مشاهده RSS Feed

مزمل

قرآن امام مسلمانان است

به این مطلب امتیاز بدهید
علت اصلی در ایجاد اختلاف عینک است نه نحوه ی نگارش قرآن
علت این که مخالفان قرآن سعی دارند که برای قرآن ایراد بتراشند این است که قرآن را تراوش ذهن بشر می دانند در اینجا به این مطلب می رسیم که علت گشتن دنبال ایراد این است که سخن بشر قابل اعتماد نیست و پر از تناقض و نادرستی است اما این مطلب همیشه درست نیست .

موافقین وجود خدا در تعریف خدا با استناد به قرآن می گویند خدا از هر نظر کامل است و بشر نواقصی دارد . با این دو تعریف مخالفان خدا در صددند تا اشکالاتی درقران بیابند و نتیجه بگیرند که خدا مولف قرآن نیست و پیامبر اسلام دروغ گفته است .

و موافقان نیز سعی دارند تا دفاع کنند از طرفی فکر می کنند که خدا و انصارش باید منشا خیر باشند تا حدی که اجازه دهند مخالفان هر فسادی خواستند انجام دهند و آن ها کاری نکنند تا چهره ی خوب خدا و انصارش مخدوش نشود.

لذا از نظر این ها هر نوع خشونت نشانه ی این است که قرآن کتاب بشر است زیرا بشر شرور و خشن اگر جنایت کند از او بعید نیست اما خدا و یارانش اگر خشن باشند خود را نقض کرده اند.

این یکی از اشتباهات در شناخت خدا است و باعث شده است که افراد به این نتایج غلط برسند .

گر چه خدا رحمن و رحیم است اما اگر بشر بدست خود هلاکت را فراهم کند خدا در این حالت این گروه از مردم را مجازت می کند زیرا خدا خود را مالک هستی استو اهالی زمین باید این مالکیت را به رسمیت بشناسند و از او اطاعت کنند.

بنا بر این خدا با این گروه از مردم که طغیان کرده اند و فساد را پیشه ی خود ساخته اند با شدت برخورد می کند.

لذا این تعریف که خدا منشا خیر است واهل شدت ندارد در حالتی ایجاد می شود که بشر راه درست را برود زیرا خدا ظالم نیست اگر شدت و خشونتی از خدا سر بزند منشا این ظلم و این شدت خود بشر است.

مثلا اگر بشر سم بخورد مسموم می شود و اگر فرمان خدا را هم نافرمانی کند خدا مستقیما او را نابود می کند و این تعریف خداست اگر این تعریف را قبول کنیم دیگر آیات شدت دلیلی بر خدایی نبودن قرآن نیست.

از طرفی همیشه یک کتاب نوشته دست بشر پر از تضاد نیست که دیدن تضاد را نشانه خدایی نبودن یک کتاب بدانیم ممکن است یک کتاب منتسب به خدا باشد و درست هم باشد مثلا یک نفر مهندس برق اگر کتابی را در زمینه برق بنویسد و هیچ غلطی هم در آن نباشد بعد هم مدعی شود منشا این کتاب وحی است اینجا دروغ گو بودن نویسنده کتاب قابل رصد نیست در حالی که درست نیست و یک کتاب مانند قرآن که دارای آیات متشابه است ممکن است متفکر را به اشتباه بیندازد در حالی که از طرف خداست
از طرفی اگر یک نفر بخواهد دروغ بنویسد سعی می کند دروغ خود را سر و سامان دهد تا مردم فریب بخورند به عبارتی هیچ آدم خلاف کاری سر نخ دست دشمن نمی دهد.

از طرف دیگر اگر یک کتاب در زمینه ای باشد که دست هیچ بشری نتواند به این علوم برسد در این حالت هر چه در مورد آن مطلب نوشته شود دروغ است
از جمله قرآن کتابی است که در مورد خدا و قیامت توضیحاتی دارد که این موارد خارج از تجربیان عادی بشری است بنا براین وقتی ما به کتابی به دیده ی شک نگاه می کنیم که کتابی غیر عادی باشد غیر عادی به معنی مواردی است که در زندگی عادی موجود نیست از جمله خدا غیب و رسول و مواردی از این قبیل
از نظر یک بی خدا کتبی مانند قرآن 100 در100 نادرست است زیرا این فرد بی خدا اصل مطلب را قبول ندارد - با عینک خدا نیست - به قرآن می نگرد یا به عبارت دیگر پیش فرض یک بی خدا نبودن خداست با پیش فرض داشتن چگونه می تواند با قرآن هدایت شود.
با این وصف که او کلیت قرآن را نخوانده رد می کند راه فهم جزئیات را عملا بسته است .
او مانند ناشنوایی است که صدایی را نمی شنود اما یک نفر که خدا را قبول دارد و پیرو سایر ادیان است در مثال مانند شنوایی است که زبانش خارجی است . این چنین قاری ای با - عینک شک - به قرآن می نگرد نه با انگیزه تحقیق .

اما یک مسلمان و هم زبان وقتی در مورد قرآن اختلاف دارند قاعدتا برای مذاکره و مناظره راحت ترند گر چه گاهی اختلاف جوری است که مذاکره به بن بست برسد.

مثلا عرب سنی با عرب شیعه هیچ مانعی ندارند زبان هر دو عربی زبان قرآن عربی هر دو خدا و قرآن و رسول را قبول دارند هر دو از نظر ظاهر بینا و شنوا هستند اما هر دو توان دیدن دیگری را ندارند عینک این دو -عینک فرقه گرایی - است و قرآن ابزاری می شود برای کوبیدن دیگری در اینجا از قرآن استفاده نمی کنند بلکه سوء استفاده می کنند.

اما کتب بشری مشکلات کتاب قرآن را ندارند هیچکس شاهنامه فردوسی یا گلستان و بوستان یا اشعار مولوی را غیر عادی نمی داند بلکه همه این کتب را می پذیرند حتی اگر مطالب نادرستی در آن باشد زیرا ما اشتباه از بشر را می پذیریم ولی اشتباه از خدا رانه زیرا انسان از بشر انتظار زیادی ندارد اما از کتاب منتسب به خدا دارد .

به همین خاطر همه انتظار دارند قرآن کاملا علمی و بدور از غلط و نادرستی و ناراستی باشد و اگر غلط و تضاد داشته باشد آن گاه کتابی عادی مانند سایر کتب قصه که بدست انسان نوشته شده است هست مانند کتب تخیلی .

مخالفان قرآن به جایگاه مدعی ایراد دارند مانند پزشکی که مدعی شود او مهندس است کلماتی چون تو رسول خدا هستی و یا خدا چنین است و چنان است که این محتوا وقتی از نظر مخالف قابل قبول است که تخیلات یک بشر باشد در این حد که شد دیگر بحثی روی آن نیست و کتابی می شود مورد قبول با این وصف که فردی دروغگو کتابی نوشته به نام قران تنها کتابی که پیرو دارد و امام است برای مردم مسلمان و زیان است برای سایرین قرآن است کتاب های دیگر در هر سطحی این حالت را ندارند .

برای اثبات درستی یا نادرستی هر چیزی ابتدا باید روش صحیح اثبات را بدانیم راهش کسب اطلاعات صحیح از مولف است اگر قرآن را کتابی غیر الهی و دروغ بدانیم چرا مولف کتاب خود ساخته را به خدا نسبت می دهد اگر مخالف قرآن خدا را قبول دارد باید به این سوال پاسخ دهد چرا خدای من از انتشار این کتاب مانع نشد و مدعی را محو نکرد.

این سوالی است که یهودیان و مسیحیان باید پاسخ دهند چرا خدای مسیح جلوی ایجاد دین غیر خدایی را نگرفت و اجازه داد در جهان نشر پیدا کند .

یک بی خدا هم می تواند با روش های تست شخصیت توضیح دهد آیا ممکن است یک دروغ گو به اهالی چند شهر دروغ بگوید و خود را سالها رسول جا بزند تا بمیرد.

برای تایید یا تصدیق قرآن لازم است آن را بشناسیم به نحوه ی نگارش آن آگاهی پیدا کنیم بعد نظر بدهیم یعنی قبل از آنکه جزئیات را زیر سوال ببریم به این سوال باید پاسخ بدهیم آیا این اتفاق بی سابقه است یا دارای سابقه .

دارای سابقه مانند تورات و انجیل بی سابقه مانند پیروان کمونیسم که مخالف هر نوع خدایی هستند لاجرم همه ی ادیان دروغ است .

پس از جواب دادن به این سوال اصلی آنگاه وارد جزئیات می شویم پس سوال این شد اساسا چنین پدیده ای ممکن است یا ناممکن .

