PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : كدام موسيقي حرام نیست؟

helen
۱۳۸۶/۰۸/۰۹, ۱۵:۱۶
سلام
لطفا به من بگيد نظر اسلام در مورد موسيقي چيه؟كلا حرامه؟يا نه؟بستگي داره.بگيد چه موسيقي حرام نيست؟من خودم موسيقي كلاسيك رو خيلي دوست دارم و موسيقي و ترانه هايي كه كاملان مشخصه حرامه گوش نميدم .اما چون به ساز ويولن علافه دارم و به سبك كلاسيك مي خواستم بدونم چه شرايطي برا ي گوش كردن و نواختن وجود داره؟

saeed623
۱۳۸۶/۰۸/۰۹, ۱۶:۵۲
سلام
لطفا به من بگيد نظر اسلام در مورد موسيقي چيه؟كلا حرامه؟يا نه؟بستگي داره.بگيد چه موسيقي حرام نيست؟من خودم موسيقي كلاسيك رو خيلي دوست دارم و موسيقي و ترانه هايي كه كاملان مشخصه حرامه گوش نميدم .اما چون به ساز ويولن علافه دارم و به سبك كلاسيك مي خواستم بدونم چه شرايطي برا ي گوش كردن و نواختن وجود داره؟

غنا و موسيقى مبتذل و مطرب، و گوش دادن آن به اجماع فقهاى شيعه حرام است، و در قرآن كريم آياتى هست كه مسلمانان را از غنا و اين گونه موسيقى نهى مى فرمايد:
1. «و من الناس من يشترى لهوالحديث ليضلّ عن سبيل الله...;(لقمان، 6) بعضى از مردم سخنان بيهوده را مى خرند تا مردم را از روى نادانى، از راه خدا گمراه سازند و آيات الهى را به استهزاء گيرند. براى آنان عذابى خوار كننده است.» يكى از مصاديق لهوالحديث ـ كه حرام است ـ موسيقى و غناست.•
2. «فاجتنبوا الرجس من الأوثن واجتنبوا قول الزّور...;(حج،30) از بت هاى پليد اجتناب كنيد و از سخن باطل بپرهيزيد» اين جا هم يكى از موارد قول زور (سخن باطل) كه حرام است موسيقى و غناست;•
3. آيه «وَ الَّذِينَ لاَ يَشْهَدُونَ الزُّورَ وَ إِذَا مَرُّوا بِاللَّغْوِ مَرُّوا كِرَامًا;(فرقان،72) بندگان خاص خداوند (عباد الرحمن) كسانى هستند كه شهادت به باطل نمى دهند (و در مجالس باطل شركت نمى كنند). و هنگامى كه با لغو و بيهودگى برخورد كنند، بزرگوارانه از آن مى گذرند.
4. آيه «وَ الَّذِينَ هُمْ عَنِ اللَّغْوِ مُعْرِضُونَ;(مؤمنون،3) مؤمنان كسانى هستند كه از لغو و بيهودگى روى گردانند.
5. آيه «وَ إِذَا سَمِعُوا اللَّغْوَ أَعْرَضُوا عَنْه;(قصص،55) هر گاه چيز بيهوده اى بشنوند از آن روى مى گردانند.•
آهنگ ها و آوازها را مى توان به سه دسته تقسيم كرد:
الف) آهنگ ها و آوازهايى كه به شيوه مجالسِ عيش و عشرت و محافلِ رقص و پايكوبى اجرا مى شود و انسان را از حالتِ اعتدالِ فكرى و ذهنى دور مى سازد و به بى بند و بارى، لاقيد بودن و بى تعهّد زيستن دعوت و تشويق مى كند كه اصطلاحاً به آن «ساز و آوازهاى مبتذل» مى گويند.
ب) آنهايى كه هم از نظر محتوا (مضمون اشعار) داراى معنايى با شكوه و زيباست و هم از نظر اجرا، خوب و زيبا اجرا مى شود و در عين حال تناسب و شباهتى با ساز و آوازهاى مجالس لهو، عيش و عشرت و فساد ندارد. گوش دادن به نوع اوّل حرام است; امّا نوع دوم اشكال ندارد.•
ج) ساز و آوازهايى كه نسبت به آن شك داريم و نمى دانيم آيا از نوع اوّل است تا از آن پرهيز كنيم و يا از نوع دوم است تا پرهيز لازم نباشد. گوش دادن به موارد مشكوك (نوع سوم) اشكال ندارد; امّا بهتر است كه به اين نوع آهنگ ها هم گوش نكنيم.
پاورقي:
1. جامع المسائل «استفتائات، آيت الله فاضل لنكرانى، ص 252 مطبوعاتى امير، چاپ دوم،
2. الميزان، ج 14، ص 379 / تفسير ابوالفتوح رازى، ج 8، ص 92، انتشارات اسلاميه.

saeed623
۱۳۸۶/۰۸/۰۹, ۱۷:۰۴
سلام

بسم الله الرحمن الرحیم
موسیقی در صورتی مشكل دارد كه عنوان غنایی پیدا كند
به طور كلی می توان موسیقی ها را به سه دسته تقسیم كرد
1. موسیقی كه متناسب با مجالس عیش و نوش و لهو و لعب است اینگونه موسیقی ها معمولا در مجالس و محافلی برپامی شود كه در كنارش گناه های دیگری هم صورت می گیرد مثلا در عروسی ها دركنارش رقص و شراب و مواد مخدر و.. هم وجود دارد به عنوان نمونه شما اگه به موسیقی بندری توجه كنید بدون رقص معنا و مفهوم ندارد حتی تلویزیون هم كه آن را پخش می كند به همراه یكسری حركات موزون مثل كشیدن تور ماهیگیری از دریا و.. همراه است این نشان می دهد این موسیقی تنها نیست
این گونه موسیقی ها شرعا اشكال دارد و گناه محسوب می شود و همه ما هم اینگونه موسیقی ها را می شناسیم
2. دسته ای موسیقی هستند كه هیچ كس در حلال بودنشان شك ندارد مثلا مارش نظامی یا آهنگ هایی از قبیل برخی ترانه های افتخاری مثل نیلوفرانه و شجریان و ... كه همگی اذعان به بی مشكل بودنش دارند
3 . موسیقی ها یی هستند كه دو پهلوهستند برخی گوش می كنند تحت تاثیر قرارا می گیرند برخی رویشان اثری ندارد این موارد را كسانی كه رویشان اثر می گذارد باید اجتناب كنند
تذكر:
الف) در صورتی كه محتوای موسیقی از اشعار سخیف و سبك و عشق و عاشقی كوچه بازاری باشد گرچه لحن مشكل نداشته باشد مشكل دارد
ب) در صورتی كه اشعار مشكل نداشته باشد اما لحن مخصوص مجالس عیش و نوش باشد بازهم اشكال دارد
ج) موسیقی ها و كنسرت هایی كه تحت اشراف حكومت های طاغوتی كه توجه ای به مسایل دین ندارند ساخته میشود مثل موسیقی های زمان طاغوت و كنسرت هایی كه خارج از كشور اجرا میشود مشكل دارد
د) ترانه هایی كه خانم ها می خوانند قطعا روی آدم اثر دارد مشكل دارد

شهيدان
۱۳۸۶/۰۸/۰۹, ۲۱:۵۴
آن نوع از آوازه‌خوانی و ترانه خوانی كه می‌دانيد بسياری از ترانه‌هايی كه مخصوصاً زن‌های ترانه‌خوان می‌خوانند، وقتی در مجلسی خوانده می‌شود عده‌ای را در ارتكاب گناه بی‌اختيار می‌كند، حرام است. بنابراين آن نوع موسيقی‌ها، آن نوع ترانه‌ها، آن نوع نوازندگی‌ها، آن نوع خوانندگی و نوازندگی كه در شنونده اين اثر را می‌گذارد كه او را در ارتكاب گناه بی‌پروا می‌كند، به‌طوری كه در برخورد با گناه يا اصلاً ياد خدا نيست يا ديگر ياد خدا برايش آنقدر ضعيف است كه اين اثر ندارد كه او را از گناه باز بدارد و اين ضعف و اين تضعيف ياد خدا نتيجه اين خوانندگی و نوازندگی باشد، چنين خوانندگی و چنين نوازندگی كه اين اثر تضعيف كننده ايمان و پروای از گناه را داشته باشد حرام است.
اين را می‌توان به‌عنوان نظر قطعی اسلام درباره موسيقی گفت، هر نوع خواندن و هر نوع نواختی كه اين اثر را نداشته باشد را به صرف اينكه خوانندگی و نوازندگی است، می‌شود گفت حرام است يا نه مورد ترديد است. قدر مسلم اين است كه از مسلمات اسلام نيست و آن را به حساب رأی همه علمای اسلام و فقهای اسلام و حتی رأی همه فقهای شيعه هم نمی‌شود آن را گذاشت. اين آن چيزی كه فعلاً تا اين حد درباره موسيقی می‌توانم بگويم.

amin14
۱۳۸۶/۱۱/۰۵, ۰۱:۳۳
خدايا به اميد تو...
اينجا با كمك هم مضرات موسيقى را بررسى ميكنيم.منظور از موسيقى آهنگها و ترنه هايى است كه انسان را از خدا دور ميكند.

غنا : به آوازی گفته میشود که در حلق به صورت خوشایندی چرخانده شود و مناسب مجالس لهو و لعب ( بیهوده ) باشد .

لهو : اعم از هر چیز که انسان با انجام آن از یاد خدا غافل و عمر آن بیهوده تلف شود . مانند : بازی های آغشته به قمار - گوش دادن به موسیقی های بیهوده - سخن های بی محتوا - رقص و آواز و ... .

موسیقی طرب انگیز : به موسیقی گفته می شود که احساس خوشایندی در انسان ایجاد کند که نا خود آگاه انسان اعضای بدن خود را به حرکت در بیاورد . مانند آهنگها و ترانه های عروسی - بندری و تکنو

لعب : به وسایلی میگویند که باعث غفلت از یاد خدا می شوند مثل : آلات موسیقی - آلات قمار و ...

مهمترین مضرات غنا و موسیقی :

1- کشیده شدن پرده ای روی قلب و درک نکردن بسیاری از اسرار هستی

2- لذت نبردن از مناجاتهای طولانی با خداوند

3- همیشه در تیررس شیطان بودن

گزیده ای از ضررهای موسیقی از دید استاد علامه جعفری (علیه الرحمة)

1- تحریکات قلبی و تپش قلب

2 – نفخ معده

3- آنژین صدری

4- سستی و بی ارادگی

5- اضطرابات گوناگون

6- انقباضات عروقی

6- اختلالات غدد مترشحه داخلیمخصوصا"(تیروئید و تخمدان)

7- اسپاسم لوله گوارش

8- آسم (تنگی نفس)

9- عصبانیت و سرگیجه

10- کوتاهی عمر

11- فشار خون را بالا و پائین می برد .

12- از بین رفتن غیرت و حیا

13- افسردگی و خمودگی

14- یکی از عوامل ایجاد فساد و فحشا

15- تضعیف شنوائی و بینائی

16- شعله ور شدن هیجانات روحی و جنون

و ...

یک نمونه از مشاهده های پیامبر اسلام (ص) در شب معراج :

زنهای آوازه خوان با میله ای آتشین که از پشتشان وارد میشود عذاب میشوند

نکته : کسانی هم که با لذت به صدای آنها گوش دهند با عذاب روبرو هستند .

amin14
۱۳۸۶/۱۱/۰۵, ۰۱:۳۸
امام زین العابدین (ع) :

خداوند متعال ملتی را که نغمه ساز و آواز آنها بلند است به پاکی و تقوا نمی ستاید .

فروع کافی / جلد 6/ ص 437

فرانکو باتیاتو (خواننده مشهور راک)

انسان کافی است پیامهای برخی گروههای راک را گوش دهد تا شیطان پرست شود .

لئون تولستوی (نویسنده روسی)

موسیقی محصول تحریک احساسات و هدف احوال نفسانی و عواطف انسانی است !

کانت (فیلسوف مشهور آلمانی)

موسیقی اگر از همه هنرها مطبوع تر باشد ولی چون به بشر چیزی نمی آموزد از تمام هنرها پست تر است .

شهید استاد مطهری(ره)

واقعا" موسیقی قدرت عظیم و فوقالعاده ای مخصوصا" از جهت پاره کردن پرده عفت و تقوا دارد .

علامه جعفری (ره)

اگر موسیقی آنچنان که عاشقان دلباخته اش می گویند حقیقتا" روح انسان را تصفیه می کند ، چرا با شیوع موسیقی در شرق و غرب بیماریهای روانی و فساد اخلاقی به حدی رسیده است که گفتگو در باره آن باعث شرکساری است .

امام خمینی(ره)

موسیقی با تریاک فرقی ندارد . تریاک یک جور خلسه می آورد ، این یک جور دیگر .

.:MONTAZER:.
۱۳۸۶/۱۱/۰۵, ۱۳:۲۶
یه نکته ای که تو مضرات موسیقی هست و اینجا نبود و علمای علم اخلاق خیلی بهش حساسن و توجه دارند از بین رفتنه همت انسان است.می گن آدمایی که اهلهه موسیقی هستن و معتاد به اون آدمای کم همتی هستن.

meysammw
۱۳۸۷/۰۳/۰۸, ۱۹:۵۰
هرگاه به دستورات نخستین اسلام نگاهی بیافکنیم خواهیم دید که بیشتر هنر ها تحریم شده اند و مسلمانان قرنها به شدت با این چیزها مخالفت میکرده اند و آنها را حرام میدانسته اند، اما امروزه به تدریج به دلیل همنشینی با نامسلمانان (بخوانید انسانهای فهیم و متمدن) کم کم دست از این ********** برداشته اند و دیگر به رقص، موسیقی، مجسمه سازی، نقاشی، شطرنج، پاستور و غیره به عنوان چیزهای حرام نگاه نمیکنند.

پرسش اساسی که من میخواهم در اینجا مطرح کنم این است که به نظر شما چرا محمد به این چیزها گیر داده است و آنها را حرام کرده است؟

Divine Love
۱۳۸۷/۰۳/۰۹, ۰۸:۴۹
اولا بهتر است شما مطالعه اي در باره تاريخ علمي و فرهنگي شكوهمند مسلمانان در فاصله صدر اسلام تا قرون 16 و 17 ميلادي داشته باشيد.
زماني كه بشر غربي در منجلابي فقر فرهنگي و اجتماعي فرو رفته بود و زندگي بربرگونه داشت مسلمانان تمدني را رغم زدند كه قله هاي علم و فناوري را درنورديد.
مطمئنا هيچ تمدني در تاريخ بشريت به اندازه تمدن مسلمانان در تمدن حال حاضر بشر تاثير نداشته است.
به اين سخن از پرينس چارلز توجه كنيد:
اگر سوء تفاهم هاي بسياري در غرب درباره ذات اسلام وجود دارد، جهل بسيار زيادي نيز در قبال دين بزرگي كه تمدن و فرهنگ ما به گردن جهان اسلام دارد وجود دارد. و ...

و اما جواب سوال شما:
احكام اسلام به دو دسته تقسيم مي شوند
احكامي كه قطعي هستند و با گذشت زمان تغيير نمي كنند (مثل تعداد ركعات نمازهاي يوميه)
دسته ديگر احكامي هستند كه بنا بر مقتضيات زمان و مكان صادر مي شوند و قابل تغييرند.

بعضي از مواردي كه شما در بالا مطرح كرديد در دسته دوم قرار مي گيرند كه با امروزه با رفع علت حرمت آن ها حكم آن ها نيز تغيير پيدا كرده است.

محمدي شاهرودي
۱۳۸۷/۰۳/۰۹, ۰۸:۵۱
هرگاه به دستورات نخستین اسلام نگاهی بیافکنیم خواهیم دید که بیشتر هنر ها تحریم شده اند و مسلمانان قرنها به شدت با این چیزها مخالفت میکرده اند و آنها را حرام میدانسته اند، اما امروزه به تدریج به دلیل همنشینی با نامسلمانان (بخوانید انسانهای فهیم و متمدن) کم کم دست از این حماقت ها برداشته اند و دیگر به رقص، موسیقی، مجسمه سازی، نقاشی، شطرنج، پاستور و غیره به عنوان چیزهای حرام نگاه نمیکنند.
پرسش اساسی که من میخواهم در اینجا مطرح کنم این است که به نظر شما چرا محمد به این چیزها گیر داده است و آنها را حرام کرده است؟

بسم الله الرحمن الرحيم
هرچند ادبيات گفتار نشان مي دهد كه پرسش گر در پي پاسخ نيست و به تعبير اميرالمومنين (ع) "تعنتا" مي پرسد،ولي جواب كوتاهي مي دهيم.
1: اين كه اسلام با هنر مخالف است تهمتي بيش نيست"هذا بهتان عظيم"
بله! اسلام با انچه انسان را از انسانيت تهي و خارج مي كند مخالف است .
2:عالي ترين هنر ها در زمينه هاي معماري ، خطاطي ، شعرو عرفان از دامن اسلام و مسلمانان برخاسته است .
3:آنچه كه اسلام با آن مخالف بوده است همواره پا برجاست و هرگز تغيير نمي كند بنابراين اگر موضوعي عنوان سابق خود را داشته باشد حكمش ثابت است آنچه در پرسش آمده است نيز يا كج فهمي است يا بي دقتي .اسلام هنگامي كه شطرنج عنوان قمار و مانند آن ر ا داشت آن را حرام ميدانست اكنون نيز چنين است ولي اگر شطرنج بازي باشد همچون پينگ پنگ و مانند آن هرگز اسلام مخالفت ندارد .همچنين رقصي كه با عث انحرافات اخلاقي و خروج
از انسانيت شود مورد نهي اسلام است . ولي مثلا رقص زن براي شوهر هرگز ناپسند نيست .همچنين نسبت به ساير موارد.
4: آنچه پيامبر اعظم اسلام(ص) فرمودند:كلام خدا و وحي الهي بوده است " ما ينطق عن الهوي ان هو الا وحي يوحي " بنابراين پيامبر (ص) جز حكم خدا سخني نمي گويد و هركسي هم كه مسلمان باشد تابع فرمايشات خداو پيامبر است .و اينگونه نيست كه پيامبر نيز مانند رهبران هواپرست دنيا از روي هواي نفس به چيزي " گير دهد" ويا آن را آزاد اعلام كند . و اين سخن ها حاكي از عدم اطلاع از علوم اسلامي بلكه از علوم انساني است .

کیوان---
۱۳۸۷/۰۴/۱۲, ۰۲:۳۹
هرگاه به دستورات نخستین اسلام نگاهی بیافکنیم خواهیم دید که بیشتر هنر ها تحریم شده اند و مسلمانان قرنها به شدت با این چیزها مخالفت میکرده اند و آنها را حرام میدانسته اند، اما امروزه به تدریج به دلیل همنشینی با نامسلمانان (بخوانید انسانهای فهیم و متمدن) کم کم دست از این ********** برداشته اند و دیگر به رقص، موسیقی، مجسمه سازی، نقاشی، شطرنج، پاستور و غیره به عنوان چیزهای حرام نگاه نمیکنند.

خداوند همه ما را هدایت کند:ان شاءالله
با سلام خدمت دوست عزیزم چند نکته رو میخواستم بگم:
1-فکر می کنم اطلاعات شما و همه ما درباره صدر اسلام که دوره اوج تمدن اسلامی بود خیلی کمه و این قضاوتهای نسنجیده هم ناشی از همینه
2-خیلی ناراحت شدم وقتی پیامبر-صل الله علیه و آله الطاهرین-رو با اسم کوچک خطاب کردید فکر کنم اگه همه ما یاد بگیریم که با عقاید همدیگه محترمانه برخورد کنیم بهتر باشه مگه نه؟
3-موفق و سلامت وسعادت مند باشی

رند
۱۳۸۷/۰۴/۲۷, ۲۱:۳۳
به نظر شما رضا صادقی غنا ست؟
سیاوش قمیشی چطور؟
من نمی توانم تشخیص بدم.

سخن آشنا
۱۳۸۷/۰۴/۲۸, ۱۱:۳۲
سیاوش قمیشی چطور؟
من نمی توانم تشخیص بدم.

سلام
دوست عزیز حکم کلی مساله و ملاک های تشخیص موسیقی حلال از حرام بیان شده و تعیین مصداق غنا بودن یک موسیقی عرف متدینین است ( پرسش و پاسخ های دانشجویی ، احکام موسیقی ، نهاد ،ص 58)
البته باید توجه داشت که اگر شنونده ای یک موسیقی را غنا بداند گوش دادن به این نوع موسیقی ها عهم جایز نیست ( همان ص 68)
گوش دادن به موسیقی های مشکوک هم طبق نظر همه مراجع به غیر از ایت الله العظمی صافی گلپایگانی اشکال ندارد ( همان ص 50)

التماس دعا

hajkhanom
۱۳۸۷/۰۴/۳۱, ۰۹:۰۹
درباره گرايش به آهنگ هاي دلنشين مي توان گفت:
چنين گرايشي طبيعي است و نياز پاسخگويي را مي طلبد. اما بايد دانست چگونگي پاسخگويي به غرايز ابتدايي و نيازهاي دروني تا ميزاني مشترك ميان تمامي اقوام و فرهنگ ها و پيروان اديان است . مانند آن كه استفاده از »آب « براي رفع تشنگي نزد همگان مشترك است . تفاوت از آنجا آغاز مي شود كه براي رفع اين نياز دروني و مشترك، نوشيدني هاي متنوع پيشنهاد مي شود. اينجاست كه نظريه هاي انسان شناختي و فاكتورهاي اقتصادي , سياسي , فرهنگي رخ مي نمايد و كنش ها و واكنش ها بروز مي كند. پيچيدگي ها و ابهام ها آنگاه فزوني مي يابد كه در عصر ارتباطات و دهکده جهاني، تنوع پاسخگويي به نيازها بسيار فراوان مي شود و پاسخگويي به نياز اصيل و طبيعي بدون عوارض جانبي و ضررشان، كاري بس دشوار مي باشد و تلاش همگاني را براي انتخاب صحيح و يا پيدا كردن جايگزين مي طلبد. جهت شفاف سازي درباره خصوص موسيقي متذكر مي شويم :
موسيقي به طور كلي داراي دو نوع است:
1- موسيقي غنائي: هرگونه آهنگي است كه به لحاظ شكل يا محتوا موجب تحريك شهوت و متناسب با مجالس گناه است . اين گونه موسيقي , گاهي آرامش تخديرگونه براي اعصاب دارد و گاهي هيجانات ناهنجار براي روان در پي دارد.
2- موسيقي غيرغنايي : شامل صداهاي موزون طبيعت، مارش نظامي , صوت قرآني , آواز حدي (براي تحريك حيوانات و دام ) مي شود. اين نوع موسيقي ميتواند پاسخگوي گرايش طبيعي انسان به زيبايي هاي سمفوني و موزون باشد و با اجراهاي متنوع مي تواند جايگزين موسيقي غنايي باشد.
با توجه به آنچه گفته شد بررسى متون دينى و آراء عالمان دين نشان مى‏دهد كه موسيقى از نظر اسلام در چند صورت حرام مى‏باشد:
1 ) موسيقى مطرب يعنى آهنگ‏هايى كه موجب (تحريكات غيرارادى در شنونده شود) و انسان را از ياد خدا غافل مى‏سازد. منظور از محرك بودن نيز نوعى و شأنى است؛ يعنى، به طور معمول چنين اثرى را دارا باشد نه فقط نسبت به شخص خاص.
2 ) موسيقى همراه با مضامين لهوى كه به گونه‏اى موجب فساد اخلاق و انحراف اذهان است مانند ترانه‏هاى عاشقانه و اشعارى كه در وصف زن، شراب و غيره است و از همين قسم است اشعارى كه به هر نحو موجب ترويج باطل و مخالفت با حق باشد مانند توهين به مقدسات و يا در جهت تاييد كفر و شرك و نظامهاى فاسد و سردمداران آن باشد.
3 ) موسيقى در مجلس گناه و لهوولعب مانند آهنگهايى كه در حال رقص يا نوشيدن شراب و غيره نواخته مى‏شوند.
در هر صورت معيار در حرمت موسيقى مناسب بودن آن با مجالس لهو و داشتن مضامين فساد انگيز و اغوا كننده و طرب انگيز است و فرق نمى‏كند كه از صدا و سيما باشد يا غير آن. ايرانى باشد و يا غيرايرانى. همين طور فرقى بين رفع خستگى و غير آن و براى خود يا ديگران در اين حكم نيست و ملاك در تحريك شدن نوع مردم است نه شخص انسان.
لازم به ذکر است تشخيص حرام بودن موسيقي از شبهات مفهوميه است لذا تا اطمينان به حرمت آن پيدا نشده اصل برائت و عدم حرمت جاري است به ويژه درباره موسيقي هاي پخش شده از صدا و سيما حکم به حرمت مشکل است، لذا گوش کردن به موسيقي هاي صدا و سيما تا اطمينان به حرمت پيدا نشده باشد اشکال ندارد.
نکته دوم؛ آنچه كه حرام است استماع , يعني گوش دادن اختياري به موسيقي و پيگيري است، ولي شنيدن غيراختياري و رهگذري اشكال ندارد.
براى آگاهى بيشتر در اين زمينه ر.ك:
1- تفسير نمونه، ج 17، ص 19، ص 13، 24، 25 و 26
2- مضرات موسيقى، سيد احمد خاتمى، نشر قرآن قم

hajkhanom
۱۳۸۷/۰۴/۳۱, ۰۹:۱۰
در باره تأثيرات منفى و زيان بار موسيقى توجه شما را به مطالب زير جلب مي کنيم:

تأثيرات موسيقى بر عقل‏
1. کاستي تعادل و جديت؛ شأن و ويژگى عقل آن است كه «معتدل» و «متين» باشد. يعنى با حفظِ استوارى و پختگى‏اش بتواند از چاشنى‏هاى لذت و سرور، نشاط و تلاش بهره‏مند باشد؛ اما در اين ميان، موسيقى آن چنان يكه‏تاز ميدان لذّت و نشاط، خيال و تحريك و احساس مي شود كه آدمى دچار حالتِ «طَرب» مى‏شود.
«طَرب» تأثيرى است فوق‏العاده! با محوريت موسيقى. اين «تأثير فوق‏العاده» باعثِ كاهش يا سلبِ جدّيّت عقل مى‏شود. و اين پيشامد، باعث مى‏شود كه عقل از محاسبات جدّى، دقيق و واقع‏بينانه به دور بيفتد.
جوانى كه موسيقى‏گرا و «طَرب‏خواه» است: براى زدودنِ افسردگى‏اش، دُكمه ضبط صوت را حركت مى‏دهد تا يكى ديگر برايش بخواند و بنوازد تا او «خوش» باشد! اما جوانِ معقول، آن گاه كه در خود افسردگى مشاهده كند سعى در شناختِ عوامل پژمردگى مى‏كند تا با يافتِ آن علت‏ها، عوامل خوشىِ ماندگار يا معقول را در خود فراهم سازد.
جوانِ موسيقى‏گرا، براى تحريك و برانگيختن احساس، به درمان‏هاى مجازى و آنى روى مى‏آورد.
اين چنين كسى كه خواسته‏اش را در «موسيقى» مى‏بيند هيچ وقت به خودش، به عقلش و به اراده‏اش اين زحمت را نمى‏دهد تا ببيند و بفهمد كه كجاى زندگى را اشتباه محاسبه كرده و چه سنگى مقابل راهش است. آيا دوستِ ناباب او را به افسردگى كشانده؟ يا سستى در انجامِ وظايفِ دينى و الهى او را به افسردگى كشانيده؟
پس: «موسيقى، عقل را به خواب مى‏برد!» يك شعار و شعر نيست. يك قانون است. يك حقيقت است و براى فهم حقائق بايد چشم گشود نه اينكه چشم‏ها را بست.
موسيقى عقل را به خواب مى‏برد:
يعنى باعثِ اشتغالِ آدمى به امورى مى‏شود كه كم‏كم باعثِ غفلت از خود، نيازها، علل و درمان‏ها مى‏شود.
شما دردى داريد كه درمانش تنها با اراده و تغيير شرايط ممکن است. ولى وقتى مى‏بينى نوار موسيقى آن را حلّ كرده، ديگر آن را درمانِ دردت مى‏بينى و ديگر هيچ! اينجاست كه آن درد همچنان عمق و شدّت پيدا مى‏كند و شما بيشتر به نوار رو مى‏آوريد... و اين روند تا آنجا ادامه مى‏يابد كه از آهنگ‏هاى معمولى به تند و غربى و شرقى‏اش رو مى‏كنى.
افلاطون مى‏گويد
: «وقتى ريتمِ موسيقى تغيير مى‏كند، اساس قوانين جامعه نيز با آن متحوّل مى‏شود
». چرا؟ چون اين ديگر عقل نيست كه حاكميت دارد.؛ بلكه موسيقى و طَرَب برخاسته از آن، عقل را به حاشيه مى‏راند و عقل نيز اساسِ جامعه است. و اين عقل است كه دين را مى‏شناسد و ما را نسبت به آن ترغيب مى‏كند. به راستى چگونه ما مى‏خواهيم با موسيقى، دين را بشناسيم و بفهميم؟ و با آن زندگى كنيم؟
جان كلام اينكه: «موسيقى، عقل را به خواب مى‏برد». يعنى: او را از محاسبات، واقعيّات و اقداماتِ متناسب، باز مى‏دارد و «مشغوليت» به موسيقى عاملِ غفلت است؛ و قرآن كريم از «مشغول‏شدن‏هاى اين چنينى» به «لَهْو» تعبير مى‏كند. لهو چيست؟
اين واژه، از واژگانِ فرهنگِ قرآن و از زبانِ عرب مى‏باشد و فرهنگ‏نويسان درباره‏اش اين چنين توضيح داده‏اند: لهو، آن است كه چيزى آن چنان انسان را به خودش جذب و مشغول نمايد كه باعثِ غفلت و بازماندن از كارهاى مهم‏تر شود. قرآن كه مى‏فرمايد: «لاتلهِكُم اَموالُكم و لاولادكم» اموال و اولادتان شما را از ياد خدا مشغول و غافل نكند.
اينك ببينيد كه چگونه قرآن كريم، ضمن آنكه ما را از موسيقى باز مى‏دارد، چگونه علّتِ مذمّت را هم بيان مى‏فرمايد: «و من الناسِ من يشْتَرى لَهو الحديث لِيُضِلّ عنْ سبيل‏الله(1)» عده‏اى از مردم از آن چه لهو است استقبال كرده و نسبت به آن گرايش دارند اينان ندانسته خود و ديگران را به بى‏راهه، گمراهى و اشتباه مى‏اندازند؛ اين نوعى بازى گرفتنِ دين است. و بدانيد كه سرنوشتى عذاب‏آور و خواركننده در انتظارشان است.
آن گاه حضرت امام صادق‏عليه السلام فرمودند: «غنا مصداقى است از آن چه موجب مشغوليت و بازماندن از ياد خدا مى‏شود.(2)
موسيقى با تأثيراتى كه در اَبعادِ شادى‏آفرينى، خيال‏آفرينى و تحريك‏آفرينى دارد، آن چنان به تقويت احساس مى‏پردازد که عقل را - هر چند به طور موقت - ضعيف مى‏كند.
كار عقل اين است كه تناسبات را كشف كرده و هر چيز بى‏تناسب را كنار بزند؛ اما در اين وضعيّت كه آدمى دل سپرده‏ى احساسات و اثراتِ ناشى از موسيقى گردد، جنبه‏هاى احساسى بودن چندان قوى مى‏گردد كه به سختى مى‏تواند در درياىِ احساسات وارد شد، امّا خيس از آب نگردد. اينجاست كه آدمى وقتى مى‏خواهد چيزى را ارزيابى كند، چون آلوده به شناخت‏هاى احساسى موسيقيايى شده، در اين ارزيابى موفق نخواهد بود. شايد بتوان با مثالى اين حالت را ملموس‏تر نمود. بسيار مشاهده كرده‏ايم كه راننده‏اى جوان سوار بر اتومبیل شده و با سرعتِ زياد مشغولِ راندن ماشين است. وقتى دقّت بيشترى مى‏كنيم درمى‏يابيم او به مفهوم دقيق كلمه مشغولِ «دل سپردن» به نوار موسيقى است. آن هم آهنگى با ريتم هيجان‏آفرين و تحريك‏زا. هر آن گاه كه نوار ترانه و موسيقى‏اش، تندتر مى‏گردد او بر تندى سرعتش مى‏افزايد، امّا در اين موقيعت او در رانندگى اش مطابقِ استانداردهاى رانندگى و ضوابط عقلى نمى‏راند. او را مى‏بينى كه تابعِ همان احساسِ موقعِ شنيدن آهنگ است. و اين احساس، باعث شده تا از تشخيص انسان در حالِ تعادل فاصله بگيرد. او ديگر فقط يك چيز را خوب تشخيص مى‏دهد: «همگام با تند شدنِ آهنگ به تند شدنِ سرعت» بپردازد. و اينك شما در اطراف همين مثال تفكّر و توجّه بيشترى بنمائيد تا ابعادى ديگر برايتان روشن شود.
«وقتى عقل ملاكِ تشخيص (تصوّر و عمل) باشد، كردار نيز بسيار متين و حساب شده خواهد بود. مگر نه اينكه سبُكى و سستى در عقل، موجب سبكى و سستى در عمل نيز مى‏گردد؟ پس وقتى مى‏بينيد كه شخصى با شنيدن آهنگ به رفتارهاى سبك دست مى‏زند، معلوم مى‏شود كه عقلش دچارِ خفّت و سبكى گرديده و اين احساس است كه بر وى حكم مى‏راند.(3)
بر اساسِ نظريه كارشناسى «فارابى»؛ کاملترين نوع موسيقى، آن است که نشاط آور، خيال‏آفرين و هيجان‏ساز باشد(4).
در هنگام تحليل و استدلال، آن چه بيشتر محور گفت و گوها قرار مي گيرد نشاط آوري موسيقي است اما درباره خيالپردازي و هيجان سازي موسيقي سخني به ميان آورده نمي شود در حالي که اين دو پيامد نابهنجار موجب تضعيف عقل انسان است و آثار زيانبار دارد.
در قرآن كريم، توصيه شده كه «واجْتَنِبُوا قُولَ الزّور(5)»؛ «اى مردم از گفتارِ باطل ظاهرپسند بپرهيزيد»
حضرت امام صادق‏عليه السلام پس از آنكه اين آيه را تلاوت فرمودند، بيان داشتند: يكى از مصاديقِ «گفتارِ بى‏واقعيت ولى حق‏نما»، همين «غنا»ست.(6)
در اين روايت و آيه خوب دقت كنيد. چه اينكه نه «خيال» را ماندگارى است؛ نه «احساساتِ برانگيخته از موسيقى»؛ و نه «لذّت‏هاى زودفرجامش» فرصتِ پائيدن و ماندن دارد.
چكيده و نتيجه گفتار اوّل (تأثيرات موسيقى بر عقل): از مجموع گفتگوهاى پيشين به اين نتايج رسيديم:
1. قانون زيربنايى و غير قابل انكار آن است كه؛ «عقل هر آن چيزى را تقويت كند كه عقل را تقويت مى‏كند».
2. كار عقل آن است كه «عِقال» باشد. يعنى: «قلعه» براى حفظِ جسم و روحِ آدمى و «پايبند» براى بستن پاى هوى و هوس و تمايلات و شهوات.
3. از اين رو چنان چه چيزى (مثلِ موسيقى) نه در استحكامِ آن قلعه نقش داشته و نه در تقويتِ آن بند پاى هوى و شيطان و شيطنت‏ها تأثيرى به سزا؛ ديگر نمى‏توان آن را «عقلايى» دانست.
موسيقى در حاكميتش يكه‏تاز است كه در تشخيصِ خوب يا بد چيزى «طبقِ ملاك‏هاى خود رفتار مى‏كند. يعنى هر قدر، احساس لذّت و خيال و انفعالات جسمانى بيشتر باشد، پس بهتر است. امّا كار عقل اين است كه تناسبات را كشف كرده و اعتدال در هر چيز مخصوصاً ابعاد فوق را شناخته و اِعمال گرداند.

