مشاهده RSS Feed

مزمل

ااعجمی و عربی

به این مطلب امتیاز بدهید
اينکه مي گويد اگر قرآن عربي را اعجمي قرار دهيم باور نمی کنند به این علت باور نمی کنند که تفاوت زبان بین زبان رسول با زبان کتاب وجود دارد.
در این حالت قران همین قرآن به زبان عربی است و رسول فردی اعجمی است ومردم نیز هم زبان رسول هستند.
نکته مهم این است که نازل شدن قرآن عربی بر یکی از اعجمین به این معنی نیست که قرآن عربی به جای نازل شدن بر یکی از عرب زبانان بر یکی از اعجم زبانان نازل شود بلکه مسیر به این صورت است که قران عربی بر یکی از عرب زبانان نازل می شود او بر مردم عرب می خواند مردم عرب باور می کنند.
این قرآن با لشکر کشی به سرزمین های اعجمین به مردم اعجمی سرایت می کند و مردم اعجم به اجبار و اکراه و یا با اختیار و میل خودشان باور می کنند آن گاه خدا این قرآنی را که سالها در دست مردم اعجم بوده و قرائت می نمودند و توسط علمایشان (علماء بنی اسرائیل) تفسیر و تحلیل و تدریس می شد بر یکی از اعجمین نازل می کند یعنی شکل و شمایل واقعی قرآن را نشان این اعجمی می دهد.
مسلم است که این اعجمی تسلطی به زبان قرآن ندارد و به او اعجمی می گوید چون عربی نمی داند به همین دلیل مامور است تا از کسانی که قبلا قرآن عربی را خوانده اند بپرسد منظور از پرسش مراجعه به ترجمه و تفسیر و سخنرانی های علمای اعجمی است.

وَلَوْ جَعَلْنَاهُ قُرْآنًا أَعْجَمِيًّا لَّقَالُوا لَوْلَا فُصِّلَتْ آيَاتُهُ أَأَعْجَمِيٌّ وَعَرَبِيٌّ قُلْ هُوَ لِلَّذِينَ آمَنُوا هُدًى وَشِفَاء وَالَّذِينَ لَا يُؤْمِنُونَ فِي آذَانِهِمْ وَقْرٌ وَهُوَ عَلَيْهِمْ عَمًى أُوْلَئِكَ يُنَادَوْنَ مِن مَّكَانٍ بَعِيدٍ


منظورشان از اعجمي انساني است که زبانش عربي نيست و منظور از عربي همان قرآن عربي است .

البته بايد به اين نکته هم توجه کرد که اگر اين را بگوييد که :
منظورش قرآن به زبان اعجمی است با انسان به زبان عربی اين تفسیر با مطلب ولو نزلناه علي بعض الاعجمين متناسب نيست.

در اين بحثي که مطرح کرده است :
1 - حتما تفاوت زبان بين انسان و کتاب وجود دارد
2 - حتما از قدرتش براي اعجاز استفاده نشده است .

به این مثال توجه کنید قران به زبان فارسی توسط یک ژاپنی قرائت شود این حالت برای مردم فارسی زبان معجزه است اما برای مردم ژاپن هیچ سودی ندارد پس اعجاز يعني قرآن به زباني غير زبان رسول و مردم نازل شود و رسول بتواند کتاب را به زبان خارجی فصیح قرائت کند و مردم نتواننددر این صورت برای خارجی ها اعجاز است اما برای مردم خود فرد کاری عبث است
یعنی اگر احمد قرآن فارسی را به مردم مکه بخواند کاری عبث است و اگر احمد قران فارسی را به مردم تهران بخواند معجزه است

لو لا فصلت آياته نشان مي دهد رسول اعجمين قران عربي را قرائت نمي کند چون مي گويند فصلت نيست بلکه قران عربي را به زبان اعجمين درآورده است چون مي گويند ااعجمي و عربي اين نکته هم اضافه کنم که مردم قرآن عربی را در دست دارند و به رسولشان که در حال تدریس کتاب عربیشان به زبان اعجمی هست ایراد می گیرند که فصلت نیست و ااعجمی و عربی

اصولا بحث اعجمي و عربي در صورتي قابل مطرح شدن است که رسول نتواند با زبان کتاب حرف بزند و اگر بتواند حرف بزند او هم زبان مي شود و نمي شود گفت ااعجمي و عربي


اتفاقي که افتاد اين بود که قرآن عربي بر رسول عرب زبان و مردم عرب زبان نازل شد.

اکنون که اتفاق در زبان عربي روي داده است باز مي بينيم که به غير از علما ، عامه مردم يا ترجمه را مي خوانند و يا سخنران به زبان اعجمي مردم را از محتوا آگاه مي کند .

گر چه هزاران سال گذشته اما تنها معدودي از اعجمين قادر به بهره بردن از قرآن هستند.

حال تصور کنيد اگر ابتدا قرآن هم زبان مردم نبود چه مي شد ارتباط تا صفر نزول مي کرد و ايمان نمي آوردند.
پس تنها حالتي که براي اولين بار معقول است اين است که قرآن هم زبان با رسول و مردم باشد

پس علت ايمان نياوردن مردم مشکل شنوايي است زيرا در هر حالتي خدا راه را آسان کرده است در حالت دوم هم رسول قرآن عربي را به زبان مردم تدريس مي کند.

تفسير غلط همان غير هم زباني بين کتاب رسول و مردم است در هر حالتي اين سه تا هم زبانند زيرا رسول در حالتي که قرآن غير هم زبان با مردم است نقش آسان ساختن و در آوردن به زبان مردم را ايفا مي کند.

اين برداشت غلطي است که شما از آيه نزول قرآن عربي بر اعجمين داريد و مي گوييد اگر خدا فران عربي را بر يک اعجمي نازل مي کرد و اعجمي قرآن عربي را بر عرب ها مي خواند ، ايمان آور نبودند در حالي که اين حالت گر چه اعجاز است ولي اعجازي بي فايده است مثلا اگر يک ايراني به زبان ديگري صحبت کند اعجازش براي مردم سودي ندارد .

بعضی از مفسرين و مترجمین در رابطه با آيه ولونزلناه علی بعض الاعجمین نوشته اند :
اگر يک اعجمي بتواند قرآن عربي را بر عرب ها بخواند ايمان نمي آورند در حالي که اين حالت يک اعجاز است چون اعجمي در حالت غير اعجاز نمي تواند عربي حرف بزند و به اين خاطر به او اعجم مي گويند که نمي تواند عربي حرف بزند. واين نادرست است زيرا شرايط هم زباني مردم ، کتاب و رسول وجود دارد و دليلي نيست که باور نکنند.

پس اگر مردم مکه رسول عرب زبان و قرآن عربي را باور کردند اگر اعجازي روي مي داد مثلا فردي از ايران قرآن عربي را بر مردم مکه قرائت مي کرد حتما ايمان مي آوردند – چون- هم هم زباني است هم اعجاز

حالتي که ايمان نمي اورند حالتي است که يک رسول زبانش را تغيير دهد مثلا يک ايراني قران عربي را بر ايراني ها قرائت کند گر چه اعجاز است اما براي مردم بي فايده است.

پس اين تفسير که مي گويد اگر قران عربي را بر اعجمين نازل کنيم او بر عرب به زبان عربي بخواند باورنمی کنندنادرست است منظورش این نیست

آپدیت شده 1394/05/05 در 23:45 توسط مزمل

برچسب ها: استدلال کافران ویرایش برچسب ها
دسته بندی ها
دسته بندی نشده

نظرات

^

ورود

ورود