مشاهده RSS Feed

.:MOBAREZ:.

وقتی حرم امام رضا (ع) اینقدر پر زرق و برق است، حرم امام خمینی (ره) هم چه اشکالی دارد اینگونه باشد؟

به این مطلب امتیاز بدهید

یک پرسش و پاسخ خوب در کامنتدونی سایت تریبون مستضعفین


پرسش: افرادی که به زرق و برق و تجملات حرم امام خمینی (ره) معترضند، پاسخ دهند که چرا حرم امام رضا (ع) اینقد پر زرق و برق است؟

پاسخ: پاسخ این پرسش طولانی است اما خواهش می کنم وقت بگذار و بخوان.

در زمان قدیم شرایط متفاوت بود. اولا این تجملات نوعی ابراز وجود شیعه در مقابل قصرهای سلاطین بود. نوعی مبارزه سیاسی بود. مردم می گفتند سلطنت و حکومت مال معصوم است. برای همین می گفتند السلطان علی بن موسی الرضا علیه السلام یا می گفتند اعلیحضرت ولی عصر عجل الله تعالی فرجه.
ثانیا: این تاسیسات برای رفاه مردم بود و هیچ کدام بی دلیل نبود.
در واقع اگر به ساختمان خود حرم های ائمه دقت کنید می بینید که آنچه صحن نامیده می شود در واقع نیست مگر طرح یک کاروانسرا. تمام صحن عتیق امام رضا علیه السلام فقط یک کاروانسرا چسبیده به حرم بوده است و اسماعیل طلایی هم فقط چاه وسط کاروانسرا. و آن جمال طلا و آینه کاری هم نبوده است مگر برای تامین حداکثر نور وو روشنایی و مشخص بودن محل حرم در شب برای زائران.


فکر می کنید صنعت آینه کاری از کجا آمد؟
در ابتدا مردم آینه های بزرگ را وقف حرم می کردند – که مثلا در موزه آستان قدس این آینه ها را می توانید ببینید- تا شبها در کنار در و دیوار گذاشته شود تا حداکثر نور لازم را در
محوطه ای که با تعدادی چراغ پیه سوز یا شمع روشن می شد تامین کند. اما اشکال این آینه ها آن بود که مردم تصویر خود را در آن می دیدند و حواسشان پرت می شد. لهذا به جای آینه بزرگ از چیدن آینه های کوچک استفاده کردند و به طرز زیبایی زیر سقف ها را با آنها پوشاندند تا محوطه زیر سقف برای عبادت کنندگان و زیارت کنندگان کاملا روشن باشد بی آنکه حواسشان پرت شود.

چرا از طلا بر روی گنبدها استفاده کردند؟
چون طلا به خوبی صیقلی می شود و کمترین نوری را به خوبی تا فواصل دور منعکس می کند. در ضمن زنگ نمی زند – بر خلاف نقره و مس- و لهذا می بینید که دلیل طلایی کردن گنبد حرمها چه بوده است. کاروانهایی که از دور می آمدند به آسانی حرم را در شب تشخیص می دادند. ولی به عنوان مثال نیازی به طلایی کردن ضریح نبود لهذا تا صد سال گذشته همواره از ضریح فولادی و یا چوبی استفاده می شد و در واقع ضریح فعلی امام رضا(ع) دومین ضریحی است که با طلا و نقره ساخته شده است.

چرا سنگ مرمر استفاده کردند؟
سنگ مرمر استفاده می کردند تا به آسانی و فوریت قابل تطهیر باشد. در قدیم ابراز سیم برش الماسه برای انواع سنگها وجود نداشت و سنگ مرمر ساده تر از هر سنگ دیگری صیقلی و سمباده خور می شد و پای زائران را ادیت نمی کرد.

آری. مردم کم کم یادشان رفت دلیل اینکه از طلا و آینه کاری یا سنگ مرمر در حرمها استفاده می کردند. حالا شما فکر می کنید همه اینها تجملات بی دلیل و اسراف بوده است!


کاشیکاری از کحا آمد؟
کاشی برای آن بود که خاک دیوارها نریزد. ضمنا با کاشی دعا و قرآن و چاووش می نوشتند.اما نوشته ای که با چوهر روی دیوار باشد پاک می شود. لهذا سرامیک و کاشی را اختراع کردند. البته ترکها به جای اینکار گچبری می کردند.

آری. شما می توانید اینگونه ایراد بگیرید که چرا در گذشته بیشتر موقوفات آستان قدس جهت رفاه حال زوار تعریف می شد ( از تامین آب و غذا و کاروانسرا وحتی علوفه اسبان و شتران و…) اما الان این موقوفات عمدتا تنها جهت تجمل بناها به کار می رود.

اما آیا الان چنین کارهایی برای حرم امام خمینی (ره) لازم است؟ آنهم برای امام خمینی که وصیت کرده بود بین شهدا دفن شود؟ یک ضریح ساده کافی نبود؟

____________________________________
با اندکی تصحیح و تصرف، از کامنت‌های ذیل این مطلب: www.teribon.ir/archives/305438
____________________________________
پانوشت: حضرت امام در پی کسب اجازه از ایشان برای ساخت مصلی تهران در اراضی عباس آباد اینگونه می‌نویسند:
"با حفظ جهات شرعى در مورد زمین مذکور با پیشنهاد حجتى الاسلام، آقایان: خامنه‏ اى و هاشمى، موافقت مى شود. ان شاء اللَّه در کنار ساختن مصلاى تهران، در ساختن‏ بینش کفر ستیزى مسلمانان موفق باشید. ضمناً سادگى مصلا باید یادآور سادگى محل عبادت مسلمانان صدر اسلام باشد. و شدیداً از زرق و برق ساختمان هاى مساجد اسلام امریکایى جلوگیرى شود. خداوند تمامى دست‏ اندرکاران برپا کننده مساجد اللَّه را تأیید فرماید."

منبع: www.imam-khomeini.ir/fa/n23363
برچسب ها: هیچ یک ویرایش برچسب ها
دسته بندی ها
دسته بندی نشده

نظرات

^

ورود

ورود