PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : سوالات متفرقه در مورد خمس و زکات و کفارات

کاوشگر
۱۳۸۶/۰۸/۲۱, ۱۹:۰۰
زكات را برای چه چیزهایی باید داد؟ چطور باید داد؟ توی خانواده كی باید بده؟

شهيدان
۱۳۸۶/۰۸/۲۲, ۱۲:۲۰
زكات را برای چه چیزهایی باید داد؟ چطور باید داد؟ توی خانواده كی باید بده؟

زكات برای چه چیزهایی بايد داد؟

زكات نه چيز واجب است: اول: گندم. دوم: جو. سوم: خرما. چهارم:كشمش. پنجم: طلا. ششم: نقره. هفتم: شتر. هشتم: گاو. نهم: گوسفند.

چطور بايد داد؟

هر كدام از متعلقات زكات نصاب خاصي دارند كه براي روشن شدن نصاب هركدام بهتره به رساله مرجع تقليدتون مراجعه كنيد

توي خانواده كي بايد بدهد ؟

اگر كسى مالك يكى ازاين نه چيز باشد، با شرايط‏ى كه در رساله آمده (مالك آن، بالغ و عاقل و آزاد باشد و بتواند در آن مال تصرف كند.) ومال هم به نصاب رسيده باشد براو واجب است بپردازد

براي اينكه كاملا جواب خودرا بگيريد حتما به رساله مرجع تقليد بخش احكام زكات مراجعه كنيد.

a3emoon
۱۳۸۷/۰۳/۰۵, ۲۱:۱۹
با سلام و خسته نباشد .
آيا پولي كه خمس داده نشده را مي توان صدقه داد ؟( قسمتي يا همه پول )

سخن آشنا
۱۳۸۷/۰۳/۱۸, ۱۷:۴۰
با سلام و خسته نباشد .
آيا پولي كه خمس داده نشده را مي توان صدقه داد ؟( قسمتي يا همه پول )

به نام خدا

با عرض سلام

همه مراجع به غیر از آیات عظام تبريزي و وحيد: خير، مالي كه به آن خمس تعلق گرفته، تا خمس آن را ندهد، نمي‏تواند بدون اجازه حاكم شرع در آن تصرف كند؛ هر چند قصد پرداخت خمس را داشته باشد.(وضيح‏المسائل مراجع، م 1790؛ خامنه‏اي، اجوبة، س 936؛ نوري، توضيح المسائل، م‏1786)

آیت الله العظمی تبریزی : مالي كه به آن خمس تعلق گرفته، چنانچه قصد پرداخت خمس را نداشته باشد، نمي‏تواند بدون اجازه حاكم شرع در آن تصرف كند و اگر قصد دادن خمس را دارد، بنابر احتياط واجب، نمي‏تواند تصرف كند(توضيح‏المسائل مراجع، م 1790)
آیت الله العظمی وحيدخراسانی: خير، مالي كه به آن خمس تعلق گرفته، تا خمس آن را ندهد، نمي‏تواند بدون اجازه حاكم شرع در آن تصرف كند؛ هر چند قصد پرداخت خمس را داشته باشد؛ مگر آنكه تصرفات او اعتباري و در سهم خود باشد (مانند فروختن و صلح كردن آن)( توضيح‏المسائل، م 1798)
با توجه به فتوای فوق چون صدقه دادن نیز نوعی تصرف در مال مخمس است تا زمانی که خمس پرداخت نشده شخص مانند دیگر تصرفات حق تین نوع تصرف را نیز ندارد
یا حق

ابرار
۱۳۸۷/۱۰/۳۰, ۱۶:۵۳
خمس به دو قسمت منقسم مي‏شود: سهم امام و سهم سادات. سهم امام همان‏گونه كه از قرآن و روايات استفاده مي‏شود، ملك شخصي پيامبر و امام نمي‏باشد، بلكه پيامبر و امام، مسئول تصرّف در آن هستند و به اندازه نياز شخصي مي‏توانند تملّك كنند. ولايت امام، بر گرفتن و مصرف خمس است و به معناي ملكيت شخصي او نيست. مالكيت خدا نيز بر قسمتي از خمس (سهم امام) از مقوله مالكيت اعتباري است كه عرف مي‏تواند براي خدا اعتبار كند نه مالكيت شخصي، چرا كه عقلاي قوم چنين مالكيت شخصي را براي خداي متعال وضع نكرده‏اند. به گونه‏اي كه اگر پيغمبر اكرم (صلي‌الله‌عليه‌و‌آله) در فروش اموال خمسي از ناحيه خدا وكالت داشته باشد با فروش آن، از مالكيت اعتباري خداوند خارج شده و بها و ثمن آن وارد ملكيت خدا شود؛ چنان‏كه در مالكيت‏هاي شخصي و عرفي متداول چنين مي‏باشد. مضاف بر اين، مالكيت اعتباري براي خدا و رسولش توأم با هم معنا ندارد، خواه اين نوع ملكيت در عرض هم باشند يا در طول هم قرار گرفته باشند.(1)

از آن‏جايي كه صدقه بر ذرّيه رسول خدا (صلي‌الله‌عليه‌و‌آله) تحريم شده، مقرّر گرديده است كه حكومت اسلامي به جاي صندوق صدقات، از صندوق خمس به آنان كمك كند

اما اگر مراد از آن، ملكيت تكويني باشد از دايره موضوع بحث ما خارج مي‏گردد، زيرا بحث ما در قلمرو احكام فقهي بر اساس اعتبارات عقلايي است، نه دقتهاي عقلي و فلسفي كه در اين‏گونه موضوعات زمينه مناسبي ندارد؛ چنان‏كه قراين موجود نيز اين معنا را تأييد مي‏كند، زيرا خداوند احتياجي به مال خمسي ندارد و آن‏چه از اموال در اختيار بشر است، مال خداست.

در صورتي كه مالكيت به مفهوم اولويت در تصرّف براي خدا و پيامبر باشد، اعتبار چنين مالكيتي براي خدا در اين‏گونه موارد از نظر عقلا مانعي ندارد، بلكه در نگاه آنها معقول و معتبر خواهد بود. بنابر اين كلمه «فأنّ للّه خمسه» يعني اين‏كه صاحب اختيار و آن كسي كه ولايت بر خمس دارد، حضرت حق مي‏باشد. كلمه «للرسول» نيز همين معنا را مي‏رساند؛ يعني رسول خدا هم ولايت در تصرّف دارد، چرا كه جزو اعتباريات عقلاني است و ادله خمس چنين امري را معقول مي‏شمارد. همان‏گونه كه وحدت سبك و سياق نيز بر اولويت در تصرف دلالت و تأكيد دارد، چرا كه تفكيك ميان مالكيت خدا و رسول در آيه خمس، خلاف ظاهر است و نمي‏توانيم مالكيت خدا را از باب اولويت در تصرّف بر مالكيت اعتباري حمل كنيم، اما از واژه «للرّسول و لذي القربي» مالكيت شخصي استنباط نماييم. اين نوع برداشت، خلاف ظاهر آيه است و حمل مفهوم آيه بر خلاف ظاهر، احتياج به قرينه و دليل قابل توجهي دارد، در صورتي كه دلايل، خلاف آن را مي‏رساند؛ بلكه چنين تفكيكي ميان مالكيت خدا و رسول در اين آيه، مخالف نصوص روايي و فتواي فقها نيز مي‏باشد.(2)
خمس اموال، نه به صورت بودجه حكومتي است كه در هر عصر و زمان بايد به حكومت عادل داده شود و نه جزء اموال شخصي امام معصوم و جانشينان آنهاست كه بتوانند شخصاً تملّك نمايند، بلكه امام و فقها، صاحب اختيار در گرفتن خمس و صرف قسمتي از آن در مصالح سادات و بخش اعظمي از آن در راه ترويج اسلام و تقويت حوزه‏هاي علميه و... مي‏باشند؛ چنان‏كه سيره علماي صالح و مراجع عظام همواره بر اين امر جاري بوده و تا ظهور امام عصر (عج) ادامه خواهد داشت

به همين دليل هنگامي كه از امام رضا (عليه‌السلام) سؤال مي‏شود آن‏چه مال خداست، در نهايت مال چه كسي است؟ مي‏فرمايد: آن‏چه مال خداست، مال رسول اوست: «و ما كان لرسول الله فهو للامام؛(3) و آن‏چه مال رسول الله است، پس آن، عيناً مال امام مي‏باشد». شايد به همين دليل در السنه و افواه شيعيان، خمس به سهم سادات و مال امام تقسيم و تعبير مي‏شود.

در حديثي ديگر علي بن راشد مي‏گويد: به امام ابي الحسن الثالث گفتم: اموالي به ما مي‏دهند و مي‏گويند: براي ابو جعفر است كه پيش ما باقي مانده، با آن اموال چه كنيم؟ امام فرمود: «ما كان لابي بسبب الامامة فهو لي و ما كان غير ذلك فهو ميراث علي كتاب الله و سنة نبيّه؛ هر چيزي كه به دليل مقام امامت براي پدرم بوده، الان مال من است و هر چيزي كه از ناحيه شخصي و غير از منصب امامت از پدرم باشد، جزء ميراث او محسوب مي‏شود كه طبعاً مطابق كتاب خدا و سنّت پيامبر (صلي‌الله‌عليه‌و‌آله) بين ورثه تقسيم مي‏شود.»

سهم امام همان‏گونه كه از قرآن و روايات استفاده مي‏شود، ملك شخصي پيامبر و امام نمي‏باشد، بلكه پيامبر و امام، مسئول تصرّف در آن هستند

بنابر اين، نظريه كساني كه معتقدند خمس، ملك شخصي پيامبر و امام است، درست نيست، بلكه آنها متولّي گرفتن و مصرف كردن خمس در راه پيشبرد اسلام و مسلمانان مي‏باشند.

امام خميني (ره) نيز در كتاب ولايت فقيه تصريح مي‏كند به اين‏كه خمس، يك نوع مالياتي است كه در اختيار حكومت اسلامي قرار مي‏گيرد، چرا كه سهم امام و سادات، يك ثروت كلاني است كه بي‏شك براي سير كردن شكم سادات فقير و يتيم و درمانده، وضع و تشريع نشده است، ولي از آن‏جايي كه صدقه بر ذرّيه رسول خدا (صلي‌الله‌عليه‌و‌آله) تحريم شده، مقرّر گرديده است كه حكومت اسلامي به جاي صندوق صدقات، از صندوق خمس به آنان كمك كند و اين، تبعيض نيست، بلكه مي‏خواهد سادات از زكات واجب كه مخصوص مستمندان غير سادات است و مي‏تواند در عمران و آباداني بلاد اسلامي نقش اساسي داشته باشد، استفاده نكنند.

در هر صورت، به عقيده نگارنده، خمس اموال، نه به صورت بودجه حكومتي است كه در هر عصر و زمان بايد به حكومت عادل داده شود و نه جزء اموال شخصي امام معصوم و جانشينان آنهاست كه بتوانند شخصاً تملّك نمايند، بلكه امام و فقها، صاحب اختيار در گرفتن خمس و صرف قسمتي از آن در مصالح سادات و بخش اعظمي از آن در راه ترويج اسلام و تقويت حوزه‏هاي علميه و... مي‏باشند؛ چنان‏كه سيره علماي صالح و مراجع عظام همواره بر اين امر جاري بوده و تا ظهور امام عصر (عج) ادامه خواهد داشت.

گوگوری مگوری
۱۳۸۸/۰۲/۱۴, ۱۸:۵۲
سوالی در مورد محاسبه خمس یک حساب بانکی:
با سلام خدمت همه
یه سوال در مورد نحوه حساب کردن خمس دارم. ان شاء الله که کارشناسان سایت پاسخ کاملی بدهند و ما رو از گیجی در بیارن.
من مقلد مقام معظم رهبری هستم.
این مثال منو جواب بدین.

فرض کنید سر سال خمسی من 26 اسفند هست.
دو سال پیش یه حساب بانکی باز کردم. 100 هزار تومنش کسب خودم بود و 50 هزار تومنش هدیه بود. پس مجموعش میشه 150 هزار تومن. آخر سال که همش دست نخورده باقی مونده بود، 20 هزار تومن خمس دادم. در نتیجه 130 هزار تومن (80 هزار تومن کسب + 50 هزار تومن هدیه) باقی موند.
گیجی من از اینجا شروع میشه. به اون 130 هزار تومن قبل، 100 هزار تومن کسب خودم و 20 هزار تومن هدیه اضافه کردم. 20 هزار تومن هم سود کل حساب بانکی من شد. در نتیجه مجموعا میشه 270 هزار تومن.

1. اگر بدون اینکه نیت کنم از کدام یک از این پولها که توی حساب قاطی هستند، پولی بردارم مثلا 50 هزار تومن از مجموع 270 هزار تومن بردارم و خرج کنم و آخر سال 220 هزار تومن تو حسابم بمونه چقدر باید خمس بدم؟

2. اگر از مجموع 270 هزار تومن، 200 هزار تومن به یه نفر قرض بدم آخر سال، خمس حساب بانکیم که 70 هزار تومن تهش باقی مونده چقدر میشه. (میزان هدیه و مالی که قبلا خمسشو دادم و تو حسابم مونده و همچنین سود بانکی و موارد دیگه ای که از حسابم کم شده گیجم می کنه. نمی دونم چه جوری باید خمسشو حساب کنم.) همین طور اون آدمی که بهش قرض دادم، قرضشو مثلا 9 ماه بعد به من برگردونه حالا فکر کنم باید خمسشو بدم. چقدر باید خمس بدم؟ آخه معلوم نمیشه چقدرش هدیه است چقدرش کسب خودم چقدرش سود بانکه.

اگه این مثالم رو حل کنید و نحوه حساب کردن خمس توی این موارد رو به من بگین و منو از گیجی درآرین خیلی ممنون میشم.

parsa
۱۳۸۸/۰۲/۱۵, ۰۳:۵۸
به نام خدا و سلام
اینکه میگن پول خمس داده شده با خمس داده نشده قاطی نشه، منظور مقدارش هست نه وجود خارجیش.

شما سال گذشته 100 تومن سود کسب داشتید که 20 تومنش رو خمس دادید و 80 مونده
50 تومن هم که هدیه بوده و هدیه طبق فتوای مقام معظم رهبری خمس نداره.

پس از سال گذشته 130 تومن پول دارید که دیگه لازم نیست خمسش رو بدین و اصطلاحا مخمّس شده است.

امسال دوباره 100 تومن سود کسب و 20 تومن سود بانکی بهش اضافه شده که باید خمس این 120 تومن رو فقط بدین. (چون اون 20 تومن هدیه طبق فتوای رهبری، خمس نداره.)

به عبارت دیگه:

شما الان 270 تومن پول در حسابتون دارید.
130 تومنش مال سال گذشته هست که خمسش رو دادید.
می مونه: 140
از این 140 تومن، 20 تومنش هدیه هست و خمس نداره

لذا فقط خمس 120 تومن رو باید بدین. (100 تومن سود کسب + 20 تومن سود بانکی)

-----------------------

1. اگر بدون اینکه نیت کنم از کدام یک از این پولها که توی حساب قاطی هستند، پولی بردارم مثلا 50 هزار تومن از مجموع 270 هزار تومن بردارم و خرج کنم و آخر سال 220 هزار تومن تو حسابم بمونه چقدر باید خمس بدم؟نگاه کنید، تا قبل از رسیدن سال خمسی، همه اونو هم می تونید بردارید. چون هنوز اصلا خمس بهش تعلق نگرفته.
اما اگر سال خمسی تون رسید و هنوز خمس رو حساب نکردید، مقدار 130 تومن که از سال قبل مشخصه مال خودتونه رو می تونید تصرف کنید، ولی بیشتر از اون رو اگر خواستید بردارید، تا قبل از تخمیس، نمیشه.

2. اگر از مجموع 270 هزار تومن، 200 هزار تومن به یه نفر قرض بدم آخر سال، خمس حساب بانکیم که 70 هزار تومن تهش باقی مونده چقدر میشه. (میزان هدیه و مالی که قبلا خمسشو دادم و تو حسابم مونده و همچنین سود بانکی و موارد دیگه ای که از حسابم کم شده گیجم می کنه. نمی دونم چه جوری باید خمسشو حساب کنم.) همین طور اون آدمی که بهش قرض دادم، قرضشو مثلا 9 ماه بعد به من برگردونه حالا فکر کنم باید خمسشو بدم. چقدر باید خمس بدم؟ آخه معلوم نمیشه چقدرش هدیه است چقدرش کسب خودم چقدرش سود بانکه.پاسخ این سوال هم فکر کنم با توضیحات قبلی مشخص شده باشه.

فرض کنید شما از این 270 تومن 200 تومن به من قرض میدین. (شماره حساب بدم؟ :Nishkhand: )
تا قبل از سال خمسی اگر بهتون برگردونم که مشکلی نیست. (البته عمرا... :Labkhand: )

حالا فرض بعید کنید که برگردوندم، میشه عین حالت قبل و طبق اون چیزی که قبلا عرض شد فقط لازمه خمس 120 تومن رو حساب کنید.

اما اگر از سال خمسی گذشت و پس ندادم، 70 تومنی که در حساب تون باقی مونده، خمسی نداره. (البته به شرطی که در نیتتون این بوده باشه که این 70 تومن، از همون 130 تومن خمس داده شده سال گذشته هست.)

حالا فرض کنید من بعد 50 سال! :Moteajeb: ناپرهیزی کرده و این 200 تومن رو بهتون پس دادم، خب از این 200 تومن بازم 60 تومنش خمس نداره، چون مال همون 130 تومن مخمّس شده هست. 20 تومنش هم هدیه بود که خمس نداشت. پس فقط می مونه 120 تومن که لازمه خمسش رو جدا کنید.

البته اگر هم دلتون خواست می تونید خمس این پولی رو که به من قرض دادید (خمس 120 تومنش رو فقط) سر سال خمسی جدا کرده و به مصرف خاص خودش (تحویل به دفتر یا نماینده مرجع تقلیدتون) برسونید تا اگر روزی روزگاری من یا وارثانم این پولتون رو پس دادیم، دیگه اون موقع نخواید دوباره بیاید خمس حساب کنید.

-------------

چشم شیطون کر گوشش کور، گویا قسمته این دم سحری 200 تومن پول گیرمون بیاد! :Mosighi:
یرزق من یشاء بغیر حساب که فرموده، یعنی این! :Moshtagh:

shafag
۱۳۸۸/۰۵/۲۶, ۱۸:۴۷
با سلام و خسته نباشید

سوالی که داشتم از حضور کارشناسان محترم در مورد خمس زکات بود.
در صورت امکان برای بنده روشن می فرمایید که :

1. امروزه که کار کردن به صورت شرکتی و خصوصی شده و حکم اون درآمدی که کسب می شه را نمی دونم.
منظور بنده اینه که کارهایی که با روزمزد انجام می شه آیا به اون زکات و خمس هم تعلق داره در حالیکه از قانون کار هم تبعیت نمی شه و درآمد زیر درآمد قانون کاره.

2. در ضمن برای درآمدی کاری در یک مدتی از زمان که قبل از انجامش نذر شده هم باید خمس اونو داد . یعنی نذری که درآمدش به خود شخص تعلق نمی گیره و تمام درآمد نذری است حکم این مورد چگونه می تواند باشد؟ خمس و زکات داره یا نه؟

ممنون می شم از راهنماییتان.
با تشکر منتظرم

parsa
۱۳۸۸/۰۵/۲۷, ۱۴:۵۶
به نام خدا و سلام
وقتتون بخیر

بحث زکات که جدای از خمس هست.
زکات به همه تعلق نمی گیره.

زکات فقط بر 9 چیز واجب هست. (گندم، جو، خرما، کشمش، طلا، نقره، شتر، گاو، گوسفند.)
تازه اونم به کسی که مالک این چیزها باشه و این مالش (این 9 مورد) به مقدار خاصی برسه. یعنی هر کدوم از این 9 مورد حدّ نصابی داره که کمتر از اون بهش زکات تعلق نمی گیره.

در مورد حد نصاب زکات و دیگر جزئیاتش، انشالله در تاپیکی جداگانه بحث خواهیم کرد.
فعلا همین اندازه خدمتتون عرض کنم که شما مشمول زکات نمی‌شید.

-----------------

اما در مورد خمس...

خمس دیگه حد نصاب نداره. بلکه هر کسی درامد سالیانه اش از مخارج سالش زیاد بیاد، بهش خمس تعلق می گیره.
یعنی سر سال خمسیش که شد، اگر فرضا 5 کیلو برنج از درآمد سالیانه اش باقی مونده بود، یک کیلوش میشه خمس.
اگر 500 تومان پول از درآمد سالیانه اش باقی مونده بود، 100 تومانش میشه خمس.
و...

پس بستگی به مقدار درامد و کم و زیاد بودن اون نداره.

--------

اما در مورد جزئیات خمس، سال خمسی، نحوه محاسبه خمس، و اینکه آیا به همه افراد و همه در آمد ها خمس تعلق می گیره یا نه، و جزئیات دیگر... ایشالله به زودی بطور مفصل تحت عناوینی که در پست اول ذکر شده، توضیح خواهم داد.

-----------------------------

و اما در مورد سوال دوم...

اینطوری که من متوجه شدم، درآمد کار و شغلی (یا کارخانه یا مغازه یا زمین یا.... هر چیز دیگه ای) نذر امری شده است. یعنی صاحب و مالکش نذر کرده که این درآمد ها رو در مورد خاصی که در صیغه نذر ذکر کرده صرف کنه.

اگر همینطوره، در آمد های این کسب و کار (یا مغازه یا هر چیز دیگه...) متعلق به نذر هست و در واقع او مالک اونها نیست و هیچ تصرف دیگه ای جز مورد نذر هم نمیتونه در اونها داشته باشه.
و طبیعتا چون مالکش نیست، خمس و زکات هم بهشون تعلق نمیگیره.

اما اگر منظورتون چیز دیگه ای بوده، بفرمایید.

.

shafag
۱۳۸۸/۰۵/۲۸, ۱۳:۲۶
با سلام
تشکر از راهنمایی خوبی که داشتید.
آنطوریکه که بنده متوجه شدم پس درآمد نسبت به مخارج در آخر سال اگر زیاد بیاد خمس دارد اگر بر عکس باشد نه؟
در مورد نذر هم خمس ندارد. بدون اینکه دست به اون بزنیم باید همه را به نیت نذر ادا کنیم.
ممنون

parsa
۱۳۸۸/۰۵/۲۹, ۰۹:۰۷
با سلام
تشکر از راهنمایی خوبی که داشتید.
آنطوریکه که بنده متوجه شدم پس درآمد نسبت به مخارج در آخر سال اگر زیاد بیاد خمس دارد اگر بر عکس باشد نه؟
در مورد نذر هم خمس ندارد. بدون اینکه دست به اون بزنیم باید همه را به نیت نذر ادا کنیم.
ممنونسلام و وقت بخیر
کاری نمیکنم. وظیفم هست. شما لطف دارید.

دوست بزرگوارمون چند مورد از موارد خمس رو اشاره کردند.
ولی یکی از مهم ترین موارد خمس، منفعت کسب هست.

یعنی مالی که انسان بر اثر کسب و کار و تجارت و کارمندی و کارگری و... امثال اینها بدست میاره. این مال سر سال خمسی که شد، اگر چیزی زائد بر مصرف اون سالش که گذشت ازش باقی مونده باشه، خمس داره. (حالا یا وجه نقد یا موادی که با اون پول منفعت کسب خریداری کرده و سر سال خمسی زائد بر مصرف سال گذشتش الان موجود هست.)

بهترین راه اینه که یه سال خمسی معین برا خودتون قرار بدین.

سال خمسی یعنی اینکه انسان یکی از روزهای سال رو که فراموش نمیکنه به عنوان مبداء سال خمسیش قرار میده. وقتی یکسال گذشت و دوباره به اون روز رسید، قبلش میشینه حساب میکنه ببینه چقدر از درآمد سال گذشته اش الان زیاد اومده. (چه وجه نقد، چه مواد غذایی و خوراکی و بهداشتی.... و خلاصه مواد مصرف شدنی.)

(البته چیزهایی استثنا میخوره و حساب نمیشه که در پایان عرض می کنم.)

بعد ارزش این وجه نقد یا مواد جنسی رو حساب میکنه و خمس اون رو جدا میکنه. (یعنی یک پنجم) خمس هم میتونه از همون خود مواد باشه و یا میتونه به مقدار ارزشش وجه نقد باشه. (معمولا وجه تقد میدن.)

حالا چه چیزهایی استثنا میخوره و حساب نمیشه؟

1- مَؤونه. یعنی لوازم و پوشاک و خلاصه وسایلی که مورد احتیاجش هست و خارج از شأن و منزلت و مقام اجتماعی او نیست. مثل: خانه مسکونی، زمین، ماشین سواری شخصیش، پوشاکی که داره استفاده میکنه، کتاب هایی که خریده و... خلاصه همه امثال این موارد.
(البته مواد غذایی و بهداشتی و کلا مواد مصرفی جزو مؤونه نیست و در خمس حساب میشه.)

