مشاهده RSS Feed

مسلمان ایرانی

69) چه کسی را باید برای اعمال خطا مقصر دانست؟

به این مطلب امتیاز بدهید
شبهه: در سوره 35 آیه 8، سوره 16 آیه 93، سوره 74 آیه 31 و سوره 2 آیه 142 می خوانیم که این الله است که باید برای گمراه کردن انسانها مسئول باشد، در حالی که در سوره های دیگر همچون سوره 30 آیه 9 و سوره 4 آیه 79 می آموزیم که این انسان است که برای اعمال غلط باید مسئول و مقصر شناخته شود.
سوره 30 آیه 9
این الله نبود که به آنها ظلم کرد (آنها را گمراه کرد)، آنها به خودشان ظلم کردند (خودشان خود را گمراه کردند)
سوره 35 آیه 8
الله هرکه را که خواهد گمراه میکند و هر که را که خواهد هدایت میکند.

پاسخ:

اینجا سازندۀ شبهه آنقدر دست خود را از توجیه ادعای تناقض خالی می بیند که سعی می کند با آوردن عبارات مورد نظرش در داخل پرانتز، منظور خود را به متن آیه تحمیل کند، در حالی که در آیۀ 9 از سورۀ 30، منظور از ظلم، اساساً گمراهی نیست.

اما در هیچ آیه ای از قرآن نمی خوانیم که خدا مسئول چیزی است، تا حال بخواهیم بگوییم مسئول گمراه کردن انسانهاست! اگر این افراد قرآن را به درستی می خواندند، آنگاه چنین شبهاتی را طرح نمی نمودند.

مقصر اعمال خطای گمراهان، خود آنها هستند، زیرا آن گمراهی که از سوی خدا دریافت می کنند، مجازات پشت کردنِ آنها به هدایتی است که خدا پیش از آن، به سوی آنها فرستاده است، و قرآن کریم در آیۀ 5 سورۀ صف(61) در اشاره به بخشی از داستان رسالت حضرت موسی به این مسئله اشاره می کند: «پس چون [از حق] برگشتند خدا دلهايشان را برگردانيد و خدا مردم نافرمان را هدايت نمى ‏كند»

پس مشخص است که این گمراهی، نتیجۀ این است که این افراد خودشان راه ظلالت را پیش گرفته اند و به هدایتی که از سوی خدا به آنها رسیده است، ظلم کرده اند، و لذا این گمراهی که از سوی خدا بر آنها وارد می شود، مجازات اعمال خطای پیشین خودشان است و البته اگر توبه کنند، باز هم هدایت خدا نصیبشان خواهد شد.

پس نمی توان خدا را بابت اعمال خطای خطاکاران، مقصر دانست، بلکه خود خطاکاران مقصر هستند.
برچسب ها: هیچ یک ویرایش برچسب ها
دسته بندی ها
علوم قرآن

نظرات

^

ورود

ورود