مشاهده RSS Feed

مزمل

آیه 75 و ... سوره واقعه و مفهوم مواقع

به این مطلب امتیاز بدهید
فَلَا أُقْسِمُ بِمَوَاقِعِ النُّجُومِ ﴿۷۵﴾نه [چنين است كه مى‏پنداريد] سوگند به جايگاه‏هاى [ويژه و فواصل معين] ستارگان (۷۵)

وَإِنَّهُ لَقَسَمٌ لَّوْ تَعْلَمُونَ عَظِيمٌ ﴿۷۶﴾اگر بدانيد آن سوگندى سخت بزرگ است (۷۶)

إِنَّهُ لَقُرْآنٌ كَرِيمٌ ﴿۷۷﴾كه اين [پيام] قطعا قرآنى است ارجمند (۷۷)

فِي كِتَابٍ مَّكْنُونٍ ﴿۷۸﴾در كتابى نهفته (۷۸)

لَّا يَمَسُّهُ إِلَّا الْمُطَهَّرُونَ ﴿۷۹﴾كه جز پاك‏شدگان بر آن دست ندارند (۷۹)

تَنزِيلٌ مِّن رَّبِّ الْعَالَمِينَ ﴿۸۰﴾وحيى است از جانب پروردگار جهانيان (۸۰)

أَفَبِهَذَا الْحَدِيثِ أَنتُم مُّدْهِنُونَ ﴿۸۱﴾

آيا شما اين سخن را سبك [و سست] مى‏گيريد (۸۱)

وَتَجْعَلُونَ رِزْقَكُمْ أَنَّكُمْ تُكَذِّبُونَ ﴿۸۲﴾و تنها نصيب خود را در تكذيب [آن] قرار مى‏دهيد (۸۲)

آیه های 75 و بعد از 75 سوره واقعه محتوایی دارد که از چشم مردم مخفی شده است به همین خاطر است که مردم نتوانسته اند این ﺁیات را ببینند و حقیقت ﺁنها را در یابند.
این که انسان در مواردی نتواند به حقایق عالم واقف شود چیزی است که در طول تاریخ زندگی انسان بسیار اتفاق افتاده است و تنها در مورد قران نیست.
برای درک واقعی این ﺁیات لازم است مثال هایی مطرح شود تا ساده تر به حقیقت ﺁیات برسیم.
یک مثال این است که برای قضاوت در مورد یک انسان یا حتی یک حیوان و حتی یک بی جان باید تعریفی به کار ببریم که از ﺁن شی سر زده است.
مثلا می توانیم بگوییم که ﺁب تشنگی را رفع می کند بعد می توانیم توضیحات بیشتری بدهیم از جمله ﺁب اگر ﺁلوده به انگل به میکروب و یا گل ﺁلود باشد برای ﺁشامیدن مناسب نیست گر چه ﺁب است .- این از نظر بهداشتی
یا از نظر میزان املاح اگر ﺁب املاحی نداشته باشد مانند ﺁب مقطر مناسب نیست یا اگر املاح زیادی داشه باشد مانند ﺁب شور مناسب نیست این شوری می تواند درجات زیادی داشته باشد مثلا اگر املاح ﺁب زیاد باشد ماهی ها بمیرند.
دمای ﺁب نیز مهم است ﺁبی که از هر نظر مناسب باشد بهداشتی باشد و املاح مفید را هم داشته باشد ولی گرم باشد قابل نوشیدن نیست.
حال اگر همه ی این شرایط درست باشد ﺁنگاه می توان ﺁن را خورد و گفت این ﺁب مناسب خوردن است.

