مشاهده RSS Feed

yanoor

منظور از «مطهرون» در آیه «لا یَمَسُّهُ إِلاَّ الْمُطَهَّرُ نَ» در سوره واقعه چه كسانی‏اند؟

به این مطلب امتیاز بدهید
منظور از «مطهرون» در آیه «لا یَمَسُّهُ إِلاَّ الْمُطَهَّرُونَ» در سوره واقعه چه كسانی‏اند؟

پاسخ:
در آیه شریفه (لا یَمَسُّهُ إِلاَّ الْمُطَهَّرُونَ) «و جز پاكان نمی‏توانند به آن دست زنند (دست یابند)»واقعه (56)، آیه 79. توجه:

یكم. بنابراین «لا» نافیه باشد، چند نكته، بایسته است: جمله «اخبار» خواهد بود؛ یعنی، قرآن را مسّ نمی‏كند، مگر «مطهرون» و مقصود از «مس» می‏تواند علم به قرآن باشد. در این صورت «مطهرون» كسانی‏اند كه قلب آنان از تعلق به غیر حق تعالی پاك گشته است. نمونه كامل آن، معصومان می‏باشند: (إِنَّما یُرِیدُ اللَّهُ لِیُذْهِبَ عَنْكُمُ الرِّجْسَ أَهْلَ الْبَیْتِ وَ یُطَهِّرَكُمْ تَطْهِیراً) «خداوند فقط می‏خواهد پلیدی و گناه رااز شما اهل‏بیت دور كند و كاملاً شما را پاك سازد»احزاب (33)، آیه 33. كه به جهت عدم تعلق به غیر خدای تعالی، توفیق مس علم و حقیقت قرآن روزی‏شان شده است.
دوم. بنابراین كه «لا» نافیه باشد و جمله نیز اخباری باشد، در عین حال می‏تواند منظور از آن «انشا» و دستور باشد؛ یعنی، قرآن را نباید مس كند، مگر «مطهرون» و پاكان. در این صورت مقصود از «مس» همین مس ظاهری و مقصود از پاكان، پاك بودن از حدث و خبث و داشتن طهارت ظاهری شرعی است. در این صورت همگان می‏توانند با تحصیل طهارت شرعی قرآن را مس كنند.
سوم. بنا بر این كه «لا» ناهیه باشد و جمله «انشا» و دستور باشد، مس و طهارت همان معنای «وجه دوم» را خواهدداشت با این تفاوت كه از نظر «بلاغت»، «وجه دوم» زیباتر و رساتر می‏باشد.
دو معنایی كه از آیه شریفه فهمیده می‏شود قابل جمع نیز هست؛ یعنی، آیه شریفه در عین حال كه یك حكم شرعی را برای عموم مردم بیان می‏كند و به آنان می‏گوید بدون طهارت شرعی نباید قرآن را مس كنند، یك حقیقت را نیز بیان می‏كند كه حقیقت قرآن و علم قرآن را مس نمی‏كند، مگر «مطهرون». بنابراین هر چه مرتبه طهارت بالاتر باشد، مرتبه درك معارف و حقایق قرآنی نیز بالاتر خواهد بود.
این از ویژگی‏های قرآن مجید است كه مفهوم آیات آن، دارای چندین لایه است و به هر مقدار تأمل و تدبر بیشتر شود، مفاهیم ژرف‏تر به دست می‏آید. بنابراین قرآن مجید برای همه مردمان قابل استفاده است. برخی از نگاه به كلمات آن و تلاوت آهنگین آن لذت می‏برند و گروهی از ترجمه آن و برخی از تفسیر و برخی از لطایف و حقایق قرآن بهره می‏برند.
امام سجاد(ع) فرموده است: «كتابُ اللهِ عزوجل على اربعه أشیاء: علی العباره، و الاشاره و اللّطائف و الحقایق. فالعباره للعوام و الأشاره للخواصّ و اللَّطائف للاولیاء و الحقایق للأنبیاء» ؛ «كتاب خدای عزوجل بر چهار چیز است: عبارت (ظاهر)، اشاره، لطایف و حقایق. عبارت، برای عامه مردم است، اشاره برای خواص، لطایف برای اولیا و حقایق برای انبیا».بحارالانوار، ج 92، ص 20، ح 18.
براساس این معنا رابطه طهارت و حس رابطه علی و معلولی است؛ یعنی، فهم حقایق باطنی قرآن بدون طهارت نفس و رذایل و آلودگی‏های نفسانی امكان‏پذیر نیست؛ لیكن راه تحصیل طهارت - كه علت وصول به حقایق قرآنی است - برای همه باز است؛ یعنی، همان طور كه افراد می‏تواند با وضو به مس ظاهری قرآن دست یابند، با طهارت دل نیز می‏توانند به حس باطنی قرآن راه یابند.
http://quran.al-shia.org/fa/id/26/6/181.htm


http://www.eshghentezar.com/category/photo-gallery/religious-pictures


نظرات

^

ورود

ورود