اگر قرآن را به فیلی در تاریکی تشبیه کنیم برای دیدن اصل مطلب نیاز به نور داریم اگر بدون نور یعنی بدون اطلاع و آگاهی کافی به سراغ فیل برویم به اشتباه می افتیم به همین نحو اگر بدون نور به سراغ قرآن برویم به اشتباه می افتیم.

در مثال مانند کسی می مانیم که به یک فیلم غیر فارسی نگاه می کند مسلم است که دچار توهم می شود دانستن زبان در اینجا نور است

وقتی به یک فیلم غیر فارسی نگاه می کنیم مانند نابینا هستیم یا مانند کسی هستیم که در تاریکی بدنبال کشف چیزی است.

اما وقتی به یک فیلم فارسی نگاه می کنیم مسلط به فیلم هستیم نور ما در اینجا زبان فارسی است.

وقتی بدون آگاهی از نحوه ی نگارش قرآن - آن را بخوانیم دقیقا مانند یک نابلد هستیم که به موضوع ایراد می گیرد غافل از آن که مشکل از اوست نه از موضوع مورد مطالعه

برچسب ها: هیچ یک ویرایش برچسب ها
دسته بندی ها
دسته بندی نشده

نظرات

 1. حق گرا آواتار ها
  عرض سلام خدمت برادر مزمل
  با تشکر از بیانات مفصل شما ولی متاسفانه به سوال اصلی پاسخ ندادید .
  بیان من این است که بر فرض که قران کتاب اسمانی است مگر نه این که این کتاب خود را کتاب هدایت برای کسانی که مومن به ان هستند معرفی نموده مگر نه این است که خود کتاب را روشنگر و مرجع رفع اختلاف معرفی کرده پس قاعدتا طبق بیان خود قران کسانی که با اخلاص به ان ایمان اورده ودر راه عمل به قران از هیچ فداکاری در راه خدا (جانی و مالی )مضایقه نکرده اند باید به را راست هدایت کند وراه راست نیز یکی بیشتر نیست یا لااقل دو راه متقابل نیست پس چگونه است که یک شیعه مخلص و واقعی ،تقرب به خدا را با عنایت به قران در توسل به ائمه می داند و در این راه به اندازهای مطمئن است که به راحتی از جانش میگذرد ( توجه داشته باشید که در اینجا ما در باره افراد واقعا مخلص صحبت میکنیم که دنبال حقیقت هستند نه کسانی که اسیر هوا وهوس هستند و نه افراد به ظا هر مسلمان )و مطمئن است که در راه خدا گام بر میدارد و می داند که اگر راه را اشتباه رفته بود خدا به گونه ای او را متوجه میکرد یا به قول شما خدا راه گسترش این طرز تفکر را می بست تا مانع ضلا لت بشر نگردد .
  از طرف دیگر نیز عده ای با تکیه به همان قران با استناد به ایاتی این تفکر شیعه را شرک خوانده و معتقدند اگر مسلمان واقعی هستند طبق ایات قران باید با شرک مقابله کنند ودراین راه چه کشته شوند چه بکشند پاداش انها بهشت است ( در اینجا نیز منظور افراد ی منظور است که واقعا به این گفته ایمان دارند نه همه انها )ودر این راه نیز به راحتی از جان خود میگزرند که نشان از ایمان انها به این مطلب دارد زیرا کسی که دنبال مقاصد دنیوی باشد محال است جان خود را فداکند تا به دنیا برسد و این کاملا بدیهی است که از کشته شدن اخرت را می طلبند نه دنیا را . حال سوال این است که ایا خداوند به علم خود نمی دانست که از ایات قران افرادی چنین استنباتهای متضادی خواهند داشت چرا انها را که با چنین نیت صادقی به قران پناه اورده اند چنین مقابل هم قرار داده است مگر قول نداده که مخلصان را به ره راست هدایت میکند چرا باید چنین افرادی بازیچه فرصت طلبان قرار گیرند واز کشتار پاکان این ناپاکان باشند که به مقاصد خود برسند شما میگویی که برای در ک درست قران ما باید با زبان و راه های در ک درست ان اشناه باشیم . اولا این سخن با ادعای قران در تضاد است چرا که قران خود را روشنگر هر چیز معرفی کرده وبیان فرموده که قران انسان را از تاریکی به نور می رساند وهیچ جا نگفته که قران خود نیازمند چیزی دیگر است بلکه گفته ما ان را به فهم اسان کردیم تا از ان به درستی استفاده کنید وخود را جدا کننده حق از باطل معرفی کرده وبیان فرموده که ان را به زبان عربی فصیح بر مردم عرب زبان نازل کردیم تا ان را به درستی درک کنند اصلا اگر قرار بود قران به عامل دیگری برای درک نیاز داشت که از چنین بیاناتی استفاده نمی کرد بلکه همه این جملات را به صورت شرطی بیان و ابزار درک درست ان رانیز بیان میکرد .
  ثانیا :بر فرض که قران به عوامل دیگری برای برای هدایت نیاز داشته باشد .این وظیفه کیست که این مقدمات را فراهم کند ایا نباید وقتیکه خداوند قران را نازل می کند وسیله درست استفاده کردن از ان رانیز فراهم کند تا بندگان مخلصش به بی راهه نروند وسر از نا کجا اباد در نیاورند ایا وقتیکسی با نیت تقرب به خدا با استباط غلط از قران در راهی قدم بر می دارند رحمت خداوند حکم نمی کندکه از طریق امدادهای غیبی به گونه ا ی این چنین افراد را اگاه کند که بندگان مخلص دیگرش را به جای دشمنان اصلی نابود نکند ؟
  ایا به نظر شما این جزئی از برنامه خداوند است که مخلصانش به دست هم کشته بشوند تا منافقان و کافران از این اب گل الود ماهی بگیرند ؟ در صورتی که قران می فرماید سنت این است که کافران ومنافقان به دست مو منین کشته شوند .
  واقعا مشکل در گجاست ؟؟؟
 2. مزمل آواتار ها
  نقل قول نوشته اصلی توسط حق گرا
  بیان من این است که بر فرض که قران کتاب اسمانی است مگر نه این که این کتاب خود را کتاب هدایت برای کسانی که مومن به ان هستند معرفی نموده مگر نه این است که خود کتاب را روشنگر و مرجع رفع اختلاف معرفی کرده پس قاعدتا طبق بیان خود قران کسانی که با اخلاص به ان ایمان اورده ودر راه عمل به قران از هیچ فداکاری در راه خدا (جانی و مالی )مضایقه نکرده اند باید به را راست هدایت کند وراه راست نیز یکی بیشتر نیست یا لااقل دو راه متقابل نیست پس چگونه است که یک شیعه مخلص و واقعی ،تقرب به خدا را با عنایت به قران در توسل به ائمه می داند و در این راه به اندازهای مطمئن است که به راحتی از جانش میگذرد ( توجه داشته باشید که در اینجا ما در باره افراد واقعا مخلص صحبت میکنیم که دنبال حقیقت هستند نه کسانی که اسیر هوا وهوس هستند و نه افراد به ظا هر مسلمان )و مطمئن است که در راه خدا گام بر میدارد و می داند که اگر راه را اشتباه رفته بود خدا به گونه ای او را متوجه میکرد یا به قول شما خدا راه گسترش این طرز تفکر را می بست تا مانع ضلا لت بشر نگردد .

  قران برای هدایت شرط گذاشته است این گونه نیست که هر کس مومن شد او به تمام علوم دینی دست یافته است مانند طفلی که وارد مدرسه می شود به او دانش آموز می گویند و به دانش اموز سال آخر دبیرستان نیز دانش آموز می گویند اما بین این دو دانش آموز تفاوت بسیار است
  این که یک نفر واقعا مومن باشد یعنی منافق نباشد و معتقد به خدا و رسول باشد به این معنی نیست که هدایت یافته است
  برای هدایت یافتن لازم است قران را بخوانند و با تفکر و تدبر علوم آن را یاد بگیرند اگر درست قرآن را خواندند و طبق دستور عمل کردند هدایت می شوند قرآن مانند یک دستور برای پخت غذا است اگر آشپز تمام دستورات را درست انجام دهد غذایی مطبوع طبخ می کنند اما اگر در دستور دست ببرد و به سلیقه خود آشپزی کند غذایش نامطبوع می شود
  در مورد قرآن هم این گونه است برای یاد گیری علم قرآن باید دستور را اجرا کند
  به عنوان مثال یکی از آموزه های قرآن این است که خدا تنها ارزش حقیقی هستی است و بقیه ی هستی مخلوق است و پر از نیاز و مملو از نقص اجرای همین یک دستور باعث می شود مومن از پرستش هر چیزی دور شود این چیز ها می تواند شامل پیامبر هم بشود یعنی اگر یک مومن به پیامبر به دیدی فرا بشری و مقدس نگاه کند دستور خدا مبنی بر فقط خدا را رعایت نکرده و گمراه شده است و دیگر مومن به معنی واقعی نیست زیرا برای مومن بودن لازم است مومن دستوراتی را مرتب و روزانه انجام دهد و تنها با ایمان مخلصانه به خدا ایمان او کامل و ابدی نیست بلکه این ایمان مخلصانه ابتدای کار است زیرا ایمان + علم به مرتبه ی کمال می رسد