2- چیزی که سال قبل خمسش رو داده و بازم امسال هنوز باقی مونده. فرض کنید چند تا گونی برنج داشته و پارسال خمسش رو حساب کرده، و امسال هم هنوز باقیست. اینا به اصطلاح مُخَمّس هست و دیگه خمس نداره.

3- پولی که به عنوان خرید جهیزیه، پرداخت مهریه، خرید خونه و زمین برای خونه یا مغازه، پول رهن، و خلاصه پولی که برای کارهای اینچنینی که معمولا نمیشه یه باره پولش رو یکجا تهیه کرد و احتیاج به پس انداز داره، این پول هم به فتوای بعضی از مراجع تقلید خمس بهش تعلق نمیگیره. (لازمه هر شخص به مرجع تقلید خودش مراجعه کند.)

4- هبه هم به فتوای برخی از مراجع خمس نداره. بعضی هم احتیاط واجب دارند که میشه به این مراجعی که واجب نمیدونند روجوع کرد.
هبه یعنی هدیه و بخشش. فرض کنید یک نفر یه گونی برنج هدیه گرفت. یا بهش فلان مقدار پول بخشیدند یا جایزه و پاداش گرفت و امثال اینها.

.
.
.
موارد دیگری هم هست...

--------------------------

و اما در مورد نذر...

همونطوری که قبلا هم عرض شد، مالی که انسان نذر کاری کرد و معین نمود، دیگه مالکش نیست. بلکه در واقع انگار امانتدارش هست تا وقتی که به مصرف اصلیش برسونه. لذا طبیعی هست که خمس نداره.

(مگر اینکه معین نباشه. مثلا صیغه نذر رو با دیگر شرایطش جاری کنه و فرضا در صیغه بگه یه گوسفند نذر امام حسین در محرم امسال برا فلان مسجد می کنم. در این حالت سر سال خمسیش هنگام محاسبه خمس، قبل از محاسبه، به مقدار پول یک گوسفند رو کنار میذاره و این خمس نداره)

.

غلامرضا اسدا...نژاد
۱۳۸۸/۰۷/۰۶, ۰۸:۰۷
با سلام : لطفا در رابطه با تحوه محاسبه زکات توضیح دهید. متشکرم

parsa
۱۳۸۸/۰۷/۱۹, ۲۱:۱۶
به نام خدا و سلام
وقتتون بخیر

زکات فقط در نه چیز واجب است: گندم، جو، خرما، کشمش، طلا، نقره، شتر، گاو، گوسفند
مالک این اموال نیز باید: بالغ، عاقل و آزاد باشد و بتواند در آن مال تصرف کند، وگرنه زکات بر او واجب نیست.

البته نه اینکه هر کسی مالک اینها باشد، زکات بر او واجب هست. بلکه زکات در صورتی واجب می شود که مال به مقدار نصاب، برسد. (حد نصاب هر یک این موارد مفصل هست و در رساله های تمام مراجع ذکر شده است.)

جزئیات بیشتر را می توانید در اینجا (بخش مربوط به مسائل زکات) ببینید:
http://www.aviny.com/Ahkam/ResalehImam/index1.aspx

این لینک مربوط به رساله مرحوم امام (ره) هست. البته ممکن است در جزئیات تفاوت هایی با نظرات مراجع فعلی داشته باشد. لذا اگر مرجع خاصی مد نظرتون هست، بفرمایید تا بر اساس فتاوای ایشان در خدمتتون باشیم.

.

vaez.
۱۳۸۸/۰۷/۲۳, ۱۷:۳۸
خمس وذکات به چه چیزهایی تعلق دارد؟:Bye:

askari110
۱۳۸۸/۰۷/۲۳, ۱۹:۴۳
خمس وذکات به چه چیزهایی تعلق دارد؟:bye:

با سلام به شما دوست عزیز
خمس به هفت چیز تعلق می‌گیرد، که عبارتند از: (1. منفعت کسب‌; 2. معدن‌; 3. گنج‌; 4. مال حلال مخلوط به حرام‌; 5. جواهری که بواسطة غواصی یعنی فرو رفتن در دریا به دست می‌آید; 6. غنیمت جنگ‌; 7. زمینی که کافر ذمی از مسلمان بخرد.)
و زکات بر 9 چیز واجب است و آنان عبارتند از: (گندم‌، جو، خرما، کشمش‌، طلا و نقره‌، شتر، گاو و گوسفند)

التماس دعا

rezvaneh
۱۳۸۸/۱۱/۲۹, ۰۷:۴۲
1-همسرم خانه ای را به نام من خرید کرده ولی خانواده همسرم در ان سکونت دارند آیا من باید خمس این ملک را بپردازم بااینکه در امدی ندارم ؟ یا همسرم باید خمس بپردازد؟ ایشان هم بالطبع اجاره ای نمیگیرند ولی این منزل ما زاد اموال است و وقتی که این خانه را می خریدم با قرض و وام خریدیم
2- ایا به مهریه خمس تعلق میگیرد؟
با تشکر از پاسخ شما دوستان:Gol:

میقات
۱۳۸۸/۱۱/۳۰, ۱۰:۴۶
1-همسرم خانه ای را به نام من خرید کرده ولی خانواده همسرم در ان سکونت دارند آیا من باید خمس این ملک را بپردازم بااینکه در امدی ندارم ؟ یا همسرم باید خمس بپردازد؟ ایشان هم بالطبع اجاره ای نمیگیرند ولی این منزل ما زاد اموال است و وقتی که این خانه را می خریدم با قرض و وام خریدیم
2- ایا به مهریه خمس تعلق میگیرد؟
با تشکر از پاسخ شما دوستان:gol:

با سلام و درود

1. بستگی دارد که آن منزل در ملکیت چه کسی باشد.

اگر در ملکیت همسرتان است، محاسبه و پرداخت خمس هم بر عهده خود ایشان است.

اگر همسرتان آن را خریده و به شما بخشیده و از ملکیت ایشان خارج شده است، شما مالک آن هستید. و چون هدیه محسوب می شود باید طبق نظر مرجع تقلیدتان در مورد خمس هدیه عمل نمایید.

در مورد خمس هديه، اختلاف نظر است:
آيات عظام امام و نوري همداني، و مقام معظم رهبري مي فرمايند: هديه خمس ندارد.
آيات عظام بهجت، مکارم، و فاضل: احتياط واجب در پرداخت خمس است.
آيات عظام صافي و سيستاني: اگر سال بگذرد بايد خمس آن داده شود. نظر اين دو بزرگوار فتوا است.

البته لازم به ذکر است که وام و قرض، خمس ندارند؛ لذا آن مقدار از هزینه خانه که از وام و قرض تهیه شده است، خمس ندارد.

2. مهریه خمس ندارد.

m2babaey
۱۳۸۸/۱۲/۲۷, ۰۷:۳۸
سلام
تاپیک (http://www.askquran.ir/showthread.php?t=12091)خوبی بود
یک کمشو خوندم ولی خیلی طولانی بود و معلوم هم نبود جوابم توش هست یا نه
و اما سوال:
کسی که هنوز سال خمسی برای خودش در نظر نگرفته چطوری باید شروع کنه؟
همه اموالی که ازش سال گذشته باشه باید خمسشو بده یا هر چی داره؟

میقات
۱۳۸۸/۱۲/۲۹, ۲۱:۴۷
شخص از چه زمانی باید سال خمسی داشته باشد؟ (http://www.rasekhoon.net/questionBank/Show-3105.aspx)

بنابر نظر آیات عظام به شرح ذیل است:

امام، بهجت، خامنه ای، صافی و فاضل: آغاز سال خمسی برای کسانی که در آمد تدریجی روزانه دارند (مانند تاجر و کاسب)، از وقتی است که شروع به کار می کند؛ و برای کارمند و کارگر اولین در آمد و حقوق آنان است؛ و برای کشاورز و مانند آن، از اولین محصولی است که برداشت می کند و چنان چه از مخارج سال زیاد آمد، باید خمس آن را بپردازد.

تبریزی، مکارم و نوری: آغاز سال خمسی برای هر کس، اولین در آمد او است و چنان چه از مخارج سال زیاد آمد، باید خمس آن را بپردازد.

سیستانی و وحید: آغاز سال خمسی برای هر کس، از وقتی است که شروع به کار می کند و چنان چه از مخارج سال زیاد آمد، باید خمس آن را بپردازد.

میقات
۱۳۸۸/۱۲/۲۹, ۲۱:۴۸
زمان محاسبه خمس:

با سلام و درود

كسي که سال خمسي معين ندارد، از زمان كسب اولین درآمدش، اگر يكسال بگذرد و مصرف نشود خمس به آن تعلق مي گيرد.

کسی که درآمد تدریجی و منظم دارد، باید برای خود سال خمسی تعیین کند؛ یعنی یک روز را قرار دهد که در آن روز ببیند چقدر پس انداز دارد(در سال اول)، و یا چه مقدار بر پس اندازش از سال گذشته اضافه شده است(در سالهای بعد)، و خمس ـ یعنی یک پنجم آن ـ آن را به مرجع تقلیدش یا کسی که او مجاز بداند، بدهد.

میقات
۱۳۸۸/۱۲/۲۹, ۲۱:۴۹
کسی که تاکنون خمس نداده:

کسی که تا به حال خمس نمی داده و اکنون می خواهد خودش محاسبه کند و خمس اموالش را بپردازد:

باید اگر از درآمد خود، چیزی که به آن احتیاج ندارد، خریده و یکسال از خرید آن گذشته باشد؛ محاسبه و خمسش آن را بدهد.

میقات
۱۳۸۸/۱۲/۲۹, ۲۱:۵۰
محدوده خمس:

اینکه محدوده محاسبه خمس چه میزان است، باید طبق نظر مرجع تقلیدتان عمل شود.

برخی مراجع عظام، هدیه، بخشش، عیدی، جایزه و ... را در حکم درآمد کسب می دانند، لذا در محاسبه خمس داخل هستند؛ و برخی نیز برای موارد فوق، خمس قائل نیستند.

میقات
۱۳۸۸/۱۲/۲۹, ۲۱:۵۲
مواردی که مشمول خمس است:

به طور کلی خمس به پس اندازی تعلق می گیرد که یک سال در نزد شخص مانده و به مصرف نیازهای زندگیش نرسیده باشد.

منظور از پس انداز خصوص پولی نیست که از مخارج زندگی زیاد آمده است، بلکه شامل آن چه از مثل برنج و حبوبات و مایحتاج دیگری که اضافه آمده هم می شود. خمس این موارد را هم باید پرداخت، حال یا از خود آن ـ اگر ممکن است ـ و یا قیمت آن.

چيزهايي از مؤونه كه مورد نياز انسان است، و با استفاده عين آن از بين نمي رود ـ مانند وسايل زندگي، از قبيل فرش، يخچال و...، وسيله نقليه و... ـ هر چند سال هم بر آن بگذرد، خمس به آنها تعلق نمي گيرد.

محمدعلي
۱۳۸۹/۰۱/۰۷, ۱۱:۳۷
آياوامي كه براي ساخت خانه گرفته مي شودوسال خمسي آن هم رسيده است به آن خمس تعلق مي گيرد؟

unas120
۱۳۸۹/۰۱/۱۷, ۱۴:۴۷
خمس بچه ای که هنوز به سن بلوغ نرسیده

امام خمینی : اگر بچه صغیر سرمایه ای داشته باشد و از آن منافعی بدست آید بنابر احتیاط واجب بعد از آنکه بالغ شد ، باید خمس آن را بدهد.

آیت الله تبریزی : واجب نیست بعد از آنکه بالغ شد خمس آن را بدهد .

آیت الله فاضل لنکرانی : بر ولی واجب است پیش از بلوغ خمس آن را بدهد .

آیت الله بهجت : در تعلق خمس به سودی که به مال طفل صورت می گیرد اشکال است و ظاهر عدم تعلق خمس است به مال طفل ، ولی احوط ادای خمس بعد از بلوغ است و وقت تعلق آن گذشتن سال بر اولین سودی است که علم به وقت آن دارد .

آیت الله مکارم شیرازی : بنا بر احتیاط واجب بعد از آنکه بالغ شد باید خمس آن را بدهد.

علی19
۱۳۸۹/۰۱/۱۷, ۱۹:۰۲
خمس بچه ای که هنوز به سن بلوغ نرسیده

امام خمینی : اگر بچه صغیر سرمایه ای داشته باشد و از آن منافعی بدست آید بنابر احتیاط واجب بعد از آنکه بالغ شد ، باید خمس آن را بدهد.

آیت الله تبریزی : واجب نیست بعد از آنکه بالغ شد خمس آن را بدهد .

آیت الله فاضل لنکرانی : بر ولی واجب است پیش از بلوغ خمس آن را بدهد .

آیت الله بهجت : در تعلق خمس به سودی که به مال طفل صورت می گیرد اشکال است و ظاهر عدم تعلق خمس است به مال طفل ، ولی احوط ادای خمس بعد از بلوغ است و وقت تعلق آن گذشتن سال بر اولین سودی است که علم به وقت آن دارد .

آیت الله مکارم شیرازی : بنا بر احتیاط واجب بعد از آنکه بالغ شد باید خمس آن را بدهد.
اون بچه نخست باید بره و تحقیق کنه تا بدونه اصلا خمس چیه؟ وگرنه مصداق این آیه شریفه از قرآن میشه.
*وَلَا تَقْفُ مَا لَیسَ لَكَ بِهِ عِلْمٌ إِنَّ السَّمْعَ وَالْبَصَرَ وَالْفُؤَادَ كُلُّ أُولَئِكَ كَانَ عَنْهُ مَسْئُولًا*«اسراء36»
و چیزی را که بدان علم نداری دنبال مکن زیرا گوش و چشم و قلب همه مورد پرسش واقع خواهند شد.

خسروخان
۱۳۸۹/۰۱/۲۳, ۱۵:۲۱
من از پدر و پدربزرگم شنيدم كه در ملكي كه اكنون به عنوان ميراث در اختيارم هست گنجي نهفته است.
آيا اقدام به كندن آن و تصرف در آن حلال است ؟
خمس و زكات دارد؟
راهنمايي فرمائيد.

نسیم حیات
۱۳۸۹/۰۲/۰۶, ۱۱:۲۶
آیا حتما باید خمس روبه مراجع تقلید پرداخت کرد؟آیا در قران به این مسئله اشاره شده ؟

پاسخگوی احکام 1
۱۳۸۹/۰۲/۰۷, ۰۸:۱۸
آياوامي كه براي ساخت خانه گرفته مي شودوسال خمسي آن هم رسيده است به آن خمس تعلق مي گيرد؟

به نام خدا و سلام
از بابت تاخیر در پاسخ شما عذر می خوام، سوالتون رو ندیده بودم.

اگر وام را برای صرف در مؤونه زندگی گرفته اید، به آن میزانی که خرج شده خمس ندارد. آن مقدار از وام هم که تا سر سال خمسی باقی مانده است، اگر اقساط آن را پرداخت نکرده اید، خمس ندارد.

بله، اگر خود وام سر سال خمسی هنوز موجود باشد و پس انداز شده است، به میزان اقساط پرداختی مشمول وجوب خمس است.

.

پاسخگوی احکام 1
۱۳۸۹/۰۲/۰۷, ۰۸:۳۰
آیا حتما باید خمس روبه مراجع تقلید پرداخت کرد؟آیا در قران به این مسئله اشاره شده ؟

سلام بر شما

خمس عبارت است از سهمین. یعنی سهم امام معصوم و سهم سادات

سهم امام معصوم علیه السلام در زمان غیبت، به نماینده امام که فقهای واجد شرایط باشد تحویل می شود تا در اموری هزینه کنند که می دانند مورد نظر معصوم علیه السلام هست.

البته با اجازه مرجع تقلیدتان می توانید بخشی از سهم امام را در مصارف عام المنفعه ای که با دفتر ایشان هماهنگ کرده اید، خودتان هزینه کنید.

سهم سادات به فقرای سادات تعلق می گیرد که البته با اجازه مرجع تقلیدتان می توانید خودتان شخصا به سادات فقیری که می شناسید پرداخت کنید.

در مورد قسمت دوم سوال:

بله. اصل خمس در قرآن بیان شده است.

آیه شریفه 41 سوره مبارکه انفال درباره خمس است كه مى فرماید:

«واعلَموا اَنَّما غَنِمتُم مِن شَىء فَاَنَّ لِلّهِ خُمُسَهُ ولِلرَّسولِ ولِذِى القُربى...»

بدانید هرگونه غنیمتى به دست آورید، یك پنجم (خمس) آن ویژه خدا و رسول و خویشان او و یتیمان و فقیران و در راه ماندگان است.»

واژه «غنمتم» در آیه، از مادّه «غنیمت» است. «غنیمت» در زبان عربى به فایده اى گفته مى شود كه انسان به دست مى آورد و شامل درآمدهاى شخصى، سود تجارت و غنیمت هاى به دست آمده در جنگ مى گردد.

جهت اطلاع بیشتر از این بحث و سوالات مربوطه، به این تاپیک مراجعه بفرمایید:
http://www.askquran.ir/showthread.php?t=13503

تاپیک حاضر فقط جهت پاسخ به سوالات متفرقه پیرامون خمس و زکات هست.

.

(سلام)
۱۳۸۹/۰۹/۱۵, ۲۰:۱۰
سلام من 20سالمه و دانشجو هستم 5 ساله پیش پدرم وقتی میخواست بره عمره رفت خمسشو حساب کنه شد 1میلیون و 200 هزار بابام گفت حالا ندارمو دفتر آیت الله بهجتم یه چک گرفت و دوباره بهش پس دادو گفت هر وقت داشتی بده حالا 5 سال گذشته و با این که درآمده بابام تا 2ونیم میلیونم میرسه ولی هی امروز فردا میکنه و خلاصه تا حالا نداده میخواستم وظیفه ی من خودمو بونم چیه حالا که بابام خمس نمیده نمازام باطله ؟ غذایی که میخورم حرومه؟ درسمو ول کنم برم خدمت خودم از صفر شروع کنم؟ خلاصه حکم شرعی یه همچین وضعیتیو میخواستم؟ مرجع منم آیت الله خامنه ای ( خاک پاشم)

پاسخگوی احکام 1
۱۳۸۹/۰۹/۱۸, ۱۳:۳۷
سلام من 20سالمه و دانشجو هستم 5 ساله پیش پدرم وقتی میخواست بره عمره رفت خمسشو حساب کنه شد 1میلیون و 200 هزار بابام گفت حالا ندارمو دفتر آیت الله بهجتم یه چک گرفت و دوباره بهش پس دادو گفت هر وقت داشتی بده حالا 5 سال گذشته و با این که درآمده بابام تا 2ونیم میلیونم میرسه ولی هی امروز فردا میکنه و خلاصه تا حالا نداده میخواستم وظیفه ی من خودمو بونم چیه حالا که بابام خمس نمیده نمازام باطله ؟ غذایی که میخورم حرومه؟ درسمو ول کنم برم خدمت خودم از صفر شروع کنم؟ خلاصه حکم شرعی یه همچین وضعیتیو میخواستم؟ مرجع منم آیت الله خامنه ای ( خاک پاشم)

به نام خدا و سلام بر شما
وقت بخیر

کاری که پدر شما در دفتر مرحوم آیت الله بهجت رحمة الله علیه انجام داده اند، دست گردان خمس هست. به این معنا که خمسی را بدهکار بودند ولی توان پرداخت آن را نداشته اند. و دفتر پول یا چکی را از ایشان به عنوان خمس گرفته و دوباره به ایشان به عنوان قرض برگردانده است. و پدر شما وظیفه دارند این مبلغ بدهی را به طور کامل (یکجا یا به صورت اقساط) به دفتر مرجع تقلید مذکور برگردانند.

- اما در خصوص حکم استفاده از اموال:

استفاده از اموال پدر (و به طور کلی هر کسی دیگر) از قبيل غذا و مانند آن، تا وقتی يقين به تعلق خمس به آن مال خاص نداشته باشید، اشكال ندارد.

و بر فرض هم که یقین کلی دارید که اموال پدر مخلوط به حرام هست، لازمه اش يقين به حرمت چيزى كه او مصرف مى كند و يا اموال ایشان كه شما در آن تصرف مى كنيد، نيست.

البته اگر هم بر فرض يقين به حرام بودن آنچه از اموال ایشان مصرف مى كنيد، داشته باشيد، استفاده از آن براى شما جايز نيست مگر آنكه باعث مشقت باشد كه در اين صورت استفاده از اموال مخلوط به حرام آنان اشكال ندارد، ولى ضامن خمس، زكات و مال ديگران كه در اموال مورد مصرف شما وجود دارد، هستيد. (یعنی خودتون باید به ذمّه گرفته و خمس اون مقداری که مصرف می کنید را پرداخت کنید.)

و البته امر به معروف و نهی از منکر را نیز در این زمینه فراموش نکنید. چه بسا تذکر و یاداوری شما بر این موضوع موجب اصلاح این امر شده و مشکل به طور کلی رفع بشود.

.

بی نام
۱۳۸۹/۱۰/۱۱, ۱۲:۵۵
هو الحمید
سلام.
در چه صورتی طلا خمس داره؟
اگه مقدارش چقد باشه خمس داره؟

پاسخگوی احکام 1
۱۳۸۹/۱۰/۱۲, ۰۱:۴۳
هو الحمید
سلام.
در چه صورتی طلا خمس داره؟
اگه مقدارش چقد باشه خمس داره؟

به نام خدا و سلام بر شما
وقتتون بخیر

طلا اگر از درآمد کسب تهیه شده باشد و به منظور زینت زنان که در شأن آنهاست نبوده باشد، بلکه به عنوان سرمایه اندوخته شود، اگر یکسال بر آن بگذرد خمس دارد.

ضمن اینکه اگر به حد نصاب برسد، طبق نظر برخی از مراجع تقلید، به آن زکات نیز تعلق می گیرد. البته به شرط آنکه پس از ادای خمس واجب، مقدار نصاب باقی باشد.

البته در مساله زکات طلا، فتاوا متفاوت هست و برخی مراجع معظم تقلید همچون آیت الله مکارم می فرمایند: طلا و نقره های عصر و زمان ما که مسکوک به سکه رایج معامله نیست زکات ندارد.(1)

-------------------------------

- نصاب لازم برای طلا و نقره جهت تعلق زکات:

طلا دو نصاب دارد:

نصاب اولِ آن بیست مثقال شرعی است پس وقتی طلا به بیست مثقال شرعی كه پانزده مثقال معمولی است برسد، انسان باید یك چهلم (40/1) آن را از بابت زكات بپردازد و اگر به این مقدار نرسد زكات آن واجب نیست.

نصاب دومِ آن چهار مثقال شرعی است كه سه مثقال معمولی می‌شود. یعنی اگر سه مثقال به پانزده مثقال اضافه شود، باید زكات تمام 18 مثقال را از قرار یك چهلم (40/1) آن را بپردازد و اگر كمتر از سه مثقال اضافه شود، فقط باید زكات 15 مثقال آن را بدهد و زیادی آن زكات ندارد و همچنین است هر چه بالا رود، یعنی اگر سه مثقال اضافه شود، باید زكات تمام آنها را بدهد و اگر كمتر اضافه شود، مقداری كه اضافه شده زكات ندارد.(2)

نقره نیز دو نصاب دارد:

نصاب اولِ آن 105 مثقال معمولی است و اگر نقره به 105 مثقال برسد و شرائط دیگر را هم داشته باشد انسان باید یك چهلم (40/1) آن را بپردازد و اگر به این مقدار نرسد زكات آن واجب نیست.

