مشاهده RSS Feed

yanoor

سرگذشت فلسطين

به این مطلب امتیاز بدهید
سرگذشت فلسطيننمایی از قبةالصخره، بیت المقدس//////////////////////////////////1 ـ موضوع اخراج فلسطینیان از میهن شان در تفکر صهیونیست ها (تا پیش از شکل گیری رژیم عبری)
1 ـ 1 ـ دیدگاه تئودور هرتزل و اسرائیل زانجویل
اندیشه کوچ اجباری یا اخراج ساکنان عرب فلسطینی از سرزمین شان برخاسته از تفکرات جنبش صهیونیسم است و از پایان قرن نوزهم تا به امروز که با گسترش پروژه صهیونیسم در فلسطین رو به رو بوده ایم، این فکر (اخراج فلسطینیان) نیز همراه این پروژه بوده است. جنبش صهیونیسم عادت بر این دارد که در اجرای اهداف خود در فلسطین، رسما و زبانا وجود فلسطینیان را نادیده بگیرد و در عمل و به شکل غیر رسمی نیز به اخراج این ملت روی آورد.
درخواست برای اخراج عرب ها از فلسطین از سوی رهبران برجسته و سرشناس جریان صهیونیسم و در اولین آثار مکتوب آنها نمایان شد. تئودور هرتزل، بنیانگذار جنبش صهیونیسم در خاطرات روز 12/6/1895 در خصوص موضع این جنبش در قبال مردم فلسطین می نویسد: «وقتی این سرزمین را به اشغال خود درآوردیم، منافع و درآمدهای خود را به آنجا انتقال می دهیم. ما باید به صورتی آرام، مالکیت خصوصی افراد (فلسطینیان) را در سرزمینی که برای اسکان ما ـ یهودیان ـ برنامه ریزی شده است، از آنها سلب کنیم و برای کوچاندن ساکنان فقیر این سرزمین بکوشیم و آنها را از مرزهای این سرزمین بیرون نماییم که البته این کار باید از طریق ایجاد فرصت های شغلی در کشورهایی که به آن انتقال داده می شوند، انجام گیرد. ضمنا اجازه نخواهیم داد تا این افراد هیچ فرصت شغلی در سرزمین ما داشته باشند. دوستان ما نیز در این امر یاری مان خواهند کرد. ضمنا عملیات سلب مالکیت و کوچاندن فقرا باید به صورتی پنهان و محتاطانه انجام شود. اجازه بدهید که صاحبان املاک و مستغلات در این سرزمین گمان کنند که ما را فریب می دهند و وسایل شان را گران تر از قیمت حقیقی اش به ما می فروشند ؛ ولی ما هرگز در مقابل هیچ چیزی به آنها نمی فروشیم.» (1)

...................................


اسرائیل زانجویل، اندیشمند صهیونیست انگلیسی نیز به تبلیغ شعاری می پرداخت که توسط لرد شافتسبری انگلیسی مطرح شده بود و بر اساس آن «فلسطین سرزمینی بدون ملت برای ملتی بدون سرزمین» به شمار می رفت. (3) زانجویل در نخستین نوشته های خود در سال 1917 بر ضرورت اخراج عرب ها و کوچاندن اجباری آنها از فلسطین تاکید کرد و گفت: «نباید به عرب ها اجازه دهیم که مانع تحقق پروژه صهیونیسم شوند. باید آنها را برای مهاجرتی دسته جمعی قانع کنیم. مگر آنها این همه سرزمین عربی ندارند. هیچ دلیل خاصی وجود ندارد که عرب ها را به پافشاری برای در اختیار داشتن این چند کیلومتر خاک سوق دهد. عرب ها جمعی بدوی کوچ نشین هستند که در هر لحظه می توانند چادرهای خود را جمع نموده و در سکوت کامل جایی را ترک کرده و به مکانی دیگر بروند.» (4)