  در سوره ی مومنون نوشته است

  سوره ۲۳: المؤمنون - جزء ۱۸ قَدْ أَفْلَحَ الْمُؤْمِنُونَ ﴿۱﴾ به راستى كه مؤمنان رستگار شدند (۱)

  الَّذِينَ هُمْ فِي صَلَاتِهِمْ خَاشِعُونَ ﴿۲﴾ همانان كه در نمازشان فروتنند (۲)

  وَالَّذِينَ هُمْ عَنِ اللَّغْوِ مُعْرِضُونَ ﴿۳﴾ و آنان كه از بيهوده رويگردانند (۳)

  وَالَّذِينَ هُمْ لِلزَّكَاةِ فَاعِلُونَ ﴿۴﴾ و آنان كه زكات مى‏پردازند (۴)

  وَالَّذِينَ هُمْ لِفُرُوجِهِمْ حَافِظُونَ ﴿۵﴾ و كسانى كه پاكدامنند (۵)

  إِلَّا عَلَى أَزْوَاجِهِمْ أوْ مَا مَلَكَتْ أَيْمَانُهُمْ فَإِنَّهُمْ غَيْرُ مَلُومِينَ ﴿۶﴾

  مگر در مورد همسرانشان يا كنيزانى كه به دست آورده‏اند كه در اين صورت بر آنان نكوهشى نيست (۶)

  فَمَنِ ابْتَغَى وَرَاء ذَلِكَ فَأُوْلَئِكَ هُمُ الْعَادُونَ ﴿۷﴾ پس هر كه فراتر از اين جويد آنان از حد درگذرندگانند (۷)

  وَالَّذِينَ هُمْ لِأَمَانَاتِهِمْ وَعَهْدِهِمْ رَاعُونَ ﴿۸﴾ و آنان كه امانتها و پيمان خود را رعايت مى‏كنند (۸)

  وَالَّذِينَ هُمْ عَلَى صَلَوَاتِهِمْ يُحَافِظُونَ ﴿۹﴾ و آنان كه بر نمازهايشان مواظبت مى‏نمايند (۹)

  أُوْلَئِكَ هُمُ الْوَارِثُونَ ﴿۱۰﴾ آنانند كه خود وارثانند (۱۰
  )

  یکی از آموزه های قران پرهیز از شرک است از جمله پرستش پیامبر و بستن صفاتی به پیامبر که در او نیست از موارد شرک آلود است

  همه ی مسلمانان در این که پیامبر انسانی فرا بشری است توافق دارند در حالی که این مورد در قرآن نهی شده است و هرکس اعتقاد داشته باشد پیامبر انسانی فرا ی سایر انسانها است او مشرک است به سادگی معلوم می شود که این قران نیست که فرد را به گمراهی کشانده است بلکه این خود انسان است که بر خلاف تاکید قران صفاتی را به پیامبران نسبت داده است و سپس مشرک شده است
  قران مانند نسخه پزشک است برای این که فرد مشکلش حل شود باید طبق دستور پزشک عمل کند

  نقل قول نوشته اصلی توسط حق گرا
  از طرف دیگر نیز عده ای با تکیه به همان قران با استناد به ایاتی این تفکر شیعه را شرک خوانده و معتقدند اگر مسلمان واقعی هستند طبق ایات قران باید با شرک مقابله کنند ودراین راه چه کشته شوند چه بکشند پاداش انها بهشت است ( در اینجا نیز منظور افراد ی منظور است که واقعا به این گفته ایمان دارند نه همه انها )ودر این راه نیز به راحتی از جان خود میگزرند که نشان از ایمان انها به این مطلب دارد زیرا کسی که دنبال مقاصد دنیوی باشد محال است جان خود را فداکند تا به دنیا برسد و این کاملا بدیهی است که از کشته شدن اخرت را می طلبند نه دنیا را . حال سوال این است که ایا خداوند به علم خود نمی دانست که از ایات قران افرادی چنین استنباتهای متضادی خواهند داشت چرا انها را که با چنین نیت صادقی به قران پناه اورده اند چنین مقابل هم قرار داده است مگر قول نداده که مخلصان را به ره راست هدایت میکند چرا باید چنین افرادی بازیچه فرصت طلبان قرار گیرند واز کشتار پاکان این ناپاکان باشند که به مقاصد خود برسند

  این اتهام بر خدا وارد نیست زیرا در ادیان قبلی نیز مرتکب چنین توهمی شدند و مشرک شدند به همین علت قران به وضوح و با حساسیت و با انواع اشاره ها و تاکید ها شرک را شرح داده است و از وارد شدن به این وادی نهی نموده است . مسلمانان تنها بت پرستی را در کنار الله شرک می دانند و پیامبر اسلام را فردی فراتر از خودشان می دانند و این اعتقاد را شرک نمی دانند همین اشتباه فکری آنها را به ورطه شرک کشانده است.
  مسلمانان اختلافی روی پیامبر اسلام ندارند همه مسلمانان به نوعی مشرک هستند اما اشاره ای که در مورد نزاع مسلمانان در مورد شرک نمودید
  نزاع بر سر حکومت است نه بر سر شرک شیعه می گوید همانطور که پیامبر فرا بشری است جانشینان او هم باید فرا بشری باشند و سنی ها می گویند خلیفه لازم نیست فرا بشری باشد بنا براین مسلمانان در مورد قران و پیامبر با هم اختلافی ندارند و در واقع جنگ بر سر حکومت دنیا است و قران ابزاری است برای کوبیدن مخالف

  نقل قول نوشته اصلی توسط حق گرا
  شما میگویی که برای در ک درست قران ما باید با زبان و راه های در ک درست ان اشناه باشیم . اولا این سخن با ادعای قران در تضاد است چرا که قران خود را روشنگر هر چیز معرفی کرده وبیان فرموده که قران انسان را از تاریکی به نور می رساند وهیچ جا نگفته که قران خود نیازمند چیزی دیگر است
  منظور من مکانیسم فنون به کار رفته در قرآن است مثلا اگر قرآن را به یک تلویزیون تشبیه کنیم برای تنظیم آن استفاده از کنترل مخصوص که توسط کارخانه ارائه می شود لازم است .
  قران نیز دارای فنی است اگر سلایق خود را در فهم آن دخالت دهیم از فن قرآن دور می شویم هر وقت از ابزار خارج قرآنی برای درک قران استفاده کنیم از منظور قران دور می شویم
  بنا براین قران وقتی روشنگر است که سلیقه های بیرونی را دخالت ندهیم

  نقل قول نوشته اصلی توسط حق گرا
  بلکه گفته ما ان را به فهم اسان کردیم تا از ان به درستی استفاده کنید

  اگر به آیه دقت کنیم این ترجمه غلط است

  وَلَقَدْ يَسَّرْنَا الْقُرْآنَ لِلذِّكْرِ فَهَلْ مِن مُّدَّكِرٍ

  ترجمه صحیح این است و ما قرآن را برای ذکر آسان کردیم
  معنی لغوی ذکر یاد آوری است اما ذکر نام اصطلاحی برای پیامبر اسلام است
  اگر قرآن ساده بود نیاز به تاویل و تفسیر نداشت بنا براین اگر ذکر را به معنی آسان کردن برای همه معنی کنیم با تاویل نمی سازد زیرا در سوره ی آل عمران آیه ی7 و در جاهای دیگر می گوید قرآن دارای ایات متشابه است که تاویلش را فقط خدا می داند و پیامبر نیز بدون وحی قادر به تاویل نیست و غیر پیامبر نیز نمی توانند آیات متشابه را تاویل کنند
  بنا براین اگر فهم ساده را برای ترجمه بپذیریم لاجرم این ترجمه بر کل قرآن باید تطبیق کند زیرا وقتی می گوییم قرآن منظور همه ی آیات متشابه و محکم است و می شود ما قرآن را برای یادآوری ساده کردیم و همه ی مردم آیات متشابه اش را می فهمند و این متناقض است با آیه 7 آل عمران که می گوید احدی آیات متشابه را نمی فهمند مگر خدا
  بنا براین ترجمه صحیح این است = قرآن را برای ذکر ( پیامبر ) آسان کرد

