مشاهده RSS Feed

مزمل

تفسیر آیه 14 سوره التغابن

به این مطلب امتیاز بدهید

سوره التغابن - آیه ی 14يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا إِنَّ مِنْ أَزْوَاجِكُمْ وَأَوْلَادِكُمْ عَدُوًّا لَّكُمْ فَاحْذَرُوهُمْ وَإِن تَعْفُوا وَتَصْفَحُوا وَتَغْفِرُوا فَإِنَّ اللَّهَ غَفُورٌ رَّحِيمٌ ﴿۱۴﴾
اى كسانى كه ايمان آورده ‏ايد در حقيقت برخى از همسران شما و فرزندان شما دشمن شمايند از آنان بر حذر باشيد و اگر ببخشاييد و درگذريد و بيامرزيد به راستى خدا آمرزنده مهربان است (۱۴)

پیروی از دستورات خدا که در قران وجود دارد بهترین مشورت برای زندگی اجتماعی مومنین است از جمله در مورد افرادی که انتظار داریم دوست ما باشند اما در حقیقت دشمن ما هستند و این برای ما هم درد ناک است و هم چالشی بزرگ و هم مسئله ای غیر قابل حل.

در چنین مواردی تنها راهکار و موضع گیری مفید اطاعت از فرمان خدا است خدا با دشمنانی که قادر به نابودی آنها نیستیم و مانند خاری در چشم دائم ما را می آزارند و در عین حال کاری از ما بر نمی آید - راه کار داده است.
اصولا بهترین راه و روش یک زندگی اجتماعی مفید و موثر برای ساختن دشمن و اینکه او را مطابق میل خود تغییر دهیم خشونت و سخت گیری نیست . البته منظور فرهنگ سلطه نیست بلکه حق دشمن برابر است با حق ما اگر برابر نباشد ارباب شده ایم.

مدیریت ساخت زندگی - با - مدیریت تخریب ، متفاوت است . در تخریب ممکن است خودمان هم ویران شویم . اما در مدیریت مدارا با خنثی سازی خدعه های دشمن اورا می سازیم .

هدف اصلی در این نوع مدیریت زنده بودن این دشمنان است و تقویت آرامش برای آنان . اگر دشمن را عصبانی و غمگین و ناراحت کنیم اول تلاش می کند ما را نابود کند و خودش بماند و اگر نتوانست با انتحار اول ما و سپس خودش را نابود می کند.

مدیریت تنها به اقتدار نیست بلکه مدیریت یعنی تغییر محیط با روش های انسانی البته بدون تهدید .
این مهم است که در این شیوه ی - مدیریت زندگی - استفاده از تهدید اشتباه است .

بلکه مدیریت زندگی عبارت است مدیریتی که در آن تلاش های دشمن برای خفیف سازی را کم اهمیت و بی اهمیت بدانیم و در عوض در جهت ساخت دشمن به سمت دلخواه خود قدم برداریم و عمل کنیم.

شیوه ای که محمد رسول الله والذین معه داشتند شیوه ای است که نظر خدا نیست بلکه خبری است برای ما خبر رسانی همیشه به معنی تایید نیست . این طور نیست که یک خبر رسان با همه ی حرفهایی که می گوید یا می شنود موافق باشد. و نسخه ای باشد برای تمام شرایط

جمله محمد رسول الله والذین معه اشداء ... جمله ای از نوع خبری است و در این جمله رفتار مردم همرا ی محمد رسول الله و خود محمد رسول الله را بیان می کند .

زیرا خدا در تغییر روحیه مردم دخالت نمی کند و صرفا پیامبر بودن و - یا - یار پیامبر بودن تمام مراحل انتقال تربیت را به فرد منتقل نمی کند .

لذا حالات محمد رسول الله و یارانش برای تمام شرایط قابل پیروی نیست در حالی که رفتن به مسیر جنگ در آن زمان مفید بوده است .

شرایط حاکم بر آن زمان این بود که مسلمانان با روحیه ی عالی برتعداد بیشتری غلبه می نمودند جنگ ها ساده بود امکانات برابر بود فقط تعداد افراد و روحیه حرف اول را می زد .

اگر دشمن روحیه بالایی داشت باز هم حرف خدا درست بود در این زمان بود که خدا تنها و فقط تنها برای حفظ هدفش ملائکه را به کمک محمدرسول الله و یارانش می فرستاد.
خدا برای نجات ابراهیم فرمان - قلنا يا نار كوني بردا وسلاما علي ابراهيم را صادر نمود.
و تعهدش فقط برای یاری کنندگانش است . تنها ایمان به خدا و روز قیامت و عمل صالح کافی نیست تا یاری خدا به ما برسد اگر چنین بود یهود و نصارا یاری می شدند.

بلکه تعهد خدا در ایمان به پیامبر جدید است و خدا دشمن افرادی است که پیرو تاریخ باشند

باید به شرایط نگاه کرد و صرفا بعض آیات قرآن را ملاک قرار نداد شرایط گاهی چنان است که نمی توان به آن بی توجهی یا کم توجهی نمود . همان اشتباه استراتژیک

مثلا اگر فهمیدیم زن و فرزند ما دشمن هستند با زور و تنبیه نمی شود آنان را از بین برد یا آن ها را کشت پس این شرایط است که تعیین کننده ی مدیریت است مشورت در آیه و شاورهم فی الامر یعنی مشورت برای گزینش بهترین روش برای شرایط پیش رو

دو فکر که آرامش بخش است وعباد الرحمن الذين يمشون علي الارض هونا واذا خاطبهم الجاهلون قالوا سلامافاقم وجهك للدين حنيفا فطره الله التي فطر الناس عليها لا تبديل لخلق الله ذلك الدين القيم ولكن اكثر الناس لا يعلمون

آپدیت شده 1394/07/16 در 08:49 توسط مزمل

دسته بندی ها
دسته بندی نشده

نظرات

^

ورود

ورود