hajkhanom
۱۳۸۷/۰۴/۳۱, ۰۹:۱۱
تأثيرات موسيقى بر احساس:
شايد بارها شنيده‏ايد كه مى‏گويند:
«موسيقى يعنى سكوتِ آهنگين! آن گاه كه [سه تار] در دستانِ نوازنده قرار مى‏گيرد و ارتعاشاتِ صوتى منظم و موزيكاليش در هوا موج مى‏افكند، روحِ آدمى لحظه‏هاى سكوتِ طبيعت برايش تداعى مى‏شود. در اين اوقات است كه آرامش، در سلول سلول جسم و جان نفوذ مى‏كند و نياز روحى انسان در كوتاه‏ترين مدّت و با كمترين هزينه پاسخ داده مى‏شود».
با تدبر در گفته بالا مى‏بينيد كه انس با موسيقى را با حس زيبايى‏خواهِ انسان گره مى‏زنند. يعنى همچنان كه ما نمى‏توانيم هر لحظه كه بخواهيم در باغ قدم بزنيم، اما با ايجاد فضاى سبز مصنوعى (باغچه، گلدان و پانسيون) آن خواسته را بر آورده مى‏سازيم، به همين ترتيب نيز سكوتِ طبيعت را با آهنگ خاطره‏آفرين موسيقى در محيط كوچكمان بازسازى مى‏كنيم.
شايد بيانات گفته شده، مغز و ماهيت حرفِ موسيقى‏خواهان طبيعت‏گرا باشد. اما اين گفته‏ها را نيز جدي نگيريد. نقدِ سخنان ياد شده را با دقّت مطالعه كنيد:
وقتى شما بينِ «فضاى سبز وسيع مثلِ باغستان» و «فضاىِ سبز كوچك مثل باغچه و پانسيون» مقايسه مى‏كنيد، چند چيز را مى‏يابيد كه مى‏توانند «وجه شباهت و تناسب جهت برقرارى مقايسه» بين اين دو مكان باشند. اما همين موارد يا مواردى از اين قبيل نه تنها در دو عنوانِ «طبيعت و محيط زيست سالم» با «موسيقى» وجود ندارد، بلكه گاه عكس اين حالات مشاهده مى‏شود. از اين روست كه مى‏گوييم مقايسه بين موسيقى و فضاى طبيعت بِكر، مقايسه‏اى است بى‏ربط و همراه با فرسنگ‏ها فرق و فاصله:
- عناصر به كار رفته در فضاى سبز وسيع همان عناصر به كار گرفته شده در فضاى گل خانه است. امّا عناصر به كار رفته در محيط طبيعت با عناصرِ استفاده شده در موسيقى و فضاى مصنوعى آن تفاوت دارد. ازاين‏رو، آهنگ طبيعت، شما را به تفكّر پيرامونِ ذاتِ آن آهنگ كه پيامِ فطرت است سوق مى‏دهد، ولى امواجِ موسيقى شما را - ناخودآگاه - به تفكّر در مورد آن چيزى كه مقصودِ خواننده يا نوازنده است وامى‏دارد.
يكى از خوانندگانِ موسيقى پاپ مى‏گويد: «موسيقى، زبانِ زبان هاست» و هيچ ابزارى براى انتقالِ خواسته‏ها و افكارِ پيدا و ناپيدا بهتر از موسيقى نيست. چون در آن واحد سه كار انجام مى‏دهد: لذّت‏آفرينى، هيجان‏افكنى، خيال‏سازى. و اين سه پلى است براى آن چه در فكر و روح و خيالِ نوازنده يا خواننده مى‏گذرد. يك پژوهشگر موسيقى مى‏گويد: «به وسيله موسيقى، معيارهاى شنوندگان تغيير داده مى‏شود و آنها را با تربيت والدينشان بيگانه مى‏كند.(7)
نمونه كاملاً مستندِ اين گفتار همان چيزى است كه در موسيقى «راك»، «پاپ» و «هوى‏متال» القاء مى‏شود. اين موسيقى‏ها كه عمدتاً توسط گروه‏هايى شيطان‏پرست تهيه و توزيع مى‏گردد!! اين مفاهيم تكرار مى‏شود: «به جهنّم خوش آمديد، سرودى از جهنّم، شهروند جهنّم، به مِن شيطان گوش بده، شيطان خداوندِ ماست، ما با تمامِ ارواح شرير تسخير شده‏ايم.(8)
تفاوتِ ديگرى كه بين لذّت بردن از فضاى سبز وسيع و كوچكِ خانه‏اى با طبيعتِ واقعى و فضاى طبيعتِ‏نماى موسيقى وجود دارد آن است كه: براى لذت بردن از محيط طبيعت و چهچه پرندگان و موسيقى ذاتىِ طبيعت، نيازى به تلقين به احساس بردن و تلاش براى ايجاد حسّ لذّت‏بَرى نيست! ولى آن گاه كه مى‏خواهيم از كنسرت موسيقى و صداى خواننده لذت برده و در نهايت به اوجِ اُنس با موسيقى رسيده (كه اثرش در هيجان انگيزى و خيال‏سازى برمَلا مى‏گردد) بايد خود دست به كار شده و درون و بُرون را براى لذّت بردن آماده كنيم. يعنى نوعى تلقينِ لذّت‏برى. (از خواننده محترم درخواست مى‏شود به اين قسمت توجّه بيشترى نمايد!) اينجاست كه ما مى‏گوييم براى لذت بردن از موسيقى، بايد در حسّ زيبايى‏خواهى دست بُرد. دقيقاً مثل كسانى كه براى خنديدن به بعضى جملات بايد خود را به حالتِ خنده شبيه كند.

hajkhanom
۱۳۸۷/۰۴/۳۱, ۰۹:۱۲
تفاوت احساسات‏
براى روشن شدنِ بيشتر اين قسمت كه در واقع، مهم‏ترين بخش بيانِ تفاوت ميانِ احساسِ برخاسته از موسيقى با احساسِ برخاسته از طبيعت است، با هم سخنانِ «موراى شافِر»، نويسنده، شاعر و آهنگساز كانادائى را مى‏خوانيم: «تقريباً هيچ صدايى در جهانِ مدرن نيست كه به طور مصنوعى ايجاد نشده باشد و در تملّك كسى نباشد، مثلِ موسيقى، بوق اتومبيل و سر و صداى كارگاه‏هاى ساختمانى... و اين صداهاى مصنوعى به تعبيرى برآيندِ خواست و اراده‏ى گروه‏هايى خاص‏اند كه مى‏خواهند اراده‏شان را اقشار ديگر جامعه تحمّل كنند... و در اين هجوم بى‏امانِ صدا و فرياد و بوق، مجالى براى انديشيدن و آرامش ذهن و فراغتِ تن و روان باقى نمى‏ماند».
اينك خود قضاوت كنيد كه با اين وجود ديگر چه شباهتى ميان طبيعت و صداى مصنوعىِ موسيقى وجود خواهد داشت تا در نتيجه موسيقى، پلى باشد ميانِ انسان و طبيعت؟! در ادامه گفته‏هاى وى آمده: «... از آن زمان كه انسان دشت‏هاى وسيع و پهناور را به سوى كلان‏شهرهاى پرجمعيت ترك گفت؛ و از آن هنگام كه صداى زنگ ساعت جاى آواز خروس و صداى باد و باران را گرفت و صداى كارخانه جاىِ صداى آواز پرندگان را اشغال كرده و ما به جاى تسليم شدن به چرت‏زدن‏هاى طبيعى با ضرب آهنگِ شتابناكِ زندگى شهرى خو كرديم، تمدّنى بنا نهاده شد كه در آن فاصله بسيار كم انسان‏ها با يكديگر خطر بروز اختلاف‏ها را افزايش داده است».
اين آهنگساز و شاعر و نويسنده، در ادامه سخنانش به پوچى و دور از واقعيتِ پاك بودنِ صداها و عدمِ ارتباطشان با طبيعت، مى‏پردازد و مى‏گويد: «آن چه براى ما ضرورى است، مراسمى است آرام و بى‏هياهو كه در آن جماعت گردآمده لحظاتى زيبا را با هم سپرى كنند، بى‏آنكه براى بيان احساساتِ خود به شيوه‏هاى منحط يا ويرانگر متوسل شوند».
دقت كنيد و ببينيد كه: چرا آنها كه مى‏گويند «موسيقى روح را پالايش مى‏كند» و «موسيقى يك ضرورت است» و «موسيقى رازگويى و نيايش انسانِ خاكى با خداست» آن قدر كه با «تار» و «سه تار» انس دارند، آيا با قرآن و مناجات و طبيعت مأنوس هستند؟ چرا از خدا سؤال نمى‏كنند كه براى نزديكى و رسيدن به تو (=عرفان) از چه راهى بياييم؟ و آيا اساساً خدا اين حق را ندارد كه بگويد از چه راهى مى‏توانيد به من نزديك شويد؟
(چرا به خدا، عملاً اين حق را نمى‏دهند كه به حال و هواى مصنوعى برخاسته از موسيقى را عرفانى و آرامش‏آور نداند؟ بلى، ما منكر نيستيم كه موسيقى آن چنان دل و روح را مى‏لرزاند كه اشك جارى مى‏شود. ولى بحث اينجاست كه اين حالت، چقدر مورد تأئيد خداست؟ چرا مى‏خواهيم «حالت مجازى و مصنوعى» را به جاى «حالت حقيقى و معنادار» حساب كنيد؟
در ادامه گفته‏هاى آهنگساز و شاعرِ كانادايى به اين موضوع پرداخته شده:

«... توجه به آن چه هنگامِ اجراى كنسرت‏هاى موسيقى كلاسيك در غرب مى‏گذرد، خالى از فايده نيست. آن چه در اين كنسرت‏ها بسيار تعجب‏برانگيز است، جماعت شنونده‏اى‏اند كه حاضرند نفس را در سينه حبس كرده و به اصواتى كه هوا را به ارتعاش درآورده، گوش بسپارند. شايد اين نهايتِ موفقيت در اجراى يك قطعه موسيقى باشد. اما بايد يادآور شد كه چنين سكوتى بيشتر از عادت ناشى مى‏شود تا از قدرتِ زيبايى».

hajkhanom
۱۳۸۷/۰۴/۳۱, ۰۹:۱۴
جهتِ شناخت و فهم فزون‏تر اين كلام، به ادامه گفته‏هاى «موراى شافر» (آهنگساز و شاعر كانادايى) توجه فرمائيد، شافِر پس از آنكه تأثير عادت و تلقين در توجّه به موسيقى را علّتِ نهفته در رازِ گوش‏سپارى شنوندگانِ كنسرت‏ها مى‏داند، اضافه مى‏كند كه:

«من بارها از خود پرسيده‏ام آيا ممكن نيست كه شبيه چنين مراسمى را در موقعيت‏هاى ديگرى مثلاً گوش سپارى مشترك به آواز پرندگان و يا جشن‏هاى تابستانى برپا كرد.(9)

آرى! اين است تنها گوشه‏اى از معناى اين سخن ما كه:

«موسيقى‏گرايى نوعى تحريف و تغييرسازى است در حسّ زيبايى‏خواهى و ايجاد دگرگونى در ذائقه روحى و روانى بشر».

به راستى چرا همان لذّتى را كه مى‏خواهيم با شنيدن صداى مصنوعى موسيقى به دست آوريم با دل سپردن به طبيعت و نواى فطرت تحصيل نمى‏كنيم؟
در روزگار ما نه تنها رابطه انسان با انسان بسيار تيره است، بلكه رابطه انسان و طبيعت نيز نگران‏آور است.
اُنس با طبيعت يكى از خصايص انسانى است و زمانى كه خصايص انسانى نابود گردد، حيات انسانى هم به دنبال آن از بين مى‏رود. اگر حسّ زيبايى‏خواهى و آسوده‏طلبى جوان را به موسيقى و طربناكى سوق مى‏دهد، پس چرا همين حسّ او را به محيط، طبيعت، زمزمه چشمه‏هاى كوهسار متمايل نمى‏كند؟ و يا چرا او را به اين شدّت سمت و سو نمى‏دهد؟
كدام مفهوم موزيكالى پرمعناتر از حقيقتى است كه در طبيعت و ساير زيبائى‏هاى فطرى نهفته؟
تأثير موسيقى بر سيستم اعصاب‏
عُلماى علم «فيزيولوژى»، دستگاه عصبى انسان را به دو قسمت تقسيم كرده‏اند:
1. سلسله اعصاب ارتباطى: شاملِ ستون مركزى عصبى و نخاع، نيمكره‏هاى مغز، اَعصاب محيطى.
2. سلسله اعصاب نباتى: شامل سيستم سمپاتيك و پاراسمپاتيك.
وقتى كه از خارج تحريكاتى بر روى اَعصاب شروع مى‏شود اعصاب سمپاتيك و يا پاراسمپاتيك به ميزان تحريكات خارجى وارده تعادل از دست مى‏دهند. بديهى است هر اندازه بين اين دو سيستم عصبى، فاصله‏ها بيشتر شود به همان اندازه نيز نگرانى‏هاى روانى و اغتشاشات فزون‏تر مى‏گردد.
و از جمله علل و عوامل تحريكاتِ خارجى، ارتعاشاتِ موسيقى است.

موسيقى وقتى كه با آهنگ‏هاى نشاط انگيز يا نوارهاى حزن‏آور همراه گردد (مخصوصاً اگر با ارتعاشاتِ عجيب و غريب سمفونيك اجراء گردد) به طور مسلّم تعادل لازمى را كه بايستى بين دو دسته عصب نامبرده وجود داشته باشد را بر هم مى‏زند و در نتيجه اصولِ حساس زندگى (اعم از هضم، جذب، دفع، ترشحات، ضربات قلب و وضعِ فشار مايعات بدن مثل خون و...). را مختل ساخته و رفته رفته شخص را به گرفتارى‏ها و امراضى نزديك مى‏سازد كه طب جديد با تمامِ پيشرفت‏هايش نمى‏تواند آسيب‏هاى پيش آمده را درمان كند.

مثل اغتشاشاتِ فكرى، اَمراض روانى (افسردگى‏ها و حتى بى‏خيالى‏ها)، سكته‏هاى قلبى و مغزى.(10)

پروفسور «ولف آدلر» استاد دانشگاه كلمبيا ثابت كرده كه:

بهترين و دل‏كش‏ترين نوارهاى موسيقى شوم‏ترين آثار را روى دستگاه اعصاب انسان باقى مى‏گذارد، مخصوصا اگر هوا گرم باشد اين تأثير مخرب، شديدتر مى‏شود.
«توجه دقيق به بيوگرافى مشاهير موسيقى جهان نشان مى‏دهد كه در دوران عمر به تدريج دچار ناراحتى‏هاى روحى گرديده‏اند و عده‏اى نيز مبتلا به بيمارى‏ شده‏اند. چنان كه هنگام نواختن موسيقى درجه فشار خونشان بالا رفته و دچار سكته ناگهانى شده‏اند.(11)

hajkhanom
۱۳۸۷/۰۴/۳۱, ۰۹:۱۵
از آن چه گفته شد، چنين به دست مى‏آيد كه هر نوع موسيقى، به ويژه آهنگ‏هاى احساسى برانگيزش، تحريكاتى در اعصاب «سمپاتيك» و «پاراسمپاتيك» به وجود مى‏آورد كه در نتيجه، تعادلِ اين اعصاب به هم خورده و انسان دچار ضعف اعصاب مى‏گردد. آن چه مهم است اينكه ضعف اعصاب نيز، خود امراضِ ديگرى از قبيل:

اختلالِ حواس، پريشانى، جنون، ثقل سامعه (سنگينى گوش)، نابينايى، سل و... به وجود مى‏آورد. البته تصور نكنيد كه مشكل در همين چند مورد اختلال ياد شده خلاصه مى‏گردد.

دكتر «الكسيس كارل»، زيست شناس و فيزيولوژيست فرانسوى مى‏نويسد:

«كاهش عمومىِ هوش و نيروى عقل، از تأثير الكل و سرانجام از بى‏نظمى در عادت ناشى مى‏شود؛ و بدون ترديد سينما و راديو در اين بحران فكرى سهيم‏اند».
موسيقى نه تنها در شنوندگان اثرات منفى بر جاى گذاشته، بلكه در نوازندگان نيز تأثيرات خطرناكى داشته است. اخبار و گزارشات زير تنها گوشه‏اى از واقعيت است:

* در ايالتِ «لتيل راك» آمريكا، جوانى كه پيانو ياد مى‏گرفت، نغمات موسيقى چنان در روح آن جوان هيجان ايجاد كرد كه بدون دليل از جاى برخاست و با 19 ضربه چاقو، معلم خود را از پاى درآورد(12) «باخ»، موسيقى‏دانِ اطريشى، به اختلال حواس و كورى گرفتار شد.

«فردريك هندل»، موسيقى‏دان آلمانى و «ماريا آلنا» خواننده ايتاليايى و «موريس راول» نوازنده فرانسوى، هر سه به نابينايى مبتلا شدند.

«موزارت» و «شوين» (دو موسيقى‏دان مشهور) به ضعف قوا و سل دچار گرديدند.

«مشوبرت»، «واكتر»، «دوكونيسى» و «مندلسن» به اختلالاتِ عصبى، پريشان فكرى و كشمكش‏هاى روحى مبتلا گرديدند.

«شومان» و «دووراك» گرفتار ضعف اعصاب شديد و سرانجام ديوانگى شدند.

«بتهون» در سى سالگى كاملاً ناشنوا شد و پس از ضعف اعصاب، ديوانه گرديد.

موسيقى، گذشته از ركود فكرى، رفته رفته انسان را در كارها سُست و تنبل، بى‏اراده و لااُبالى مى‏سازد، تا جائى كه گاهى كارهاى ضرورى از انسان فوت مى‏شود و سرمايه جوانى، عمر و نيروى فعاليت خود را به رايگان از دست مى‏دهد.

«الكسيس كارل» دانشمند معروف در كتاب «راه و رسم زندگى» چنين مى‏نويسد: «راديو و سينما و ورزش‏هاى نامناسب، روحيه فرزندان را فلج مى‏كند».

تجربه نيز ثابت كرده كه اشخاصى كه زياد سرگرم به موسيقى هستند، اغلب افرادى بى‏اراده و مسامحه‏كار و در مقام تعقّل و تفكّر راكد و ضعيف‏اند.

hajkhanom
۱۳۸۷/۰۴/۳۱, ۰۹:۱۵
تأثير موسيقى بر اخلاق و عرفان‏
انسان، در مسير «انسان‏شدنش» و رسيدن به فراز ابرهاى «عرفان» به «شتاب» نياز دارد. چه اگر تا جوانى باقى است و او كارى، «كارستان» نكند ديگر در كهنسالى دروگر خرمنِ «افسوس» خواهد بود. او مى‏بيند كه پله پله صعودش از زندگى ساده به مدرنيته، جز تحيرآفرينى تأثير ديگرى نداشته و اينجاست كه سعى دارد از پيشرفت صنعتى به نفعُ خود بهره گيرد؛ دست انداختن‏هاى متعددش به دامنِ ابزارهاى قديم و جديد نشانى است از شور و شوقش به آن پيشرفت؛ پيشرفتى به سبكِ نوين و روزآمد!
در اين گير و دار، گوشش به آن چيزى بدهكار است كه چشم‏اش را خيره و عقلش را شيفته كرده... «ديده‏ى چشم»، شاهدِ تأثيرات عميق و فورى‏اى است كه از آهنگ برمى‏خيزد. بر دل مى‏نشيند و در قلب شور و هيجان برپا مى‏كند تا آنجا كه اين ارتعاشات، ابرهاى احساسي را به تكاپو انداخته و انتظار دارد كه پس از اين، آسمان چشمش، رنگين‏كمانِ «عرفان» و گرمىِ خورشيد «لقاء» و درخشش محفل «انس و حضور» را نمايشگرى كند.
او در طلب است كه از ارتعاشاتِ آهنگ و موسيقى و نواى خوانندگى، تحولى بسازد و بسوزد. ولى ديوارى بين «او» و «آن‏چه در طلب‏اش است» خودنمايى و مانع‏سازى مى‏كند. مانعِ ترديدافكنى درباره‏ى «فقدان صلاحيت موسيقى براى سير عرفانى» برايش علامت سؤال است.
«فارابى» كه خود يكى از فيلسوفان و موسيقى‏شناسانِ نامى است مى‏گويد: «... روشن شد كه موسيقى بر سه نوع تقسيم مى‏شود:
يكم. موسيقى نشاطانگيز: در ما احساسِ خوش‏آيندى پديدار مى‏سازد. هنگام استراحت و براى رفع خستگى به كار گرفته مى‏شود.
دوم. موسيقى احساس‏انگيز: عواطف ما را بيدار مى‏سازد، و هنگامى به كار برده مى‏شود كه بخواهند شخصى را وادار به افعالى سازند كه تحت تأثير ميل خاصّى انجام مى‏دهد؛ و يا حالت روحىِ خاصى را تحت ميل خاصى در او ايجاد كنند.
سوم. موسيقى خيال‏انگيز: قوه‏ى تصور ما را تحريك مى‏كند، به ويژه اگر همراه با گفتارهاى خطابى و منظوم باشد.
موسيقى طبيعى نزد انسان، آن است كه عموماً يكى از اين سه تأثير را ايجاد كند، چه براى تمام مردم و هميشه اوقات و چه براى برخي مردم در برخي اوقات(13).
آن‏چه از آيات و روايات به دست مى‏آيد، نسبت به هيچ يك از انواع موسيقى تشويق نشده و نمى‏توان شكل‏هاى گوناگونِ موسيقى‏هاى موسوم را «مستحب» دانست. يعنى: داراى ثواب و تشويق نيستند. بنابر اين: تعبير «موسيقى قابل قبول از ديدگاه فقه» به معناى اين است كه «فقه، كدام نوع از انواعِ موسيقى را حرام نمى‏داند»؛ نه اينكه «فقه، كدام موسيقى را پذيرفته و ما را نسبت به گرايش به آن تشويق مى‏كند!».
فقها و كارشناسان فقه، موسيقى غيرقابل قبول را «موسيقى غنائى» دانسته و موسيقى «بدون غنا» را حرام ندانسته‏اند.
غنا چيست؟ آيا هر صوت خوش و زيبائى غنا است؟ مسلماً چنين نيست؛ زيرا آن‏چه در روايات اسلامى آمده و سيره‏ى مسلمين نيز آن را حكايت مى‏كند اين است كه قرآن و اذان و مانندِ آن را با صداى خوش و زيبا بخوانيد.
«غنا» آهنگ‏هايى است كه متناسب مجالس فسق و فجور و اهلِ گناه و فساد باشد.
به تعبير ديگر «غنا» به صدايى گفته مى‏شود كه قُواى شَهوانى را در انسان تحريك مى‏نمايد.
نكته ديگر اينكه «غنا»، مصاديق مشكوكى نيز دارد كه انسان به راستى نمى‏داند فلان صدا مناسب با مجالسِ گفته شده است يا نه؟ در اين صورت به چند شرط، شنيدن آن صدا حرام نيست:
1. داشتن آگاهى و شناختِ كافى از مفهوم عُرفى و فقهى غنا.
2. آن صدا نه تنها براى همان شنونده تحريك نداشته باشد؛ بلكه براى ساير كسانى كه مى‏توانند شنونده‏اش باشند، تحريك‏زا نباشد.
3. نداشتن تحريك براى يك نفر شنونده يا تحريك ساير شنوندگان به اين خاطر نباشد كه آنها آن چنان با موسيقى‏هاى متنوع انس داشته‏اند كه ديگر اين آهنگ برايشان عادى شده باشد.(14)

hajkhanom
۱۳۸۷/۰۴/۳۱, ۰۹:۱۶
پي نوشت ها:
1) لقمان (31)، آيه 5.
2) ر.ك: وسائل‏الشيعه، ج 12، ص 226 و 228.
3) صديقين اصفهانى، محمدتقى، غنا، موضوعاً و حكماً، ص 18.
4) حقيقت موسيقى غنايى، به نقل از انديشه‏هاى علمى فارابى درباره موسيقى، مهدى‏بركشلى، ص‏205.
5) حج (22)، آيه 30.
6) وسائل الشيعه، ج 12، ص 227.
7) ر.ك: صفى‏زاده، فاروق، موسيقى شيطانى در غرب.
8) همان.
9) روزنامه اطلاعات، چهارشنبه، 2 آبان 1380، صفحه 5.
10) ر.ك: تأثير موسيقى بر روان و اعصاب، صص 3، 6، 26 و 92 به بعد.
11) ر.ك: همان.
12) روزنامه اطلاعات، شماره 9622.
13) هشت گفتار پيرامون حقيقت موسيقى غنايى (تلخيص و گزينش از كتاب انديشه‏هاى علمى فارابى درباره‏ى موسيقى، تأليف دكتر مهدى بركشلى)، ص 204.
14) تفسير نمونه، ج 22، ص 117.

unas120
۱۳۸۷/۰۵/۲۵, ۱۴:۱۱
سؤال :
محضر مبارك مرجع عاليقدر و رهبر عزيز حضرت آيت الله العظمي خامنه اي ( مد ظله )

آيا معيار حرمت موسيقي فقط مطرب و لهوي بودن آن است يا اينكه ميزان تحريك و تهييج آن هم تأثير دارد ؟ و اگر باعث حزن و گريه شنونده شود چه حكمي دارد ؟ خواندن و شنيدن غزلهايي كه به صورت سه ضرب و همراه با موسيقي خوانده مي شوند چه حكمي دارد ؟

جواب

ملاك آن ملاحظه كيفيت نواختن موسيقي با در نظر گرفتن همه خصوصيات و ويژگيهاي آن است و اينكه از نوع موسيقي مطرب و لهوي مناسب با مجالس و گناه باشد . هر موسيقي كه به حسب طبيعت خود از نوع موسيقي لهوي باشد حرام است اعم از اينكه مهيج باشد يا خير و موجب ايجاد حزن و اندوه و حالات ديگر در شنونده بشود يا خير و هرگاه غزلهايي كه همراه موسيقي خوانده مي شوند بصورت غنا و آواز لهوي مناسب مجالس لهو و لعب درآيند خواندن و شنيدن آنها حرام است.

مینیاتور
۱۳۸۸/۰۱/۰۹, ۱۹:۲۸
ایا درسته که بعضی ها میگن این یک نیازیه که در وجود ماست ؟واگر واقعا یک نیازه پس چطور میشه به این نیاز جواب داد؟

leadertime
۱۳۸۸/۰۱/۰۹, ۲۳:۰۸
سلام

شما باید به مرجع تقلیدت مراجعه کنی، یکی مثل آقای بهجت موسیقی رو کلا حرام میدونه و یکی مثل آقای خامنه ای میگه موسیقی حلال و حرام داره.
بین مراجعی هم که میگن موسیقی حلال و حرام داره، یک عده ای مثلا طرب رو حرام میدونن یک عده ای نه.
مثلا آقای خامنه ای، موسیقی مناسب مجالس لهو و لعب رو حرام میدونن و بقیه موسیقی ها رو حلال. حتی اگر طرب انگیز باشن.

سلام خدا
۱۳۸۸/۰۱/۱۰, ۰۷:۳۴
به قول آقای رحیم پور ازغدی موسیقی احساسات آدم رو قاطی می کنه.حدیثی هست به این مضمون که: موسیقی(لهو) باعث نفاق می شه. به نظر شما چرا؟!

nazanin.b
۱۳۸۸/۰۱/۱۴, ۲۰:۳۵
هر آنچه که ما رو از حالت طبیعی خارج کنه و از یاد خدا به دور

hoseintabar
۱۳۸۸/۰۱/۱۴, ۲۱:۰۹
سلام لطفا به من بگيد نظر اسلام در مورد موسيقي چيه؟كلا حرامه؟يا نه؟بستگي داره.بگيد چه موسيقي حرام نيست؟من خودم موسيقي كلاسيك رو خيلي دوست دارم و موسيقي و ترانه هايي كه كاملان مشخصه حرامه گوش نميدم .اما چون به ساز ويولن علافه دارم و به سبك كلاسيك مي خواستم بدونم چه شرايطي برا ي گوش كردن و نواختن وجود داره؟
با سلام به شما دوست گرامی ...:Gol:
1- استفاده از هر نوع ساز و آواز که مناسب مجالس رقص وآواز ولهو هست ..شرعا اشکال دارد..... و از نظر روحی و جسمی نیز برای بدن و روح ضرر دارد.... که در جای خود وارد شده...
2- ملاک تشخیص تناسب این الات با مجالس رقص وآواز عرف هستش نه هر فرد خاص ... زیرا دراین صورت هر کس میتونه به بهانه عدم تاثیر منفی از آنان استفاده کنه ..
موفق باشید.

تاری
۱۳۸۸/۰۱/۱۴, ۲۱:۳۴
و از نظر روحی و جسمی نیز برای بدن و روح ضرر دارد.....

یارب

با سلام و تبریک سال جدید
آیا این حرف از سوی شرع ثابت شده است.
دلیل علمی و یا شرعی
هرکدام را راحتید.

leadertime
۱۳۸۸/۰۱/۱۴, ۲۲:۱۸
2- ملاک تشخیص تناسب این الات با مجالس رقص وآواز عرف هستش نه هر فرد خاص ... زیرا دراین صورت هر کس میتونه به بهانه عدم تاثیر منفی از آنان استفاده کنه ..
موفق باشید.

من فکر میکنم اینجا هم مراجع نظر یکسانی ندارند.
بنده مقلد آقای خامنه ای هستم و تا اونجا که یادم میاد نظر ایشون این بود که ملاک شخص مکلف هستش نه عرف.
حالا نمیدونم نظرشون جدیدا عوض شده یا نه.

مدافع
۱۳۸۸/۰۱/۱۵, ۲۱:۴۳
سیاوش قمیشی چطور؟
من نمی توانم تشخیص بدم.

سلام آرش جان، وقتت به خیر:Rose:.

ملاک در غنا بودن یک چیز، خواننده ی آن نیست. غنا حرام است هر جا که باشد حتی در خواندن قرآن. یعنی اگر قاری مشهوری رو دیدی که داره قرآن می خونه ولی این نوایی که الان استفاده می کنه غناست، شنیدن اون قرآن هم حرام می شه.
پس نمی شه گفت کدوم خواننده غنا می خونه و کدوم نمی خونه چرا که ممکنه توی یه اجراش غنا باشه و توی دیگری نباشه. پس شما باید تعریف غنا رو بشناسی و خودت ببینی این خواننده آیا اونطوری داره می خونه یا نه.

بله یه مواردی هم پیدا می شه که شما نمی تونی واقعا تشخیص بدی که مورد غنا هست یا نه. در این صورت باید ببینی مرجع تقلیدت در مورد موارد مشکوک چه فتوایی داره. برخی مراجع می فرمایند گوش دادن به این موارد مشکوک، حرام نیست ( اگر چه احتیاط مستحب این است که موارد مشکوک را هم گوش نکنی ولی واجب نیست).

موفق باشی:Rose:

torbat
۱۳۸۸/۰۴/۲۹, ۱۹:۰۱
salam . khaste nabashid , mikhastam bedonam ke ahang haye mp3 ke vezarate ershad taiid karde , goshosh bedim gonah darad ya na?