نصاب دومِ آن 21 مثقال است یعنی اگر 21 مثقال به 105 مثقال اضافه شود، باید زكات تمام 126 مثقال را به طوری كه گفته شد بپردازد و همچنین است هرچه بالا رود، یعنی اگر 21 مثقال اضافه شود، باید زكات تمام آنها را بدهد و اگر كمتر اضافه شود، مقداری كه اضافه شده و كمتر از 21 مثقال است زكات ندارد.(3)

---------------------------------------------------

1- استفتائات آیت الله مکارم (http://www.makaremshirazi.org/persian/estefta/?mit=514)
2- توضیح المسائل دوازده مرجع، ج2، م1896
3- توضیح المسائل دوازده مرجع، ج2، م1897

.

m2babaey
۱۳۹۰/۰۱/۲۵, ۲۲:۵۹
سلام
سوال فقهی ندارم. یک موضوع در رابطه با خمس بود گفتم مطرح کنم و از نظرات شما استفاده کنم

چند روز دیگه سال خمسی خانمم می رسه. تا پارسال خمس نداده بود. کلی براش روضه خوندم و نصیحتش کردم و بالاخره پارسال برای اولین بار راضی شد خمسش رو پرداخت کنه. براش حساب کردم حدود 100 هزار تومان باید خمس می داد، که داد. خدا قبول کنه انشالله

اما اخیرا ما آپارتمان دومی به صورت قسطی خریدیم که سه دانگش مال اونه (سه دانگش هم مال من) (خدا انشالله ما را از حلال بهره مند کنه و موفق کنه حقوقش را هم بپردازیم) البته آن را اجاره دادیم و بخشی از پول قسطش از اجاره آن تامین می شود

خلاصه بعد از محاسبه مقدار پولی که از قیمت آن خانه پرداخت شده و سهم خانمم (و محاسبات مربوط به سایر دارایی ها و بدهی ها) ایشان باید امسال 800 هزار تومان خمس بپردازد. و من می ترسم اگر این موضوع را برایش بگویم سکته کند!:Nishkhand:
چنین مبلغی برای او که درامد ماهانه اش معمولا از 200 هزار تومان تجاوز نمی کند خیلی سخت است
شما چه پیشنهاد یا نظری دارید؟

پاسخگوی احکام 1
۱۳۹۰/۰۱/۲۸, ۰۱:۴۶
سلام
سوال فقهی ندارم. یک موضوع در رابطه با خمس بود گفتم مطرح کنم و از نظرات شما استفاده کنم

چند روز دیگه سال خمسی خانمم می رسه. تا پارسال خمس نداده بود. کلی براش روضه خوندم و نصیحتش کردم و بالاخره پارسال برای اولین بار راضی شد خمسش رو پرداخت کنه. براش حساب کردم حدود 100 هزار تومان باید خمس می داد، که داد. خدا قبول کنه انشالله

اما اخیرا ما آپارتمان دومی به صورت قسطی خریدیم که سه دانگش مال اونه (سه دانگش هم مال من) (خدا انشالله ما را از حلال بهره مند کنه و موفق کنه حقوقش را هم بپردازیم) البته آن را اجاره دادیم و بخشی از پول قسطش از اجاره آن تامین می شود

خلاصه بعد از محاسبه مقدار پولی که از قیمت آن خانه پرداخت شده و سهم خانمم (و محاسبات مربوط به سایر دارایی ها و بدهی ها) ایشان باید امسال 800 هزار تومان خمس بپردازد. و من می ترسم اگر این موضوع را برایش بگویم سکته کند!:nishkhand:
چنین مبلغی برای او که درامد ماهانه اش معمولا از 200 هزار تومان تجاوز نمی کند خیلی سخت است
شما چه پیشنهاد یا نظری دارید؟

به نام خدا و سلام بر شما
وقت بخیر

یک توضیح مقدماتی:

خمس در اسلام به هفت چیز تعلق می گیرد که تفصیل آن در رساله های عملیه و همچنین سوالات و مطالب قبلی این بخش آمده است. آنچه مربوط به شما می شود، زیادی درآمد و منفعت کسب است.

یکی از موارد تعلق خمس منافعی است که از کسب و شغل به دست می آید و از مخارج سالیانه اضافه می آید. به عبارت دیگر کسانی که کاسب یا شاغل هستند از وقتی که اولین حقوق و مزد را گرفتند خود به خود سال خمسی آنان شروع می شود بعد از مدت یک سال در همان تاریخ مقداری از منافع که اضافه آمده باید یک پنجم آن را به حاکم شرع یعنی مراجع تقلید یا نمایندگانش به عنوان خمس بپردازد.

این خمس علاوه بر پول نقد، به مواد مصرفی (مواد غذایی، بهداشتی و...) هم که با این پول کسب درآمد خریداری شده و سر سال خمسی زیاد آمده نیز تعلق می گیرد. اما به وسائل مورد نیاز زندگی که «مؤونه» نامیده می شود، خمس تعلق نمی گیرد.

روش محاسبه خمس:

برای محاسبه خمس نیز لازم است یک روز از سال را به عنوان روز حساب سالیانه قرار دهید، مثل اول فروردین را و در آن روز دارایی تان را حساب کنید؛ اگر چیزی از حقوق و درآمد شما و از مخارج روزمره زندگی زیاد آمد، «یک پنجم» آن را به مجتهدی که از او تقلید می کنید یا نماینده او تحویل دهید.

اگر پولی در بانک یا در جایی دیگر پس انداز کرده اید و یک سال بر آن گذشته، یک بار که خمس آن را دادید، دیگر خمس به آن تعلق نمی گیرد، مگر آن که مبلغ دیگری که خمس آن نداده شده، به آن اضافه شود. آن اضافه اگر یک سال ماند، باید خمس آن را بپردازید.

اما در مورد خمس زمین و خانه که مورد سوال شما هست:

همانطور که در بالا گفته شد، به خانه و اثاث خانه، مثل فرش و یخچال و سایر لوازم مورد نیاز زندگی که اصطلاحا «مؤونه» نامیده می شود، اگر از منفعتی که در بین سال کسب کرده اید نهیه نموده باشید، خمس ندارد. همچنین اگر از پولی تهیه شده باشد که به ارث رسیده باشد که در اینصورت نیز خمس ندارد.

بله، اگر چیزی از منفعت سر سال تهیه کرده اید که خمس پولش را نداده بودید، باید خمس آن را بپردازید. موارد مشکوک با مجتهد یا نماینده او مصالحه می شود.

لذا با توجه به مطالب بالا و توضیحات شما:

1- پولی که برای خانمتان بوده است، اگر از درآمد کسب و کار بوده و سر سال خمسی ایشان زیاد آمده باشد، خمس داشته است. اما اگر پول ارث بوده، خمس نداشته، و همچنین اگر پول هدیه بوده نیز طبق نظر مقام معظم رهبری خمس ندارد. برخی از مراجع دیگر نیز در خمس هدیه احتیاط واجب دارند که قابل رجوع به مقام معظم رهبری هست. (لازم است در این مورد به نظر مرجع خود ایشان مراجعه نمایید.)

2- منزلی هم که خریداری کرده اید، اگر از پول ارث بوده که اصلا خمس ندارد. اگر هم از پول کسب درآمد بوده، در صورتی که قبل از سال خمسی خریداری کرده اید و این خانه مورد نیاز زندگی شخصی شماست (نه اینکه به عنوان سرمایه گذاری برای بالا رفتن قیمت و فروش، و یا اجاره دادن باشد)، این هم خمس ندارد. ولی اگر از پولی خریداری کرده اید که خمسی شده بوده ولی خمسش را نپرداخته اید، خمس دارد.

.

ايران دخت
۱۳۹۰/۰۱/۲۸, ۰۸:۱۳
به نام خدا
سلام. سه تا سؤال داشتم:
1- اگر وسایلی رو که الان بهش احتیاج نداریم اما در آینده لازم هستند رو بخریم و در خانه نگهداریم بهش خمس تعلق می گیره (مثل جهیزیه که خرید یک باره اوون ممکن نیست)؟
2- آیا به مواردی همچون قبر یا کفن از قبل خریداری شده هم خمس تعلق می گیره؟
3- اگر شخصی برای خرید وسیلخ ای که به یکباره قادر به خرید اوون نیست (مثل ماشین) پول هاشو به مدت چند سال در بانک نگهداری کنه، آیا بهش خمس تعلق می گیره؟
خیلی ممنون.

پاسخگوی احکام 1
۱۳۹۰/۰۱/۲۹, ۰۵:۲۸
به نام خدا
سلام.
به نام خدا و سلام بر شما
وقت بخیر

1- اگر وسایلی رو که الان بهش احتیاج نداریم اما در آینده لازم هستند رو بخریم و در خانه نگهداریم بهش خمس تعلق می گیره (مثل جهیزیه که خرید یک باره اوون ممکن نیست)؟

خمس جهیزیه :

در مورد خمس جهیزیه یا پولی که برای پس انداز خرید جهیزیه کنار گذاشته میشه، نظر مراجع تقلید تا حدی متفاوت هست.

لطفا مرجع تقلید مورد نظرتان را مشخص بفرمایید تا طبق فتوای ایشون حکم بیان شود.

البته از باب نمونه نظر چند تن از مراجع معظم تقلید در اینجا ذکر می شود:

=============

به جهیزیه ای که پدر به دختر می دهد و همین طور به طلای خانم ها که در شأن آنان باشد، خمس تعلق نمی گیرد، مگر این که به پولی که آن ها را تهیه کرده اند، سال خورده باشد و خمس آن را نداده باشند.

مثلا پدری پولی را جمع کرد و سال بر آن خورد و خمس آن را پرداخت نکرد و با آن پول یخچال برای جهیزیهء دخترش خرید، که خمس به آن تعلق می گیرد، اما اگر در بین سالِ خمسی کم کم برای دختر جهیزیه خرید، بر آن ها خمس تعلق نمی گیرد.

(توضیح المسائل مراجع ، ج 2 ص 26و 30)

=============

- در مسئله جهیزیه امام خمینى رحمة الله علیه مى فرمایند:

«اگر کسى نتواند یک جا جهیزیه دختر را تهیه کند و مجبور باشد که هر سال مقدارى از آن را تهیه نماید یا در شهرى باشد که معمولا هر سال مقدارى از جهیزیه دختر را تهیه مى کنند، به طورى که تهیه نکردن آن عیب است، چنانچه در بین سال از منافع آن سال، جهیزیه بخرد، خمس ندارد».

(توضیح المسائل مراجع، ج 2، ص 26، 27 و 28، مسئله 1777)

=============

- نظر مرحوم آیت الله بهجت رحمة الله علیه این چنین است:

«جهیزیه ای که پدر به دخترش می دهد و دختر آن را به منزل خود می برد آنچه از جهیزیه که تا آخر سال استفاده نکرده خمس دارد مگر آن که استفاده نکردن او اتفاقی بوده و آن چیز نیاز منزل اوست و یا چیزی است که نداشتن آن خلاف شأن اوست که در این صورت خمس ندارد.»

(توضیح المسائل آیت الله بهجت، م 1376)

=============

- نظر مقام معظم رهبری در این خصوص چنین است:

- سئوال 6: آیا به وسائل زیادی منزل (رختخواب، ظروف و...) خمس تعلق می گیرد؟

- جواب: اگر وسائل اضافی باشد خمس دارد اما آنچه به عنوان جهیزیه همراه زن بوده و زائد بر شأن نبوده است اگر بیش از یك سال هم مورد استفاده قرار نگرفته باشد خمس ندارد.

(ترجمه اجوبه الاستفتائات مقام معظم رهبری، چاپ وزیری، س906)

سئوال 19: با توجه به اینكه تازه استخدام شده ام و روز اول استخدام خود را سال خمسی قرار داده ام، هنوز ازدواج نكرده ام و در پی تهیه جهیزیه می باشم آیا به این پس انداز خمس تعلق می گیرد؟ حال اگر من این پول را به وسائل جهیزیه تبدیل كنم ولی هنوز سال خمسی فرا نرسیده است آیا باز هم وسائل خمس تعلق می گیرد؟

جواب: اگر تدریجا جهیزیه خود را با درآمد خود تهیه كنید خمس ندارد ولی چنانچه پول آن باقی بماند خمس آن را بپردازید.

(ترجمه اجوبه الاستفتائات مقام معظم رهبری، چاپ وزیری، س899 و س909)

س 906: با توجه به فتواى امام خمينى (قدّس سرّه) در مسأله جهيزيه عروس که دختر هنگام ازدواج به خانه شوهر مى برد، اگر در منطقه اى رسم براين باشد که خانواده داماد اقدام به تهيه و تأمين اثاثيه و لوازم خانه کنند و به مرور زمان و به تدريج به تهيه آن لوازم بپردازند و سال بر آنها بگذرد، چه حکمى دارد؟

ج: اگر تهيه اثاث و لوازم زندگى براى آينده، عرفاً جزء مؤونه محسوب شود، خمس ندارد.

(استفتائات)

=============

- آیت الله مکارم شیرازی نیز در استفتائاتشان چنین پاسخ داده اند:

- سوال:

از آنجائی که امکان تهیه یکباره جهیزیه برای دخترم را ندارم مجبورم به صور زیر عمل کنم:

1 - لوازم و وسایل مورد نیاز را می خرم و در محلی نگاهداری می کنم. آیا پس از گذشت یکسال با توجه به آنکه تا زمان ازدواج مورد مصرف قرار نخواهد گرفت خمس به آن تعلق می گیرد؟

2 – مقداری پول پس انداز می کنم تا به مقدار لازم برای تهیه جهیزیه برسد. با توجه به اینکه یکسال و یا بیشتر از مدت نگهداری این پول می گذرد آیا خمس به آن تعلق می گیرد؟

3 – سکه بهار آزادی خریدرای کرده ام و تا رسیدن مقدار آن به میزان لازم برای تهییه جهیزیه آن را خرج نمی کنم . آیا با توجه به اینکه امکان دارد یک سال و یا بیشتر از مدت نگهداری آنها بگذرد خمس به آن تعلق می گیرد؟

4 – مبلغ لازم برای خرید جهیزیه را در بانک می گذارم. آیا پس از گذشت یکسال با توجه به دست نخورده ماندن پول خمس به آن تعلق می گیرد؟ حال خواهشمندم در هر مورد تعلق و یا عدم تعلق خمس به مورد ذکر شده را با حدود و شرایط دقیق معلوم بفرمائید؟

5 - آیا به هدیه خمس تعلق می گیرد؟

- پاسخ:

1- در صورتی که دختر در آستانه ازدواج باشد یا تهیه جهیزیه جز به صورت تدریجی ممکن نباشد خمس ندارد.

2 و 3 و 4- با گذشتن سال خمسی خمس تعلق می گیرد ولی چنانچه با پرداخت خمس برای تهیه جهیزیه به زحمت شدید بیفتید به شما اجازه می دهیم خمس را به ذمه بگیرید و هر وقت توانستید بپردازید.

5- در صورتی که تا پایان سال خمسی مورد استفاده قرار نگیرد بنابر احتیاط واجب خمس دارد.

=================

- آیت الله سیستانی نیز در استفتائاتشان (بخش احکام خمس) چنین پاسخ داده اند:

5
سؤال: به جهاز دختر خمس تعلق می گیرد ؟

پاسخ: اگر به مقدار متعارف باشد تخمیس آن لازم نیست .

26
سؤال: زوجی از جهیزیه استفاده نکرد و مبلغی بدهکار هستند آیا خمس جهیزیه را باید بدهند ؟

پاسخ: اگر وسائل مورد استفاده قرار نگرفته، از وسائلی باشد که عادتا باید در خانه باشد مثل اشیائی که برای پذیرایی از مهمان لازم است خمس ندارد .

=================

پاسخگوی احکام 1
۱۳۹۰/۰۱/۲۹, ۰۵:۳۵
.
.
.
2- آیا به مواردی همچون قبر یا کفن از قبل خریداری شده هم خمس تعلق می گیره؟

بله. قبر، کفن و بُرد یمانی که از سود بین سال های قبل خریداری شده در صورت گذشتن سال، خمس تعلق می گیرد.

البته اگر با پولی که یک بار خمس آن را داده است قبر و کفن تهیه کند، در این صورت خمس ندارد. اما اگر خمس پولش را نداده و با این پول قبر و کفن تهیه کرده است، در صورت گذشت سال، خمس بر آن تعلق می گیرد و در صورت پایین آمدن ارزش، بنابراحتیاط واجب با حاکم شرع مصالحه کند.

.

پاسخگوی احکام 1
۱۳۹۰/۰۱/۲۹, ۰۶:۲۲
.
.
.
3- اگر شخصی برای خرید وسیلخ ای که به یکباره قادر به خرید اوون نیست (مثل ماشین) پول هاشو به مدت چند سال در بانک نگهداری کنه، آیا بهش خمس تعلق می گیره؟

اگر پول هاش را پس انداز کند و یک سال از آن بگذرد:

طبق فتوای آیات عظام: امام؛ خامنه ای؛ سیستانی؛ تبریزی؛ مکارم و وحید به آن خمس تعلق می گیرد ولی اگر چاره ای جز جمع کردن پول برای تهیه آن ها ندارید، به فتوای آیت الله فاضل و بهجت، خمس به آن تعلق نمی گیرد.(1)

البته مقام معظم رهبری در استفتائاتشان به چند سوال در این مورد، اینگونه پاسخ داده اند:(2)

س 886: آيا به اموالى که به تدريج براى خريد خانه يا ساير مايحتاج زندگى پس‌انداز مى شود، خمس تعلّق مى گيرد؟

ج: اگر خريد مايحتاج ضرورى زندگى برحسب وضع مالى شخص متوقّف بر پس‌انداز درآمد سال باشد، و بنا دارد پس‌اندازها را در آينده نزديک (تا چند روز) صَرف خريد مايحتاج ضرورى زندگى نمايد، خمس ندارد.

س 909: شخصى خانه اى براى سکونت ندارد و براى خريد مسکن يا تهيه مايحتاج زندگى، مالى را پس انداز کرده است، آيا اين مبلغ خمس دارد؟

ج: مال پس‌انداز شده از منفعت کسب اگر براى تأمين هزينه هاى زندگى باشد، سر سال خمسى، خمس دارد مگر اين که پس‌انداز براى تهيّه لوازم ضرورى زندگى و يا تأمين هزينه هاى لازم باشد که در اين صورت اگر بعد از سال خمسى در آينده نزديک (تا چند روز) در راه هاى مذکور مصرف شود، خمس ندارد.

س 957: دو سال است قطعه زمينى را براى ساخت خانه خريده ام، اگر از مخارج روزمرّه پولى را براى ساختن خانه در آن پس‌انداز کنم، زيرا در حال حاضر مستأجر هستم، آيا در پايان سال به آن خمس تعلّق مى گيرد؟

ج: اگر عين مال از درآمد سال را قبل از رسيدن سال خمسى به مصالح ساختمانى مورد نياز تبديل کنيد، و يا آنکه پول پس‌انداز شده از درآمد سال را مى خواهيد در آينده نزديک پس از پايان سال خمسى صرف ساختمان مسکن خود نماييد، خمس ندارد.

اما اگر پول را پس انداز نکند، بلکه زمین را بخرد، فرق می کند:

سوال:

از درآمد، زمينى خريده ام تا اينكه دو سال ديگر آن را بسازم و در آن زندگى كنم، آيا سر سال به آن خمس تعلق مى گيرد؟

(همه مراجع به جز آیات عظام: تبريزى، سيستانى، مكارم و وحيد): چنانچه براى تهيه خانه مسكونى، راهى جز نگه داشتن زمين تا چند سال نيست، خمس ندارد.(3)

آیت الله مكارم: خمس ندارد.(4)

آیات عظام تبريزى و وحيد: بايد خمس زمين را به قيمت فعلى بدهد.(5)

آیت الله سيستانى: چنانچه از نظر مالى نمى تواند خانه را يك مرتبه بخرد و متعارف درباره مانند او اين است كه به تدريج آن را تهيه كند - به گونه اى كه خلاف آن كوتاهى در حق خانواده شمرده مى شود - خمس ندارد.(6)

--------------------------------------

1- استفتائات مقام معظم رهبری
2- آیت الله فاضل، جامع المسائل، ج1، ص 177؛ آیت الله بهجت، توضیح المسائل، مسئلة‌1391.
3- امام، استفتاءات، ج 1، س 23؛ نورى، استفتاءات، ج 1، س 283؛ فاضل، جامع المسائل، ج 1، س 675؛ بهجت، توضيح المسائل، م 1391؛ سيستانى، منهاج الصالحين، ج 1، م 1219؛ صافى، جامع الاحكام، ج 1، س 719 و خامنه اى، اجوبة، س 902 و 956.
4- مكارم، استفتاءات، ج 2، س 514.
5- تبريزى، استفتاءات، س 804؛ دفتر وحيد.
6- منهاج الصالحين، م 1219.

.

ايران دخت
۱۳۹۰/۰۱/۳۱, ۱۲:۰۸
به نام خدا
سلام
خيلي ممنون از راهنماييهاتون.
لطفاً جواب سؤال اول رو از نظر آيت الله سيستاني بفرماييد.
و البته دو تا سوال ديگه هم داشتم. آيا به جايزه (چه جايزه اي كه در يك مسابقه برنده شويم و چه جايزه اي كه در يك قرعه كشي) هم خمس تعلق مي گيره؟
مي شه پول خمس رو هر سال همراه با پول فطريه بپردازيم؟ چون مصرفش كه يكيه.
خيلي ممنون
يا علي

پاسخگوی احکام 1
۱۳۹۰/۰۲/۰۱, ۰۵:۵۹
به نام خدا
سلام
خیلی ممنون از راهنماییهاتون.

به نام خدا و سلام بر شما
سلامت باشید

لطفاً جواب سؤال اول رو از نظر آیت الله سیستانی بفرمایید.
در انتهای همان پست ویرایش کرده و نظر ایشان را هم اضافه نمودم تا نظرات همگی یکجا باشند:

http://www.askquran.ir/showpost.php?p=426738

و البته دو تا سوال دیگه هم داشتم. آیا به جایزه (چه جایزه ای كه در یك مسابقه برنده شویم و چه جایزه ای كه در یك قرعه كشی) هم خمس تعلق می گیره؟

نظر مراجع معظم تقلید درباره خمس هدیه به شرح زیر می باشد:

آیات عظام (امام، خامنه اى و نورى): هدیه، خمس ندارد.(1)

آیات عظام (سیستانى و صافى): چنانچه تا سر سال خمسى زیاد بیاید، خمس دارد.(2)

آیات عظام (فاضل، مكارم و بهجت): چنانچه تا سر سال خمسى زیاد بیاید، بنابر احتیاط واجب، باید خمس آن را بدهد.(3)

آیات عظام (تبریزى و وحید): چنانچه مقدار آن زیاد و قابل توجه باشد و از مخارج سال زیاد بیاید، باید خمس آن را بدهد.(4)

ودر مورد جوایزی كه به انسان داده می شود نظر مراجع اینگونه می باشد:

آیات عظام (امام و خامنه اى): جایزه، خمس ندارد.(5)

آیات عظام (فاضل، بهجت و مكارم): بنابر احتیاط واجب، خمس آن را بدهند.(6)

آیات الله نورى همدانی: اگر به عنوان هدیه باشد، خمس ندارد.(7)

آیات عظام (تبریزى و وحید): اگر مال كم ارزشى باشد كه نوعاً تا آخر سال مصرف مى شود، خمس ندارد و در غیر این صورت خمس دارد.(8)

آیات الله سیستانى: مى تواند نصف آن را تملك كند؛ به شرط آنكه نصف دیگر را به فقیر متدین صدقه بدهد و چنانچه تا سر سال خمسى از آن نصف زیاد آمد، باید خمس آن را بدهد.(9)

آیت الله صافى: خمس دارد.(10)

------------------------------------------------------------------------

1- توضیح المسائل مراجع، م 1753؛ خامنه اى، اجوبة، س 850؛ نورى، توضیح المسائل، م 1749.
2- توضیح المسائل مراجع، م 1753.
3- همان، م 1753.
4- همان، م 1753 و وحید، توضیح المسائل، م 1761.
5- امام، تحریرالوسیله، ج 1، كتاب الخمس، الخامس و خامنه اى، اجوبة، س 851.
6- فاضل، العروة الوثقى مع تعلیقات، ج 2، كتاب الخمس، السابع؛ بهجت، توضیح المسائل، م 1377؛ مكارم، استفتاءات، ج 2، س 534.
7- نورى، استفتاءات، ج 2، س 350.
8- تبریزى، استفتاءات، س 819؛ دفتر آیت الله وحید.
9- توضیح المسائل، جوایز بانك، م 24؛ منهاج الصالحین، باب الخمس، السابع.
10- صافى، جامع الاحكام، ج 1، س 631.{v t}تبصره.{t جایزه بانكى نوعى بخشش محسوب مى شود.

.

پاسخگوی احکام 1
۱۳۹۰/۰۲/۰۱, ۰۶:۰۲
می شه پول خمس رو هر سال همراه با پول فطریه بپردازیم؟ چون مصرفش كه یكیه.
خیر، مصرف خمس و مصرف زکات یکسان نیست و نمیشه به ضمیمه هم (بدون اینکه مقدار هر یک مشخص باشد) یکجا پرداخت کرد و در یک محل مصرف نمود.

نحوه مصرف خمس این گونه است که به دو بخش تقسیم می شود که هر فردی این ها را یکجا به مرجع تقلیدش پرداخت می کند:

الف) سهم امام
ب) سهم سادات

- سهم امام: که به حضرت ولی عصر عجل الله تعالی فرجه الشریف تعلق دارد و ایشان اکنون در جامعه حضور ندارند و به نائبان عام او که همان مراجع معظم تقلید باشند سپرده می شود تا در امور عام المنفعه و مصالح اسلام و مسلمین به کار گیرند که یکی از آن امور تدبیر امور حوزه های علمیه می باشد.

زیرا دین در طول زمان نیاز به مبلّغ دارد و حوزه های علمیه با تلاش و تکاپوی فراوان علماء و دانشمندان بزرگی را تحویل جامعه می دهد که معنویت و اخلاق را در جامعه رواج داده و بهداشت روانی جامعه را تضمین می کند احکام الهی را نشر و ترویج می دهد و از دین داری درست مردم حراست می کند و در مقابل انحرافات و کجرویها مقاومت نشان می دهد و به لحاظ فکری نیازمندیهای دینی مردم را بر طرف می کند.

و یکی دیگر از مصارف آن ساخت مسجد و مدرسه و کمک به زلزله زده ها و غیره می باشد که تمامی این ها باید از طریق مرجع تقلید یا نماینده او به مصرف برسد .

- سهم سادات: که به سادات فقیر تعلق می گیرد که خرج سال خود را ندارند البته این سادات از گرفتن زکات محروم هستند.

البته توجه داشته باشید که خودتان هم می توانید سهم سادات را به مصرف خودش برسانید، اما لازم است با اطلاع و اجازه مرجع تقلید یا نمایندگان ایشان باشد.

