.

حتی گاهی این بحث و بررسی ها اینقدر دقیق و ریز میشه که فرضا روی یک فتوای ساده ای که مثلا مرحوم شیخ انصاری در موردی داده است، ده ها ساعت وقت گذاشته میشه و نقد و بررسیش میکنند.

اتفاقا به قول خودتون فلسفه اختلاف فتوای مراجع هم در همین هست که در امر احکام شرعی اصلا تعارفی ندارند و ممکن است در مورد مساله ای خاص نظراتشون متفاوت باشه.

برای همینه که شما به راحتی میتونید مرجع تقلید خودتون رو عوض کنیداین مربوط به بحث ما نمیشه، ولی چون شما فرمودید اجازه بدید که عرض کنم اصلا اینگونه نیست. تغییر مرجع تقلید کار آسونی نیست و اگر انسان مرجعی رو برای تقلید در احکام شرعی داشته باشه، مادامی که اون مرجع زنده هست نمیتونه اون رو تغییر بده مگر اینکه یقین کنه مرجع دیگر از اون اعلم هست وگرنه مجاز به تغییر نیست.

علتش چیه مفصله و در حیطه بحث این تاپیک نیست. اگر خواستید در تاپیک جداگانه ای در بخش تقلید با هم بهش میپردازیم.

بله، اگر کسی در مرحله ابتدایی انتخاب مرجع تقلید هست (مثل کسی که تکلیف رسیده) یا کسی که مرجع تقلیدش فوت کرده و الان میخواد مرجع تقلید جدیدی انتخاب کنه، کارش آسون تر هست.

darya.com
۱۳۸۷/۰۹/۰۳, ۱۱:۱۸
شما ميگين آهنگ حلال هم داريم!! من جديدا" 1 آهنگ از نميدونم كدوم خواننده به اصطلاح مجاز شنيدم كه همونن آهنگ مهستي رو خونده (ميخونه بي شرابه) تازه از صداي اونم استفاده كرده. پس كجاي اين مجازه؟!!! اگه مجازه خب آهنگهاي مهستي هم مجازه اگه نه كه چرا اين مجاز شناخته شده. الان خيلي از آهنگهاي مجاز شادتر و شعرهاشون جلفتر از خواننده هاي اونور آبيه پس حكمت مجاز و غير مجاز شمردن آهنگها چيه؟!!! تازه الان تو خيلي از آهنگهاي مجاز خانمها هم ميخونن!!

Bad Boy Blue
۱۳۸۷/۰۹/۰۳, ۱۳:۲۲
سلام بر شما دوست خوبم و وقتتون بخیر
شما مقصود گوینده رو از بیان مثال بگیرید نه همه اطراف و جوانب مثال رو...!

بنده هیچگاه نگفتم که صدای زن چراغ قرمز هست. اتفاقا این مورد جزو همون مواردی هست که فرمودید و ممکنه گاهی چراغ سبز باشه، گاهی چراغ زرد و گاهی چراغ قرمز...!

صدای خانم ها در جاهایی چراغ سبز هست. و اون در مواردی هست که به قول معروف و خودمونی ناز و عشوه ای در اون نیست و به صورت عادی بیان میشه. مثل خیلی از مکالمات روزمره که من و شما و همه با خانم ها باهم انجام میدیم. یا فرضا دکلمه ای که خانمی در مجلسی قرائت میکنه و...!

در برخی جاها چراغ زرد هست. و اون در مواردی هست که دیگه این صدا و لحن بیان داره از حالت عادی و طبیعی خارج میشه و نزدیک میشه به حالتی که جلب توجه نامحرم رو بکنه. مثل نحوه بیان برخی از خانم ها حتی در مکالمات عادی روزمره طوری صحبت میکنند که طرف مقابل اگر کمی ضعیف القلب باشه درش اثر دیگری هم میذاره. گرچه شاید واقعا اون خانم مقصودش این نبوده باشه.
اون خانم فقط خواسته پیامی رو با گفتارش به طرف مقابل که آقا هست منتقل کنه، ولی ناخودآگاه (یا آگاهانه) با لحن خاص بیانش به ضمیمه این پیام یک فرکانس ریز دیگه ای هم داره منتقل میشه که مغز تیزبین انسانی این مرد اونو سریع میگیره و اثر منفی خودش رو میذاره.

چراغ قرمز هم که معلوم هست کجاست.
جایی است که لحن صدای خانمی (در صحبت عادی یا خوانندگی) طوری باشه که هیجان جنسی و شهوانی مرد رو تحریک کنه. که البته ممکن است شدت و ضعف داشته باشه. یعنی فرضا فلان خواننده با فلان آواز که در سبک فرضا پاپ میخونه، طوری اثر میذاره و فلان خواننده دیگر فرضا در دستگاه موسیقی سنتی اثر دیگر رو میذاره.

ولی این اثر قابل انکار نیست.

قبول کنید که تمام خوانندگان موسیقی زن لحن بیانشون طوری هست که ناخوداگاه با عشوه همراه هست. البته نمیخوام بگم که مقصود همه اونها گذاشتن اثر شهوانی و جنسی در مردان هست، ولی این عشوه جزو لاینفک خوانندگی خانم ها هست و این همون چیزی هست که اسلام شنیدنش رو بر مردان حرام کرده است.

(حالا علت این حرمت چیست، دوباره برمیگردیم سر بحث های قبلی که در پست های گذشته مطرح شد.)

ضمنا، باز اشکال نکنید که این تاثیر در مورد همه مردان صادق نیست. منظور من نوع مردان هست نه تک تک مردان. چون همونطور که گذشت در هر جامعه ای رسم بر این است که قانون بصورت کلی برای همه بیان میشه نه بصورت خاص!

درود بر شما ، از بحث با شما لذت می برم :Rose:

منظور بنده از صدای زن همون صدای خواننده زن بود

این هایی که شما نوشتید حاصل تفکر شما در مورد صدای زن هستش و اندشه شما صدای زن در موارد مختلف رو طبقه بندی کرده و اندیشه شما میگه که صدای خواننده زن عشوه داره و نباید اون رو گوش داد و این اندیشه خیلی قابل احترامه ولی عقل من میگه صدای خواننده زن چراغ سبزه

منی که سالها با صدای خواننده زن زندگی کردم اون عشوه ای که شما میگید رو نمی بینم اصلا تا قبل از این بهش فکرم نکرده بودم که شاید صدای خواننده زن من رو تحریک کنه و هرجوری خواستم آهنگ رو جوری گوش بدم که تحریک بشم موفق نشدم !!

من منکر این نیستم که بعضی از خواننده های زن در صداشون عشوه بکار میبرن و اصلا ترانه ای که می خونن *** هستش اندیشه من اون رو چراغ قرمز میدونه که البته تعدادشون زیاد هم نیست

من به شما پیشنهاد میکنم آهنگ مهستی یا هایده رو گوش بدید یا حتی گوگوش و خیلی های دیگه اونوقت میبینید نیازی نیست انقدر به خودتون سخت بگیرید

شما فکر نمی کنید همین حساسیتی که دارید در خودتون ایجاد میکنید باعث میشه که بیشتر به گناه آلوده شید ؟ مثلا من دارم با یک زن صحبت میکنم حالا باید به این فکر کنم که صدای این زن عشوه داره یا نه اگه داره باید حواسم باشه که تحریک نشم همین که به این موضوع فکر کنید خودش باعث میشه که ... !!

ببینید من میگم نمیشه به اینکه نباید به صدای خواننده زن گوش داد گفت قانون چون همه ی کسانی که قانون وضع میکنند درش هم نظر نیستن

پاسخ این سوال هم در طی صحبت های قبلی بیان شد.
مرجع تقلید وقتی فتوایی میده، مسلما یک کلمه اش از خودش نیست. بلکه همونطوری که گذشت با مطالعه و بررسی کلی آیات و روایات و منابع دینی بهش رسیده و کلی روش وقت گذاشته تا به این نتیجه رسیده و اون رو در قالب چند خط در رساله عملیه برای ما منتشر نموده است.

حالا دلیلش بر این فتوا چی هست، خب نمیشه که برای عموم بیاد همه رو تک تک مطرح کنه! ما چند هزار مساله فقهی داریم؟ بر هرکدون چند هزار فرع فقهی میخوره؟ آیا اصلا امکان عملی و عقلی داره که مرجع بتونه همه رو برای عموم مطرح کنه؟

همونطوری که قبلا گذشت اگر کسی علاقمند به دونستن دلایل فتاوا هم باشه، راه براش بسته نیست و میتونه در تمام جلسات تخصصی این امر که هر روز در همین شهر قم خودمون برگذار میشه شرکت کنه و هیچ منعی هم براش نیست. ضمن اینکه اصلا هم لازم نیست حتما طلبه و روحانی باشه. فقط باید وقت کافی داشته باشه که بتونه مسائل رو از مقدمات تا اون سطح عالیش طی کنه.

-------------------------------

نکته دیگه اینکه بنده نمیخوام در مثال مناقشه کنم، ولی مثال شما برای بحث مورد نظر نادرست به نظر می رسد.

داغی و سوزندگی یک شی داغ، یک امر تجربی هست و همه میتونیم اون رو آزمایش کنیم و نسبت به تحملمون در موردش تصمیم بگیریم، ولی آیا تاثیر صدای خوانندگی زن یا بطور کلی تاثیر موسیقی بر انسان هم بطور تام یک امر تجربی هست تا همه بتونند در موردش آزمایش کنند تا اگر اثر منفی داشت پرهیز و گرنه مرتکب شوند؟ (دقت فرمایید که من الان اصلا بحثم حرمت مساله مورد نظر نیست، بلکه مقایسه امور تجربی با امور غیرتجربی هست که صحیح نیست.)

نکته دیگه اینکه مسلم هست که مراجع ما معصوم نیستند و ممکن الخطا می باشند.
اون ها هم انسانی هستند مانند همه انسان ها...!
اتفاقا در مورد حرف ها و فتاواشون هم باید بسیار دقیق موشکافی کرد و بحث و بررسی نمود! ولی همونطوری که عرض شد این موشکافی و بحث و بررسی علمی باید توسط متخصصین همین فن و در محیط تخصصی خودش انجام بگیره.
امری که هر روزه در جلسات تخصصی درس و بحث داره انجام میگیره و همونطوری که قبلا هم گفتم از مزایایش اینه که شرکت عموم مردم در اون ممنوع نیست و جلسات آزاد هست.

حتی گاهی این بحث و بررسی ها اینقدر دقیق و ریز میشه که فرضا روی یک فتوای ساده ای که مثلا مرحوم شیخ انصاری در موردی داده است، ده ها ساعت وقت گذاشته میشه و نقد و بررسیش میکنند.

اتفاقا به قول خودتون فلسفه اختلاف فتوای مراجع هم در همین هست که در امر احکام شرعی اصلا تعارفی ندارند و ممکن است در مورد مساله ای خاص نظراتشون متفاوت باشه.
این مربوط به بحث ما نمیشه، ولی چون شما فرمودید اجازه بدید که عرض کنم اصلا اینگونه نیست. تغییر مرجع تقلید کار آسونی نیست و اگر انسان مرجعی رو برای تقلید در احکام شرعی داشته باشه، مادامی که اون مرجع زنده هست نمیتونه اون رو تغییر بده مگر اینکه یقین کنه مرجع دیگر از اون اعلم هست وگرنه مجاز به تغییر نیست.

علتش چیه مفصله و در حیطه بحث این تاپیک نیست. اگر خواستید در تاپیک جداگانه ای در بخش تقلید با هم بهش میپردازیم.

