مشاهده RSS Feed

مزمل

حق

به این مطلب امتیاز بدهید
تفسیر و تحلیل صحیح آیات اهمیت حیاتی داردزیرا با تفسیر درست سرنوشت ابدی مفسر رقم خوب می خورد.
امور انسانی مانند امور تجربی و ریاضی یک حقیقت دارد نه چند حقیقت و قران بسیار تاکید دارد که چیزی به نام حق در علوم انسانی وجود دارد.
مانند ضرب یا جمع یا تقسیم دو عدد که جوابش همیشه یکی است و این یعنی حق در این مورد .
حق را خدا قبول دارد یعنی اگر 2 را با 2 جمع کنیم حاصلش 4 است و خدا به این حق می گوید و تغییر یعنی باطل که خدا مخالف است که کسی بگوید جواب 4 نیست.
وقتی تعدد جواب برای امورات انسانی وجود دارد یعنی باطل در این امورات وجود دارد.
و این کاملا غلط است که گفته شود سلیقه ها متفاوت است زیرا این حق است که جواب واحد برای هر امری است و جواب غیر حق نظر های متفاوت باطلی است برای امری از امور علوم انسانی دینی .

حق همیشه مفید و ثمر بخش است میوه حق باعث رشد و نمو جامعه انسانی است و حیات آور است یعنی دلهای مرده را زنده می کند.

پس سلیقه های گوناگون همه باطل هستند و اینکه گفته می شود نظرات افراد قابل احترام است و باید صدایشان شنیده شود حرف نادرستی است زیرا وقتی حق واحد باشد نمی تواند نظرات متفاوت و خلاف حق وجود داشته باشد.

نباید به نظرات غلط احترام گذاشت زیرا عامل تفرقه و دشمنی است.
مانند شگرد مطرح ساختن سوال وجواب های متفاوت در حالی که بهترین روش پیدا کردن یک جواب برای یک سوال باید باشد کاری که امروزه معمول شده است و کارشناس به کسی می گویند که آخرین نظر را می گوید و جهل ها و نادرستی های بحث را اصلاح می کند.کارشناس بحث همان سخنگوی حق است.

اجماع و یا مراجعه به رای اکثریت غلط است چند صدایی هم غلط است آن چه صحیح است تک صدایی البته تک صدایی حق است.
وقتی در مجلس همه به لایحه ای رای منفی یا مثبت بدهند می توان به این نتیجه سوالی رسید آیااینها به حق رسیده اند.اما وقتی رای ها واحد نیست نتیجه این است این لایحه یا حق نیست یا اگر حق است پس چرا عده ای مخالف حقندو اگر باطل است پس چرا عده ای به باطل رای مثبت داده اند.

در مثال مانند روانپزشک است اگر روان پزشک به شخصی که افسردگی دارد داروی درمان جنون بدهد و همه روان پزشکان دنیا هم بگویند او جنون دارد تشخیص آنهاغلط است. زیرا پس از مصرف دارو فرد بد تر می شود و نمی توان باطل را بر حق تحمیل کرد.

یعنی در تفسیر قرآن در ریاضی و علوم در همه علوم نمی توان باطل را به زور بر حق تحمیل کرد و اگر خدا مهلت می دهد تا باطل جای حق را بگیرد این به معنی این نیست که باطل حقیقتا کاره ای هست بلکه داوری خدا و عقاب دامن کسانی که به باطل اجازه ی نشو و نما را داده است خواهد گرفت.

فردی که خلاف حق سلیقه اش باشد از روی جهالت چنین سلیقه ای دارد و باید خود را با حق منطبق کند.
مثلا یکی از امورات انسانی عصبانیت و خشمگین شدن است .عصبانیت همیشه باطل وغلط است گر چه توهین تحقیر دسیسه باعث عصبانیت شده است.

وَلَا تَسْتَوِي الْحَسَنَةُ وَلَا السَّيِّئَةُ ادْفَعْ بِالَّتِي هِيَ أَحْسَنُ فَإِذَا الَّذِي بَيْنَكَ وَبَيْنَهُ عَدَاوَةٌ كَأَنَّهُ وَلِيٌّ حَمِيمٌ ﴿۳۴﴾

وَمَا يُلَقَّاهَا إِلَّا الَّذِينَ صَبَرُوا وَمَا يُلَقَّاهَا إِلَّا ذُو حَظٍّ عَظِيمٍ ﴿۳۵﴾

وَإِمَّا يَنزَغَنَّكَ مِنَ الشَّيْطَانِ نَزْغٌ فَاسْتَعِذْ بِاللَّهِ إِنَّهُ هُوَ السَّمِيعُ الْعَلِيمُ ﴿۳۶﴾


به این جهت عصبانیت باطل است که هیچ ثمری ندارد و مضرات جبران نا پذیری دارد در مقابل استفاده از دستور خدا در قرآن باعث فواید بسیاری می شود .
روی خصم تاثیر مثبت دارد و از دشمنی او می کاهد به همین جهت قران می گوید سیئه با حسنه مثل هم نیستند بنا براین بهترین روش برای دفع بدی را بیاب تا دشمن تودوست حمیم تو شود.

این یک مثال بود که نشان می دهد برای موارد انسانی نیز یک جواب واحد وجود دارد که آن جواب حق است. و بقیه باطل است.

در تفسیر قرآن نیز یک تفسیر واحد وجود دارد که حق است و بقیه باطل است. جهالت پیروی از باطل است.
غلط است که تفسیر باطل را پیروی کنیم زیرا با پیروی از باطل جزاینکه جهل خود را نشان حق دهیم نصیبی بدست نمی آوریم.

مانند کودکی که بستنی را تند می خورد و سالها با درد و رنج سینوزیت دست به گریبان می شود .
اگر کودک می دانست در بزرگسالی شرمسار حماقت ها و جهالت های دوران کودکی خواهد بود ، هر گز چنین نمی کرد.
در بزرگسالی هم این اشتباهات وجود دارد منتها شکلش تغییر کرده است . دختری که زیبایی خودرا نزد پسران رها می کند اگرمی دانست که بهترین عمل برای ارزش افزوده اش این عمل نیست هم بهره بسیار می برد هم قیمتش گرانتر می شد.

وقتی فرد زیرک ، اعمال خودرامحاسبه می کند وجهالت های گذشته اش ظاهر می شود ، نادم می شودافسوس می خورد و خود را به شدت ملامت می کند اینجاست که قران می گوید قسم نمی خورم به نفس لوامه.
این نفس لوامه مربوط به خطاهای جبران ناپذیردر بزرگسالی است نه کودکی.
زیرا اشتباهات کودکی قابل توجیه است
اما خطاهایی که فرد در بزرگسالی انجام می دهداز آن جهت که قابل کنترل است و فرد عامدا و در درحالی که می توانست انجام ندهد در عین حال انجام داده است و یا انجام بدهد و انجام نداده است بعدا که فرد کوتاهی خود را می بیند خود را سرزنش می کند که چرا احمقانه عمل کردم با وجودی که کودک نبودم و عقل داشتم اما بکار نبستم. و خود را معیوب و ناقص ارزیابی می کند و حالت خود سرزنشی در او ظاهر می شود.

تفسیر قرآن نیز این گونه است اگر قرآن را غلط تفسیر کردیم بعدا خود را ملامت می کنیم و از تفسیر خود احساس شرمساری می کنیم.
ارزش گوساله پرستان و یا پیروان ساحران در زمان موسی یا سایرافرادی که چیزی به غیر از خدا یا با خدا می پرستند در نزد ما چقدر است در حالی که همه این افراد بالغ و عاقل بوده اند و استعداد درخشان نیز در بین آنها بوده است .
مثلا اگردر فرض شیعه حق باشد و سنی و سایر اعتقادات باطل آیا در جمعیت بزرگ غیر شیعه استعداد درخشان وجود ندارد نابغه وجود ندارد در کشورهای صنعتی آیا عامل پبشرفت افراد با استعداد نبوده اند پس چرا اینها شیعه نشدند بنا بر این یک نابغه گوساله پرست وقتی فهمید گوساله را نمی بایست بپرستد خود را به شدت سرزنش می کند.
همه به بیماری کم دقتی مبتلایند بخصوص در علوم انسانی به نوعی کور و کرند و سنگینی ای در گوششان هست و پرده ای بر چشمشان مثل اینکه افرادی بر گوششان مهر گذاشته اند کنایه از این است که این افراد به شدت با حق بیگانه اند و با باطل عجین شده اند و باطل همچون مهری بر گوششان و همچون پرده ای بر چشمشان قرار گرفته است.

در مورد قرآن سهل انگاری عقابش بیشتر است چون خدا خط قرمزی پر رنگ و پر پهنا برای تلاوت کنندگان قران دارد همچنین افترا زدن به خدا که بله خدا منظورش از این آیه این است در حالی که اینی که منظور خداست چیزی غیر دریافت مفسر است.
یک مفسری که خود را با هوش و خردمند می پندارد وقتی یک روزی مثلا روز قیامت متوجه شود سهل انگاری کرده و تمام مطالبش باطل است خود را بشدت ملامت می کند که چرا کم دقتی کردم و واضحات را این گونه وارونه فهمیدم وچرا نوشتم و چرا گفتم.
متوجه خسران می شود که زیانکار ابدی شده و اعمالش همه دود شدند و هوا رفتند وهیچ وزنی برای اعمالش نیست و کوله بارش تهی است .

خدا در مورد مفسران کتاب الله حرفهایی دارد مانند فروش آیات ثمنا قلیلا

یا زبان خود را می پیچانند تا القا کنند مطلب آنها از سوی الله است در حالی که نیست.


منظورش کسانی است که با آیات خدا ناشیانه عمل می کنند . در حالی که عظمت خدا و قران خدا به حدی است که اگر بر کوه نازل شود کوه از ترس خدا خاشع می شد لذا مفسری که خاشع نشود درست تفسیر نمی کند این تست مفسر درست با نادرست است.

آپدیت شده 1394/02/05 در 08:59 توسط مزمل

برچسب ها: حق وباطل ویرایش برچسب ها
دسته بندی ها
دسته بندی نشده

نظرات

^

ورود

ورود