پایگاه حوزه 4113-24113-2

=============================

و اما زكات در هشت مورد مصرف مى شود:

1) فقیر: یعنى كسى كه مخارج سال خود و افراد تحت تكفّلش را ندارد، امّا كسى كه صنعت، یا ملك و یا سرمایه اى دارد كه مى تواند مخارج سال خود را تهیّه كند فقیر نیست.

2) مسكین: یعنى كسى كه از فقیر سخت تر زندگى را مى گذراند.

3) كسى كه از طرف امام معصوم (علیه السلام) یا نایب امام مأمور است زكات را جمع و نگهدارى نماید، به حساب آن رسیدگى كند و آن را به امام (علیه السلام) یا نایب امام یا فقرا برساند.

4) كافرهایى كه اگر زكات به آنان بدهند به دین اسلام مایل مى شوند، یا در جنگ به مسلمانان كمك مى كنند. و همچنین مسلمانانى كه دین آنها ضعف دارد.

5) خرید برده ها و آزاد كردن آنان.

6) بدهكارى كه نمى تواند بدهى خود را بدهد.

7) سبیل اللّه: یعنى كارهایى كه منفعت عمومى دینى دارد، مانند ساختن مسجد و مدرسه اى كه علوم دینیّه در آن خوانده مى شود، یا براى مسلمانان منفعت دنیایى داشته باشد.

8) ابن السّبیل: یعنى مسافرى كه در سفر درمانده شده است.

=============

لذا گرچه هر کدام از خمس و زکات ممکن است در مصارفی با هم مشترک باشند، ولی نباید به ضمیمه هم به مرجع تقلید پرداخت شوند؛ بلکه اگر هم با هم پرداخت شدند، لازم است مقدار هر کدام جداگانه مشخص باشد.

.

ايران دخت
۱۳۹۰/۰۲/۰۴, ۱۰:۱۵
ممنون
خيلي لطف كردين.

خیر، مصرف خمس و مصرف زکات یکسان نیست و نمیشه به ضمیمه هم (بدون اینکه مقدار هر یک مشخص باشد) یکجا پرداخت کرد و در یک محل مصرف نمود.

اين موضوع رو مي دونم اما در عيد فطر براي جمع آوري فطريه در مسجد محل ما دو صندوق جداگانه هست يكي براي سادات و يكي هم براي بقيه و فطريه اي كه از سادات جمع آوري مي شود را به سادات مي دهند و با توجه به اينكه من خودم سيد هستم اين سوال رو پرسيدم.
يا حق

پاسخگوی احکام 1
۱۳۹۰/۰۲/۰۹, ۱۰:۱۸
...اين موضوع رو مي دونم اما در عيد فطر براي جمع آوري فطريه در مسجد محل ما دو صندوق جداگانه هست يكي براي سادات و يكي هم براي بقيه و فطريه اي كه از سادات جمع آوري مي شود را به سادات مي دهند و با توجه به اينكه من خودم سيد هستم اين سوال رو پرسيدم...
با سلام مجدد و وقت بخیر

از آنجا که زکات غیرسادات بر سادات حرام است، کسی که از سادات نباشد نمی تواند زکات فطریه را به سادات بدهد (حتی اگر نانخور سید داشته باشد)، اما اگر کسی سید باشد می تواند فطریه را به سادات و غیر سادات بدهد.

.

علی اکبر نعمت الهی
۱۳۹۰/۰۲/۱۰, ۲۲:۱۶
آیا به دست مزد خمس تعلق میگیرد یا فقط به سود حاصل ازکسب

میقات
۱۳۹۰/۰۲/۱۲, ۱۷:۰۹
آیا به دست مزد خمس تعلق میگیرد یا فقط به سود حاصل ازکسب

با سلام و درود

اختصاص به کسب مانند تجارت ندارد، بلکه شامل هر نوع تهیه مال می شود. لذا اگر کسی درآمد و حقوقی داشته باشد و مصرف نشود و از مخارج یکسالش اضافه بیاید، با رسید سال، خمس به آن تعلق می گیرد و باید خمس آن را محاسبه و پرداخت نماید.

_________
توضیح المسائل مراجع، ج 2 ، مساله 1752.

ervil
۱۳۹۰/۰۲/۲۱, ۱۷:۱۱
آيا كفّارات را مى شود صرف تعمير مسجد نمود؟

پاسخگوی احکام 1
۱۳۹۰/۰۲/۲۳, ۱۷:۱۷
آيا كفّارات را مى شود صرف تعمير مسجد نمود؟

به نام خدا و سلام بر شما
وقت بخیر

خیر، نمی شود. مصرف کفاره فقط مخصوص فقرا و مستمندان هست و لازم است صرف طعام آنها شود و نمی توان آن را در جای دیگری (ساخت مسجد و مدرسه و...، خرید جهیزیه و...) صرف نمود.

ولی زکات را می توان در كارهايى كه منفعت عمومى دينى دارد، (مانند ساختن مسجد و مدرسه اى كه علوم دينی در آن خوانده مى شود)، و يا در کاری که براى مسلمانان منفعت دنيايى داشته باشد، خرج نمود.

nurolhoda
۱۳۹۰/۰۳/۲۰, ۱۱:۳۸
باعرض سلام و خسته نباشید خدمت کارشناس محترم پاسخگوی احکام

سوالی خدمتتون داشتم .

1.ملاک محاسبه خمس سکه چیست؟ براساس قیمت خریداولیش حساب میشه یا قیمت فروشش؟

2.درمورد سود بانکی که درجریان هستید اگه برای اطمینان نخواهیم استفاده کنیم باید در کجاها صرف بشه ؟

پیشاپیش از پیگیری شما بی نهایت ممنون

ولایت پذیر
۱۳۹۰/۰۳/۲۰, ۱۳:۱۹
با سلام و خدا قوت به یاران هو
اجناس یک مغازه دار مغازه در اختیار وی هست یا مالکیت یا مستاجر، شامل خمس میشود؟ و چگونه خمسش باید حساب بشه؟
خودم قبلا مغازه داشتم و برای ترس از ندادن خمس و قیمت های اجناس مانده در مغازه بدلیل کم رونق بودن (به هر دلیلی) شغلم را از دست دادم.
میخوام بدونم که منه مغازه دار باید چطور اجناس را حساب کنم که خمسش داده بشه.

پاسخگوی احکام 1
۱۳۹۰/۰۳/۲۰, ۱۸:۲۸
باعرض سلام و خسته نباشید خدمت کارشناس محترم پاسخگوی احکام

سوالی خدمتتون داشتم .

1.ملاک محاسبه خمس سکه چیست؟

به نام خدا و سلام بر شما
وقت بخیر

طبق نظر همه مراجع معظم تقلید، به زیور آلات خانم ها اگر در شأن آنها باشد، خمس تعلق نمی گیرد.(1)

اما موارد دیگر (از زیور آلاتی که زیاده بر شأن مورد استفاده آنهاست و یا سکه طلا که به عنوان سرمایه و پس انداز خریداری شده است)، چنانچه از درآمد كسب تهیه شده و از آن به هیچ وجه استفاده نمی شود، در صورتی که از پول خمس داده نشده خریداری شده، باید سر سال خمسی خمس آن را بپردازند.(2)

--------------------------

1) العروة الوثقى، ج 2، م 83؛ توضیح المسائل مراجع، م 1757؛ آیت الله خامنه اى، اجوبة الاستفتاءات، س 998؛ آیت الله وحید، توضیح المسائل، م 1783.

2) فاضل، جامع المسائل، ج 1، س 868؛ خامنه اى، اجوبة، س 900؛ صافى، جامع الاحكام، ج 1، س 623؛ نورى، استفتاءات، ج 2، س 336؛ مكارم، استفتاءات، ج 1، س 306؛ تبریزى، استفتاءات، س 825؛ العروة الوثقى، ج 2، كتاب الخمس م 61.

- چند نکته:

1- سكه بهار آزادی جزء مؤونه (هزینه زندگی) شمرده نمی شود؛ از این رو سر سال به آن خمس تعلق می گیرد.

2- اگر طلا و یا سکه را به کسی بخشیده اند و یا با پول بخشش آن را تهیه كرده، حكم هدیه را دارد و لذا بنابر نظر مراجعى كه معتقدند هدیه خمس دارد، چنانچه سكه بهارآزادى به آنها بخشیده شود و از مخارج سال زیاد بیاید، خمس دارد. (برخی از مراجع تقلید در مورد هدیه قائل به خمس نستند.)

3- در خمس تعداد و حد نصاب شرط نیست و لذا به هر مقدار سكه ای كه از درآمد سال تهیه شده باشد و سال بر آن گذشته باشد، خمس تعلق می گیرد.

براساس قیمت خریداولیش حساب میشه یا قیمت فروشش؟

معیار در پرداخت خمس طلا، ارزش آن در زمانی است که خمس به آن تعلق می گیرد (یعنی سر سال خمسی)؛ بنابراین اگر بخواهیم خمس قیمت آن را بپردازیم، باید قیمت زمان تعلّق خمس را معیار قرار دهیم نه قیمت قبل از این زمان را ولی اگر در آن موقع خمس را نپرداختیم و قیمت آن تنزّل کرد باید معیار را قیمت زمانی قرار دهیم که خمس واجب شده است.

.

پاسخگوی احکام 1
۱۳۹۰/۰۳/۲۰, ۱۸:۵۸
.
.
.
2.درمورد سود بانکی که درجریان هستید اگه برای اطمینان نخواهیم استفاده کنیم باید در کجاها صرف بشه ؟

پیشاپیش از پیگیری شما بی نهایت ممنون

عملیات بانکی اگر بر اساس معاملات و عقود اسلامی و شرعی اجرا بشود، سود و استفاده هایی که به بانک ها داده می شود و یا از بانک ها گرفته می شود حلال است. (گرچه در مورد مسائل بانکی نظرات مراجع تقلید متفاوت هست و لازمه به نظر مرجع مورد نظر خود مراجعه نمایید.)

اما اینکه فرمودید: کجا مصرف کنیم؟

دقیق متوجه منظورتون نشدم.

اگر طبق عقود شرعی مالک سود بدست آمده باشید، مال شرعی شماست و طبعا اختیار دارید به هر صورتی خواستید در مصارف حلال استفاده نمایید.

اما اگر بر فرض، سود بدست آمده حلال نبوده باشد، شرعا مالک آن نیستید و حکم مال مجهول المالک دارد که اگر مقدار آن را بدانید، لازم هست با اجازه مرجع تقلید خود به عنوان رد مظالم صدقه دهید؛ و اگر مقدار آن را نمی دانید، خمس مال مشکوک را به عنوان مال مخلوط به حرام جدا کرده و می پردازید.

موفق و سلامت باشید.

nurolhoda
۱۳۹۰/۰۳/۲۱, ۰۵:۰۶
خیلی ممنون بابت پاسخ های کامل و گویاتون:Gol:

پاسخگوی احکام 1
۱۳۹۰/۰۳/۲۱, ۲۲:۱۸
با سلام و خدا قوت به یاران هو
اجناس یک مغازه دار مغازه در اختیار وی هست یا مالکیت یا مستاجر، شامل خمس میشود؟ و چگونه خمسش باید حساب بشه؟
خودم قبلا مغازه داشتم و برای ترس از ندادن خمس و قیمت های اجناس مانده در مغازه بدلیل کم رونق بودن (به هر دلیلی) شغلم را از دست دادم.
میخوام بدونم که منه مغازه دار باید چطور اجناس را حساب کنم که خمسش داده بشه.

به نام خدا و سلام بر شما
وقت بخیر

با توجه به این که در تعلق خمس به سرمایه کسب و پس انداز برای خرید مایحتاج زندگی نظرات مراجع تقلید متفاوت هست، لطفا مرجع تقلید خود را بنویسید تا مطابق نظر ایشان پاسخ إستفتاء شده و تقدیم شود.

------------------------------------

- برخی از مراجع تقلید نظرشان این است که:

اجناس مغازه جزء سرمایه کسب است و اگر از درآمد کسب و کار تهیه شده، خمس دارد، اما اگر یک بار خمسش داده شود، دیگر لازم نیست خمس آن پرداخت شود، مگر این که بعد از پرداخت خمس بر سرمایه اضافه شود. در این صورت باید خمس مازاد پرداخت شود.

مثلا اگر سرمایه مغازه شما یک میلیون تومان باشد و سر سال خمس آن را بدهید، در سال بعد اگر سرمایه همان یک میلیون تومان باشد، دیگر تخمیس لازم نیست، ولی اگر یک میلیون و پانصد هزار تومان شد، خمس پانصد هزار تومان را باید پرداخت نمایید.

یعنی سرمایه یک بار تخمیس می شود و در سال های بعدی اگر بر سرمایه افزوده شد، مقدار افزوده شده فقط باید تخمیس شود.

و لذا:

کسی که با کاسبی، مخارج زندگی را تأمین می کند، موقع سال خمسی که فرا می رسد، اصل سرمایه و منافعی را که اضافه بر مخارج زندگی به دست آورده، همه را تخمیس می کند.

به عنوان نمونه:

در مثالی که بالا عرض شد، کسی که سرمایه مغازه اش یک میلیون تومان بوده، در طول سال با آن خرید و فروش می کند و منافعی به دستش می رسد؛ مقداری از منافع را خرج زندگی خود و زن و فرزندان می کند و مقداری اضافه می آید. در پایان سال باید خمس اصل سرمایه (یک میلیون تومان) و خمس مازاد بر درآمد را یکجا حساب کند و پرداخت نماید. بنابراین دوبار نباید خمس بدهد.

البته همانطور که اول هم عرض شد، واضح هست که اگر خمس اصل سرمایه را ابتدا پرداخت کرده باشد، و یا از پولی بوده باشد که خمس به اون تعلق نمیگرفته، دیگر خمس ندارد و فقط سود باقیمانده و مازاد هست که خمس دارد.

- برخی دیگر از مراجع تقلید نظرشان این است که:

به سرمایه خمس تعلق می گیرد مگر این که برای تأمین معاش خود و عائله اش مطابق شأنش به همه سرمایه نیاز داشته باشد، به طوری که اگر خمس آن را بپردازد، نتواند با بقیه آن امرار معاش کند. در این صورت خمس ندارد، ولی اگر تمکن پیدا کرد یا سرمایه را فروخت، باید خمس آن را پرداخت کند.

- و نکته آخر در این زمینه اینکه:

اگرسرمایه از درآمد همان سالى است که مى خواهد در آن تجارت و کسب کند، ملاک آخر سال خمسى است و اگر مى خواهد درآمد سال هاى قبل را به عنوان سرمایه کسب قرار دهد، باید در آغاز کسب آن را تخمیس کند.

.

p30af.com
۱۳۹۰/۰۴/۲۴, ۱۸:۳۵
باسلام
تشکر از سایت مفید تان
خواهشندم که سوالی که میپرسم از نظر آیت الله سیستانی جواب بدین!
شغلم طوریست که در زمان سال خمسی خویش میزان سود و فایده خود را نمیتوانم بسنجم ، اما پس از پایان پروژه کاری خود میزان سود بدست میاید که ممکن است در طول سال مقداری از آن خرج مئونه گردد و الباقی آن الی سر رسید سال خمسی باقی بماند
حالا سوال اینجاست که محاسبه میزان خمس در شرایط کاری من چگونه است؟
بطور دقیقتر سررسید سال خمسی من نیمه شعبان است در طول سال خمسی گذشته با توجه به فعالیت های اقتصادی انجام شده عوایدی نصیب گردیده که سرمایه نیز به جمع آوری نموده ام ، اما هم اکنون پروژه های در دست اقدام است که میزان سود و ضرر آن در روز محاسبه خمس برای من به هیچ عنوان مشخص نیست!
خواهشمندم راهنمایی فرمایید!

میقات
۱۳۹۰/۰۴/۲۵, ۱۷:۴۶
باسلام
تشکر از سایت مفید تان
خواهشندم که سوالی که میپرسم از نظر آیت الله سیستانی جواب بدین!
شغلم طوریست که در زمان سال خمسی خویش میزان سود و فایده خود را نمیتوانم بسنجم ، اما پس از پایان پروژه کاری خود میزان سود بدست میاید که ممکن است در طول سال مقداری از آن خرج مئونه گردد و الباقی آن الی سر رسید سال خمسی باقی بماند
حالا سوال اینجاست که محاسبه میزان خمس در شرایط کاری من چگونه است؟
بطور دقیقتر سررسید سال خمسی من نیمه شعبان است در طول سال خمسی گذشته با توجه به فعالیت های اقتصادی انجام شده عوایدی نصیب گردیده که سرمایه نیز به جمع آوری نموده ام ، اما هم اکنون پروژه های در دست اقدام است که میزان سود و ضرر آن در روز محاسبه خمس برای من به هیچ عنوان مشخص نیست!
خواهشمندم راهنمایی فرمایید!

با سلام و درود

در استفتاء تلفنی که انجام شد، دفتر معظم له فرمودند:

اگر سود یکجا و در آخر کار به ایشان تحویل می شود، تا موقعی که تحویل نشده، محاسبه خمس ندارد؛ و از زمان تحویل تا رسید سال خمسی، هر مقدار از آن سود که اضافه از مخارج سال بیاید، با رسیدن سال خمسی، باید محاسبه خمس شود.

اگر هم سود به تدریج تحویل می شود ولی محاسبه آن مقدور نیست و پس از اتمام پروژه مشخص می شود، باید پس از اتمام کار، محاسبه نموده و آن مقدار از سود که مربوط به قبل از سال خمسی بوده و اضافه بر نیاز بوده و مصرف نشده، فورا خمس آن داده شود.

REZA P
۱۳۹۰/۰۴/۳۱, ۱۱:۰۸
با سلام.
مدتی پیش یکی از دوستانم این موضوع را مطرح کرد که در گذشته سیستم مالیاتی نبوده و مردم خمس و زکات می داده اند،ولی اکنون مالیاتی که از پول پرداخت می شود را می توان مطابق با خمس و زکات دانست.
می خواستم از کارشناسان سایت خواهش کنم این موضوع را برای من توضیح دهند.
:Rose::Rose::Rose:

پاسخگوی احکام 1
۱۳۹۰/۰۵/۰۱, ۱۱:۰۷
با سلام.
مدتی پیش یکی از دوستانم این موضوع را مطرح کرد که در گذشته سیستم مالیاتی نبوده و مردم خمس و زکات می داده اند،ولی اکنون مالیاتی که از پول پرداخت می شود را می توان مطابق با خمس و زکات دانست.
می خواستم از کارشناسان سایت خواهش کنم این موضوع را برای من توضیح دهند.
:rose::rose::rose:

به نام خدا و سلام بر شما
وقت بخیر

نکته 1): مالیات غیر از خمس است و به جای خمس حساب نمی شود.(1) مالیات در کشور ما و کشورهای دیگر غالبا بر تمام درآمدها وضع می شود.

بدون شک یکی از ضروری ترین مسئله ها به هنگام تشکیل حکومت، تشکیل بیت المال و خزانه است که به وسیله آن نیازهای اقتصادی حکومت بر آورده شود؛ که در هر حکومتی وجود دارد.

نکته 2): هر جامعه ای دارای افرادی از کار افتاده، بیمار، یتیمان بی سرپرست، معلولان و امثال آن می باشد که باید مورد حمایت قرار گیرند. همچنین برای حفظ موجودیت خود در برابر هجوم دشمن، نیاز به سربازان مجاهدی دارند که هزینه آن ها توسط حکومت پرداخت می شود، همچنین کارمندان حکومت اسلامی، نیز وسائل تبلیغاتی و مراکز دینی، هر کدام نیازمند صرف هزینه هایی است که بدون پشتوانه مالی منظم و مطمئن سامان نمی پذیرد.

بنابراین دولت وظیفه دارد سهمی از هزینه های عمومی را که درانجام امور اقتصادی و رفاهی مؤثراست بپردازد واین یک امر طبیعی است. از این رو بر مردم واجب است هزینه های زندگی اجتماعی خود را بپردازند و این ممکن نیست مگر با پرداخت مالیات. به همین دلیل مالیات بر درآمد و مالیات بر ثروت راکد، از اهمیت خاصی برخوردار است.

نکته 3): زکات و خمس بخش زیادی از نیازهای جامعه را برطرف می کند. اگر تمامی مردم به وظیفة خود در این زمینه به طور کامل عمل کنند، می توان گفت تمام نیازهای جامعه برطرف می شود.

حضرت امام صادق علیه السلام فرمودند: «اگر همه مردم زکات اموال خود را بپردازند، مسلمان فقیر و نیازمند باقی نخواهد ماند. مردم فقیر و محتاج و گرسنه و برهنه نمی شوند مگر به خاطر گناه ثروتمندان».(2)

اما در حکومتی که متصدی اداره تمام شئون جامعه است و وظیفه دارد تمام امکاناتی را که برای جامعه لازم است تهیه کند (جاده، بیمارستان، تیمارستان، برق، آب، مدرسه، معلّم، استاد و سایر امکانات را فراهم سازد) خواه ناخواه مخارج سرسام آور این ها باید توسط مالیات از مردم گرفته و هزینه شود. به فتوای مراجع تقلید، مالیات نمی تواند به جای خمس و زکات واجب قرار گیرد و وجوب آن ها را بردارد.

نکته 4): لذا مالیات نوعی هزینه برای اداره مردم در جامعه به هم پیوسته است، یعنی کسی که ازجاده ها استفاده می کند، از امنیت بهره می گیرد، از رسانه های جمعی و از دیگر امکانات بهره مند می گردد، اگر این امکانات نبود، کار اقتصادی ممکن نمی شد، یابهره کمی داشت، و مشکلات دیگری برای مردم به وجود می آمد.

نکته 5): اگر بعد از پرداختن مالیات، چیز اضافه ای در طی یک سال برای شخص باقی نماند، خمس به آن تعلق نمی گیرد و اگر اضافه ماند 80 درصد آن مال دارنده است و 20 درصد اضافه، خمس است.

نتیجه اینکه:

بنابراین اولا خمس بر مقدار اضافه بر خرج سال یعنی بر پس انداز تعلق می گیرد ، در حالی که مالیات از ابتدا حساب می شود.

ثانیا موارد مصرف خمس غیر ازموارد مصرف مالیات است. خمس درحال حاضر غالبا صرف گسترش فرهنگ اسلامی، تعلیم و تربیت طلاب علوم دینی وحفظ عقاید و ارزش ها می گردد.

---------------------------------------------

پی نوشت ها :

1. آیت الله ناصر مکارم شیرازی، استفتائات، ج 1، سؤال 370، و ج3،ص115، س344 ؛ آیت الله خامنه ای، اجوبة الاستفتائات، س 1030 .

2. وسائل الشیعه، ج 6، ص 4، حدیث 6.

در این لینک نیز آیت الله مکارم توضیحات مفصلی پیرامون این سوال نوشته اند:

http://www.makaremshirazi.org/persian/estefta/index.php?it=1127

samihastam
۱۳۹۰/۰۵/۰۴, ۱۲:۰۶
سلام
بنده مدت 10 سال است پدرم فوت کرده اند تا انجا که اطلاع دارم پدرم اهل خمس بوده اند البته در مورد همه اموال نمیدانم.
من الان 21 سال دارم و ان موقع صغیر بودم.
در این مدت منبع درامد ما اجاره هایمان بوده است و حالا که من میخاهم خمس بدهم تقریبا هزینه های 3 سال اخیر را دارم اما سالهای اول را اصلا ریز هزینه ها را ندارم.در ضمن الان اموال ما از هم جدا نشده است با تعیین مقدار خمس از کجا باید بپردازم؟
اگر سوالاتم واضح نیست لطفا دقیقترش کنید تا با پاسخ من شما راهنماییم کنیدو تکلیفم مشخص شود.
ممنمونم.

میقات
۱۳۹۰/۰۵/۰۵, ۱۶:۵۷
سلام
بنده مدت 10 سال است پدرم فوت کرده اند تا انجا که اطلاع دارم پدرم اهل خمس بوده اند البته در مورد همه اموال نمیدانم.
من الان 21 سال دارم و ان موقع صغیر بودم.
در این مدت منبع درامد ما اجاره هایمان بوده است و حالا که من میخاهم خمس بدهم تقریبا هزینه های 3 سال اخیر را دارم اما سالهای اول را اصلا ریز هزینه ها را ندارم.در ضمن الان اموال ما از هم جدا نشده است با تعیین مقدار خمس از کجا باید بپردازم؟
اگر سوالاتم واضح نیست لطفا دقیقترش کنید تا با پاسخ من شما راهنماییم کنیدو تکلیفم مشخص شود.
ممنمونم.

با سلام و درود

چند نکته:

1. در فرض مزبور، پرداخت خمس از طرف پدرتان لازم نیست و چیزی بر عهده ندارید.

2. به ارث خمس تعلق نمی گیرد.

3. اجاره اگر تا قبل از رسید سال، مصرف شود و اضافه نیاید، خمسی از این جهت بر عهده شما نیست.

4. هر کس موظف به محاسبه اموال خودش است و از جانب دیگران وظیفه ای برای گرداخت خمس ندارد. لذا اگر شما درآمد و یا حقوق و ... دارید بایستی اموال خودتان را مورد حسابرسی قرار دهید.