بله، اگر کسی در مرحله ابتدایی انتخاب مرجع تقلید هست (مثل کسی که تکلیف رسیده) یا کسی که مرجع تقلیدش فوت کرده و الان میخواد مرجع تقلید جدیدی انتخاب کنه، کارش آسون تر هست

مرجع تقلید وقتی فتوایی میده حاصل تفکر خودش در احادیث و فرآن هستش

در مورد صدای خواننده زن دلیلش رو گفته چون امکان داره صدای خواننده زن باعث تحریک مرد بشه ، بنده حقیر هم میگم عقل هر انسان باید بگه که آیا ممکنه باعث تحریک من بشه یا نه ؟

چرا فکر میکنید نمیشه تجربه کرد !؟ چشم بسته کاری رو نکنید برید امتحان کنید آهنگ دلکش رو بذارید یکم گوش بدید اگر دیدید داره بر روتون تاثیر میذاره قطعش کنید مجبور نیستید که تا آخرش گوش بدید مجبورید ؟

شما چرا فکر میکنید که مراجع باید براتون تصمیم بگیرند ؟ ببینید مراجع شما رو راهنمایی میکنند می گویند صدای زن امکان داره بر روی شما تاثیر بذاره حالا شما با خودتون دودو تا چهارتا کنید تامل کنید ببینید آیا بر شما تاثیر منفی میذاره اگر فکر میکنید میذاره گوش نکنید اگر فکر می کنید نمیذاره گوش کنید اگر مطمئن نیستید که تاثیر میذاره یا نه یکم گوش کنید اگر داشت تاثیر میذاشت قطعش کنید

خوب اینی که شما گفتید برای عوض کردن مرجع تقلید کار سختیه !؟؟

Pherdous
۱۳۸۷/۰۹/۰۵, ۲۲:۱۳
سلام بر شما دوست گرامی و ممنون از لطفتون
من کار خاصی نمیکنم، داریم باهم در تالار گفتگو تبادل افکار میکنیم.
امیدوارم یه وقت خدای ناکرده در این بحث ها بین دوستان کدورتی پیش نیاد.
.......................

تشکر و سپاس بسیار از شما دوست عزیز.
چه کسی از زحمت شما دوست محترم ناراحت میشود وبرایش کدورت پیش می آید.عمل شما شایسته تقدیر و احترام بسیار است.
جوابهای شما بسیار سنجیده و جالب بودند.من هم برای اینکه بحث به درازا نکشد و حصوله ی خوانندگان را هدر ندهم ، پاسخ های شما را میپذیرم.اگرچه هنوز یک سری سوالات هست.
سخنان شما مرا یاد پدرم می اندازد.آنزمان که مقداری سبکسر بودیم و جوانی میکردیم ، همش به ما میگفتند ، پسر جان زندگی سخت است و جای این بچه بازی ها نیست.من هم میدانستم که راست میگوید.اما فکر میکردم که میدانم.چرا که پس از اینکه او از دنیا رفت و بسیاری از مسئولیتهای او ماند برای من ، تازه فهمیدم زندگی سخت است.
در مورد دستورات خدا هم حتمآ همانگونه هست که شما میگویید.
تشکر و سپاس از زحمت شما.
در پناه حق:Rose:

mel64
۱۳۸۷/۱۱/۲۴, ۲۱:۵۵
سلام :Gol:

من فکر می کنم در قرآن چیزی راجع به حکم گوش دادن به موسیقی نیامده البته باز هم مثل همیشه مطمئن نیستم :Gig:

parsa
۱۳۸۷/۱۱/۲۴, ۲۳:۱۵
سلام بر شما
نگاه کنید دوست گرامی، قرار نیست همه احکام با تمام جزئیات و طول و تفصیل در کتاب قرآن بیان بشه! همچین چیزی دور از انتظار هست و عملی نیست.
چون علاوه بر اینکه حجم بسیار بالا و زیادی رو لازم داشت، بسیاری از احکام و مسائلی که ما الان باهاش روبرو هستیم، و قبل از ما و بعد از ما مواجه بوده و هستند، در زمان نزول قرآن اصلا وجود خارجی به این شکل نداشته و لذا بیان نشده است.

در قرآن کلیات ذکر شده و برای جزئیات باید به منابع دیگر دینی مراجعه کرد.
البته نه اینکه هر کسی شخصا و فی البداهه بتونه این کار رو انجام بده!
مشخصه که مثل هر علم دیگه ای متخصص خودش رو میخواد.

در مورد موضوع گوش دادن به موسیقی، در صفحات قبلی این تاپیک مفصلا قبلا بحث شده است. بیزحمت همون ها رو مطالعه بفرمایید بلکه به امید خدا به پاسخ برسید و البته اگر باز هم سوالی باقی بود بفرمایید.

مُدَبّر
۱۳۸۷/۱۱/۲۵, ۰۷:۳۲
سلام :Gol:

من فکر می کنم در قرآن چیزی راجع به حکم گوش دادن به موسیقی نیامده البته باز هم مثل همیشه مطمئن نیستم :Gig:
سلام:Gol:

البته من مطمئنم در قرآن چیزی در مورد رکعات نماز و حدود ثغور آن نیامده:Labkhand:

درگاه محبوب
۱۳۸۷/۱۱/۲۵, ۰۹:۲۹
توی قرآن از لحاظ ظاهری بله چون علم ما نسبت به قرآن وتفسیر آون کمه
ولی صد در صد مرجع تقلید ورساله دارید دیگه دوست عزیز؟
اونجا میتونید جواب سوالتون رومطالعه کنید

BALTAZAR
۱۳۸۸/۰۳/۱۲, ۱۲:۲۷
هر کی گفته گوش دادن صدای زن در هر حالت حرام است اشتباه کرده (انسانها جایز الخطا هستن )
تعجب میکنم فرق شما با رباط چیه؟؟؟!
یعنی از این عقلی که خدا به شما داده فقط برای سوال کردن استفاده میکنید؟
تو ابتداییترین مسائل زندگیتون قدرت فهم و درک ندارین ؟؟؟
اگه اینطوره که واقعا خداوند شما رو هدایت کنه
من تعجب میکنم شماها تا حالا چطوری زنده موندین

متفکر
۱۳۸۸/۰۳/۱۲, ۱۳:۱۹
هر کی گفته گوش دادن صدای زن در هر حالت حرام است اشتباه کرده (انسانها جایز الخطا هستن )
تعجب میکنم فرق شما با رباط چیه؟؟؟!
یعنی از این عقلی که خدا به شما داده فقط برای سوال کردن استفاده میکنید؟
حالا کی گفته گوش دادن صدای زن در هر حالت حرام است؟؟:Gig:

مجیب
۱۳۸۸/۰۳/۱۲, ۱۴:۵۴

بزرگوار شما از بندگان خاص خداونديد بعيده كه بخواين به ديگران توهين كنيد:Labkhand:
پیامبر اکرم(ص) فرمودند: خداوند تبارک وتعالی فرموده است: کسی که به یکی از بندگان من توهین کند برای جنگ با من آماده شده است.
البته ببخشيدا فضولي كردم

صدید
۱۳۸۸/۰۴/۱۷, ۱۰:۳۲
سلام
چند نکته
1- دو بحث نباید با هم مخلوط شود. یکی بحث غنا و دیگری بحث موسیقی.
غنا در اصطلاح شرعي عبارت است از آوازي که از حنجره آدمي بيرون آمده و در گلو چرخانده(چهچهه) شود.
موسيقي به هر صداي موزون و آهنگين مي تواند اطلاق شود، حتي صداي آواز پرندگان و ...؛ ولي در عرف امروزي بر آن آهنگهايي اطلاق مي گردد كه در نواختن آن از وسائل نوازندگي استفاده مي شود. به عبارت ديگر، امروزه بر نوع خاصي از آهنگ اطلاق موسيقي مي شود.
2- بنابر نظر مشهور فقها، غنا و موسیقی بطور کلی حرام نیستند بلکه اگر لهوی و مطرب باشند حرام هستند. لذا فقط غنای لهوی و موسیقی لهوی حرام هستند.
غنای لهوی آن است که در شنونده حالت سرور و وجدي ايجاد کند که مناسب با مجالس لهو و خوش گذراني باشد.
و موسیقی مطرب و لهوى آن است كه به سبب ويژگيهائى كه دارد غالبا انسان را از خداوند متعال و فضائل اخلاقى دور نموده، و به سمت بى‏بندوبارى و گناه سوق دهد. این نوع موسیقی مناسب مجالس لهو و لعب و فسق و فجور است.

3- توجه:
- غنا و موسيقی مطرب و لهوی حرام است، و غیر آن اشکال ندارد.
ـ مرجع قضاوت در این موضوع عُرف است، که خود مکلف باید آن را تشخیص دهد.
ـ مواردی که ما شک کنيم که آيا مطرب است تا گوش دادن به آن حرام باشد يا غير مطرب، محکوم به عدم حرمت است و گوش دادن به آن اشکال شرعی ندارد.
4- اما نظر مراجع:
آیات عظام: تبریزی، سیستانی، رهبری، نوری می فرمایند:
گوش دادن به آواز زن اگر غنا (غنای لهوی) نباشد و باعث التذاذ جنسی و تهییج شهوت نشود و مفسده ای بر آن مترتب نگردد، اشکال ندارد.

و آیات عظام: امام، بهجت، مکارم، فاضل می فرمایند: گوش دادن به آواز زن، جایز نیست.

توجه: در این بحث برخی مراجع اختلاف مبنایی با هم دارند؛ و برخی اختلاف مصداقی یعنی به نظر ایشان خوانندگی زن، بدون لهو و طرب نمی شود. البته در زمینه استدلال مباحث زیادی مطرح است که جای بیان آن اینجا نیست.

ضمنا این حرفها راجع به آواز خوانی و خوانندگی زن است، نه دکلمه و صحبت عادی.

ta_tarsa
۱۳۸۸/۰۹/۱۸, ۱۲:۲۹
آقاي خامنه اي گوش دادن به صداي زنان در حال خواندن موسيقي رو حرام نمي دونن. و اون رو موكول مي كنن به اين كه مترتب مفسده باشه يا نه.
اين حكم رو مي تونين در سايت leader.ir در بخش استفتائات جديد/ مسائل فرهنگي و اجتماعي/ موسيقي/ صداي زنان ببينين.
ايشون واقعا مرجع تقليد آپديتي هستن.

کلات
۱۳۸۸/۰۹/۱۸, ۱۲:۵۶
آقاي خامنه اي گوش دادن به صداي زنان در حال خواندن موسيقي رو حرام نمي دونن. و اون رو موكول مي كنن به اين كه مترتب مفسده باشه يا نه.
اين حكم رو مي تونين در سايت leader.ir در بخش استفتائات جديد/ مسائل فرهنگي و اجتماعي/ موسيقي/ صداي زنان ببينين.
ايشون واقعا مرجع تقليد آپديتي هستن.
با سلام دوست عزیز
خوانندگی زنان به صورت مطلق حرام نشده است بلکه تحت شرایطی هست .
خواندن و خوانندگی زن در صورتی كه:
1 - غنايی و مطرب نباشد،
2 - صدای او را مرد نامحرمی نشنود،
3 - مضمون اشعارو مطالب آن زشت و حرام نباشد،
بنابراين خوانندگی زن برای زنان با رعايت شرايط بالا اشكال ندارد.
نيز خوانندگی زن به نحو غنا عروسی و مجلسی كه به طور عرفی قبل يا بعد از آن صورت میگيرد، مشروط به اين كه صدای او را نامحرم نشنود، اشكال ندارد.(1)
تنها صورت تك خوانی زن در صورتی كه نامحرم صدای او را بشنود، چه همراه موسيقی باشد و چه نباشد، جائز نيست.(2) و منظور از (مترتب مفسده) همین است.

1 - احكام روابط زن و مرد، ص 231 به نقل از آيات عظام: امام، خامنه ای و فاضل.
2 - احکم روابط مرد و زن، ص 234، به نقل از آيات عظام: امام ، اراكی، تبريزی ، فاضل، بهجت و خامنه ای.