  نقل قول نوشته اصلی توسط حق گرا
  وخود را جدا کننده حق از باطل معرفی کرده وبیان فرموده که ان را به زبان عربی فصیح بر مردم عرب زبان نازل کردیم تا ان را به درستی درک کنند اصلا اگر قرار بود قران به عامل دیگری برای درک نیاز داشت که از چنین بیاناتی استفاده نمی کرد بلکه همه این جملات را به صورت شرطی بیان و ابزار درک درست ان رانیز بیان میکرد .
  ثانیا :بر فرض که قران به عوامل دیگری برای برای هدایت نیاز داشته باشد .این وظیفه کیست که این مقدمات را فراهم کند ایا نباید وقتیکه خداوند قران را نازل می کند وسیله درست استفاده کردن از ان رانیز فراهم کند تا بندگان مخلصش به بی راهه نروند وسر از نا کجا اباد در نیاورند ایا وقتیکسی با نیت تقرب به خدا با استباط غلط از قران در راهی قدم بر می دارند رحمت خداوند حکم نمی کندکه از طریق امدادهای غیبی به گونه ا ی این چنین افراد را اگاه کند که بندگان مخلص دیگرش را به جای دشمنان اصلی نابود نکند ؟
  مسلم است که پیامبر تنها تبیین کننده قرآن است اوست که به کمک خداوند آیات متشابه را تاویل می کند و آن چه بر مردم نازل شده است را تبیین می کند

  سوره: 16 , آیه: 44 بالبينات والزبروانزلنا اليك الذكر لتبين للناس ما نزل اليهم ولعلهم يتفكرون

  سوره: 16 , آیه: 64
  و ما انزلنا عليك الكتاب الا لتبين لهم الذي اختلفوا فيه وهدي ورحمه لقوم يومنون

  سوره: 14 , آیه: 4 و ما ارسلنا من رسول الا بلسان قومه
  ليبين لهم فيضل الله من يشاء ويهدي من يشاء وهو العزيز الحكيم


  نقل قول نوشته اصلی توسط حق گرا
  ایا به نظر شما این جزئی از برنامه خداوند است که مخلصانش به دست هم کشته بشوند تا منافقان و کافران از این اب گل الود ماهی بگیرند ؟ در صورتی که قران می فرماید سنت این است که کافران ومنافقان به دست مو منین کشته شوند .
  واقعا مشکل در گجاست ؟؟؟
  اینها درک واقعی از قرآن ندارند در حقیقت جهان اکنون هیچ مرزی بین کفر و نفاق با اسلام ندارد و قرآن قبلا از اینکه در آینده مسلمانان از قرآن فاصله می گیرند خبر داده است


  وَقَالَ الرَّسُولُ يَا رَبِّ إِنَّ قَوْمِي اتَّخَذُوا هَذَا الْقُرْآنَ مَهْجُورًا

  آپدیت شده 1395/02/25 در 00:29 توسط مزمل
 3. حق گرا آواتار ها
  با عرض سلام
  این مطلب کاملادرست است که شرط اصلی اسلام برای هدایت عمل به احکام است قران در ایات زیادی این مطلب را گوش زد کرده است که صرف ایمان و اظهار به اسلام کافی نیست ویکی از سنتهای خداوند امتحان بندگان در شرایط مختلف است وتقریبا سخت ترین امتحان وشرطی که خداوند برای مومنین قرار داده جهاد است وطبق ایات قران با واجب شدن جهاد چهره واقعی مسلمانان اشکار ومومن ومنافق رخ مینمایند وقران در ایات زیادی یکی ازمهمترین نشانه های مومن واقعی را همین استقبال از جهاد ورضایت باطنی وظاهری از این دستور میداند وبه این گروه بشارت داده که نه تنها بر صراط مستقیم هستند بلکه خداوند در قبال جان ومالشان بهشت و رضایت خود را برای انهاتضمین کرده است بنابر این هر دو گروه شیعه وداعش که خالص برای خدا جهاد میکنند اهل هدایت وبهشتند زیرا از سخترین فیلتر خداوند برای تعیین عیار خالص بودن ایمان وعمل گذشته اند در واقع میتوان گفت انها حسن نیت خود را نشان داده وقاعدتا هدایت انها به استوارترین راهها به عهده خداوند است اگر غیر این باشد خداوند خلف وعده کرده است و از ان جا که این امر از خداوند به دور است ایا غیر از این است که تنها علت میتواندبیانات دو پهلو قران باشد که اجازه برداشتهای متفاوت را در دل خود جای داده است شما به درستی به ایات متشابه اشاره کردید که قران به صراحت به ان اشاره وبیان نموده :"که ما خود ایاتی متشابه را در قران قرار داده ایم تا گروهی که در دلشان میل به باطل است در پی تاویل رفته وفتنه گری پدید اورند در صورتی که تاویل ان را کسی غیر خدا نمی داند" .(ال عمران /7)
  در این ایه چند نکته وجود دارد .چرا باید در کتابی که قرار است ما راهدایت کند و مرجع ما برای رفع شبهات باشد باید چنین خاصیتی داشته باشد یعنی این خاصیت به گونه ای حکم یک تله را برای گروهی دارد که فعلا با این بعد قضیه کاری نداریم وفرض را بر درستی این امر میگذاریم .
  نکته اصلی در اینجا این است که این خاصیت که ذکر شد مبتلا به ان افراد ی هستند که در درونشان میل به باطل است که مورد بحث بنده نیستند . روی صحبت بنده در این بحث کسانی هستند که به کل قران (محکم ومتشابه ) ایمان اورده واستین همت بالا زده اند که به تمام احکام اسلام از جمله جهاد وکشته شدن که سختترین امتحان برای اثبات ایمان واقعی است جامه عمل بپوشند لذا چنین افراد قطعا شامل هدایت میشوند نه ضلالت .
  در مورد شرک با شما موافق هستم ولی این نکته در اینجا ما در تنگنا قرار می دهد یعنی یا ما باید ایات شرک را به درستی ریشه یابی کنیم که طبق ایات مورد استناد وهابیان باید تفکرات شیعه را نوعی شرک بدانیم و عمل انها را بر علیه شیعه تایید کنیم تا این تناقض حل شود (یعنی راه درست که قران به ان هدایت میکند راه انها است نه شیعه )ومشخص گردد که راه یکی است نه دوتا ودر قران تناقضی در این زمینه نیست .یا این که باید ایات مورد استناد شیعه را تایید کنیم که باز سر جای اول بر میگردیم یعنی تناقض و سوال اصلی همچنان باقی میماند وان این است که در انجا طبق ایات که خداوند به چنین افراد حق طلبی قول هدایت داده شده ،پس چرا دو گروه با یک نیت با یک کتاب با یک پیامبر با یک قبله با ید به جای مقابله با دشمنان خدا دوستان خدا را میکشند پس هدایت درونی وامدادهای خداوند چه میشود . ببینید شما استفاده از قران را به هر شکلی که مشروط کنی یعنی بهرمندی از قران رابه هر عامل درونی یا بیرون موکول کنی باز طبق سنت حاکم بر قران خدا خود را موظف به هدایت کسانی که به او ایمان اورده وبه خاطر رسیدن به حق از جان ومال خود گذشته اند میداند لذا عدالت ورحمت خداوند حکم میکند که خداوند از طریق قران با همه ابزارهای شناخت درست ان یا از طریق امدادهای غیبی راه درست را به کسانی که به بیراهه میروند نشان دهد
  در مورد اسان یا سخت بودن قران :
  قران در ابتدا میفرماید "ما به وحی الام سنگین بر تو القا کردیم " (مزمل/5)
  سپس میفرماید :"ما حقایق این قران را به زبان تو ساده کردیم ..."(مریم/97)
  در ادامه میفرماید:"ما قران را برای ذکر (یاد اوری)اسان کردیم ایا کیست که از ان پند گیرد " (قمر/17)
  از مجموع این سه ایه فهمیده میشود که مفاهیم قران بسیار سنگین بوده که خداوند این مفاهیم سنگین را در بیان پیامبر ساده و همه کس فهم نموده تا ان را بفهمند واز ان پند گیرند واگر قابل فهم نبود که کسی نمی توانست از ان بهره ای ببرد و اصلا نقض غرض میشد به هر حال اگر مشکلاتی داشته مربوط به قبل از بیان پیامبر است ولی بعد از جاری شدن از زبان پیامبر اسان وقابل استفاده گردیده اگر غیر این باشد که اصلا امدن یا نیامدنش فرقی به حال مردم نداشت .
  به هر حال شمادر کنار قران به هرگونه ابزار درونی یا بیرونی برای در ک قران قائل باشی باید این ابزار همراه قران موجود باشد تا استفاده از قران را میسر گرداند در غیر این صورت ارسال این کتاب کاری عبث خواهد بود زیرا این کتاب برای استفاده عموم است .
  با سپاس
 4. مزمل آواتار ها
  نقل قول نوشته اصلی توسط حق گرا
  این مطلب کاملادرست است که شرط اصلی اسلام برای هدایت عمل به احکام است قران در ایات زیادی این مطلب را گوش زد کرده است که صرف ایمان و اظهار به اسلام کافی نیست ویکی از سنتهای خداوند امتحان بندگان در شرایط مختلف است وتقریبا سخت ترین امتحان وشرطی که خداوند برای مومنین قرار داده جهاد است وطبق ایات قران با واجب شدن جهاد چهره واقعی مسلمانان اشکار ومومن ومنافق رخ مینمایند وقران در ایات زیادی یکی ازمهمترین نشانه های مومن واقعی را همین استقبال از جهاد ورضایت باطنی وظاهری از این دستور میداند وبه این گروه بشارت داده که نه تنها بر صراط مستقیم هستند بلکه خداوند در قبال جان ومالشان بهشت و رضایت خود را برای انهاتضمین کرده است بنابر این هر دو گروه شیعه وداعش که خالص برای خدا جهاد میکنند اهل هدایت وبهشتند زیرا از سخترین فیلتر خداوند برای تعیین عیار خالص بودن ایمان وعمل گذشته اند در واقع میتوان گفت انها حسن نیت خود را نشان داده وقاعدتا هدایت انها به استوارترین راهها به عهده خداوند است اگر غیر این باشد خداوند خلف وعده کرده است و از ان جا که این امر از خداوند به دور است
  نه این طور نیست که انگیزه همه ی افرادی که مسلمان هستند آخرت باشد می دانیم که میل به کشته شدن میلی درونی نیست و عقل انسان مردن را منفی ارزیابی می کند بنا براین برای قبول مردن باید انگیزه هایی بسیار بالاتر از ارزیابی های عقل باشد
  این انگیزه ها برای افراد فرق می کند مانند یک مسلمان که انگیزه اش دفاع از میهن است نه جهاد در راه خدا
  در غیر مسلمانان نیز که انگیزه ها یی همچون بهشت نبوده است باز هم چنین کرده اند مانند کشته شدن غیر مسلمانان در نبرد ها از جمله ژاپنی ها و ویتنامی ها و افغان ها در نبرد با ارتش های متخاصم
  انگیزه واقعی در نبرد با دشمنان در تاریخ زندگی انسان متفاوت بوده است انگیزه ی بعضی از افراد ایمان بوده است اما انگیزه ی اصلی در عصر و زمان ما جهاد در راه خدا و بهشت نیست .
  علت اصلی در زمان ما بیشتر لجاجت - انتقام مرضی و خشم می باشد انگیزه هایی چون دفاع از کشور و خانواده نیز ممکن است محرک جنگیدن باشد مانند سربازی که در حمله به کشور همسایه سست است اما در دفاع از کشور با انگیزه و روحیه ی با لایی می جنگد
  تست هایی هم در سنجش انگیزه موجود است . معمولا افرادی که دلایل سالمی برای نبرد دارند در جنگ مرتکب جنایت جنگی نمی شوند اما اگر دلیل جنگ نادرست باشد. جنگجویان ابایی از جنایت جنگی ندارند.