5. در مواردی که انسان شک دارد خمس به او تعلق گرفته یا نه، دادن خمس لازم نیست و خمس ندارد.

یا زهر ا
۱۳۹۰/۰۷/۰۲, ۰۱:۵۹
سلام مادر بزرگ من حدود دو سال است که فوت کرده اند ایشون مبلغ دومیلیون تومان در بانک داشتن و بعد از فوتشون پدربزرگم این پول رو خرج کفن و دفن کردن الان برای اقوام سوال پیش اومده که آیا این پول خمسی داشته یا نه با وجود اینکه همه ی این پول خرج کفن و دفن شده ممنون از شما:Gol:

صالح
۱۳۹۰/۰۷/۰۲, ۰۹:۰۶
مادر بزرگ من حدود دو سال است که فوت کرده اند ایشون مبلغ دومیلیون تومان در بانک داشتن و بعد از فوتشون پدربزرگم این پول رو خرج کفن و دفن کردن الان برای اقوام سوال پیش اومده که آیا این پول خمسی داشته یا نه با وجود اینکه همه ی این پول خرج کفن و دفن شده

با سلام به شما دوست عزیز
چون ورثه میت نمی دانند آن پول متعلق خمس بوده یا نه لذا تصرف در آن پول توسط همسر یا دیگران اشکالی ندارد، اما اگر می دانند آن پول پس انداز یا سرمایه گذاری دربانک یا سائر مواردی بوده که خمس بدان تعلق گرفته باید خمس آن را بپردازند (حتی اگر صرف شده باشد) و تنها مخارج واجب (یعنی حداقل کفن و دفن معمولی) را می توان از اصل پول کسر نمود.
موفق باشید.

یا زهر ا
۱۳۹۰/۰۷/۰۲, ۱۲:۴۰
دستتون درد نکنه کمک بزرگی کردید:Gol:

xxxrezaxxx
۱۳۹۰/۰۷/۲۹, ۱۷:۴۰
با سلام
من دانشجو هستم و همراه درس خواندن شاگرد مغازه هم هستم
ماهیانه 50 هزار تومان دریافت میکنم
ازدواج نکردم و هنوز با خانواده زندگی می کنم
حقوق کارم رو دست نخورده جمع میکنم تا بتوانم در اینده از ان استفاده کنم
حالا می خواستم بپرسم اگه پول من یک سال گذشت و هنوز استفاده نکرده باشم
آیا خمس به این پول واجب است یا نه
متشکرم
منتظر جواب شما هستم ممنون

میقات
۱۳۹۰/۰۷/۳۰, ۱۶:۵۹
با سلام
من دانشجو هستم و همراه درس خواندن شاگرد مغازه هم هستم
ماهیانه 50 هزار تومان دریافت میکنم
ازدواج نکردم و هنوز با خانواده زندگی می کنم
حقوق کارم رو دست نخورده جمع میکنم تا بتوانم در اینده از ان استفاده کنم
حالا می خواستم بپرسم اگه پول من یک سال گذشت و هنوز استفاده نکرده باشم
آیا خمس به این پول واجب است یا نه
متشکرم
منتظر جواب شما هستم ممنون

با سلام و درود

نظر مراجع عظام در مورد پس انداز برای اموری که نمی توان پول آنها را به یکباره تهیه نمود مانند مسکن، جهیزیه، ازدواج و ...، بدین شرح است :

آیات عظام: امام، تبریزی، سیستانی و وحید: به پول پس انداز شده، با گذشت سال، خمس تعلق می گیرد. (امام: استفتائات، ج 1، س 24؛ تبریزیک استفتائات، س 856؛ سیستانی و وحید: دفتر معظم له)

آیت الله صافی: اگر هم اکنون به آن وسیله نیاز دارد و تهیه آن بدون پس انداز در مدت چند سال ممکن نباشد، خمس ندارد. (جامع الاحکام، ج 1، س 738)

آیت الله خامنه ای: اگر برای تهیه وسائل مورد نیاز در آینده نزدیک (مثلا تا سه ماه پس از سال خمسی) پس انداز شده باشد و و با پرداخت خمس آن نتواند آنها را تهیه کند، خمس ندارد. (اجوبه الاستفتائات، س 987و860)

آیت الله نوری: چنانچه بدون پس انداز کردن نمی تواند وسائل مورد نیاز خود را تهیه کند، خمس ندارد. (استفتائات، ج 2، س 330)

آیت الله فاضل: اگر فرد به شأن خود توجه کند و افراط نکند، پس انداز پول برای تهیه لوازم زندگی که به یکباره نمی توان آنها را تهیه کرد مثل خانه و ...، اشکال ندارد و خمس به آن تعلق نمی گیرد. (جامع المسائل، ج 1، س 748)

آیت الله بهجت: برای تهیه مسکن و لوازم ضروری زندگی که به یک باره نمی توان آنها را تهیه کرد، پس انداز پول برای مدت چند سال مثلا 3 ـ 4 سال (نه 15 – 20 سال)، خمس ندارد. (توضیح المسائل، مسأله 1391)

آیت الله مکارم: به پول پس انداز شده، با رسیدن سال خمسی، خمس تعلق می گیرد.
البته معظم له این اجازه را داده اند که شخص برای موارد ضروری و مورد نیاز مثل خرید خانه و ازدواج و ...، که به یکباره نمی توان پول آن را تهیه کرد، پول پس انداز نماید و دادن خمس را تاخیر بیندازد تا پس از خرید خانه و ...، سپس هر موقع توانست خمسش را پرداخت نماید. (دفتر معظم له)

تبصره: اگر کسی برای موارد فوق (که به یکباره نمی توان پول آنها را تهیه کرد، مثل مسکن و جهیزیه و ازدواج و ...،) پس انداز نماید و سال بر آن بگذرد ولی پول را در آن موارد مصرف نکند، باید خمس آن را فورا پرداخت نماید.

s.t.g
۱۳۹۰/۰۹/۱۷, ۱۳:۴۳
با سلام
من به تازگي عضو شدم .اطلاعات من خيلي كمه و گاها از بعضي اصطلاحات و حتي معني بعضي از اين كلمات سر در نميارم.
اميدوارم كه به كمك عزيزان اطلاعات منهم زياد بشه
من يك وسيله نقليه دارم .آيا خمس بهش تعلق ميگيره ؟؟؟

پاسخگوی احکام 1
۱۳۹۰/۰۹/۱۸, ۱۰:۱۹
با سلام
من به تازگي عضو شدم .اطلاعات من خيلي كمه و گاها از بعضي اصطلاحات و حتي معني بعضي از اين كلمات سر در نميارم.
اميدوارم كه به كمك عزيزان اطلاعات منهم زياد بشه
من يك وسيله نقليه دارم .آيا خمس بهش تعلق ميگيره ؟؟؟

به نام خدا و سلام بر شما
وقت بخیر

اگر ماشين جزء مؤونه شما باشد (یعنی جزء وسایل و لوازم شخصی مورد استفاده شما و خانواده باشد نه اینکه به عنوان وسیله کسب و کار و سرمایه است) و آن را از درآمد بين سال جهت استفاده شخصى زندگى خريده باشيد، خمس ندارد و موقع فروش نیز پول فروش آن خمس ندارد.

ولى اگر ماشين برای کسب و کار باشد، در صورتی که آن را از پول خمس داده نشده خریده اید، خمس دارد.

حتی اگر وسیله (مثل وانت) طوری است که گاهى براى استفاده شخصى و گاهى براى باربرى و اجرت و کسب و کار است، به آن مقدار از سرمایه ماشین که با آن کار مى کند، خمس تعلق مى گیرد و به مقدارى که جهت نیاز شخصى مورد استفاده قرار مى گیرد و با موقعیت و شأن شما تناسب دارد، خمس تعلق نمى گیرد.

(بر فرض اگر شش ماه در طول سال با آن کار مى کنید و شش ماه براى نیازهاى شخصى اختصاص دارد، باید نصف مبلغ آن را بابت خمس محاسبه کنید.)

------------------------------------------------------------------------

مسائلی که عرض شد مورد اتفاق مشهور مراجع تقلید می باشد.
اما در احکام شرعی اگر مرجع تقلید مورد نظرتان را نیز بفرمایید، دقیق تر می شود پاسخ داد.

saba89
۱۳۹۰/۱۱/۱۱, ۰۸:۲۶
شخصی که کار میکنه و پول پس انداز میکنه برای ازدواج و شاید چندین سال طول بکشه تا مبلغ کافی را جمع کنه و بتونه ازدواج کنه، آیا به این پس اندازش خمس تعلق میگیره؟

پاسخگوی احکام 1
۱۳۹۰/۱۱/۱۳, ۲۰:۴۸
شخصی که کار میکنه و پول پس انداز میکنه برای ازدواج و شاید چندین سال طول بکشه تا مبلغ کافی را جمع کنه و بتونه ازدواج کنه، آیا به این پس اندازش خمس تعلق میگیره؟

به نام خدا و سلام بر شما
وقت بخیر

نظرات مراجع محترم تقلید در این مساله متفاوت است.

اینکه چند سال پول را پس انداز کند، طبق نظر غالب مراجع تقلید خمس دارد؛ مگر طبق نظر مرحوم آیت الله فاضل و مرحوم آیت الله بهجت که در صورت نیاز به این پول (یعنی اینکه بدون آن نتواند جهیزیه تهیه کند)، پس انداز آن در حد متعارف و معمول، مشمول خمس نمی دانستند.

مقام معظم رهبری هم در حد متعارف مشمول خمس نمی دانند، گرچه حد متعارف را کمتر از مقداری که مرحوم آیت الله فاضل و مرحوم آیت الله بهجت تعریف کرده اند، می دانند.

-----------------------------------

نظر چند تن از مراجع را به طور مختصر نقل می کنم، هر کدام که نیاز به توضیح بیشتر داشت، بفرمایید.

----------------

سوال:

آیا کسی که پولش را پس انداز می کند تا چند سال دیگر ازدواج کند، باید خمس پس اندازش را بدهد؟

پاسخ:

مرحوم امام خمینی (ره)، مرحوم آیت الله تبریزی (ره)، آیت الله مکارم، آیت الله سیستانی، آیت الله صافی: خمس دارد.(1)

مرحوم آیت الله فاضل لنکرانی (ره) و مرحوم آیت الله بهجت (ره): چنانچه پس انداز کوتاه مدت و در حد متعارف (مثلا تا سه سال) باشد خمس ندارد.(2)

آیت الله خامنه ای: اگر برای تهیه هزینه های ازدواج در آینده نزدیک (مثلا تا سه ماه پس از سال خمسی) پس انداز شده باشد و با پرداخت خمس آن نتواند آنها را تهیه کند، خمس ندارد.(3)

------------------

و چند استفتاء در این خصوص از مقام معظم رهبری:

س 861: آيا به پولى که از حقوق ماهيانه ام براى خريد لوازم ازدواج در آينده، پس‌انداز مى کنم، خمس تعلّق مى گيرد؟

ج: اگر عين پولى را که بابت حقوق ماهيانه مى گيريد، پس‌انداز مى کنيد، بايد سر سال خمس آن پرداخت شود، مگر آنکه بخواهيد تا چند روز آينده صرف خريد لوازم ضرورى ازدواج نماييد.

س 906: با توجه به فتواى امام خمينى(قدّس سرّه) در مسأله جهيزيه عروس که دختر هنگام ازدواج به خانه شوهر مى برد، اگر در منطقه اى رسم براين باشد که خانواده داماد اقدام به تهيه و تأمين اثاثيه و لوازم خانه کنند و به مرور زمان و به تدريج به تهيه آن لوازم بپردازند و سال بر آنها بگذرد، چه حکمى دارد؟

ج: اگر تهيه اثاث و لوازم زندگى براى آينده، عرفاً جزء مؤونه محسوب شود، خمس ندارد.

س 918: گاهى لوازم منزل مثل يخچال به قيمتى کمتر از قيمت بازار به ما فروخته مى شود، اين لوازم در آينده يعنى پس از ازدواج مورد نياز ماست، با توجه به اينکه بعد از ازدواج بايد آنها را به چند برابر قيمت فعلى تهيه کنيم، آيا به آنها که در حال حاضر بدون استفاده در خانه مانده است، خمس تعلّق مى گيرد؟

ج: اگر آنها را با منفعت کسب سال براى استفاده در آينده خريده ايد و در سال خريد مورد نياز شما نبوده، بايد خمس قيمت عادلانه آن را در سر سال خمسى بپردازيد، مگر آنکه به علت عدم توانايى از تهيه يک باره آن هنگام نياز، ناگزير از تهيه تدريجى و نگهدارى آن براى زمان احتياج باشيد، و مقدار آن هم به اندازه شأن عرفى شما باشد، که در اين صورت جزء مؤونه محسوب مى شود و خمس ندارد.(4)

---------------------------------------------------------------------------

1- امام، استفتائات، ج 1، ص 24؛ مکارم، استفتائات، ج 2، س 516؛ تبریزی، استفتائات، س 880؛ صافی، جامع الأحکام، ج 1، س 747؛ سیستانی، www.sistani.org (http://www.sistani.org) ، خمس، سوال 28
2- فاضل لنکرانی، جامع المسائل، ج 1، س 748؛ بهجت، توضیح المسائل، س 1391.
3- توضیح المسائل (المحشى للإمام الخمینی)، ج 2، ص 69.
4- استفتائات مقام معظم رهبری، بخش خمس

.:MOBAREZ:.
۱۳۹۰/۱۲/۱۶, ۱۸:۰۱
سلام خسته نباشید....
با توجه به اینکه آخر سال هست و بیشتر افراد این روز ها رو سال خمسی انتخاب میکنند به صورت چکیده اگه مسائل پر کاربرد و پر سوال خمس رو بگید ممنون میشم...مثل سود منفعت و وسایل درون خونه و طلا و محصولات زمین و خلاصه اون چیز هایی بیشتر رایجه و بیشتر به اون ها خمس تعلق میگیره...منظروم اون چیزیه که مردم باهاش بیشتر سرو کار دارند.
ممنون میشم.

میقات
۱۳۹۰/۱۲/۱۶, ۱۸:۳۷
سلام خسته نباشید....
با توجه به اینکه آخر سال هست و بیشتر افراد این روز ها رو سال خمسی انتخاب میکنند به صورت چکیده اگه مسائل پر کاربرد و پر سوال خمس رو بگید ممنون میشم...مثل سود منفعت و وسایل درون خونه و طلا و محصولات زمین و خلاصه اون چیز هایی بیشتر رایجه و بیشتر به اون ها خمس تعلق میگیره...منظروم اون چیزیه که مردم باهاش بیشتر سرو کار دارند.
ممنون میشم.

با سلام و درود

به طور کلی خمس به پس اندازی تعلق می گیرد که یک سال در نزد شخص مانده و به مصرف نیازهای زندگیش نرسیده باشد.

منظور از پس انداز، خصوص پولی نیست که از مخارج زندگی زیاد آمده است، بلکه شامل آن چه از مثل برنج و حبوبات و مایحتاج دیگری که اضافه آمده هم می شود. خمس این موارد را هم باید پرداخت، حال یا از خود آن ـ اگر ممکن است ـ و یا قیمت آن.

چيزهايي از مؤونه كه مورد نياز انسان است، و با استفاده عين آن از بين نمي رود ـ مانند وسايل زندگي، از قبيل فرش، يخچال و...، وسيله نقليه و... ـ هر چند سال هم بر آن بگذرد، خمس به آنها تعلق نمي گيرد.

کسی که درآمد تدریجی و منظم دارد، باید برای خود سال خمسی تعیین کند؛ یعنی یک روز را قرار دهد که در آن روز ببیند چقدر پس انداز دارد (در سال اول) و یا چه مقدار بر پس اندازش از سال گذشته اضافه شده است (در سالهای بعد) و خمس آن را به مرجع تقلیدش یا کسی که او مجاز بداند، بدهد.

كسي که سال خمسي معين ندارد، از زمان كسب درآمد اولش، اگر يكسال بگذرد و مصرف نشود خمس به آن تعلق مي گيرد.

و كسي كه سال خمسي معين دارد، اگر يك روز قبل از رسيدن سال خمسي هم در آمدي داشته باشد در صورتي كه در همان يك روز آن را درمصرف حوائج خود نرساند خمس به او تعلق ميگيرد. پس در این صورت سال خمسي معيار است.

وام خمس ندارد؛ مگر آن مقداری که قسطش را داده اید و اصل پول تا پایان سال خمسی مانده است.

به قرض گرفته شده، خانه مسکونی و نیز ماشین شخصی خمس تعلق نمی گیرد.

۱۳۹۰/۱۲/۱۶, ۱۸:۴۴
کسی که مال حلال مخلوط با حرام داره چگونه باید خمسش رو بده؟

میقات
۱۳۹۰/۱۲/۱۶, ۱۹:۱۶
کسی که مال حلال مخلوط با حرام داره چگونه باید خمسش رو بده؟

با سلام و درود

ـ اگر مال حلال با مال حرام بطورى مخلوط شود كه انسان نتواند آن ها را از يكديگر تشخيص دهد و صاحب مال حرام و مقدار آن، هيچ كدام معلوم نباشد، بايد خمس تمام مال را بدهد و بعد از دادن خمس، بقيه مال حلال مى‏شود.

ـ اگر مال حلال با حرام مخلوط شود و انسان مقدار حرام را بداند ولى صاحب آن را نشناسد، بايد آن مقدار را به نيت صاحبش صدقه بدهد و احتياط واجب آن است كه از حاكم شرع هم اذن بگيرد.

۱۳۹۰/۱۲/۱۶, ۲۳:۰۱
اگر شخصی بعد از چندین سال بخواد خمس مالشو بده تکلیف این چندسال قبل که خمس نداده چیه؟
اگر ندونه آیا سال های قبل خمس بهش تعلق میگرفته یا نه باز تکلیفش چی میشه؟

seyed133
۱۳۹۰/۱۲/۱۶, ۲۳:۱۲
اگر شخصی بعد از چندین سال بخواد خمس مالشو بده تکلیف این چندسال قبل که خمس نداده چیه؟ اگر ندونه آیا سال های قبل خمس بهش تعلق میگرفته یا نه باز تکلیفش چی میشه؟

دوست عزیزم فکر کنم از هر موقع که تصمیم گرفت سال خمسی داشته باشه از همون موقع درسته

بنده شنیدم به یارانه ها خمس تعلق نمی گیره (البته نظر مقام معظم رهبری )
ایا درسته؟
و نظر بقیه مراجع اعظام در این مورد چیه؟
یا علی

میقات
۱۳۹۰/۱۲/۱۷, ۱۶:۳۹
اگر شخصی بعد از چندین سال بخواد خمس مالشو بده تکلیف این چندسال قبل که خمس نداده چیه؟
اگر ندونه آیا سال های قبل خمس بهش تعلق میگرفته یا نه باز تکلیفش چی میشه؟

با سلام و درود

1. می تواند خمس اموالش را محاسبه نموده و پرداخت کند.

البته به منزل مسکونی و ماشین شخصی و لوازم مورد نیاز منزل، که در شأن خود خریداری کرده است خمس تعلق نمی گیرد، مگر این که آن ها را با پولی که قبلا خمس به آن تعلق گرفته بوده و خمسش را نداده بوده خریداری کرده باشد.

با این حال چون محاسبه خمس ظرائفی دارد بهتر است چنین شخصی، حضوری به نماینده یا دفتر مرجع تقلیدش مراجعه نماید تا آن ها محاسبه کنند. ضمنا ایشان از طرف مرجع تقلید، اختیارات و تسهیلاتی مانند پرداخت خمس به صورت اقساطی دارند که می تواند استفاده کند.

2. در جایی که شک دارد خمس به آن تعلق گرفته یا نه، دادن خمس لازم نیست و خمس ندارد. لذا موراد مشکوک و احتمالی، خمس ندارند.

میقات
۱۳۹۰/۱۲/۱۷, ۱۶:۴۰
بنده شنیدم به یارانه ها خمس تعلق نمی گیره (البته نظر مقام معظم رهبری )
ایا درسته؟
و نظر بقیه مراجع اعظام در این مورد چیه؟
یا علی

با سلام و درود

حکم مراجع عظام در مورد یارانه ها، همان حکم هدیه است، لذا هر کسی باید ببیند مرجع تقلیدش در مورد هدیه و خمس آن چه نظری دارد.

برخی می فرمایند هدیه خمس ندارد؛ برخی دیگر قائل به خمس هدیه هستند بنابر احتیاط واجب؛ و برخی هم فتوا به خمس داشتن هدیه می دهند.

البته همه این ها در صورتی است که یارانه مصرف نشود و سال خمسی برسد و از مخارج سال اضافه آمده باشد.

sokot_galbha
۱۳۹۱/۰۳/۰۸, ۱۸:۲۲
با سلام

از آن جا كه سيگار جزء مؤونه شرعى نيست، آيا بايد خمس آن پرداخت شود؟

منتظر پاسختان هستم تشکر

میقات
۱۳۹۱/۰۳/۱۱, ۱۷:۵۶
با سلام

از آن جا كه سيگار جزء مؤونه شرعى نيست، آيا بايد خمس آن پرداخت شود؟

منتظر پاسختان هستم تشکر

با سلام و درود

همین که سیگار را با پولی که درآمد و حقوقش بوده خریداری کرده، مانند سایر اقلام، اگر بماند و سال بر آن بگذرد، خمس به آن تعلق می گیرد.

parsaman
۱۳۹۱/۰۴/۱۹, ۱۰:۲۱
سلام دوستان محترم

سوالی هست که به نمایندگی از افراد دیگر عرض می کنم در مورد مسله خمس:

افرادی که دارای درآمد منظم و مشخصی نیستند و پول حاصل را در حساب بانکی که سپرده های کوتاه مدت هست واریز میکنند همان کارت های اعتباری معمول و ممکن است مثلا این ماه 10 تومان درآمد باشد و در حساب باقی باشد بعد از 6 ماه طی کاری مثلا 500 هزار و به حساب اضافه شود و به همین روال و سودی هم بانک بسته به میران موجود اضافه میکند و در زمان هایی از این حساب برداشت می شود و مشخصی نیست که چه پولی همان پول اولیه است که جمع شده باشد و زیادی باشد و حساب در گردش است و مبلغ ثابتی در مدت یکسال ندارد لطفا در مورد این قضیه که خیلی ها ممکن است چنین وضعیتی داشته باشند توضیحات مشخصی دهید متاسفانه در جامعه اسلامی هستیم ولی چنین سوالاتی که در شبکه های اجتماعی مورد بحث است در سایتهای مراجع پاسخی ندارد.....!

میقات
۱۳۹۱/۰۴/۱۹, ۱۶:۴۵
سلام دوستان محترم

سوالی هست که به نمایندگی از افراد دیگر عرض می کنم در مورد مسله خمس:

افرادی که دارای درآمد منظم و مشخصی نیستند و پول حاصل را در حساب بانکی که سپرده های کوتاه مدت هست واریز میکنند همان کارت های اعتباری معمول و ممکن است مثلا این ماه 10 تومان درآمد باشد و در حساب باقی باشد بعد از 6 ماه طی کاری مثلا 500 هزار و به حساب اضافه شود و به همین روال و سودی هم بانک بسته به میران موجود اضافه میکند و در زمان هایی از این حساب برداشت می شود و مشخصی نیست که چه پولی همان پول اولیه است که جمع شده باشد و زیادی باشد و حساب در گردش است و مبلغ ثابتی در مدت یکسال ندارد لطفا در مورد این قضیه که خیلی ها ممکن است چنین وضعیتی داشته باشند توضیحات مشخصی دهید متاسفانه در جامعه اسلامی هستیم ولی چنین سوالاتی که در شبکه های اجتماعی مورد بحث است در سایتهای مراجع پاسخی ندارد.....!

با سلام و درود

معیار محاسبه خمس، زمان رسید سال خمسی است. اگر در آن موقع چیزی در حساب موجود بود باید محاسبه خمس شود.

اگر پول خمس داده در حساب داشته، در صورتی که در طول سال، حساب بطور کامل خالی شود و مجددا پول در حساب بیاید، پول جدید، درآمد جدید است و در صورت باقی ماندن تا سال خمسی، باید خمسش داده شود.

ولی اگر حساب کامل خالی نشود و مقداری در آن مانده، به همان میزان که قبلا خمسش را داده، دیگر خمس ندارد، و ما بقی در صورت اضافه آمدن و رسید سال، خمس دارد.

parsaman
۱۳۹۱/۰۴/۱۹, ۱۹:۰۴
با سلام و درود

معیار محاسبه خمس، زمان رسید سال خمسی است. اگر در آن موقع چیزی در حساب موجود بود باید محاسبه خمس شود.

اگر پول خمس داده در حساب داشته، در صورتی که در طول سال، حساب بطور کامل خالی شود و مجددا پول در حساب بیاید، پول جدید، درآمد جدید است و در صورت باقی ماندن تا سال خمسی، باید خمسش داده شود.

ولی اگر حساب کامل خالی نشود و مقداری در آن مانده، به همان میزان که قبلا خمسش را داده، دیگر خمس ندارد، و ما بقی در صورت اضافه آمدن و رسید سال، خمس دارد.

سلام خسته نباشيد

اين سوالي كه پرسيده شد يكي از سوالات پر تكرار هست كه به دفعات مورد بحث بوده ولي به خاطر اينكه واضح نبوده مبهم باقي مانده.