منتقد کوچولو
۱۳۹۰/۰۳/۲۰, ۱۷:۴۱
آیات عظام: تبریزی، سیستانی، رهبری، نوری می فرمایند:
گوش دادن به آواز زن اگر غنا (غنای لهوی) نباشد و باعث التذاذ جنسی و تهییج شهوت نشود و مفسده ای بر آن مترتب نگردد، اشکال ندارد.یعنی گوش دادن به صدای زن اگه صفتای بالا رو نداشته باشه،ایراد نداره ولی خوانندگی زن اگه صداشو بشنون ایراد داره:
خواندن و خوانندگی زن در صورتی كه:
1 - غنايی و مطرب نباشد،
2 - صدای او را مرد نامحرمی نشنود،
3 - مضمون اشعارو مطالب آن زشت و حرام نباشد،
بنابراين خوانندگی زن برای زنان با رعايت شرايط بالا اشكال ندارد.
چرا؟
مثلا اگه من تو خونمون آواز ساده بدون غنا و لهو و لعب بخونم همسایه ها بشنون، ایراد داره ولی اونا لازم نیست صدای منو نشنون! یعنی لازم نیست از صدای من دوری کنن!

میشه اینجوری توجیه کرد که پیامد شنیدن صدای من توسط نامحرم معلوم نیست پس باید مواظب باشم ولی اونها اگه خودشون تشخیص دادن مفسده نداره و محرک نیست،میتونن گوش بدن
:Gig:

نيز خوانندگی زن به نحو غنا عروسی و مجلسی كه به طور عرفی قبل يا بعد از آن صورت میگيرد، مشروط به اين كه صدای او را نامحرم نشنود، اشكال ندارد.(1)یعنی اونچه که تو عرف بعنوان غنا تو قبلو بعد عروسی جایزه برای زن اشکال نداره
یعنی تو این مواقع استثنائا غنا بودنش اشکال نداره

كبوتر حرم معصومه
۱۳۹۰/۰۳/۲۱, ۰۷:۴۰
اگه هم شنيدن صداي زن در غير از آهنگ و ترانه و لهو و لعب اشكال نداشته باشه، بنده به عنوان يك فرد، نظر شخصي ام اين است كه سري كه درد نمي كنه دستمال نمي بندن.

چرا مردها بايد صداي زن نامحرم را بشنود، مگر در ضرورت.

انسان تا جايي كه مي تونه دوري كنه بهتره، ولي در مواردي اضطرار بر اين است كه انسان صداي زن نامحرم را بشنود. پس در اين موارد هم هر چقدر كمتر بهتر.

"Aye"
۱۳۹۰/۰۳/۲۱, ۰۸:۵۲
پس با اين اوصاف شنيدن صداي زنها موقع خوندن لالايي ايرادي نداره !!! ؟:Gig:

سیاوش عشق
۱۳۹۰/۰۳/۲۱, ۰۹:۵۲
سلام وقت بخیر
آقا این قضیه چیه؟
جدیدا حتی توی برنامه کودک هم خانوما دارن می خونن

bahjat1388
۱۳۹۰/۰۳/۲۱, ۱۶:۱۲
خدايا خودت دستمونو بگير
يا رب العالمين.

آزاد اندیش
۱۳۹۰/۰۳/۲۱, ۱۷:۳۹
من یک سوال برام پیش اومده :
اگر شنیدن صدای زن حرام است چرا در پایان سریال مختار یک زن میخونه و اگر هم حرام نیست چرا بقیه نمیتونن بخونن ؟

hmlk
۱۳۹۰/۱۱/۱۰, ۱۸:۴۴
واقعا جناب آزاداندیش سخن حق بیان کردن...

چرا کسی جوابی نمیده؟؟؟؟؟؟؟؟

هدف1
۱۳۹۰/۱۱/۱۰, ۱۹:۰۶
اسلام همیشه نسبت به زن ها سخت گیره.
نمی دونم چرا این قد زن تو محدودیت هستش در صورتی که مردا ازادی بیشتری دارن؟

.:MOBAREZ:.
۱۳۹۰/۱۱/۱۰, ۱۹:۲۰
من یک سوال برام پیش اومده : اگر شنیدن صدای زن حرام است چرا در پایان سریال مختار یک زن میخونه و اگر هم حرام نیست چرا بقیه نمیتونن بخونن ؟
سلام.
اینکه در پایان سریال مختار یک زنی خونده این به صورت ترانه نبوده بلکه یک روضه بوده و غم ناک و حالت روضه ای مانند داشت...با این حال باز هم اینکه این حلال بود یا حرام اختلاف ایجاد شده بود...مثلا آیت الله علم الهدی پخش صدای زن در آخر فیلم مختار رو درست نمیدونستند...دلیلی هم نداره که رسانه هر چیزی رو که پخش کرد یا انجام داد درست باشه...ملاک اسلامه نه تصمیمات مدیران سیما!
یک نکته هم درباره صدای زن بگم...تا اون جایی که بنده اطلاع دارم اون چیزی که برا زن حلال در خوانندگی هم خونی صدای زنان با صدای مردان هست به گونه ای که غلظت صدای زنان بر مردان چیره نداشته باشه.به هر حال ارزش زن در اسلام بالاتر از این هاست که بیاد خوانندگی کنه.
یاحق.

hmlk
۱۳۹۰/۱۱/۱۰, ۱۹:۳۸
سلام.
اینکه در پایان سریال مختار یک زنی خونده این به صورت ترانه نبوده بلکه یک روضه بوده و غم ناک و حالت روضه ای مانند داشت...با این حال باز هم اینکه این حلال بود یا حرام اختلاف ایجاد شده بود...مثلا آیت الله علم الهدی پخش صدای زن در آخر فیلم مختار رو درست نمیدونستند...دلیلی هم نداره که رسانه هر چیزی رو که پخش کرد یا انجام داد درست باشه...ملاک اسلامه نه تصمیمات مدیران سیما!
یک نکته هم درباره صدای زن بگم...تا اون جایی که بنده اطلاع دارم اون چیزی که برا زن حلال در خوانندگی هم خونی صدای زنان با صدای مردان هست به گونه ای که غلظت صدای زنان بر مردان چیره نداشته باشه.به هر حال ارزش زن در اسلام بالاتر از این هاست که بیاد خوانندگی کنه.
یاحق.

جناب morteza خان !!
شما با بی اطلاعی و بی منطقی میای و هر نظری رو دلت خواست منتشر میکنی از مدیران میخوام لطفا یه نظارتی داشته باشن !!!
شما فقط داری به زور صورت مساله رو پاک میفرمایی !!!
بهونه از این بهتر نداشتید؟؟؟
"ارزش زن بیشتره که بیاد خوانندگی کنه" و از این دست مزخرفات رو تحویل مردم میدی...

مگه خوانندگی درست با آهنگهای غیر لهوی و درست و حسابی مشکلی داره؟؟؟
واقعا این طرز فکر جای تاسف داره...
بعد هم جناب آیت الله خامنه ای گفتن که اگر با قصد لذت گوش نکنید و تحریک نشید حرام نیست... که واقعا هم حرف حقه...

اما شما حرف بی منطق میزنی ...

hmlk
۱۳۹۰/۱۱/۱۰, ۱۹:۴۱
در ضمن پس طبق حرفای خود جنابعالی !! خوندن به صورت غمناک و آواز اشکالی نباید داشته باشه...

khoda_eshgh
۱۳۹۰/۱۱/۱۰, ۱۹:۴۶
در زمان پیغمبر به دلیل سوء استفاده ای که از موسیقی برای ارتباط نامشروع با زنان استفاده میشد در باب غنا و موسیقی آیاتی نازل شد ولی موسیقی به هیچوجه حرام نیست و شکل استفاده از اون مهمه.
یا حق

بیطرف منصف
۱۳۹۰/۱۱/۱۰, ۲۰:۳۷
پس با اين اوصاف شنيدن صداي زنها موقع خوندن لالايي ايرادي نداره !!! ؟:Gig:
با عرض سلام
طبق استفتائات جدید ایت الله خامنه ای
غنا و صداى زنان
س: اگر در موردى صداى زن مصداق غنا نباشد گوش دادن آن چه حكمى دارد؟
ج) در حرمت غنا فرقى بين اين که مغنّى زن باشد يا مرد نيست و شنيدن صداى زن اگر غنا نباشد، حرمت شرعى ندارد مگر آن که به قصد ريبه يا موجب ترتّب مفسده باشد ولى شنيدن خوانندگى زن که غالباً مشتمل بر مفسده است جايز نيست

شرکت در غزل‌خوانى و... همايش‌هاى فرهنگى
س: من دانشجوى دانشگاه كشمير هستم. در اينجا سالانه همايشى برگزار مى‌شود كه دانشجويان به اين مناسبت، برنامه‌هاى فرهنگى مثل آواز، مسابقه، غزل و ... را به گونه‌اى هماهنگ و سازگار ارائه مى‌كنند من هم مى‌خواهم در اين همايش غزل ارائه كنم.
آيا اين تصميم من درست است. لطفاً نظرتان را براى چنين برنامه‌هايى بفرماييد.
ج) غزل خوانى و آواز فى نفسه اشكال ندارد ولى چنانچه كيفيت خواندن آواز و غزل به صورتى است كه همراه با ترجيع و طرب همراه بوده و مناسبِ مجالس لهو و گناه باشد، جايز نيست و نيز موسيقى‌اى كه همراه با آواز و غزل خوانى نواخته مى‌شود چنانچه به گونه‌اى است كه متناسب با مجالس لهو و عيش و نوش است، جايز نيست.
http://www.leader.ir/tree/index.php?catid=49

۱۳۹۰/۱۱/۱۱, ۱۵:۰۳
جناب morteza خان !!
مبارز، برادر!

شما با بی اطلاعی و بی منطقی میای و هر نظری رو دلت خواست منتشر میکنی از مدیران میخوام لطفا یه نظارتی داشته باشن !!! شما فقط داری به زور صورت مساله رو پاک میفرمایی !!! بهونه از این بهتر نداشتید؟؟؟ "ارزش زن بیشتره که بیاد خوانندگی کنه" و از این دست مزخرفات رو تحویل مردم میدی...
به نظر شما خوانندگی زن یک ارزش برای زنه؟!

مگه خوانندگی درست با آهنگهای غیر لهوی و درست و حسابی مشکلی داره؟؟؟
برای زن مشکل داره.

واقعا این طرز فکر جای تاسف داره...
شما لازم نیست به خال بنده تاسف بخورید.

بعد هم جناب آیت الله خامنه ای گفتن که اگر با قصد لذت گوش نکنید و تحریک نشید حرام نیست... که واقعا هم حرف حقه...
بسیار عالی...ولی چهقدر خوبه آدم جانب احتیاط رو هم رعایت کنه و به دین داری حداقلی بسنده نکنه.

اما شما حرف بی منطق میزنی ...
به جای اینکه اینقدر دیگران رو متهم کنید شما یکم منطقی تر و آرام تر بحث کنید.

در ضمن پس طبق حرفای خود جنابعالی !! خوندن به صورت غمناک و آواز اشکالی نباید داشته باشه...
برای مرد نه...ولی برای زنان اختلاف هست.

