مشاهده RSS Feed

yanoor

گاه شمار وقایع فلسطین (قسمت اول: ۱۸۳۰ تا ۱۹۴۸) - به مناسبت روز غزه

به این مطلب امتیاز بدهید
گاه شمار وقایع فلسطین (قسمت اول: ۱۸۳۰ تا ۱۹۴۸) - به مناسبت روز غزه

................................................
سال ۱۹۰۱: هرتصل به قسطنطنیه (استامبول) سفر کرد تا با سلطان عثمانی مذاکره کند. وی به سلطان عثمانی پیشنهاد کرد تا در­قبال بازپرداخت قرض‌های ملی عثمانی از سرمایه­ی یهود، امتیاز تأسیس اتحادیه‌ی مستعمراتی عثمانی یهود در فلسطین را از وی بگیرد. « عبدالحمید دوم» ، حاکم عثمانی، در پاسخ هرتصل، گفته­بودکه نمی‌تواند از هیچ قسمتی از امپراطوری عثمانی چشم‌پوشی کند ... وی هم­چنین گفته­بود که نمی‌تواند با کالبدشکافی موجود زنده موافقت کند.
سال‌های ۱۹۰۱ تا ۱۹۰۳: هرتصل، آرمان‌های یهود را با منافع سلطنتی بریتانیا پیوند زد. او می‌گفت: سرزمین یهود مهاجرت یهودیان به انگلیس را کاهش می‌دهد. وی با « لرد روچیلد»[۴] برای تشکیل مستعمره‌های یهودی در جزیره‌ی قبرس و شبه جزیره‌ی سینا توافق کرد. اما مصری‌ها مخالفت کردند و طرح اجرا نشد.
سال ۱۹۰۳: « جوزف چمبرلین»[۵] کشور اوگاندا را، جهت تشکیل دولت یهود، به هرتصل پیشنهاد کرد. موضع صهیونیست‌ها در قبال این پیشنهاد متفاوت بود.


.................................................. ..


سال ۱۹۰۵: کنگره صهیونیسم با پیشنهاد «چمبرلین» ، در مورد اوگاندا مخالفتر کرده، اعلام کرد وطن ملی یهود، باید در محدوده فلسطین و حومه‌ی آن باشد. برخی صهیونیست‌ها نیروی مسلح را برای ایجاد کشور یهود، لازم می‌دانستند..........................
سال ۱۹۱۷:.................
در آن زمان،۸۹ درصد فلسطینی‌ها، اعراب مسلمان و مسیحی بودند و این اعلامیه آنها را خشمگین کرد، چرا­که اعلامیه به حقوق شهروندی و مذهبیشان اشاره کرده­بود، اما از حقوق سیاسی آن‌ها صحبتی نکرده­بود.
سال ۱۹۱۸: سراسر فلسطین توسط نیروهای متفق تحت فرماندهی ژنرالی انگلیسی اشغال شد.
سال ۱۹۱۹: پس از جنگ جهانی اول، در شهر «ورسای» فرانسه، کنگره صلح تشکیل شد. در این کنگره، «فیصل» ، پسر شریف‌حسین پادشاه حجاز و نماینده اعراب، وعده‌های موکد رسمی متفقین را تذکر داد و خواستار استقلال اعراب شد. کنگره‌ی صهیونیسم هم در ماه بعد طی یادداشتی که به کنگره‌ی صلح داد تقاضا نمود یک حکومت یهودی در فلسطین و اردن و جنوب لبنان به وجود آید. « ویلسن» ، رئیس جمهور آمریکا پیشنهاد کرد هیئتی مرکب از نمایندگان متفقین به شامات سفر کند و از عموم طبقات مردم درباره شیوه حکومت نظرخواهی کنند تا بدین ترتیب سرنوشت مردم با اراده‌ی خودشان تعیین شود. شورای عالی متفقین (آمریکا، انگلستان، فرانسه و ایتالیا) این پیشنهاد را پذیرفتند ولی مقرر شد که انتخاب نماینده اختیاری بوده و هر کدام که نخواستند نماینده نفرستند. نتیجه این بود که تنها آمریکا نماینده فرستاد. بازرسان آمریکایی به شامات رفتند و با نمایندگان ملت و اصناف مختلف تماس گرفتند و سپس به فرانسه برگشتند و نتیجه مطالعات خود را مبنی بر تمایل اعراب به استقلال و جلوگیری از تشکیل دولت یهودی گزارش دادند. طبیعی است که چنین گزارشی مورد پسند اعضای موثر کنگره صلح نبود؛ لذا دستور بایگانی گزارش را دادند و تاکنون کوچک‌ترین ترتیب اثری به نظرات و گزارشات این کمیسون داده نشده­است.
................................
جنگ داخلی شروع شد و صهیونیست‌ها مردم مناطقی را که طبق طرح تقسیم نصیبشان شده­بود، با زور و خشونت و جنگ و کشتار بیرون کردند و پس از شکست مقاومت شهرهای کوچک و بزرگ، اعراب بسیاری آواره شدند.
http://ayat.ir/2008-12-06-08-25-26/3...01-25-07-49-23
سال ۱۹۲۱: بریتانیا منطقه فلسطین را دو بخش کرد: ...........................
...................................

سال ۱۹۳۷: بریتانیا، کمیته­ی تحقیقی، به منطقه اعزام کرد. این کمیته‌ی اعلام کرد قیمومیت کارساز نبوده، جدایی اعراب از یهود را توصیه کرده، پیشنهاد کرد که شمال غربی فلسطین که ۲۰ درصد کشور و حاصلخیزترین قسمت آن بود، سهم یهودی‌ها بوده و هشتاد درصد باقی مانده، متعلق به اعراب باشد.
گروهی از یهودیان، با این پیشنهاد، مخالف بوده، کشور یهود رادر تمام فلسطین و ماورای اُردن، می­خواستند. اما «بن گوریون»[۸] ، رهبر حزب کارگر یهود،که این پیشنهاد را فرصتی تاریخی برای تشکیل کشور یهود می دانست، گفته بود: «پس از تشکیل کشور یهود و یک ارتش بزرگ، می‌توانیم تقسیم را نادیده بگیریم و همه‌ی فلسطین را مال خودمان کنیم.» گروه‌های مختلف اعراب تقسیم را رد کردند و گفتند فلسطین سرزمینی عربی است و نباید تکه تکه شود.

................................................

سال ۱۹۴۲: کنفرانس صهیونیست‌های آمریکا در نیویورک برگزار شد، و رهبران صهیونیسم جهانی، قطعنامه‌ی «بیلتمور»[۹] را صادر کردند و طی آن، تشکیل «کشور یهودی» را در فلسطینِ تحت قیمومیت ‌خواسته، به رهبران آمریکایی فشار آوردند که از آن­ها حمایت کنند.
سال ۱۹۴۴: یک سال قبل از انتخابات ریاست جمهوری ایالات متحده، صهیونیست‌ها، با دو حزب سیاسی اصلی آمریکا لابی کردند. رأی ۵/۴ میلیون یهودی آمریکایی در سه ایالت مهم (نیویورک، پنسیلوانیا و ایلینویز) می‌توانست نتیجه‌ی انتخابات را تغییر دهد. «روزولت» ، رئیس جمهور آمریکا در نامه‌ای محرمانه به رهبران صهیونیست قول داد اگر دوباره انتخاب شود، برای تأسیس یک جمهوری آزاد و دموکراتیک یهودی در فلسطین تلاش کند.
http://ayat.ir/2008-12-06-08-25-26/3...01-25-07-49-23

نظرات

^

ورود

ورود