با تشكر از شما براي پاسخ

طبق پاسخي كه شما داديد چنين فردي تا آخر عمر تا وقتي كه بدين شكل اقدام به انجام مسائل مالي خود مي كند سر هر سال خمسي بايد يك پنجم پول موجودي را خمس دهد كه منطقي به نظر نمي رسد.شايد يك روز قبل از سال موجودي هزار تومان باشد و سر موعد سال موجودي چند ميليون.
براي پاسخ به سوالات خمس مبنا را فلسفه خمس معرفي مي نمايند و طبق مبناي و دلايل مربوطه

همان طور مي دانيد در ابتداي اين تاپيك بيان شده خمس سهمي از درآمد است كه مربوط به امام و ولي عصر بوده چرا كه به بركت ايشان افراد كسب مي نمايند و حكمي عبادي الهي است و دليلي كه براي منطق خمس بيان مي كنند پرداخت خمس براي استفاده از منابع و پول و جلوگيري از راكد ماندن آنها است. از شما مي خواهم كه به بيان ديدن به صورت گذشته نپردازيد چرا كه افرادي كه در شبكه هاي اجتماعي برايشان چنين مسائلي طرح مي شود بدين گونه قانع نمي شود.بيان مسائل و احكام دين به شكل كاربردي و قابل لمس براي كساني كه تا به حال به اين واجبات نمي پرداختند صورت بهتري و تاثر گذاري بيشتري خواهد داشت.

سوالات زياد ديگري هم هست كه به مرور عرض مي شود.

سوال ديگر كه چگونه خمس را بايد پرداخت كرد
با تشكر

میقات
۱۳۹۱/۰۴/۲۰, ۱۶:۵۰
طبق پاسخي كه شما داديد چنين فردي تا آخر عمر تا وقتي كه بدين شكل اقدام به انجام مسائل مالي خود مي كند سر هر سال خمسي بايد يك پنجم پول موجودي را خمس دهد كه منطقي به نظر نمي رسد.شايد يك روز قبل از سال موجودي هزار تومان باشد و سر موعد سال موجودي چند ميليون.

سوال ديگر كه چگونه خمس را بايد پرداخت كرد
با تشكر

با سلام و درود

1. آن چه بیان شد، نظر مشهور مراجع عظام است البته برای موارد خاص می توان استفتاء نمود و چه بسا در همان مورد خاص، فتوای متناسب با همان مورد را بدهند.

لذا اگر چه این موردی که شما اشاره کرده اید، احتمالش کم است، ولی اگر برای کسی اتفاق بیفتد می تواند در خصوص آن مورد استفتاء نماید، شاید راه حل فقهی برایش داشته باشند. زیرا مرجع تقلید، نائب عام امام زمان(عج) است و اجازه و اختیاراتی از طرف امام معصوم به ایشان داده شده است.

بنا بر این بهتر است مرجع تقلیدتان را معرفی کنید تا در این خصوص از ایشان استفتاء شود.

2. خمس را باید به نماینده یا دفتر مرجع تقلید پرداخت نمود. البته دفاتر مراجع شماره حسابهایی دارند که می توان خمس را واریز و سپس با تماس با دفتر و ارائه شماره فیش، رسید دریافت نمود.

متوسّمین
۱۳۹۱/۰۵/۱۰, ۱۱:۴۰
سلام علیکم

انشاءالله عبادات برادران و خواهران مقبول حق تعالی باشه :Gol:

اگر شخص هم پول خمس داده شده و هم پولی حاصل از درآمد وسط سال داشته باشه و چیزی بخره قیمتش رو از کدام باید حساب کنه؟

میقات
۱۳۹۱/۰۵/۱۰, ۱۵:۱۰
سلام علیکم

انشاءالله عبادات برادران و خواهران مقبول حق تعالی باشه :Gol:

اگر شخص هم پول خمس داده شده و هم پولی حاصل از درآمد وسط سال داشته باشه و چیزی بخره قیمتش رو از کدام باید حساب کنه؟

با سلام و درود

باید و الزامی ندارد بلکه اختیار با خودش است.

اگر پول خمس داده شده، بماند و مصرف نشود، خمس ندارد، ولی اگر درآمد جدید بماند و مصرف نشود، با رسید سال، خمس به آن تعلق می گیرد.

نتگرد
۱۳۹۱/۰۵/۱۴, ۲۱:۴۹
با سلام
آیا واجب بودن خمس در قرآن آمده است؟

محجوب
۱۳۹۱/۰۵/۱۴, ۲۲:۰۶
خسته نباشید
آيا غير سيد، مى‏تواند كفّاره روزه را به سيد بدهد؟
ممنونم

محجوب
۱۳۹۱/۰۵/۱۴, ۲۲:۰۸
آيا كفّاره روزه را مى‏توان در امور فرهنگى، جشن ازدواج و مانند آن صرف كرد؟

ابدیت
۱۳۹۱/۰۵/۱۴, ۲۳:۱۷
زنان و دختراني كه شاغل نيستند و درآمد اختصاصي ندارند و پول و مخارجشان را شوهر و پدرشان ميدهند و كمي هم از آن پس انداز ميكنند كه مقداري هر ساله اضافه مي ماند. آيا اين پول تو جيبي كه در آخر سال اضافه مي آيد بهش خمس تعلق ميگيرد؟
سوال بعدي:
بعضي از لوازم خانگي را ساليان ساليان ازش استفاده نميكنيم شايد هر چهار سال يك بار استفاده كنيم و پدر خانواده كه مخارج خانه بر عهده اوست مقيد به پرداخت خمس و زكات و اين جور موارد نيست. ولي خواهرم درآمد اختصاصي حاصل از كارش دارد آيا ميتواند خمس اموال مصرف نشده را از مال شخصي خودش بپردازد؟
سوال بعدي:
نميدونم در جاي خودش ميپرسم يا نه:
رد مظالم را بدون اجازه مجتهدي كه مقلدش هستم ميتوانم پرداخت كنم؟موارد پرداخت رد مظالم چند مورد است؟

نور
۱۳۹۱/۰۵/۱۵, ۰۹:۳۵
با سلام
آیا واجب بودن خمس در قرآن آمده است؟

با سلام و احترام

برای دریافت پاسخ می توانید به تاپیک های زیر مراجعه نمایید:

http://www.askquran.ir/thread13503.html
http://www.askquran.ir/thread32706.html
http://www.askquran.ir/thread27032.html
http://www.askquran.ir/thread12091.html

اگر ابهامی باقی ماند می توانید مطرح کنید تا ان شاالله پاسخ کامل دریافت نمایید.

موفق و موید باشید.

نور
۱۳۹۱/۰۵/۱۵, ۰۹:۴۱
آيا غير سيد، مى‏تواند كفّاره روزه را به سيد بدهد؟

با سلام و عرض ادب

بله، اشكال ندارد؛ ولى بهتر (احتياط مستحب) است، به سيد ندهد.

پایگاه اطلاع رسانی مقام معظم رهبری در کفاره روزه به آدرس:
http://www.leader.ir/tree/index.php?catid=49

نور
۱۳۹۱/۰۵/۱۵, ۰۹:۴۳
آيا كفّاره روزه را مى‏توان در امور فرهنگى، جشن ازدواج و مانند آن صرف كرد؟

با سلام و احترام

خير، صرف آن در اين امور جايز نيست و بايد با آن فقيران را اطعام كرد.

پایگاه اطلاع رسانی مقام معظم رهبری در کفاره روزه به آدرس:
http://www.leader.ir/tree/index.php?catid=49

نور
۱۳۹۱/۰۵/۱۵, ۰۹:۴۶
زنان و دختراني كه شاغل نيستند و درآمد اختصاصي ندارند و پول و مخارجشان را شوهر و پدرشان ميدهند و كمي هم از آن پس انداز ميكنند كه مقداري هر ساله اضافه مي ماند. آيا اين پول تو جيبي كه در آخر سال اضافه مي آيد بهش خمس تعلق ميگيرد؟
سوال بعدي:
بعضي از لوازم خانگي را ساليان ساليان ازش استفاده نميكنيم شايد هر چهار سال يك بار استفاده كنيم و پدر خانواده كه مخارج خانه بر عهده اوست مقيد به پرداخت خمس و زكات و اين جور موارد نيست. ولي خواهرم درآمد اختصاصي حاصل از كارش دارد آيا ميتواند خمس اموال مصرف نشده را از مال شخصي خودش بپردازد؟
سوال بعدي:
رد مظالم را بدون اجازه مجتهدي كه مقلدش هستم ميتوانم پرداخت كنم؟موارد پرداخت رد مظالم چند مورد است؟

با سلام و عرض ادب

لطفا جهت دریافت پاسخ کامل و دقیق نام مرجع تقلیدتان را ذکر کنید.

موفق و موید باشید.

*zohreh*
۱۳۹۱/۰۶/۰۳, ۱۶:۱۵
سلام

کسیکه پولی را به شخص دیگری قرض میدهد و شخص قرض دهنده به ان پول نیازی ندارد و شخص قرض گیرنده بعداز مدت طولانی قرض خود را پس میدهد .چون بیش از یکسال از ان گذشته ایا به این پول خمس تعلق میگیرد؟ مرجع اقای بهجت

پاسخگوی احکام 1
۱۳۹۱/۰۶/۰۳, ۲۰:۲۱
سلام

کسیکه پولی را به شخص دیگری قرض میدهد و شخص قرض دهنده به ان پول نیازی ندارد و شخص قرض گیرنده بعداز مدت طولانی قرض خود را پس میدهد .چون بیش از یکسال از ان گذشته ایا به این پول خمس تعلق میگیرد؟ مرجع اقای بهجت

به نام خدا
سلام بر شما و وقت بخیر

- سوال:

به پولى كه از درآمد كسب تهيه شده و به عنوان قرض الحسنه به ديگرى داده ايم، آيا خمس تعلق مى گيرد؟

- پاسخ:

طبق نظر همه مراجع محترم تقلید: چنانچه سرسال خمسى دريافت آن (بدون زحمت) ممكن باشد، بايد خمس آن را بپردازد و در غير اين صورت هر زمان دريافت كرد، بايد فورى خمس آن را بدهد.(1)

همچنین در رساله مرحوم آیت الله بهجت رحمة الله علیه نیز به طور خاص این مساله بیان شده است:

پولى را كه انسان قرض مى دهد، اگر سر سال، موعد وصول آن فرارسيده باشد و وصول آن بدون عُسر (زحمت)، ممكن باشد، به حكم موجودىِ اوست. (یعنی اگر از درآمد کسب است باید مانند بقیه اموالی که سر سال خمسی زائد بر موونه* است، خمس آن را پرداخت کند.)

در غير اين صورت، (یعنی اگر وصول قرضش ممکن نیست یا هنوز موعدش نرسیده است) هر زمان آن را وصول كرد، با تحقق ديگر شرايط، بايد خمس آن را بدهد.

و پولى را كه انسان قرض مى گيرد به اصل آن، خمس تعلق نمى گيرد، ولى منافع آن به حكم ديگر منافع است. (یعنی اگر از آن پول سودی کسب کرد، سود بدست آمده سر سال خمسی اگر زائد بر موونه باشد، خمس دارد.)

[توضیحات داخل پرانتز، از بنده هست.]

* مَؤونه یعنی: لوازم و پوشاک و خلاصه وسایلی که مورد احتیاج هست و خارج از شأن و منزلت و مقام اجتماعی فرد نیست. مثل: خانه مسکونی، زمین، ماشین سواری شخصی، پوشاک مورد استفاده یا پوشاکی که مورد استفاده او الان نیست ولی نیاز دارد و در شأن اوست، کتاب هایی که خریده و... خلاصه همه امثال این موارد. (البته مواد غذایی و بهداشتی و کلا مواد مصرفی جزو مؤونه نیست و در خمس حساب می شود.)

-----------------------------------------------------------
1- امام، استفتاءات، ج 1، س 96 ؛ فاضل، جامع المسائل، ج 1، س 833 ؛ مكارم، استفتاءات، ج 1، س 319 ؛ بهجت، توضيح المسائل، م 1379 ؛ سيستانى، منهاج الصالحين، ج 1، م 1251 ؛ نورى، استفتاءات، ج 2، س 372 ؛ تبريزى، استفتاءات، س 946 ؛ خامنه اى، اجوبة الاستفتاءات، س 870 ؛ صافى، جامع الاحكام، ج 1، س 621 ؛ دفتر: وحيد.

بیمار مهدی (عج)
۱۳۹۱/۰۶/۰۶, ۱۱:۲۵
سلام

بنده خانم هستم و مجرد ، شاغل و مقلد حضرت امام خامنه ای ، می خواستم بدونم که آیا بنده باید خمس پرداخت کنم ؟ اگر که باید پرداخت کنم سالهای قبل رو چه طوری باید محاسبه کنم ؟ بنده 6 ساله که شاغل هستم ؟ زکات چطور اون رو هم توضیح بدید لطفاً

یاحق

نور
۱۳۹۱/۰۶/۰۶, ۱۳:۲۷
بنده خانم هستم و مجرد ، شاغل و مقلد حضرت امام خامنه ای ، می خواستم بدونم که آیا بنده باید خمس پرداخت کنم ؟ اگر که باید پرداخت کنم سالهای قبل رو چه طوری باید محاسبه کنم ؟ بنده 6 ساله که شاغل هستم ؟ زکات چطور اون رو هم توضیح بدید لطفاً

با سلام و احترام و خوش آمدگویی خدمت شما

باتوجه به اینکه خودتان درآمد دارید باید سال خمسی جداگانه داشته باشید و چنانچه تاکنون سال خمسی نداشتید باید با دفتر مرجع تقلیدتان تماس بگیرید تا ضمن محاسبه سال خمسی برایتان تعیین گردد. مواردی که زکات به آن تعلق میگیرد عبارتند از گندم،جو،خرما،کشمش،طلا،نقر ه،(غیر از موارد زینتی)شتر،گاو،گوسفند در صورتی که صاحب یکی از این موارد باشید باید زکات بپردازید.

رساله مراجع،احکام خمس و زکات

نتگرد
۱۳۹۱/۰۶/۲۹, ۰۹:۱۹
سلام و خسته نباشید
آيا به انگشتر طلا براى مرد، خمس تعلق مى‏گيرد؟
ممنوم

نتگرد
۱۳۹۱/۰۶/۲۹, ۰۹:۲۱
سلام و عرض ادب
آيا مى‏شود خمس را به دانشجوى سيّد نيازمند بدهيم؟
ممنونم

نتگرد
۱۳۹۱/۰۶/۲۹, ۰۹:۲۲
سلام و خسته نباشید
آيا جوايز بانكى، چنانچه يك سال از آن بگذرد، خمس دارد؟
ممنونم

نور
۱۳۹۱/۰۶/۳۰, ۱۱:۵۹
سلام و خسته نباشید
آيا به انگشتر طلا براى مرد، خمس تعلق مى‏گيرد؟
ممنوم

سلام و عرض ادب
آيا مى‏شود خمس را به دانشجوى سيّد نيازمند بدهيم؟
ممنونم

سلام و خسته نباشید
آيا جوايز بانكى، چنانچه يك سال از آن بگذرد، خمس دارد؟
ممنونم

با سلام و عرض ادب

لطفا برای دریافت پاسخ دقیق نام مرجع تقلیدتان را ذکر بفرمایید.

موفق و موید باشید.

سلوا
۱۳۹۱/۰۷/۰۵, ۱۹:۵۹
سلام و خسته نباشید

من از پدرم هرهفته ای مبلغ ده هزارتومان پول تو جیبی می گیرم که هرهفته چهار تا پنج هزارتومان آن را پس انداز می کنم . می خواستم بدونم در پایان سال به این پس انداز من که حاصل کار کردن نیست بلکه صرف جوئی در خرج کردن و پس انداز کردن هست خمس تعلق می گیره ؟

متشکرم

کارشناس بحث : پاسخگوی احکام3

سجاد
۱۳۹۱/۰۷/۰۹, ۰۷:۲۷
سلام و خسته نباشید
من از پدرم هرهفته ای مبلغ ده هزارتومان پول تو جیبی می گیرم که هرهفته چهار تا پنج هزارتومان آن را پس انداز می کنم . می خواستم بدونم در پایان سال به این پس انداز من که حاصل کار کردن نیست بلکه صرف جوئی در خرج کردن و پس انداز کردن هست خمس تعلق می گیره ؟
متشکرم
کارشناس بحث : پاسخگوی احکام3

با عرض سلام و احترام خدمت حضرت عالی و تشکر از سئوال شما

برای پاسخگویی دقیق لطفا نام مرجع تقلیدتان را بیان فرمایید .

همیشه موفق و سلامت باشید

سلوا
۱۳۹۱/۰۷/۱۰, ۰۱:۲۷
با سلام خدمت استاد محترم

مرجع تقلید من مقام معظم رهبری ست

سجاد
۱۳۹۱/۰۷/۱۰, ۰۹:۲۸
با سلام خدمت استاد محترم

مرجع تقلید من مقام معظم رهبری ست

با عرض سلام و احترام مجدد خدمت حضرت عالی و تشکر از پاسختان

طبق نظر حضرت آیت الله خامنه ای پول های دریافتی شما که هدیه است ، متعلق خمس نیست بنابراین دادن خمس پس انداز یاد شده واجب نمی باشد . (1)

همیشه موفق و سرفراز باشید

پی نوشت:
1. آیت الله خامنه ای ، اجوبه الاستفتائات س 851

پر شکسته
۱۳۹۱/۰۸/۲۶, ۰۸:۴۶
سلام
خسته نباشید .
فرا رسیدن ایام محرم رو به همه شما بزرگواران تسلیت عرض میکنم .
چند تا سوال در مورد خمس داشتم .
تقریبا اول ماه محرم سال خمسی منه .
این دومین سال خمسی منه .
پارسال خمس بهم تعلق نگرفت اما امسال از در آمدم چیزی اضافه اومده . منتها من توی این مدت یکی از قسطای پدرمو پرداخت میکردم . پدرم اونارو یادداشت میکنه که بعدا که داشت بهم برگردونه ولی من به این قصد که ازش پس بگیرم این کار رو نکردم و نمیخوام ازش پس بگیرم .
میخوام بدونم که آیا اون پولی که به جای پدرم دادم به قسطاش خمس داره ؟
کی باید بدم الان یا وقتی بهم پس بده ؟(با توجه به اینکه به نیت هدیه به ایشون دادم نه قرض ولی ایشون به دید قرض بهش نگاه میکنن .)
یه سوال دیگه من مبلغی پول به برادرم قرض دادم تکلیفشون چیه؟باید خمس اونم بدم ؟ کی؟
من توی یه صندوق قرض الحسنه ثبت نام کردم به اینصورت که هر ماه 100000 تومان میذاریم روی هم و به قید قرعه به یکی از اعضاء میدیم .
تا الان من فقط 100000 تومان دادم . آیا این صد هزار تومان هم باید خمسشو بدم؟ کی ؟ اگه الان بدم از گردنم برداشته میشه؟
از مبلغ اصلی حقوق ما مقداری توی یه صندوق به اسم وام ضروری پس انداز میشه که موقعی که بخوایم بتونیم وام بگیریم آیا این مبلغ هم خمس داره ؟
هر وقت بخوام میتونم بپردازم ؟ یا زمانی میتونم بپردازم که وام بگیرم ؟
پولی که بابت بیمه میدیم چطور؟ اگه خدای نکرده نیاز بشه و از اون استفاده کنیم باید خمسشو بدیم ؟ خمس همه شو یا همون مقداری که استفاده کردیم ؟

ببخشید سوالاتم زیاد شد .

مرجع تقلید : امام خامنه ای ( مد ظله العالی)

متشکرم
التماس دعا

ابدیت
۱۳۹۱/۰۸/۲۶, ۰۹:۲۱
نقل قول نوشته اصلی توسط ابدیت نمایش پست ها
سوال بعدي:
سوال بعدي:
با سلام و عرض ادب

لطفا جهت دریافت پاسخ کامل و دقیق نام مرجع تقلیدتان را ذکر کنید.

موفق و موید باشید.
آیت الله خامنه ای

نور
۱۳۹۱/۰۹/۰۲, ۲۰:۱۹
آیت الله خامنه ای

با سلام و عرض ادب

اگر پول توجیبی به فرزندان بخشیده شود،خمس ندارد.(1)

معيار عدم تعلّق خمس به لوازم منزل، صدق عنوان نياز به آن مطابق با شأن عرفى مناسب با انسان است، هرچند در طول سال از آن استفاده نشود ویا قبلا مورد نیاز بوده و الان خارج از مونه شده است،خمس ندارد.(2)

خواهرتان اگر درآمد دارند باید سال خمسی جداگانه داشته باشند و درمورد اموال خودشان خمس را بپردازند و اگر پدرخانواده خمس نمی دهد و یقین به تعلق خمس نسبت به اموال مصرفی داشته باشید لازم است از دفتر مرجع تقلیدتان کسب اجازه نمایید.

مظالم به آن حقی که در ذمه انسان است ولی صاحب آن معلوم نیست و یا دسترسی به او ممکن نمی باشد گفته می شود؛ مثل کسی که بدهکار است ولی صاحب آن را نمی شناسد و دسترسی به او ندارد.

در این موارد برای برآوردن و جبران آن حقی که بر گردن خود دارد مقداری از مال خود را به عنوان رد مظالم، به فقیر می دهد. البته در جایی که مقدار آن مشخص است باید به همان مقدار معین به فقیر بدهد.

بنا بر احتیاط ، پرداخت رد مظالم باید با اذن و اجازه حاکم شرع (مرجع تقلید) باشد.

پی نوشت:
1.آیه الله خامنه ای،اجوبه الاستفتائات،س851
2.همان،904

پر شکسته
۱۳۹۱/۰۹/۰۳, ۱۵:۰۸
سلام
میدونم مشغله بزرگواران زیاده ولی ..:Ghamgin:
یه هفته از سوالم میگذره دیگه به پاسخش نیاز ندارم آنلاین از خود مرکز پرسیدم . خمسم داشت دیر میشد .:Ghamgin:

*zohreh*
۱۳۹۱/۱۱/۱۷, ۱۰:۱۷
سلام و عرض ادب

ایا میتوانیم خمسی رو که بهمون تعلق گرفته و به خاطر عدم توانایی برای پرداخت ان به صورت کامل و یک جا ان را در چندین قسط پرداخت کنیم ؟

ایا به این نوع پرداخت سود هم تعلق میگیرد ؟ چون ممکن است بیش از یکسال از اقساط ان بگذرد و همین گذشتن بیش از یکسال ایا باعث میشود که به این خمس ، سود تعلق بگیرد

منتظر پاسخگویی هستم

عبدالله-
۱۳۹۱/۱۱/۱۷, ۱۱:۰۷
بسم الله الرحمن الرحیم

الر تلک آیات الکتاب المبین
خمس از غنائم است که آنهم طبق این آیه:
http://c00022506.cdn1.cloudfiles.rackspacecloud.com/8_41.png
مضمون ترجمه:

اگر غنیمتی به دست آوردید,

یک پنجمش

برای الله, وبرای

پیامبر

, وبرای خویشان, ویتیمان ومسکینان ودر راه ماندگان

است, اگر به الله وآنچه بر بندۀ خود در روز فرقان, روز بر خورد دو گروهنازل کردیم, ایمان آورده اید, وخداوند بر هرچیز تواناست.

هیچ جا نیامده برای فرعون سهمی تعیین نشده نکنه نعوذبالله سهم الله رو اینا از خودشون میدونن؟(ازغنائم) پیامبر فوت کرد. اگر غنیمتی گیرمون آمد یک پنجم برای قسمت آبی شدست. این از خمس

اما اینها آمدند زکات را محدود کردند (به چند چیز )جاش خمس گزاشتن(که طبق آیه ی صریح قرآن از غنائم هست)و آن را سالانه اش کردن اون هم نه از غنائم از اضافات در حالی که این ها رو باید زکات بدید به فقرا! بعد میگن سهم امام زمانه بدید به ما که پولش بره تو جیب خودشون در حالی که امام زمان(که من میگم وجود نداره و وجود نداره) هم سهمی در خمس نداره مگر این که
یتیم یا مسکین یا در راه مانده باشه
اگر واقعا مذهب شما بر حق است و عرضه ی اثباتش رو دارید و مفتر نیستید جواب بدید جای اینکه پستم رو حذف کنید.
آیه شریفه اول و دوم :

) خُذْ مِنْ أَمْوَالِهِمْ صَدَقَةً تُطَهِّرُهُمْ وَتُزَكِّيهِم بِهَا وَصَلِّ عَلَيْهِمْ إِنَّ صَلاَتَكَ سَكَنٌ لَّهُمْ وَاللّهُ سَمِيعٌ عَلِيمٌ * أَلَمْ يَعْلَمُواْ أَنَّ اللّهَ هُوَ يَقْبَلُ التَّوْبَةَ عَنْ عِبَادِهِ وَيَأْخُذُ الصَّدَقَاتِ وَأَنَّ اللّهَ هُوَ التَّوَّابُ الرَّحِيمُ ( .