شنیدن آواز زن توسط مرد نامحرم
http://www.makaremshirazi.org/persian/images/quis.gif شنیدن صدای آواز زن برای مرد نامحرم چه حکمی دارد ؟

http://www.makaremshirazi.org/persian/images/answer.gif حرام است.
http://www.makaremshirazi.org/persian/images/quis.gif آیا گوش دادن به موسیقیهای که زنان می خوانند ولی آرام هستند و مناسب مجالس فساد نیستند هم اشکال دارد؟

http://www.makaremshirazi.org/persian/images/quis.gif به نام خدا و با عرض سلام آیا گوش کردن به ترانه خوانده شده توسط خواننده زن چنانچه آن خواننده پیر باشد جایز است و همچنین آیا مصافحه کردن با آنان ایرادی دارد؟

http://www.makaremshirazi.org/persian/images/answer.gif هر دو مورد حرام است

اجرای سرود توسط بانوان

http://www.makaremshirazi.org/persian/images/quis.gif اجرای سرود توسط بانوان در مراسم اعیاد مذهبی چه حکمی دارد.

http://www.makaremshirazi.org/persian/images/answer.gif جایز نیست.

http://www.makaremshirazi.org/persian/images/quis.gif نظر به ابهامات و پرسشهایى که در خصوص چگونگى مواجه افکار عمومى با موسیقى و آواز زنان مطرح است، سؤالات ذیل تقدیم حضور مى گردد.
1ـ اجراى آواز بانوان به صورت تک خوانى و هم آوایى چه حکمى دارد؟
2ـ پرداختن زنان به موسیقى و آواز تا چه حد مجاز مى باشد؟
3ـ آواز بانوان به چه نحوى و در چه مکانهایى مجاز مى باشد؟
4ـ آیا پخش و انتشار موسیقى و آواز بانوان مجاز است؟

http://www.makaremshirazi.org/persian/images/answer.gif جواب 1 تا آخر: کلیّه آهنگها و صداهایى که مناسب مجالس لهو و فساد است حرام، و غیر آن جایز است، و فرقى در این قسمت میان مرد و زن نیست، ولى خوانندگى نوع مباح براى زنان در صورتى جایز است که مجلس مخصوص به جنس خودشان باشد. خواه دسته جمعى بخوانند، یا به تنهایى. جوانان عزیز باید توجّه داشته باشند که سیل تهاجم فرهنگى غرب نباید ما را مرعوب سازد، و تصوّر کنیم ما باید خود و احکام دین خود را بر فرهنگ آنها تطبیق دهیم; زیرا فرهنگ غرب گام به گام جوانان را به سوى ابتذال کامل پیش مى برد، و آنها را از درون تهى مى سازد، و به این ترتیب هر گونه مانع را که بر سر راه مطامع آنهاست بر مى دارد.

مقام معظم رهبری

س: گوش دادن به آواز زنان در صورتی که از لحاظ شعر و موسیقی لهو و لغو نباشد چه حکمی دارد؟
ج: اگر آواز زنان بگونه ای باشد که مهیج شهوت گردد و یا گوش دادن به آن موجب ترتب مفاسد باشد جایز نیست گوش کند.

س: آیا مداحی برای بانوان جایز است؟
ج: مداحی زن در جایی که می داند نامحرم صدای او را می شنود اگر موجب جلب توجه و تهییج نامحرم و یا مفسده دیگری گردد، جایز نیست.

آیت اللّه العظمی بهجت

س: شنیدن نوارهای ترانه خواننده زن و مرد و نواختن ارگ یا آهنگهای رادیو و تلویزیون، اگر به خود گوش دهنده آن، حالت طرب دست ندهد، چه حکمی دارد؟
ج: چون میزان در مطرب بودن، اطراب شأنی است نه فعلی؛ بنابراین در فرض سؤال نیز شنیدن آنها حرام است.

دوست عزیز از مطالب بالا بدست میاد که یا حرامه یا جایز نیست یا باید احتیاط کرد!
چیزی که خیلی زور بزنیم میشه احتیاط کردن بهتره به عقلمان رجوع کنیم و راه بهتر رو برگزینیم.
التماس دعا.

مهدي اهورا
۱۳۹۰/۱۱/۱۱, ۱۵:۴۱
بسم الله الرحمن الرحیم

السلام علیک یا صاحب الزمان (عج)

سلام بر شیعیان ایشان

موسیقی مطلقا حرام است

تفاوتی بین موسیقی با کلام و بی کلام نیست

البته تفاوتی بین اینکه خواننده زن باشد مرد باشد هر دو باشد هم نیست

موسیقی لهو است و در دین اسلام عمل لهو باطل است

:salavat10:

khoda_eshgh
۱۳۹۰/۱۱/۱۱, ۱۵:۵۲
هیچ موسیقی حرام نیست مهم شکل و نوع استفاده از موسیقی هست که لعو و لعب بودنش رو مشخص میکنه
یا حق

هدف1
۱۳۹۰/۱۱/۱۱, ۱۵:۵۸
سلام شما گفتید
برای زن مشکل داره. می شه بپرسم چرا؟
چرا مرد اشکالی نداره خواننده باشه ولی زن اشکال داره؟مگه زن و مرد چه فرقی با هم دارن؟
اگه خوانندگی برای زن ارزشی نداره پس برای مرد هم ارزشی نداره؟
نمی دونم چرا این قد با زن مخالفید

sunstar
۱۳۹۰/۱۱/۱۱, ۱۵:۵۹
سلام
آقای مهدی اهورا واقعا دیگه شما از اون طرفش افتادی....
کی گفته موسیقی مطلقا حرامه؟؟
خود مقام معظم رهبری هم بر موسیقی حلال تاکید داشتند.
چطور میتونی بدون هیچ مدرکی بگی که موسیقی مطلقا حرامه.
خیلی ازگناهان ما بخاطر افراط وتفریطه برادر من
لطفا گفته خودتونو تصحیح بفرمایید

۱۳۹۰/۱۱/۱۱, ۱۷:۰۰
سلام شما گفتید برای زن مشکل داره. می شه بپرسم چرا؟ چرا مرد اشکالی نداره خواننده باشه ولی زن اشکال داره؟مگه زن و مرد چه فرقی با هم دارن؟ اگه خوانندگی برای زن ارزشی نداره پس برای مرد هم ارزشی نداره؟ نمی دونم چرا این قد با زن مخالفید
سلام.اینکه گفتم برای زن مشکل داره منظور خوانندگی حرام است...ولی قطعا خانم هایی هستند که قاری قرآن هستند و یا روضه خون هم هستن...البته خانوم ها در مجالسی که فقط خانوم ها حضور دارند این کار رو میکنند.
خوانندگی لهوی برای اقایان هم ارزش نیست...خوانندگی ای که اشعار و موسیقیش طبق موازین عرف و شرع باشه مشکلی نداره...
اما این ها ارزش نیستند...مثلا طرف علاقه داشته رفته خواننده شده...خب شده شغلش...ولی دیگه این یک ارزش نیست!حتی برای مرد! چه برسه برای زن!
البته قابل ذکر است خوانندگان خوب هم تو کشور ما هستند...مثل آقای افتخاری و...
بر خلاف شما که فکر میکنید ما با زن مخالفیم عکس این حرف درست...همه این ها احترام و ارزش گذاری حقوق زن هست...مثلا فرد درجه یک یک کشور بیاد خوانندگی کنه این کار باعث پایین اومدن وجهش و ارزشش میشه و شاید مورد مسخره واقع شدن هم قرار بگیره!...کسایی که دارزش ها بالایی دارن رفتار های والا هم باید دارند....لذا تا این حد به زن توجه شده در اسلام.

hmlk
۱۳۹۰/۱۱/۱۱, ۱۷:۳۲
جناب mobarez یا هر اسم دیگه ای !
خودتون متوجه هستید چی دارید میگید؟؟؟
تمام حرفاتون متناقض هست در پست های مختلف...

از طرفی میگید خوانندگی برای مرد اگه خوب باشه و غیر لهوی اشکالی نداره (که مثال هم زدید آقای افتخاری) و از طرفی میگید ارزش نیست...
خب چرا؟؟؟ این فکر شماست ... بنده اینطور فکر نمیکنم و باید به نظرات احترام گذاشت...
به قول "هدف 1" شما میگید برای مرد اگه خوب باشه اشکال نداره ولی برای زن اگر هم خوب باشه اشکال داره...
آخه چرا؟؟؟؟
شما داری برای خودت خیال میبافی و تفسیر میکنی...
در قدیم به دلیل در پرده بودن زنان و عدم حضورشون تو جامعه شاید جنس مذکر با شنیدن صدای جنس مخالف تحریک جنسی میشدند اما الان این رو بعید میدونم...

کلا شرطش همینه که حضرت خامنه ای هم فرمودن:
اگر تحریک نشوید حرام نیست

hmlk
۱۳۹۰/۱۱/۱۱, ۱۷:۳۷
جناب "مهدی اهورا" هم مرجع تقلید "جدید" هستند ...
که مطمئنا" خیلی طرفدار خواهند داشت با این تفاسیر زیبا و عادلانه و متفکرانه شون...

من خودم اولین پیرو ایشونم :Cheshmak:

khoda_eshgh
۱۳۹۰/۱۱/۱۱, ۱۸:۲۹
دوستان امیدواربعد این پست هرفردی تکلیف خودش رو بدونه:
هیچ نوع موسیقی حرام نیست.شما میتونی متالیکا هم گوش بدی ولی اینجا ذکر یه نکته ضروریه و اینکه اون اثری که این آهنگ بر شما داره مثبته یا منفی؟اینو دیگه هر شخصی میتونه برای خودش قضاوت کنه.مثل دارو میمونه که برای یه نفر کشندست و برای یکی دیگه شفا دهنده.

نکته بعدی اینه که از موسیقی چه استفاده ای بشه:
مثلا شما میتونید حتی با مداحی مجلس عیش و نوش راه بندازید که اون مداحی حرام میشه.اما میتونید با یه موسیقی غربی به آرامش برسید و یا به طور صحیح انرژی خودتونو تخلیه کنید که باز هم هیچ اشکالی نداره
بنابر این موسیقی هیچ مشکلی نداره.

امیدوارم دیگه مشکلی نباشه
یا حق

میقات
۱۳۹۰/۱۱/۱۱, ۱۸:۴۴
موسیقی مطلقا حرام است

با سلام و درود

موسیقی می تواند لهوی باشد یا نباشد، موسیقی لهوی و مطرب حرام است و موسیقی غیر لهوی حلال است.

غنا حرام است ولی هر آوازی غنا نیست، لذا هر خوانندگی ای حرام نیست.

میقات
۱۳۹۰/۱۱/۱۱, ۱۸:۵۰
هیچ موسیقی حرام نیست

مهم شکل و نوع استفاده از موسیقی هست که لعو و لعب بودنش رو مشخص میکنه
یا حق

با سلام و درود

لهو و غنا حرام هستند.

موسیقی اگر لهوی باشد، و خوانندگی اگر به صورت غنا باشد، حرام هستند. لذا موسیقی لهوی و آواز غنایی هر کجا و هر گونه مورد استفاده قرار بگیرند جایز نیست.

khoda_eshgh
۱۳۹۰/۱۱/۱۱, ۱۹:۰۰
با سلام و درود

لهو و غنا حرام هستند.

موسیقی اگر لهوی باشد، و خوانندگی اگر به صورت غنا باشد، حرام هستند. لذا موسیقی لهوی و آواز غنایی هر کجا و هر گونه مورد استفاده قرار بگیرند جایز نیست.

من کاملا توضیح دادم.موسیقی لهوی میتونه هرچیزی باشه.مهم شکل استفاده از اونه.شما میتونی با ماهواره شبکه قرآنی ببینی شبکه مستهجن هم ببینی.ولی خوده ماهواره ذاتا مشکل نداره.موسیقی هم دقیقا همینه.
یا حق

میقات
۱۳۹۰/۱۱/۱۱, ۱۹:۰۱
با سلام و درود

موسیقی اگر لهوی باشد، و آواز اگر غنایی باشد، حرام است، فرقی هم نمی کند غمناک باشد یا شادی آور، و نیز فرقی نمی کند که زن بخواند یا مرد.

اما شنیدن آواز زن:

آیات عظام سیستانی، تبریزی، رهبری و نوری:
گوش دادن به آواز زن اگر غنا نباشد و باعث التذاذ جنسی و تهییج شهوت نشود و مفسده ای بر آن مترتب نگردد، اشکال ندارد.

