مشاهده RSS Feed

مسلمان ایرانی

53) آیا الله میتوانست یک فرزند داشته باشد؟

به این مطلب امتیاز بدهید
شبهه: (سوره 39 آیه 4) تایید میکند و (سوره 6 آیه 101) احتمال این کار را رد میکند.

پاسخ:

قرآن کریم در آیه ى 4 سوره ى زمر مى فرماید: (لَوْ أَرادَ اللّهُ أَنْ یتَّخِذَ وَلَداً لاَصْطَفى مِمّا یخْلُقُ ما یشاءُ سُبْحانَهُ هُوَ اللّهُ الْواحِدُ الْقَهّارُ); اگر (به فرض محال) خداوند مى خواست فرزندى انتخاب کند از میان مخلوقاتش آنچه را مى خواست بر مى گزید. منزه است (از این که فرزندى داشته باشد) او خداوند واحد قهار است.

در آیه ى 101 از سوره انعام مى فرماید: (بَدِیعُ السَّماواتِ وَ الْأَرْضِ أَنّى یکونُ لَهُ وَلَدٌ وَ لَمْ تَکنْ لَهُ صاحِبَةٌ وَ خَلَقَ کلَّ شَیء وَ هُوَ بِکلِّ شَیء عَلِیمٌ); پدید آورنده ى آسمان ها و زمین او است، چگونه ممکن است فرزند داشته باشد حال آن که همسرى نداشته و همه چیز را آفریده و او به همه چیز دانا است.

از روشن ترین امورى که قرآن کریم بر آن تأکید ورزیده و در موارد متعدد به آن تصریح نموده است به گونه اى که هیچ شک و شبهه اى در آن باقى نمى ماند، مسئله ى فرزند نداشتن خداوند یگانه است و از هیچ آیه اى از قرآن استفاده نمى شود که خداوند فرزندى دارد و یا مى تواند داشته باشد. بلکه آیات زیادى داریم که با صراحت اولاد داشتن خدا را نفى مى کند براى نمونه به آیات ذیل و ترجمه آنها دقت بفرمایید:
1. آیات کریمه ى انعام / 101; 2. اخلاص / 4; 3. نساء / 171; 4. مریم / 35; 5.مومنون / 91; 6.زخرف / 81; 7.یونس / 68; 9. اسراء / 111; 10. مریم / 88; 11. فرقان / 2 و....

این آیات و آیات دیگر به صراحت بیان مى کند که خداوند فرزندى ندارد و سزاوار و شایسته نیست که فرزند داشته باشد و منزه است از این که فرزندى داشته باشد.

آیه ى شریفه ى 4 از سوره زمر (لو اراد الله ان یتخذ ولداً...) نیز به روشنى دلالت بر این مطلب دارد که خداوند فرزندى ندارد، چرا که کلمه ى «لو» غالبا براى امتناع به کار مى رود. مرحوم علامه طباطبائى مى فرماید: «جمله" لَوْ أَرادَ اللَّهُ أَنْ يَتَّخِذَ وَلَداً" جمله‏اى است شرطيه و به خاطر اين كه كلمه" لو" كه دلالت بر امتناع مدلول خود دارد، بر سر آن آمده مى‏فهماند كه چنين چيزى ممكن نيست.» و به آن "فرض محال" نیز مى گویند و به خاطر این که کلمه ى "لو" که دلالت بر امتناع دارد بر سر آن آمده، مى فهماند که چنین چیزى ممکن نیست.
برچسب ها: هیچ یک ویرایش برچسب ها
دسته بندی ها
دسته بندی نشده
^

ورود

ورود