تنوير
۱۳۸۸/۰۴/۳۰, ۰۹:۵۴
دوستان خوبم ببينيد به نظر من هر آهنگي كه شما رو از حالت طبيعي بيرون بياره گناه داره .
و صداي هر خواننده اي چه زن و چه مرد كه شما رو به حالتهاي غريزي رهنمون بشه نيز گناه داره .

moderntalking
۱۳۸۸/۰۴/۳۰, ۱۵:۲۳
به نظره من گوش کردن به موسیقی هیچ اشکال ویا گناهی نداره این حرف ها به نظره من بی معنی هستن تازه بعضی از اهنگ ها و شعر ها ادم رو به خودا بیشتر نزدیک میکنه واسه من که این جوری بوده اهنگ هایی که برایه صلح و کمک به مردم خونده میشه همین سیاوش قمیشی اهنگ (تصور کن) پیام صلح داره فکر میکونید اینا گناه دارن
:doosti:

moderntalking
۱۳۸۸/۰۴/۳۰, ۱۶:۰۳
تازه اینم نگفتم همین خوانند های خارجی میدونید با همین اهنگاشون و خوندنشون چقدر پول جم میکنن و به مردم کمک میکنن میدونید چقدر جونه مردم رو نجات دادن میدونید چقدر شکم مردم فقیر رو سیر کردن میدونید اگه می دونستین نمیومدین این حرف ها رو بزنید میدونید ؟
:doosti::doosti:

مینیاتور
۱۳۸۸/۰۴/۳۰, ۱۷:۰۲
تازه اینم نگفتم همین خوانند های خارجی میدونید با همین اهنگاشون و خوندنشون چقدر پول جم میکنن و به مردم کمک میکنن میدونید چقدر جونه مردم رو نجات دادن میدونید چقدر شکم مردم فقیر رو سیر کردن میدونید اگه می دونستین نمیومدین این حرف ها رو بزنید میدونید ؟
:doosti::doosti:

سلام.من نظری در این تاپیک ندارم فقط احساس کردم که این صحبت شما کمی خلاف منطق باشه..این حرفتون دلیل نمیشه که بخواین حرام رو به خاطر انجام فعلی حلال در اثرش حلال کنید مثل رابین هود
متشکرم

moderntalking
۱۳۸۸/۰۴/۳۰, ۱۷:۴۲
سلام.من نظری در این تاپیک ندارم فقط احساس کردم که این صحبت شما کمی خلاف منطق باشه..این حرفتون دلیل نمیشه که بخواین حرام رو به خاطر انجام فعلی حلال در اثرش حلال کنید مثل رابین هود
متشکرم
عزیزم وقتی میشه از طریق خوانندگی یا هر چیزه دیگه به بعضی ها کمک کرد چرا این کار رو نکنن این که بگین خوانندگی و گوش کردن به موسیقی حرام هستش بی معنی هست بگین کجای گوش کردن به موزیک اشکال داره ؟
همین موسیقی میتونه مردم جهان رو به هم نزدیک کنه حالا با هر مذهب و زبان ورنگی که این کار رو هیچ چیز دیگه نمی تونه انجام بده ؟

:doosti::doosti::doosti::doosti::doosti:

کلات
۱۳۸۸/۰۴/۳۰, ۱۷:۵۲
ملاك در حرمت
مناسب بودن صوت حنجره و دهان يا اصوات ابزار موسيقي با مجالس اهل لهو و ضرب و متداول بين آنان است، پس اگر كيفيت صوتي يا ابزار صوتي از اين قبيل باشد حرام است هر چند هدف بر طرف شدن غم و اندوه و آرام كردن خاطر باشد

moderntalking
۱۳۸۸/۰۴/۳۰, ۱۸:۲۷
تحقيقات بسياري براي کشف فوايد مختلف گوش دادن و نواختن موسيقي انجام گرفته است. مشاهده ي شواهد بسياري که همه نشاندهنده ي تاثيرات مثبت موسيقي بوده اند، از خاصيت تسکين بخش آن بر اوضاع رواني انسانها گرفته تا تسريع رشد جنين در شکم مادر، باعث شده انسانها پي به قدرت شگرف موسيقي ببرند. فوايد احساسي يک آهنگ به جا و مناسب قادر است فرد را از درگيري هاي زندگي رها کرده و حال و هواي خوبي به او بدهد. همه ي ما گاهي از نظر عصبي به هم مي ريزيم، و بيشتر مردم براي بيرون آمدن از اين حالت به موسيقي پناه مي برند. مهمترين دليل آن اين است که موسيقي نسبت به ساير ابزار و وسايل، توانايي و قدرت بيشتري براي بيان احساسات ما دارد. به علاوه، ما در موقعيت هاي مختلف نوع متفاوتي از موسيقي را انتخاب مي کنيم که با حال و هواي ما سازگار باشد. براي افزايش رابطه ي احساسات خود با موسيقي سعي کنيد بين آهنگ هاي مختلف و روحيه هاي مختلف رابطه برقرار کنيد. با اينکار، وقتي حال و هواي خاصي داشتيد، دقيقاً مي دانيد که کدام آهنگ يا کدام نوار موسيقي با روحيه ي شما سازگار است. موسيقي و ورزش تا به حال دقت کرده ايد که چطور آهنگ هاي بخصوص کارايي شما را هنگام ورزش کردن در باشگاه بالاتر مي برند؟ همين امروز قبل از رفتن به باشگاه دستگاه MP3 خود را با آهنگ هايي از AC/DC و Nana Mouskouri پر کنيد و ببينيد که چقدر با اشتياق تر و چابک تر ورزش خواهيد کرد. تحقيقات نشان داده است که آهنگ هاي پرجنب و جوش و مهيج، تنش و کشش عضلات را افزايش مي دهند در حاليکه آهنگ هاي آرام و ملايم اين تنش و فشار را کاهش مي دهند. محققين همچنين دريافته اند که موسيقي مي تواند مهارت هاي حرکتي را تقويت کند. بنا بر تحقيقي که بر تعدادي دانش آموز دوران دبستان انجام گرفته است، گفته ميشود که کودکاني که حين گوش دادن به موسيقي مهارت هاي حرکتي اوليه مثل پرتاب کردن، پريدن، و گرفتن را ياد مي گيرند بسيار بهتر از آندسته کودکاني آموزش مي گيرند که بدون گوش دادن به موسيقي اين فعاليت ها را ياد مي گيرند. مُسَکِن درد موسيقي توانايي تسکين درد را نيز دارد. طبق تحقيقات انجام شده موسيقي ميتواند تا %21 دردهاي شديد و مزمن را کاهش دهد. اين تحقيق بر روي 60 بيمار که به دو گروه با موسيقي و بدون موسيقي اقسيم شده اند، انجام گرفته است. نتايج به دست آمده از اين تحقيق نشان داده است که افرادي که هر روز از هفته به مدت يک ساعت به موسيقي گوش داده اند، نسبت به آنها که به موسيقي گوش نداده اند، علائم بهبودي بخش رواني و جسمي بيشتري از خود نشان داده اند. همانطور که قبلاً هم گفته شد، موسيقي قادر است حال و هواي شما را عوض کند و روحيه ي شما را بهتر کند. به همين خاطر قادر است که زمان بهبودي بيماران را تسريع کند، همانطور که بيماران مثبت انديش بسيار سريعتر از بيماران منفي گرا معالجه و درمان مي شوند. البته موسيقي را نبايد به عنوان اصلي ترين وسيله ي درماني براي درد در نظر گرفت، بلکه بايد همراه با راه اصلي درمان به گوش بيمار برسد تا به بهبودي او کمک کرده و آن را تسريع بخشد. بالا بردن نمره هاي دانش آموزان طبق تحقيقات انجام شده موسيقي به هيچ عنوان باعث منحرف کردن حواس نميشود. در واقع براي فکر کردن بسيار هم مفيد است. محققان دريافته اند که گوش دادن به موسيقي ظرفيت يادگيري دانش آموزان را بالا مي برد و باعث مي شود نمره هاي بهتري بگيرند. البته هنوز سبک و استيل مناسب براي چنين موقعيت هايي به درستي کشف نشده است، و کسي نمي داند که سبک هاي مختلف در اين مسئله تاثيرگذار است يا خير. تنها چيزي که مي دانيم اين است که گوش دادن و خلق موسيقي باعث تقويت يادگيري زبان، مهارت هاي رياضي و مهارت هاي اجتماعي مي شود. رابطه ي پيشرفته با مغز برخي تحقيقات نشان داده است که افرادي که موسيقي مي نوازند، رابطه ي پيشرفته تري بين سمت راست و چپ مغزشان وجود دارد. متخصيت ادعا مي کنند که موسيقي براي انتقال سيگنال ها در سر انسان مثل ورزش عمل مي کند. اين سيگنال ها براي فعال سازي ساير وظايف مغز مورد استفاده قرار مي گيرند. در تحقيق انجام شده نشان داده شد که گوش دادن به موسيقي کلاسيک، به ويژه به سوناتا پيانو موتزارت، باعث شده که افراد بتوانند تست IQ را با موفقيت بهتري انجام دهند. زبان جهاني يک گروه گمنام موسيقي در استراليا به نام The Cat Empire گفته است که: "موسيقي زبان همه ي ماست..." همين مسئله باعث مي شود که وقتي يک امريکايي و آرژانتيني که خيلي خوب زبان هم را نمي فهمند با هم گفتگو مي کنند، بحثشان فقط درمورد لِد زِپلين، متاليکا، اريک کلَپتون، رولنگ استون، و پِرل جَم باشد. حقيقت اين است که موسيقي در بسياري از جنبه هاي حيات انسان تاثير مثبت دارد. دنياي موسيقي بي انتهاست و تاثير آن بر انسان نيز به همين ميزان چند برابر ميشود. همين چندگانگي هارموني، نظم و فرکانس است که انجام تحقيق در اين زمينه را براي محققان مشکل کرده است. قطعه ي آخر ! چه واقعيت باشد چه تصور، قدرت بيکران موسيقي غير قابل انکار است. از تقويت قدرت يادگيري گرفته تا برطرف کننده ي دردها، به نظر مي رسد که موسيقي تاثيري مثبت بر کليه ي جنبه هاي زندگي انساني دارد که قادر به شنيدن هارموني است

moderntalking
۱۳۸۸/۰۴/۳۰, ۱۸:۵۵
تحقيقات بسياري براي کشف فوايد مختلف گوش دادن و نواختن موسيقي انجام گرفته است. مشاهده ي شواهد بسياري که همه نشاندهنده ي تاثيرات مثبت موسيقي بوده اند، از خاصيت تسکين بخش آن بر اوضاع رواني انسانها گرفته تا تسريع رشد جنين در شکم مادر، باعث شده انسانها پي به قدرت شگرف موسيقي ببرند. فوايد احساسي يک آهنگ به جا و مناسب قادر است فرد را از درگيري هاي زندگي رها کرده و حال و هواي خوبي به او بدهد. همه ي ما گاهي از نظر عصبي به هم مي ريزيم، و بيشتر مردم براي بيرون آمدن از اين حالت به موسيقي پناه مي برند. مهمترين دليل آن اين است که موسيقي نسبت به ساير ابزار و وسايل، توانايي و قدرت بيشتري براي بيان احساسات ما دارد. به علاوه، ما در موقعيت هاي مختلف نوع متفاوتي از موسيقي را انتخاب مي کنيم که با حال و هواي ما سازگار باشد. براي افزايش رابطه ي احساسات خود با موسيقي سعي کنيد بين آهنگ هاي مختلف و روحيه هاي مختلف رابطه برقرار کنيد. با اينکار، وقتي حال و هواي خاصي داشتيد، دقيقاً مي دانيد که کدام آهنگ يا کدام نوار موسيقي با روحيه ي شما سازگار است. موسيقي و ورزش تا به حال دقت کرده ايد که چطور آهنگ هاي بخصوص کارايي شما را هنگام ورزش کردن در باشگاه بالاتر مي برند؟ همين امروز قبل از رفتن به باشگاه دستگاه MP3 خود را با آهنگ هايي از AC/DC و Nana Mouskouri پر کنيد و ببينيد که چقدر با اشتياق تر و چابک تر ورزش خواهيد کرد. تحقيقات نشان داده است که آهنگ هاي پرجنب و جوش و مهيج، تنش و کشش عضلات را افزايش مي دهند در حاليکه آهنگ هاي آرام و ملايم اين تنش و فشار را کاهش مي دهند. محققين همچنين دريافته اند که موسيقي مي تواند مهارت هاي حرکتي را تقويت کند. بنا بر تحقيقي که بر تعدادي دانش آموز دوران دبستان انجام گرفته است، گفته ميشود که کودکاني که حين گوش دادن به موسيقي مهارت هاي حرکتي اوليه مثل پرتاب کردن، پريدن، و گرفتن را ياد مي گيرند بسيار بهتر از آندسته کودکاني آموزش مي گيرند که بدون گوش دادن به موسيقي اين فعاليت ها را ياد مي گيرند. مُسَکِن درد موسيقي توانايي تسکين درد را نيز دارد. طبق تحقيقات انجام شده موسيقي ميتواند تا %21 دردهاي شديد و مزمن را کاهش دهد. اين تحقيق بر روي 60 بيمار که به دو گروه با موسيقي و بدون موسيقي اقسيم شده اند، انجام گرفته است. نتايج به دست آمده از اين تحقيق نشان داده است که افرادي که هر روز از هفته به مدت يک ساعت به موسيقي گوش داده اند، نسبت به آنها که به موسيقي گوش نداده اند، علائم بهبودي بخش رواني و جسمي بيشتري از خود نشان داده اند. همانطور که قبلاً هم گفته شد، موسيقي قادر است حال و هواي شما را عوض کند و روحيه ي شما را بهتر کند. به همين خاطر قادر است که زمان بهبودي بيماران را تسريع کند، همانطور که بيماران مثبت انديش بسيار سريعتر از بيماران منفي گرا معالجه و درمان مي شوند. البته موسيقي را نبايد به عنوان اصلي ترين وسيله ي درماني براي درد در نظر گرفت، بلکه بايد همراه با راه اصلي درمان به گوش بيمار برسد تا به بهبودي او کمک کرده و آن را تسريع بخشد. بالا بردن نمره هاي دانش آموزان طبق تحقيقات انجام شده موسيقي به هيچ عنوان باعث منحرف کردن حواس نميشود. در واقع براي فکر کردن بسيار هم مفيد است. محققان دريافته اند که گوش دادن به موسيقي ظرفيت يادگيري دانش آموزان را بالا مي برد و باعث مي شود نمره هاي بهتري بگيرند. البته هنوز سبک و استيل مناسب براي چنين موقعيت هايي به درستي کشف نشده است، و کسي نمي داند که سبک هاي مختلف در اين مسئله تاثيرگذار است يا خير. تنها چيزي که مي دانيم اين است که گوش دادن و خلق موسيقي باعث تقويت يادگيري زبان، مهارت هاي رياضي و مهارت هاي اجتماعي مي شود. رابطه ي پيشرفته با مغز برخي تحقيقات نشان داده است که افرادي که موسيقي مي نوازند، رابطه ي پيشرفته تري بين سمت راست و چپ مغزشان وجود دارد. متخصيت ادعا مي کنند که موسيقي براي انتقال سيگنال ها در سر انسان مثل ورزش عمل مي کند. اين سيگنال ها براي فعال سازي ساير وظايف مغز مورد استفاده قرار مي گيرند. در تحقيق انجام شده نشان داده شد که گوش دادن به موسيقي کلاسيک، به ويژه به سوناتا پيانو موتزارت، باعث شده که افراد بتوانند تست IQ را با موفقيت بهتري انجام دهند. زبان جهاني يک گروه گمنام موسيقي در استراليا به نام The Cat Empire گفته است که: "موسيقي زبان همه ي ماست..." همين مسئله باعث مي شود که وقتي يک امريکايي و آرژانتيني که خيلي خوب زبان هم را نمي فهمند با هم گفتگو مي کنند، بحثشان فقط درمورد لِد زِپلين، متاليکا، اريک کلَپتون، رولنگ استون، و پِرل جَم باشد. حقيقت اين است که موسيقي در بسياري از جنبه هاي حيات انسان تاثير مثبت دارد. دنياي موسيقي بي انتهاست و تاثير آن بر انسان نيز به همين ميزان چند برابر ميشود. همين چندگانگي هارموني، نظم و فرکانس است که انجام تحقيق در اين زمينه را براي محققان مشکل کرده است. قطعه ي آخر ! چه واقعيت باشد چه تصور، قدرت بيکران موسيقي غير قابل انکار است. از تقويت قدرت يادگيري گرفته تا برطرف کننده ي دردها، به نظر مي رسد که موسيقي تاثيري مثبت بر کليه ي جنبه هاي زندگي انساني دارد که قادر به شنيدن هارموني است

Elysian
۱۳۸۸/۰۴/۳۱, ۰۲:۱۵
سلام دوستان و خسته نباشید

این تایپیک برای من خیلی جالب بود چون فکر می کردم ما بچه مسلمون ها می دانیم که در چه مواردی باید به چه کسانی ایمان داشته باشیم و به چه کسانی اعتماد بورزیم
عزیزانی در اوایل این تایپیک بسیار خوب دوستان را راهنمایی کرده اند حال سوالی که برای من مطرح شد از افکار بعضی دوستان است که سخنی بر زبان می آورند که موسیقی می تواند انسان ها را به هم نزدیک کند مگر شما دوست من به پست های قبلی توجه نکرده اید که گفته شده است هر موسیقی حرام نیست و هر موسیقی حلال نیست موسیقی های که انسان را از حالت عادی و از یاد خدا خارج کند این نوع موسیقی ها حرام است البته فقط موسیقی نه !!! هر کاری که انسان را از یاد خدا خارج کند حرام است خداوند متعال به ما انسان ها رحم و محبت می کنند وگرنه حکم موجودی که از یاد خدا خارج بشود مرگ است طبق یکی از احادیث که هیچ حیوانی شکار نمی شود مگر اینکه لحظه ی از یاد خدا غافل شود . خداوند به ما انسان ها بسیار رحم می کند و گرنه عاقبت بسیار بدی در انتظارمان بود . حال سخن را کوتاه می کنم لطفا ببینید مراجع عظام چه سخن به بیان می آورند وظیفه ی ما این است به سخن مجتهد اعلم در زمان غیبت توجه کنیم و پا جلوتر از این حضرات قرار ندهیم
امیدوارم دوستان به بهترین نحو به سوی خدای متعال قدم بر دارند .

اللهم عجل لولیک الفرج

یا علی

دل شکسته
۱۳۸۸/۰۵/۲۷, ۰۸:۰۳
یه سوال ... موسیقی به نظر من یه بحث انفرادیه که هر کسی باید واسه خودش تشخیص بده ولی مراجع اینو نمیگن و موسیقی رو بحث عمومیش کردن، یعنی یه چیزی رو گفتن که همه باید عمل کنن.
خب شاید یکی مریض باشه و بخواد با موسیقی کارهای غلطی انجام بده، خب این مسلمه که کارش گناه داره ولی شاید یکی مریض نباشه و بخواد به موسیقی گوش بده، این که دیگه مشکلی نداره ... بعضی ها یه چیزایی میگن که بدتر آدمو گیج میکنه.

fani
۱۳۸۸/۰۵/۲۸, ۱۷:۵۵
بسمه تعالی

در مورد موسیقی ما معیار داریم و معیار موسیقی حرام و حلال مطرب بودن یا نبودن آن است و تشخیص مطرب بودن یا نبودن موسیقی توسط خود شخص است پس معیار خواننده یا نوع موسیقی یا ... نیست
البته لازم به ذکر است بعض از موسیقی ها ذاتا مطرب است و مخصوص مجالس لهو و لعب است که این نوع موسیقی حرام است وشخص دیگر نمیتواند بگوید من با گوش دادن آن طرب انگیز نمیشوم
نتیجه اینکه دوستان عزیز هر چیز را با معیار شرع بسنجید تا راه از چاه مشخص شود.

siah
۱۳۸۸/۰۵/۲۸, ۱۸:۰۸
برای هر چیزی باید حد گذاشت.... از نظر من شنیدن آهنگ مشکلی نداره... در صورتی که در آهنگ صحنه های مبتذل نباشه... وبه شخص تاثیر منفی نداشته باشه... آهنگی که با شنیدن آن به شخص هیج تاثیری نداره.. شنیدن آن حرام نیست....

مزمل
۱۳۸۸/۰۶/۱۱, ۱۶:۵۲
مفهوم شعرهای ترانه خیلی مهم است
صدای زنان از نظر قران نباید با ناز باشه که البته در ترانه که حتما با ناز هست
خواندن ترانه عزا در وقتی مرد صدا را میشنوه هم درست نیست ولی گوش دادن اهمیتش به اندازه خواندن نیست یعنی زنی که می خونه بیشتر گناه می کنه تا مردی که صدا را می شنوه
شعر ها هم نباید مفاهیم نادرست داشته باشه مانند کلماتی که بین زن و مرد عاشق رد و بدل می شه و به نظر من اگر بخام دسته بندی کنم ترانه لغو است و خدا اهل لغو را دوست نمی دارد

behnam-soft
۱۳۸۸/۰۶/۱۱, ۲۰:۳۶
آهنگی که با شنیدن آن به شخص هیج تاثیری نداره.. شنیدن آن حرام نیست....

دوست عزيز اصلا مي دانيد فلسفه موسيقي گوش كردن چيست؟اگر قرار باشد موسيقي به هيچ وجه در شخص اثر نگذارد كه اصلا براي چه به آن گوش مي كند؟ اشخاص معمولا يا براي آرامش و يا براي به حد اعلا رساندن شادي خود موسيقي گوش مي كنند.پس مي بينيد هر يك به نوعي دنبال تاثير پذيري از موسيقي هستند.و نمي توان گفت موسيقي كه به هيچ وجه تاثير نگذارد حرام نيست.

يا علي

:Unknown:
۱۳۸۸/۰۷/۱۲, ۲۲:۵۴
:Gig:من که کاملا" گیج شدم..... عاشق موسیقی هستم. پیانو میزنم. (کلاسیک) . از یاد خدا هم غافل نمیشم....
پس این حاج خانوما توی روزه ها چی چی میگن؟ میگن موسیقی همه رقمه حرامه . حتی اونی که از تلوزیون پحش میشه. اگه اینطوری هستید دیگه به این جلسات نیایید.
یعنی من گناه میکنم؟ به جهنم میرم؟

parsa
۱۳۸۸/۰۷/۱۳, ۰۸:۳۹
.....میگن موسیقی همه رقمه حرامه . حتی اونی که از تلوزیون پحش میشه.سلام و وقتتون بخیر

خیر. من ندیدم کسی جایی گفته باشه که موسیقی های صدا و سیما مطلقا حرام هست. در واقع، ملاک حرام و حلال بودن موسیقی، پخش از ماهواره یا تلوزیون نیست. ممکنه یک موسیقی از شبکه لوس آنجلس پخش بشه و حرام نباشه ولی از شبکه وطنی پخش بشه و غیرمجاز باشه. (گرچه نوعا برعکس هست.)

ملاک نوع موسیقی هست و بحث مطرب بودن و غیر مطرب بودن پیش میاد.

در این باره مطلب نسبتا جامعی در دست تهیه هست که انشاءالله به زودی تقدیم خواهد شد تا با نظرات دوستان تصحیح و تکمیل شود.

.

qalbesalim
۱۳۸۸/۰۷/۱۳, ۰۹:۰۹
سلام علیکم
اگر فقهای ما شنیدن موسیقی را حرام دانستند به جهت ضررهایی است که دارد
حال من تعدادی از این ضررها را از دیدگاه علامه محمد تقی جعفری(ره) برایتان بیان می کنم
1) ایجاد عدم تعادل و توازن، بین اعصاب سیمیاتیک و پاراسپاتیک.
2) مرض سیکلموتیمی( نوعی بیماری روانی کهشخص گاهی می خندد و گاهی ترشرویی می کند و گاهی گرفته و غمگین است.
3) کوتاهی عمر
4) ضعف اعصاب
5) اختلالات دماغی( اغتشاشات مغزی، هیجانات روحی، جنون)
6) واسطه ی انتحار و خودکشی
7) بیماری فشار خون
8) عامل فحشاء
9) تضعیف و تشییع حس شنوایی
10) سلب اراده و شکست شخصیت
11) عامل جنایت
12) از دست دادن نیروی فکر
13)تضییع نیروی قضاوت
14) افسردگی و خمودگی
15) تهییج عشق
16) اتلاف وقت
و.............

عبد پروردگار
۱۳۸۸/۰۷/۱۳, ۱۱:۳۹
موسيقي خوبه اما مثل ساير چيزا اندازه داره من نمي دونم اينايي كه ساعت 6.5 صبح آهنگاي اجق وجقي كه انگار كلي وسيله به هم كوبيده شده هيچ چي هم ازش نمي فهمن با صداي بلند هنزفري تو گوش كه تا 2 متري طرف همه به وضوح مشنون چطوري گوش مي دهن

behnam-soft
۱۳۸۸/۰۷/۱۴, ۱۴:۲۲
سلام علیکم
اگر فقهای ما شنیدن موسیقی را حرام دانستند به جهت ضررهایی است که دارد
حال من تعدادی از این ضررها را از دیدگاه علامه محمد تقی جعفری(ره) برایتان بیان می کنم
1) ایجاد عدم تعادل و توازن، بین اعصاب سیمیاتیک و پاراسپاتیک.
2) مرض سیکلموتیمی( نوعی بیماری روانی کهشخص گاهی می خندد و گاهی ترشرویی می کند و گاهی گرفته و غمگین است.
3) کوتاهی عمر
4) ضعف اعصاب
5) اختلالات دماغی( اغتشاشات مغزی، هیجانات روحی، جنون)
6) واسطه ی انتحار و خودکشی
7) بیماری فشار خون
8) عامل فحشاء
9) تضعیف و تشییع حس شنوایی
10) سلب اراده و شکست شخصیت
11) عامل جنایت
12) از دست دادن نیروی فکر
13)تضییع نیروی قضاوت
14) افسردگی و خمودگی
15) تهییج عشق
16) اتلاف وقت
و.............

1-دوست عزيز شما چطور چنين حرفي را مي زنيد؟آيا از ساخته شدن آهنگ هاي مديتيشن كه براي احساس آرامش رواني ست بي خبريد؟

2-پس خوب است تمام افرادي كه موزيك گوش مي كنند اينگونه باشند كه ميبينيد كه نيستند.

3-چنين موردي اثبات نشده است و جزو خرافات

4-برگرديد به مورد 1 اينجانب

5-بله بعضي آهنگ ها ممكن است خشن باشند مانند سبك heavy metal اما به وجود آمدن چنين واكنش هايي بر مي گردد به خود شخض نه آهنگ.

6-من نمي دانم شما بر اساس چه فرضيه ي اثبات شده ي علمي اين را مي گوييد.

7-رجوع كنيد به مورد شماره ي 5 بنده.

8-اين هم زاييده فكر شماست نه يك دليل اثبات شده. گويا جنابعالي قدرت شهوت جواني
و ساير عوامل اصلي دخيل در اين امر را ناديده گرفته ايد !

9- ..... 16- اي كاش قبل از نوشتن نوشته هايتان كمي روي آن فكر مي كرديد نه اينكه براي پر كردن پست خود رو به زياده گويي و خيال بافي رو بياوريد و اطلاعات غلط به ديگران بدهيد.

کلات
۱۳۸۸/۰۷/۱۴, ۱۸:۳۶
‌براساس نظريه اكثر مراجع فعلي موسيقي بر دو قسم است:
1 ـ موسيقي مطرب و مناسب با مجالس لهو و لعب و عياشی.
2 ـ موسيقی غير مطرب و معمولی كه انسان را به هيجان شهوي وادار نمی‌كند .

‌تمامی فقها قِسم اوّل را حرام می دانند؛ هم نواختن آن و هم يادگيری و ياد دادن آن و هم گوش كردن‌به آن را، ولی قسم دوم را حرام نمی‌دانند، مگر آيات عظام: گلپايگانی (‌ره) و صافي گلپايگانی (‌دام عزه).

‌علّت تحريم موسيقي قسم اوّل واضح است، زيرا موسيقي‌های شهوت زا انسان را به لهو و لعب و عيّاشی و‌بی بند و باری سوق می دهد و باعث تزلزل اعتقادات مذهبی و لاقيدی می‌شود.

در روايات از رسول گرامی اسلام صلی الله علیه و اله نقل شده : سه چيز قلب انسان را پر قساوت می گرداند: شنيدن و گوش دادن به‌صداها و گفتارهای لهو؛ دنبال صيد رفتن براي خوشگذرانی به دربار شاهان رفت و آمد كردن."(1)

(1)‌ميزان الحكمه، عنوان 3122.

کلات
۱۳۸۸/۰۷/۱۴, ۱۸:۵۰
1-دوست عزيز شما چطور چنين حرفي را مي زنيد؟آيا از ساخته شدن آهنگ هاي مديتيشن كه براي احساس آرامش رواني ست بي خبريد؟

2-پس خوب است تمام افرادي كه موزيك گوش مي كنند اينگونه باشند كه ميبينيد كه نيستند.

3-چنين موردي اثبات نشده است و جزو خرافات

4-برگرديد به مورد 1 اينجانب

5-بله بعضي آهنگ ها ممكن است خشن باشند مانند سبك heavy metal اما به وجود آمدن چنين واكنش هايي بر مي گردد به خود شخض نه آهنگ.

6-من نمي دانم شما بر اساس چه فرضيه ي اثبات شده ي علمي اين را مي گوييد.

7-رجوع كنيد به مورد شماره ي 5 بنده.

8-اين هم زاييده فكر شماست نه يك دليل اثبات شده. گويا جنابعالي قدرت شهوت جواني
و ساير عوامل اصلي دخيل در اين امر را ناديده گرفته ايد !

9- ..... 16- اي كاش قبل از نوشتن نوشته هايتان كمي روي آن فكر مي كرديد نه اينكه براي پر كردن پست خود رو به زياده گويي و خيال بافي رو بياوريد و اطلاعات غلط به ديگران بدهيد.
آثار بد موسيقي بر فرد و جامعه:
1 ـ اعتياد به موسيقی: يكی از آثار سوء موسيقی اين است كه نوازنده يا شنونده را معتاد می‌كند و اين اعتياد‌ عواقب بدی دارد.
2 ـ سر و صدای زياد برای دستگاه شنوايی زيان آور است.
3 ـ تأثير سر و صدای زياد بر روح و روان انسان نيز يكی از آثار بد موسيقی است.
‌سر و صدای زياد حساسيت را نسبت به حمله ويروس‌ها زياد می كند و ناراحتی‌ها كليوی، زخم معده و‌فساد دندان‌ها از آثار بد سر و صدا محسوب می‌شود.(1)
4 ـ تأثير موسيقی بر معده: براساس آزمايش‌هايی كه پرفسور "‌لودويگ دوملينگ" درباره موسيقی‌هاي شب‌كوتاه، موزارت، سمفونی، سرنوشت بتهون، موزيك بيت، آوازهای پاپ يعنی موزيك مدرن نسل جوان انجام‌داده و آزمايش های مكرر انجام گرفته، ترشح عصاره گوارشی معده و اسيد كلريدريك در كسانی كه به موزيك‌پاپ گوش كرده بودند، پيش از سائرين تقليل و كاهش يافته بود.(2)
5 ـ تأثير منفی موسيقی در عمر: در بررسی‌هايی كه محققّان كرده‌اند، از بين 46 نفر موسيقی‌دان و نوازندگان‌ايتاليايی، فرانسوی، انگليسی، آلمانی و غيره، متوسط عمر آنان 47 سال بوده است.
‌بنابراين موسيقي مخصوصاً موسيقي‌های هيجان آور باعث بروز مفاسدی در افراد و جامعه می‌شود كه قابل‌چشم‌پوشی نيست و زمينه‌ساز مفاسدی از قبيل فسادهای اخلاقی، بزهكاری، لاابالی‌گری، شهوت رانی‌های‌مضرّ مانند استمنا و هجنس بازي می‌شود. اگر مختصر نفعی داشته باشد، بايد به خاطر مضارّ عمده‌اش از آن‌چشم پوشي كرد.
البته موسيقی هايی كه مهيج شهوت و باعث فساد اخلاقی و دور كردن انسان از خدا نشود و انسان را به ورطه غفلت نكشاند اشكالی ندارد.

1. اولين دانشگاه و آخرين پيامبر، ج 15، ص 161،
2. اولين دانشگاه و آخرين پيامبر، ج 15،ص 185

صدید
۱۳۸۸/۰۷/۱۴, ۲۱:۳۸
با سلام
اسلام مخالف شادی و شور و نشاط نیست، اما با لهو و لعب مخالف است.
لهو عملی است كه نمی توان یاد خدا را با آن همراه كرد؛ یعنی ماهیتی دارد که انسان به سبب آن، به طور طبیعی از یاد خدا غافل می شود.
طبیعی است که اسلامی که برای یاد خدا آمده است، به رواج کاری که مردم رااز خدا غافل کند، مایل نباشد.
البته توجه داشه باشید که معیار در این مسئل نوع مردم است، والا ممکن است شخصی به گونه ای باشد که هیچ چیز نتواند او را از یاد خداغافل کند. فقه اسلامی گاهی عملی را مطلقا تحریم می کند، به خاطر این که تفکیک بین نوع مضر و نوع غیر مضر آن برای مردم ممکن نیست، و در صورت جواز آن، بسیاری به طورناخودآگاه به دامن نوع حرام آن می افتند.

موسیقی ها هم دو نوعند: موسیقی مطرب و موسیقی غیر مطرب.
آن موسیقی ای كه حرام است و انسان را از یاد خدا غافل می كند، موسیقی مطرب است. و الا بسیاری از موسیقی های شاد، با مضامینی عرفانی و دوست داشتنی وجود دارد كه می توان از آن بهره برد. با مطالعه تاریخ موسیقی در جهان درمی یابیم، هنرمندان گاه از این وسیله برای ارتقاء روح و روان بهره می گرفته اند. ما در تاریخ اسلام عالمانی داشته ایم كه با این هنرآشنا و دارای سبك بوده اند. اما روح اسلام با بی بند و باری و اموری كه مهیج شهوات باشد مخالف است، زیرا انسان برای هدفی والاتر آفریده شده است.

توجه داشته باشید كه مدار حرمت موسیقی آن است كه موسیقی غنایی نوعا شهوت زا است، و شهوت فرد و جامعه را از درون تهی و غیر مقاوم می كند.
انسان تنها در صورتی می تواند در برابرشیطان مقاومت كند كه آستانه مقاومت خود را بالا ببرد؛ و آستانه مقاومت انسان دربرابر شیطان نفس با تقوا و یاد خدا بالا می رود، و با مثل موسیقی و محركات شهوانی كه موجب غفلت از حضور خدا می گردند، كاهش می یابد.

بسیاری از روان شناسان ـ چه مسلمان و چه غیرمسلمان ـ نیز اثرات سوئی را برای موسیقی ذكر كرده‌اند كه انسان اندیشمند را به تأمل وامی ‌دارد.
آقای دكتر ولف ادلر استاد دانشگاه كلمبیا، می‌گوید: «بهترین و دلنوازترین نواهای موسیقی ـ (ظاهرا منظور اشکال افراطی موسیقی است) ـ شوم ترین آثار را روی سلسله اعصاب انسان می‌گذارد.»
دكتر آرنولدفریدمانی نیز می‌گوید: «یكی از عوامل مهم خستگی‌های روحی و فكری و سردردهای عصبی، گوش دادن به موسیقی رادیو است؛ مخصوصاً برای كسانی كه به موسیقی آن دقت و توجه می‌كنند.»

ضمنا موسیقی خوب هم داریم كه انسان را نه تنها از یادخدا غافل نمی كند، بلكه احیانا مفید هم هست. ولی اضافه كنیم كه عادت كردن به موسیقی ـ ولو موسیقی خوب ـ مطلوب نیست، و شاید به گونه ای شود كه خلوت تفكر و ذكر را ازانسان بگیرد.

مؤمن نباید خود را به چیزی عادت دهد كه خلوت ذكر و فكر را از اومی گیرد، كه این دو، دو بال پروازند، و جز با سكوت و تنهایی حاصل نمی شود. به نظرنگارنده، موسیقی آرام بخش را هم تنها گاهی باید شنید، و نه بیشتر.
اطمینان و آرامشی كه با موسیقی بدست می آید، كاذب است، و تنها یاد خدا است كه می تواند آرامش حقیقی برای انسان بیاورد. بله، موسیقی اگر گاهی بتواند یاد خدا را در انسان زنده كند، خوب است كه آن موسیقی ای نیست كه انسان به عادت آن را گوش دهد.

poooya
۱۳۸۸/۰۷/۱۵, ۲۳:۱۷
بسم اللهموسيقي مجازي فريبنده از تركيب امور حلال است كه براي اغواي و انحراف ذهن انسان از كلام حق ميباشد.

belongtopersia
۱۳۸۸/۱۲/۰۶, ۲۰:۲۲
با سلام

من الان چند سالی هست که در شنیدن موسیقی خیلی دقت میکنم

البته از اول هم اهل شنیدن هر نوع از موسیقی نبوده ام!

مثلا راک و پاپ و ...

دختری هستم که از موسیقی new age استفاده میکنم برای درس خواندن ، مستند سازی برای طبیعت، ....