حییم وایزمن از رهبران جنبش صهیونیسم می گوید: «از یک سو، سرزمینی بدون ملت به نام فلسطین وجود دارد و از سوی دیگر، ملتی هم تحت عنوان ملت یهود هست که هیچ سرزمینی برای خود ندارد. چه چیزی ضروری تر و مهم تر از یافتن نگین مناسب برای این انگشتر مناسب است. این ملت باید در آن وطن جای گیرد.» (5)

http://palestine-persian.info/fa/def...XYKx%2b6bDg%3d
////////////////////////////////////////////

15 قانون من در آوردی برای تصرف فلسطین2 ـ 2 ـ 2 ـ قوانین مربوط به مصادره اراضی
پیش از اعلام شکل گیری رژیم صهیونیستی، یهودیان تنها مالکیت 5.5 درصد از خاک فلسطین را در اختیار داشتند (24) و در بهترین حالت، مساحت تحت اختیار آنها از هشت درصد تجاوز نمی کرده است (25) ؛ ولی صندوق قومی یهود یا همان «کرن کمت لسرائیل Keren Kayamet Le-Israel» بعد از تشکیل رژیم صهیونیستی موفق شد تا قریب به 97 درصد از اراضی اشغالی 1948 را تحت کنترل خود درآورد. رژیم عبری نیز با وضع مجموعه ای از قوانین که با هدف اجرای سیاست هایش در زمینه کوچاندن اجباری فلسطینیان انجام می گرفت، توانست کنترل اراضی متعلق به فلسطینیان ـ از جمله ساکنان مناطق اشغالی 48 ـ را تحت کنترل خویش بگیرد. این قوانین بیش از سی مورد است که از مهم ترین آنها می توان به موارد ذیل اشاره داشت:
1 ـ مجموعه قوانین دفاع اضطراری (مصوب به سال 1945)
2 ـ مجموعه قوانین فوق العاده مربوط به کشاورزی و استفاده از منابع آبی غیر ممتلک (مصوب به سال 1948)
3 ـ مجموعه قوانین فوق العاده مربوط به مالکان غایب (مصوب به سال 1948)
4 ـ قانون مربوط به املاک مالکان غایب (مصوب به سال 1950)
5 ـ قانون سازمان توسعه در حوزه انتقال املاک (مصوب به سال 1950)
6 ـ قانون املاک دولتی (مصوب به سال 1951)
7 ـ قانون مالیک اراضی (مصوب به سال 1953)
8 ـ قانون «کرن کیمت لیسرائیل» (صندوق اراضی اسرائیل یا صندوق ملی یهودیان)
9 ـ قانون قدمت مالکیت (مصوب به سال 1960)
10 ـ قانون اراضی اسرائیل (مصوب به سال 1960)
11 ـ قانون اساسی مربوط به اراضی اسرائیل (مصوب به سال 1960)
12 ـ قانون اقامت زراعی (مصوب به سال 1967)
13 ـ قانون تصفیه حقوق اراضی (مصوب به سال 1969)
14 ـ قانون مربوط به زمین های جنگلی (مصوب به سال 1962)
15 ـ قانون برنامه ریزی و ساخت مسکن

تمامی این قوانین نقشی مهم در مصادره اراضی متعلق به عرب های 48 داشت ؛ ولی در میان تمامی موارد یادشده، قانون مربوط به املاک مالکان غایب بیشترین آسیب را به آنها زد چرا که بر اساس این قانون، قریب به بیست تا سی درصد فلسطینیان ساکن اراضی اشغالی 48 با همین عنوان شناخته می شدند و بر اساس آن، به مقامات رژیم عبری این اجازه داده می شد تا املاک و دارایی آنها را ـ با وجود آنکه به عنوان شهروند اسرائیلی محسوب می شدند ـ مصادره نمایند. ضمنا قانون یادشده به مقامات صهیونیستی این اجازه را داد تا املاک موقوفه اسلامی را نیز مصادره نمایند. (26)

.................................................
http://palestine-persian.info/fa/def...XYKx%2b6bDg%3d

آپدیت شده 1393/04/27 در 16:05 توسط yanoor

برچسب ها: سرگذشت فلسطين ویرایش برچسب ها
دسته بندی ها
دسته بندی نشده

نظرات

^

ورود

ورود