مشاهده RSS Feed

مسلمان ایرانی

36) آیا فرعون در لحظه مرگ توبه کرد؟

به این مطلب امتیاز بدهید
شبهه: (سوره 10 آیه 90-92) میگوید که فرعون وقتی در بستر مرگ قرار گرفت توبه کرد و بنابر این رستگار شد، اما (سوره 4 آیه 18) میگوید چنین چیزی نمیتواند اتفاق بیافتد.

پاسخ:

تناقضجو در راه نشان دادن یک تناقض آشکارا به دروغپردازی روی آورده است. هیچ کجای آیات 90 تا 92 سوره 10 نیامده است که فرعون رستگار شد، بلکه تنها بیان شده است که در زمان غرق شدن ذکر توحید گفت و ادعای مسلمان شدن [به معنای تسلیم امر پروردگار بودن] کرد، که این ادّعای او به سرعت در آیات 91 و 92 از سوی خدا رد می شود و او نجات نمی یابد.در آیات 90 تا 92 سوره یونس(10) چنین آمده است:

وَ جاوَزْنا بِبَنِی إِسْرائِیلَ الْبَحْرَ فَأَتْبَعَهُمْ فِرْعَوْنُ وَ جُنُودُهُ بَغْیاً وَ عَدْواً حَتّى إِذا أَدْرَکهُ الْغَرَقُ قالَ آمَنْتُ أَنَّهُ لا إِلهَ إِلاَّ الَّذِی آمَنَتْ بِهِ بَنُوا إِسْرائِیلَ وَ أَنَا مِنَ الْمُسْلِمِینَ آلْ آنَ وَ قَدْ عَصَیتَ قَبْلُ وَ کنْتَ مِنَ الْمُفْسِدِینَ فَالْیوْمَ نُنَجِّیک بِبَدَنِک لِتَکونَ لِمَنْ خَلْفَک آیةً وَ إِنَّ کثِیراً مِنَ النّاسِ عَنْ آیاتِنا لَغافِلُونَ

یعنی: سرانجام بنى اسرائیل را از دریا (رود عظیم نیل) عبور دادیم و فرعون و لشکریانش از سر ظلم و تجاوز به دنبال آنها رفتند. هنگامى که غرقاب دامن آنها را گرفت، گفت: ایمان آوردیم که هیچ معبودى، جز کسى که بنى اسرائیل به او ایمان آورده اند، وجود ندارد و من از مسلمین هستم [اما به او خطاب شد] الان؟! در حالى که قبلاً عصیان کردى و از مفسدان بودى. ولى امروز بدنت را ]از آب[ نجات مى دهیم تا عبرتى براى آیندگان باشى. و بسیارى از مردم از آیات ما غافلند.


در مقابل آیه ى 18 سوره نساء(4) مى فرماید:

وَ لَیسَتِ التَّوْبَةُ لِلَّذِینَ یعْمَلُونَ السَّیئاتِ حَتّى إِذا حَضَرَ أَحَدَهُمُ الْمَوْتُ قالَ إِنِّی تُبْتُ الْ آنَ وَ لاَ الَّذِینَ یمُوتُونَ وَ هُمْ کفّارٌ أُولئِک أَعْتَدْنا لَهُمْ عَذاباً أَلِیماً

یعنی: براى کسانى که کارهاى بد را انجام مى دهند و هنگامى که مرگ یکى از آنها فرا مى رسد مى گوید: «الآن توبه کردم» توبه نیست و براى کسانى که در حال کفر از دنیا مى روند اینها کسانى هستند که عذاب دردناکى برایشان فراهم کرده ایم.


بسیار روشن است که آیات کریمه ى فوق برخوردى با هم ندارند، زیرا که هیچ نشانى از پذیرش توبه ى فرعون در این آیات وجود ندارد، بلکه ظاهر آیه حکایت از آن دارد که خداوند توبه ى او را نپذیرفته است، بلکه به او فرمود: الآن مى خواهى توبه نمایى! معناى این سخن است که زمان توبه گذشته است و دیگر توبه او را نمى پذیرد. آنچه این ادعا را تائید مى کند آیات دیگر قرآن است که به صراحت مى فرماید: که فرعون و یارانش به خاطر طغیان و نافرمانى، در دریا غرق شدند. (فَأَغْرَقْناهُ وَ مَنْ مَعَهُ جَمِیعاً یعنی ولى ما او و تمام کسانى را که با او بودند غرق کردیم).

چند آیه از قرآن کریم بر غرق شدن فرعون و یارانش تأکید دارد، در حالى که هیچ آیه اى از قرآن از پذیرش توبه ى فرعون سخن نمى گوید، پس چگونه مى توان ادعا نمود که این آیه ى شریفه دلالت بر پذیرش توبه فرعون دارد. منظور از «ننجیک ببدنک» قطعا نجات از عذاب الهى نیست تا از آن، پذیرش توبه ى فرعون استفاده شود، بلکه مراد نجات بدن و جسد بى جان او از دریا است تا عبرتى براى آیندگان باشد.

و گفته می شود که هم اکنون بدن مومیائى شده فرعون در موزه مصر وجود دارد که در کاوشهاى اهرام مصر پیدا شده است و اگر چنین باشد، این از معجزات قرآن است که در زمان نزول قرآن کسى از بدن فرعون در زیرزمین اهرام خبر نداشت که چگونه بدن او را بعد از این که غرق شد خدا از دریا بیرون انداخت و آن را مومیائى کردند و هنوز در زمان ما وجود دارد.
برچسب ها: هیچ یک ویرایش برچسب ها
دسته بندی ها
دسته بندی نشده
^

ورود

ورود