  کودک کشی و کشتار جمعی بدون تفکیک از جمله دلایل انگیزه های نادرست است کشتن باید قابل دفاع باشد یعنی علت جنگ باید مشخص باشد چنان چه خدا علت فرمان قتل را مشرک بودن و یا متخاصم بودن بیان می کند
  در حالی که یک جنایتکار که انگیزه هایی غیر عقلانی هم چون هیجانات خشم حسادت و لجاجت و توهم دارند در انجام جنایت حداکثر سنگ دلی را از خود بروز می دهند
  فردی که از قران و حداقل از عقل دستور می گیرد لازم است که تفکیکاتی را رعایت کند .
  آن زمان به راحتی می شد این تفکیک را مراعات نمود اما در زمان ما ابزارهای جنگی تغییر نموده است . مانند بمب
  وقتی فردی در یک بازار خود را منهدم می کند ممکن است در میان آسیب دیدگان مومن یا مومنانی هم گروه باشند یا اطفال .
  یعنی حتی اگر عقیده عامل انتحاری در بازار درست باشد شیوه اش نادرست است. در نبرد ها باید علاوه بر مشروعیت جنگ انتخاب راه های سالم مد نظر باشد .

  لذا لازم است که افراد مومن برای انجام عملیات با عقل خود آیات را بکار بندنداز جمله کشتار جمعی بدون تفکیک خلاف قرآن است یعنی نباید آرایشگر برای درست کردن ابرو از روش کور کردن چشم استفاده کند.
  لذا جنگ باید مانند گذشته باشد در جنگ های گذشته به بیماران و اطفال رحم می کردند
  البته استفاده از سلاح های مدرن منعی ندارد به شرطی که حتی یک نفر غیر متخاصم کشته نشوند از جمله فرزند یک مشرک یا فرزند یک کافر خونش حلال نیست.