آیات عظام امام، بهجت، مکارم، فاضل و وحید:
جایز نیست.

khoda_eshgh
۱۳۹۰/۱۱/۱۱, ۱۹:۰۸
دقیقا همینه.بعضی از مراجع مشکلب بابت این نوع موسیقیها نمیبینن بعضیها مقداری با احتیاط تر هستن ولی فی نفسه مشکلی نداره و شکل استفاده و تاثیرگذاریش بر شخص مهمه.
یا حق

میقات
۱۳۹۰/۱۱/۱۱, ۱۹:۳۰
با سلام و درود

برخی از مراجع بزرگوار، مانند آیات عظام صافی و بهجت، مطلقا استفاده از هر نوع آلات موسیقی را جایز نمی دانند.

hmlk
۱۳۹۰/۱۱/۱۱, ۱۹:۴۴
جناب پاسخگو ممکنه منظورتون از "لهوی" و "غنا" رو توضیح بدید؟؟؟

چون میگید غمناک و شادش هیچ فرقی نداره !!! پس ملاک چیه؟؟؟

یعنی ممکنه یک آهنگ غمناک رو در مراسم عیش و نوش گوش بدن؟؟؟ این امکان نداره چون اصلا به اون فضا نمیاد !!!!

khoda_eshgh
۱۳۹۰/۱۱/۱۲, ۰۷:۲۹
با سلام و درود

برخی از مراجع بزرگوار، مانند آیات عظام صافی و بهجت، مطلقا استفاده از هر نوع آلات موسیقی را جایز نمی دانند.

این بحث انقدر توضیحش راحته که نیازی به اینهمه بحث نیست.بعضی مراجع هم مشکلی نمیبینن.به هرصورت همون چیزی که من گفتم درسته و شکل استفاده تعیین کنندست
یا حق

۱۳۹۰/۱۱/۱۲, ۰۸:۳۰
خودتون متوجه هستید چی دارید میگید؟؟؟
مثل اینکه شما متوجه نمیشید بنده چی عرض کردم.

از طرفی میگید خوانندگی برای مرد اگه خوب باشه و غیر لهوی اشکالی نداره (که مثال هم زدید آقای افتخاری) و از طرفی میگید ارزش نیست...
شما تفاوت معنایی (( اشکال ندارد)) با ((ارزش نبودن)) رو نمیدونید؟!!

خب چرا؟؟؟ این فکر شماست ... بنده اینطور فکر نمیکنم و باید به نظرات احترام گذاشت...
بنده نظر عرف جامعه مذهبی رو عرض کردم و نظر شما محترمه!
مثلا شما تو یه جمع مذهبی برید و بگید به طرف دوست داری خواننده شی مسلما قریب به اتفاق میگن نه!
یعنی ارزش نیست! اینکه ارزش نیست دلیل نداره کار حرام و منفوری باشه! کاری که ارزش هست صد برابر بیشتر ارزش داره....مثلا درس خوندن بهتره یا خوانندگی قطعا درس خوندن ارزشش بیشتره! فک نکنم تو روایات اومده برید خواننده شید! پس تشویق نیست...یک کار مباح هست.

به قول "هدف 1" شما میگید برای مرد اگه خوب باشه اشکال نداره ولی برای زن اگر هم خوب باشه اشکال داره...
شما باز نفهمیدید! من گفتم ارزش نیست... الان مثلا شما یک دختری رو ببینید بهش توصیه مینید برو خواننده شو؟!
خیلی بحث سادست!

کلا شرطش همینه که حضرت خامنه ای هم فرمودن: اگر تحریک نشوید حرام نیست
این رو هم در نظر بگیرید این که اگر تحریک نشوید باید نظر عرف مذهبی رو هم در نظر داشت و نباید تک بعدی نگاه کرد...یعنی اینکه عرف مذهبی جامعه هم تجریک نمیشند...
با همه این اوصاف اینکه گوش دادن غیر لهوی صدای زن حرام نیست... حرام نیست دیگه مستحب که نیست!
دیگه واسه یک چیزی که زور بزنیم میشه حرام نشدن فک نکنم ارزش داشته باشه اینقدر خودمون رو به آب و آتیش بزنیم...
التماس دعا.

مهدي اهورا
۱۳۹۰/۱۱/۱۲, ۱۶:۰۱
بسم الله الرحمن الرحیم

سلام بر شیعیان ایشان

موسیقی مطلقا حرام است

سوال:
عرف چیست و چگونه مشخص میگردد؟

استنباط من:

جهت اجرای فرمایشات بعضی از حضار چنین استنباط میکنم که باید قبل از ارایه البوم موسیقی توسط نوازندگان و خوانندگان ابتدا کنسرتی فراگیر در سطح ملی بگذارند تا بتوان نظر عرف را از ان استخراج کرد

میقات
۱۳۹۰/۱۱/۱۲, ۱۷:۳۱
جناب پاسخگو ممکنه منظورتون از "لهوی" و "غنا" رو توضیح بدید؟؟؟

چون میگید غمناک و شادش هیچ فرقی نداره !!! پس ملاک چیه؟؟؟

یعنی ممکنه یک آهنگ غمناک رو در مراسم عیش و نوش گوش بدن؟؟؟ این امکان نداره چون اصلا به اون فضا نمیاد !!!!

با سلام و درود

استفاده موارد غمناک، معمول نیست ولی شدنی است مثلا خواننده ای سوزناک بخواند و غنا هم باشد و یا در مجالس لهو، به همراه آن موسیقی غمناک، رقص متناسب با آن را انجام دهند.

لذا درست است که معمول و متعارف نیست ولی این دلیل بر نبود و نشدن آن نیست.

در هر حال، فقهای عظام در بیان حکم موسیقی و خوانندگی، فرقی بین شاد و غمناک بودن نمی گذارند و حکم هر دو را یکسان دانسته و ملاک را متناسب با مجالس لهو و خوشگذارنی و مجالس فسق و گناه می دانند.

میقات
۱۳۹۰/۱۱/۱۵, ۱۹:۲۳
پس با اين اوصاف شنيدن صداي زنها موقع خوندن لالايي ايرادي نداره !!! ؟

من یک سوال برام پیش اومده :
اگر شنیدن صدای زن حرام است چرا در پایان سریال مختار یک زن میخونه و اگر هم حرام نیست چرا بقیه نمیتونن بخونن ؟

با سلام و درود

این گونه نیست که هر گونه شنیدن صدای زن، حرام باشد، بلکه اگر خوانندگی به صورت غنایی و لهوی باشد حرام است. این نظر برخی مراجع عظام است.

بنابر نظر برخی دیگر از مراجع عظام، شنیدن هر نوع خوانندگی زن، جایز نیست.

گوش دادن به آواز زن اگر غنا نباشد و باعث التذاذ جنسی و تهییج شهوت نشود و مفسده ای بر آن مترتب نگردد، اشکال ندارد.

جایز نیست.

خادم الحسن
۱۳۹۰/۱۱/۱۶, ۰۸:۵۱
خداوند در قرآن خطاب به رسولش می فرماید : (( قل اعملو فسیرالله عملکم و رسوله و المومنون ))

یعنی اینکه ای رسول به مردم بگو که هر کاری که خواستید بکنید ولی من می بینم رسول می بینه مومنون هم می بینند هر کاری که می کنید ....

حال یک سوال مطرح میشه .. مگه می شه که خدا ببینه و مومنون ببینند و صدیقه طاهره نبینه
مگه میشه مهدی فاطمه نبینه ......

حال تصمیم هر کاری با خودتان

عالمی می گفت که اگر گرمی آن نگاه را حس می کنی دیگر پرسش برای چه ...... ؟؟؟؟

http://www.parsiblog.com/PhotoAlbum/tavalodino/B5copy.jpg

یا غیاث المستغیثین
۱۳۹۱/۰۱/۱۹, ۱۴:۴۴
نظر مراجع تقلید درباره خواندن سرود یا تواشیح توسط خانم در برابر مردان چیست؟

میقات
۱۳۹۱/۰۱/۱۹, ۲۱:۰۷
نظر مراجع تقلید درباره خواندن سرود یا تواشیح توسط خانم در برابر مردان چیست؟

با سلام و درود

مرثیه خوانی یا مداحی زن، که از طریق بلندگو به گوش مردان می رسد:

مشهور مراجع عظام: اگر صدای زن در معرض ریبه، تلذذ و تهییج شهوت باشد جایز نیست.

آیت الله مکارم: جایز نیست و حرام می باشد.

همخوانی و تواشیح زنان و شنیدن مردان:

آیات عظام امام، رهبری، فاضل، وحید، سیستانی و نوری: اگر به صورت غنا نباشد و باعث تهییج شهوت و مفسده نگردد، اشکال ندارد.

آیات عظام بهجت، صافی و مکارم: اگر باعث مفسده شود حرام است و بدون آن نیز بنابر احتیاط واجب، جایز نیست.

_______
رساله دانشجویی مطابق با فتاوای ده تن از مراجع عظام، نهاد رهبری در دانشگاهها، ص 182 و 183.

آسمان ...
۱۳۹۱/۰۱/۲۰, ۱۲:۰۶
سلام
ببخشید گوش دادن به صدای خواننده ی زن برای زنها هم حرومه؟

میقات
۱۳۹۱/۰۱/۲۰, ۱۷:۰۳
سلام
ببخشید گوش دادن به صدای خواننده ی زن برای زنها هم حرومه؟

با سلام و درود

اشکالی ندارد و جایز است مگر این که به صورت غنایی باشد.

البته این فقط حکم آواز و صدای زن برای زنان است، لذا اگر همراه موسیقی است، حکم موسیقی بطور جداگانه باید لحاظ شود یعنی نوع موسیقی آن هم باید حلال و جایز باشد.

اگر یکی حرام باشد موجب حرمت دیگری هم می شود.

مهدي اهورا
۱۳۹۱/۰۲/۰۹, ۱۴:۴۴
بسم الله الرحمن الرحیم

سلام بر شیعیان ایشان

موسیقی مطلقا حرام است.

ستايشگر
۱۳۹۱/۰۲/۰۹, ۱۴:۴۸
به نام خدا.

بسم الله الرحمن الرحیم

سلام بر شیعیان ایشان

موسیقی مطلقا حرام است.

چرا؟

با آرزوی سلامتی ، ستایشگر :Gol:

Wilsoon
۱۳۹۱/۰۲/۰۹, ۱۹:۰۰
درود

یک سوال فنی ؟
چرا تو کشور ایران اسلامی رشته موسیقی در دانشکده هنر تدریس میشه؟ منم اونجا درس خوندم ؟

خب چرا ؟!؟!؟!؟ مگه موسیقی غنا نیست !!! :Gig:

میقات
۱۳۹۱/۰۲/۰۹, ۱۹:۱۴
درود

یک سوال فنی ؟
چرا تو کشور ایران اسلامی رشته موسیقی در دانشکده هنر تدریس میشه؟ منم اونجا درس خوندم ؟

خب چرا ؟!؟!؟!؟ مگه موسیقی غنا نیست !!! :gig:

با سلام و درود

موسیقی و غنا، دو مقوله جداگانه هستند.

مراد از موسیقی، آن صدای موزونی است که از ابزار و آلات موسیقی بیرون می آید.

غنا به چرخاندن صدا در گلو، که به آن چهچهه هم گفته می شود اطلاق می گردد.

نکته: اسلام با شادی مخالف نیست بلکه با لهو مخالف است. لهوی بودن یعنی متناسب بودن با مجالس فسق و فجور و مجالس گناه.

بنا بر نظر مشهور مراجع عظام، هر موسیقی یا غنایی حرام نیست، بلکه موسیقی یا غنای لهوی حرام است.

Wilsoon
۱۳۹۱/۰۲/۰۹, ۱۹:۲۳
با سلام و درود

موسیقی و غنا، دو مقوله جداگانه هستند.

مراد از موسیقی، آن صدای موزونی است که از ابزار و آلات موسیقی بیرون می آید.

غنا به چرخاندن صدا در گلو، که به آن چهچهه هم گفته می شود اطلاق می گردد.

نکته: اسلام با شادی مخالف نیست بلکه با لهو مخالف است. لهوی بودن یعنی متناسب بودن با مجالس فسق و فجور و مجالس گناه.

بنا بر نظر مشهور مراجع عظام، هر موسیقی یا غنایی حرام نیست، بلکه موسیقی یا غنای لهوی حرام است.

درود

خود شما الان ایم معقوله را فهمیدید که گفتید؟

تو دانشگاه هنر این چیزا نبود !

میقات
۱۳۹۱/۰۲/۰۹, ۱۹:۲۹
درود

خود شما الان ایم معقوله را فهمیدید که گفتید؟

تو دانشگاه هنر این چیزا نبود !