میخواستم بدانم مثلا کارهای این افراد هم که موسیقی بی کلام و آن هم با استفاده از آواهای طبیعت مخلوط گشته است آیا بازهم جای اشکال دارد؟!!
برای مثال :
- آلبوم تنها در باران - هومن راد
- آلبوم های raul di blasio - richard clayderman - kitaro - nicholas gunn - .....

خوشحال میشم توضیح دهید
با سپاس
التماس دعا

jahangardkocholo
۱۳۸۸/۱۲/۰۶, ۲۱:۵۲
با سلام
نمیدونم چرا باید بعضی از دوستان در مورد موسیقی چنین برداشت هایی داشته باشند.خوب من موسیقی را خیلی دوست دارم و یه جورایی بهش معتاد شدم نه از جهت اینکه خیلی گوش میدم بلکه از جهت اینکه در بعضی شرایط مکمل میشه برای رسیدن به بعضی خواسته هام و حتی شاید به خدام.
ببینید من یه کمی سنتور و یه کمی ویولن و یه کمی تنبک و یه کمی هم نی میزنم.ولی تا حالا نشده که این لوازم که اگه درست ازشون استفاده بشه منو منحرف کنه.یعنی همین موسیقی نمیذاره مثل بیشتر همسن و سالهایم بیام بیرون و به ناموس مردم چیزی بگم.در ضمن من صاحب نظر نیستم ولی موسیقی که در اون هیچگونه تحریکی نباشه مشکلی نداره.البته در موسیقی های تند که اندام را به حرکت در میاره در بخش های پزشکی بسیار مفید است چون باعث تحریک عصب میشه
یا علی
مشکلی بود با پیام خصوصی حلش میکنیم

mmb.56
۱۳۸۸/۱۲/۰۷, ۰۳:۰۵
باسلام :
من به موسیقی خخخخخخخخخخیلی علاقه دارم و ساز مورد علاقم ویولن الان هم دارم کلاس میرم به نظر شما اشکال شرعی داره ؟
در ضمن من همیشه آهنگهای اصیل ایرانی کار میکنم

mmb.56
۱۳۸۸/۱۲/۰۷, ۰۳:۱۸
با سلام خدمت دوست عزیز وهنرمند :
بانظر شما موافقم

میقات
۱۳۸۸/۱۲/۰۷, ۱۰:۳۵
با سلام و درود

تعیین مصادیق با فقیه نیست و خود شخص باید تشخیص آن را بدهد. فقیه معیارهای کلی شرعی را بیان می کند.

ـ در رابطه با موسیقی:

1- موسيقی مطرب حرام است، و غیر آن اشکال ندارد.

2- موسيقى مطرب و لهوى آن است كه به سبب ويژگيهائى كه دارد غالبا انسان را از خداوند متعال و فضائل اخلاقى دور نموده، و به سمت بى‏بندوبارى و گناه سوق دهد. این نوع موسیقی مناسب مجالس لهو و لعب و فسق و فجور است.

3- مجددا عرض می شود که مرجع قضاوت در این موضوع عُرف است، که خود مکلف باید آن را تشخیص دهد.

4- مواردی که ما شک کنيم که آيا موسيقی مطرب است تا گوش دادن به آن حرام باشد يا غير مطرب، محکوم به عدم حرمت است و گوش دادن به آن اشکال شرعی ندارد.

ضمنا این نظر اکثر مراجع عظام است.

برخی از مراجع نسبت به موسیقی و یادگیری آن، بنابر فتوا یا احتیاط واجب، مطلق و یا مقید، حکم به حرمت می دهند. لذا بستگی به نظر مرجع تقلیدتان دارد.

سعیدمنتظر
۱۳۸۸/۱۲/۰۷, ۱۱:۴۴
بهمن الان با توجه به نظر مراجع برای خودم یه تقسیم بندی انجام دادم که به استحظار میرساند: http://www.shiapics.ir/images/smile/yahoo1/www.shiapics.ir%20(50).gif

1.صدای زن که کلا حرامه (اصلا بحث نداره , انقدر با من چونه نزنید http://www.shiapics.ir/images/smile/yahoo1/www.shiapics.ir%20(11).gif )
2.آهنگ هایی که انسان رو تحریک میکنن و به محض شنیدن باعث تحرک انسان میشن (اصطلاحاً میگیم کله میزنیم http://www.shiapics.ir/images/smile/yahoo1/www.shiapics.ir%20(50).gif , یا آهنگ کوب داره )

3.آهنگ هایی که حس غم بیخودی رو به آدم منتقل میکنه, آهنگ هایی که در مدح اهل بیت و یا موضوعاتی از این دست هستند از این بند مستثنا هستن (مثلا تو یه آهنگ طرف عشقش ترکش کرده یه جوری با غصه میخونه آدم داغون میشه http://www.shiapics.ir/images/smile/dev-smiles1/www.shiapics.ir%20(15).gif
یا آهنگ های این داریوش لعنتی که داغون میکنن اعصاب رو , اه حالم از این یارو معتاد به هم میخوره )

4.آهنگ هایی که شعر هجو و بی معنی دارن (مثل این خواننده های رپ ((البته بعضی هاشون)) یا حتی بعضی آهنگ های پاپ که سر و تهش رو جمع کنی مذخرف در مذخرف)

qalbesalim
۱۳۸۸/۱۲/۰۷, ۱۹:۳۶
ضررهاي موسيقي از ديدگاه برخي دانشمندان جهان: [1] (http://www.askquran.ir/showthread.php?t=878&p=248475#_ftn1)

الف) دانشمندان اسلامي:
1. علامه محمدتقي جعفري (ره) در تحقيقي كه به عمل آورده اند فرمودهاند كه موسيقي ضررهاي زيادي دارد از جمله ايجاد عدم تعادل بين اعصاب سمپاتيك وپاراسمپاتيك، مرض ماني (نوعي جنون است) ، ضعف اعصاب، ،عامل فحشاء، سلب اراده، سلب غيرت، عامل جنايت، تهييج عشق. شكست عمر وجوانمرگي، افسردگي و خمودگي،تحریکاتقلبی و تپش قلب، نفخمعده،آنژینصدریسستی و بیارادگی ، اضطراباتگوناگون ، انقباضاتعروقی، اختلالاتغدد مترشحه داخلی مخصوصا"(تیروئید و تخمدان(
اسپاسملوله گوارش، آسم (تنگی نفس(، عصبانیت وسرگیجه، کوتاهیعمر، فشار خونرا بالا و پائین می برد،از بینرفتن غیرت و حیا،یکی ازعوامل ایجاد فساد و فحشا، تضعیفشنوائی و بینائی، شعله ورشدن هیجانات روحی و جنون.
اگر موسیقی آنچنان که عاشقان دلباخته اش می گویند حقیقتا" روح انسان را تصفیه می کند ، چرا با شیوع موسیقی در شرق و غرب بیماریهای روانی و فساد اخلاقی به حدی رسیده است که گفتگو در باره آن باعث شرکساری است .

2. شهید استاد مطهری(ره)
واقعا" موسیقی قدرت عظیم و فوقالعاده ای مخصوصا" از جهت پاره کردن پرده عفت و تقوا دارد .

3. امام خمینی(ره)
موسیقی با تریاک فرقی ندارد . تریاک یک جور خلسه می آورد ، این یک جور دیگر .
ب) دانشمندان غربي: [2] (http://www.askquran.ir/showthread.php?t=878&p=248475#_ftn2)

1. دكتر ولف آدلر: موسيقي علاوه بر اينكهسلسله اعصاب ما را در اثر جلب دقت خارج از طبيعي آن سخت خسته مي كند. عمل ارتعاشصوتي كه در موسيقي انجام مي شود توليد تعرض خارج از حد طبيعي در جلد مي نمايد كهبسيار مضر است.

2. كانت(فیلسوف مشهور آلمانی): موسيقي اگر از همه هنرها مطبوعتر باشد، ولي چون به بشرچيزي نمي آموزد از تمام هنرها پست تر است.

3. دكتر اوريزن اسوت مارون:[3] (http://www.askquran.ir/showthread.php?t=878&p=248475#_ftn3)
هيجان بزرگترين عامل سكته هاي قلبي استهنرمندان اغلب به علت سكتة قلبي درگذشته اند پس هيجان كه محصول موسيقي است چقدرخطرناك است.

4. فرانکو باتیاتو (خواننده مشهور راک)
انسان کافی است پیامهای برخی گروههای راک را گوش دهد تا شیطان پرست شود .

5. لئون تولستوی (نویسنده روسی)
موسیقی محصول تحریک احساسات و هدف احوال نفسانی و عواطف انسانی است !

در يك بررسي كوتاه، برخي از مفاسد غنا عبارتند از:

الف ـ تشويق به فساد اخلاق: مجالس غنا معمولاً مركز انواع مفاسد است و آن‌چه به اين مفاسد دامن مي‌زند،همان غنا است.
ب ـ غافل شدن از ياد خدا: تعبير به «لهو» كه در تفسير «غنا» در برخي از روايات اسلامي آمده، اشاره به همين حقيقت است كه غنا انسان را آن چنان مست شهوات مي‌كند كه از ياد خدا غافل مي سازد.
ج ـ آثار زيانبار بر اعصاب و روان: غنا و موسيقي در حقيقت يكي از عوامل مهمّ تخدير اعصاب و روان است و آثار زيانبار غنا و موسيقي بر اعصاب تا سرحدّ توليد جنون و بر قلب و فشار خون و تحريكات نامطلوب، پيش مي‌رود[4] (http://www.askquran.ir/showthread.php?t=878&p=248475#_ftn4)
د)کشیده شدنپرده ای روی قلب و درک نکردن بسیاری از اسرار هستی.
و) لذت نبردناز مناجاتهای طولانی با خداوند.
ه) همیشه درتیررس شیطان بودن.

[1] (http://www.askquran.ir/showthread.php?t=878&p=248475#_ftnref1) - بهشت جوانان، اسدالله محمدي نيا، نشر نصايح، چاپ 1378، ص 356.

[2] (http://www.askquran.ir/showthread.php?t=878&p=248475#_ftnref2) - همان، ص 356.

[3] (http://www.askquran.ir/showthread.php?t=878&p=248475#_ftnref3) - همان، ص 356.

[4] (http://www.askquran.ir/showthread.php?t=878&p=248475#_ftnref4) - ر. ك: مكارم شيرازي، ناصر وديگران، تفسير نمونه، تهران، دارالكتب الاسلاميه، ج 17، ص 22.

بی نقطه
۱۳۸۸/۱۲/۰۸, ۰۰:۴۰
خارج از فقه
در طبیعت موسیقی هست . صدای باران ,صدای گنجشک و.... همه یه خصوصیت دارند واون هم اینه که با جسم با هماهنگ هستند ما در بدن هم موسیقی قلب را داریم .همه اینها یک خصوصیت دارند وآن هم نظمی زیبا است که به طور دوره ای دیده می شود.
در حالات غیر طبیعی مثل رقص,عصبانیت بیش از حد استرس,ضربان قلب,نبض ,محرک هی عصبی وهورمون ها دچار اختلال می شوند.
مثال واضح آن تحقیقاتی است که بر روی رقاص های دنیا انجام داده ودیده اند که دچار افسردگی مزمن هستند وپزشکان توصیه به ترک آن می کنند.
البته این شدت وضعف دارد امام موسیقی طرب انگیز هم همین خاصیت رادارد.
البته معیار حرام وحلال بودن هیچ گاه بر اساس تحقیقات علمی نیست!

بی نقطه
۱۳۸۸/۱۲/۰۸, ۰۰:۴۵
اگر به غذایی شک کنیم که سمی باشد حتی اگر احتمال ضعیف بدهیم از خوردن آن پرهیز می کنیم .چرا گوشمان دروازه چیزی می شودکه این همه اما واگردر آن هست .
البته حلالش را نمی گویم.(آنچیزی که حالت را عوض نمی کند وتو را به هپروت نمی برد.چه غمگین چه شاد!)
اما راه های دیگری هم برای تفریح ،آرامش ولذت وجود دارد.

دل شکسته
۱۳۸۸/۱۲/۱۴, ۱۹:۴۳
تا اونجایی که من میدونم و مطالعه کردم پشت مغز انسان غده ای برای احساسات و عواطفه که همین غده باعث میشه انسان در مقابل موسیقی از خودش عکس العمل نشون بده و محاله برای یه انسان موسیقی بزاری و هیچ عکس العملی از خودش نشون نده (منظورم اون کسایی نیستن که سعی میکنن عکس العمل نشون ندن ... منظور من در حالت نرماله) ... حتی برای یه بچه که هیچ چی از حلال حرومی نمیفهمه وقتی یه آهنگ میزاری نسبت بهش عکس العمل نشون میده و اون آهنگ بهش شادی میده. مگه این ویژگی نیست که خدا به صورت فطری تو انسان گذاشته ؟
پس چرا ما میگیم اگه موسیقی باعث بشه از خودت عکس العمل نشون بدی حرام میشه ؟!!!!
اولا بستگی داره به اینکه اون عکس العمل چی باشه ... یه عکس العمل ساده یا یه رقص !! خیلی با هم فرق داره ... اصلا آیا عکس العمل ما باعث میشه ما خدا رو فراموش کنیم یا نه ... ؟
آیا نباید همه ی این موارد رو در نظر گرفت ؟
ولی متاسفانه من میبینم که میگن اگه موسیقی باعث بشه از خودت عکس العمل نشون بدی حرام میشه و اگه دیدی عکس العمل نشون نمیدی بدون واست عادی شده !!!!!!!!
خب یعنی چی ؟
این واقعا غیر منطقیه.

من با اینکه موسیقی گوش دادن زیاد از حد تاثیر بدی میتونه روی روح انسان بزاره اصلا مخالف نیستم و مطمئنم یکی از دلایل سست شدن انسان در مقابل گناه گوش دادن زیاد از حد موسیقیه ... ولی آیا گوش دادن در حد تعادل مشکل داره ؟
یعنی ما گوش بدیم و لذت ببریم و واقعا مواظب اعمال خودمون باشیم. آخه این دیگه کجاش میتونه مضر باشه ؟
اصلا خدا برای چی یه چیزی رو برای ما حرام میکنه، صد در صد وقتی حرام میکنه که برای روح ما یا جسم ما ضرر داره، بنابراین اگه ما از موسیقی جوری استفاده کنیم که به روح مون آسیب بزنیم صد در صد مشکل داره ولی در غیر این صورت که نه !! ؟

من به این نظرا رسیدم با بررسی هایی که کردم و البته یه سری دیگه حرف دارم ولی بهتره همه ش رو ننویسم چون زیاد میشه ...
من با این حرف که موسیقی غذای روح انسانه شدیدا مخالفم ولی این اعتقاد رو دارم که انسان میتونه با موسیقی لحظات خوش بدون گناهی داشته باشه و در بعضی مواقع که روحش طلب کنه موسیقی میتونه به اون انرژی بده و حتی خوشحال ترش کنه.
فکر نمیکنم این تکذیب پذیر باشه.

حرفم رو طولانی نکنم ... من خودم فقط وقتی پشت کامپیوتر میشینم دوست دارم موسیقی هم بزارم و گوش بدم، البته همه وقت نه ... بیشتر وقتی میام اینترنت دوست دارم موسیقی هم گوش بدم ولی وقتای دیگه که با برنامه کار میکنم نه ... این گوش دادن من به موسیقی هیچ تاثیر منفی تو رفتار و اخلاق من نمیزاره و من مطمئنم که تو ارتباط من با خدا و امام زمان (عج) تاثیر منفی نمیزاره چون واقعا تو گوش دادن به موسیقی هم سعی میکنم دقت کنم (یعنی هر آهنگی رو گوش ندم) و هم این رو حس میکنم که وقتی پشت کامپیوتر آهنگ گوش میدم واقعا لذت میبرم.
آلبوم های خواننده ها هم به صورت ارجینال تهیه میکنم و معتقدم که دانلود کردن اهنگا هم از نظر شرعی و عقلی و هم فرهنگی دزدی محسوب میشه ولی متاسفانه وقتی عده ای که ادعای دین داری میکنن به من میگن برو دانلود کن نرو بخر خریدنش حروووووووووووومه شدیدا از آینده ی کشور خودم نا امید میشم !!
آیا کشور ایران چون اسلامیه حق نداره از نظر موسیقی پیشرفت داشته باشه و ما باید با دانلود کردن آهنگای یک آلبوم زحمات سه چهار ساله ی یک خواننده رو به راحتی به هدر بدیم ؟!

به طور کلی :
- آیا اعتقاد من درباره ی موسیقی غلطه ؟
- آیا اینطور آهنگ گوش دادن من مشکل داره ؟
- آیا این که من میرم آلبوم خوانندگان رو ارجینال میخرم گناه میکنم ؟!!!

و در نهایت ... آیا واقعا خدا به خاطر لحظاتی که من با موسیقی سپری کردم و روحم رو شاد کردم من رو مجازات میکنه ؟!!!

(بازم تاکید میکنم که معتقدم زیاد گوش دادن آهنگ حتی اثر منفی هم میزاره، منظور من در حد متعادلش بود ... ! ) :Graphic (12):

پاسخگوی احکام 1
۱۳۸۸/۱۲/۱۵, ۰۷:۰۲
.
.
.
- آیا اعتقاد من درباره ی موسیقی غلطه ؟
- آیا اینطور آهنگ گوش دادن من مشکل داره ؟
- آیا این که من میرم آلبوم خوانندگان رو ارجینال میخرم گناه میکنم ؟!!!

و در نهایت ... آیا واقعا خدا به خاطر لحظاتی که من با موسیقی سپری کردم و روحم رو شاد کردم من رو مجازات میکنه ؟!!!

(بازم تاکید میکنم که معتقدم زیاد گوش دادن آهنگ حتی اثر منفی هم میزاره، منظور من در حد متعادلش بود ... ! )

به نام خدا و سلام بر شما

اگر فقط از حیث حکم شرعی بخواهیم بررسی کنیم، خیر، مشکلی نداره. چون هر نوع موسیقی ای حرام نیست.

موسيقى ای حرام هست که به نظر عرف موسيقى لهوى و مطربی باشد که مناسب با مجالس عيش و نوش است، و فرقى نمى کند که این موسيقى کلاسيک باشد يا غير کلاسيک، داخلی باشد یا خارجی، و اینکه از چه رسانه ای پخش شود.

تشخيص این موضوع هم به نظر خود مکلّف و عرف متدینین بستگی دارد و اگر موسيقى اين گونه نباشد بخودى خود اشکال ندارد.

در مورد خرید محصولات تولید داخل نیز مشهور مراجع نظرشان بر این هست که اگر تولید کننده راضی به تکثیر نباشه، رعایت حق کپی رایت لازم هست.

.

دل شکسته
۱۳۸۸/۱۲/۱۵, ۰۹:۲۰
به نام خدا و سلام بر شما

اگر فقط از حیث حکم شرعی بخواهیم بررسی کنیم، خیر، مشکلی نداره. چون هر نوع موسیقی ای حرام نیست.

موسيقى ای حرام هست که به نظر عرف موسيقى لهوى و مطرب که مناسب با مجالس عيش و نوش است باشد، محسوب شود و فرقى نمى کند که این موسيقى کلاسيک باشد يا غير کلاسيک، و از چه رسانه ای پخش شود. تشخيص این موضوع هم به نظر عرف متدینین و مکلّف بستگی دارد و اگر موسيقى اين گونه نباشد بخودى خود اشکال ندارد.

در مورد خرید محصولات تولید داخل نیز مشهور مراجع نظرشان بر این هست که اگر تولید کننده راضی به تکثیر نباشه، رعایت حق کپی رایت لازم هست.از جوابتون خیلی ممنونم :Graphic (11):
من به این جور موسیقی ها (که شما در تعریف بالا گفتید) میگم موسیقی هایی که انسان رو از یاد خدا غافل میکنه و به یاد گناه میندازه، آیا تعریف من درسته ؟
اگه تعریف من درسته، پس موسیقی هایی که انسان رو از یاد خدا غافل نکنه و به یاد گناه نندازه مشکلی نداره ؟ :Graphic (31):

و سوال دیگه ای که مطرحه ... آیا بستگی به این نداره که ما موسیقی رو برای چه هدفی داریم استفاده میکنیم ؟ آیا موسیقی حرامه یا استفاده ی غلط از موسیقی ؟
مثلا یه خواننده ای آهنگی میخونه، یکی همینجوری دوست داره و به این آهنگ گوش میده، یکی دیگه میره تو مجلس عروسی از همون آهنگ استفاده میکنه تا باهاش مجلس عروسی رو بچرخونه !!
بین این دو تا هیچ فرقی نیست ؟

تا اونجایی که مشخصه معمولا سبک آهنگای ایرانی که شش و هشت هست (و سبکش کاملا ایرانیه) حرامه !!!!!!!!!؟؟؟؟؟؟؟!!!!!!!!

jahangardkocholo
۱۳۸۸/۱۲/۱۵, ۱۰:۳۱
با سلام
شما میگید شش و هشت مخصوص ایرانه
کجا آقای بنان و افتخاری و خوانساری و خیلی های دیگه شش و هشت بوده؟؟؟؟
این جدیدا اگه منظورتونه که اینا وارداتیه نا ایرانی
پس مشکلی در اینا هست که در قدیمی ها نیست

ehteda
۱۳۸۸/۱۲/۱۵, ۱۲:۱۸
سلام

در جواب کسی که حرمت موسیقی رافقط به عرف ( هرچند با تشخیص عرف و خود شخص ) منوط کردند.

عرف یکی از پایه های حرمت است و اگر حتی یک موسیقی در عرف حرام نباشدو مکلف هم آن رااز نظری عرفی حرام تشخیص ندهد باز هم احتمال حرمت وجوددارد .
وآن اینکه یک موسیقی در عرف حلال است ( با تشخیص هر کسی حتی خود مکلف ) ولی برای خود مکلف لهو آور است .
یعنی مثلا مکلف می داند که این موسیقی برای عرف خوب است ولی برای خودش حرام است

دل شکسته
۱۳۸۸/۱۲/۱۵, ۱۶:۴۳
با سلام
شما میگید شش و هشت مخصوص ایرانه
کجا آقای بنان و افتخاری و خوانساری و خیلی های دیگه شش و هشت بوده؟؟؟؟
این جدیدا اگه منظورتونه که اینا وارداتیه نا ایرانی
پس مشکلی در اینا هست که در قدیمی ها نیست

دوست عزیز کار این خوننده ها بیشتر سنتیه ... منظور من تو سبک پاپه ایرانیه.
به غیر از ایران دیگه کدوم کشور رو شما سراغ داری که سبک شش و هشت بخونن ؟!!!
سبک شش و هشت فقط تو ایرانه و نهایتا تو بعضی از کشورای عربی و مخصوص موسیقی پاپ هست ... نه آقای افتخاری !!
سبک سنتی ایرانی خیلی با سبک پاپ ایرانی فرق داره ! ...

کارشناسان این انجمن متاسفانه خیلی دیر جواب میدن :Graphic:

وطن14
۱۳۸۸/۱۲/۱۵, ۲۲:۳۳
سلام دوستان عزیز
یه مدت یه سوال برام پیش اومده بود که
آيا موسيقي و اشعار عرفاني مي‌تواند ما را به خدا نزديك كند؟
که جوابمو گرفتم. متن زیر رو بخونید خیلی جالبه ، امیدوارم استفاده کنید:Rose:

انسان يك بخش بينش و علم دارد و يك بخش گرايش. از نظر بينش و علم، امكان دارد بسياري از افراد ترقي كنند؛ يعني اين استعداد در ما هست كه مي‌توانيم خوب و بد را بفهميم. اين استعداد با درس و بحث بيشتر شكوفا مي‌شود كه اين به بينش و دانش ما مربوط است. ما در فهميدن بد و خوب، در يك مرز مشترك هستيم؛ يعني هم بدها را به خوبي تشخيص مي‌دهيم و هم خوب‌ها را. اما در حوزه گرايش اين طور نيست كه ما در برابر بد و خوب گرايش يكسان داشته باشيم؛ يعني در درون ما گرايش به بد و خوب يكسان نيست. پس بينش ما به بد و خوب يكسان است؛ اما گرايش ما اينگونه نيست؛ براي مثال ما غذاي خوب و بد و سودمند و زيانبار را يكسان تشخيص مي‌دهيم. تشخيص ما درباره هر دو نوع غذا يكسان است؛ اما گرايش دستگاه گوارشي به هر دو نوع غذا يكسان نيست. دستگاه گوارش، غذاي خوب را به راحتي هضم و جذب مي‌كند و غذاي مسموم را تحمل نكرده، با تهوع پس مي‌زند؛ مگر آنكه با بدآموزي و تربيت غيرصحيح كسي خود را به غذاهاي بد معتاد كند.
اين پديده در روح هم وجود دارد. روح ما اخلاق خوب و بد، عدل و ظلم، امانت و خيانت و صدق و كذب را يكسان تشخيص مي‌دهد؛ ولي به اينها يكسان گرايش ندارد. گرايش روح به سوي عدل، امانت و صدق است. بدين سبب، وقتي كودكي مي‌خواهد براي نخستين بار دروغ بگويد، بدنش مي‌لرزد؛ ولي هنگام راست گفتن باشجاعت حرف مي‌زند.
براي آنكه دستگاه بينش و دانش (عقل نظري) ما تنظيم شود، بايد راه‌هاي برهاني نظير فلسفه، رياضي، حكمت، كلام و عرفان را بپيماييم؛ و براي آنكه بخش گرايش ما (عقل عملي) تنظيم شود، بايد سراغ كارهاي عملي برويم.
عقل عملي كه كارش گرايش است، تمام تصميم‌گيري‌ها را بر عهده دارد و كارهايي نظير عزم، اراده، محبت، اخلاق، نيت و غيره را مديريت مي‌كند. اگر ما اين مدير عامل را نرم‌خو كرديم، ديگر گريزپا نيست و در برابر فتواهاي عقل نظري خاضع مي‌شود؛ يعني هر كاري كه مي‌خواهد انجام دهد، از عقل نظري فتوا مي‌گيرد. ولي اگر اين مديرعامل خودسر شد، از مركز فرهنگي خود كه عقل نظري و دانش است، استفتا نمي‌كند؛ از زير مجموعه خود كه شهوت و غضب است، نظر مي‌خواهد و بر اساس ميل آنها عمل مي‌كند. آن وقت ديگر عقل عملي مدير عامل نيست، مدير عامل شيطنت است. براي آنكه اين مدير عامل را نرم كنيم، راه‌هاي فراواني وجود دارد. يكي از اين راه‌ها همان است كه در دعاي شريف كميل آمده است: "وسلاحه البكاء". اسلحه بيروني مؤمن در برابر دشمن آهن است و اسلحه دروني‌اش آه و گريه و اشك.
بنابراين، اگر باطن مؤمن به سلاح اشك و ناله مسلح باشد، در مقابل خواست‌هاي غضب و شهوت مي‌ايستد و از آنها پيروي نمي‌كند؛ ولي اگر مسلح نباشد، تسليم مي‌شود و طبق ميل خشم و شهوت تصميم مي‌گيرد. گروهي مي‌گويند: من هر كار بخواهم انجام مي‌دهم و به كسي كاري ندارم. اين بدان معنا است كه انسان از مركز فرهنگي روح پيروي نمي‌كند و در پي ارضاي خواسته‌هاي شهوت و غضب است.
موسيقي و خوانندگي مي‌تواند بر عقل عملي (مدير عامل روح) اثر بگذارد. آنكه با دعا و مناجات و گريه و آه و ناله سر و كار دارد، عقل عملي‌اش، نرم‌خو مي‌شود؛ از عقل نظري پيروي مي‌كند و بر خلاف رضاي خدا هيچ كاري انجام نمي‌دهد. خواندن و گفتن شعر يا نثرهاي دلپذير در نرمي عقل عملي بسيار مؤثر است. ما بايد بكوشيم از نواختن به خواندن اشعار منتقل شويم؛ چون در نواختن احياناً‌ نرمش و اشك كاذب پيدا مي‌شود. همانگونه كه خنده صادق و كاذب داريم، گريه صادق و كاذب نيز وجود دارد.
گاه طنز ادبي ظريفي گفته مي‌شود و انسان مي‌خندد. اين خنده صادق است. گاه قلقلك مي‌دهند و شخصي مي‌خندد. اين خنده، كاذب و بي‌ارزش است. گريه هم اينگونه است. گاه انسان براي مظلوميت امام‌حسين(ع) گريه مي‌كند و گاه مارش عزا مي‌زنند و بي‌آنكه متوفا را بشناسد، مي‌گريد. اين اشك، كاذب است. آهنگ‌ها ممكن است چنين اثري در پي داشته باشند؛ يعني اشك و نرمش كاذب پديد مي‌آورند و ما خيال مي‌كنيم در عقل عملي ما نرمش ايجاد كرده، ولي در واقع چنين نيست. اين مشكل موسيقي‌هاي به اصطلاح عرفاني است. ساير موسيقي‌ها كه مسلماً اثر مخرب و مخدر دارند، موجب نافرماني عقل عملي از عقل نظري مي‌شوند و انسان را در دام گناه و سقوط مي‌افكنند.
مرحوم الهي قمشه‌اي مي‌فرمود كه من شعري درباره نيازردن مور سرودم كه برخي آن را از شعر جناب فردوسي ظريف‌تر مي‌دانند. فردوسي فرموده است:
ميازار موري كه دانه‌كش است كه جان دارد و جان شيرين خوش است
مرحوم الهي قمشه‌اي مي‌فرمايد:
هر كس كه دلي دارد يك مور نيازارد كان مور هم از دلبر دارد اثري بر دل
بعد فرمودند: زماني به خراسان رفته بودم و انجمن ادبي خراسان نزدم آمدند. من دو غزل از غزل‌هاي خود را به آنها تقديم كردم تا داوري كنند كدام غزل به دوران جواني من مربوط است و كدام به دوران پيري. آنها كاملاً وارونه داوري كردند. گفتم: شما كاملاً به عكس قضاوت كرديد. گفتند: پس چطور شوق و عشق در سروده‌ ايام پيري شما بيشتر است. گفتم: بايد همينگونه باشد؛ شاعر هر چه پيرتر مي‌شود، عاشق‌تر مي‌گردد. در جواني شور و عشق خام دارد؛ وقتي پير شد مي‌فهمد معشوق حقيقي‌اش ديگري بوده است.
هر چه انسان بالاتر مي‌رود، حرف‌هايش عاشقانه‌تر و شورانگيزتر مي‌شود. آنگاه همان‌ طور كه نواختن را در قدم اول رها كرد، خواندن را هم در قدم دوم رها مي‌كند. خواندن اگر غنا نباشد، از بهترين نعمت‌ها است. اگر مي‌خواهيد در بهشت از صوت خوش داوود (قاري بهشت) برخوردار شويد، بايد از گوش خود مواظبت كنيد تا هر چيزي را نشنود. در قدم سوم به جايي مي‌رسيد كه وقتي اشعار يا مطالب اخلاقي -عرفاني را مطالعه مي‌كنيد، اشك از ديدگانتان جاري مي‌شود. اين مرحله، از نواختن و خواندن با صوت، بسيار بالاتر است.

آيت الله جوادي آملي (برگرفته از كتاب«توصيه‌ها، پرسشهاوپاسخها»، نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري در دانشگاهها، دفتر نشر معارف.)

پاسخگوی احکام 1
۱۳۸۸/۱۲/۱۶, ۰۴:۲۵
از جوابتون خیلی ممنونم
من به این جور موسیقی ها (که شما در تعریف بالا گفتید) میگم موسیقی هایی که انسان رو از یاد خدا غافل میکنه و به یاد گناه میندازه، آیا تعریف من درسته؟
اگه تعریف من درسته، پس موسیقی هایی که انسان رو از یاد خدا غافل نکنه و به یاد گناه نندازه مشکلی نداره؟
با سلام مجدد. سلامت باشید.

بله. به نوعی میشه گفت صحیح هست. موسیقی ای که انسان رو از یاد خدا غافل کنه و به گناه و حرام سوق بده که مسلما حرام هست. اما در موارد دیگه اگر غیر لهوی و غیر مطرب باشه، گوش دادنش حرام نیست.

تشخیص مطرب و لهوی بودن و نبودن موسیقی را هم در پست قبلی عرض کردم.

و سوال دیگه ای که مطرحه ... آیا بستگی به این نداره که ما موسیقی رو برای چه هدفی داریم استفاده میکنیم؟ آیا موسیقی حرامه یا استفاده ی غلط از موسیقی؟
مثلا یه خواننده ای آهنگی میخونه، یکی همینجوری دوست داره و به این آهنگ گوش میده، یکی دیگه میره تو مجلس عروسی از همون آهنگ استفاده میکنه تا باهاش مجلس عروسی رو بچرخونه !!
بین این دو تا هیچ فرقی نیست؟

هر دو می تونه درست باشه. یعنی هم اینکه گوش دادن به موسیقی خاصی حرام باشه چون مطرب و لهوی هست، و هم اینکه حرام نباشه چون اینگونه نیست ولی چون در راه حرام و یا در فضا و موقعیت حرام و گناه بکار گرفته شده، در نتیجه استفاده اش حرام باشه. گرچه در اون حالت هم اگر موسیقی مطرب و لهوی نباشه، گوش دادن به اون حرمت نداره، ولی استفاده اش در پیشبرد گناه، حرام هست.

------------------------------------

نکته ای را در پست قبلی فراموش کردم عرض کنم، و اون اینکه: در مورد موسیقی و احکام آن، لازمه به فتوای مرجع تقلید خودتون هم مراجعه کنید. مطالبی که بنده عرض کردم بر اساس فتوای مقام معظم رهبری بود.

وگرنه فرضا در حال حاضر، آیت الله حاج شیخ لطف الله صافی گلپایگانی، نظر دیگری در این خصوص دارند. ایشان تقریبا هر نوع موسیقی ای را حرام می دونند و نظرشان این هست که: «موسيقي و ترويج و تأسيس مراکز براي تعليم آن هم حرام است» در حالیکه دیگر فقها (با تفاوت ها و تفصیل هایی) قید لهوی و مطرب بودن را به نوعی در این تعریف دارند.

.

پاسخگوی احکام 1
۱۳۸۸/۱۲/۱۶, ۰۴:۲۹
سلام

در جواب کسی که حرمت موسیقی رافقط به عرف ( هرچند با تشخیص عرف و خود شخص ) منوط کردند.

عرف یکی از پایه های حرمت است و اگر حتی یک موسیقی در عرف حرام نباشدو مکلف هم آن رااز نظری عرفی حرام تشخیص ندهد باز هم احتمال حرمت وجوددارد .
وآن اینکه یک موسیقی در عرف حلال است ( با تشخیص هر کسی حتی خود مکلف ) ولی برای خود مکلف لهو آور است .
یعنی مثلا مکلف می داند که این موسیقی برای عرف خوب است ولی برای خودش حرام است
با سلام و وقت بخیر
بله، همینطور هست که شما فرمودید. بنده هم در پست های قبلی اشاره کردم که:

...موسيقى ای حرام هست که به نظر عرف موسيقى لهوى و مطرب که مناسب با مجالس عيش و نوش است باشد، محسوب شود و فرقى نمى کند که این موسيقى کلاسيک باشد يا غير کلاسيک، و از چه رسانه ای پخش شود. تشخيص این موضوع هم به نظر عرف متدینین و مکلّف بستگی دارد و اگر موسيقى اين گونه نباشد بخودى خود اشکال ندارد...
و البته همانطور که در پست قبلی عرض کردم، نظرات مراجع تقلید در این خصوص مختلف هست. چون مبنای استنباط فقهی آنها با هم تفاوت دارد.