  اگر درجنگ فردی که خدا خونش را حلال ننموده است کشته شود درست مانند این است که همه اهل جهان را کشته باشد مسلم است که جزای این فرد جهنم جاودان است و این حکم در قرآن آمده است
  این نکته در مطلب شما قید شده بود که هر کس مسلمان باشد و بکشد و کشته شود مومن است و به بهشت می رود در حالی که چنین نیست تنها کشتن و کشته شدن ما را به بهشت نمی برد بلکه ضمائمی هم دارد اگر عمدا نفسی را بکشیم که جایز نباشد جهنم ابدی در انتظار ماست.
  نقل قول نوشته اصلی توسط حق گرا
  آیا غیر از این است که تنها علت می تواند بیانات دو پهلو قران باشد که اجازه برداشتهای متفاوت را در دل خود جای داده است شما به درستی به ایات متشابه اشاره کردید که قران به صراحت به ان اشاره وبیان نموده :"که ما خود ایاتی متشابه را در قران قرار داده ایم تا گروهی که در دلشان میل به باطل است در پی تاویل رفته وفتنه گری پدید اورند در صورتی که تاویل ان را کسی غیر خدا نمی داند" .(ال عمران /7)
  در این ایه چند نکته وجود دارد .چرا باید در کتابی که قرار است ما راهدایت کند و مرجع ما برای رفع شبهات باشد باید چنین خاصیتی داشته باشد یعنی این خاصیت به گونه ای حکم یک تله را برای گروهی دارد که فعلا با این بعد قضیه کاری نداریم وفرض را بر درستی این امر میگذاریم .
  البته این که آیات متشابه در قرآن آورده است دلایلی دارد مفسران برای این مورد حرف هایی زده اند که همه بی اساس است باید دلیل منطقی تری برای این ابتکار باشد.
  همانطوری که در مطالعه ادیان - قبل از اسلام مشاهده می کنیم دو مشخصه در این ادیان بوضوح قابل تامل است اول تحریف تاریخ خود شان دوم تحریف کتاب خودشان
  مثال تحریف تاریخ همانا می توان از قصه ی ذبح اسماعیل نوشت که در کتب مسیحیان و یهودیان تاریخ تحریف شده است و می گویند اسحاق ذبح شد
  در تحریف کتب می توان به کتاب حجیم یهودیان اشاره کرد که بسیار بزرگتر از تورات اصلی است تحریف کتب هم شامل تغییرمحتوا هم شامل کم کردن محتوا هم شامل اضافه کردن محتوا است
  این یکی از دلایل کم اهمیت در مورد نوشتن قرآن به صورت متشابه است زیرا برای این که قرآن تحریف نشود باید جوری نوشته شود که دلایل قبلی ها در مورد تحریف از بین برود یکی از دلایل قبلی ها این بود که پیامبر ما آخرین پیامبر است به همین خاطر وقتی در کتابشان بیان می شد که پیامبر بعدی ای می آید آن ها کتاب را تغییر می دادند تا پیامبر بعدی نتواند پا بگیرد
  حتی کافران نیز برای جلوگیری از نشو و نمای پیامبران تلاش می کردند مانند کشتن پسر ها توسط فرعون البته اینها در برابر اراده خدا بی ارزش است. منتها انسان جاهل در این وادی یعنی عاجز کردن خدا هم تلاش کرده است.
  اما در قران با نوشتن محمد خاتم نبیین است این انگیزه از بین رفت پس باید دلیل محکمتری برای بکار بردن این فن استفاده شده باشد
  بهترین دلیل می تواند این باشد که خدا در قران صفاتی را برای خود تعریف کرده است مانند دانستن غیب مانند سرنوشت اجباری بشرو یا موعودی که با آمدن او زمین بدست صالحان می افتد و دین اسلام بر تمام ادیان غالب می شود
  این به این معنی است که کتاب قبل از بدنیا آمدن موعود نازل شده است.
  در مورد علم غیب می توان کنکاشی کرد از جمله اگر سوال شود آیا خدا می دانست که صدام حسین دار زده می شود و هم چنین تاریخ این اعدام را ، همه جواب می دهند بله ان الله بکل شی علیم یا عالم الغیب و الشهاده
  لازم می آید برای این که این موارد عملی اثبات شود در قران غیب نگاشته شود تنها در این صورت است که می توان گفت او غیب می داند
  یعنی اگر قرآن محتوای غیبی قابل مشاهد نداشته باشد این کتاب ناقصی است زیرا صرف ادعا بدون اثبات ارزشی ندارد مانند شخصی که زبان مادریش فارسی است ادعا می کند به 100 زبان دیگر صحبت می کند اما می گوید من با این زبان ها عمدا صحبت نمی کنم این ادعا برای اهل عقل چندان ارزشی ندارد.
  لذا این حق برای مخاطبان قرآن باقی می ماند که خدا باید ادعا های خود را اثبات کند معجزه تنها به شق القمر یا مار شدن عصا نیست چنان چه این موارد نتوانست همه را مومن کند یعنی حتی با معجزه هم نمی توان همه را مومن ساخت چه برسد به ادعای بدون اثبات
  از جمله ادعا هایی که نیاز به اثبات دارد مثل - این که سرنوشت اجباری است و دانستن این که برگ درخت چند چرخ می خورد تا به زمین بیفتد لازم است اثبات شود.
  مثلا اگر در قران نوشته شده بود با اینترنت می توان با جهان ارتباط برقرار کرد این غیب بود.
  مفسران می گویند قران کتابی است که این موارد را در خود ندارد
  لاجرم آیات متشابه بی فایده و عبث می شود و نمی توان دلیلی منطقی برای این فن و شگرد آورد
  آپدیت شده 1395/02/29 در 13:31 توسط مزمل
 5. مزمل آواتار ها
  نقل قول نوشته اصلی توسط حق گرا
  نکته اصلی در اینجا این است که این خاصیت که ذکر شد مبتلا به ان افراد ی هستند که در درونشان میل به باطل است که مورد بحث بنده نیستند . روی صحبت بنده در این بحث کسانی هستند که به کل قران (محکم ومتشابه ) ایمان اورده
  البته این مورد که به محکم و متشابه ایمان دارند به این صورت نیست که تفکیک شده است
  زیرا هیچ کس نمیداند چه آیه ای محکم و چه آیه ای متشابه است چه بسا آیه ای که می گویند محکم است اما متشابه است و بالعکس
  نقل قول نوشته اصلی توسط حق گرا
  واستین همت بالا زده اند که به تمام احکام اسلام از جمله جهاد وکشته شدن که سختترین امتحان برای اثبات ایمان واقعی است جامه عمل بپوشند لذا چنین افراد قطعا شامل هدایت میشوند نه ضلالت .
  در مورد شرک با شما موافق هستم ولی این نکته در اینجا ما در تنگنا قرار می دهد یعنی یا ما باید ایات شرک را به درستی ریشه یابی کنیم
  همانطور که نوشتم اتهام شرک تنها استفاده ابزاری از قران است تمام مسلمانان به نوعی مشرک هستند زیرا پیامبر را فرا بشری می دانند در حالی که از نظر قران پیامبر تنها یک بشر است مانند سایر افراد
  نقل قول نوشته اصلی توسط حق گرا
  که طبق ایات مورد استناد وهابیان باید تفکرات شیعه را نوعی شرک بدانیم و عمل انها را بر علیه شیعه تایید کنیم تا این تناقض حل شود (یعنی راه درست که قران به ان هدایت میکند راه انها است نه شیعه )ومشخص گردد که راه یکی است نه دوتا ودر قران تناقضی در این زمینه نیست .
  تمام موارد شامل شرک است یعنی هر چیز با ارزشی غیر از خدا شرک است حتی احترام به یک استاد دانشگاه به نحوی که او را بشری والاتر از سایر افراد بدانیم
  نقل قول نوشته اصلی توسط حق گرا
  یا این که باید ایات مورد استناد شیعه را تایید کنیم که باز سر جای اول بر میگردیم یعنی تناقض و سوال اصلی همچنان باقی میماند وان این است که در انجا طبق ایات که خداوند به چنین افراد حق طلبی قول هدایت داده شده ،پس چرا دو گروه با یک نیت با یک کتاب با یک پیامبر با یک قبله با ید به جای مقابله با دشمنان خدا دوستان خدا را میکشند
  خدا اتحاد در حبل الله را قبول دارد با این استناد کل مسلمانان
  مقصر هستند زیرا برای اتحاد تلاش نکرده اند از جمله مواردی که انتظار می رفت مسلمانان تلاش کنند بحث جهت حل اختلافات است در حالی که تلاش ها در موارد اشتراکی بوده است در موارد اختلافی نه این که تلاش نکرده اند بلکه اختلاف را عمیق تر کرده اند
  راه برای اتحاد هم توسط قرآن هموار شده است و آن حبل الله است اگر همه ی مقدسات هم قربانی شوند از جمله پیامبر باز هم خدا گناهی برای آنان نمی نویسد زیرا اتحاد و اعتصام به حبل الله برای اثبات ایمان کافی است و همه ی تلاش ها بدون اتحاد برای حبط اعمال کافی است
  بنا براین علت اختلاف مسلمانان قرآن نیست بلکه اعتصام به غیر حبل الله است در اینجا ما ها در جایگاه قضاوت و تعیین مقصر نیستیم و خدا وعده داده است روز قیامت در اختلافات قضاوت کند
  فقط برای ما این قدر مشخص است که تا زمانی که مسلمانان جهت رفع اختلاف تلاش نکنند مقصرند
  نقل قول نوشته اصلی توسط حق گرا
  پس هدایت درونی وامدادهای خداوند چه میشود . ببینید شما استفاده از قران را به هر شکلی که مشروط کنی یعنی بهرمندی از قران رابه هر عامل درونی یا بیرون موکول کنی باز طبق سنت حاکم بر قران خدا خود را موظف به هدایت کسانی که به او ایمان اورده وبه خاطر رسیدن به حق از جان ومال خود گذشته اند میداند لذا عدالت ورحمت خداوند حکم میکند که خداوند از طریق قران با همه ابزارهای شناخت درست ان یا از طریق امدادهای غیبی راه درست را به کسانی که به بیراهه میروند نشان دهد
  خداوند ایمان اجباری را محال ندانسته است اما راه ایمان در حال حاضر را قران می داند یعنی قران کتابی است هدایت کننده ایمان اجباری به علت بی ارزشی جزو سنت خدا نیست اما ایمان بدون ابزار نیز در سنت خدا نیست
  نمی توان بدون کلاس و معلم به دانش اموز سواد اموخت یعنی درست نیست که به یک بچه 6 ساله بگوییم تو یک سال وقت داری سواد دار شوی نه کلاسی نه کتابی نه معلمی
  اما درست هم نیست که دانش اموز را با معجزه با سواد دارکرد دانش اموز شب بخوابد صبح سواد دار باشد
  مسیر طبیعی سواد دار شدن همین روش معمول است که می شناسیم
  قران همان کتاب و رسول همان معلم است که در اختیار ماست دیگر نیاز به چیز بیشتری نیست
  نقل قول نوشته اصلی توسط حق گرا
  در مورد اسان یا سخت بودن قران :
  قران در ابتدا میفرماید "ما به وحی الام سنگین بر تو القا کردیم " (مزمل/5)
  سپس میفرماید :"ما حقایق این قران را به زبان تو ساده کردیم ..."(مریم/97)
  در ادامه میفرماید:"ما قران را برای ذکر (یاد اوری)اسان کردیم ایا کیست که از ان پند گیرد " (قمر/17)
  تناقض را در پست قبلی بیان کردم که ذکر نمی تواند به معنی یاد آوری باشد زیرا مشخص کردن آیات متشابه تنها توسط پیامبر ممکن است
  نقل قول نوشته اصلی توسط حق گرا
  از مجموع این سه ایه فهمیده میشود که مفاهیم قران بسیار سنگین بوده که خداوند این مفاهیم سنگین را در بیان پیامبر ساده
  این درست نیست که الفاظ کنونی قران ساده است بلکه منظور خدا از ثقل همین الفاظ است
  نقل قول نوشته اصلی توسط حق گرا
  و همه کس فهم نموده تا ان را بفهمند واز ان پند گیرند واگر قابل فهم نبود که کسی نمی توانست از ان بهره ای ببرد و اصلا نقض غرض میشد
  به هر حال قران بدون تاویل و تفسیر گمراه کننده است و دور شدن از منظور خدا است

