مشاهده RSS Feed

مزمل

سرنوشت حتمی در آیات سوره کهف

به این مطلب امتیاز بدهید

فَانطَلَقَا حَتَّى إِذَا لَقِيَا غُلَامًا فَقَتَلَهُ قَالَ أَقَتَلْتَ نَفْسًا زَكِيَّةً بِغَيْرِ نَفْسٍ لَّقَدْ جِئْتَ شَيْئًا نُّكْرًا ﴿۷۴﴾
قَالَ أَلَمْ أَقُل لَّكَ إِنَّكَ لَن تَسْتَطِيعَ مَعِي صَبْرًا ﴿۷۵﴾
وَأَمَّا الْغُلَامُ فَكَانَ أَبَوَاهُ مُؤْمِنَيْنِ فَخَشِينَا أَن يُرْهِقَهُمَا طُغْيَانًا وَكُفْرًا ﴿۸۰﴾
فَأَرَدْنَا أَن يُبْدِلَهُمَا رَبُّهُمَا خَيْرًا مِّنْهُ زَكَاةً وَأَقْرَبَ رُحْمًا ﴿۸۱﴾

بحثی در قرآن وجود دارد در مورد سرنوشت
این آیه به تحلیل موضوع می پردازد برای درک سرنوشت حتمی، نه می توان از امروز و نه می توان ازفردا کمک گرفت .
بحث با درک دیروز روشن می شود سرنوشت حتمی دیروز اتفاق افتاده است دیروز مانند کتابی است که چاپ شده است و قابل تغییر نیست.
این آیه می خواهد بگوید که موسی و معلمش از نوع واقعیت نیست چیزی است شبیه خواب دیدن خدا در این مورد با حذف خواب ماجرا را بیان می کند .
به این دلیل که سرنوشت حتمی هرگز قابل تغییر نیست چنان که در مورد قوم لوط آن گاه که ابراهیم وساطت کرد که اگر می شود خدا قوم لوط را مجازت نکنداما فرشتگان گفتند این سرنوشتی است که برای این قوم مقرر شده است و قابل تغییر نیست.
وقتی خدا می گوید این پسر وقتی بزرگ شد پدر و مادر صالح خود را اذیت می کند و معلم موسی می گوید من او را می کشم تا خدا شاید فرزند صالحی به آن ها بدهد ، از این جا بدست میاد که این فرد از علم الهی یا همان سرنوشت مطلع بوده است و در کتاب علم خدا نوشته شده است که این فرزند در بزرگسالی پدر و مادر خود را اذیت می کند و می دانیم که در کتاب خدا نمی توان تغییر ایجاد کردهرچه در کتاب نوشته شده است محقق خواهد شد.
بنا براین کشتن این پسر کاری محال است درست مانند این است که جامعه جهانی بخواهد امروز از تصمیم هیتلر برای ادامه جنگ جلوگیری کند چنین عملی غیر ممکن است چون گذشته ثبت شده است و قابل تغییر نیست.
آینده نیز این گونه است شاید ما فکر می کنیم که ما روزانه در حال ساخت سرنوشت هستیم و حتی برای آینده برنامه ریزی می کنیم اما در اصل ما کاری را می کنیم که در کتاب خدا ثبت است.
به همین دلیل نباید کسی به آینده مطلع شود و اگرکسی به آن چه در کتاب علم الهی ثبت شده است اطلاع یابد سعی می کند جوری عمل کند تا اتفاقات به نفع او تمام شود و شری به او نرسد.
مثلا اگر فردی بداند که سوالات کنکور چیست به راحتی همان سوالات را می خواند و یا اگر کسی بداند که او در ساعت فلان از روز و سال فلان تصادف می کند او به این مسیر نمی رود.
مهمترین دلیل این است که سرنوشت قابل تغییر نیست و کشتن پسر یعنی وقتی روز بعد می شود و در کتاب نوشته شده است این کودک در حال خوابیدن یا غذا خوردن است آن کودک کشته شده ودیگرنیست در حالی که کتاب خدا باید بدون تغییر پیاده شود.
ممکن است کسی بگوید در کتاب خدا نوشته شده است که این پسر قبل از بزرگ شدن کشته می شود باید دقت کنیم وقتی می گوییم در کتاب نوشته شده است این پسر بزرگ می شود و پدر و مادر را اذیت می کند همانند سرنوشت حتمی است که قبل از وقوع به دست بشر افتاده است لذا نمی توان چنین اتفاقی بیفتد- تا کتاب تغییر نکند.
در فرض می توان تجسم کرد که فردی می داند صدام حسین را دار می زنند دانستن این مطلب هیچ تاثیری در کتاب ندارد زیرا از دست او کاری بر نمی آید .
مانند نوح که به فرزندش گفت داخل کشتی بیا اما نتوانست زیرا در کتاب ثبت شده که او باید غرق شود یا یونس که باید به سمت قوم بر گردد و یا فرعون که غرق شود و یا موسی که در کاخ فرعون بزرگ شود.
این ها مطالب ثبت شده در کتاب علم خداست و باید اجرا شود و اجرا هم می شود بدون کم و کاستی.
به همین جهت این داستان خوابی بیش نیست و در بیداری بوجود نیامده است.