.

sarbaz89
۱۳۸۹/۰۲/۰۹, ۱۸:۰۴
آيا موسيقي گيتار اشكال دارد؟ :Gig:

پاسخگوی احکام 1
۱۳۸۹/۰۲/۱۰, ۰۲:۰۱
به نام خدا و سلام بر شما

همانطوری که در مباحث پیشین عرض شد، هر موسیقی ای حرام نیست.

موسيقى ای حرام هست که به نظر عرف موسيقى لهوى و مطربی باشد که مناسب با مجالس عيش و نوش است، و فرقى نمى کند که این موسيقى کلاسيک باشد يا غير کلاسيک، داخلی باشد یا خارجی، و اینکه از چه رسانه ای پخش شود.

تشخيص این موضوع هم به نظر خود مکلّف و عرف متدینین بستگی دارد و اگر موسيقى اين گونه نباشد به خودى خود اشکال ندارد.

به عبارت دیگر:

موسیقی ای که انسان را از یاد خدا غافل کند و به گناه و حرام سوق بدهد، مسلما حرام هست. و اما در موارد دیگر اگر غیر لهوی و غیر مطرب باشد، گوش دادنش حرام نیست.

و ضمنا، همانطوری که قبلا عرض شده است، در مورد موسیقی و احکام آن، لازم هست به فتوای مرجع تقلید خودتان هم مراجعه کنید. مطالبی که بنده عرض کردم بر اساس فتوای مقام معظم رهبری بود.

.

nazanin.b
۱۳۸۹/۰۲/۱۰, ۱۳:۲۷
سلام

در مورد موسیقی باید بگم من همیشه به عقلم رجوع می کنم اگر از نظر عقلی موسیقی را که دارم گوش می کنم از یاد خدا دور بشم یا باعث بشه آثار منفی در روحیه ام داشته باشه گوش نمی دم بعضی وقتا که سر دو راهی میمونم به مرجع تقلیدم رجوع میکنم اما یادمان باشد گوش دادن به آیات قرآن از 1000 موسیقی هم بهتر است .
یاعلی

تكاثر
۱۳۸۹/۰۴/۰۸, ۱۸:۰۱
با سلام
یه حدیثی از حضرت رسول دریک جا خواندم که برایم جای سوال داشت
امام صادق از جدش رسول اکرم نقل فرموده است:
قرآن را با آهنگ و صدای عرب بخوانید و از آهنگ اهل فسق و گناهان کبیره دوری کنید ،افرادی پس از من می آیند که قرآن را با ترجیع(زیر و بم) و آهنگ غنا و نوحه و رهبانیت می خوانند ؛قرآن از حنجره انان تجاوز نمی کند(به قلب شان اثر نمی گذارد زیرا)قلب آنها و قلب کسانی که از برنامه آنها خوششان بیاید وارونه است

منظور از خواندن قرآن با این صفات چیه؟مگر می شود قرآن را با غنا خواند؟

عاشق گل نرگس
۱۳۸۹/۰۴/۰۸, ۱۸:۰۷
سلام
کتاب آوای شیطانی رو بخونید می فهمید

محمد طه
۱۳۸۹/۰۴/۰۸, ۱۹:۱۸
موسیقی که اینجوری باشه http://www.pic4ever.com/images/130fs358763.gif

و از اینکارا کنه با ادم حرامه

http://www.pic4ever.com/images/Bananeyessss.gifhttp://www.pic4ever.com/images/2uge4p4.gif

==========================
:yes:

عبدالله114
۱۳۸۹/۰۴/۰۹, ۰۹:۵۶
salam . Khaste nabashid , mikhastam bedonam ke ahang haye mp3 ke vezarate ershad taiid karde , goshosh bedim gonah darad ya na?

يا هو

به نظر حقير گوش دادن به هر آهنگي که شما رو از حالت عادي خارج کنه(چه مجاز و يا چه غير مجاز) اشکال داره.

حتي بعضي از اين مداحي هايي که امروز متاسفانه ريتمي دارند که از بعضي آهنگ ها بدتر هستند..

مهدي اهورا
۱۳۸۹/۰۴/۰۹, ۱۲:۴۹
بسم الله الرحمن الرحیم

با سلام و عرض ادب

همانطور که قبلا عرض کردم

کلیه موسیقی ها حرام هستند

نظر آیت الله خمینی (ره) درباره موسیقی

غافل کردن از مقدرات

آیت الله خمینی (ره) در مورد موسیقی می فرمایند : از جمله چیزهایی که مغزهای باز جوان ها را مخدر و تخدیر می کند موسیقی است.موسیقی اسباب این می شود که مغز انسان وقتی چند وقت به موسیقی گوش کرد تبدیل می شود به یک مغز غیر آن کسی که جدی باشد انسان را از جدیت بیرون می کند و متوجه جهات دیگر می کند .تمام این وسایلی که در هر مملکتی رواج دارد همه برای این است که ملت خود را از مقدرات خودشان غافل کنند.

بیرون آوردن از جدیت

آیت الله خمینی (ره)در مورد موسیقی می فرمایند :
موسیقی از اموری است که البته هر کسی بر حسب طبع خوشش می آید لکن از اموری است که انسان را از جدیت بیرون می برد و به یک مطلب هزل می کشد . دیگر یک جوان که عادت کرده روزی چند ساعت با موسیقی سروکار داشته باشد و اکثر اوقاتش را صرف بکند و پای موسیقی بنشیند و اینها از مسائل زندگی و از مسائل جدی به طور کلی غافل می شود عادت می کند همانطور که به مواد مخدر عادت می کند دیگر نمی تواند یک انسان جدی باشد که بتواند در مسائل سیاسی فکر کند فکر انسان را موسیقی طوری بار می آورد که دیگر انسان نتواند در غیر همان محیط مربوط به شهوت و موسیقی فکر بکند.

در مورد تلویزیون

آیت الله خمینی (ره) در مورد موسیقی می فرمایند :
نباید دستگاه تلویزیون طوری باشد که 10 ساعت موسیقی بخواند و جوان هایی که نیرومند هستند از نیرومندی آنها کاسته شود و به یک حال خمار و خلسه آور تبدیل شوند مثل همان تریاک موسیقی با تریاک فرقی ندارد.

حذف موسیقی

آیت الله خمینی (ره) در مورد موسیقی می فرمایند :
اگر بخواهید مملکتتان یک مملکت صحیح باشد موسیقی را حذف کنید نترسید که از اینکه به شما بگویند کهنه پرست شده اید.باشد ما کهنه پرستیم همه این کلمات نقشه است برای اینکه شما را از کار جدی عقب بیندازند .این که می گویند اگر چنانچه موسیقی در رادیو نباشد آنها می روند از جای دیگر موسیقی می گیرند بگذارید از جای دیگر بگیرند.شما عجالتا آلوده مباشید آنها کم کم برمی گردند به اینجا . این عذر نیست که اگر موسیقی نباشد در رادیو آنها می روند از جای دیگر موسیقی می گیرند حالا اگر از جای دیگر می گیرند آیا ما باید به آنها موسیقی بدهیم!ما باید خیانت کنیم!
موسیقی خیانت است به یک مملکت و خیانت است به جوانهای ما این موسیقی را حذفش کنید آن را به طور کلی عوض کنید و یک چیز دیگری بگذارید که آموزنده باشد .کم کم مردم و جوانها را عادت به امور زندگی بدهید از آن عادت خبیثی که داشتند برگردانید . آنهایی را که می بینید می گویند اگر تلویزیون موسیقی پخش نکند می رویم سراغ موسیقی برای این است که اینها عادت کرده اند.

صحیفه نور جلد 8 صفحه 197 تا صفحه 201

جوان و موسیقی صفحه 43 الی 45

مریض شدن مغز

آیت الله خمینی (ره)در مورد موسیقی می فرمایند :
یک مغزی اگر دنبال این رفت که موسیقی گوش کند این مغز مریض می شود این نمی تواند فکر بکند که کشورش به چه حال دارد می گذرد دیگر دنبال این نیست مثل آدم هروئینی می ماند.

صحیفه نور جلد 9 صفحه 155

جوان و موسیقی

منع موسیقی و آوازه خوانی در قرآن

1. پاسخ به کسانی که می گویند باید آیه ای از قرآن بطور مستقیم موسیقی را نهی کرده باشد :

اما پاسخ اولی که به عنوان مقدمه پاسخ به این گروه می دهیم این است که بر طبق نظر شما اگر قرار باشد چیزهایی که در قرآن به طور مستقیم به آنها اشاره نشده باشد را قبول نکنیم شما به ما بگویید کجای قرآن آمده است که نماز را باید چگونه بخوانیم ؟ ذکر سجده یا تشهد چیست ؟ یا تعداد رکعات نماز چند است ؟ بنابراین اگر کلام شما صحیح باشد ما باید نماز هم نخوانیم چون در هیج جای قرآن درباره چگونه خواندن نماز آیه ای نداریم و اگر در قرآن آیه درباره نماز باشد فقط فرموده: نماز را به پا دارید.

اما پاسخ دومی که به این گروه می دهیم این است که این کلام و نظر شما ناشی از کمی معرفت و آگاهی شما درباره آیات قرآن است.زیرا اگر شما کمی درباره معارف و آیات قرآن مطالعه داشته باشید می فهمید که خدای متعال که نازل کننده قرآن است بنا بر مصلحتهایی که در علم نامحدودش مقدر فرموده برخی از آیات قرآن را طوری نازل فرموده که حکم آنها معین و منظور و مقصود از آنها مشخص است که به این گونه آیات <<آیات محکمات>> قرآن گفته می شود.

سوره آل عمران آیه 7 :
اوست آن خدایی که فرستاد بر تو ای پیغمبر قرآن را که بعضی از آن قرآن محکمات است که احتمال و اشتباه در آن راه نیابد و حکم آن ثابت و مقصود از آن ظاهر باشد و آن اصل قرآن است.

حال برای آشنا شدن با <<آیات محکم>> به دو مثال زیر توجه فرمایید :

سوره مائده آیه 4 :
برای شما حرام گشت گوشت مردار و خون و گوشت خوک.

سوره نساء آیه 27 :
حرام شد بر شما ازدواج با مادر و خواهر و خاله و عمه و دختر برادر و...... .

اما دسته ای دیگر از آیات قرآن <<متشابهات>> می باشند که به صورت رمز و کنایه در قرآن به آنها اشاره شده که آیات مربوط به موسیقی که در بحث ما می باشند از این قبیل آیات می باشند.

سوره آل عمران آیه 7 :
برخی دیگر از آیات قرآن متشابهات هستند که به سهولت درک معنی و فهم مقصود از آنها نمی شود و نمی دانند تاویل و معنی این آیات را مگر خدا و کسانی که در علم ثابت هستند.

امام صادق (ع) :
در تفسیر آیه 7 سوره آل عمران فرمودند : منظور از ( ( راسخون در علم ) ) (( کسانی که در علم ثابت هستند )) ، ما اهل بیت پیغمبر (ص) می باشیم ، و ما هستیم که تمام تاویلات قرآن را از الف تا واو می دانیم. تفسیر جامع جلد 1 صفحه 8

2. پاسخ به کسانی که می گویند کجای قرآن آمده که موسیقی حرام است :

اگر شما واقعا قرآن را قبول دارید و حرف و کلام آن برایتان حجت است به ما بگویید که در کجای قرآن آمده است که موسیقی حلال است ؟!!

قبل از خواندن آیات به حدیث زیر توجه کنید :

حضرت ابوالحسن (ع) :
هرکه یک آیه از قرآن را تکذیب کند ( قبول نداشته باشد ) اسلام را پشت سر انداخته ( کافر شده ) و همه قرآن و پیامبران و رسولان را تکذیب کرده ( و دروغگو پنداشته ) است. روضة الکافی جلد 2 صفحه 42

نبى اكرم (ص) فرمود :
ايمان به قرآن نياورده كسى كه محرمات ( حرام های الهی ) خدا را حلال بشمرد. ارشاد القلوب جلد 1 صفحه 163

امام صادق (ع) :
بدانید که موسیقی و آوازه خوانی از جمله چیزهایی است که خداوند تعالی در کتابش بر آن وعده عذاب داده است آنجا که در سوره لقمان آیه6میفرماید: ( ومن الناس من یشتری لهو الحدیث ) ( از جمله مردم کسی است که میخرد کلام لهو وباطل راتا گمراه کند با آن مردم را ) که منظور از" لهوالحدیث"در این آیه اشاره به موسیقی و آوازه خوانی می باشد.
فروع کافی جلد 4 صفحه433 ، معانی الاخبار جلد 2 صفحه 317 ، زبدة البیان فی احکام القرآن صفحه 278 ، كاشف الاستار در ترجمه جامع الاخبار، صفحه 143‏ ، منتهی الآمال جلد 1 صفحه 557

چنانچه در روایت مهران بن محمد و روایت حسن هارون و روایت عبدالعلی مذکور است و در کتاب کافی به چهار طریق از این آیه ( منظور آیه 6 سوره لقمان ) در حرامی موسیقی استفاده شده است.

امام صادق (ع) :
هشام گوید از امام صادق (ع) درباره تفسیر آیه 30سوره حج سوال کردم که خدا می فرماید : ( فاجتنبوا الرجس من الاوثان واجتنبوا قول الزور ) (اجتناب کنید پلیدی را که بت پرستی است و دوری کنید از قول باطل) حضرت فرمودند :منظور ازپلیدی شطرنج است و منظور از قول زور (موسیقی و آوازه خوانی) میباشد.
معانی الاخبار جلد 2 صفحه 317 ، تفسیر قمی جلد 2 صفحه 84 ، تفسیر نورالثقلین جلد 3 صفحه 496 ، عین الحیوة صفحه 229 ، فروع کافی جلد 6 صفحه 431 ، كاشف الاستار در ترجمه جامع الاخبار، صفحه 142

قول زور : معنایش چیزی است که مرجع عقلی نداشته و پایه اش از روی وهم و خیال است ( موسیقی هم دارای همین خصوصیات است ) ،
در سوره جاثیه آیه 23 خدا میفرماید :
آیا دیدی کسی را که آرزوهای خود را خدای خود دانسته و هواهای نفسانی خود را معبود خود قرار داده ، اطاعت از او میکند ، و واگذارد او را خدا در گمراهی با علم به حالش ، و برای نشانه مهر گذارد برگوش و دل او ، و بر چشم او پرده ایست که جز هوای نفس خود چیزی نمی بیند ، و جز میل او چیزی نخواهد.

رسول خدا (ص) فرمود :
پرستیدن هیچ بتی در زیر آسمان خشم آورتر و بدتر نیست پیش خدا از پرستیدن هوای نفس.

امام صادق عليه السلام فرمود:
از هواهاى (نفسانى ) خود بر حذر باشيد و بترسيد چنانچه از دشمنان حذر ميكنيد، زيرا چيزى براى مردان دشمن تر از پيروى هواهاى خودشان و درو شده هاى زبانهايشان (يعنى آنچه بيهوده از دهان خارج شود) نيست .
اصول كافى جلد 4 صفحه 30

در کتاب کافی از حضرت صادق (ع) روایت شده که :
منظور از قول زور ( سوره حج آیه 30 ) موسیقی است ، در تفسیر مجمع البیان و تفسیر صافی روایاتی وجود دارد که قول زور به موسیقی تفسیر و تعبیر شده است.

امام صادق (ع):
درباره قول خدای عزوجل سوره مومنون آیه 3( والذین عن اللغو معرضون ) ( مومنان کسانی هستند که از لغو گریزان هستند )فرمودند : منظور از "لغو" "موسیقی و آوازه خوانی" است.
فروع کافی جلد 4 صفحه433 ، عیون الاخبار الرضا ، تفسیر نورالثقلین جلد 3 صفحه 539 ، بحارالانوار جلد 76 صفحه 24

امام صادق (ع):
درباره قول خدای متعال سوره فرقان آیه 72( والذین لا یشهدون الزور ) ( بندگان خدا کسانی هستند که حاضر نمی شوند زور را )فرمودند منظور از زور مجلس موسیقی و آوازه خوانی است. مستدرک الوسائل جلد 13باب 78ح7 و در کتاب کافی هم به دو طریق از امام صادق (ع) این حدیث روایت شده.

همچنین در تفسیر (( جوامع الجامع )) آمده است : منظور از آیه این است که بندگان خاص خداوند در مجالس بی فایده ( مجالس موسیقی و لهو و لعب و... ) و بدکاران شرکت نمی کنند.

از حضرت صادق (ع) پرسیدند از تفسیر این آیه کریمه ( فاجتنبوا الرجس من الاوثان واجتنبوا قول الزور ) که ترجمه لفظش این است که اجتناب کنید از نجس و بد که آنها بتها است و اجتناب کنید از گفتار باطل فرمود که آن بتها شطرنج است و گفتار باطل غنا و خوانندگی است.
حلیة المتقین صفحه

:salavat10:

belher2
۱۳۸۹/۰۴/۰۹, ۱۳:۱۱
موسيقي از كلمه musicياmusicalگرفته شده كه معني اهنگ صوت وصدا را دارد آيا موسيقي كه مورد بحث است خصوصيات خاصي دارد؟يا همه آهنگها حرام است؟ايا منظور از موسيقي صدائي است كه از ابزار وادوات موسيقي بيرون مي ايد يا اهنگي كه از دهان وحنحره هم باشد را شامل ميشود؟شما صدائي كه توسط يك خواننده زن ايجاد ميشود را موسيقي ميگوئيد؟صداي زيباي يك موذن را چه مي ناميد؟بنا بر اين موسيقي بايد تعريف مشخص داشته باشد اول بايد معلوم شود به چه چيزي موسيقي ميگويند؟تا بعدا" معلوم شود كدام حرام است كدام حلال

مهدي اهورا
۱۳۸۹/۰۴/۰۹, ۱۵:۵۴
بسم الله الرحمن الرحیم

باسلام

کار اعصاب و تاثیر موسیقی بر آن

(( موسیقی )) یکی از سرگرمی های زیان بار است که آدمی را از توجه به خدا و آخرت باز میدارد و استعمارگران با تمام نیرو و توان خود می کوشند در قلمرو نفوذ خود جامعه را به غفلت و بی خبری بکشانند تا دیگر کسی به فکر مسائل حیاتی و واقعیت های زندگی نباشد بدین منظور تلاش میکنند از عواملی که انسان را در هاله ای از غفلت و بی خبری می کشاند استفاده نمایند مانند مشروبات الکلی فحشا قمار آزادی جنسی بی بند و باری رقص موسیقی و .........

شگفت آور این است که برخی موسیقی را غذای روح می پندارند و برای گریز از رنج ها و فراموش کردن ناراحتی های خود به آن پناه میبرند در حالی که موسیقی نه تنها غذای روح نیست بلکه سم کشنده ای است که جان و دل انسان را می میراند.

موسیقی اثری همچون الکل و افیون ر روح و روان انسان دارد یعنی با رخوتی که در اعصاب ایجاد میکند موجب میشود که انسان موقتا از واقعیت های زندگی فاصله بگیرد و اگر این خاصیت دلیل آن است که موسیقی را غذای روح بدانیم الکل و هروئین شایستگی بیشتری دارند که غذای روح نامیده شوند.

موسیقی لذت و تخدیر آنی و زود گذر دارد ولی نابسامانی های بسیاری را درپی دارد و مهم تر از این است که شنونده را از خدا بی خبر میسازد.

تحقیقات جامعه شناسان این نتیجه را به دست آورده است که موسیقی موجب بیماریهای بسیاری مانند :
حمله های عصبی ضعف اعصاب بیماری های روانی و قلبی زخم معده و... میشود.
تاثیر موسیقی بر روان و اعصاب صفحه 41

علمای علم فیزیولوژی دستگاه عصبی انسان را به دو قسمت تقسیم کرده اند :
سلسه اعصاب ارتباطی و سلسه اعصاب نباتی سلسه اعصاب ارتباطی شامل ستون مرکزی عصبی از نخاع گرفته تا نیم کره های مغز و نیز اعصاب محیطی میباشد و سلسله اعصاب نباتی شامل سیستم سمپاتیک و پاراسمپاتیک میباشد.

سیستم اعصاب سمپاتیک فقط از ابتدای ستون فقرات آغاز گردیده و دنباله آن به سایر اعضا پخش میگردد اما سلسله اعصاب پاراسمپاتیک از مغز و دماغ شروع شده و بعد از ستون فقرات گذشته به موازی اعصاب سمپاتیک به تمام بدن تقسیم میگردد.

عمل سمپاتیک عبارت است از : تنگ کردن رگ ها اتساع عضلات صاف جلوگیری از ترشح فشار خون و کار پارسمپاتیک گشاد کردن رگ ها انقباض عضلات صاف ایجاد ترشح و تقلیل فشار خون میباشد.

پاراسمپاتیک پس از اینکه از دماغ و مخ جدا شد همین که با اعصاب سمپاتیک یعنی همان اعصابی که از ستون فقرات شروع میشود مصادف شد از همان جا این دو عصب به موازات یکدیگر در تمام اعضای بدن دوش به دوش و همراه یکدیگر حرکت میکنند و چون اعمال این دو عصب مخالف یکدیگر است تا هنگامی که تحریکاتی از خارج بر آنها وارد نیاید و هر دو به موازات یکدیگر کار کنند تعادل بدن را حفظ نموده و این تعادل در صحت و سلامتی روحی و جسمی انسان دخالت تام دارد ولی هرگاه یکی از این دو اعصاب تعادل و توازن خود را از دست بدهند آنگاه به نسبت عدم تعادل هر یک اختلال روانی و کالبدی ( روحی و جسمی ) برای شخص ایجاد مینماید.

کار مهم و حساس اعصاب سمپاتیک ایجاد امور فعال بدن است از قبیل بیداری جدیت و فعالیت در کارها ( که در اصطلاح طب قدیم صاحب آنرا حرارتی مزاج و خون گرم مینامند ) و کار مهم و حساس اعصاب پاراسمپاتیک درست مخالف سمپاتیک است یعنی عمل آن ایجاد سستی بی حالی خواب غفلت سهو نسیان اندوه حزن بیهوشی نزع و بالاخره مرگ است.

وقتی که از خارج تحریکاتی در روی اعصاب شروع میشود اعصاب سمپاتیک یا پاراسمپاتیک به میزان تحریکات خارجی تعادل خود را از دست داده پایین یا بالا میروند بدیهی است به هر اندازه که فاصله بین این دو سیستم اعصاب ایجاد شود به همان اندازه نگرانی های روانی اغتشاشات فکری و خلاصه عدم تعادل روحی آغاز میشود.

از جمله علل تحریکات خارجی که عدم تعادل بین اعصاب سمپاتیک و پاراسمپاتیک ایجاد میکند ارتعاشات موسیقی است موسیقی وقتی که با آهنگ های نشاط انگیز یا نواهای حزن آمیز و مخصوصا اگر با ارتعاشات عجیب و غریب موسیقی ( سمفونیک ) همراه گردد به طور مسلم تعادل لازمی را که بایستی بین دو دسته عصب (پاراسمپاتیک و سمپاتیک ) وجود داشته باشد بر هم زده و در نتیجه اصول حساس زندگی را اعم از هضم جذب دفع ترشحات ضربان قلب و وضع فشار مایعات بدن از جمله خون و غیره را مختل ساخته و رفته رفته شخص را به گرفتاریها و امراض نزدیک میسازد که طب جدید با تمام پیشرفتهای حیرت انگیز خود در اغلب موارد از معاجله آن عاجز می ماند.

و در صفحه 6 کتاب (( تاثیر موسیقی بر اعصاب )) چنین میخوانیم
امراض مختلف روانی اغتشاشات فکری عدم تعادل روحی انواع و اقسام دیوانگی ها وفور سکته های قلبی و مغزی که در تمام دنیا روز به روز به فزونی است و فکر پزشکان بزرگ را به خود جلب نموده است 95% آنها نتیجه آثار همین تمدن شوم جدید است که قسمت حساس آن تعمیم موسیقی به وسیله رادیوها و ازیاد مجالس ساز و آواز و کنسرت میباشد . در اثر ایجاد سر و صداهای کنسرت ها موسیقی های گوناگون فیلم ها کاباره ها و دانسینگ ها است که آمار دیوانگان و بیماران روانی در تمام کشورها رو به ازدیاد رفته و هر روز بر شمار تیمارستان های کشورهای بزرگ جهان مخصوصا اروپا و آمریکا افزوه میشود. ( سپس مقداری آمار تیمارستانهای آمریکا را ذکر میکند )

و همچنین در صفحه 10 مینویسد :
ای کاش بشر می فهمید که استعمارگران به منظور تسلط بر اعصاب و نیروی فکر ملت ها چگونه از راه موسیقی و الکل در تخدیر و ضعف اعصاب و ایجاد اغتشاشات فکری و بیماریهای روانی فعالیت میکنند و ای کاش انسان عصر اتم به خود می آمد که برای ساعتی کیف و عیش و نوش چگونه نیروهای فعال خویش را با دست خود در اختیار دشمنان خود گذاشته است.

پروفسور دانشگاه کلمبیا دکتر (( ولف آدلر )) ثابت کرده که بهترین و دلکش ترین نواهای موسیقی شوم ترین آثار را روی سلسله اعصاب انسان میبخشد مخصوصا اگر هوا گرم باشد این تاثیر مخرب خیلی بیشتر میشود و در مناطق حاره چون عربستان و بعضی از نقاط ایران منتهای سو اثر را دارد.

دکتر آدلر رساله مفصلی در بیان زیان های وسیقی منتشر نموده و در آمریکا هزاران تن از مردم پیرو او شده و موسیقی را بر خود حرام نموده و لایحه مفصلی تهیه کرده به مجلس سنای آمریکا تقدیم داشتند که برای نجات جامعه و جلوگیری از ضعف اعصاب که یکی از بدبختی های دنیای متمدن امروزی است لازم است هرگونه کنسرت عمومی غدقن گردد.
جوان و موسیقی صفحه 77 الی 81

Enerji
۱۳۸۹/۰۴/۰۹, ۱۸:۰۸
بسم الله الرحمن الرحیم

باسلام

کار اعصاب و تاثیر موسیقی بر آن

(( موسیقی )) یکی از سرگرمی های زیان بار است که آدمی را از توجه به خدا و آخرت باز میدارد و استعمارگران با تمام نیرو و توان خود می کوشند در قلمرو نفوذ خود جامعه را به غفلت و بی خبری بکشانند تا دیگر کسی به فکر مسائل حیاتی و واقعیت های زندگی نباشد بدین منظور تلاش میکنند از عواملی که انسان را در هاله ای از غفلت و بی خبری می کشاند استفاده نمایند مانند مشروبات الکلی فحشا قمار آزادی جنسی بی بند و باری رقص موسیقی و .........

شگفت آور این است که برخی موسیقی را غذای روح می پندارند و برای گریز از رنج ها و فراموش کردن ناراحتی های خود به آن پناه میبرند در حالی که موسیقی نه تنها غذای روح نیست بلکه سم کشنده ای است که جان و دل انسان را می میراند.

موسیقی اثری همچون الکل و افیون ر روح و روان انسان دارد یعنی با رخوتی که در اعصاب ایجاد میکند موجب میشود که انسان موقتا از واقعیت های زندگی فاصله بگیرد و اگر این خاصیت دلیل آن است که موسیقی را غذای روح بدانیم الکل و هروئین شایستگی بیشتری دارند که غذای روح نامیده شوند.

موسیقی لذت و تخدیر آنی و زود گذر دارد ولی نابسامانی های بسیاری را درپی دارد و مهم تر از این است که شنونده را از خدا بی خبر میسازد.

تحقیقات جامعه شناسان این نتیجه را به دست آورده است که موسیقی موجب بیماریهای بسیاری مانند :
حمله های عصبی ضعف اعصاب بیماری های روانی و قلبی زخم معده و... میشود.
تاثیر موسیقی بر روان و اعصاب صفحه 41

علمای علم فیزیولوژی دستگاه عصبی انسان را به دو قسمت تقسیم کرده اند :
سلسه اعصاب ارتباطی و سلسه اعصاب نباتی سلسه اعصاب ارتباطی شامل ستون مرکزی عصبی از نخاع گرفته تا نیم کره های مغز و نیز اعصاب محیطی میباشد و سلسله اعصاب نباتی شامل سیستم سمپاتیک و پاراسمپاتیک میباشد.

سیستم اعصاب سمپاتیک فقط از ابتدای ستون فقرات آغاز گردیده و دنباله آن به سایر اعضا پخش میگردد اما سلسله اعصاب پاراسمپاتیک از مغز و دماغ شروع شده و بعد از ستون فقرات گذشته به موازی اعصاب سمپاتیک به تمام بدن تقسیم میگردد.

عمل سمپاتیک عبارت است از : تنگ کردن رگ ها اتساع عضلات صاف جلوگیری از ترشح فشار خون و کار پارسمپاتیک گشاد کردن رگ ها انقباض عضلات صاف ایجاد ترشح و تقلیل فشار خون میباشد.

پاراسمپاتیک پس از اینکه از دماغ و مخ جدا شد همین که با اعصاب سمپاتیک یعنی همان اعصابی که از ستون فقرات شروع میشود مصادف شد از همان جا این دو عصب به موازات یکدیگر در تمام اعضای بدن دوش به دوش و همراه یکدیگر حرکت میکنند و چون اعمال این دو عصب مخالف یکدیگر است تا هنگامی که تحریکاتی از خارج بر آنها وارد نیاید و هر دو به موازات یکدیگر کار کنند تعادل بدن را حفظ نموده و این تعادل در صحت و سلامتی روحی و جسمی انسان دخالت تام دارد ولی هرگاه یکی از این دو اعصاب تعادل و توازن خود را از دست بدهند آنگاه به نسبت عدم تعادل هر یک اختلال روانی و کالبدی ( روحی و جسمی ) برای شخص ایجاد مینماید.

کار مهم و حساس اعصاب سمپاتیک ایجاد امور فعال بدن است از قبیل بیداری جدیت و فعالیت در کارها ( که در اصطلاح طب قدیم صاحب آنرا حرارتی مزاج و خون گرم مینامند ) و کار مهم و حساس اعصاب پاراسمپاتیک درست مخالف سمپاتیک است یعنی عمل آن ایجاد سستی بی حالی خواب غفلت سهو نسیان اندوه حزن بیهوشی نزع و بالاخره مرگ است.

وقتی که از خارج تحریکاتی در روی اعصاب شروع میشود اعصاب سمپاتیک یا پاراسمپاتیک به میزان تحریکات خارجی تعادل خود را از دست داده پایین یا بالا میروند بدیهی است به هر اندازه که فاصله بین این دو سیستم اعصاب ایجاد شود به همان اندازه نگرانی های روانی اغتشاشات فکری و خلاصه عدم تعادل روحی آغاز میشود.

از جمله علل تحریکات خارجی که عدم تعادل بین اعصاب سمپاتیک و پاراسمپاتیک ایجاد میکند ارتعاشات موسیقی است موسیقی وقتی که با آهنگ های نشاط انگیز یا نواهای حزن آمیز و مخصوصا اگر با ارتعاشات عجیب و غریب موسیقی ( سمفونیک ) همراه گردد به طور مسلم تعادل لازمی را که بایستی بین دو دسته عصب (پاراسمپاتیک و سمپاتیک ) وجود داشته باشد بر هم زده و در نتیجه اصول حساس زندگی را اعم از هضم جذب دفع ترشحات ضربان قلب و وضع فشار مایعات بدن از جمله خون و غیره را مختل ساخته و رفته رفته شخص را به گرفتاریها و امراض نزدیک میسازد که طب جدید با تمام پیشرفتهای حیرت انگیز خود در اغلب موارد از معاجله آن عاجز می ماند.

و در صفحه 6 کتاب (( تاثیر موسیقی بر اعصاب )) چنین میخوانیم
امراض مختلف روانی اغتشاشات فکری عدم تعادل روحی انواع و اقسام دیوانگی ها وفور سکته های قلبی و مغزی که در تمام دنیا روز به روز به فزونی است و فکر پزشکان بزرگ را به خود جلب نموده است 95% آنها نتیجه آثار همین تمدن شوم جدید است که قسمت حساس آن تعمیم موسیقی به وسیله رادیوها و ازیاد مجالس ساز و آواز و کنسرت میباشد . در اثر ایجاد سر و صداهای کنسرت ها موسیقی های گوناگون فیلم ها کاباره ها و دانسینگ ها است که آمار دیوانگان و بیماران روانی در تمام کشورها رو به ازدیاد رفته و هر روز بر شمار تیمارستان های کشورهای بزرگ جهان مخصوصا اروپا و آمریکا افزوه میشود. ( سپس مقداری آمار تیمارستانهای آمریکا را ذکر میکند )

و همچنین در صفحه 10 مینویسد :
ای کاش بشر می فهمید که استعمارگران به منظور تسلط بر اعصاب و نیروی فکر ملت ها چگونه از راه موسیقی و الکل در تخدیر و ضعف اعصاب و ایجاد اغتشاشات فکری و بیماریهای روانی فعالیت میکنند و ای کاش انسان عصر اتم به خود می آمد که برای ساعتی کیف و عیش و نوش چگونه نیروهای فعال خویش را با دست خود در اختیار دشمنان خود گذاشته است.

پروفسور دانشگاه کلمبیا دکتر (( ولف آدلر )) ثابت کرده که بهترین و دلکش ترین نواهای موسیقی شوم ترین آثار را روی سلسله اعصاب انسان میبخشد مخصوصا اگر هوا گرم باشد این تاثیر مخرب خیلی بیشتر میشود و در مناطق حاره چون عربستان و بعضی از نقاط ایران منتهای سو اثر را دارد.

دکتر آدلر رساله مفصلی در بیان زیان های وسیقی منتشر نموده و در آمریکا هزاران تن از مردم پیرو او شده و موسیقی را بر خود حرام نموده و لایحه مفصلی تهیه کرده به مجلس سنای آمریکا تقدیم داشتند که برای نجات جامعه و جلوگیری از ضعف اعصاب که یکی از بدبختی های دنیای متمدن امروزی است لازم است هرگونه کنسرت عمومی غدقن گردد.
جوان و موسیقی صفحه 77 الی 81

جالبه .. لطفا منبع علمیشم قرار بدید .. در ضمن مثل اینکه فراموش کردین موسیقی درمانی چقدر به بیماران روحی کمک میکنه

مهدي اهورا
۱۳۸۹/۰۴/۰۹, ۱۸:۴۳
بسم الله الرحمن الرحیم

با سلام

1.اختلال در نظام اعصاب بدن و تولید ضعف اعصاب.