دو مقوله جدا هستند، یعنی دو موضوع جدای از همند و باید جداگانه بررسی شوند و هر کدام حکم مستقلی دارند.

این که در دانشگاه هنر چگونه است، معیار نیست، بلکه باید دید حکم شرعی چیست. معیار، شارع و حکم شرع است.

Wilsoon
۱۳۹۱/۰۲/۰۹, ۱۹:۴۳
دو مقوله جدا هستند، یعنی دو موضوع جدای از همند و باید جداگانه بررسی شوند و هر کدام حکم مستقلی دارند. این که در دانشگاه هنر چگونه است، معیار نیست، بلکه باید دید حکم شرعی چیست. معیار، شارع و حکم شرع است.

خداوند بزرگترین تنظیم کننده جهان است اگر به جنگل بروید صدا پرندگان ، برگ درختان یک سمفونی ایجاد میکنه که هیچکس نمیتونه بسازه !

موسیقی هم ساخته خداوند محسوب میشود . موسیقی به چند بخش تقسیم میشه .

موسیقی محلی
موسیقی سنتی ایرانی
موسیقی پاپ
موسیقی راک
موسیقی متال -> انواع متال => هوی متال ، بلک متال و ...
موسیقی رپ
و ....

به هر حال موسیقی جز دین نیست که نظر بدن هر کسی .....

میقات
۱۳۹۱/۰۲/۱۰, ۱۶:۳۲
خداوند بزرگترین تنظیم کننده جهان است اگر به جنگل بروید صدا پرندگان ، برگ درختان یک سمفونی ایجاد میکنه که هیچکس نمیتونه بسازه !

موسیقی هم ساخته خداوند محسوب میشود . موسیقی به چند بخش تقسیم میشه .

موسیقی محلی
موسیقی سنتی ایرانی
موسیقی پاپ
موسیقی راک
موسیقی متال -> انواع متال => هوی متال ، بلک متال و ...
موسیقی رپ
و ....

به هر حال موسیقی جز دین نیست که نظر بدن هر کسی .....

1. موسيقي به هر صداي موزون و آهنگين مي تواند اطلاق شود، حتي صداي آواز پرندگان و ...؛ ولي در عرف امروزي بر آن آهنگهايي اطلاق مي گردد كه در نواختن آن از وسائل نوازندگي استفاده مي شود. به عبارت ديگر، امروزه بر نوع خاصي از آهنگ اطلاق موسيقي مي شود.

بنابر این بحث از حرام بودن یا نبودن موسیقی، آن آهنگی است که از ابزار مخصوص موسیقی بیرون می آید، نه هر صدای موزونی ـ ولو آواز پرنده.

2. در راستای عمل به فرامین و دستورات الهی (همان خدایی که خالق و آفریننده جهان است) باید دید حب و بغض خداوند در چیست یعنی خداوند چه چیزی را دوست دارد و چه چیزی را نمی پسندد.

پیامبران الهی آمده اند تا این مسائل را به ما آموزش بدهند، و موسیقی نیز یکی از آنها است. خداوند حق دارد به بنده اش بگوید چه چیزی را می پسندد و چه چیزی را نمی پسندد؛ و این را از طریق دین الهی به انسانها می رساند. پس دین در مورد موسیقی هم حرف دارد و معیار، دین الهی است.

گلبرگ...
۱۳۹۱/۰۲/۱۰, ۱۸:۴۸
با سلام و درود

این گونه نیست که هر گونه شنیدن صدای زن، حرام باشد، بلکه اگر خوانندگی به صورت غنایی و لهوی باشد حرام است. این نظر برخی مراجع عظام است.

بنابر نظر برخی دیگر از مراجع عظام، شنیدن هر نوع خوانندگی زن، جایز نیست.

جایز نیست.

با سلام و درود

اشکالی ندارد و جایز است مگر این که به صورت غنایی باشد.

البته این فقط حکم آواز و صدای زن برای زنان است، لذا اگر همراه موسیقی است، حکم موسیقی بطور جداگانه باید لحاظ شود یعنی نوع موسیقی آن هم باید حلال و جایز باشد.

اگر یکی حرام باشد موجب حرمت دیگری هم می شود.

با سلام و درود

موسیقی اگر لهوی باشد، و آواز اگر غنایی باشد، حرام است، فرقی هم نمی کند غمناک باشد یا شادی آور، و نیز فرقی نمی کند که زن بخواند یا مرد.

اما شنیدن آواز زن:

جایز نیست.

مبارز، برادر!

به نظر شما خوانندگی زن یک ارزش برای زنه؟!

برای زن مشکل داره.

شما لازم نیست به خال بنده تاسف بخورید.

بسیار عالی...ولی چهقدر خوبه آدم جانب احتیاط رو هم رعایت کنه و به دین داری حداقلی بسنده نکنه.

به جای اینکه اینقدر دیگران رو متهم کنید شما یکم منطقی تر و آرام تر بحث کنید.

برای مرد نه...ولی برای زنان اختلاف هست.

شنیدن آواز زن توسط مرد نامحرم
http://www.makaremshirazi.org/persian/images/quis.gif شنیدن صدای آواز زن برای مرد نامحرم چه حکمی دارد ؟

http://www.makaremshirazi.org/persian/images/quis.gif آیا گوش دادن به موسیقیهای که زنان می خوانند ولی آرام هستند و مناسب مجالس فساد نیستند هم اشکال دارد؟

http://www.makaremshirazi.org/persian/images/quis.gif به نام خدا و با عرض سلام آیا گوش کردن به ترانه خوانده شده توسط خواننده زن چنانچه آن خواننده پیر باشد جایز است و همچنین آیا مصافحه کردن با آنان ایرادی دارد؟

http://www.makaremshirazi.org/persian/images/answer.gif هر دو مورد حرام است

اجرای سرود توسط بانوان

http://www.makaremshirazi.org/persian/images/quis.gif اجرای سرود توسط بانوان در مراسم اعیاد مذهبی چه حکمی دارد.

http://www.makaremshirazi.org/persian/images/answer.gif جایز نیست.

http://www.makaremshirazi.org/persian/images/quis.gif نظر به ابهامات و پرسشهایى که در خصوص چگونگى مواجه افکار عمومى با موسیقى و آواز زنان مطرح است، سؤالات ذیل تقدیم حضور مى گردد.
1ـ اجراى آواز بانوان به صورت تک خوانى و هم آوایى چه حکمى دارد؟
2ـ پرداختن زنان به موسیقى و آواز تا چه حد مجاز مى باشد؟
3ـ آواز بانوان به چه نحوى و در چه مکانهایى مجاز مى باشد؟
4ـ آیا پخش و انتشار موسیقى و آواز بانوان مجاز است؟

http://www.makaremshirazi.org/persian/images/answer.gif جواب 1 تا آخر: کلیّه آهنگها و صداهایى که مناسب مجالس لهو و فساد است حرام، و غیر آن جایز است، و فرقى در این قسمت میان مرد و زن نیست، ولى خوانندگى نوع مباح براى زنان در صورتى جایز است که مجلس مخصوص به جنس خودشان باشد. خواه دسته جمعى بخوانند، یا به تنهایى. جوانان عزیز باید توجّه داشته باشند که سیل تهاجم فرهنگى غرب نباید ما را مرعوب سازد، و تصوّر کنیم ما باید خود و احکام دین خود را بر فرهنگ آنها تطبیق دهیم; زیرا فرهنگ غرب گام به گام جوانان را به سوى ابتذال کامل پیش مى برد، و آنها را از درون تهى مى سازد، و به این ترتیب هر گونه مانع را که بر سر راه مطامع آنهاست بر مى دارد.

مقام معظم رهبری

س: گوش دادن به آواز زنان در صورتی که از لحاظ شعر و موسیقی لهو و لغو نباشد چه حکمی دارد؟
ج: اگر آواز زنان بگونه ای باشد که مهیج شهوت گردد و یا گوش دادن به آن موجب ترتب مفاسد باشد جایز نیست گوش کند.

س: آیا مداحی برای بانوان جایز است؟
ج: مداحی زن در جایی که می داند نامحرم صدای او را می شنود اگر موجب جلب توجه و تهییج نامحرم و یا مفسده دیگری گردد، جایز نیست.

آیت اللّه العظمی بهجت

س: شنیدن نوارهای ترانه خواننده زن و مرد و نواختن ارگ یا آهنگهای رادیو و تلویزیون، اگر به خود گوش دهنده آن، حالت طرب دست ندهد، چه حکمی دارد؟
ج: چون میزان در مطرب بودن، اطراب شأنی است نه فعلی؛ بنابراین در فرض سؤال نیز شنیدن آنها حرام است.

دوست عزیز از مطالب بالا بدست میاد که یا حرامه یا جایز نیست یا باید احتیاط کرد!
چیزی که خیلی زور بزنیم میشه احتیاط کردن بهتره به عقلمان رجوع کنیم و راه بهتر رو برگزینیم.
التماس دعا.

http://shiaupload.ir/images/72jncozvd6mok9q9wbra.gifبنام تو اي قرار هستيhttp://shiaupload.ir/images/72jncozvd6mok9q9wbra.gif

سلام و عرض ادب و احترام

نظر دوستان محترم رو به فتواي مراجع اعظام تقليد جلب مي كنم :

سوال :شنيدن آواز زن توسط مرد نامحرم
شنيدن صداي آواز زن براي مرد نامحرم چه حكمي دارد ؟
پاسخ : حرام است.

گوش دادن مرد به موسيقيهايي که توسط زنان خوانده شده است
سوال :آيا گوش دادن به موسيقيهاي كه زنان مي خوانند ولي آرام هستند و مناسب مجالس فساد نيستند هم اشكال دارد؟
پاسخ :حرام است.

خواندن سرود توسط زنان به همراه مردان
سوال :خواندن سرود توسط زنان به صورت دستجمعى همراه با مردان اگر موجب مفسده نباشد چه حكمى دارد؟
گوش دادن به صداي خواننده زن
سوال :آيا گوش كردن به ترانه خوانده شده توسط خواننده زن چنانچه آن خواننده پير باشد جايز است و همچنين آيا مصافحه كردن با آنان ايرادي دارد؟
پاسخ :هر دو مورد حرام است.

اجرای سرود توسط بانوان
سوال :اجراي سرود توسط بانوان در مراسم اعياد مذهبي چه حکمي دارد.
پاسخ :جايز نيست.

گوش دادن به موسیقی زن
پاسخ :گوش دادن به آواز زن جائز نيست

گوش دادن به آواز زن نامحرم
سوال :گوش دادن به آواز زن نامحرم براى مرد در صورتى كه اشعار مذهبى بخواند و موجب مفسده هم نباشد چه حكمى دارد؟

آوازخوانی و موسیقی بانوان
نظر به ابهامات و پرسشهايى كه در خصوص چگونگى مواجه افكار عمومى با موسيقى و آواز زنان مطرح است، سؤالات ذيل تقديم حضور مى گردد.

1ـ اجراى آواز بانوان به صورت تك خوانى و هم آوايى چه حكمى دارد؟
2ـ پرداختن زنان به موسيقى و آواز تا چه حد مجاز مى باشد؟
3ـ آواز بانوان به چه نحوى و در چه مكانهايى مجاز مى باشد؟
4ـ آيا پخش و انتشار موسيقى و آواز بانوان مجاز است؟

پاسخ1 تا آخر: كليّه آهنگها و صداهايى كه مناسب مجالس لهو و فساد است حرام، و غير آن جايز است، و فرقى در اين قسمت ميان مرد و زن نيست، ولى خوانندگى نوع مباح براى زنان در صورتى جايز است كه مجلس مخصوص به جنس خودشان باشد. خواه دسته جمعى بخوانند، يا به تنهايى.

