مشاهده RSS Feed

مزمل

آیه ی 81 سوره ی آل عمران

به این مطلب امتیاز بدهید
وَ إِذْأَخَذَ اللَّهُ مِيثَقَ النَّبِيِّينَ لَمَا ءَاتَيْتُكم مِّن كتَبٍ وَ حِكْمَةٍ ثُم َّجَاءَكمْ رَسولٌ مُّصدِّقٌ لِّمَا مَعَكُمْ لَتُؤْمِنُنَّ بِهِ وَ لَتَنصرُنَّهُ قَالَءَ أَقْرَرْتُمْ وَ أَخَذْتُمْ عَلى ذَلِكُمْ إِصرِى قَالُوا أَقْرَرْنَا قَالَ فَاشهَدُواوَ أَنَا مَعَكُم مِّنَ الشهِدِينَ(81)نبیین در آیه به معنی افرادی است که قبل از بعثت رسول زندگی می کنند و هنگام بعثت زنده هستند.

البته باید دقت کنیم که این نبیین افرادی هستند که وحی را از طریق قرآن دریافت می کنند به همین جهت به آنها نبی می گوید و فرق بین نبی با سایر مردم این است که نبی وحی را از طریق قرآن دریافت می کند و سایر مردم چنین وحی ای را دریافت نمی کنند.

بعد از اتمام عمراحمد((رسول عربی قر آن ))

مردم در دین خداتفرقه انداختند وقرآن را به عنوان سپر دفاعی یا ابزار جنگی علیه مخالف بکار بردند.

کم کم افرادی دور هم جمع شدند و به یادگیری معارف قرآن پرداختند و حوزه های علمیه ایجاد کردند و سازمان یافته شدند..

افرادی که به درجه فهم دین رسیدند قادر شدند وحی را از طریق قرآن دریافت و به مردم ارائه دهند اینافراد از نظر قرآن نبی هستند چون تعدادشان بیش از دونفر است به آنها نبیین می گوید.

قرآن در همین آیه ازاین نبیین پیمان می گیرد اگر در زمان حیات شما رسولی آمد که قران را تصدیق می کندبه او ایمان بیاورید و او را یاری کنید (( این وحی را با بیان خود به مردم ابلاغ کنید و در ابلاغ وحی از کسی نترسید و تنها از خدا بترسید به او توکل کنید او شمارا یاری می کند)).


بنا براین ، این آیه نیزدر راستای همان آیه ی ولو جعلناه قران اعجمیا است
یعنی وقتی قرآن را اعجمی قرار دادیم شما نبیین که به قرآن عربی ایمان دارید به قرآن اعجمیا هم ایمان بیاورید و رسول را که به سوی شما آمده و قرآن عربی شما را تصدیق می کند ایمان آورده و یاریش کنید.


این افراد یعنی نبیین در زمین زندگی کرده و عده ای با پایان عمرشان می میرند اما جمع این نبیین با رفتن یک نبی به هم نمی ریزد بلکه به حیات خود ادامه می دهد تا زمانی که قرآن عربی بربعض اعجمین نازل شود اینجاست که این نبیین زنده باید به این رسول ایمان آورده و یاریش کنند.


فَمَن تَوَلى بَعْدَ ذَلِك فَأُولَئك هُمُ الْفَسِقُونَ(82)

این آیه به آن نبیین می گوید اگر ایمان نیاورید فاسقید

چون خدا در آیه 81 آل عمران می گوید به شما وحی کردم که باید وقتی رسول به سوی شما آمد ایمان بیاورید.

آپدیت شده 1393/05/17 در 19:55 توسط مزمل

برچسب ها: نبیین ویرایش برچسب ها
دسته بندی ها
دسته بندی نشده

نظرات

  1. مبک آواتار ها
    به نام خداوند مهرگستر خیلی مهربان
    دوستم در آغاز به خودتان سفارش کنید کجا "شق القمر "برگردان به فارسیش می شود دو تکه شدن ماه؟ برگردانش می شود شکافت ماه مگر خداوند در سخنش نگفت "ثم شققنا الأرض شقا (26) فأنبتنا فيها حبا (27) وعنبا وقضبا (38) وزيتونا ونخلا (29) وحدائق غلبا (30) عبس ""سپس شکافتیم زمین را شکافی 26 باز رویاندیم درش دانه ای 27 هم انگوری هم سبزیجاتی 28 هم زیتونی هم خرمایی 29 هم باغهای چیره شده با درختان30روترشی"
    کنون که خداوند اینجا زمین را با باران شکافت روی ماه را باران سنگهای بزرگ آسمانی شکافت نه اینکه دو تکه کند هم خداوند ترساندمان که برپایی نزدیک شد هم ماه شکافته شد که این سنگها اگر به زمین بخورد ویران می کند که دو تکه شدن هدفی نداشت اما شکافتن هدف دارد همان ترساندن است هم پابرجاست.پناه بر خداوند
^

ورود

ورود