بر طبق تحقیقات دانشمندان سیستم عصبی بدن انسان به دو بخش اعصاب سمپاتیک و پاراسمپاتیک تقسیم می گردد.که اعصاب سمپاتیک از ابتدای ستون فقرات شروع و دنباله آن در سایر اعضاء پخش می گردد و وظیفه آن تنگ نمودن رگها و انبساط عضلات و گشاد کردن مردمک چشم بالابردن فشار خون تند کردن ضربان قلب و..میباشد و این اعصاب باعث می شود که انسان در زندگی بیدار و هوشیار و در کارها فعال باشد.

اما شاخه ای دیگر از اعصاب اعصاب پاراسمپاتیک هستند. که این اعصاب همراه اعصاب سمپاتیک و دوش به دوش همدیگر در اعضای بدن وارد می شوند و وظیفه این گروه از اعصاب درست بر عکس اعصاب سمپاتیک است یعنی گشاد نمودن رگها انقباض عضلات تنگ کردن مردمک چشم کاهش فشار خون و...میباشد.و ارمغان این اعصاب برای انسان تنبلی فراموشی و خواب و غفلت می باشد.

اما بر طبق نظر پزشکان متخصص در این زمینه یکی از بدترین عواملی که باعث اختلال میان اعصاب سمپاتیک و پاراسمپاتیک می شود نوای موسیقی است.به دلیل اینکه اصوات موسیقی دارای زیر و بم های عجیب و غریب و ارتعاشات متنوع و گوناگون است و همین ارتعاشات و زیر و بم ها باعث می شود که اعصاب سمپاتیک و پاراسمپاتیک در اجرای وظایقشان دچار اشتباه شوند . و این اختلالات به تدریج در تمامی اعضای بدن از قبیل چشم گوش زبان قلب معده طحال روده مثانه رگهای تناسلی و... تاثیرات سوء و مضری ایجاد می کند و رفته رفته این عدم تعادل میان اعصاب سمپاتیک و پاراسمپاتیک منجر به پدید آمدن بیماری ضعف اعصاب در انسان می شود که نتیجه این بیماری آن است که اصول زندگی انسانی یعنی هضم جذب دفع و ترشح مواد و..... از هم گسیخته می شود و انسان در پرتگاه نیستی و مرگ قرار می گیرد لذا این بیماری در میان موسیقی دانان بازار گرمی دارد و چنان در وجود این افراد ریشه دوانده است که افرادی مانند "بتهون" و "ریشارد واگنر" که دو موسیقی دان معروف و مشهور هستند به خاطر این بیماری از خدا طلب مرگ کردند.و طبق آمار دانشمندان بیش از 80٪ موسیقی دانان مبتلا به این مرض می باشند.
کتاب تاثیر موسیقی بر روان و اعصاب صفحه 5الی صفحه 7

2.آسیب رساندن به قلب و ایجاد سکته.

قلب ماهیچه ای عضله ای و میان تهی است که رشته حیات آدمی را به دست گرفته است.قلب یک انسان به طور معمول در هر 24 ساعت متجاوز از صد هزار مرتبه ضربان دارد و در هر دقیقه متوسط 70الی 75 بار می زند.و این تعداد ضربان بنابر موقعیت و نیاز بدن گاه تند می گردد گاه کند.که کار این تند نمودن و کند کردن ضربان قلب همانطور که در بحث پیش گفتیم بر عهده اعصاب سمپاتیک و پاراسمپاتیک می باشد.بنابراین مادامی که این دو عصب به وسیله های محرک های خارجی تحریک نشوند تعادل بین ضربان های قلب برقرار است. وهمان گونه که گفتیم اصوات موسیقی به خاطر زیر و بم هایی که دارند یکی از شدیدترین محرکهای اختلال در نظام اعصاب انسان می باشد . در نتیجه به خاطر تاثیر صدای موسیقی بر اعصاب سمپاتیک و پاراسمپاتیک در کار این دو عصب اختلال وارد می شود و بر اثر همین تاثیرات ضربان قلب از حالت عادی و طبیعی اش خارج می شود و چه بسا ادامه این حالت قلب به مرور زمان منجر به سکته یا بیماریهای خطرناک دیگر در افرادی می شود که با موسیقی سروکار دارند.برای نمونه "شوبرت و مندلسن"دو موسیقی دان معروف هستند که بخاطر سکته فوت نمودند.
کتاب ساز و آواز

3.سلب اراده و دیوانگی از مضرات موسیقی و مطربی.

همانطور که می دانیم مغز انسان مرکز فرماندهی سلسله اعصاب انسانی است و تمام افعال و اعمال اعضای بدن انسان مطیع و فرمانبر دار دستورهای مغز می باشد و همانطور که اشاره کردیم یکی از ضررهای موسیقی صدمه به سیستم اعصاب بدن است و این صدمه به اعضاء ذره ذره به مغز منتهی می شود و اصوات موسیقی با مسلط شدن بر اعصاب آدمی حمله به مرکز بدن یعنی مغز را شروع می کنند و در نتیجه بعد از مدتی فرمانروائی بدن را به عهده می گیرد. و آن وقت است که خدا باید به فریاد انسان برسد چون موسیقی اراده انسانی را سلب می کند و نتیجه این سلب اختیار این می شود که انسان در موقع گوش دادن به نوای موسیقی و مطربی بی اختیار می رقصد یا شانه تکان می دهد و می خندد و می گرید و تمام این حرکات غیر طبیعی است. و بدون آنکه از مرجع آن یعنی مغز صادر شده باشد انجام می گیرد.رفته رفته این آشفتگیهای روحی و اختلالات در سیستم عصبی پس از مدتی باعث می شود که نیروی خرد و اندیشه انسان به کلی فلج و آثار جنون و دیوانگی یا اغتشاشات روحی مبتلا می شوند.
برای نمونه موسیقی دانانی مثل (بتهون_شوبرت_شومان_نیچه_)از جمله افرادی هستند که جنون و دیوانگی گریبانگیر آنها گشت و موسیقی دانانی همچون (شوبرت - مندلس-باخ-......)افرادی هستند که بر اثر اغتشاشات روانی تا سر حد جنون پیش رفتند.

لذا جوانان عزیز و جویندگان سعادت و کسانی که خدای نکرده می خواهند وارد رشته موسیقی بشوند بدانند و آگاه باشند این است قیافه اصلی و نازیبای موسیقی که با نغمه های عوام فریبانه اش در زیر نقاب مکر و حیله و نیرنگ چنگ بر روان و اعصاب فریب خوردگانش می اندازد و آنها را به پرتگاه نیستی می برد. آیا به غیر از این چه انتظاری می توان از چیزی که خدای متعال آن را نهی نموده داشت.
کتاب ساز و آواز صفحه 26تا 28

گویند روزی (فارابی) عودی با خود داشت و به لباس ترک ها به مجلس ( سیف الدوله ) رفت . وی عود خود را آماده ساخت و تارهایش را تنظیم نمود و آهنگی نواخت و همه را به خنده وادار نمود سپس به شکل دیگری تارها را تنظیم کرد و باز هم آهنگی دیگر نواخت و همه اهل مجلس را گریانید و باز هم تارها را تنظیم نمود و آهنگ سوم را نواخت و همه را به خواب برد و خود مجلس را ترک کرد.
الکنی والالقاب محدث قمی جلد 3 صفحه 2

جنون خلیفه بر اثر گوش دادن موسیقی :
مسعودی گوید : در زمان عبدالملک یا یکی دیگر از خلفای بنی امیه که لهو و موسیقی خیلی رایج شده بود ، خبر به خلیفه دادند که فلان کس خواننده است و کنیز زیبایی دارد که او هم خواننده است و تمام جوانهای مدینه را فاسد کرده ، و اگر جلوی او را نگیرید ، این زن تمام مدینه را فاسد میکند . خلیفه دستور داد که غل به گردن آن مرد انداختند و آنها را به شام بردند.
وقتی به حضور خلیفه نشستند آن مرد گفت : معلوم نیست آنچه او می خواند موسیقی باشد و از خلیف خواست که خودش امتحان کند . خلیفه دستور داد که کنیز بخواند او شروع به خواندن کرد ، کمی که خواند دید سر خلیفه تکان میخورد کم کم کار به جایی رسید که خود خلیفه شروع کرد به چهار دست و پا راه رفتن و میگفت : بیا جانم بر این مرکب خودت سوار شو!!!! .
تعلیم و تربیت در اسلام صفحه 71 و 72

در بعضی از زندانهای روسیه که در آنجا به ویژه محکومان (( نهلیست )) را نگاه میدارند ، شکنجه ای مرسوم است که به نام (( هومه اوپاتیک )) موسوم میباشد. با این وضع در یکی از زندان های (( ادسا )) یک محکوم سیاسی را برای مدت شش ماه برای اینکه میهن پرستی مورد نظر خودکامگان را بیاموزد ، در معرض شنیدن موسیقی و نواهایی قرار دادند که سرود ملی روس را مینواخت ، اما آن بیچاره پس از پنج ماه دیوانه شد.
مناظره دکتر و پیر صفحه 431 ، اسلام و موسیقی ترجمه از ژینور

4.آسیب رساندن به دستگاه شنوائی.

گوش اندام شنوائی و وسیله مشخص نمودن صداها و یک عضو کم مقاومت و حساس و ظریف است. که از سه قسمت گوش بیرونی - میانی - درونی تشکیل شده است .که برای شنیدن یک صدا به طور مختصر باید مراحل زیر طی شود . ابتدا وقتی صداها از سوراخ گوش وارد حفره گوش بیرونی می شوند از آنجا به گوش میانی که مکان پرده صماخ است می رسند و پرده صماخ را مرتعش می کنند و این ارتعاشات توسط سه تکه استخوان به نامهای چکشی سندانی و رکابی به گوش درونی می رسند و در آنجا مایع گوش درونی را می لرزانند و این لرزش توسط میلیونها سلول شنوائی که در آن مایع قرار دارند حس می شود . عصب شنوایی این حس را به مخ می برد و به این طریق ما می توانیم صداها را ادراک نماییم .

اما بر طبق تحقیقات دانشمندان اصوات موسیقی چون مصنوعی و غیر طبیعی هستند فشاری چندین برابر صداهای دیگر بر سلولهای شنوایی وارد می سازند. که هر چقدر این موسیقی ها نامطبوع تر باشد ارتعاشات سلولهای شنوایی بیشتر و شدیدتر می گردد . و این لرزشها و ارتعاشات غیر طبیعی که حاصل نوای موسیقی است.هر بار باعث از بین رفتن تعدادی از سلولهای شنوایی می شود ودر مدتی نه چندان زیاد برای کسانی که به موسیقی و آوازه خوانی اشتغال دارند تولید ضعف سامعه و در سطح بالای آن <<کری>> ایجاد می کند. روی همین اصل چند تن از موسیقی دانان مشهور از جمله روبرت شومان آلمانی که از 18 سالگی به تحصیل موسیقی پرداخته بود در اثر پیمودن راه افراط و تفریط در تعلیم و تعلم موسیقی در سن 42 سالگی به کلی از نعمت سامعه و شنوایی محروم گشت . وسرانجام در سال 1856 در سن 46 سالگی دار فانی را وداع گفت.
کتاب ساز و آواز

5.رابطه موسیقی و خودکشی.

همانطوری که می دانیم یکی از گناهان کبیره در شرع مقدس اسلام خودکشی می باشد. که در این زمینه خدای تعالی فرموده اند:

سوره بقره آیه 195 :و نیندازید خودتان را به دست خود به هلاکت.

سوره نساء آیه 5 :خودتان خود را نکشید که خدا به همه شما مهربان است.

حضرت صادق (ع) : هر کس خودکشی نماید به طور جاوید و الی الابد در آتش دوزخ خواهد ماند. اصول کافی

حضرت باقر (ع) : مومن به هر نوع مردنی می میرد و لی هرگز خودکشی نمی کند. سفینة البحار
بر طبق تحقیقات دانشمندان یکی از عوامل اصلی که باعث می شود شخص دست به خودکشی بزند غفلت از یاد خدا و عدم ارتباط معنوی با خدای متعال است. که همانطور که در بحث های پیش گفتیم یکی از اثرات موسیقی غافل نمودن انسان از یاد خداست.

اما یکی دیگر از عواملی که باعث می شود شخص دست به خودکشی بزند اختلالات روانی و عصبی است که طبق آماری که اخیرا دانشمندان منتشر نموده اند 75% خودکشی کنندگان مبتلا به بیماریهای عصبی و روحی بوده اند . و در پدید آمدن اختلالات روحی عوامل فراوانی وجود دارند که یکی از مهمترین این عوامل موسیقی است. و این عامل را می توان به یقین گفت که بر سایر عوامل برتری دارد و همانطور که بیان نمودیم با در اختیار گرفتن مغز انسان باعث می شود که انسان در آن لحظه تصمیم به هر جنایتی بگیرد و بعد به عمل در بیاورد.
کتاب ساز و آواز صفحه 35 تا 37

6. تولید هیجان و التهاب از اثرات موسیقی.

بر طبق تحقیقات دانشمندان موسیقی یکی از مهمترین عواملی است که در انسان تولید التهاب و هیجان می نماید که حاصل این این التهاب ها و هیجان ها ایجاد بیماری هایی مانند زخم معده روماتیسم بیماریهای قلبی و...است.که در این زمینه دکتر مونتاکو <<مولف کتاب اختلالات عصبی معده>>می نویسد : آنچه می خورید باعث زخم معده نمی شود بلکه آنچه شما را می خورد یعنی هیجان و التهاب موجب پیدایش این زخم می شود.

ahmad0551
۱۳۸۹/۰۴/۱۰, ۰۵:۵۵
مثل اینکه قراره ما از یه ور بیفتیم...فرق هم نداره...
یا اینوری...یا اون وری...

فالق الاصباح
۱۳۸۹/۰۴/۱۴, ۱۹:۵۸
حكم حرمت موسیقی در همه موارد نسخه بردار نیست صورت كلی این است كه موسیقی حرام مشخصات خاص خود را دارد كه در مقالات قبلی به انها اشاهر شد اما در غیر این موارد این خود شخص است كه درباره موسیقی های مجاز بیاد حساب كند و بینی و بین الله قضاوت كند كه ایا موسیقی كه گوش می كند مصداق حرام است یا مجاز در این باره همه مراجع (1)فرموده اند : در تعیین و تشخیص موسیقی حرام و حلال، باید به عرف عام مراجعه كرد.
تبصره : فقیهان ، كارشناسان و نهادهای فرهنگی نیز می توانند در رمینه موضوعات، اظهار نظر كرده و موسیقی حرام و حلال را ( براساس نظر عرفی خود) معرفی كنند.

درآمدی كه از رهگذر تكثیر و توزیع نوار و سی دی های موسیقی به دست می آید، اگر از نوع موسیقی حرام است، خرید و فروش و درآمد حاصل از آن ، حرام می باشد. (2)

منبع:http://www.cloob.com/club/article/list/clubname/pasokh/wrapper/true

z_kf85
۱۳۸۹/۰۴/۱۵, ۱۱:۵۴
سلام علیکم

قبول دارم موسیقی که آدم رو از حالت عادی خارج کنه و به هپروت ببره درست نیست و درواقع جایز نیست

اما من نوعی عاشق موسیقی هستم،مخصوصا نواختن موسیقی و
چگونگی ساخت موزیک و استفاده از ساز

اگر آن توصیفاتی که میگویید در بین نباشد باز هم حرام هست؟؟؟؟
وقتی قصدو غرض و نیت و عمل بدی انجام نشه ،چرا حرام است؟

tavangar
۱۳۸۹/۰۵/۰۶, ۲۳:۱۲
:Gig:من که کاملا" گیج شدم..... عاشق موسیقی هستم. پیانو میزنم. (کلاسیک) . از یاد خدا هم غافل نمیشم....
پس این حاج خانوما توی روزه ها چی چی میگن؟ میگن موسیقی همه رقمه حرامه . حتی اونی که از تلوزیون پحش میشه. اگه اینطوری هستید دیگه به این جلسات نیایید.
یعنی من گناه میکنم؟ به جهنم میرم؟
:Gig:

nathan
۱۳۸۹/۰۵/۲۸, ۰۰:۱۲
یه جورایی خجالت آوره که بعضی ها انقدر بی جنبه باشند که موسیقی رو عامل فساد بدونند.
من به هر چیزی موسیقی نمیگم، از همه ی این خواننده های بی شعور و خالتور هم حالم بهم میخوره، نه برای اینکه شعراشون فاسده، بلکه به خاطر اینکه اسم موسیقی رو زیر سوال میبرند.
ولی اون چیزی رو که بهش میگم موسیقی، مقدس میدونم. شما خودتون میگین خدا زیبایی رو دوست داره. من موسیقی رو نمود آوایی زیبایی میدونم.
شما که میگین موسیقی عامل فساده، یکی تون به من بگه چرا مزارت فاسد نبود؟ چرا شپن فاسد نبود؟ چرا بهتوون فاسد نبود؟ شما اید که انقدر کم جنبه اید که با موسیقی شهوتتون گل میکنه.
در ضمن موسیقی داریم تا موسیقی. میخواین یه آهنگ میزنم میزارم همینجا واسه هر کی بزار اگه یه ذره مرض گرفت، من تا آخر عمر موسیقی رو میبوسم میزارم کنار.

در ضمن من فقط برای اینکه همینو بگم عضو شدم. حالا هم شرو کم میکنم.

saeedar
۱۳۸۹/۰۵/۲۸, ۱۱:۳۴
شماها نقش موسیقی را بسیار تنگ و تاریک کرده و از آن یک دیو دوسر ساخته اید موسیقی فقط در زدن ساز خلاصه نمی شود آیات دلنشین قرآن نوعی موسیقی رمزآلود دارند که باعث جذب انسان می شوند
و اما در مورد قتوای فقهای مختلف با تمام احترامی که به همه فقها قائلم باید عرض کنم که فقها تخصص و اطلاعاتی در این زمینه ندارند و در حوزه کاریشان نیست که در مورد موسیقی که علم بسیار پیچیده ای است اظهار نظر کنند
نکته دیگر آن که تاثیر موسیقی در افراد مختلف متفاوت است و کسی حق ندارد موسیقی خاصی را برای همه تحریم کند چون روحیات انسان ها به تعداد انسان ها مختلف است

elli
۱۳۸۹/۰۹/۱۳, ۱۸:۰۲
با سلام

من از دبیرستان عادت دارم حین درس خوندن آهنگ خارجی گوش کنم .آیا گناه داره؟

با تشکر

راه مستقیم
۱۳۸۹/۱۰/۲۴, ۰۵:۵۴
سلام بنده جوانی هستم که سالها در خارج از ایران زندگی می کنم و حدود ده سال است که در همه مجالس موسیقی و آهنگ و ترانه همیشه حضور داشتم و دارم
ولی هیچ کدام از آثار موسیقی و این حرفایی که شما می زنید در من هیچ اثری نداشته و هم وضعیت روحی من خیلی بهتر از افرادی است که موسیقی رو. حروم می دونن و هم خیلی با نشااط تر هستم
و الان هم هیچ گونه مشکلی ندارم
فرق من وبا بقیه چیه
؟
اصلا چرا خدا مو سیقی رو حروم کرده اگه میگید اثر منفی تو روح و جسم داره من که هیچ اثری ندیدم و بارها پیش روانپزشکان رفتم و وضعیت روحی خود را تست کردم؟

پاسخگوی احکام 1
۱۳۸۹/۱۰/۲۴, ۱۶:۲۴
موسيقي از كلمه musicياmusicalگرفته شده كه معني اهنگ صوت وصدا را دارد آيا موسيقي كه مورد بحث است خصوصيات خاصي دارد؟يا همه آهنگها حرام است؟ايا منظور از موسيقي صدائي است كه از ابزار وادوات موسيقي بيرون مي ايد يا اهنگي كه از دهان وحنحره هم باشد را شامل ميشود؟شما صدائي كه توسط يك خواننده زن ايجاد ميشود را موسيقي ميگوئيد؟صداي زيباي يك موذن را چه مي ناميد؟بنا بر اين موسيقي بايد تعريف مشخص داشته باشد اول بايد معلوم شود به چه چيزي موسيقي ميگويند؟تا بعدا" معلوم شود كدام حرام است كدام حلال

به نام خدا و سلام بر شما
وقت بخیر

منظور از موسیقی حرام در پست های پیشین چندین بار بیان شد:

هر موسيقى که به نظر عرف موسيقى لهوى و مطرب که مناسب با مجالس عيش و نوش است باشد، موسيقى حرام محسوب مى شود و فرقى نمى کند که موسيقى کلاسيک باشد يا غير کلاسيک. تشخيص موضوع هم موکول به نظر عرفى مکلّف است و اگر موسيقى اين گونه نباشد بخودى خود اشکال ندارد.

اما منظور از موسیقی لهوی چیست؟

در سوالی از مقام معظم رهبری اینطور فرموده اند:

س 1130: منظور از موسيقى مطرب ولهوى چيست؟ و راه تشخيص موسيقى مطرب و لهوى از غير آن چيست؟

ج: موسيقى مطرب و لهوى آن است که به سبب ويژگيهايى که دارد انسان را از خداوند متعال و فضائل اخلاقى دور نموده و به سمت بى بندوبارى و گناه سوق دهد و مرجع تشخيص موضوع عُرف است.

البته این نظر مقام معظم رهبری و مراجع دیگری همچون آیت الله مکارم هست. و همانطور که در پست های قبلی گذشت، نظرات مراجع تقلید در این خصوص مختلف هست.

-----------------

اما در مورد خوانندگی و صدا، این حکم جدایی دارد تحت عنوان: « غنا »

در استفتائات مقام معظم رهبری چنین آمده است:

س 1133: غنا چيست؟ آيا غنا فقط شامل صداى انسان است يا اينکه شامل صداهاى حاصل از آلات موسيقى هم می شود؟

ج: غنا عبارت است از صداى انسان در صورتى که با ترجيع و طرب همراه بوده و مناسب مجالس لهو و گناه باشد که خواندن به اين صورت و گوش‌دادن به آن حرام است.

--------------------

پاسخگوی احکام 1
۱۳۸۹/۱۰/۲۴, ۱۶:۲۹
سلام علیکم

قبول دارم موسیقی که آدم رو از حالت عادی خارج کنه و به هپروت ببره درست نیست و درواقع جایز نیست

اما من نوعی عاشق موسیقی هستم،مخصوصا نواختن موسیقی و
چگونگی ساخت موزیک و استفاده از ساز

اگر آن توصیفاتی که میگویید در بین نباشد باز هم حرام هست؟؟؟؟
وقتی قصدو غرض و نیت و عمل بدی انجام نشه ،چرا حرام است؟

به نام خدا
سلام بر شما و وقتتون بخیر

با توجه به مطالبی که در پست های پیشین بیان شد، در ادامه توجه شما را به دو سوال دیگری که در این خصوص از دفتر مقام معظم رهبری شده است جلب می کنم:

س 1131: آيا شخصيت نوازنده و محل نواختن و يا غرض و هدف از آن در حکم موسيقى تأثير دارد؟

ج: موسيقى حرام، موسيقى مطرب و لهوى مناسب با مجالس لهو و گناه است و گاهى شخصيت نوازنده يا کلام همراه آهنگ يا مکان و يا ساير شرايط در اينکه موسيقى تحت عنوان موسيقى مطرب و لهوى حرام و يا عنوان حرام ديگر قرار بگيرد مؤثر است مانند اينکه بر اثر آن امور، منجر به ترتّب فساد شود.

س 1132: آيا معيار حرمت موسيقى فقط مطرب و لهوى بودن آن است يا اينکه ميزان تحريک و تهييج آن هم تأثير دارد؟ و اگر باعث حزن و گريه شنونده شود، چه حکمى دارد؟ خواندن و شنيدن غزلهايى که به‌صورت سه ضرب و همراه با موسيقى خوانده مى شوند، چه حکمى دارد؟

ج: ملاک آن ملاحظه کيفيت نواختن موسيقى با در نظر گرفتن همه خصوصيات و ويژگيهاى آن است و اينکه از نوع موسيقى مطرب و لهوى مناسب با مجالس لهو و گناه باشد، هر موسيقى که به حسب طبيعت خود از نوع موسيقى لهوى باشد، حرام است اعم از اينکه مهيّج باشد يا خير و موجب ايجاد حزن و اندوه و حالات ديگر در شنونده بشود يا خير و هرگاه غزل هايى که همراه با موسيقى خوانده مى شوند به‌صورت غنا و آواز لهوى مناسب مجالس لهو و لعب در آيند، خواندن و شنيدن آنها حرام است.

-------------------------

لذا اگر موسیقی ای که شما گوش می دهید یا می نوازید اینگونه نیست، طبق نظر ایشان حرام نیست. تشخیص موضوع هم بر اساس شناخت و عرف متدینین، بر عهده خود شماست.

.

پاسخگوی احکام 1
۱۳۸۹/۱۰/۲۴, ۱۶:۴۸
با سلام

من از دبیرستان عادت دارم حین درس خوندن آهنگ خارجی گوش کنم .آیا گناه داره؟

با تشکر

به نام خدا و سلام بر شما
وقتتون بخیر

داخلی یا خارجی بودن آهنگ فرقی در حکم نمی کند. با توجه به مطالبی که در پست های پیشین گذشت اگر نوع موسیقی از انواع غیرمجاز باشد، حتی اگر از صدا و سیمای ایران هم پخش شود چایز نیست.

و تشخیص موضوع بر اساس شناخت و عرف متدینین، بر عهده خود مکلف هست.

در این خصوص توجه شما را به چند سوالی که از دفتر مقام معظم رهبری شده است جلب می کنم:

س 1129: گوش‌دادن به نوارهايى که توسط سازمان تبليغات اسلامى و يا مؤسسه اسلامى ديگر مجاز اعلام شده اند، چه حکمى دارد؟ و استفاده از آلات موسيقى مثل کمان، وِيولون و نَى چه حکمى دارد؟

ج: جواز گوش‌دادن به نوارها منوط به تشخيص خود مکلّف است که اگر تشخيص دهد مشتمل بر غنا و موسيقى لهوى مناسب با مجالس عيش و نوش و خوش گذرانى و همچنين مطالب باطل نيست، گوش‌دادن به آن اشکال ندارد.

بنا بر اين تجويز آن توسط سازمان تبليغات اسلامى و يا هر مؤسسه اسلامى ديگر به تنهايى دليل شرعى براى مباح بودن آن نيست و بکارگيرى آلات موسيقى در موسيقى لهوى مطرب و مناسب با مجالس لهو و گناه جايز نمى باشد، ولى استفاده حلال از آنها براى اهداف عقلايى اشکال ندارد و تشخيص مصاديق هم موکول به نظر خود مکلّف است.

س 1140: موسيقى که از راديو و تلويزيون جمهورى اسلامى پخش مى شود، چه حکمى دارد؟ آيا اين گفته که حضرت امام(قدّس سره) موسيقى را به‌طور مطلق حلال اعلام کرده اند، صحيح است؟

ج: نسبت حلال دانستن موسيقى به‌طور مطلق به راحل عظيم الشأن حضرت امام خمينى(قدّس سرّه) کذب و افتراء است. امام(قدّس سرّه) معتقد به حرمت موسيقى مطرب و لهوى مناسب با مجالس لهو و معصيت بودند و نظر ما هم همين است، ولى اختلاف در ديدگاهها از تشخيص موضوع نشأت مى گيرد زيرا تشخيص موضوع موکول به نظر خود مکلّف است.

گاهى نظر نوازنده با نظر شنونده تفاوت پيدا مى کند که در اين صورت موسيقى که به تشخيص مکلّف لهو و مناسب با مجالس گناه است بر او گوش‌دادن به آن حرام مى باشد و امّا صداهاى مشکوک محکوم به حليّت هستند و پخش از راديو و تلويزيون به تنهايى دليل شرعى بر مباح و حلال بودن آنها محسوب نمى شود.

س 1141: گاهى از راديو و تلويزيون آهنگهايى پخش مى شود که به نظر من مناسب با مجالس لهو و فسق هستند، آيا بر من واجب است که از گوش‌دادن به آنها خوددارى نموده و ديگران را هم از آن منع کنم؟

ج: اگر آنها را از نوع موسيقى مطرب و لهوى مناسب با مجالس لهو مى دانيد، جايز نيست به آنها گوش دهيد، ولى نهى ديگران از باب نهى از منکر منوط به اين است که احراز نماييد که آنان هم آهنگهاى مزبور را از نوع موسيقى حرام مى دانند.

س 1142: گوش‌دادن و توزيع غنا و موسيقى لهوى که محصول کشورهاى غربى است، چه حکمى دارد؟

ج: در عدم جواز گوش‌دادن به موسيقى لهوى مطرب و مناسب با مجالس لهو و باطل، فرقى بين زبانها و کشورهاى محل توليد وجود ندارد. بنا بر اين خريد و فروش و گوش‌دادن و توزيع اين نوارها در صورتى که محتوى غنا يا موسيقى لهوى حرام باشند جايز نيست.

-------------------

لذا اگر موسیقی ای که شما گوش می دهید اینگونه نیست، طبق نظر ایشان حرام نیست. تشخیص موضوع هم بر اساس شناخت و عرف متدینین، بر عهده خود شماست.

.

پاسخگوی احکام 1
۱۳۸۹/۱۰/۲۴, ۱۷:۱۳
شماها نقش موسیقی را بسیار تنگ و تاریک کرده و از آن یک دیو دوسر ساخته اید موسیقی فقط در زدن ساز خلاصه نمی شود آیات دلنشین قرآن نوعی موسیقی رمزآلود دارند که باعث جذب انسان می شوند

و اما در مورد قتوای فقهای مختلف با تمام احترامی که به همه فقها قائلم باید عرض کنم که فقها تخصص و اطلاعاتی در این زمینه ندارند و در حوزه کاریشان نیست که در مورد موسیقی که علم بسیار پیچیده ای است اظهار نظر کنند

نکته دیگر آن که تاثیر موسیقی در افراد مختلف متفاوت است و کسی حق ندارد موسیقی خاصی را برای همه تحریم کند چون روحیات انسان ها به تعداد انسان ها مختلف است

به نام خدا و سلام بر شما
وقتتون بخیر

بله، تلاوت آیات قرآن در دستگاه های موسیقی هست، ولی منظور از موسیقی حرامی که در پست های پیشین چندین مرتبه بیان شد، صدا نیست، بلکه نوعی نواختن هست که مناسب مجالس گناه باشد و انسان را از یاد خدا غافل کند.

اما تلاوت قرآن اگر هم بنا باشد مورد بررسی قرار گیرد، در دسته غنا وارد می شود نه موسیقی.

در این خصوص توجه شما را به استفتائی از مقام معظم رهبری جلب می کنم:

س 1151: آيا غنا در مثل قرآن و دعا و اذان جايز است؟

ج: غنا صوتى است که با ترجيع و طرب همراه بوده و مناسب با مجالس لهو و گناه باشد که به‌طور مطلق حرام است حتّى اگر در دعا و قرآن و اذان و مرثيه و غيره باشد.

و اما منظور از غنا چیست، این نیز در سوال دیگری به این نحو آمده است:

س 1133: غنا چيست؟ آيا غنا فقط شامل صداى انسان است يا اينکه شامل صداهاى حاصل از آلات موسيقى هم می شود؟

ج: غنا عبارت است از صداى انسان در صورتى که با ترجيع و طرب همراه بوده و مناسب مجالس لهو و گناه باشد که خواندن به اين صورت و گوش‌دادن به آن حرام است.

.

پاسخگوی احکام 1
۱۳۸۹/۱۰/۲۴, ۱۷:۲۰
سلام بنده جوانی هستم که سالها در خارج از ایران زندگی می کنم و حدود ده سال است که در همه مجالس موسیقی و آهنگ و ترانه همیشه حضور داشتم و دارم
ولی هیچ کدام از آثار موسیقی و این حرفایی که شما می زنید در من هیچ اثری نداشته و هم وضعیت روحی من خیلی بهتر از افرادی است که موسیقی رو. حروم می دونن و هم خیلی با نشااط تر هستم
و الان هم هیچ گونه مشکلی ندارم
فرق من وبا بقیه چیه
؟

به نام خدا و سلام بر شما
وقت بخیر

ملاک حرمت موسیقی نشاط آور بودن یا نبودنش نیست، بلکه همانطور که در مباحث پیشین گذشت، ملاک لهوی بودن و تناسب آن با مجالس گناه هست.

قبلا هم بیان شد که در سوالی از مقام معظم رهبری اینطور فرموده اند:

س 1130: منظور از موسيقى مطرب ولهوى چيست؟ و راه تشخيص موسيقى مطرب و لهوى از غير آن چيست؟

ج: موسيقى مطرب و لهوى آن است که به سبب ويژگيهايى که دارد انسان را از خداوند متعال و فضائل اخلاقى دور نموده و به سمت بى بندوبارى و گناه سوق دهد و مرجع تشخيص موضوع عُرف است.

لذا اگر موسیقی ای که شما گوش می دهید اینگونه نیست، طبق نظر ایشان حرام نیست. تشخیص موضوع هم بر اساس شناخت و عرف متدینین، بر عهده خود شماست.

-------------

و این که اشاره کردید:

توجه شما را به سوال دیگری از دفتر ایشان جلب می کنم:

س 1155: اگر معيار حرمت موسيقى، لهو بودن و مناسبت آن با مجالس لهو و گناه است، پس آوازها و سرودهايى که باعث ايجاد طرب در بعضى از مردم حتّى کودک غير مميّز مى شوند، چه حکمى دارند؟ و آيا گوش‌دادن به نوارهاى مبتذلى که در آنها زنان به‌صورت غنا مى خوانند ولى طرب آور نيستند جايز است؟ همچنين مسافرينى که سوار اتوبوس هاى عمومى که غالباً از اين نوارها استفاده مى کنند مى شوند، چه تکليفى دارند؟

ج: چنانچه موسيقى يا آوازى که با ترجيع و طرب همراه است از لحاظ کيفيت يا مضمون يا حالت خاص شخص نوازنده يا خواننده در خلال نواختن يا خواندن از نوع غنا يا موسيقى لهوى مناسب با مجالس لهو و معصيت باشد، گوش کردن به آن حرام است حتّى براى کسى که او را به طرب نيندازد و تحريک نکند و اگر در اتوبوس ها و ماشين هاى ديگر نوار غنا يا موسيقى لهوى پخش شود، مسافرين بايد از گوش‌دادن به آن خوددارى نموده و نهى از منکر کنند.

-----------------

پاسخگوی احکام 1
۱۳۸۹/۱۰/۲۴, ۱۷:۲۶
ادامه از پست قبل:

... اصلا چرا خدا مو سیقی رو حروم کرده اگه میگید اثر منفی تو روح و جسم داره من که هیچ اثری ندیدم و بارها پیش روانپزشکان رفتم و وضعیت روحی خود را تست کردم؟

در مورد فلسفه واقعی احکام باید گفت:

بسیاری از احکام الهی فلسفه آن ها بیان نشده است.مانند عدد رکعات نمازهای پنجگانه، اما انسان چون اعتقاد و باور به خداوند و علم و حکمت او دارد و چون احکام الهی دارای مصلحت و مفسده واقعی است، به آن ها عمل می کند.