آیا برای فهماندن گوارا بودن ﺁب قسم خوردن صحیح است وقتی که راه هایی برای تبلیغ گوارا بودن ﺁب وجود دارد ؟
نه هیچ نیازی به قسم خوردن نیست و اصولا قسم خوردن بی ارتباط با شی غلط است قسم خوردن در مواردی که لازم است فرد صادقانه اقداماتی انجام دهد تا کارش صحیح باشد هیچ لزومی ندارد .
زیرا محصولی که سالم و با کیفیت بدون عیب و ایراد تحویل مشتری داده شده است کافی است که مشتری از محصول استفاده کند تا راضی و خوشحال شود.
قسم خوردن مانند این است که بگویید به روشنایی این چراغ یا به سر مبارک شما یا به زیبایی رنگ ماشین اکبر این شامپو باعث تثبیت رنگ موی شما خواهد شد و از ریزش موی شما جلوگیری خواهد کرد.
این نوع جملات بی ربط منطقی نیست ارتباطی بین ماشین و شامپو وجود ندارد؟ بلکه باید تعریف و تبلیغ و قسم کاملا باهم ارتباط داشته باشد مثلا می توان گفت به زلالی و شفافیت این ﺁب نگاه کن یکی از دلایل گوارا بودن این ﺁب است.
یا نگاه کن ببین این تلویزیون چه تصویر شفافی دارد اطمینان میابی که این تلویزیون محصولی با کیفیت است.
در مورد ﺁیه فلا اقسم بمواقع نجوم هم جمله باید دارای ارتباط منطقی باشد یعنی بین قسم و محصول ارتباط باشد نمی توان گفت به ستارگان ﺁسمان قسم که کتاب در دست شما قران کریم است این جمله مانند این است که گفته شود به اکبر قسم که زاینده رود رودی با عظمت است یا به شمال قسم که جنوب تماشایی است یا به هند قسم که چین کشوری پر جمعیت است.
این جملات منطقی نیست بلکه جمله منطقی جمله ایست که قسم به همان شی برگردد که در این مورد می شود به جایگاه های ستارگان قسم که این ستارگان قران کریم است. ستارگان محصولی است که سازنده محصول به اجزایی که شما رویت می کنید قسم می خورد درست مانند این است که سازنده خودرو در مورد محصولش بگوید به رنگ ماشین به دنده ماشین به صندلی و چراغ ها و به ترکیب موتور ماشین قسم که این ماشین با کیفیت است.
درست مانند این است که گفته شود به زیبایی تصویر قسم که تلویزیون شما با کیفیت است. این جاست که رویت ستارگانی که خدا ساخته است توسط بندگان ضروری است
مثلا اگر به شما بگویند قسم به امواج خروشان زاینده رود که این رود تماشایی است شما چه می کنید ﺁیا منطقی است شما به برای فهمیدن تماشایی بودن زاینده رود به ﺁبشار یک پارک نگاه کنید حتی اگر به سفید رود هم نگاه کنید باز هم درست نیست زیرا گر چه سفید رود هم مانند زاینده رود خروشان است اما ارتباطی با هم ندارد.
درست مانند این است که قضاوت شما این باشد که چون اکبر خوب است پس پسرش اصغر هم خوب است حتی اگر اصغر هم مانند پدرش اکبر خوب باشد جمله غلط است در تعریف اکبر باید از رفتار خود اکبر دلیل ﺁورد و برای اصغر نیز همین کار را کرد.

مثال ﺁفتاب ﺁمد دلیل ﺁفتاب اینجا کار برد دارد یا چیزی که عیان است چه حاجت به بیان است.
جایی که انسان متوسل به استدلال می شود بیشتر وقت ها برای جلوه دادن حق به شکل باطل یا جلوه دادن باطل به شکل حق است.
عموم علمای دینی در طول تاریخ از نوح تا کنون کارشان همین بوده است ساخت استدلال دروغ برای اشتباهات فکری خود.
مثلا اگر شی ای خوب است نیاز به تبلیغ نیست اگر ﺁب دماوند در بطری باشد و خنک هم باشد نیازی نیست به مشتری گفته شود به خدا قسم این ﺁب گوارا است می توان گفت وقتی نوشیدی متوجه می شوی.
یا مثلا اگر فیلم یک بانک نشان دهد ﺁدمی در بانک خلافی انجام داده است نیاز به شاهد نیست چون ﺁفتاب ﺁید دلیل ﺁفتاب.
بنا بر این در مورد ﺁیات سوره واقعه(75...) هم همین روش را باید رفت به ستارگان قسم می خورد ستاره چیست ستاره شی نورانی ای است که شب ها در ﺁسمان دیده می شوند.
اگر منظور یک ستاره بود یا دو ستاره بود در ادبیات عرب از واژه یک ستاره یا دو ستاره استفاده می شد اما وقتی می گوید نجوم منظورش جمع است.
این جمع ستاره ها می تواند چند ستاره باشد یعنی بیش از دو تا یا همه ستاره ها باشد.
اما چیزی که در ﺁیه است کلمه مواقع است.
اگر جمله این بود قسم می خورم به نجوم در این صورت صفت و ویژگی ای به همراه نداشت اما می گویم قسم می خورم به مواقع نجوم.