توبه آیه 103- 104

103- از اموال آنها صدقه‏اى بگیر تا بوسيله آن‏، آنها را پاك سازى و پرورش دهى‏! و به آنها صلوات بفرست؛ كه صلوات تو، مايه آرامش آنهاست‏؛ و خداوند شنوا و داناست‏!

104- آيا نمى‏دانستند كه فقط الله توبه را از بندگانش مى‏پذيرد، و صدقات را مى‏گيرد، و الله توبه‏پذير و مهربان است‏؟!

آیه شریفه سوم :

) وَجَاهِدُوا فِي اللَّهِ حَقَّ جِهَادِهِ هُوَ اجْتَبَاكُمْ وَمَا جَعَلَ عَلَيْكُمْ فِي الدِّينِ مِنْ حَرَجٍ مِّلَّةَ أَبِيكُمْ إِبْرَاهِيمَ هُوَ سَمَّاكُمُ الْمُسْلِمينَ مِن قَبْلُ وَفِي هَذَا لِيَكُونَ الرَّسُولُ شَهِيدًا عَلَيْكُمْ وَتَكُونُوا شُهَدَاء عَلَى النَّاسِ فَأَقِيمُوا الصَّلَاةَ وَآتُوا الزَّكَاةَ وَاعْتَصِمُوا بِاللَّهِ هُوَ مَوْلَاكُمْ فَنِعْمَ الْمَوْلَى وَنِعْمَ النَّصِيرُ ( . حج آیه 78

و در راه الله جهاد كنيد، و حقّ جهادش را ادا نماييد! او شما را برگزيد، و در دين كار سنگين و سختى بر شما قرار ندارد؛ از آيين پدرتان ابراهيم پيروى كنيد؛ الله شما را مسلمان‏) ناميد، تا پيامبر گواه بر شما باشد، و شما گواهان بر مردم‏! پس نماز را برپا داريد، و زكات را بدهيد، و به الله تمسّك جوييد، كه او مولا و سرپرست شماست‏! چه مولاى خوب‏، و چه ياور شايسته‏اى‏
آیه شریفه چهارم :

))وَأَقِيمُواْ الصَّلاَةَ وَآتُواْ الزَّكَاةَ وَمَا تُقَدِّمُواْ لأَنفُسِكُم مِّنْ خَيْرٍ تَجِدُوهُ عِندَ اللّهِ إِنَّ اللّهَ بِمَا تَعْمَلُونَ بَصِيرٌ ( . بقره آیه 110

و نماز را برپا داريد و زكات را ادا كنيد؛ و هر كار خيرى را براى خود از پيش مى‏فرستيد، آن را نزد الله خواهيد يافت‏؛ الله به اعمال شما بيناست‏.

آیه شریفه پنجم :

))الَّذِينَ إِن مَّكَّنَّاهُمْ فِي الْأَرْضِ أَقَامُوا الصَّلَاةَ وَآتَوُا الزَّكَاةَ وَأَمَرُوا بِالْمَعْرُوفِ وَنَهَوْا عَنِ الْمُنكَرِ وَلِلَّهِ عَاقِبَةُ الْأُمُور(ِ حج آیه 41

همان كسانى كه هر گاه در زمين به آنها قدرت بخشيديم‏، نماز را برپا مى‏دارند، و زكات مى‏دهند، و امر به معروف و نهى از منكر مى‏كنند، و پايان همه كارها از آن الله است

آیه شریفه ششم :

))وَأَقِيمُوا الصَّلَاةَ وَآتُوا الزَّكَاةَ وَأَطِيعُوا الرَّسُولَ لَعَلَّكُمْ تُرْحَمُونَ ( . نور آیه 56

و نماز را برپا داريد، و زكات را بدهيد، و رسول را اطاعت كنيد تا مشمول رحمت شويد.

آیه شریفه هفتم :

إِنَّ رَبَّكَ يَعْلَمُ أَنَّكَ تَقُومُ أَدْنَى مِن ثُلُثَيِ اللَّيْلِ وَنِصْفَهُ وَثُلُثَهُ وَطَائِفَةٌ مِّنَ الَّذِينَ مَعَكَ وَاللَّهُ يُقَدِّرُ اللَّيْلَ وَالنَّهَارَ عَلِمَ أَن لَّن تُحْصُوهُ فَتَابَ عَلَيْكُمْ فَاقْرَؤُوا مَا تَيَسَّرَ مِنَ الْقُرْآنِ عَلِمَ أَن سَيَكُونُ مِنكُم مَّرْضَى وَآخَرُونَ يَضْرِبُونَ فِي الْأَرْضِ يَبْتَغُونَ مِن فَضْلِ اللَّهِ وَآخَرُونَ يُقَاتِلُونَ فِي سَبِيلِ اللَّهِ فَاقْرَؤُوا مَا تَيَسَّرَ مِنْهُ وَأَقِيمُوا الصَّلَاةَ وَآتُوا الزَّكَاةَ وَأَقْرِضُوا اللَّهَ قَرْضًا حَسَنًا وَمَا تُقَدِّمُوا لِأَنفُسِكُم مِّنْ خَيْرٍ تَجِدُوهُ عِندَ اللَّهِ هُوَ خَيْرًا وَأَعْظَمَ أَجْرًا وَاسْتَغْفِرُوا اللَّهَ إِنَّ اللَّهَ غَفُورٌ رَّحِيمٌ( . مزمل آیه 20

پروردگارت مى‏داند كه تو و گروهى از آنها كه با تو هستند نزديك دو سوم از شب يا نصف يا ثلث آن را به پا مى‏خيزند؛ الله شب و روز را اندازه‏گيرى مى‏كند؛ او مى‏داند كه شما نمى‏توانيد مقدار آن را، پس شما را بخشيد؛ اكنون آنچه براى شما ميسّر است قرآن بخوانيد او مى‏داند بزودى گروهى از شما بيمار مى‏شوند، و گروهى ديگر براى به دست آوردن فضل الله به سفر مى‏روند، و گروهى ديگر در راه الله جهاد مى‏كنند، پس به اندازه‏اى كه براى شما ممكن است از آن تلاوت كنيد و نماز را بر پا داريد و زكات بپردازيد و به الله(قرض الحسنه‏) دهيد و آنچه را از كارهاى نيك براى خود از پيش مى‏فرستيد نزد خدا به بهترين وجه و بزرگترين پاداش خواهيد يافت‏؛ و از الله آمرزش بطلبيد كه الله آمرزنده و مهربان است‏!

آیه شریفه هشتم :

) قَدْ أَفْلَحَ الْمُؤْمِنُونَ * الَّذِينَ هُمْ فِي صَلَاتِهِمْ خَاشِعُونَ * وَالَّذِينَ هُمْ عَنِ اللَّغْوِ مُعْرِضُونَ * وَالَّذِينَ هُمْ لِلزَّكَاةِ فَاعِلُونَ ( . مومنون آیات 1- 4

1- مؤمنان رستگار شدند؛

2- آنها كه در نمازشان خشوع دارند؛

3- و آنها كه از لغو و بيهودگى روى‏گردانند؛

4- و آنها كه زكات را انجام مى‏دهند؛

آیه شریفه نهم :

) هُدًى وَبُشْرَى لِلْمُؤْمِنِينَ * الَّذِينَ يُقِيمُونَ الصَّلَاةَ وَيُؤْتُونَ الزَّكَاةَ وَهُم بِالْآخِرَةِ هُمْ يُوقِنُونَ( .

نمل آیات 2- 3

2- وسيله هدايت و بشارت براى مؤمنان است‏؛

3- همان كسانى كه نماز را برپا مى‏دارند، و زكات را ادا مى‏كنند، و آنان به آخرت يقين دارند.

آیه شریفه دهم :

) وَالْمُؤْمِنُونَ وَالْمُؤْمِنَاتُ بَعْضُهُمْ أَوْلِيَاء بَعْضٍ يَأْمُرُونَ بِالْمَعْرُوفِ وَيَنْهَوْنَ عَنِ الْمُنكَرِ وَيُقِيمُونَ الصَّلاَةَ وَيُؤْتُونَ الزَّكَاةَ وَيُطِيعُونَ اللّهَ وَرَسُولَهُ أُوْلَـئِكَ سَيَرْحَمُهُمُ اللّهُ إِنَّ اللّهَ عَزِيزٌ حَكِيمٌ ( .

توبه آیه 71

مردان و زنان باايمان‏، ولىّ يكديگرند؛ امر به معروف‏، و نهى از منكر مى‏كنند؛ نماز را برپا مى‏دارند؛ و زكات را مى‏پردازند؛ و الله و رسولش را اطاعت مى‏كنند؛ بزودى الله آنان را مورد رحمت خويش قرارمى‏دهد؛ خداوند توانا و حكيم است‏!

پر شکسته
۱۳۹۲/۰۱/۱۳, ۱۲:۲۹
با سلام مجدد بعد از چند ماه
وال دیگه ای دارم و اون اینکه اگر طلا بخریم به این قصد که سود بیاد روش و در زمان لازم بفروشیم برای تهیه جهیزیه
یعنی طلا برای حفظ پولی که میخوایم بعدا باهاش جهیزیه بخریم آیا به این طلا خمس تعلق میگیره ؟
مرجع تقلید : امام خامنه ای ( دامة ظله )

نور
۱۳۹۲/۰۱/۱۳, ۲۲:۵۶
با سلام مجدد بعد از چند ماه
وال دیگه ای دارم و اون اینکه اگر طلا بخریم به این قصد که سود بیاد روش و در زمان لازم بفروشیم برای تهیه جهیزیه
یعنی طلا برای حفظ پولی که میخوایم بعدا باهاش جهیزیه بخریم آیا به این طلا خمس تعلق میگیره ؟
مرجع تقلید : امام خامنه ای ( دامة ظله )

با سلام و عرض ادب

اگر طلا موردنیاز و درشان باشد و از درآمد بین سالش خریده باشد خمس ندارد و درغیر این صورت اگر براى‌ فروش خريده است ولو به اين كه بعداً صرف در احتياجات زندگى كند، ارزش افزوده آن جزو درآمد سال فروش محسوب مى‌شود كه اگر صرف در مؤونه نشود، خمس دارد و اگر با پولى كه متعلق خمس بوده و خمس آن داده نشده طلا براى فروش بخرد، اصل آن نيز خمس دارد.

استفتا از دفتر آیه الله خامنه ای در قم

نور
۱۳۹۲/۰۱/۱۳, ۲۳:۰۴
سلام و عرض ادب

ایا میتوانیم خمسی رو که بهمون تعلق گرفته و به خاطر عدم توانایی برای پرداخت ان به صورت کامل و یک جا ان را در چندین قسط پرداخت کنیم ؟

ایا به این نوع پرداخت سود هم تعلق میگیرد ؟ چون ممکن است بیش از یکسال از اقساط ان بگذرد و همین گذشتن بیش از یکسال ایا باعث میشود که به این خمس ، سود تعلق بگیرد

منتظر پاسخگویی هستم

با سلام و عرض ادب

اگر بعد از دست گردان با نماینده مرجع تقلیدتان،به همان مقداری که خمس بدهکار شده اید، پرداخت شود کفایت می کند و سود ندارد.

همواره به سلامت باشید.

hamid3pnn
۱۳۹۲/۰۱/۱۷, ۲۱:۲۸
با سلام

سوالی که داشتم اینه که درآمد من خرج زندگی میشه و پول آنچنانی تا آخر سال باقی نمیمونه و اگر هم تا آخر سال بمونه مثلا

میگم این پولی که مونده رو پس انداز کنم که قراره دوماه بعدش به دانشگاه بدم یا چیز دیگه, یعنی منظورم اینه که اگه چیزی هم

بمونه , موارد مصرفی براش وجود داره, مخصوصا تو این دوره زمونه ,

آیا باید خمس بدم؟ و من واحدی رو اجاره دادم و پول پیش رو در بانک گذاشتم و سود اون صرف قسط و مخارج زندگی میشه

اگه تا آخر سال از سود , پولی بمونه , خمس دارد؟ و اگر مثلا من گذاشتم که سود پول پیش, دو سال جمع بشه که مثلا دو

سال بعد بتونم چیزی بخرم ,آیا باید خمسش رو بدم؟ و واقعیتش من مرجع تقلید خاصی ندارم و از نظر علمای مختلف استفاده میکنم

آیا اشکالی داره؟ و حتما باید به دفتر امام جمعه بدم یا واریز کنم؟ لطفا راهنمایی کامل بفرمایید

انشاءالله سربلند باشید

مدیر ارجاع سوالات
۱۳۹۲/۰۱/۱۷, ۲۱:۴۱
با نام و یاد دوست

http://www.askquran.ir/member75940-albums1516-33185.png

کارشناس بحث: نور

نور
۱۳۹۲/۰۲/۰۱, ۲۰:۴۸
سلام
خسته نباشید .
فرا رسیدن ایام محرم رو به همه شما بزرگواران تسلیت عرض میکنم .
چند تا سوال در مورد خمس داشتم .
تقریبا اول ماه محرم سال خمسی منه .
این دومین سال خمسی منه .
پارسال خمس بهم تعلق نگرفت اما امسال از در آمدم چیزی اضافه اومده . منتها من توی این مدت یکی از قسطای پدرمو پرداخت میکردم . پدرم اونارو یادداشت میکنه که بعدا که داشت بهم برگردونه ولی من به این قصد که ازش پس بگیرم این کار رو نکردم و نمیخوام ازش پس بگیرم .
میخوام بدونم که آیا اون پولی که به جای پدرم دادم به قسطاش خمس داره ؟
کی باید بدم الان یا وقتی بهم پس بده ؟(با توجه به اینکه به نیت هدیه به ایشون دادم نه قرض ولی ایشون به دید قرض بهش نگاه میکنن .)
یه سوال دیگه من مبلغی پول به برادرم قرض دادم تکلیفشون چیه؟باید خمس اونم بدم ؟ کی؟
من توی یه صندوق قرض الحسنه ثبت نام کردم به اینصورت که هر ماه 100000 تومان میذاریم روی هم و به قید قرعه به یکی از اعضاء میدیم .
تا الان من فقط 100000 تومان دادم . آیا این صد هزار تومان هم باید خمسشو بدم؟ کی ؟ اگه الان بدم از گردنم برداشته میشه؟
از مبلغ اصلی حقوق ما مقداری توی یه صندوق به اسم وام ضروری پس انداز میشه که موقعی که بخوایم بتونیم وام بگیریم آیا این مبلغ هم خمس داره ؟
هر وقت بخوام میتونم بپردازم ؟ یا زمانی میتونم بپردازم که وام بگیرم ؟
پولی که بابت بیمه میدیم چطور؟ اگه خدای نکرده نیاز بشه و از اون استفاده کنیم باید خمسشو بدیم ؟ خمس همه شو یا همون مقداری که استفاده کردیم ؟

ببخشید سوالاتم زیاد شد .

مرجع تقلید : امام خامنه ای ( مد ظله العالی)

متشکرم

با سلام و احترام

هرزمان که قرض را از پدر یا برادر گرفتید و سال خمسی بر آن گشته بود خمس دارد ولی اگر قبل از سال خمسی قرض را گرفته و خرج کردید یا اصلا قرض را بخشیدید خمس ندارد.
هرمقداری از اقساط که سرسال خمسی داده باشید به آن مقدار خمس تعلق می گیرد و باید خمس پرداخته شود.
مبلغ پس اندازی در صندوق اگر تاسرسال خمسی مصرف نشود خمس دارد و سرسال باید خمس را بپردازید.
مبلغ پرداختی به بیمه جزء مونه است و خمس ندارد.

آیه الله خامنه ای،اجوبه الاستفتائات،احکام خمس

نور
۱۳۹۲/۰۲/۰۱, ۲۱:۲۲
با سلام

سوالی که داشتم اینه که درآمد من خرج زندگی میشه و پول آنچنانی تا آخر سال باقی نمیمونه و اگر هم تا آخر سال بمونه مثلا

میگم این پولی که مونده رو پس انداز کنم که قراره دوماه بعدش به دانشگاه بدم یا چیز دیگه, یعنی منظورم اینه که اگه چیزی هم

بمونه , موارد مصرفی براش وجود داره, مخصوصا تو این دوره زمونه ,

آیا باید خمس بدم؟ و من واحدی رو اجاره دادم و پول پیش رو در بانک گذاشتم و سود اون صرف قسط و مخارج زندگی میشه

اگه تا آخر سال از سود , پولی بمونه , خمس دارد؟ و اگر مثلا من گذاشتم که سود پول پیش, دو سال جمع بشه که مثلا دو

سال بعد بتونم چیزی بخرم ,آیا باید خمسش رو بدم؟ و واقعیتش من مرجع تقلید خاصی ندارم و از نظر علمای مختلف استفاده میکنم

آیا اشکالی داره؟ و حتما باید به دفتر امام جمعه بدم یا واریز کنم؟ لطفا راهنمایی کامل بفرمایید

انشاءالله سربلند باشید

با سلام و احترام

ابتدا اینکه باید مرجع تقلید مشخصی انتخاب نمایید و خمس را هم به دفتر ایشان بپردازید و اگر سرسال خمسی پس اندازی مانده باشدخمس دارد همچنین سود بانک اگر تا سر سال خمسی مصرف نشود خمس دارد.

همواره به سلامت باشید

aminxp
۱۳۹۲/۰۲/۰۲, ۲۰:۰۸
برخی از مراجع (از جمله آیت الله شبیری زنجانی) می گن: اگر شما داری پولت رو جمع می کنی که مثلا باهاش خانه بخری، لازم نیست برای این پول خمس بدهی. شما باید در مورد مراجع تحقیق کنی و یکی را برای تقلید انتخاب کنی و بعد به حکم همان مرجع مراجعه کنی.

برخی از مراجع هم می گن: اگر چیزی را به عنوان هدیه دریافت کردی لازم نیست خمسش رو بدهی. پس اگر شما تمام پولی که آخر سال باقی مانده را (قبل از زمان سررسید پرداخت خمس) مثلا به مادر خودت هدیه کنی، دیگه لازم نیست (نه شما و نه مادرت) خمس این پول رو بدهید!

hamid3pnn
۱۳۹۲/۰۲/۰۳, ۲۰:۲۲
از هر دو عزیز ممنونم

پس این که میگن که به دفتر نماینده رهبری باید بدیم , درست نیست؟ و اگه اون مرجع تقلید توی شهرمون نباشه چی میشه؟

و اگر سرسال خمسی پولی مانده باشه و یا سود بانکی مانده باشه ولی مثلا اون پول مانده رو برای کاری کنار گذاشتم باز هم

باید خمس بدم؟ با اینکه اگه خمس بدم پول برای اون کار کم میاد و مجبورم بیشتر صبر کنم یا یک ماه دیگه پس انداز کنم؟

نور
۱۳۹۲/۰۲/۰۴, ۱۹:۴۳
از هر دو عزیز ممنونم

پس این که میگن که به دفتر نماینده رهبری باید بدیم , درست نیست؟ و اگه اون مرجع تقلید توی شهرمون نباشه چی میشه؟

و اگر سرسال خمسی پولی مانده باشه و یا سود بانکی مانده باشه ولی مثلا اون پول مانده رو برای کاری کنار گذاشتم باز هم

باید خمس بدم؟ با اینکه اگه خمس بدم پول برای اون کار کم میاد و مجبورم بیشتر صبر کنم یا یک ماه دیگه پس انداز کنم؟

با سلام و تشکر از شما

وجود مرجع تقلید درهمان شهر ملاک نیست و اگر به نماینده مرجع تقلید در هرشهری بدهید کافی است نسبت به پول پس انداز و سود بانکی هم که بیان شد اگر تاسر سال خمسی بماند خمس دارد البته اینکه به چه منظوری پس انداز شده باشد و تعلق خمس به آن، نظرات مختلفی است که با انتخاب مرجع تقلید پاسخ دقیق ارائه خواهد شد.

موفق و موید باشید.

hamid3pnn
۱۳۹۲/۰۲/۱۸, ۰۸:۵۵
خیلی ممنون

اگه از نظر آیت الله مکارم شیرازی و تبریزی بخوام بدونم لطف میکنید توضیح بفرمایید
انشاءالله سربلند باشید

نور
۱۳۹۲/۰۲/۲۰, ۱۹:۰۵
خیلی ممنون

اگه از نظر آیت الله مکارم شیرازی و تبریزی بخوام بدونم لطف میکنید توضیح بفرمایید
انشاءالله سربلند باشید

با سلام و عرض ادب

درمورد خمس هدیه آیه الله تبریزی اگر هدیه کم و کوچک محسوب نشود خمس دارد و به نظرآیه الله مکارم،هدیه به احتیاط واجب خمس دارد.
درمورد خمس پس انداز برای خرید مسکن،به نظر هر دو مرجع خمس دارد البته آیه الله مکارم می فرمایند اگر در زحمت است می تواند خمس را به ذمه بگیرد و بعدا بپردازد.

استفتائات از دفاتر مراجع عظام آیه الله مکارم و آیه الله تبریزی

hamid3pnn
۱۳۹۲/۰۵/۱۴, ۱۷:۴۸
خیلی ممنون از پاسخگویی میخواستم بپرسم از نظر کدوم مراجع , پس انداز و سود بانک خمس نداره؟
چون بعضی مواقع پول رو پس انداز میکنیم یا بانک میذاریم به مدت مثلا یک و نیم سال که چیزی بخریم و حالا اگه سر سال خمسش رو
کم کنیم باز هم باید مدت بیشتری مدام پس انداز کنیم
انشاءالله سربلند باشید

yanoor
۱۳۹۲/۰۵/۱۵, ۰۳:۲۲
احكام خمس مسأله 1760. در هفت چيز خمس واجب مي‎شود:
اول ـ منفعت كسب.
دوم ـ معدن.
سوم ـ گنج.
چهارم ـ مال حلال مخلوط به حرام.
پنجم ـ جواهري كه به واسطه غـواصي يعني فرو رفتن در دريا به دست مي‎آيد.
ششم ـ غنيمت جنگ.
هفتم ـ زميني كه كافر ذمي از مسلمان بخرد. و احكام هر كدام از موارد فوق مفصلا گفته خواهد شد.
1. منفعت كسبمسأله 1761. هرگاه انسان از تجارت يا صنعت، يا كسب‎هاي ديگر مالي به دست آورد، اگر چه مثلاً نماز و روزه ميتي را به جا آورد و از اجرت آن، مالي تهيه كند آنچه از مخارج سال خود او و عيالاتش زياد بيايد، بايد خمس يعني پنج يك آن را به دستوري كه بعداً گفته مي‎شود بدهد.
مسأله 1762. اگر از غير كسب مالي به دست آورد، مثلاً چيزي به وصيت به او بدهند يا ببخشند يا هديه كنند يا جايزه دهند اگر از مخارج سالش زياد بيايد، خمس آن را هم بايد بدهد.
مسأله 1763. مهري را كه زن مي‎گيرد و مالي را كه مرد عوض طلاق خلع دريافت مي‎كند خمس ندارد. و هم چنين است ارثي كه به انسان مي‎رسد ولي اگر مثلاً با كسي خويشاوندي دوري داشته باشد و نداند چنين خويشي دارد، احتياط واجب آن است خمس ارثي را كه از او مي‎برد، اگر از مخارج سالش زياد بيايد بدهد.
مسأله 1764. اگر مالي به ارث به او برسد و بداند كسي كه اين مال از او به ارث رسيده خمس آن را نداده، بايد خمس آن را بدهد. و نيز اگر در خود آن مال خمس نباشد ولي انسان بداند كسي كه آن مال از او به ارث رسيده، خمس بدهكار است، بايد خمس را از مال او بدهد.
مسأله 1765. اگر به واسطه قناعت كردن، چيزي از مخارج سال انسان زياد بيايد، بايد خمس آن را بدهد و هم چنين كسي كه ديگري مخارج او را مي‎دهد بايد خمس تمام مالي را كه به دست مي‎آورد بدهد.

........................................

مسأله 1772. اگر چيزي را كه خمس آن داده نشده به كسي ببخشد، پنج يك آن چيز، مال او نمي‎شود.

........................................

مسأله 1804. انسان نمي‎تواند در مالي كه يقين دارد خمسش را نداده‎اند تصرف كند ولي در مالي كه شك دارد خمس آن را داده‎اند يا نه، مي‎تواند تصرف نمايد.

ادامه در

http://www.aviny.com/ahkam/ResalehSafiGolpaygani/resale101.aspx

yanoor
۱۳۹۲/۰۵/۱۵, ۰۳:۴۲
پس انداز و سود بانکی وقتی یکسال خمسی شمسی یا قمری آنچه مورد نظر خودتان است از آن بگذرد خمس دارد

نور
۱۳۹۲/۰۵/۱۸, ۲۲:۵۸
خیلی ممنون از پاسخگویی میخواستم بپرسم از نظر کدوم مراجع , پس انداز و سود بانک خمس نداره؟
چون بعضی مواقع پول رو پس انداز میکنیم یا بانک میذاریم به مدت مثلا یک و نیم سال که چیزی بخریم و حالا اگه سر سال خمسش رو
کم کنیم باز هم باید مدت بیشتری مدام پس انداز کنیم
انشاءالله سربلند باشید

با سلام و عرض ادب

باتوجه به اختلافی بودن این مساله لازم است نام مرجع تقلیدتان را ذکر بفرمایید ولی به نظرمشهور فقها،پس اندازی که از درآمد کسب باشد و تاسرسال خمسی باقی بماند خمس دارد.