بعضی از علت ها نیز که بیان شده، تنها بعضی از حکمت ها است، نه فلسفه احکام، یعنی تنها بخشی از علت های واقعی، یا تنها علت های ظاهری بیان شده است، نه علت واقعی احکام.

البته این تمام فلسفه حکم نیست، چه بسا جهات دیگری نیز در کار باشد که ما از آن بی اطلاعیم، ولی وقتی خداوند را حکیم، بصیر و علیم می دانیم و دریافتیم که او حکمی صادر کرده است، مقتضای عقل و خردمندی تسلیم گشتن در برابر احکام خداوند است و گرنه تنها با سلیقه خود، برخی از احکام را پذیرفتن، برخی را رد کردن و برخی دیگر را دستکاری کردن دین نمی شود؛ بلکه متابعت از هواها و خواسته های نفسانی است.

لذا در یافتن فلسفه احکام توجه به چند نكته ضروری است :

1- آیا بشر می تواند به فلسفه همه احكام دست یابد؟

پاسخ این سؤال منفی است. زیرا:

الف) در متون دینی فلسفه همه احكام ذكر نشده است.

ب) احكامی كه فلسفه آنها بیان شده , معلوم نیست كه همه فلسفه هایش ذكر شده است ; بلكه چه بسا فلسفه های بی شماری در مورد یك حكم وجود دارد; ولی شارع مقدس به طور گزینشی برخی از آنها را یادآور شده است.

ج) علوم بشری نیز قادر به كشف برخی از حكمت ها و فلسفه های احكام می باشند, نه همه آنها. بنابراین انتظار دانستن فلسفه همه احكام به طور جامع و كامل انتظاری فراتر از توان علمی و تنگناهای دانش بشری است.

2- فلسفه احكام محدود به حكمت های مادی و فیزیكی (كه در چنبره علوم تجربی قرار می گیرند) نیست؛ بلكه در بسیاری از موارد علت یا حكم نهایی برتر و بالاتر دارند كه از حوزه تحقیق و آزمون علمی و تجربی نیز بیرون است.

به عنوان مثال:

در علوم تجربی از خواص بهداشتی روزه سخن به درازا گفته اند، ولی قرآن مجید بر نكته اساسی تری انگشت می گذارد و آن «تقوا یافتن» است و شاید علت این كه قرآن به نكات بهداشتی آن اشاره نكرده است این باشد كه اساسا امت اسلامی به سوی اهداف و ارزش های متعالی سوق دهد.

3- یكی از علل ناگفته نهادن فلسفه بخشی از احكام، این است كه جامعه را از فلسفه گرایی افراطی و تعبدگریزی دور و پیراسته سازد. زیرا فلسفه گرایی و تعبد گریزی پرورش دهنده نوعی شرك خفی و خردبسندگی و دین ستیزی است.

لذا باید توجه داشت كه احكام الهی را به جهت انجام حكم خداوند انجام می دهیم نه به خاطر فلسفه و حكمت نهفته آن و این خود برترین حكمت حكم ها است.

در مورد حرمت موسیقی لهوی و مطرب نیز همینگونه هست.

وقتی ما خداوند را علیم و حکیم دانستیم و دریافتیم احکامی که او صادر کرده است به مقتضای حکمت و علم اوست، مقتضای عقل و خردمندی تسلیم گشتن در برابر احکام خداوند است.

و البته این سخن دلیل بر منع بحث و بررسی علمی پیرامون نفع و ضررهای احکام نیست و خوب هم هست، اما نکته مهم این هست که تمام چیزی که می یابیم را علت تامه آن حکم ندانیم.

.

islamic
۱۳۸۹/۱۰/۲۴, ۲۰:۵۱
من یک عقیده ای دارم.
هرکاری که بکنی روت تاثیر می زاره.
به نظر شما چرا چیز نجس خوردنش حرامه؟
چونکه روی روحیات انسان اثر می زاره و انسان رو مثل خودش می کنه.
موسیقی هم روی انسان تاثیر می زاره.
من تاحالا نفهمیدم.
چرا یک نفر آهنگ گوش می ده.
دلیلش هم نفهمیدم.
حالا یه بحثی وجود داره که می گه برای آرامش و تقویت روح..............
ولی برای سرگرمیش رو نفهمیدم......
چه کمک و تاثیری روی آدم میزاره آهنگ؟
جز اینکه انسان را به طرف افکار پوچ می رساند.
حال یکی آهنگ را دوست دارد.
این هم بحث جدا دارد.

ولی نظر شخصی من اینه که زیاد کسی گوش نده.
روی روحیات انسان تاثیر می زاره.

بحث شرعی موسیقی هم جناب پاسخگوی احکام توضیح دادند که از ایشان متشکریم.

موفق و موید باشید

islamic
۱۳۸۹/۱۰/۲۶, ۱۱:۴۶
هرکسی برای خودش دلیلی و توجیه شخصی داره و اون رو قانع کننده می دونه.
ولی رابطه ی عبد و مولی را باید درک کرد.
در احکام چون و چرا نداریم.
در ضمن اینکه فلسفه ی علمی بیشتر حکام پیدا شده.
ولی من یه سوال می پرسم.
او بهتر می داند یا ما؟
او برای ما در نظر گرفته که شاید یکی آهنگ دوست داشته باشد.
برای همین فقط آهنگ های لهوی را حرام کرده.
مثال می زنم.
تو یک نقاشی داری.
نقاشی بهت می گه من رو بنداز تو آب.
می گی که نه.
بهش می گی که خیس می شی و از بین می ری.
ولی زیر بارش نمی ره و آخر خودش خودش رو می ندازه تو آب.

به نظر من اگه از عقاید درست بیاییم بالا و دین رو درست بفهمیم و بدونیم اصلا چرا دین ما اسلام است همه چجیز درست می شه.

مثل وقتی که دیوار کج بیاد بالا تا آخرش کج می شه.
ولی اگر از اول صاف بیاییم بالا درست می شه

NARJES*IRAN
۱۳۹۰/۰۴/۰۶, ۱۰:۴۴
سلام
خدا قوت
آيا آهنگ هاي سامي يوسف مشكلي دارد؟
چون من يا مولودي يا مداحي يا آهنگ هاي سامي يوسف رو گوش ميدم مي خوام بدونم يه وقت مشكلي نداره؟
يا حق

پاسخگوی احکام 1
۱۳۹۰/۰۴/۰۹, ۲۲:۲۴
سلام
خدا قوت
آيا آهنگ هاي سامي يوسف مشكلي دارد؟
چون من يا مولودي يا مداحي يا آهنگ هاي سامي يوسف رو گوش ميدم مي خوام بدونم يه وقت مشكلي نداره؟
يا حق

به نام خدا و سلام بر شما
وقت بخیر

همانطوری که در مباحث پیشین به طور مفصل عرض شده است، طبق نظر برخی از مراجع تقلید، هر موسیقی ای حرام نیست.

و در موسیقی حرام نیز ملاک حرمت، نشاط آور بودن یا نبودنش نیست؛ بلکه همانطور که در مباحث پیشین گذشت، ملاک لهوی بودن و تناسب آن با مجالس گناه هست.

تشخيص این موضوع هم به نظر خود مکلّف و عرف متدینین بستگی دارد و اگر موسيقى اين گونه نباشد به خودى خود اشکال ندارد.

به عبارت دیگر:

موسیقی ای که انسان را از یاد خدا غافل کند و به گناه و حرام سوق بدهد، مسلما حرام هست؛ و اما در موارد دیگر اگر غیر لهوی و غیر مطرب باشد، گوش دادنش حرام نیست.

اما منظور از موسیقی لهوی چیست؟

در سوالی از مقام معظم رهبری اینطور فرموده اند:

لذا:

اگر موسیقی ای که شما گوش می دهید اینگونه نیست، طبق نظر ایشان حرام نیست. تشخیص موضوع هم بر اساس شناخت و عرف متدینین، بر عهده خود شماست.

------------------------------

البته دقت بفرمایید که مطلبی که عرض شد، نظر مقام معظم رهبری و مراجع دیگری همچون آیت الله مکارم هست. و همانطور که در پست های قبلی گذشت، نظرات مراجع تقلید در این خصوص مختلف هست و هر کسی در مورد موسیقی و احکام آن، لازم هست به فتوای مرجع تقلید خود مراجعه کند.

------------------------------

در ادامه توجه شما را به دو سوال دیگری که در این خصوص از دفتر مقام معظم رهبری شده است جلب می کنم:

س 1131: آيا شخصيت نوازنده و محل نواختن و يا غرض و هدف از آن در حکم موسيقى تأثير دارد؟

ج: موسيقى حرام، موسيقى مطرب و لهوى مناسب با مجالس لهو و گناه است و گاهى شخصيت نوازنده يا کلام همراه آهنگ يا مکان و يا ساير شرايط در اينکه موسيقى تحت عنوان موسيقى مطرب و لهوى حرام و يا عنوان حرام ديگر قرار بگيرد مؤثر است مانند اينکه بر اثر آن امور، منجر به ترتّب فساد شود.

س 1132: آيا معيار حرمت موسيقى فقط مطرب و لهوى بودن آن است يا اينکه ميزان تحريک و تهييج آن هم تأثير دارد؟ و اگر باعث حزن و گريه شنونده شود، چه حکمى دارد؟ خواندن و شنيدن غزلهايى که به‌صورت سه ضرب و همراه با موسيقى خوانده مى شوند، چه حکمى دارد؟

ج: ملاک آن ملاحظه کيفيت نواختن موسيقى با در نظر گرفتن همه خصوصيات و ويژگيهاى آن است و اينکه از نوع موسيقى مطرب و لهوى مناسب با مجالس لهو و گناه باشد، هر موسيقى که به حسب طبيعت خود از نوع موسيقى لهوى باشد، حرام است اعم از اينکه مهيّج باشد يا خير و موجب ايجاد حزن و اندوه و حالات ديگر در شنونده بشود يا خير و هرگاه غزل هايى که همراه با موسيقى خوانده مى شوند به‌صورت غنا و آواز لهوى مناسب مجالس لهو و لعب در آيند، خواندن و شنيدن آنها حرام است.

---------------------------------------------
منبع: استفتائات مقام معظم رهبری

✿ عاشق قرآن ✿
۱۳۹۰/۰۵/۰۲, ۱۵:۴۵
سلام و خسته نباشید
یه سوال برام پیش اومده بود بهتر دیدم تو این تاپیک مطرح کنم متاسفانه زمان برای مطالعه تاپیک رو نداشتم و فقط به پرسش اکتفا کردم
من مدتیه موسیقی رو از همه نوعش ترک کردم اما الان یه مشکل بزرگ دارم اون هم فیلمهای سینمایی ایرانی است......
مثال میزنم فیلم اخراجی ها 3 من این فیلم رو همین الان دیدم برام سوال پیش اومد که موسیقی استفاده شده تو این فیلم100در100حرامه اولا چرا این موسیقی تو فیلم ایرانی پخش میشه ثانیا منی که در حال ترکم و فیلمهای ایرانی رو دوست دارم چون کمدی هستن و من هم طبع شوخی دارم باید با این مشکل چه کنم اگه فیلم نبینم که افسرده میشم اگه ببینم که بازم افسرده میشم چون دل مولا رو شکوندم حالا چه کار باید بکنم؟؟؟؟؟

قاری قرآن
۱۳۹۰/۰۵/۰۲, ۱۵:۵۸
];456888]ثانیا منی که در حال ترکم و فیلمهای ایرانی رو دوست دارم چون کمدی هستن و من هم طبع شوخی دارم باید با این مشکل چه کنم اگه فیلم نبینم که افسرده میشم اگه ببینم که بازم افسرده میشم چون دل مولا رو شکوندم حالا چه کار باید بکنم؟؟؟؟؟

با سلام
من فقط نظر خودمو میگم ، ببخشید اگه اشتباه میکنم
موسیقی زمانی حرام میشه که انسان رو تحریک به عمل غیر اسلامی یا شادی بیش از اندازه بکنه
یااینکه انسان رو از خدا دور وغافل کنه
موسیقی اخراجیها که استفاده شد درسته حرام بود ولی به نظر من چون توی طنز گنجانده شده بود جنبه طنزشو بروز داد . پس فکر نمیکنم اشکالی داشته باشه اگه این فیلم رو دیده باشین
دل آقامون وقتی میشکنه که یه بجه شیعه گناه کنه و از خدا دور بشه
وقتی دلش به درد میاد که ببینه مسلمان داره به شیطان لبیک میگه
شما میتونی این فیلمهای مجاز ایرانی رو ببینی و گناه هم نکنی به شرطی که شادی بیش از اندازه به شما دست نده . دین اسلام دین شادیه ولی در حد واندازه اسلامی

ابن عربی
۱۳۹۰/۰۵/۰۴, ۱۴:۱۱
مسئله غنا و موسیقی از مسائل پیچیده فقهی است و هیچگاه اتفاق نظری در ملاک تشخیص موسیقی حرام از حلال وجود نداشته و فقها در این مورد هرگز به نظر واحدی نرسیده اند.
در واقع پاسخ غالب آنها در این خصوص بجای رفع تردید و شبهه ، بیشتر باعث ایجاد ابهام و سر در گمی گردیده است!!!
حالا چرا؟! عرض می کنم. ( لطفا دقت فرمایید ).
شما از هر روحانی یا فقیهی که بپرسید آقا ! آیا فلان موسیقی حرام است یا حلال؟ بجای آن که صریحا به شما پاسخ دهد ، جواب بسیار نا معقول و مضحکی به شما تحویل می دهد و بعبارت دیگر بجای حل مسئله ، خود دوباره معما طرح می کند !!!
جواب او چیست؟! بنده عرض می کنم ، پاسخ غالب آنها این است!
میفرمایند اگر این موسیقی مناسب مجالس لهو و لعب باشد حرام است و الا نه !!!
وجدانا این شد جواب؟!!!
ما داریم مورد مشخصی را مطرح می کنیم ، مثلا فلان خواننده یا آهنگ با مشخصاتی کاملا واضح و معین ، آن وقت این آقا بجای پاسخ صریح بله یا نه ، خود دوباره معما طرح میکند!
اصلا مفهوم مجلس لهو و لعب ، مفهومی مبهم و نا مشخص است! ممکن است مجلسی با آهنگی خاص با توجه به نوع افرادی که در آن شرکت نموده اند ، مجلس لهو محسوب نشود و مجلس دیگری با همان آهنگ ، ولی با حضور افرادی لاقید و فاسد ، مجلس لهو و لعب محسوب شود!
اساسا هیچگاه نظر فقها و علمای دینی در این خصوص نظری واحد نبوده است. مثلا مرحوم آیه الله گلپایگانی هر گونه استفاده از آلات موسیقی و استماع موسیقی و خرید و فروش ابزار آن را حرام می دانستند ، در صورتی که امام چنین نظری نداشتند و بعضی از موسیقی ها را تایید می نمودند و باز عده ای پا را فراتر نهاده و حتی خواندن قرآن با آهنگهای رایج را حرام دانسته و می دانند. ( دوستان اهل فن و اهل مطالعه بخوبی واقفند که الحان قرآنی بر اساس مقامات موجود در موسیقی عرب وضع گردیده اند ، از قبیل مقام حجاز ، نهاوند ، بیات ، صبا ، رست و... که در موسیقی عرب هم کار برد دارند ، جهت اطلاع بیشتر لطفا به دو کتاب جلوه های موسیقایی هنر تلاوت و همچنین معماری تلاوت ، تالیف استاد حاج غلامرضا شاه میوه اصفهانی مراجعه فرمایید ).
بعضی فقها هم نظر دیگری دارند که کلا با نظریات و فتواهایی که عرض نمودم متفاوت است و آن این است که حلال و حرام بودن موسیقی تابع فرد است! ( بعبارت دیگر حرمت موسیقی امری نسبی است نه مطلق ) ؛ یعنی ممکن است آهنگی شما را دچار حالتی غیر عادی و مثلا شهوانی نماید و همین آهنگ ، برای شخص دیگری هیچ حالت غیر عادی ایجاد نکند ، بلکه احیانا برای او بیدار کننده حسی معنوی و ملکوتی باشد. پس این آهنگ خاص برای شما حرام بوده و برای آن شخص بخصوص حلال می باشد! مثلا بنده شخصا زمان استماع صوت بی نظیر خواننده مصری ام کلثوم ، ملقب به کوکب الشرق ، حالتی کاملا عرفانی و معنوی پیدا می کنم ، ولی ممکن است شخص دیگری ، حالت دیگری پیدا کند!
بگذریم
به هر حال هیچ اتفاق نظری در این خصوص وجود ندارد. اطمینان داشته باشید که عرایض بنده ، بر اساس تحقیقات چندین ساله حقیر در این خصوص و بررسی انواع و اقسام کتب فقهی و رساله های عملیه و مکاتبات متعدد و سوالات مختلف از علما در این خصوص ( چه تلفنی و چه حضوری ) و همچنین آگاهی نسبتا خوب از دانش موسیقی و شناخت مقامات و گوشه ها و ملودیهای مختلف مربوط به آن ابراز گردیده ، نه از روی سطحی نگری و تعصب و...و شما عزیزان هم بعد از مطالعه منابع مختلف به جوابی غیر از این نخواهید رسید( البته اگر با دیدی کاملا علمی وعمیق و محققانه و خالی از تعصب وارد عرصه تحقیق و تفحص گردید ، نه با دیدگاهی سطحی و نپخته مانند بعضی دوستان که حتی از این مسئله واضح و غیر قابل انکار هم غافلند که حتی تلاوت قرآن با چنین اصوات ملکوتی بر اساس قواعد علم موسیقی و مقامات و گوشه های مختلف موسیقی عرب انجام می گیرد ولذا نفی موسیقی بصورت مطلق اساسا امکانپذیر نمی باشد ، مگر اینکه حتی خواندن قرآن با آهنگهای رایج را هم حرام بدانیم ! دوستان عزیز! موسیقی که فقط کار برد آلات موسیقی نیست ، تلاوت قرآن هم از انواع موسیقی محسوب می شود ). موفق و سلامت باشید.
با تشکر

✿ عاشق قرآن ✿
۱۳۹۰/۰۵/۰۴, ۲۲:۲۶
به نظر من کلا نفس موسیقی آدم رو از پا میندازه
من یه مدتی عادت کرده بودم تا ناخوش میشدم
موسیقی گوش میدادم تا خوش بشم
تا سرحال بودم باز هم موسیقی گوش میدادم تا
سرحال بمونم من اصلا قدرت و تمرکز
حواس نداشتم با وجود این آفت........
الان از موقعی که موسیقی را کنار گذاشتم راحت تر
فکر میکنم تصمیم میگیرم به مولام فکر میکنم اما
قبلا اصلا جایی برای این مسائل وجود نداشت!!!!
من الان حتی نمیتونم فکرشو بکنم که به خاطر
چهارتا ساز مسخره بیام و دل امام غریبم رو بشکنم
واقعا وقتی فکر میکنم میبینم اصلاااااااااااااا
اصلا اصلاااااااااا ارزش نداره به خاطر یه لحظه
خوشی من یه عمر مولای من ناراحت و رنجور باشه
با این دید اگه نگاه کنید میبینید همه ی موسیقی ها حرامه
من الان دقیقا با این دید نگاه میکنم دست خودمم نیست
خیلی حساس شدم میدونم اما این حساس بودن به نظرم واجبه
حالا با مشکل فیلم ها نمیدونم واقعا چکار کنم ساده ترین فیلم
رو هم که میبینی یه جاش از اینطور آهنگ ها داره که این روزا بدجور
باب شده و راحت رواج پیدا کرده.....

میقات
۱۳۹۰/۱۱/۲۶, ۱۱:۴۷
مسئله غنا و موسیقی از مسائل پیچیده فقهی است و هیچگاه اتفاق نظری در ملاک تشخیص موسیقی حرام از حلال وجود نداشته و فقها در این مورد هرگز به نظر واحدی نرسیده اند.

با سلام و درود

در این که لهو حرام است و موسیقی لهوی هم حرام است، اتفاق نظر وجود دارد.

لازم به ذکر است که احکام دینی ثابت هستند، و این موضوعات و مصادیق احکامند که در حال تغییرند.

به بیان دیگر، حکم حرمت لهو، از همان ابتدا تا کنون ثابت است، ولی موضوع لهو می تواند بر حسب تشخیص عرف، و متناسب با زمان، تغییر کند.

در واقع پاسخ غالب آنها در این خصوص بجای رفع تردید و شبهه ، بیشتر باعث ایجاد ابهام و سر در گمی گردیده است!!!
حالا چرا؟! عرض می کنم. ( لطفا دقت فرمایید ).
شما از هر روحانی یا فقیهی که بپرسید آقا ! آیا فلان موسیقی حرام است یا حلال؟ بجای آن که صریحا به شما پاسخ دهد ، جواب بسیار نا معقول و مضحکی به شما تحویل می دهد و بعبارت دیگر بجای حل مسئله ، خود دوباره معما طرح می کند !!!
جواب او چیست؟! بنده عرض می کنم ، پاسخ غالب آنها این است!
میفرمایند اگر این موسیقی مناسب مجالس لهو و لعب باشد حرام است و الا نه !!!
وجدانا این شد جواب؟!!!
ما داریم مورد مشخصی را مطرح می کنیم ، مثلا فلان خواننده یا آهنگ با مشخصاتی کاملا واضح و معین ، آن وقت این آقا بجای پاسخ صریح بله یا نه ، خود دوباره معما طرح میکند!

اگر شما با شأن و جایگاه فقیه آگاهی داشته باشید می دانید که شأن او بیان حکم شرعی است و تشخیص مصادیق و موضوعات بر عهده خود شخص مکلف است و اگر مجتهد هم نظری بدهد نظر شخصی است و الزامی (شرعی از باب وجوب تبعیت از مجتهد و مرجع تقلید) نمی آورد.

البته این که کسی به تشخیص او اعتماد کند و این تشخیص را بر تشخیص خود ترجیح بدهد، حرف دیگری است.

لذا مجتهد معیار را بیان می کند و هر فردی متناسب با موردی که برایش پیش می آید به آن معیار مراجعه می کند. در موراد شک نیز، حرمتی وجود ندارد و حلال است.

از این رو موضوع موسیقی نیز مانند موارد دیگر یک معیاری دارد که هر شخص باید با آن معیار، موارد حلال و حرام را شناسایی کند. موارد مشکوک هم حلال است.

البته ممکن است انتظار داشته باشید که برای هر فردی یک مجتهدی باید همیشه همراه او باشد تا به هر موردی که برخورد کرد حکم شرعی همان مورد و شخص و خواننده خاص را بگوید. این تصور منطقی و معقول نیست.

اصلا مفهوم مجلس لهو و لعب ، مفهومی مبهم و نا مشخص است! ممکن است مجلسی با آهنگی خاص با توجه به نوع افرادی که در آن شرکت نموده اند ، مجلس لهو محسوب نشود و مجلس دیگری با همان آهنگ ، ولی با حضور افرادی لاقید و فاسد ، مجلس لهو و لعب محسوب شود!

لهو تعریف مشخص دارد. در این تردیدی نیست که همه افراد موسیقی، لهو نیستند، و هیچ فقیهی این را نگفته و نمی تواند بگوید که هر موسیقی ای لهوی است.

لهوی بودن آن است که متناسب با مجالس لهو و خوشگذارنی و مجالس فسق و گناه باشد. این مفهوم نا مشخصی نیست.

همه فقهاء برای تشخیص موضوعات و مصادیق، عرف را معیار شناسایی و تشخیص می دانند. در این جا نیز تشخیص لهو، بر عهده عرف است. بله شهر با شهر و یا عرف با عرف می تواند معیار تشخیص لهو در آنها متفاوت باشد ولی این به معنای نبودن معیاری مشخص نیست.

ضمنا این گونه که شما بیان کرده اید نیست، معیار حکم شرعی نوعی است نه شخصی، یعنی اگر موردی در عرف جامعه ای لهوی محسوب می شود، آن مورد برای همه آن عرف حرام است ـ ولو شخصی یا اشخاصی بگویند که این برای شخص ما اثری ندارد.

اساسا هیچگاه نظر فقها و علمای دینی در این خصوص نظری واحد نبوده است. مثلا مرحوم آیه الله گلپایگانی هر گونه استفاده از آلات موسیقی و استماع موسیقی و خرید و فروش ابزار آن را حرام می دانستند ، در صورتی که امام چنین نظری نداشتند و بعضی از موسیقی ها را تایید می نمودند و باز عده ای پا را فراتر نهاده و حتی خواندن قرآن با آهنگهای رایج را حرام دانسته و می دانند.

فرق است بین این که معیار حرمت را آلت موسیقی بودن بدانند، یا معیار، لهوی بودن باشد.

توضیح: یک معیار می تواند این باشد که ملاک حرمت موسیقی، استفاده از آلت و ابزار موسیقی است لذا هر آن چه آلت موسیقی محسوب می شود هر صدایی که از آن بیرون آید حرام است.

یک معیار دیگر این است که بین لهوی و غیر لهوی بودن تفاوت می گذارد، لذا هر صدایی ـ ولو از ابزار موسیقی بیرون بیاید ـ را حرام نمی داند بلکه صدا و آهنگی که لهوی باشد را حرام می داند.

پس باید توجه داشت که این جا دو معیار و مبنای جداگانه فقهی ـ اصولی مطرح است، و نمی توان از روی ذوق سلیقه یکی را صحیح و نسبت به دیگری ادعای بطلان داشت. اینها نیاز به بحثهای علمی و استدلالی دارد.

ضمنا همه فقهاء (اعم از آنهایی که مبنای اول را دارند و یا آنهایی که مبنای دوم را انتخاب کرده اند) لهو را حرام می دانند ولو خواندن آیات قرآن به صورت لهو باشد. روشن و واضح است که نمی توان گفت چون قرآن است پس حلال است زیرا حکم حرمت راجع به قرآن خواندن نیست بلکه راجع به لهو است.

بعضی فقها هم نظر دیگری دارند که کلا با نظریات و فتواهایی که عرض نمودم متفاوت است و آن این است که حلال و حرام بودن موسیقی تابع فرد است! ( بعبارت دیگر حرمت موسیقی امری نسبی است نه مطلق ) ؛ یعنی ممکن است آهنگی شما را دچار حالتی غیر عادی و مثلا شهوانی نماید و همین آهنگ ، برای شخص دیگری هیچ حالت غیر عادی ایجاد نکند ، بلکه احیانا برای او بیدار کننده حسی معنوی و ملکوتی باشد. پس این آهنگ خاص برای شما حرام بوده و برای آن شخص بخصوص حلال می باشد! مثلا بنده شخصا زمان استماع صوت بی نظیر خواننده مصری ام کلثوم ، ملقب به کوکب الشرق ، حالتی کاملا عرفانی و معنوی پیدا می کنم ، ولی ممکن است شخص دیگری ، حالت دیگری پیدا کند!

لطفا صاحب این فتوا و آدرس فتوای ذکر شده را بیان کنید.

همان طور که عرض کردم معیار جعل حکم شرعی، نوعی است نه شخصی، یعنی اگر موردی در عرف جامعه ای لهوی محسوب می شود، آن مورد برای همه آن عرف حرام است ـ ولو شخصی یا اشخاصی بگویند که این برای شخص ما اثری ندارد.

بعضی دوستان که حتی از این مسئله واضح و غیر قابل انکار هم غافلند که حتی تلاوت قرآن با چنین اصوات ملکوتی بر اساس قواعد علم موسیقی و مقامات و گوشه های مختلف موسیقی عرب انجام می گیرد ولذا نفی موسیقی بصورت مطلق اساسا امکانپذیر نمی باشد ، مگر اینکه حتی خواندن قرآن با آهنگهای رایج را هم حرام بدانیم !

موسيقي به هر صداي موزون و آهنگين مي تواند اطلاق شود، حتي صداي آواز پرندگان و ...؛ ولي در عرف امروزي بر آن آهنگهايي اطلاق مي گردد كه در نواختن آن از وسائل نوازندگي استفاده مي شود. به عبارت ديگر، امروزه بر نوع خاصي از آهنگ اطلاق موسيقي مي شود.

لذا بحث از حرام بودن یا نبودن موسیقی، آن آهنگی است که از ابزار مخصوص موسیقی بیرون می آید، نه هر صدای موزون و آهنگینی.

بنابر این این گونه نیست که هر موسیقی ای لهوی باشد.

saye.nice
۱۳۹۰/۱۱/۳۰, ۲۳:۰۱
هرکسی یه نظری داره ولی اصلا چرا باید ما مسلمونا ما بچه شیعه ها واسه آرامش حالت روحی(حالا به قول بعضیا که میگن بعضی وقتا نیازه) به گوش کردن آهنگ رو کنیم؟!
راه های دیگه ای هستن که با انجام دادن اونا هم به هدفت که رضایت خدا و خشنودی آقاست میرسی و هم به طرف موسیقی نمیری که لازم بشه این شبهات پیش بیاد
فقط بایدعاشق راهت باشی و با چشم دل صدا هایی رو که میشنوی انتخاب کنی
خود شخص من با شنیدن تلاوت آیایات آرامش میگیرم و هیچ میلی برای شنیدن آهنگ ندارم حتی مجاز

melika babaie
۱۳۹۰/۱۲/۰۱, ۱۲:۴۰
سلام. در مورد موسیقی که اکثرا میگن اونی حرامه که انسان رو تحریک یا از یاد خدا غافل کنده باید بگم منم تا قبل اینکه از آقای مکارم بپرسم و راجع به این موضوعات حت یاز نظر علمی تحقیق کنم همین نظر رو داشتم ولی اشتباهه.
طبق نظریه علمی دانشمندان حتی خارج از کشور موسیقی روی شریان های بدن تاثیر میذاره و با گوش دادن آن شریان ها گشاد و با قطع اون به حالت اولیه برمیگرده و در دراز مدت این روند باعث بیماری جسمی(که اسمش خیلی سخت بود یادم رفته) میشود. دوم اینکه چون 70درصد بدن را آب تشکیل میدهد موسیقی باعث ارتعاشات در بدن میشود و طبق بررسی های انجام شده که حتما در مقالات علمی دیدید موسیقی هایی که از نظر اسلام هم حرام اعلام شده با گوش دادن اینها تمام مولکول های آب بدن تغییر میکند و..... کلی دلیل علمی دیگه هم داره که میدونیم حرام بودن خیلی مسائل از دیداسلام به علت دلیل علمی و مضر بودن برای بدن انسان است اما خیلی هاش که هنوز ثابت نشده و خیلی هاش رو هم ما نمیفهمیم واسه این اسلام گفته حرامه مثه مسواک زدن در زمان پیامبر که چون مردم آن زمان دلیل علمی آن را نمیفهمیدند پیامبر کلی درمورد ثواب مسواک و...گفتند که مردم این کار را انجام بدن.
در مورد دلیل شرعی که مراجع عظام در مورد موسیقی میگن اصلا اصلا این نیست که اگه حالتت عوض شد این موسیقی حرامه من دقیقا همینو پرسیدم بهم گفتن نه ممکنه یه موسیقی حتی غمگین باشه و شما رو غمگین کنه اما جزو موسیقی های حرام دسته بندی شده باشه خلاصه میتوان گفت موسیقی که مربوط به مجالس عروسی و تولد و...است حرام اعلام شده حتی اگه یه موسیقی مثلا مجاز و غمگین باشه یعنی اگر موسیقی را گوش میدید و ببینید که آیا این موسیقی رو در این مجالس میتوان استفاده کرد و جواب بله باشه جزو همین موسیقی هاست. البته دامنه وسیعی داره که چون سوال اساسی بود چند سال پیش واسه من کلی راجع بهش مقاله و...خوندم. درهرصورت بهتره به قول دوستمون برای آرامش دنبال چیز واقعی که آرامش بخشه باشیم نه این چیزا. یا علی

شهید علی اصغر پازوکی
۱۳۹۰/۱۲/۰۱, ۲۱:۰۷
موسیقی بما هو موسیقی جایز

ghazal-1
۱۳۹۱/۰۵/۰۵, ۲۱:۲۲
ترانه تصور کنید از جان لنون هم حرامه؟:Cheshmak:

حقیقت
۱۳۹۱/۰۵/۰۵, ۲۲:۰۲
موسیقی شما را از حالت واقعیتان بیرون می آورد

با آهنگ حقیقی زندگی ، زندگی کنیم

به نام خدا
۱۳۹۱/۰۵/۱۹, ۲۱:۲۶
ادیت شد...

خادمة المهدی
۱۳۹۱/۰۵/۲۰, ۰۵:۵۱
ملاک حرمت موسیقی

1_انسان راازحالت طبیعی خارج کند(غم یاشادی شدید)

2_مخصوص مجالس طرب باشد

البته بنده مقلدآقای خامنه ای هستم وتابع سخن ایشان.

ودرجواب اون دوستی که گفتندچرااحکام تغییرمیکنند بایدبگم که خوب احکام دوقسم هستندثابت ومتغیر

حرام بودن آهنگ هم دلایل مختلف داردمثلا بعضی آهنگ ها خودآهنگ حرام نیست بلکه محتوای آن حرام است مثلا زن خوانده یاخواننده زمان طاغوت بامفهوم
بد خوانده ولی ما شاهدهستیم که جمهوری اسلامی همین آهنگ راباصدای خواننده ای زمان پخش میکند چون آهنگ مشکل ندارد.

گاهی خواننده مشکل ندارد وموسیقی مشکل داراست وموارددیگرکه نیازبه بحث گسترده تردارد.