  نقل قول نوشته اصلی توسط حق گرا
  به هر حال اگر مشکلاتی داشته مربوط به قبل از بیان پیامبر است ولی بعد از جاری شدن از زبان پیامبر اسان وقابل استفاده گردیده اگر غیر این باشد که اصلا امدن یا نیامدنش فرقی به حال مردم نداشت .
  نه این گونه نیست تفسیر و تاویلی که پیامبر از همین الفاظ دارد منظور است
  نقل قول نوشته اصلی توسط حق گرا
  به هر حال شمادر کنار قران به هرگونه ابزار درونی یا بیرونی برای در ک قران قائل باشی باید این ابزار همراه قران موجود باشد تا استفاده از قران را میسر گرداند در غیر این صورت ارسال این کتاب کاری عبث خواهد بود زیرا این کتاب برای استفاده عموم است .
  با سپاس
  اگر قران منهای تاویل و تفسیر پیامبر باشد مطالعه قران ثمری ندارد
 6. حق گرا آواتار ها
  با عرض سلام
  انچه بنده از کل بیانات شما در یافت کردم این است که شرط استفاده درست ومفید از قران بیان وتفسیر پیامبر است در غیر این صورت قران به جای هدایت ظلالت خواهد بود .بنده در این راستا چند سوال از شما داشتم
  1.دلیل شما برای این بیان چیست یعنی مستند قرانی شما در این خصوص کدام است ؟
  2.ایا خداوند نمیتوانست قران را به گونه ای نازل کند که نیازی به تفسیر کسی نباشد ؟
  3.اگر بدین گونه است که تفسیر قران حرف اخر و هادی اصلی است دیگر چه نیازی به این قران است خداوند میتوانست قران را بر پیامبر نازل وپیامبر با زبانی ساده وتفسیر شده ان را بر ما نازل میکرد که کسی نیز (مومنان واقعی نه معاندن )گمراه نگردد ؟
  4. مگر بین تفسیر قران پیامبر با اصل قران چنان تفاوت اشکاری هست به عبارتی شاهد شما بر این تفاوت چیست ؟
  5.مگر تمام فرقه های مسلمان در کنار قران از سنت پیامبر که گواه این تفسیر است استفاده نمیکنند پس چرا باز شاهد ان همه اختلاف هستیم ؟
  با سپاس
 7. مزمل آواتار ها
  نقل قول نوشته اصلی توسط حق گرا
  آن چه بنده از کل بیانات شما در یافت کردم این است که شرط استفاده درست ومفید از قران بیان وتفسیر پیامبر است در غیر این صورت قران به جای هدایت ظلالت خواهد بود .بنده در این راستا چند سوال از شما داشتم
  1.دلیل شما برای این بیان چیست یعنی مستند قرانی شما در این خصوص کدام است ؟
  بَلْ كَذَّبُواْ بِمَا لَمْ يُحِيطُواْ بِعِلْمِهِ وَلَمَّا يَأْتِهِمْ تَأْوِيلُهُ كَذَلِكَ كَذَّبَ الَّذِينَ مِن قَبْلِهِمْ فَانظُرْ كَيْفَ كَانَ عَاقِبَةُ الظَّالِمِينَ ﴿۳۹﴾
  بلكه چيزى را دروغ شمردند كه به علم آن احاطه نداشتند و هنوز تاويل آن برايشان نيامده است كسانى [هم] كه پيش از آنان بودند همين گونه [پيامبرانشان را] تكذيب كردند پس بنگر كه فرجام ستمگران چگونه بوده است (۳۹)
  مفهوم این آیه این است که علم مفاهیم قرآن بالاتر از فهم بشر است و تاویل آیات متشابه در زمان نزول آیات نبوده است اگر از مفسران هم سوال کنیم نمی دانند کدام آیه متشابه است یعنی در زمان ما هم تاویل آیات متشابه وجود ندارد و این به این معنی است که تاویل آیات متشابه توسط پیامبر انجام نشده است
  بهترین دلیل برای این که آیات متشابه توسط پیامبر تاویل نشده است زمان تاویل در آینده است قرآن نمی گوید تاویل موجود است بروید از پیامبر بپرسید بلکه می گوید تاویلش بعدا می آید
  وَلَمَّا يَأْتِهِمْ تَأْوِيلُهُ
  می دانیم که خدا در سوره آل عمران آیه ی 7 می گوید لا تاویله الا الله یعنی تاویل آیات متشابه را فقط خدا بلد است
  و اگر زمانی لازم شود که آیات متشابه برای عموم تاویل شود تنها یک راه ممکن است دادن تاویل به پیامبر و سرانجام رساندن تاویل بوسیله پیامبر به مردم
  مسلم است وقتی ما علم به موضوعی نداریم با اطلاعات ناقص خود به قضیه نگاه می کنیم در مثال مانند گوش دادن به یک خارجی است اگر ما به زبان متکلم مسلط نباشیم هیچ از آن سر نمی آوریم
  همین مطالبی که ما می نویسیم اگر یک مسلمان فارسی زبان بخواند که زندگی روزمره را سپری می کندچیزی از آن نمی فهمد
  یا اگر یک غیر متخصص به گفتگوی دو بازیگر سینما در نقد یک فیلم گوش دهد چیزی از گفتگوی آن دو نمی فهمند حتی اگر با دقت و تمرکز گوش دهد.
  یا اگر یک شخص غافل که اطلاعات سیاسی او کم است به گفتگوی دو نفر کارشناس مسائل سیاسی گوش دهد چیزی از اصطلاحات آنها نمی فهمد
  یا اگر یک نفر عقیم که هورمون های جنسی ندارد ترانه بشنود یا سریال های عشقی نگاه کند درک درستی از مفاهیم ندارد.
  به همین خاطر کودکان که هنوز به سن بلوغ نرسیده اند حقی به نام غافل ماندن بر گردن بزرگتر ها دارند در سایت ها هم به این حق اشاره شده است که 18+ به این بخش وارد شوند و یا در هوای ناسالم می گویند بیماران قلبی و ریوی و کودکان و سالمندان از منزل بیرون نیایند
  یا در نشان دادن جنایات می گویند این صحنه ها تکان دهنده است
  تمام این مفاهیم به این معنی است درک افراد در جهان متفاوت است و اگر کار تخصصی باشد حتما باید تدریس و تشریح شود البته علم مانند معما هست چون حل شود آسان شود کتاب فارسی اول ابتدایی برای ما چون با سواد هستیم ساده است اما برای کودک مانند کتاب های سخت است .
  یا رانندگی در ابتدا دشوار است اما بعد ها آب خوردن می شود
  لذا تدریس و تشریح یک کتاب دارای مفاهیم بالا نیاز به تدریس و تشریح توسط متخصص دارد
  مانند کودکی که دوران دبستان را سپری می کند و خواندن و نوشتن می داند اما این کافی نیست و باز هم نیاز به متخصص و معلم دارد که مفاهیم را برایش تدریس و تشریح کند
  گر چه مفاهیم برای معلم ساده است اما برای دانش آموز سخت است و گاهی معلم متخصص توجهی به این مطلب ندارد و از دانش آموز ناراحت است که چرا این مطالب را نمی فممد غافل از آن که مفاهیم در هم تنیده شده اند و اگر یک جای اطلاعات دانش آموز ناقص باشد او در گرفتن مطلب می ماند
  قرآن نیز دارای مفاهیم در هم تنیده است که نقص در بخشی از مفاهیم فهم را مشکل می کند علاوه بر آن اگر کتاب دارای شرایط ویژه باشد در این حالت حتی نمی شود به شیوه ی پیام نور یعنی آموزش از راه دور یا یادگیری بدون معلم هم مطالعه نمود زیرا در کتب پیام نور باید کتاب و تدریس با هم در کتاب باشد اگر کتاب تخصصی باشد لازم است توسط معلم تدریس شود و الا تلاش متعلم فایده ای ندارد
  هَلْ يَنظُرُونَ إِلاَّ تَأْوِيلَهُ يَوْمَ يَأْتِي تَأْوِيلُهُ يَقُولُ الَّذِينَ نَسُوهُ مِن قَبْلُ قَدْ جَاءتْ رُسُلُ رَبِّنَا بِالْحَقِّ فَهَل لَّنَا مِن شُفَعَاء فَيَشْفَعُواْ لَنَا أَوْ نُرَدُّ فَنَعْمَلَ غَيْرَ الَّذِي كُنَّا نَعْمَلُ قَدْ خَسِرُواْ أَنفُسَهُمْ وَضَلَّ عَنْهُم مَّا كَانُواْ يَفْتَرُونَ ﴿۵۳﴾
  آيا [آنان] جز در انتظار تاويل آنند روزى كه تاويلش فرا رسد كسانى كه آن را پيش از آن به فراموشى سپرده‏اند مى‏گويند حقا فرستادگان پروردگار ما حق را آوردند پس آيا [امروز] ما را شفاعتگرانى هست كه براى ما شفاعت كنند يا [ممكن است به دنيا] بازگردانيده شويم تا غير از آنچه انجام مى‏داديم انجام دهيم به راستى كه [آنان] به خويشتن زيان زدند و آنچه را به دروغ مى‏ساختند از كف دادند (۵۳)
  نقل قول نوشته اصلی توسط حق گرا
  2.ایا خداوند نمیتوانست قران را به گونه ای نازل کند که نیازی به تفسیر کسی نباشد ؟
  خدا وند هم عالم است و هم توانا توانایی خدا توسط علم و حکمت خدا مدیریت می شود در مثال مانند پدرومادر که همراهش کودکی یک ساله است شرایط حکم می کند والدین قدم خود را کوتاه بر دارند
  بنا براین حکیم کسی است که متناسب با شرایط قدم بر دارد و خدا این گونه است خدا قران را با شرایط زندگی انسان نوشته است مانند یک عالم نیست که فقط علم خود را بنویسد بلکه به تمام جوانب توجه نموده است
  اگر ما انسان ها نویسنده قرآن بودیم مثلا می نوشتیم درآینده شما با هواپیما مسافت ها را با سرعت و در زمان کمتری می پیمودید این حرف گر چه امروز قابل درک است اما 1000 سال قبل قابل درک نبود و مشکل درست می کرد.
  نقل قول نوشته اصلی توسط حق گرا
  3.اگر بدین گونه است که تفسیر قران حرف اخر و هادی اصلی است دیگر چه نیازی به این قران است خداوند میتوانست قران را بر پیامبر نازل وپیامبر با زبانی ساده وتفسیر شده ان را بر ما نازل میکرد که کسی نیز (مومنان واقعی نه معاندن )گمراه نگردد ؟
  در این مورد هم جواب مانند جواب بالا است شرایط مهم است اگر قران دارای مفاهیمی باشد که قابل درک مردم گذشته نباشد نمی شد آن مطالب را نوشت
  شکی نیست که خدا می دانست که با اختراع برق و با پیشرفت علم مکانیک و فیزیک مردم جهان با زندگی ساده وداع گفته و وارد زندگی ای می شوند که سرعت در آن حرف اول را می زند .
  اما نوشتن این نوع زندگی برای مردم گذشته باعث عدم ایمان آن ملل می شد زیرا انسان از خدا حقیقت را قبول می کند از بشر خرافه را و این موارد جزو خرافات می شد و چون مردم خرافه را به غیر خدا نسبت می دهند لذا به قرآنی که در آن از زندگی همراه با سرعت
  حرفی می بود ایمان نمی آوردند.
  برای همین آیات قرآن به این صورت نوشته شد اگر کتابی سخت نوشته شده باشد توسط بشر قابل کشف بود مانند کشفیاتی که در مورد زبان های گذشته بدست آمده است یا ترجمه زبان ها یا کشفیات در زمینه ی علوم
  اما اگر کتاب متشابه باشد حتما نیاز به تاویل گر دارد

