مشاهده RSS Feed

مسلمان ایرانی

35) جادوگران فرعون مسلمان شدند یا کفر ورزیدند؟

به این مطلب امتیاز بدهید
شبهه: آیا شعبده بازان فرعون، مصریان به پیامبر خدا موسی ایمان آوردند (سوره 7 آیه 103-126، سوره 20 آیه 56-73، سوره 26 آیه 29-51) یا تنها اسرائیلیان به موسی ایمان آوردند (سوره 10 آیه 82)؟

پاسخ:

خداوند متعال در سوره اعراف آیات 103 تا 126 و نیز سوره طه، آیات 56 تا 73 ماجرای مأموریت ساحران از طرف فرعون برای شکست حضرت موسی(ع)، و خنثی شدن سحر آن ها توسط معجزه و تبدیل به اژدهای بزرگ و بلعیدن سحر ساحران و در نتیجه ایمان آوردن آنان به حضرت و سرپیچی از فرمان فرعون را بیان کرده تأکید می کند که ساحران بعد از آشکار شدن معجزه حضرت موسی(ع) به آن حضرت ایمان آوردند و حتی از تهدیدهای شدید فرعون نهراسیدند، ولی در سوره 10)یونس) آیه 82، ماجرای قبل از آشکار شدن معجزه و افکندن عصا به دستور خداوند را بیان می نماید و به حوادثی که قبل از مبارزه و رویارویی ساحران با حضرت موسی(ع) اتفاق افتاده بود اشاره می کند.

حال اگر در آیات بسیاری آمده که ساحران پس از دیدن معجزه حضرت موسی(ع) ایمان آوردند و در یکی از آیات ایمان آوردن گروهی از بنی اسرائیل را که مربوط به قبل از داستان ساحران است، بیان می کند، این دو با هم تناقض خواهند داشت؟!

برای آگاهی بیشتر ر.ک: المیزان فی تفسیر القرآن، علامه سید محمد حسین طباطبایی، ج8، ص 220 – 229؛ ج10، ص 113، دارالکتب الاسلامیه تهران
برچسب ها: هیچ یک ویرایش برچسب ها
دسته بندی ها
دسته بندی نشده
^

ورود

ورود