امادرجواب دوست دیگرکه گفتنذاسلام باهنرمخالف است.دوست عزیزاسلام کی باهنر مخالفت کرده؟
اسلام تنهابامسایلی که برراه خداپرستی سنگ انداخته مخالفت کرده.
اگربامجسمه سازی مخالفت کرده مجسمه ای که بت باشدبوده یاازاین قبیل .اتفاقااگرهنری مثل نقاشی که آیات خدارابه تصویرمیکشدنه تنهامخالف نیست
بلکه تشویق به تدبردرآیات خداهم میکند.
تاجایی که من اطلاع دارم موسیقی هرگزبه طورمطلق منفوروحرام نیست.
ایرادشمااینجات که هنررافقط درموسیقی خلاصه کرده ومیگوییداسلام باآن مخالف است.
خوب شمااگرازقسمتی ازاسلام خوشتان نمی آید لازم نیست انگ بی هنری به اسلام بزنید.دوستان برای شمامثال هنرهای اسلامی رازدند
ومن تکرارنمیکنم.
نکته آخر
دراسلام موسیقی به طورمطلق حرام نیست.وازآنجا که دراسلام هرچیزی چارچوبی دارد شنیدن موسیقی هم قوانین وچارچوب خاص دارد
.دین اسلام دین شخص نیست وبافلان خواننده یاموزیسین دشمنی شخصی ندارد بلکه قواعدکلی را
ارایه داده که بایدمسلمانان به آن مراجعه کنند.

yahya63
۱۳۹۱/۰۵/۲۰, ۱۰:۲۲
سلام
واقعا یکی از مواردی که حکمش به شدت مبهم هست همین مسئله موسیقی هست که به خاطر کم کاری متاسفانه تکلیف این حکم کامل مشخص نیست.
باز هم متاسفانه مراجع دینی ما یک حکم کلی گفتن و دیگه تشخیص رو گذاشتن به عهده خود مخاطب.که این امر طبیعتا منجر میشه به نظرات مختلف و گاها بدعت زا.
چرا روحانیون گرامی ما مصداقهایی برای موسیقی حرام مشخص نمیکنن.چرا به جوونها الگو نمیدن که آقا این موسیقی حرام هست و این موسیقی حلال.اینکه ملاک رو بزاریم روی لهوی بودن،خوب برای یک نفر این موسیقی لهوی هست و برای کسی دیگه نیست.میگین تشخیصش بار عرف هست!!!!
کدوم عرف؟؟؟؟عرف تهرانی از نوع بالاشهرش یا عرف تهرانی از نوع جنوب شهرش؟؟؟؟
متاسفانه خیلی از احکام اساسی تو جامعه ما هست که (رک بگم)باعث درست اجرا نشدنش شما دوستان روحانی هستین.چون تکلیف رو به طور واضح برای مخاطب مشخص نمیکنید.همینطور که میبینید این طور ملاک کلی دادن منجر میشه به اینکه یکی میاد تو سایت و میگه موسیقی فلانی هم حرام هست!!!!!
اینقدر این عرفی کردن و سپردن به عرف مضحک هست که حتی یکی از اساتید دانشگاه که خیلی هم معروف هستش و خیلی طرفدار داره میاد و اعلام میکنه که موسیقی یک نوع دارو هست!!!هر کدومش میتونه توی جای خودش استفاده بشه.چه راکش و چه شادش و چه غمگینش!!!!
این صحبتها نتیجه همین نوع پاسخ گفتن و فرار از ایجاد یک الگو هست.
همین الان خیلی از موسیقیها از همین صدا و سیمای ما پخش میشه که حتی مربوط به گروهای شیطان پرستی هست اما متاسفانه به خاطر اینکه مردم رو به همراه مصداق با موسیقی حرام آشنا نکردیم هیچ کس(مردم عادی)حتی لحضه ای هم در مورد حرام بودن این موسیقی شک نمیکنه.
داد و بی داد که در حفل ما رندی نیست که برش شکوه برم داد ز بیداد کشم.http://sat.no.tc/Yahoo_smilies/33.gif

نتگرد
۱۳۹۱/۰۷/۱۵, ۲۰:۵۲
خسته نباشید فراوان
استماع آهنگ بدون كلام چه حكمى دارد؟
متشکرم

نور
۱۳۹۱/۰۷/۱۷, ۱۹:۵۰
خسته نباشید فراوان
استماع آهنگ بدون كلام چه حكمى دارد؟
متشکرم

با سلام و عرض ادب

گوش دادن به آهنگ محرک و لهوی که متناسب با مجالس عیش و طرب است، حتی درصورتی که بدون کلام باشد،جایز نیست.

استفتا از دفتر مقام معظم رهبری در قم

yanoor
۱۳۹۱/۱۲/۰۳, ۱۹:۵۴
موسیقی سه قسم است :
1- حرام 2- حلال 3- مشتبه

موسیقی حرام ====موسیقی مطرب

موسیقی حلال ===همان که از صدا و سیما می شنویم

البته وارد توضیحات کامل آن فعلا نمی شوم

موسیقی مشتبه === موسیقی که یقین نداریم حرام است

و شک داریم که حلال است

خادم حسین ع
۱۳۹۱/۱۲/۰۴, ۰۳:۳۵
سلام علیکم
موسیقی به هر نوع حرام هست نوع حلال ان این است که مثلا گیتار را بدست بگیریم و انرا بزمین بزنییم و بشکنیم صدایی که از شکستن ان در می اید حلال هست و دیگر نیازی به ان نیست.
لذا هر نوع موسیقی حرام هست تا انجا که بنده می دانم حالا شرایط روز اجبار کرده و مجبوریم که بشنوییم و قبول کنیم.
در پناه حق

yanoor
۱۳۹۱/۱۲/۰۷, ۰۷:۱۴
موسیقی سه قسم است :
حرام - حلال - شبهه ناک

ادامه دارد انشاالله ........

ف.م.
۱۳۹۱/۱۲/۰۷, ۱۹:۱۴
سلام خسته نباشید
من نمی دانم که چه کسی گفته که اسلام با هنر مخالفت دارد ولی بهش پیشنهاد می کنم یه سری به کتابخانه بزند و ببیند که چند تا کتاب در مورد هنر در اسلام نوشته شده است
اما در مورد موسیقی که گفتید مراجع مشخص کنن که کدومش حلاله و کدومش حرام: یه روز ما هم این حرف را به استادمون گفتیم، استاد هم در جواب گفت که میخواید من فردا انواع موسیقی رو بیارم و باهاش برقصم تا ببینید که کدوم حرومه و کدوم حلال؛
این که نمیشه هر آدمی تا یه درجه ای غنا داشتن یا نداشتن موسیقی ها رو تشخیص میده، و چون موسیقی از اون چیزهایی که هر روز طرح و نقش عوض می کنه امکان آموزشش نیست
در مورد حلال و حرام بودن موسیقی هم باید بگم که این یه بحث بیهوده است چون چه حلال و چه حرام تأثیر خودش رو میگذاره
با توجه به تحقیقاتی که طی چند سال اخیر در مورد موسیقی شده و امسال به نتیجه رسیده ولی خب نمی دونم اعلام همگانی شده یا نه چون (یکی از اساتیدی که جزو این گروه بوده این خبر رو به من داد) موسیقی در هر حال و با هر نوعش حرام است
همان طور که معصوم علیه السّلام فرمودند: موسیقی مانند شراب است.
و طبق آیه قرآن شراب هم منفعت دارد و هم ضرر ولی ضررهایش از منفعتش بیشتر است به خاطر همینه که حرام شده است.
پس اگر می خوایم به مقامی برسیم که اولیای خدا رسیدند از این یه ذره منفعت بگذریم
موفق باشید التماس دعا

حقیقت
۱۳۹۱/۱۲/۰۷, ۲۰:۱۳
به نظر بنده موسیقی انسان را از آنی که هست دور می کند...

چون عمیقا با روح در ارتباط است جسم را به زحمت می اندازد

به عنوان مثال می توان به سوله های پر از شهید در زمان جنگ در شهر من اشاره کرد که با آهنگ های مذهبی وار وقتی شما وارد این سوله پر از شهید می شدید با تغییر احساسات تصمیماتی سریع می گرفتید و برای به جنگ رفتن ثبت نام می کردید

تاکید می کنم یک ساعت قبل و بعد از هر موسیقی تصمیم نگیرید...

خادم حسین ع
۱۳۹۱/۱۲/۰۸, ۰۵:۴۶
موسيقي بر دو قسم است:

1 ـ موسيقى که به نظر عرف مردم، مطرب، و متناسب با مجالس لهو و لعب و عياشي و عیش و نوش باشد. این قسم موسیقی حرام است .
2 ـ موسيقى غير مطرب و معمولى كه انسان را به هيجان شهوى وادار نمي‌ كند . این قسم موسیقی حرام نیست. نیز اگر موسیقی مشکوک باشد که آیا از قسم حرام است یا از قسم حلال؛ گوش دادن به این موسیقی مشکوک هم اشکال ندارد ، گرچه خوب است که انسان احتیاط کند.

آیت الله خامنه ای، استفتائات ، سوال1127

بهتر است از موسیقی دوری کرد سودی ندارد و بس.

nashenass
۱۳۹۲/۰۶/۰۶, ۱۰:۵۵
یه نکته ای که تو مضرات موسیقی هست و اینجا نبود و علمای علم اخلاق خیلی بهش حساسن و توجه دارند از بین رفتنه همت انسان است.می گن آدمایی که اهلهه موسیقی هستن و معتاد به اون آدمای کم همتی هستن.
با عرض سلام و خسته نباشید
من نه اومدم اینجا فوش بدم نه چیزی فقط برای اولین بار به این سایت اومدم بحث های انجمن رو دیدم که شوکه شدم شدیدا همون لحظه گفتم کاش میمردم این حرفهاتونو نمیدیدم

خوب برم سراغ حرفام

اولا دوست عزیز عکس پروفایلتونو عوض کنین بهتره چون عکس دختره جایز نیست حجاب اسلامی نداره این همه برادر تو این سایت هستش با دیدن عکس گناه میکنن

دوما یک دفعه رقص و شطرنج و ... رو هم حرام کنین باید صبح تا شب گریه کنیم اشکال نداره ما ایرانیا دوست داریم همیشه سیاه پوش باشیم زنجیر بزنیم سینه بزنیم و صبح تا شب گریه کنیم بد بختی ایرانیا اینه

سوما به جای این بحث ها آموزشهایی بزارین که به درد پیشرفت مملک بشه که روز به روز میریم عقب و عقب تر

بعدشم هم سن و سالهای ما دارن هر روز تو کشور ژاپن و آمریکا و... دارن یه چیز جدید اختراع میکنن ما اومدیم اینجا از حرام و حلال صحبت میکنیم تا چی بشه؟!!!!!!شغل ایجاد میکنین؟جوانای بیکار شاغل میشن؟اقتصادمون میره بالا؟فرهنگه مون میره بالا؟

چقدررررررررررررررررررر ما ایرانیااااااااااااااااااا ااااااا بد بختیم میگن خوش بودن حرامه برو فقط گریه کن ارمنی با این که مسلمون نیست ولی 1000 مرتبه از ما مسلمونا بهتره ریش گذاشته تا اومده زانو دکمه ی لباسش تا آخر بسته تسبیح دستش صلوات میفرسته صبح تا ظهر برو پیشش واسه یک امضا روشوه میگیره باور نمیکنین برین شهرداری منطقه 1 از دور نگاه کنین میفهمین همشون مسلمونن دیگه ریش گذاشتن تسبیح دستشونه

حرف آخر شما الکی ادعای مسلمونی کنین من نه دعا میکنم نه نماز میخونم ولی دست خیلیا رو گرفتم ببینیم اون دنیا شما میرین بهشت یا امثال ماها

منتظر منتقم فاطمه(س)
۱۳۹۲/۰۶/۰۶, ۱۱:۳۱
با عرض سلام و خسته نباشید
من نه اومدم اینجا فوش بدم نه چیزی فقط برای اولین بار به این سایت اومدم بحث های انجمن رو دیدم که شوکه شدم شدیدا همون لحظه گفتم کاش میمردم این حرفهاتونو نمیدیدم

خوب برم سراغ حرفام

اولا دوست عزیز عکس پروفایلتونو عوض کنین بهتره چون عکس دختره جایز نیست حجاب اسلامی نداره این همه برادر تو این سایت هستش با دیدن عکس گناه میکنن

دوما یک دفعه رقص و شطرنج و ... رو هم حرام کنین باید صبح تا شب گریه کنیم اشکال نداره ما ایرانیا دوست داریم همیشه سیاه پوش باشیم زنجیر بزنیم سینه بزنیم و صبح تا شب گریه کنیم بد بختی ایرانیا اینه

سوما به جای این بحث ها آموزشهایی بزارین که به درد پیشرفت مملک بشه که روز به روز میریم عقب و عقب تر

بعدشم هم سن و سالهای ما دارن هر روز تو کشور ژاپن و آمریکا و... دارن یه چیز جدید اختراع میکنن ما اومدیم اینجا از حرام و حلال صحبت میکنیم تا چی بشه؟!!!!!!شغل ایجاد میکنین؟جوانای بیکار شاغل میشن؟اقتصادمون میره بالا؟فرهنگه مون میره بالا؟

چقدررررررررررررررررررر ما ایرانیااااااااااااااااااا ااااااا بد بختیم میگن خوش بودن حرامه برو فقط گریه کن ارمنی با این که مسلمون نیست ولی 1000 مرتبه از ما مسلمونا بهتره ریش گذاشته تا اومده زانو دکمه ی لباسش تا آخر بسته تسبیح دستش صلوات میفرسته صبح تا ظهر برو پیشش واسه یک امضا روشوه میگیره باور نمیکنین برین شهرداری منطقه 1 از دور نگاه کنین میفهمین همشون مسلمونن دیگه ریش گذاشتن تسبیح دستشونه

حرف آخر شما الکی ادعای مسلمونی کنین من نه دعا میکنم نه نماز میخونم ولی دست خیلیا رو گرفتم ببینیم اون دنیا شما میرین بهشت یا امثال ماها

عرض سلام و ادب خدمت شما سرور گرامی.
درباره موسیقی پست 123 رو مطالعه بفرمایید.

یک آیه از قرآن و یا حدیثی از امامان بیاور که گفته باشند شادی حرام است و همش باید عزادار بود.

امام علی(ع) میگه اسلام را با من نسنجید. بلکه مرا با اسلام بسنجید.

اونهایی هم که تو شهرداری منطقه یک رشوه میگیرن و هزار کار اشتباه دیگه میکنند.ربطی به اسلام نداره. مگه اسلام گفت این کار رو بکنن. اسلام رشوه رو حرام اعلام کرد.

یک یا چند مثال بزنید که ما روز به روز عقب افتاده تر میشیم.

دوست عزیز. و اما درباره کلام آخرتون.
قطعا کسانی که دم از دین میزنند و فساد میکنند بهشت نمیروند.
اما کسانی هم که شکر خدا را به جا نمیاورند بهشت نمیرن. حتی اگه هزار و یک حسن داشته باشند.
یکی از لبه راست پشت بوم میوفته پایین (افراط)
یکی از لبه چپ پشت بوم میوفته پایین (تفریط)

nashenass
۱۳۹۲/۰۶/۰۶, ۱۲:۲۱
عرض سلام و ادب خدمت شما سرور گرامی.
درباره موسیقی پست 123 رو مطالعه بفرمایید.

یک آیه از قرآن و یا حدیثی از امامان بیاور که گفته باشند شادی حرام است و همش باید عزادار بود.

امام علی(ع) میگه اسلام را با من نسنجید. بلکه مرا با اسلام بسنجید.

اونهایی هم که تو شهرداری منطقه یک رشوه میگیرن و هزار کار اشتباه دیگه میکنند.ربطی به اسلام نداره. مگه اسلام گفت این کار رو بکنن. اسلام رشوه رو حرام اعلام کرد.

یک یا چند مثال بزنید که ما روز به روز عقب افتاده تر میشیم.

دوست عزیز. و اما درباره کلام آخرتون.
قطعا کسانی که دم از دین میزنند و فساد میکنند بهشت نمیروند.
اما کسانی هم که شکر خدا را به جا نمیاورند بهشت نمیرن. حتی اگه هزار و یک حسن داشته باشند.
یکی از لبه راست پشت بوم میوفته پایین (افراط)
یکی از لبه چپ پشت بوم میوفته پایین (تفریط)

بله قرآن یا آیه ای نیومده ولی امثال شما حرام میکنین.شادی های ما تو این ایران چیه بازی کامپیوتری هستش میگین صحنه ی بد داره حرامه پاسور یا شطرنج بازی میکنیم فلسفه میارین آخرش مفهومتون میره سمت حرام.با یک دختر و پسر دوست نشیم گناه.خوب چطوری بشناسیمش؟همینطوری بریم دم خونه شون دستشو بگیریم ببریم خونه یا بعضی از ملا ها بریم چندین زن رو صیغه کنیم ببریم خونه گناه نشه خوب باید یک مدت هم دیگرو ملاقات کرد تا شناختش بعدش ازدواج کرد

اصلا بعضی سوالاتی دوستان معرفی میکنن که سوالات پیش پا افتاده ای هستش مثال عرض کنم فیلم سانسور دیدن حرامه یا نه بازی کامپیوتر حرام یا نه به سیاه و سفید شطرنج نگا کنیم حرام یا نه یعنی چی؟؟؟؟؟؟؟
نمیدونم این چه سوالایی هستش که دوستان عزیز میپرسن

اینا به جای خود حالا لطف کنین شما عرض کنین که میگین که یک آیه از قرآن و یا حدیثی از امامان بیاور که گفته باشند شادی حرام است و همش باید عزادار بود.
من که نمیدونم کدوم شادی همه رو حرام کردین لطف کنین اونایی که شادی هستش ولی حرام نیست بفرمایین تا با اونا شادی کنیم؟

حالا بگم چرا ما عقب افتادیم به الفرض یه جایی استخدام میکنه مثلا شرکت کامپیوتر.میخواد گزینش کنه سوالاش کلا از احکام و دین اسلام و.... این جور سوالا هستش خوب چه ربطی به کامپیوتر داره؟یا سوال میکنه نماز میخونی یا نه از من پرسیدن گفتم به شما چه من میدونم و خدا.یا یک سوال دیگه پرسید نماز جمعه میری؟نماز ظهر چند رکعت هستش؟خوب این سوالا چه ربطی داره اگه اینارو بلد بودم استخدام رسمی میکردن ولی چون بلد نبودم رد کردن در حالی که کارت بسیج داشته باشی راحت استخدام میشی ریش داشته باشی استخدامی تسبیح دستت باشه جلوی رییس نماز بخونم صلوات بفرستم استخدامم ولی اونی که واقعا از کامپیوتر چیزی میدونه ولی از احکام سرش نمیشه کلا بیکاره چرا؟

خوب این 1 دلیل بود که به شما عرض کردم که چرا کشور ما روز به روز عقب میفته ولی اگه خواستین مثال های دیگری هم به دوستان اشاره میکنم

اینم گفته باشم اونایی که دست کسی رو میگیرن کمک میکنن مطمینا اونا هم یاد خدا هستن خدا رو میشناسن که این کارو میکنن بترس از اونی که ادعای مسلمونی میکنه

آخر سر هم عرض کنم اگه بی ادبی کردم که به بعضی ها برخورد از اینجا معذرت خواهی کنم جون من دوست ندارم کسی ازم ناراحتی داشته باشه.با تشکر

ولایت پذیر
۱۳۹۲/۰۶/۰۶, ۱۲:۲۴
وقتی از علائم آخرالزمان مشاهده میشه که خوانندگی باب میشه در مملکت خودمون هم نوبره!
کشور اسلامی خوانندگی زنان رو به طرقی
طرف عقده ای هست میخواهد غیر محارمش خلقی براش به به و چه چه کنند
سازمان ارشاد هم که اخرشه.تازگی یه البوم اومده بیرون که چی البوم لعنت به من!
پیامبر فرمود کسی خودش را لعنت نکنه حال بیا سازمان ارشاد را ارشاد کن
هر چه بگنندد نمکش میزنند وای به روزی که بگندد نمک
مملکت از دستشون خارج شده.پلیس اصلا توجهی به امر به معروف و نهی از منکر نداره و مثل گوسفند منتظریم یکی بیاد با چوب دورمون کنه.
شاید نیاز باشه کمتر از شهدا حرف بزنیم و خودمون رنگ رفتار اسلامی بگیریم و برخورد اسلامی کنیم

yanoor
۱۳۹۲/۰۶/۰۶, ۱۲:۳۲
انواع موسیقی:

1- حلال 2- حرام 3- مشکوک

حرام یا مطرب که ویژه مجالس لهو و لعب است و حلال که عموما از صدا و سیما می شنویم و موسیقی مشکوک در حکم حلال است زیرا اطمینان به حرام بودنش نداریم

ولایت پذیر
۱۳۹۲/۰۶/۰۶, ۱۲:۳۲
قبلا نوار ها و سخنرانی حاج کافی را در زمان شاه معدوم گوش میگرفتم در باره سینما و مضراتش ایراد میفرمود.حالا هر چی نگاه میکنم تا بدتر نباشیم داریم مثل زمان شاه میشیم.
میفرمود برای بچه هاتون مجسمه نخرید الان دارن مجسمه بازیکن میتراشن امروز هم دیدم مجسمه بعضی بزرگان مملکت را دارن میسازن
آدم حرف کدومشون را باور کنه حرف اسلامی یا عمل اسلامی!
اصلا اسلام چه میگه؟!
آخه یا درسته یا غلط؟
داره خیانتمیشه به جوانانی که پاکند و نمیخوان آلوده بشن.مملکت شده برای چنتا جغله احمق که چنتا رئیس رئوسای ناخرد از غرب زدگی شون برای این مملکت مایه میزارن
باور کنید از کشتار در سوریه بدتره از غزه و فلسطین بدتره
طرف حواسش نیست داره با دستای خودش خون یه جمعی را تو شیشه میکنه میگه تو جهان باب شده
بزرگترین کشور مسلمان اینجاست
ارزشهای خودمون را به ادیان باطل گذشته نفروشیم

yanoor
۱۳۹۲/۰۶/۰۶, ۱۲:۳۳
حرمت موسیقی در قرآن

در (http://www.askquran.ir/thread24422-6.html)

http://www.askquran.ir/thread24422-6.html#post627169

منتظر منتقم فاطمه(س)
۱۳۹۲/۰۶/۰۶, ۱۲:۵۰
بله قرآن یا آیه ای نیومده ولی امثال شما حرام میکنین.شادی های ما تو این ایران چیه بازی کامپیوتری هستش میگین صحنه ی بد داره حرامه پاسور یا شطرنج بازی میکنیم فلسفه میارین آخرش مفهومتون میره سمت حرام.با یک دختر و پسر دوست نشیم گناه.خوب چطوری بشناسیمش؟همینطوری بریم دم خونه شون دستشو بگیریم ببریم خونه یا بعضی از ملا ها بریم چندین زن رو صیغه کنیم ببریم خونه گناه نشه خوب باید یک مدت هم دیگرو ملاقات کرد تا شناختش بعدش ازدواج کرد

اصلا بعضی سوالاتی دوستان معرفی میکنن که سوالات پیش پا افتاده ای هستش مثال عرض کنم فیلم سانسور دیدن حرامه یا نه بازی کامپیوتر حرام یا نه به سیاه و سفید شطرنج نگا کنیم حرام یا نه یعنی چی؟؟؟؟؟؟؟
نمیدونم این چه سوالایی هستش که دوستان عزیز میپرسن

اینا به جای خود حالا لطف کنین شما عرض کنین که میگین که یک آیه از قرآن و یا حدیثی از امامان بیاور که گفته باشند شادی حرام است و همش باید عزادار بود.
من که نمیدونم کدوم شادی همه رو حرام کردین لطف کنین اونایی که شادی هستش ولی حرام نیست بفرمایین تا با اونا شادی کنیم؟

حالا بگم چرا ما عقب افتادیم به الفرض یه جایی استخدام میکنه مثلا شرکت کامپیوتر.میخواد گزینش کنه سوالاش کلا از احکام و دین اسلام و.... این جور سوالا هستش خوب چه ربطی به کامپیوتر داره؟یا سوال میکنه نماز میخونی یا نه از من پرسیدن گفتم به شما چه من میدونم و خدا.یا یک سوال دیگه پرسید نماز جمعه میری؟نماز ظهر چند رکعت هستش؟خوب این سوالا چه ربطی داره اگه اینارو بلد بودم استخدام رسمی میکردن ولی چون بلد نبودم رد کردن در حالی که کارت بسیج داشته باشی راحت استخدام میشی ریش داشته باشی استخدامی تسبیح دستت باشه جلوی رییس نماز بخونم صلوات بفرستم استخدامم ولی اونی که واقعا از کامپیوتر چیزی میدونه ولی از احکام سرش نمیشه کلا بیکاره چرا؟

خوب این 1 دلیل بود که به شما عرض کردم که چرا کشور ما روز به روز عقب میفته ولی اگه خواستین مثال های دیگری هم به دوستان اشاره میکنم

اینم گفته باشم اونایی که دست کسی رو میگیرن کمک میکنن مطمینا اونا هم یاد خدا هستن خدا رو میشناسن که این کارو میکنن بترس از اونی که ادعای مسلمونی میکنه

آخر سر هم عرض کنم اگه بی ادبی کردم که به بعضی ها برخورد از اینجا معذرت خواهی کنم جون من دوست ندارم کسی ازم ناراحتی داشته باشه.با تشکر

خسته نباشید دوست عزیز.
عصبانیت خوب نیستا!
شانس آوردم کنارت نیستم فکر کنم اگه پیشت بودم تو گوششم میزدی.

من کاره ای نیستم که چیزی رو حروم یا حلال کنم.

علمای عزیز هم گفتن اگه شادی ای که باعث فساد نشه (گناه در پی نداشته باشه) اشکال نداره.
و گفتن اگه یه شادی باعث گناه بشه اشکال داره.
حالا دوست عزیز اون شادی ای که باعث گناه بشه اسمش شادی هست؟

هرچند این بحث خارج از موضوع تاپیک هست.ولی میگم.
یه چیز دیگه من عقب گردی تو ایران نمیبینم.هر کشوری که دین رسمیش هر چی باشه.
کسی که میخواد کار بکنه باید به اصول اون کشور پایبند باشه.در غیر این صورت مثلا اگه کسانی که به اصول کشوری پایبند نباشد و در نظام کار کنند نتیجه این میشه که سعی در از بین بردن اصول نظام میشن.اونوقت هر گروهی که بیاد رو کار کل اصول یک نظام رو تحت شعاع قرار میده.این بحث در تمام کشورها اتفاق میوفته.پس به این کار عقب گرد نمیگن.

nashenass
۱۳۹۲/۰۶/۰۶, ۱۴:۰۲
خسته نباشید دوست عزیز.
عصبانیت خوب نیستا!
شانس آوردم کنارت نیستم فکر کنم اگه پیشت بودم تو گوششم میزدی.

من کاره ای نیستم که چیزی رو حروم یا حلال کنم.

علمای عزیز هم گفتن اگه شادی ای که باعث فساد نشه (گناه در پی نداشته باشه) اشکال نداره.
و گفتن اگه یه شادی باعث گناه بشه اشکال داره.
حالا دوست عزیز اون شادی ای که باعث گناه بشه اسمش شادی هست؟

هرچند این بحث خارج از موضوع تاپیک هست.ولی میگم.
یه چیز دیگه من عقب گردی تو ایران نمیبینم.هر کشوری که دین رسمیش هر چی باشه.
کسی که میخواد کار بکنه باید به اصول اون کشور پایبند باشه.در غیر این صورت مثلا اگه کسانی که به اصول کشوری پایبند نباشد و در نظام کار کنند نتیجه این میشه که سعی در از بین بردن اصول نظام میشن.اونوقت هر گروهی که بیاد رو کار کل اصول یک نظام رو تحت شعاع قرار میده.این بحث در تمام کشورها اتفاق میوفته.پس به این کار عقب گرد نمیگن.

نه این چه حرفیه میزنین من بزنم؟
گفتیم یه بحثی در این مورد داشته باشیم تا به یک نتیجه ای برسیم

در ضمن نگفتین چیکار کنیم که شاد باشیم مملکت ما کلا شادی هامونو گرفته یا حرام کردن و یا....دیگه شادی واسمون نزاشته

نمیخواستم اینو بگم ولی مجبور شدم بگم من نمیگم مسلمون نیستم کافرم منم به نوبه ی خودم مثل شما مسلمونم حق انتخاب دارم ولی نمیزارن حق انتخاب کنم یکی دیگه از عقب افتادن اقتصادمون و بیکاری جوانان اینکه به جای اینکه این همه مسجد بسازن مثلا تو یک خیابون 5 تا مسجد بزنن 1 مسجد بزنن بقیشو خرج درست کردن کارخونه یا شرکت کنن که 2 یا 3 نفری بره اونجا کار کنه نمیگم مسجد نزنن ما مسلمونیم مسجد باید داشته باشیم نمیخوام بگم یه مسجدی هستش تو شهرمون چندین میلیارد خرج میکنن تا مرجع تقلیدمون بره اونجا 2 یا 3 کلمه حرف بزنه بعدش بره همون طرف میتونه تو یک مجد کوچیک هم سخرانی کنه به جای چندین میلیارد خرج کردن واسه مسجد بریم کارخونه بزنیم که با یک تیر 2 نشون میزنیم هم اقتصاد میره بالا و هم جوانا شاغل میشن

بیاین یه خورده روشن فکر باشیم دعا کردن و نماز خوندن یک طرف روشن فکریمون یک طرف دیگه همه چیز و حرام نکنیم

نزول دادن حرامه چرا بانک 10 میلیون وام میده آخر سر 13 تومن میگیره حرام نیست اون حلاله؟

یا قمار میکنن به الفرض با پاسور این حرامه ولی نفری که میره سر منبر 1 ساعت از کوه دشت میگه 2 تومن میگیره حرام نیست خیلی هم حلاله

الان هم سن سالهای ما تو اون یکی کشورها دارن بهترین زندگی میکنن ولی ما چی کانال تلویزیون نگا میکنم 5 کانال داریم اکثرا یه نفری تو صندلی نشسته از احکام میگه از اسلام میگه از دین میگه به خدا همشو یاد گرفتیم 360 روز داشته باشیم بیش از نصفش وفات و عید هستش تعطیلیم اولین کشوری هستیم که این همه تعطیل های الکی داری وسط 2 تا تعطیلی اون روز رو هم تعطیل میکنن فقط ما ایرانیا منتظریم روز وفات بیفته اونقدر گریه کنیم یا جوگیر بشیم که خودی نشون داده باشیم یه چیزی محکم بزنیم تو سرمون بقیه بیان نزارن که بگن بابا این بخاطر امام حسین چیکارا میکنه داشت خودشو میکشت یا اینکه با قمه چاقو شمشیر بزنیم وسط سرمون خون بریزه بگیم وای مسلمون واقعی اینه

من الان زندگی میکنم من حال زندگی میکنم صبح تا شب به این حرام و حلال فکر کنم باید هیچ کاری نکنم چون همه چی حرامه باید به چوبه ی دار برم تا خودمو خلاص کنم

الان خیلیا دوست داشتن که منو بگیرن یه کاری کنن که به غلط افتادن بیوفتم یا یه کاری میکردن که خونوادم نتونن پیدا کنم یه جایی سر به زیرم میکردن که داره با اسلام در میفته نه دوستان من با اسلام مسلمونی کاری ندارم من خودم هم مثل شما مسلمونم ولی زیاده روی نمیکنم یه جور میخوام حرف دلمو بگم درسته آزادی بیان تو کشور نیست با ترس این حرفامو گفتم خدا عاقبت منو بخیر کنه ولی فشارهای زیاد باعث شده که حرف دلمو بگم

yanoor
۱۳۹۲/۰۸/۰۳, ۱۵:۵۱
نکات جالب در مورد موسیقی (فقط مقلدین آیت الله العظمی بهجت وارد شوند )

بسم الله الرحمن الرحیم

آیا می دانید که طبق نظر آیت الله العظمی محمد تقی بهجت فومنی دامت برکاته هر نوع موسیقی که با آلات موسیقی نواخته شود اشکال دارد.
می تونید به سایت ایشون مراجعه کنید
http://www.mt-bahjat.com/index.php?o...=137&Itemid=45 (http://www.mt-bahjat.com/index.php?option=com_content&task=view&id=137&Itemid=45)
بخشهایی از متن سایت را در زیر می بینید:
معيار حرمت موسيقى
1756. آيا معيار حرمت موسيقى فقط مطرب و لهوى بودن آن است يا اين كه ميزان تحريك و تهييج آن هم تأثير دارد؟ و اگر باعث حزن و گريه شنونده شود، چه حكمى دارد؟
ج. مطرب بودن قيدى است كه در غنا مطرح است نه در موسيقى و اصل اطراب شأنى، معيار حرمت است و نيز هر تحريك و تهييجى كه سبب فرح يا حزن شود اما در موسيقى تلهّى (نواختن موسيقى لهوى) با آلات معدّه‏ى (دستگاه‏ها و ابزار ويژه‏ى موسيقى) مطلقا جايز نيست، بلكه استعمال آن‏ها در غير لهو هم بنابر احتياط واجب جايز نيست.
1757. 1) كدام موسيقى حرام است و آيا گوش دادن به آن براى رفع خستگى ناشى از كار يا افسردگى و مانند آن اشكال دارد؟
ج. آن‏چه مطرب است، از حيث غناى حرام است و از حيث لهو با آلات موسيقى، پس مطلقا حرام است و اگر استعمال آن‏ها در غير لهو باشد، بنابر احتياط جايز نيست.

http://www.askquran.ir/thread9362.html

yanoor
۱۳۹۲/۰۸/۰۳, ۱۶:۱۰
حکم دینی انواع موسیقی چیست ؟ (http://www.askquran.ir/thread41971.html)

http://www.askquran.ir/thread41971.html#post635963

ابوترابی
۱۳۹۳/۰۶/۱۷, ۱۴:۰۳
از نظر تمامی مراجع معظم تقلید گوش دادن به آهنگی که غنا نداشته باشد و مناسب مجالس لهو و لعب و خوشگذرانی و اگر خوف فتنه در میان نباشد اشکال ندارد

Raamz110
۱۳۹۴/۰۲/۱۴, ۱۶:۱۱
موسیقی از سبک رپ به طوری که راجب به موضوعات اجتماعی و سیاسی باشد و به بررسی آن بپردازد و آن را با مردم درد دل کند حرام است؟ موسیقی که از سبک رپ آدم رو به تلاش کردن برای رسیدن به هدف مثبتشان تشویق می کند حرام است؟ و به صورت کلی ، موسیقی های خواننده ی معروف مملکت به نام یاسر بختیاری معروف به یاس حلال هست یا حرام؟

معین
۱۳۹۴/۰۲/۲۰, ۰۷:۲۷
با نام و یاد دوست

http://askdin.com/gallery/images/80/1_11.png

کارشناس بحث: استاد شفا

شفا
۱۳۹۴/۰۲/۲۳, ۱۱:۳۶
موسیقی از سبک رپ به طوری که راجب به موضوعات اجتماعی و سیاسی باشد و به بررسی آن بپردازد و آن را با مردم درد دل کند حرام است؟ موسیقی که از سبک رپ آدم رو به تلاش کردن برای رسیدن به هدف مثبتشان تشویق می کند حرام است؟ و به صورت کلی ، موسیقی های خواننده ی معروف مملکت به نام یاسر بختیاری معروف به یاس حلال هست یا حرام؟

سلام علیکم

طبق نظر رهبری:

هر موسيقى که به حسب طبيعت خود از نوع موسيقى لهوى مضلّ عن سبيل الله باشد، حرام است اعم از اينکه مهيّج باشد يا نباشد و موجب ايجاد حزن و اندوه و حالات ديگر در شنونده بشود يا نشود،

و در صورتى که موسيقى مناسب با مجالس لهو و گناه نباشد و مفسده‏اى هم بر آن مترتّب نگردد، دليلى بر حرمت آن وجود ندارد.