اما علم زیادی در این خواب وجود دارد که مهمترینش این است که اگر کسی به علم خدا دسترسی داشته باشد و بتواند اقدام می کند از جمله اگر بداند پسری در بزرگسالی پدر و مادر صالحش را اذیت می کند او را می کشد.
درسهای زیادی از این ایه می گیریم مثلا از پدر و مادر صالح فرزند صالح حتما متولد نمی شود و از پدر و مادر شرور احتمال فرزند صالح وجود دارد.
و مرد و زنی که فکر می کنند فرزندشان شبیه آنها خواهد بود در اشتباه هستند با تغییر نسل ها نسلی بوجود می اید که هم شباهت ظاهریشان با گذشتگان فرق دارد و هم شباهت اعتقادی و افکار شان به همین خاطر است که با آمدن نسل جدید فرهنگ جدیدی هم ایجاد می شود که نمی توان آن ها را مدیریت نمود و به دلخواه خود تربیت کرد.
افرادی که فکر می کنند فرزندان پیامبر یا والدین پیامبر شبیه پیامبر هستند این ها هم اشتباه می کنند زیرا بر طبق مشاهدات ازگذشته تاریخ تا کنون شباهت ها بسیار ناقص منتقل می شود و فرهنگ ذهنی و اعتقادی و اخلاقی و رفتاری دو شخص هر گز مثل هم نمی شود تا نام واحد برای انها انتخاب کنیم.
مثلا وقتی می گوییم گاو برای تمایز با گربه و سایر حیوانات است و گاو ها با هم متفاوت هستند چنان که بقره با سایر گاو ها در رنگ در رفتار متفاوت بود و یا از نسل ابراهیم یوسف و برادرانش بوجود آمدند اما با هم تفاوت داشتند.
پس نمی توان نامی واحد انتخاب کرد مثلا وقتی می گوییم پیامبر نباید تصویری واحد داشته باشیم که همه پیامبران مثل هم هستند در مثال می گوییم راننده یا پزشک آیا این نام قابل اعتماد است که همه دکتر ها مثل همند یا همه معلم ها مثل همند.
بنا براین نام یا لباس هرگز هویت واقعی ایجاد نمی کند و خدا هم می گوید پیامبران با هم متفاوت هستند و بعضی بر بعضی برتری دارند مثلا عیسی کاملا متفاوت بود از موسی .
همانطور که صدا ها با هم فرق می کند اخلاقیات هم با هم فرق می کند اصولا دو نوع شناخت وجود دارد یکی شناخت از طریق تفاوت جسمانیات افراد - دوم تفاوت از نوع روان مردم یا اخلاق مردم
وقتی چند نفرکه می شناسیم شان را با هم مقایسه کنیم می بینیم که تصویری از شخصیت یا اخلاق آنان در ذهن ما وجود دارد.همین باعث موضع گیری می شود حب و بغض و نفرت از همین جاها شروع می شود .
اگر همه پیامبران را مثل هم بدانیم اصل تفاوت ها را انکار کرده ایم از همین جا معلوم می شود که نام گذاری افراد تحت عنوان خاص غلط است.
دیگرآن که برای بروز اخلاق لازم می آید که بسته تربیتی به افراد ندهیم اگر بسته تربیتی را به 100 نفر یکسان بدهیم این صد نفر مسحور این بسته می شوند که نام این اتفاق توهم است.
مثلا اگر به 100 نوجوان تلقین کنیم که والدین عقل کل هستند این 100 نفر فقط باور های والدین را صحیح می دانند و برای انتخاب راه تنها راهی می روند که والدین شان می گویند درست است .
به همین جهت قران می گوید نصارا می گویند یهود تو خالی است و نصارا می گوید یهود تهی است
و یا می گوید هر گروهی به داشته های خود شادند همین گروهها نشان می دهد که مسحور شده اند
یکی مسحور این اعتقاد است دیگری مسحور آن اعتقاد و ورود یا خروج از گروه بسیار کند و گاهی در حد صفر است
در حالی که باید بدانیم که اگر یک اعتقادی صحیح است باید مردم فوج فوج داخل آن اعتقاد شوند وقتی گروه ما قادر به جذب نیست یعنی مردم غیر گروه ما قادر به تشخیص حق نیستند پس چرا گروه ما حق است و ما معتقدیم که حق است لذا اینجا ورود یا خروج برای همه کم سرعت است چون همه مسحور اعتقاد باطل خود شده اند نه این که گروه ما بر حق است زیرا اعتقاد دیگر هم ذهنیتی مانند ما نسبت به گروهش دارد و از این نظر قانون دلخوش بودن به اعتقاد در هر گروهی جاری است مهم نیست که ما فکر کنیم که بر حقیم مهم این است که شباهت حاکم یکی است هم در یهود و هم در نصارا و هم در غرب و دموکراسیش هم در غیره
برچسب ها: نفس زکیه ویرایش برچسب ها
دسته بندی ها
دسته بندی نشده

نظرات

^

ورود

ورود