مواقع یک نشانه است .
مانند اینکه بگوییم خیابان این کلمه بر هر خیابانی منطبق است اما اگر بگوییم خیابان انقلاب بر تمام خیابان هایی که در ایران وجود دارند و نامشان انقلاب است منطبق می شود .
اما اگر بگوییم خیابان انقلاب تهران تنها یک خیابان را شامل می شود.
در مور د این ﺁیات نیز این گونه است مواقع نجوم به ستارگانی اطلاق می شود که دارای مواقع هستند نه به ستارگانی که بدون مواقع هستند.
مواقع نوعی نشانه است برای تعدادی از ستارگان.
مثلا علاقه مندان به تحقیق در ستارگان به یکسری از ستارگان دست یافته اند که دارای مواقع هستند یعنی طوری قرار گرفته اند که اشکالی را درست کرده اند بر اساس این اشکال نام گذاری شده اند مانند صورت فلکی فلان . یا ستاره قطبی چون مکانش مشخص است .
اما تعدادی از ستارگان به صورت نامنظم در ﺁسمان پراکنده شده اند .
وقتی خدا قسم می خورد این قسم حتما دارای پشتوانه است انسان هم این گونه است وقتی چیزی را تبلیغ می کند تبلیغش دارای پشتوانه است و همیشه هم خوب حق و نیک را بیان می کند.
در این ﺁیه هم خدا چون راستگو است بنا براین باید قسمش درست باشد در مثال مانند این است که در یک شرکتی تبلیغ کنند که شما به زودی به ثروت کلانی می رسید یا بگویند تریاک یا فلان داروی مخدر معجزه می کند باعث افزایش کارایی شما می شود یا داروهایی به شما بدهند که باعث افزایش عضله شود و عوارضی هم نداشته باشد و سایر دروغها که تبلیغ با محصول منطبق نباشد و پشتوانه نداشته باشد مثلا شایعه می شود که خوردن چربی حیوانی باعث چاقی و عوارضی چون فشار خون و تصلب شرائین و در نهایت سکته قلبی می شود سود جویی می ﺁید طرح و نقشه می ریزد به این صورت که مردم چون قانع شده اند و قبول کرده اند کره حیوانی باعث عوارض است من کره گیاهی درست می کنم یعنی کره بدون عوارض در حالی که حتی اگر کره گیاهی باعث افزایش چربی مضر در خون نشود کره باعث افزایش وزن و چاقی می شود علاوه بر این فریبندگی در تبلیغ در رسانه ملی بر لذیذ بودن این کره اغراق می شود مردی را نشان میدهد که چون کره گیاهی خورده شاد است و با بالا انداختن یک چشمش خوشحالی ناشی از لذیذ بودن کره را نشان میدهد و در همین حال مردی دیگر جمله اطلس طلایی دیگه را بیان می کند
اما خدا سخنش دروغ نیست و پشتوانه کافی دارد و محصولش را بدون اغراق تبلیغ می کند و به مشتری یعنی بندگانش عرضه می کند بطوریکه بندگان با دیدن محصول خود متوجه کیفیت محصول می شوند
ودر این مورد وقتی بندگان ستارگان را رویت می کنند متوجه اصیل بودن محصول می شوند

بنا براین هر سخنی و هر عملی دارای پشتوانه است مثلا هیچکس نمی گوید پسته پوک بدو بخر تمام شد حراج کردیم پسته پوک را.

یا کشاورزی در یک روزنامه ﺁگهی بدهد یک هکتار زمین با چند ساعت ﺁب شور که در ﺁن هیچ گیاهی سبز نمی شود به قیمت ناچیزی می فروشم/این زمین که هیچ سودی ندارد قیمتش یک ریال هم نیست پس کاری عبث است.
سخن خوب پشتوانه قوی و مناسب دارد بعدا تقض نمی شود در طول زمان نسخ نمی شود محدودیت زمانی ندارد و در تمام مکان ها و زمان ها هم قابل دفاع است هیچ عیب و نقصی ندارد و پر از فایده است.

مثلا سدی ساخته می شود اگر این سد تا ابد هیچ نقیصه ای نداشته باشد این سد خوب است اما اگر بعدا مشخص شود به کشاورزی محل ضرر زده است این نشان از جهل مجری در زمان ساخت سد است. و او در زمان ساخت سد عملش را مفید می دانسته است.
خدا چون علیم است سخنش هیچ عیبی ندارد. پس وقتی از کلمه مواقع نجوم می گوید و قسم هم می خورد باید پشتوانه منطقی داشته باشد و این در مورد تمام نجوم نمی تواند باشد چون همه نجوم صور فلکی درست نمی کنند.
ستاره ها مانند حروف الفبا هستند حروف الفبا به تنهایی بی معنا هستند اما اگر یک باسواد ﺁنها را کنار هم بچیندمعنا می یابند اگر خدا حروف الفبا را کنار هم بچیند معنایی مفید تر می یابند.
مثلا مقاله ای که یک دبستانی در مورد قلب بنویسد با مقاله ای که یک جراح فوق تخصص در این مورد بنویسد تفاوت وافر دارد میان ماه من تا ماه گردون تفاوت از زمین تا ﺁسمان است.
حال اگر یک دبستانی بخواهد مقاله جراح را تحلیل کند مسلما نمی تواند درست تحلیل کند.

آپدیت شده 1394/06/18 در 08:25 توسط مزمل

برچسب ها: هیچ یک ویرایش برچسب ها
دسته بندی ها
دسته بندی نشده

نظرات

^

ورود

ورود