جوانان عزيز بايد توجّه داشته باشند كه سيل تهاجم فرهنگى غرب نبايد ما را مرعوب سازد، و تصوّر كنيم ما بايد خود و احكام دين خود را بر فرهنگ آنها تطبيق دهيم; زيرا فرهنگ غرب گام به گام جوانان را به سوى ابتذال كامل پيش مى برد، و آنها را از درون تهى مى سازد، و به اين ترتيب هر گونه مانع را كه بر سر راه مطامع آنهاست بر مى دارد.

آيه الله عظمي خامنه اي
س 1146: گوش دادن به صداى زن هنگامى كه شعر و غير آن را با آهنگ و ترجيع مى‏خواند اعم از اينكه شنونده، جوان باشد ياخير، مذكر باشد يا مؤنث چه حكمى دارد؟ و اگر آن زن از محارم باشد، حكم آن چيست؟
پاسخ :اگر صداى زن به صورت غنا نباشد و گوش دادن به صداى او هم به قصد لذت و ريبة نباشد و مفسده‏اى هم بر آن مترتّب نگردد، اشكال ندارد و فرقى بين موارد فوق نيست.

آيه الله عظمي فاضل لنكراني
سؤال 2183 :در مجالس زنانه عزادارى، زنان مداحى و سخنرانى مى كنند، و صداى آنها با بلندگو به گوش مردان رهگذر مى رسد، آيا اين عمل جايز است؟
پاسخ : شنيدن صداى ايشان اگر در معرض ريبه و التذاذ نباشد حرام نيست. ولى با اينكه خداوند متعال مى فرمايد: «فاسْئَلوهُنَّ مِنْ وَراءِ حجاب» خوب است كه مجالس زنانه خصوصاً در رابطه با عزادارى و مداحى اهل البيت (عليهم السلام)طورى باشد كه كاملا مراعات عفت بشود

آيه الله عظمي سید محمد حسینی شاهرودي
سؤال (2): خواندن زن ، هم خوانى زنان بامردان و شنيدن هم خوانى چه طور چه حكمى دارد ؟
پاسخ : چونكه غالباً مهيج است لذا غالباً حرام است .

آيه الله عظمي نوري همداني
س 545 : نوحه گرى، قرآن خوانى، دعا خوانى خانمها بصورت دست جمعى يا فردى به صداى بلند بطورى كه مردها بشنوند و موجب تَلّذذ باشد كه صد در صد هم چنين است چه صورت دارد؟
پاسخ : اگر موجب فساد باشد اشكال دارد

آيه الله عظمي مكارم شيرازي
پاسخ : گوش دادن به آواز زن جائز نيست

دوستان محترم عنايت داشته باشند اين مقدار كه ارائه شد تنها نظرات بخشي از فقهاي محترم بود و البته مشتي نمونه خروار . لذا توجه دوستان گرامي را به اين نكته جلب مي كنم كه با دقت بر سه حكم : حرام است ؛ جايز نيست و اشكال دارد كه تقريبا در نظر همه مراجع اعظام مشاهد مي شود ؛ آيا واقعا جايي باقي مي ماند كه يك خانم مومن بخواهد به آواز خواني بپردازد ؟؟

موفق و مويد باشيد

http://shiaupload.ir/images/zkk73suue6u3d8363e47.gif

سلام و خسته نباشید
من همه پست ها صفحه ها رو گشتم و پست هایی که فتوای مراجع بود رو در بالا آوردم ،

از همه دوستانی که شرکت کردند و نظر دادند ممنونم ، اما سوال بنده از پاسخگوی قرآنی محترم این هست :

1) نظر مراجع راجع به گوش دادن به صدای خواننده زن توسط زنان چی هست ؟ یعنی آیا یک خانم می تونه به صدای خواننده خانم (وقتی موسیقی مطرب نیست) گوش بده ؟

2) عرف چه معنی ای داره وقتی که یک موسیقی ساده برای بعضی مطرب است و برای بعضی مطرب ترین موسیقی هم بی تاثیر است . غیر از اینه که هرکسی باید با توجه به روحیات و شخصیت خودش تشخیص بده که این موسیقی برای من مطرب هست یا نه ؟ به نظر من در این مورد این که ( اگر اکثریت اجتماع موسیقی ای رو مطرب بدونن ، حرام است ، حتی اگر برای فردی بی تاثیر باشد ) درست نیست . مبنای تشخیص عرف رو کی تعیین می کنه ؟ از کجا می فهمند که اکثریت مردم چی فکر می کنند ؟ از اقشار مختلف و فرهنگ های متفاوت کشور آمار می گیرند ؟

خواهش می کنم یک جواب مستند در این مورد بدید .

متشکرم :Gol:

میقات
۱۳۹۱/۰۲/۱۱, ۱۶:۲۶
سلام و خسته نباشید
من همه پست ها صفحه ها رو گشتم و پست هایی که فتوای مراجع بود رو در بالا آوردم ،

از همه دوستانی که شرکت کردند و نظر دادند ممنونم ، اما سوال بنده از پاسخگوی قرآنی محترم این هست :

1) نظر مراجع راجع به گوش دادن به صدای خواننده زن توسط زنان چی هست ؟ یعنی آیا یک خانم می تونه به صدای خواننده خانم (وقتی موسیقی مطرب نیست) گوش بده ؟

2) عرف چه معنی ای داره وقتی که یک موسیقی ساده برای بعضی مطرب است و برای بعضی مطرب ترین موسیقی هم بی تاثیر است . غیر از اینه که هرکسی باید با توجه به روحیات و شخصیت خودش تشخیص بده که این موسیقی برای من مطرب هست یا نه ؟ به نظر من در این مورد این که ( اگر اکثریت اجتماع موسیقی ای رو مطرب بدونن ، حرام است ، حتی اگر برای فردی بی تاثیر باشد ) درست نیست . مبنای تشخیص عرف رو کی تعیین می کنه ؟ از کجا می فهمند که اکثریت مردم چی فکر می کنند ؟ از اقشار مختلف و فرهنگ های متفاوت کشور آمار می گیرند ؟

خواهش می کنم یک جواب مستند در این مورد بدید .

متشکرم :gol:

با سلام و درود

1. خوانندگی زن برای زنان، باید از دو حیث مورد توجه قرار گیرد: یکی موسیقی، و دیگری غنا داشتن یا نداشتن

اگر موسیقی مطرب و لهوی نیست، از این جهت اشکالی ندارد؛ لذا باید از نظر غنا، بررسی شود، اگر غنا است و غنای او هم لهوی است، حرام است؛ و الا جایز است.

2. معیار در جعل و تشریع احکام، نوعی است نه فردی و شخصی. یعنی اگر نوع مردم چنین هستند که شنیدن این موسیقی برای آنها لهوی است، پس این موسیقی برای همه حرام است، ولو کسی باشد که این موسیقی برای شخص او لهو آور نباشد.

3. فهم افراد جامعه اطراف ما، می تواند حاکی از فهم کلی جامعه باشد، لذا لازم نیست از همه جامعه نظر پرسی شود بلکه با مراجعه به درصدی از افراد معمولی جامعه، می توان فهم همان درصد را به همان میزان، حاکی از فهم کل جامعه دانست.

البته قبلا عرض شده که مراد از محدوده جامعه چیست:

برخی از مراجع مانند آیات عظام: امام، بهجت، تبریزی، صافی، نوری، و وحید، همه شهرهای یک جامعه را معیار می دانند.

برخی دیگر از مراجع مانند آیات عظام سیستانی، مکارم و فاضل، عرف محل و شهر خود را معیار می دانند.

seyed133
۱۳۹۱/۰۶/۱۴, ۱۶:۰۸
به نام خدا

با سلام
بنده همه صفحات رو مطالعه نکردم ولی تا اونجا که مطالعه کردم نظرات همه مراجع را یک جا ندیدم و فقط نظرات مخالف ارسال شده!

اما حکم گوش دادن به آواز زن به شرح ذيل است:
T}آيات عظام صافي، فاضل، بهجت، امام خميني، وحيد و مكارم: {Tگوش دادن به آن جايز نيست.V}آيت الله صافي، جامع‏الاحكام، ج‏2، س‏1671؛ آيت الله فاضل، جامع‏المسائل، ج‏1، س‏1724؛ دفتر: آيات عظام بهجت، امام خميني و وحيد؛ مكارم، استفتاءات، ج‏2، س‏709 و ج‏1، س‏526.

آيات عظام تبريزي، سيستاني، خامنه‏ اي و نوري: گوش دادن به آواز زن اگر غناء نباشد و باعث التذاذ جنسي و تهييج شهوت نشود و مفسده‏اي بر آن مترتب نگردد، اشكال ندارد.}آيت الله تبريزي، استفتاءات، س‏1058 و 1049 و 1075؛ آيت الله سيستاني، sistani.org، (غناء)، ش‏6؛ آيت الله خامنه‏ اي، اجوبة الاستفتاءات ، س‏1145؛ آيت الله نوري، استفتاءات، ج‏1، س‏444 و ج‏2، س‏542 و 544 و 549.

تبصره:غناء عبارت است از ترجيع صدا به نحوي كه طرب‏انگيز و مناسب با مجالس لهو و گناه باشد.
بنابر اين مسئله غنا ربطي به زن يا مرد بودن ندارد و صداي مرد هم مي تواند غنا باشد.

یا علی(ع)

گلپر
۱۳۹۱/۰۶/۱۴, ۲۲:۰۲
با سلام به همه دوستان
نظر شخصی من اینه...
اگر شما دلت می خواد کاری رو انجام بدی،هزار جور دلیل و توجیه میاری و اون کار رو انجام میدی ،برعکسش هم همینطور.
اگر ملاک دل و آرزو و علاقه باشه ،مهم نیست که عقل یا شرع یا عرف می پسنده یا نمی پسنده.حالا یه نفر اگه بخواد یه جوری کارش رو مطابق با شرع یا عقل دربیاره بالاخره یه ماده تبصره ای براش پیدا می کنه(البته برای کسی که هنوز یه کمکی برای فرمان خدا ارزش قائله).کسی هم که نمی تونه یا نمی خواد بر امیالش غلبه کنه میگه حکم خدا رو وللش الان باید به حکم دل رسید.کسی هم که می خواد محتاط باشه اون ماده تبصره ها رو هم محتاطانه از کنارشون عبور می کنه.
خود من شده بعضی وقتها ته دلم خواستم کاری رو انجام بدم،اصلا درمورد حکمش تحقیق نکردم ،از ترس اینکه یه وقتی معارض با میل من باشه.
بازم به شما ها که دنبال حکم خدا می روید و براتون مهمه.
البته حکم شخص جاهل به مسئله و عامد (کسی که عمدا فعل خلاف انجام می دهد) یکی است.
به هر حال اگر در پی رضایت معشوق ازلی و ابدی هستیم و تا اینجا در پی اش بوده ایم،هر چیزی که ما را از این رستگاری دور کند ،فاقد ارزش میدانیم.حتی اگر همه عقلای دنیا ما را بواسطه آن دیوانه خطاب کنند!:Rose:

عاشقان
۱۳۹۱/۰۶/۱۵, ۱۶:۰۵
مگه میشه که صدای زن را از موسیقی جدا کرد !!
من اصلا با صدای شجریان حال نمی کنم
ولی خب این طرف برای خودش استادیه
ایشون نظرش در مورد خوانندگی زن اینه:

او در این باره گفته است: درست بخشی از موسیقی ما نیست. بخشی از صدای موسیقی ما نیست. مانند این ساز که چهار سیم دارد و سیم اول را برداریم. این صدا را می خواهیم، این صدای زن است.

khoda_eshgh
۱۳۹۱/۰۶/۱۵, ۲۱:۵۳
استفاده ای که از موسیقی عربی در اونزمان میشد بسیار متفاوت از زمان حال هست
در اونزمان موسیقی جنبه حرمسرایی برای مردم داشت نه بعد هنری....با استفاده از موسیقی عربی و صدای زن شرایط رو برای عیش و نوش و خوشگذرانی محیا میکردن و خب طبیعتا قرآن هم در مورد حرمت این نوع موسیقیها حالت بازدارندگی داره

شما باید فهم و شناخت زمان حال رو تطابق بدی با فهم وشناخت اونزمان...اوونوقت همه چیز برات حل میشه...

