مشاهده RSS Feed

مریم

مردم، ستون سیاست‌اند، مردم، ستون مملکت‌اند

به این مطلب امتیاز بدهید
توسط در تاریخ 1392/01/31 در ساعت 18:49 (259 نمایش)

آیت الله جوادی آملی با اشاره به کلام حضرت امیر در نهج البلاغه، مردم را ستون سیاست و مملکت دانست و گفت: همانطور که شریعت اسلامی ستونی دارد که «الصلاة عمود الدین»، همانطور سیاست اسلامی ستونی دارد؛ مردم، ستون سیاست‌اند، مردم، ستون مملکت‌اند، امام علی علیه السلام فرمود ستون دین و سیاست دین، مردم‌اند.
حضرت امیر فرمودند توده مردم ستون دین اند و نفرمودند ستون ابادانی مملکت اند.فرمودند ستون دین و سیاست دینی مردم اند. باید با مردم درست سخن بگوییم، نیاز مردم را تشخیص بدهیم و نیاز مردم را برابر با فهم و شعور آنها به آنها بدهیم (یک) و کار مردم را به دست مردم بدهیم (دو) مردم را کمیته امدادی اداره نکنیم (سه) مردم با آزادی می‌خواهند زندگی کنند با کرامت زندگی کنند نه با صدقه، کاری که از دست مردم می‌آید از آنها کمک بگیریم، نگوییم ما برای آنها کار می‌کنیم بگوییم شما چه کار دارید، ما پیشنهاد می‌دهیم شما پیشنهاد بدهید با هم کار بکنیم. مردم آبرو می‌خواهند حیثیت می‌خواهند حرمت می‌خواهند کریمانه اداره کردن, حرمت هر کسی را داشتن، با آبرو مردم را تأمین کردن, صدقه ندادن این مردم را بالا می‌آورد.


وی با اشاره به ظرفیت های موجود در کشور، عنوان کرد: در کشوری زندگی می کنیم که چهار فصل است، معادن و ظرفیت های بسیاری داریم، جمعیت ما معادل یک صدم جمعیت دنیا است اما ۱۱ درصد منابع دنیا در دست ما است. با این شرایط ما چه حرفی پیش خداوند داریم؟ برخی کشورها مثل هلند و امثال هلند ، اندازه برخی استان های ما هستند اما صادرات دارند؛ ما هزاران هکتار زمین های آماده طرح کشت داریم که باران دارد ، زمین نرم دارد نزدیک دریا است با این وجود علوفه مان را هم وارد می کنیم. این ها ناشی از مدیریت ضعیف است. یک روز جشن خودکفایی گرفتیم و بعد واردات گندم داشتیم. هم آن جشن درست بود هم این واردات! می گویند چون تحریم هستیم، علوفه به ما نفروختند و مجبور شدیم و گندم ها را به جای علوفه به مصرف می رسانیم؛ آیا درست است که هزاران هکتار زمین آماده تسطیح داشته باشیم، آب دریا در کنار و همسایگی آن داشته باشیم آن وقت نتوانیم علوفه را تامین کنیم؟


وی اضافه کرد: چرا دانشجویان، این هنرمندان، این عزیزان، این متفکّران نباید صاحب‌نظر باشند و مشکلات نسل خودشان را حل بکنند؟
منتظر شغل‌اند ؟ نباید این طور باشد،
بیکارند نباید این طور باشد؛
تجربه نشان داده که کشور را یا زهرا، یاحسین و حسینیه ها هستند که در روز خطر حفظ می کند،
مردمی که معتقد به شهادت‌اند این کشور را حفظ می‌کنند.

برچسب ها: هیچ یک ویرایش برچسب ها
دسته بندی ها
دسته بندی نشده
^

ورود

ورود