  حتی اگر بشر قرنها این کتاب را می خواند به موارد متشابه دست نمی یافت چنان که دست نیافته ایم.
  نقل قول نوشته اصلی توسط حق گرا
  4. مگر بین تفسیر قران پیامبر با اصل قران چنان تفاوت اشکاری هست به عبارتی شاهد شما بر این تفاوت چیست ؟
  باز هم شاهد همانا آیات متشابه است آیات متشابه آیاتی است که برداشت های متفاوتی را بدست می دهد
  پیامبر مشخص می کند این ایه متشابه است و تاویلش هم این است چنان که یوسف خواب دید 11 ستاره و ماه و خورشید بر او سجده می کنند
  آیات متشابه گاهی تاویلش بیانی نیست بلکه وقوعی است چنان چه تاویل این خواب سجده 11 برادر و پدر و مادر بر یوسف بود
  اگر این جمله در کتابی باشد و گفته نشده باشد این خواب است مفسر می گوید شان نزولش این است که یوسف نشسته بود ناگهان ماه و خورشید با 11 ستاره بر او سجده کردند.
  یعنی الفاظ را همان گونه که هست استفاده می کند و قادر به تاویل نیستند حتی اگر قرون بسیاری بخوانند از این مرحله نمی توانند جلوتر بروند
  نقل قول نوشته اصلی توسط حق گرا
  5.مگر تمام فرقه های مسلمان در کنار قران از سنت پیامبر که گواه این تفسیر است استفاده نمیکنند پس چرا باز شاهد ان همه اختلاف هستیم ؟
  با سپاس
  پیامبری که در قران وجود دارد با پیامبری که در بین ما رواج دارد متفاوت است مثلا در سوره معارج می خوانیم بالا روند ملائکه و روح در زمانی که مدت آن 50 هزار سال است پس صبر کن
  وقتی این آیه را می خوانیم ذهن ما به این سمت می رود که پیامبر باید 50 هزار سال انتظار بکشد تا ملائکه و روح به مقصد برسند در حالی که می دانیم پیامبر کمتر از یک قرن بیشتر زنده نبوده است
  آن چه در تاریخ اسلام موجود است این است که هیچ تفسیری از پیامبر وجود ندارد به دو دلیل اول اقدام مفسران در تفسیر نویسی – اگر تفسیر پیامبر موجود بود دیگر تفسیر نویسی بی معنا بود
  دوم – سخنان روایت شده از پیامبر هیچ کدام تفسیر نیست بلکه موعظه و نصیحت است که اثبات می کند پیامبر مامور نبوده است که قران را تفسیر کند.
  همانطور که نوشتم تفسیر قرآن دارای زمان است و تا زمانی این کار نباید انجام شود به همین جهت آیات متشابه را در قرآن نوشت اگر قرار باشد امروز من معمایی طرح کنم و جوابش را بلافاصه فردی بگوید فلسفه ی طرح معما از بین می رفت .
  آپدیت شده 1395/03/01 در 00:59 توسط مزمل
 8. حق گرا آواتار ها
  با عرض سلام
  تمام جوابهای شما قابل مناقشه است اما با فرض صحت ادعای شما این قران با توصیفات مذکور در حال حاضر به چه کار می اید کتابی که بر عکس ادعای خود نتواند حق را از باطل جدا کرده و پیروان خود را به سر منزل هدایت برساند وجودش به چه کار می اید زیرا طبق بیانات شما وجود این اختلاف وکشتار در بین مسلمانان نتیجه فهم نادرست از قران است با این تفاصیل ایا ما به این نتیجه نمی رسیم که شاید اگر قران نبود این همه کشتار هم نبود زیرا قران یا باید بتواند انسانها را هدایت کند ( یا به تعبیر شما ما باید ظرفیت استفاده از ان را داشته باشیم )که در این صورت باعث وحدت و رستگاری مسلمانان میگردد یا این که به هر دلیل قابل استفاده نیست یا ما به ظرفیت استفاده از ان نرسیده ایم ( بنا به دلایل شما) که در این صورت باعث گمراهی ملت خواهد گشت که در واقع نبود ان بهتر از بود ان است .
  اگر واقعا نظر شما درست باشد که ما ظرفیت وکشش مفاهیم قران را نداریم پس قاعدتا باید همچنان ارسال انبیا تداوم پیدا میکرد تا بشر بلخره به این ظرفیت میرسید سپس نبوت خاتمه پیدامیکرد . اما اگر پیامبر مدعی است نبوت خاتمه پیدا کرده و قران کتابی است که شامل زمان نمی شود و برای تمام زمانهاست و مدعی است که عامل هدایت و برنامه جامع سعادت دنیا واخرت است قاعدتا باید با توجه به این که خالق انسان وکتاب یکی هستند باید تمام این موانع که شما ذکر کردید در ان پیشبینی و راه کارهایی تعبیه میشد تا راه برای سعادت وهدایت طالبانان فراهم گردد تا نقض غرض لازم نگردد .
  در واقع وقتی قران میتواند ادعای ختم نبوت داشته باشد که خود بتواند در کلیه مسائل جوابگو باشد( اعم از کامل بودن قران و ظرفیت درک کامل قران توسط بشر ) در غیر این صورت خود ادعای خویش را نقض کرده است
  با سپاس
  این تفسیری که شما از قران فرمودید هم با ادعاها و اهداف قران در تضاد است
  هم با اصول عقلی ناساز گار است
 9. مزمل آواتار ها
  جناب حق گرا با عرض سلام جواب این نظر در پست معلم کلاس قران نوشتم
  آپدیت شده 1395/03/02 در 19:07 توسط مزمل
^

ورود

ورود