در هرچیزی اول رسول باطنی(عقل)و بعد تحقیق و رسول ظاهری(دین)همه مشکلات رو حل میکنه..

بیطرف منصف
۱۳۹۱/۰۶/۱۶, ۰۳:۰۰
با عرض سلام

باید در نظر داشته باشیم وقتی چیزی حرام اعلام شده مطمینا به ضرر خود ماست و حتی اگر تحقیق کنیم و تعدادی از دلایل رو کشف کنیم که چه ضررهایی داره باز هم نمیتونیم ادعا کنیم که کاملا دلایل حرام بودن رو فهمیدیم بنده ادعایی ندارم و خودم در یک دوره ای از زندگیم همه نوع موسیقی گوش میدادم موسیقی به شدت احساسات کاذب میاره..شما اکثر کسایی که موسیقی گوش میدن رو ببینید ادمای احساساتی هستن که خیلی زود تغییر احساسات میدن و این دلیلش احساسات کاذبه...
اهنگ های تند باعث تحریکاتی در سمپاتیک و پاراسمپاتیک میشود..این موضوع باعث به هم خوردن تعادل اعصاب میشود و همین موضوع باعث ضعف اعصاب و خیلی از بیماری های دیگه میشود از جمله اختلال حواس،پریشانی،جنون،مشکل شنوایی،نا بینایی دکتر ولف ادلر پرفسور دانشگاه کلمبیا پس از تحقیقاتی میگوید بهترین و دلکش ترین نواهای موسیقی شوم ترین اثار را روی اعصاب انسان باقی میگذارد،اصولا شنیدن موسیقی و کنسرت در اعصاب یک نوع اثر تخدیری ایجاد میکند..گاهی آنچنان شدید است که شنونده را مانند افراد بهت زده میسازد(حتما تجربه کردید)و لذت فوق العاده ای که افراد از آن میبرند از همین اثر تخدیری است.

جناب آیت الله صمدی آملی در این باره می فر مایند :اگر ما به حقیقت نغمه و موسیقی راه پیدا کنیم خواهیم دید که در میان شعب ریاضی هیچ علمی شیرین تر و زیباتر از علم موسیقی نمی باشد، منتهی چون تطوّر لفظ حاصل شد و لفظ موسیقی در زمان ما به بعضی از اوازهای کذایی اطلاق گشت، باعث شد که موسیقی از جایگاه رفیعش سقوط کرده و این علم از موضع اصلی اش رخت بربندد. حق ان است که بگوییم علم موسیقی یکی از شعب ریاضیات بوده و امری است برهانی و هر چه برهانی است یقینی است و یقین نیز اسم شریف حق است و لذا بایداین علم را در محدوده مباحث اسماء الله مورد بیان قرار داد، برخلاف آنچه که میان عموم مردم مطرح شده است، البته در اینکه کدامیک از نغمه های آن به غنا منجر می شود که شرع انور محمدی(صلی الله علیه و آله) از آن منع نموده است باید در محل خودش بحث شود و به طور کلی صاحبان همۀ علوم ملزم اند که همه شئون خود در ان علم را با شرع انور الهی هماهنگ کنند که دچار انحراف و خلاف نشوند این همه نظر جناب آیت الله صمدی آملی به هر حال نوع موسیقی خیلی مهم است برای همین بعضی ار انها غنا یا حرام است و بعضی نه برای همین است که نوع کوسیقی از نوع غنا حرام بوده و حرام خواهد ماند برای اینکه داری ضرر های برای انسان است
جناب حضرت آیت الله مصباح یزدی میفرمایند شکي نيست که همه نعمت‌هايي که خداي متعال در اين عالم به انسان عطا فرموده مي‌تواند در راه تکامل انسان مورد استفاده قرار گيرد و از جمله نعمت صداي خوب و آهنگين (موسيقي به معناي عام) چنان که استفاده از زيبايي‌هاي طبيعت مي‌تواند انسان را در راه خداشناسي و پي بردن به جلال و جمال الهي کمک کنند؛ ولي از آن‌جا که معمولاً نعمت‌هاي مادي ابزاري دو سويه و شمشيري دو لبه است و ممکن است در راه سقوط انسان به کار گرفته شود، خداي متعال به وسيله انبيا حدود و شرايط استفاده از نعمت‌ها را به صورت احکام ديني بيان فرموده است. بنابراين استفاده از صداي خوش و آهنگين در صورتي که در مسير تکامل حقيقي انسان قرار گيرد مطلوب است؛ چنان که آواز حضرت داوود يکي از مزاياي بزرگ آن حضرت به شمار مي‌رود، و خواندن قرآن به صوت خوش و هم‌چنين ساير چيزهايي که در توجه انسان به خدا مؤثر است، مانند دعاها و مناجات‌ها، مورد تأکيد قرار گرفته است.
اما آوازهايي که معمولاً غرايز حيواني را تحريک مي‌کند و موجب غفلت انسان از خدا و آخرت مي‌شود مورد نهي قرار گرفته است.

محجوب
۱۳۹۱/۰۶/۲۳, ۲۱:۰۶
سلام و عرض ادب
میخواستم بپریم گوش دادن به نواری که خواننده اش زن باشدوازسروده هایی مانندحافظ ومولویو..استفاده کند،چه حکمی دارد؟
ممنونم

نور
۱۳۹۱/۰۶/۲۴, ۲۰:۳۶
سلام و عرض ادب
میخواستم بپریم گوش دادن به نواری که خواننده اش زن باشدوازسروده هایی مانندحافظ ومولویو..استفاده کند،چه حکمی دارد؟
ممنونم

با سلام و احترام

اگر کیفیت خواندن به صورت غنا باشد و متناسب با مجالس لهو و طرب باشد،حرام است.

استفتائات موجود در مرکز ملی پاسخگویی به سوالات دینی

@█ عشق من خدا █@
۱۳۹۲/۰۷/۱۵, ۲۳:۵۸
یک سوال : اگر کسی با گوش دادن آهنگی با صدای زن به خدا نزدیک شود چه حکمی دارد؟

اصلا چرا گوش دادن به صدای زن حرام است؟

seyed133
۱۳۹۲/۰۷/۱۶, ۲۰:۱۷

به نام خدا
بعضی از مراجع مطلق صدای زن را حرام نکرده اند (ایا واقعا صدای خواننده در این زمونه است که حالت حرام نداشته باشه ؟ اگه هست بعضی از مراجع به ان صدا اشاره کرده اند ؛ تکلیف به دوش خود مکلف است و هیچ کسی نمی تواند در انتخاب ان اجباری داشته باشد )
بحث حرام بودن بستگی به نوع خوانندگی(غنا ؛ حالت لهو و لعب) داره و فلسفه اونم بر می گرده در روایات اسلامی که کراراً آمده است که غنا روح نفاق را در قلب پرورش می دهد اشاره به همین حقیقت است، روح نفاق همان روح آلودگی به فساد و کناره گیری از تقوا و پرهیزکاری است.و نیز اگر در روایات آمده است که فرشتگان در خانه ای که غنا در آن است وارد نمی شوند به خاطر همین آلودگی به فساد است، چرا که فرشتگان پاکند و طالب پاکیند، و از این محیطهای آلوده بیزارند

برای جواب بلند و دیدن نظرات مراجع به لینک زیر مراجعه کنید:
http://www.tebyan.net/newindex.aspx?pid=250220

یا علی(ع)

نور
۱۳۹۲/۰۷/۲۱, ۱۹:۳۹

با سلام و عرض ادب

اگرچه صداي زن نامحرم نيست و خوانندگي زن في نفسه منع شرعي ندارد، ولي هرگاه نفس خواندن يا وضع خاص خواننده يا محلّ خواندن يا مضمون اشعاري كه خوانده ميشود به گونه­ ئي باشد كه موجب برانگيختن شهوت است، استماع صوت زن براي غيرشوهر او حرام است.
برای اطلاع از فلسفه احکام،سوال را در انجمن کلام پیگیری نمایید.

استفتا از دفتر مقام معظم رهبری در قم

@█ عشق من خدا █@
۱۳۹۲/۰۷/۲۴, ۱۲:۴۶
با سلام و عرض ادب

اگرچه صداي زن نامحرم نيست و خوانندگي زن في نفسه منع شرعي ندارد، ولي هرگاه نفس خواندن يا وضع خاص خواننده يا محلّ خواندن يا مضمون اشعاري كه خوانده ميشود به گونه­ ئي باشد كه موجب برانگيختن شهوت است، استماع صوت زن براي غيرشوهر او حرام است.
برای اطلاع از فلسفه احکام،سوال را در انجمن کلام پیگیری نمایید.

استفتا از دفتر مقام معظم رهبری در قم

سلام و درود خدمت شما کارشناس گرامی.
ممنون از پاسختان.

zsgh410
۱۳۹۳/۰۴/۲۰, ۰۷:۰۵
من یه سوال دارم:
اگه زن این آهنگهارو گوش کنه چی؟
برای اونم حرامه؟
لطفا به پروفایل پیام بدید و جوابو اعلام کنید ممنون میشم.

نور
۱۳۹۳/۰۴/۲۰, ۱۷:۳۹
من یه سوال دارم:
اگه زن این آهنگهارو گوش کنه چی؟
برای اونم حرامه؟
لطفا به پروفایل پیام بدید و جوابو اعلام کنید ممنون میشم.

با سلام و عرض ادب

اگر خواندن مطرب و لهوی یا محرک شهوت باشد گوش دادن به آن حتی برای زنان جایز نیست.

استفتا از دفاتر آیات عظام

zsgh410
۱۳۹۳/۰۴/۲۱, ۱۴:۰۷
ببینید. این آهنگ خارجیه. معنی بدی هم نداره. تو مراسم عیش و نوش هم فکر نمی کنم بخونند. فقط خوانندش زنه. حالا می خوام ببینم گوش دادنش حرامه یا ن.
محرک شهوت یعنی چی آخه ؟ من نمی دونم . میشه توضیح بدین؟

zsgh410
۱۳۹۳/۰۴/۲۱, ۲۳:۲۳
خودتون بگید من با 13 سال سن باید از کجا این چیزا رو بدونم؟ بعدشم. سوال کردم. جوابمم از معلم عصبانی ای مثل شما گرفتم. آدمی که میخواد جواب بده باید آروم جواب بده. خواهشا توهین نکنید :read::Ghamgin::Narahat:

نور
۱۳۹۳/۰۴/۲۲, ۲۳:۰۵
ببینید. این آهنگ خارجیه. معنی بدی هم نداره. تو مراسم عیش و نوش هم فکر نمی کنم بخونند. فقط خوانندش زنه. حالا می خوام ببینم گوش دادنش حرامه یا ن.
محرک شهوت یعنی چی آخه ؟ من نمی دونم . میشه توضیح بدین؟

با سلام و عرض ادب خدمت شما کاربر بزرگوار

اگر همانطور که بیان کردید مطرب و غنایی نباشد و لذت شهوانی هم ایجاد نکند گوش دادن به آن اشکال ندارد.

موفق و موید باشید

سیاوش عشق
۱۳۹۳/۰۷/۲۶, ۲۰:۲۴
والا این خواننده ی زن و مرد و ... همه بستگی به نگاه آدم داره. دیگه آدم باس خیلی ناشی باشه که برای برنگیختن شهوت نمیدونم از این چیزا صدای خواننده رو گوش بده.
قبل از انقلاب چنتا از خانوما میخوندن (البت نه تو مطرب خونه و می خونه) بلکه خواننده ی معروف بودن و همه هم میشناسن. حالا اسمشونو نمیارم. خیلی شعرای با مفهومی میخونن و کسی هم برای حرام گوش نمیده بلکه برای آرامش گوش میدن.
حالا این خواننده های قرتی جدید که صدای همشون مثل هم هستش حرام نیستن؟ به چه درد میخورن اصلا. هر کی با مامانش قهر کرده اومده خواننده شده.