رساله مراجع،احکام خمس

hamid3pnn
۱۳۹۲/۰۵/۲۳, ۰۵:۲۸
خیلی ممنون از دوستان گرامی
لطفا از نظر مراجع مواردی که در این مورد اختلاف دارند رو بفرمایید
منظورم مثلا غیر از اکثر فقها که نظر یکسانی دارند
انشاءالله سربلند باشید

نور
۱۳۹۲/۰۵/۲۷, ۱۲:۳۰
خیلی ممنون از دوستان گرامی
لطفا از نظر مراجع مواردی که در این مورد اختلاف دارند رو بفرمایید
منظورم مثلا غیر از اکثر فقها که نظر یکسانی دارند
انشاءالله سربلند باشید

با سلام و عرض ادب

امکان بیان و دسترسی به نظر تمام مراجع نداریم ولی همانطور که بیان شد مشهورمراجع که مورد تایید جامعه مدرسین می باشند می فرمایند: پس اندازی که از درآمد کسب باشد و تاسرسال خمسی باقی بماند خمس دارد.

رساله مراجع،احکام خمس

zolaal
۱۳۹۲/۰۵/۲۸, ۱۹:۳۳
سلام سؤالی درباره اصل مسئلۀ خمس دارم که اگر جاش اینجا باشه ممنون میشم پاسخگوی مربوطه جوابمو بدن:
ما درمورد زکات میبینیم که در قرآن خیلی تأکید شده و بعد از هر صلاتی زکاتی هست،اما درمورد خمس یک آیه داریم:آیۀ 41 سورۀ انفال:
وَ اعْلَمُوا أَنَّما غَنِمْتُمْ مِنْ شَيْ‏ءٍ فَأَنَّ لِلَّهِ خُمُسَهُ وَ لِلرَّسُولِ وَ لِذِي الْقُرْبى‏ وَ الْيَتامى‏ وَ الْمَساكينِ وَ ابْنِ السَّبيلِ إِنْ كُنْتُمْ آمَنْتُمْ بِاللَّهِ وَ ما أَنْزَلْنا عَلى‏ عَبْدِنا يَوْمَ الْفُرْقانِ يَوْمَ الْتَقَى الْجَمْعانِ وَ اللَّهُ عَلى‏ كُلِّ شَيْ‏ءٍ قَديرٌ (41)
و اگر به خدا و آنچه بر بنده خود در روز فرقان كه دو گروه به هم رسيدند نازل كرده ‏ايم ايمان آورده‏ ايد، بدانيد كه هر گاه چيزى به غنيمت گرفتيد خمس آن از آن خدا و پيامبر و خويشاوندان و يتيمان و مسكينان و در راه ماندگان است. و خدا به هر چيز تواناست. (41)

دو سوال برام پیش اومده :
1)آیا خود پیامبر یا امام علی (ع) و یا سایر ائمه خمس میگرفتند؟
2)در این آیه از فعل غنمتم استفاده شده که در ظاهر این کلمه مختص به جنگ و غنیمت جنگی می باشد و نشان از وجوب خمس تنها در این مورد است.پس چرا حکم خمس در میان ما شیعیان به گونۀ دیگری است؟

نور
۱۳۹۲/۰۵/۳۱, ۱۳:۵۳
سلام سؤالی درباره اصل مسئلۀ خمس دارم که اگر جاش اینجا باشه ممنون میشم پاسخگوی مربوطه جوابمو بدن:
ما درمورد زکات میبینیم که در قرآن خیلی تأکید شده و بعد از هر صلاتی زکاتی هست،اما درمورد خمس یک آیه داریم:آیۀ 41 سورۀ انفال:
وَ اعْلَمُوا أَنَّما غَنِمْتُمْ مِنْ شَيْ‏ءٍ فَأَنَّ لِلَّهِ خُمُسَهُ وَ لِلرَّسُولِ وَ لِذِي الْقُرْبى‏ وَ الْيَتامى‏ وَ الْمَساكينِ وَ ابْنِ السَّبيلِ إِنْ كُنْتُمْ آمَنْتُمْ بِاللَّهِ وَ ما أَنْزَلْنا عَلى‏ عَبْدِنا يَوْمَ الْفُرْقانِ يَوْمَ الْتَقَى الْجَمْعانِ وَ اللَّهُ عَلى‏ كُلِّ شَيْ‏ءٍ قَديرٌ (41)
و اگر به خدا و آنچه بر بنده خود در روز فرقان كه دو گروه به هم رسيدند نازل كرده ‏ايم ايمان آورده‏ ايد، بدانيد كه هر گاه چيزى به غنيمت گرفتيد خمس آن از آن خدا و پيامبر و خويشاوندان و يتيمان و مسكينان و در راه ماندگان است. و خدا به هر چيز تواناست. (41)

دو سوال برام پیش اومده :
1)آیا خود پیامبر یا امام علی (ع) و یا سایر ائمه خمس میگرفتند؟
2)در این آیه از فعل غنمتم استفاده شده که در ظاهر این کلمه مختص به جنگ و غنیمت جنگی می باشد و نشان از وجوب خمس تنها در این مورد است.پس چرا حکم خمس در میان ما شیعیان به گونۀ دیگری است؟

با سلام و عرض ادب

لطفا برای دریافت پاسخ به تاپیکهای زیر مراجعه نمایید درصورتی که نیاز به توضیح بیشتر داشت در ادامه مطالب پیگیری نمایید:

http://www.askdin.com/thread13410-2.html
http://www.askdin.com/thread28280.html
http://www.askdin.com/thread22372.html

همواره به سلامت باشید.

مریم صبا
۱۳۹۲/۰۶/۰۱, ۱۷:۰۷
با سلام
ایا هدیه به بچه چهار ساله قبل از حساب خمس اشکال دارد؟ یعنی می شود هدیه داد؟ یا فرار از خمس میشه؟

اگر برای ان بچه طلا گرفته شود برای تصرف در مالش(بعد این که بزرگ شد) باید خمس ان را بپردازد ؟ یا نه چون هدیه بوده خمس ندارد

مرجع تقلید من آیت الله خامنه ای

سپاسگزارم

نور
۱۳۹۲/۰۶/۰۱, ۲۱:۴۱
با سلام
ایا هدیه به بچه چهار ساله قبل از حساب خمس اشکال دارد؟ یعنی می شود هدیه داد؟ یا فرار از خمس میشه؟

اگر برای ان بچه طلا گرفته شود برای تصرف در مالش(بعد این که بزرگ شد) باید خمس ان را بپردازد ؟ یا نه چون هدیه بوده خمس ندارد

مرجع تقلید من آیت الله خامنه ای

سپاسگزارم

با سلام و عرض ادب

اگر بخشش به قصد فرار از خمس باشد خمس دارد و هدایایی که به بچه داده می شود بعد از تکلیف مطابق با نظر مرجع تقلید خودش باید عمل نماید و اگر هدایا بدون استفاده باقی مانده باشد و به نظر مرجعش خمس تعلق گرفته باشد برعهده خود بچه بعد از بلوغ و تکلیف است ولی اگر طلای خریداری شده بیش از شان او نباشد و قبل از سال استفاده شده باشد خمس ندارد.

استفتا از دفتر مقام معظم رهبری در قم

fateme_d
۱۳۹۲/۰۶/۱۳, ۱۱:۴۶
هرمقداری از اقساط که سرسال خمسی داده باشید به آن مقدار خمس تعلق می گیرد و باید خمس پرداخته شود.
مبلغ پس اندازی در صندوق اگر تاسرسال خمسی مصرف نشود خمس دارد و سرسال باید خمس را بپردازید.

یعنی اگر حتی وام رو نبرده باشیم هم باید خمس اقساط رو پرداخت کنیم؟

آیا جهیزیه من که طی سه سال از بعضی اجناسش استفاده نکردم هم خمس داره؟

وسایل تزیینی که قابل استفاده است اما به نیت تزیینی خریداری شده و ازش استفاده نمیشه چطور؟

مرجع ایت الله مکارم شیرازی

نور
۱۳۹۲/۰۷/۰۵, ۱۹:۴۹
یعنی اگر حتی وام رو نبرده باشیم هم باید خمس اقساط رو پرداخت کنیم؟

آیا جهیزیه من که طی سه سال از بعضی اجناسش استفاده نکردم هم خمس داره؟

وسایل تزیینی که قابل استفاده است اما به نیت تزیینی خریداری شده و ازش استفاده نمیشه چطور؟

مرجع ایت الله مکارم شیرازی

با سلام و عرض ادب

1.حتی اگر وام به نام شما هنوز درنیامده باشد به مقداری که اقساط آن را پرداخت کرده اید چون پس انداز محسوب می شود،خمس به آن تعلق گرفته است.
2.اگر موردنیاز و درشانتان بوده است،خمس ندارد.
3.اگر وسایل مورد نیاز و مطابق شان محسوب نشود،خمس دارد.

استفتا از دفتر آیه الله مکارم درقم

sayed hessam
۱۳۹۲/۰۹/۰۸, ۱۶:۴۶
سلام بر اساتید و دوستان عزیز

چند سوال از خدمت شما بزرگواران داشتم

اول اینکه یک تعریف کلی وساده از نحوه وجوب خمس برای یک شخص کارمند که درامدش تنها در همین زمینه هست ارائه کنید

دوم عدی از مراجع تقلید در مورد پولی که برای خرید خانه پس انداز میشود در ظرف 3 سال خمس در نظر نگرفته اند حال سوال اینست که چون با پس انداز 3 سال نمی شود خانه تهیه نمود اگر سال های پس انداز بیشتر شود خمس تعلق می گیرد در این مورد ملاک تعلق گیری خمس از نظر سال و یا مقدار درامد چقدر و به چه نحوی می باشد

مرجع : رهبر

حکمت
۱۳۹۲/۰۹/۰۸, ۱۸:۱۰
با نام الله

http://www.askquran.ir/member75940-albums1516-33185.png

کارشناس بحث: استاد نور

نور
۱۳۹۲/۰۹/۱۳, ۲۲:۱۵
سلام بر اساتید و دوستان عزیز

چند سوال از خدمت شما بزرگواران داشتم

اول اینکه یک تعریف کلی وساده از نحوه وجوب خمس برای یک شخص کارمند که درامدش تنها در همین زمینه هست ارائه کنید

دوم عدی از مراجع تقلید در مورد پولی که برای خرید خانه پس انداز میشود در ظرف 3 سال خمس در نظر نگرفته اند حال سوال اینست که چون با پس انداز 3 سال نمی شود خانه تهیه نمود اگر سال های پس انداز بیشتر شود خمس تعلق می گیرد در این مورد ملاک تعلق گیری خمس از نظر سال و یا مقدار درامد چقدر و به چه نحوی می باشد

مرجع : رهبر

با سلام و عرض ادب

اولین حقوق دریافتی سال خمسی شماست و بعد از آن درسال بعد اگر از مواد خوراکی،بهداشتی در منزل باقی مانده باشد یا پولی پس انداز شده باشد خمس دارد و به نظر مقام معظم رهبری پول پس انداز مسکن اگر تا چند روز بعد از سال خمسی بماند خمس ندارد وگرنه مشمول خمس است.

آیه الله خامنه ای،اجوبه الاستفتائات،احکام خمس

yanoor
۱۳۹۲/۰۹/۱۵, ۱۷:۱۱
خمس و زکات هر کدام به چه چیزهایی تعلق می گیرد ؟ (http://www.askquran.ir/thread35747.html)
در

http://www.askquran.ir/thread35747.html

sayed hessam
۱۳۹۲/۰۹/۲۹, ۱۰:۵۸
با سلام دوباره

سوالی دیگر از حضور شما عزیزان داشتم

اگه پول توییه کار و جایی بغیر از بانک سرمایه گذاری بشه مثل بورس خرید زمین و موارد مشابه؛ خمس بهش تعلق می گیره؟

yanoor
۱۳۹۲/۰۹/۲۹, ۱۱:۲۹
خلاصه پرسش

آیا به پولی که از فروش زمین به دست می آید، خمس تعلق می گیرد؟ در حالی که می خواهم با آن منزل تهیه کنم؟
پرسش

هفت سال پیش با گرفتن وام و فروختن طلاهای عروسی در تعاونی مسکن اداره زمینی خریداری کردم، حال بعد از چند سال قیمت آن بیشتر شده و این پول را برای خریدن منزل مسکونی نیاز دارم، آیا براین پول خمس تعلق می گیرد یا نه؟

پاسخ اجمالی

با توجه به این که نفرموده اید از چه مرجعی تقلید می کنید ما فقط فتوای رهبر معظم انقلاب را برای شما بیان می کنیم.[1] (http://islamquest.net/fa/archive/question/fa2978#)
اگر تهیه مسکن مورد نیاز متوقف بر خرید زمین در هنگام ثبت نام در تعاونی مسکن بوده و الان هم برای خرید مسکن نیازمند به فروش این زمین هستید یعنی با پرداخت خمس قیمت آن توانایی بر خرید مسکن مورد نیاز ندارید قیمت زمین فروخته شده خمس ندارد.[2] (http://islamquest.net/fa/archive/question/fa2978#) ولی اگر چنین نباشد یعنی یا مسکن مورد نیاز شما نیست یا با پرداخت خمس قیمت زمین فروخته شده، توانایی خرید مسکن را هم دارید در این صورت حکم آن به شرح ذیل است:
در مورد آن قسمتی از زمین که با پول فروش طلاهای عروسی خریداری شده، اگر طلاهای عروسی هدیه باشد چون هدیه خمس ندارد (طبق نظر رهبر معظم انقلاب) پس اصل پولی که با آن زمین تهیه شده خمس ندارد؛ در مورد قیمت افزایش یافته زمین اگر آن زمین را به قصد تجارت و افزایش قیمت نگهداری می کردید باید خمس مقدار افزایش یافته را بپردازید.[3] (http://islamquest.net/fa/archive/question/fa2978#)
اما در رابطه با آن قسمتی از زمین که با گرفتن وام خریده شده، کل قیمت زمین (پول اولیه و افزایش قیمت) خمس دارد. البته می توانید آن مقداری از وام که باقی مانده را کسر کنید ولی در سال های بعد هر مقدار از آن را که پرداخت می کنید باید خمس آن مقدار را بپردازید.[4] (http://islamquest.net/fa/archive/question/fa2978#)

[1] (http://islamquest.net/fa/archive/question/fa2978#) در صورتی که از مرجع تقلید دیگری تقلید می کنید بفرمایید تا بر آن اساس پاسخ بدهیم.
[2] (http://islamquest.net/fa/archive/question/fa2978#) توضیح المسائل مراجع،ج 2، ص74 ، س 884، (استفتاءات از مقام معظم رهبرى)، چاپ هشتم. انتشارات جامعه مدرسین. قم. سال 1424.
[3] (http://islamquest.net/fa/archive/question/fa2978#) همان ص69، س 860.
[4] (http://islamquest.net/fa/archive/question/fa2978#) همان، ص71، س 868.

http://islamquest.net/fa/archive/question/fa2978

yanoor
۱۳۹۲/۰۹/۲۹, ۱۷:۰۸
جهت ادغام پستها با پست اصلی موضوع فوق ثبت شد در

خمس و زکات هر کدام به چه چیزهایی تعلق می گیرد ؟ (http://www.askquran.ir/thread35747-2.html)

http://www.askquran.ir/thread35747-2.html#post645652 (http://www.askquran.ir/thread35747-2.html#post645652)

نور
۱۳۹۲/۰۹/۲۹, ۱۷:۳۳
با سلام دوباره

سوالی دیگر از حضور شما عزیزان داشتم

اگه پول توییه کار و جایی بغیر از بانک سرمایه گذاری بشه مثل بورس خرید زمین و موارد مشابه؛ خمس بهش تعلق می گیره؟

با سلام و عرض ادب

درصورتی که تا سرسال خمسی باقی بماند خمس دارد.

استفتا از دفتر آیه الله خامنه ای در قم

ali2014
۱۳۹۲/۱۱/۱۸, ۱۵:۳۳
سلام، بنده سال قبل خمس اموالم رو پرداخت کردم و باقیش مقدار پول خالصی برام موند ( مثال خیالی عددی میزنم که واضح باشه ) مثلا من یک میلیون پولی که خمسش پرداخت شده داشتم، در طول این یکسال مصرفش کردم و مثلا میشد دویست تومان، بعد دوباره روش میذاشتم زیاد میشد، خرجی میکردم، به هر حال الان در سر سال خمسی، مثلا هشتصد تومان پول دارم، حالا چون خرج و جمع روش صورت گرفته باید دوباره خمس بدم یا چون حتی به مبلغی که خمسش قبلا پرداخت شده هم نرسیده نیاز به خمس نیست؟ درواقع پول وقتی بشه مثلا یک میلیون و دویست، باید خمس دویست تومان جدید رو بدم ( یا کل یک میلیون و دویست؟! ) و اگر کمتر از یک میلیون تومان بود نیازی به خمس ندارد؟ در کل معیار خمس، عدد و رقم پول است یا جدید یا قدیمی بودن و تجدید آن؟

در ضمن مرجع بنده رهبری هستند.
ممنون و خدا قوت. متشکر.

ali2014
۱۳۹۲/۱۱/۲۲, ۱۴:۴۸
??? :please:

نور
۱۳۹۲/۱۱/۲۲, ۱۵:۱۵
سلام، بنده سال قبل خمس اموالم رو پرداخت کردم و باقیش مقدار پول خالصی برام موند ( مثال خیالی عددی میزنم که واضح باشه ) مثلا من یک میلیون پولی که خمسش پرداخت شده داشتم، در طول این یکسال مصرفش کردم و مثلا میشد دویست تومان، بعد دوباره روش میذاشتم زیاد میشد، خرجی میکردم، به هر حال الان در سر سال خمسی، مثلا هشتصد تومان پول دارم، حالا چون خرج و جمع روش صورت گرفته باید دوباره خمس بدم یا چون حتی به مبلغی که خمسش قبلا پرداخت شده هم نرسیده نیاز به خمس نیست؟ درواقع پول وقتی بشه مثلا یک میلیون و دویست، باید خمس دویست تومان جدید رو بدم ( یا کل یک میلیون و دویست؟! ) و اگر کمتر از یک میلیون تومان بود نیازی به خمس ندارد؟ در کل معیار خمس، عدد و رقم پول است یا جدید یا قدیمی بودن و تجدید آن؟

در ضمن مرجع بنده رهبری هستند.
ممنون و خدا قوت. متشکر.

با سلام و عرض ادب

پول خمس داده شده را اگر مصرف کرده اید و پول جدید بجای آن پس انداز شده است(چنانکه در سوال ذکر شد) و این پول جدید تاسر سال خمسی باقی ماند باید خمس آن را بپردازید البته اگر از پول خمس داده شده سال قبل مقداری مصرف نشده است و می دانید چقدر آن باقی مانده است به آن مقدار مجددا خمس تعلق نمی گیرد.

موفق و موید باشید.

aminxp
۱۳۹۲/۱۱/۲۳, ۰۸:۵۱
اگر آن زمین را به قصد تجارت و افزایش قیمت نگهداری می کردید باید خمس مقدار افزایش یافته را بپردازید.

با سلام، لطفا بفرمایید معیار تشخیص افزایش قیمت چیه؟ چون با توجه به تورم، با گذشت زمان از نظر ریالی ارزش ملک زیاد می شه و ظاهرا من سود کرده ام ولی اگر به جای ریال، معیار ارزش ملک رو طلا بگیریم، چون قیمت ریالی طلا هم زیاد شده، من سودی نکرده ام چه بسا در طی یک سال قیمت ملک کمتر از قیمت طلا رشد داشته باشد و به رغم افزایش ظاهری قیمت ملک، ضرر هم کرده باشم.

به نظر من این منطقی میاد که ببینیم ملکی که الان خریدیم به قیمت امروز معادل چند گرم طلا ارزش داره، بعد، در زمان فروش هم ببینیم در همان زمانِ فروش، معادل چند گرم طلا ارزش داره، بعد سود رو محاسبه کنیم.

Aznasleaftab
۱۳۹۳/۰۶/۱۰, ۱۱:۲۳
سلام و عرض ادب خدمت همه ی کارشناسان محترم این انجمن؛

من چند وقته می خوام برای خودم سال خمسی تشکیل بدم؛ البته نمی دونم اصلا به من خمس تعلق می گیره یا نه!؟

من مقلد آیت الله خامنه ای هستم.

اولین حقوقم رو اسفند ماه سال 90 گرفتم و دقیقا به مدت یک سال در یک شرکت خصوصی کار میکردم و در این یک سال حدودا 4.5 میلیون تومان پس انداز کردم؛
اما در ابتدای سال 92 یه سری مشکلاتی برام پیش اومد که خب به مدت 5 ماه تقریبا بیکار شدم و در این حین تقریبا کل پول پس اندازم رو خرج بیماری خودم و البته خرج مکه رفتن پدر و مادرم و . . . کردم!

حالا سئوالم اینه آیا بابت اون 4.5 میلیون اسفند 90 تا اسفند 91، به من خمسی تعلق می گرفته و من باید بپردازم!؟

الانم تقریبا مهرماه 93 یک سال کاری و برداشت حقوقم در کار جدید رو سپری می کنم و تقریبا 8 میلیون پس انداز کردم؛ چقدر خمس به من تعلق می گیره!؟
آیا اصلا من باید خمس بدم!؟

اینو اضافه کنم که من اگر خدا بخواد، در شرف ازدواج هستم، و خب طبیعتا به زودی چند برابر این پول :please:رو باید صرف تهیه ی ملزومات ازدواج کنم ( ایشاالله خدا خودش برای همه جور کنه؛ برای منم جور کنه!:Gol:)؛
آیا با علم به این مطلب، من باز هم باید خمس بپردازم!؟

ازتون خواهش می کنم منو به طور دقیق و مفصل راهنمایی کنید تا تکلیف شرعی خودم رو بدونم!

ضمنا، میشه اینم بگید که زکات در چه صورتی به یکی مثل من واجب میشه!؟ اینو که می پرسم میخوام خیالم راحت باشه که حدود الهی رو زیر پا نگذاشته باشم؛ حتی اگر چند هزار تومان هم باشه، باید تکلیف شرعی خودم رو بدونم و بهش عمل کنم!

با تشکر از راهنمایی هاتون؛ اینجا بهترین و راحت ترین جایی بود که تونستم این ابهام بزرگ زندگیم رو مطرح کنم و امیدوارم که به لطف خدا، منو کامل توجیه و آگاهم کنید!:Gol:

Aznasleaftab
۱۳۹۳/۰۷/۲۳, ۱۹:۵۴
سلام و عرض ادب خدمت همه ی کارشناسان محترم این انجمن؛

من چند وقته می خوام برای خودم سال خمسی تشکیل بدم؛ البته نمی دونم اصلا به من خمس تعلق می گیره یا نه!؟

من مقلد آیت الله خامنه ای هستم.

اولین حقوقم رو اسفند ماه سال 90 گرفتم و دقیقا به مدت یک سال در یک شرکت خصوصی کار میکردم و در این یک سال حدودا 4.5 میلیون تومان پس انداز کردم؛
اما در ابتدای سال 92 یه سری مشکلاتی برام پیش اومد که خب به مدت 5 ماه تقریبا بیکار شدم و در این حین تقریبا کل پول پس اندازم رو خرج بیماری خودم و البته خرج مکه رفتن پدر و مادرم و . . . کردم!

حالا سئوالم اینه آیا بابت اون 4.5 میلیون اسفند 90 تا اسفند 91، به من خمسی تعلق می گرفته و من باید بپردازم!؟

الانم تقریبا مهرماه 93 یک سال کاری و برداشت حقوقم در کار جدید رو سپری می کنم و تقریبا 8 میلیون پس انداز کردم؛ چقدر خمس به من تعلق می گیره!؟
آیا اصلا من باید خمس بدم!؟

اینو اضافه کنم که من اگر خدا بخواد، در شرف ازدواج هستم، و خب طبیعتا به زودی چند برابر این پول :please:رو باید صرف تهیه ی ملزومات ازدواج کنم ( ایشاالله خدا خودش برای همه جور کنه؛ برای منم جور کنه!:Gol:)؛
آیا با علم به این مطلب، من باز هم باید خمس بپردازم!؟

ازتون خواهش می کنم منو به طور دقیق و مفصل راهنمایی کنید تا تکلیف شرعی خودم رو بدونم!

ضمنا، میشه اینم بگید که زکات در چه صورتی به یکی مثل من واجب میشه!؟ اینو که می پرسم میخوام خیالم راحت باشه که حدود الهی رو زیر پا نگذاشته باشم؛ حتی اگر چند هزار تومان هم باشه، باید تکلیف شرعی خودم رو بدونم و بهش عمل کنم!

با تشکر از راهنمایی هاتون؛ اینجا بهترین و راحت ترین جایی بود که تونستم این ابهام بزرگ زندگیم رو مطرح کنم و امیدوارم که به لطف خدا، منو کامل توجیه و آگاهم کنید!:Gol:

بعد از 50 روز، هنوز کسی جواب من رو نداده؛ بابا، من بابت این قضیه عذاب وجدان دارم و البته سردرگم هستم؟ :Motehayer: