مشاهده RSS Feed

مزمل

عذاب الیم

به این مطلب امتیاز بدهید
درتفسیرﺁیه نازل شدن قرﺁن عربی از طرف خدا بر یکی از اعجمین وَلَوْ نَزَّلْنَاهُ عَلَى بَعْضِ الْأَعْجَمِينَ ﴿۱۹۸﴾
فَقَرَأَهُ عَلَيْهِم مَّا كَانُوا بِهِ مُؤْمِنِينَ ﴿۱۹۹﴾ و پيامبر آن را برايشان مى‏خواند به آن ايمان نمى‏آوردند (۱۹۹)
كَذَلِكَ سَلَكْنَاهُ فِي قُلُوبِ الْمُجْرِمِينَ ﴿۲۰۰﴾

مفسر دچار اشتباه بزرگی شده است علت اشتباه این است که مفسر ﺁیات بعدی را نادیده گرفته است زیرا ﺁیات بعدی فرض مفسر را قبول ندارد.

مفسرین ﺁیه را این گونه فرض کرده اند که منظور خدا این است که اگر قران عربی را بر یکی از اعجمین یعنی فردی که زبانش عربی نیست نازل می کردیم و او بر اعراب مکه می خواند به او ایمان نمی ﺁوردند.

در فرض مفسرین تنها چیزی که جابه جا شده است رسول است در فرض ﺁنها قرﺁن عربی است مردم هم مردم مکه هستند فقط رسول زبانش عربی نیست در این فرض مردم مکه به رسول اعجمی ایمان نمی ﺁورند .

مفسرین با این تفسیر هم اصول عقلی در مورد هم زبانی را نادیده گرفته اند و هم اصل قرانی هم زبانی رسول با مردم را .
همانطور که می دانیم کتاب می تواند عربی باشد و مخاطب غیر عرب ها همچون قرﺁن که عربی است اما مومنین و مخاطبین غیر عرب ها هستند .

اصل قرانی فرستادن رسول غیر هم زبان مردم را رد می کند و می گوید ما رسول را به زبان قوم می فرستیم
وَمَا أَرْسَلْنَا مِن رَّسُولٍ إِلاَّ بِلِسَانِ قَوْمِهِ لِيُبَيِّنَ لَهُمْ فَيُضِلُّ اللّهُ مَن يَشَاءُ وَيَهْدِي مَن يَشَاءُ وَهُوَ الْعَزِيزُ الْحَكِيمُ ﴿۴﴾ سوره إبراهيم
و ما هيچ پيامبرى را جز به زبان قومش نفرستاديم تا ...

بر اساس این اصل قرﺁنی تفسیر مفسران غلط است زیرا این اصل می گوید رسول و مردم هم زبان هستند و کتاب نیز در ابتدا به زبان قوم رسول است یعنی در ابتدا کتاب و رسول و مردم هم زبان هستند مانند قرﺁن عربی رسول عربی و مردم مکه که هر سه هم زبان هستند.

و بی معنی است که در ابتدا یکی از اینها غیر هم زبان باشند لذا با تفسیر مفسران از ﺁیه نزول قرﺁن بر یک اعجمی و قرائت او بر عرب ها اصل هم زبانی نادیده گرفته شده است پس نتیجه می گیریم که تفسیر مفسر از این ﺁیه اشتباه است
از طرفی ﺁیات بعدی دلالت بر سرانجام مردم دارد همانطور که می دانیم رسول مامور است تا قرﺁن عربی را بر اعجمین قرائت کند چرا اعجمین زیرا رسول و مردم باید هم زبان باشند تا بتوانند زبان هم را بفهمند .

البته این مطلب که به فرمان خدا رسول اعجمی عربی حرف می زند اشتباه است زیرا در این صورت مردم عرب دیگر او را اعجمی نمی دانند .

از طرفی دو مطلب مهم باید مد نظر باشد یکی اینکه رسول باید در میان مردم باشد تا به فرهنگ غلط ﺁن محیط اشراف داشته باشد. زیرا اگر مردم فرهنگ درستی داشته باشند چه نیازی به رسول و هادی مصلح

دیگر ﺁن که زبان به معنی نژاد نیست زیرا نژاد یک توهم و موهوم است و ملیت و نژاد اصالتی ندارد بعضی از مردم عرب یا اعجم را به معنی نژاد می گیرند و در ذهنشان مفهوم مخصوصی دارند چنان که می گویند او عرب است منظورشان این نیست که عربی حرف می زند.

در مثال مانند این توهم است که هویت خاصی برای هم زبان ها هم در نظر می گیرند مانند مردم فلان شهر ایران خرافاتی اند و در موردش جوک هم می گویند یعنی مردم این شهر بدلیل نژادی این گونه اند در حالی که همه مردم ایران فارسی حرف می زنند.

مثلا اگر کرمانی بگوید یزدی ها این صفت را دارند منظورش زبان و لهجه نیست بلکه منظورش مردمی است که در جغرافیای استان یزد زندگی می کنند حتی مردم یک شهر ممکن است برای محله ای صفت خاصی قائل بشوند حتی ممکن است طرفداران تیم آبی توصیفی از قرمز پوش ها داشته باشند.

همه این توهمات پوچ است و می رساند که استفاده از کلمه ملیت و نژاد به جای زبان غلط است

مثلا می گویند عراقی ها این چنین و اردنی ها هم آن چنانند در حالی که هم عراقی ها و هم اردنی ها به زبان عربی حرف می زنند پس منظور گوینده زبان نیست و ملیت و نژاد است باز تاکید می کنم نژاد موهوم است و منظور خدا نژاد نیست بلکه زبان است.

از طرفی اگر رسولی از اعجم برود به دیارعرب ، فرهنگی که مردم دارند متفاوت است پس باز هم ناهمگونی پیش میاد مثلا اگر سلمان فارسی از ایران مامور به رسالت بر مردم مکه شود علاوه بر مشکل هم زبان نبودن مشکل تفاوت فرهنگ و ارزش ها هم وجود دارد .

رسولی که در مکه بدنیا بیاید با مردم مکه بزرگ شود همه فرهنگ مکه در دستش هست پس تمام شرایط همگونی برای تبلیغ راه درست وجود دارد او به راحتی می تواند به مردم مکه بگوبد که بت نپرستید. در حالی که اگر مامور به مردمی مانند یهود و مسیحی وزرتشتی بود انحراف ﺁنها جنس دیگری داشت.

پس از لحاظ گونه گون ، تفسیری که معتقد است منظور خدا ارسال فردی اعجمی به سوی عرب ها است غلط وامری ناممکن است زیرا ارتباط بین این رسول با این مردم به صفر می رسد.

از طرفی خدا می گوید این اعجمی قران عربی را برﺁنها قرائت می کند مسلم است رسولی که زبانش عربی نیست قران عربی را نمی تواند قرائت کند بلکه او با زبان قومش حرف می زند .

از طرفی چون قران عربی وجود دارد و رسول عربی این قرﺁن عربی را قرائت کرده است پس رسولی که در ﺁیه وجود دارد رسولی است که برگردان قرﺁن عربی را به مردمش قرائت می کند .

وَلَوْ جَعَلْنَاهُ قُرْآنًا أَعْجَمِيًّا لَّقَالُوا لَوْلَا فُصِّلَتْ آيَاتُهُ أَأَعْجَمِيٌّ وَعَرَبِيٌّ قُلْ هُوَ لِلَّذِينَ آمَنُوا هُدًى وَشِفَاء وَالَّذِينَ لَا يُؤْمِنُونَ فِي آذَانِهِمْ وَقْرٌ وَهُوَ عَلَيْهِمْ عَمًى أُوْلَئِكَ يُنَادَوْنَ مِن مَّكَانٍ بَعِيدٍ ﴿۴۴

در این ﺁیه رسول اعجمی قرﺁن عربی را توضیح می دهد منظور از اعجمی رسول اعجمی است که قرﺁن عربی را به اعجمی برگردان می کند.

و در اینجا هم اصل هم زبانی کتاب و مردم و رسول وجود دارد زیرا با وجودی که قرﺁن عربی وجود دارد باز هم حرف زدن رسول به زبانی غیر زبان مردم معقول نیست.

اگر یک مفسر قرﺁن بخواهد سوره ای از قرﺁن را به مردم مثلا فارسی زبان تفسیر کند او بیشتر حرفهایش به زبان فارسی است زیرا این بهترین راه ارتباط با مردم هم زبانش است.

به چه دلیل نزول قران عربی بر اعجمی تفسیر درست است . چون در ادامه خدا شرح حال را بیان می کند زیرا رسول مامور نیست که یک روز بیاید و مردم ایمان نیاورند و او هم منصرف شود برود دنبال کارش و این یک روز بشود نزول قران عربی بر یک اعجمی و قرائت این فرد بر مردمش و انکار ﺁنها و تمام.

اگر چنین فرضی درست بود نباید ﺁیه دنباله داشته باشد، همچون تقاضای مهلت هنگام دیدن عذاب الیم.

لَا يُؤْمِنُونَ بِهِ حَتَّى يَرَوُا الْعَذَابَ الْأَلِيمَ ﴿۲۰۱﴾ فَيَأْتِيَهُم بَغْتَةً وَهُمْ لَا يَشْعُرُونَ ﴿۲۰۲﴾ فَيَقُولُوا هَلْ نَحْنُ مُنظَرُونَ ﴿۲۰۳﴾ أَفَبِعَذَابِنَا يَسْتَعْجِلُونَ ﴿۲۰۴﴾ افَرَأَيْتَ إِن مَّتَّعْنَاهُمْ سِنِينَ ﴿۲۰۵﴾ ثُمَّ جَاءهُم مَّا كَانُوا يُوعَدُونَ ﴿۲۰۶﴾ مَا أَغْنَى عَنْهُم مَّا كَانُوا يُمَتَّعُونَ ﴿۲۰۷﴾ وَمَا أَهْلَكْنَا مِن قَرْيَةٍ إِلَّا لَهَا مُنذِرُونَ ﴿۲۰۸﴾

می دانیم که مردم مکه عده ای به پیامبر عربی ایمان ﺁوردند که به ﺁنها مهاجرین می گویند عده ای هم در مدینه که به ﺁنها انصار می گویند و همچنین می دانیم عذابی هم بر ﺁنها نازل نشد.

پس این ﺁیات ادامه نزول قرﺁن عربی بر اعجمین است یعنی می خواهد بگوید اگر شما ایمان نیاورده اید خدا را منصرف نکردید بلکه خدا عذاب الیم را نشان شما خواهد داد .

آپدیت شده 1394/02/26 در 18:06 توسط مزمل

برچسب ها: منذرون ویرایش برچسب ها
دسته بندی ها
دسته بندی نشده

نظرات

^

ورود

ورود