مشاهده RSS Feed

مریم

آه ای انسان ها

به این مطلب امتیاز بدهید
توسط در تاریخ 1391/10/16 در ساعت 19:40 (515 نمایش)
امروز گوسفندي را براي من قرباني كردند. چقدر زجر كشيدم. هنگامي كه خون از گردنش فوران مي‏ كرد، گويي كه اين خون من است كه بر خاك مي ‏ريزد. مي‏ ديدم كه حيوان زبان‏ بسته، براي حيات خود تلاش مي‏كند. دست و پا مي ‏زند، مي‏ خواهد ضجه كند، فرياد كند، از دنيا و از همه‏ چيز استمداد كند، و از زير كارد برّاق بگريزد. اما افسوس! كه مظلوم است و اسير و دست و پا بسته است؛ و زير پنجه ‏هاي تواناي دو جوان بر خاك افتاد، قدرت هيچ كاري ندارد.

كارد به گردنش نزديك مي‏ شود. چشمان گوسفند برق مي‏ زند. به همه اطراف مي‏ چرخد. برق كارد را مي‏ بيند. اولين فشارِ تيزيِ كارد را بر گردن خود حس مي‏ كند. با همه قدرت خود، براي آخرين ‏بار، تلاش مي‏ نمايد. اميد به حيات، آرزوي زندگي و حبّ ذات در همه وجودش شعله مي‏ كشد. مي ‏خواهد زنده بماند، مي‏ خواهد از آب اين عالم بنوشد؛ از هواي دنيا استنشاق كند. به آسمان بلند، به كوه‏هاي سر به فلك كشيده، به درخت‏ها، به گل‏ها، به سبزه‏ ها، به جويبارها، به صحراها، به دشت‏ ها، به درياها، به ستاره‏ ها، به ماه، به خورشيد، به سپيده صبح، به غروب آفتاب نگاه مي‏ كند و از زيبايي آنها لذت ببرد. او احساس مي‏ كند كه مورد ظلم و ستم قرار گرفته، همه دنيا به او ظلم مي‏ كنند، همه دشمن او هستند، همه در مرگ او شادي مي‏ كنند، همه منتظرند كه دست و پا زدن او را در خون ببينند و كف بزنند. او استغاثه مي‏كند، التماس مي‏كند، لااقل يك نفر منصف مي‏ طلبد، مي‏ خواهد كسي را به شفاعت بطلبد… آخر الي انسان‏ها! وجدان شما كجا رفته است؟ تمدّن شما، انسانيت شما، خدا و پيغمبر شما كجاست؟ مگر قرار نيست از مظلومين دفاع كنيد؟ چرا به دادخواهي بي‏گناهان توجهي نمي‏ نمائيد؟ چرا نمي‏ گذاريد فرياد كنم؟ چرا فرصت ضجّه به من نمي‏ دهيد؟ چرا اجازه اشك ريختن نمي ‏دهيد؟ چرا نمي‏ گذاريد صداي استغاثه من به ديگران برسد؟


آه خدايا! من فرياد اين حيوان بي‏گناه را مي‏ شنوم؛ من درد او را احساس مي‏ كنم؛ من اشكي را كه در چشمانش مي‏ غلتد مي‏ بينم؛ من بي‏ گناهي او را مي ‏دانم، من مي‏ بينم كه او مرا به دادخواهي طلبيده است؛ و من نيز با همه وجودم آماده ‏ام كه به بي‏گناهي او شهادت دهم؛ او را شفاعت كنم؛ و از مردم بخواهم كه به خاطر خدا و به خاطر من از اين حيوان زبان‏ بسته بگذرند، و به خاك و خونش نكشند. حيوان بي‏گناه از من استمداد مي‏كند، و با زبان بي‏ زباني استغاثه؛ و من هم با همه وجودم مي‏ خواهم بدوم و كارد را از دست آن مرد بگيرم. مي‏ خواهم فرياد كنم دست نگه داريد، اين حيوان زبان‏ بسته را براي من نَكُشيد، اما گويي صداي حيوان خفه شده است و حركت من هم منجمد. در عالم خواب، گاهي آدم مي‏ خواهد فرياد كند، ولي صدايش درنمي‏ آيد؛ مي‏ خواهد بدود، فرار كند، ولي نمي ‏تواند؛ اينجا هم چنين حالتي براي من پيش آمده است. حيوان بي‏ گناه مي‏ خواهد فرياد بكشد ولي صدايش درنمي‏ آيد؛ و من مي‏ خواهم بدوم و دستش را بگيرم؛ ولي طلسم شده‏ ام، در جايم خشك شده‏ ام، گويا خواب مي‏ بينم، اراده من حاكم بر اعمال من نيست.


كارد تيز بر گردن گوسفند نزديك مي‏ شود، و من تيزي آن را بر گردنم احساس مي‏كنم. حيوان اسير، دست و پا مي‏ زند؛ گويي كه من دست و پا مي‏ زنم؛ و همه فشارهاي حيات و مرگ را كه در آن لحظه بر گوسفند مي‏ گذرد، گويي كه بر من گذشته است. لحظاتي كه سال‏ها طول دارد، و با همه عمر و زندگي برابري مي‏كند. همه لذات، همه دردها و بيم‏ ها و فشارهاي زندگي، در اين لحظه كوتاه جمع شده و بر اعصاب آدمي فشار مي ‏آورد.

دکتر چمران
^

ورود

ورود