مشاهده RSS Feed

yanoor

غفلت

به این مطلب امتیاز بدهید
اهداف قرآن
1- رهایی از غفلت
قرآن مجید یكی از اهداف خود را نجات انسان از غفلت معرفی می‏كند: «تنزیل العزیز الرحیم لتنذر قوما ما انذر آباؤهم فهم غافلون‏» (یس:6); قرآن فرستاده خدای شكست‏ناپذیر و مهربان است تا كسانی را كه پدرانشان بیم داده نشده‏اند بیم دهی; زیرا ایشان غافل‏اند. در این آیه، نجات مردم از غفلت، هدف قرآن تلقی شده است و برای تحقق چنین هدفی می‏فرماید: باید مردم بیم داده شوند تا به هوش آیند و از غفلت رهایی یابند
.
http://www.andisheqom.com/Files/quranshenasi.php?idVeiw=3855&level=4&subid=3855


تعریف غفلت
اهل لغت، غفلت را به معناى، از یاد بردن، فراموش كردن، و سهو و اهمال كارى، ذكر كرده اند و در اصطلاح گفته اند عبارت است از: سستى نفس از توجه به آنچه كه غرض و هدف او بوده است و یا مشغول شدن انسان به امور دنیوى و توجه نداشتن به مرگ و مردن و سرنوشت نهایى.
صفت منفى دیگرى كه از لحاظ معنایى، نزدیك و هم خانواده ى واژه ى «غفلت» است، و باز در آیات قرآن كریم و احادیث و روایات معصومین فراوان دیده مى شود، صفت نسیان و فراموشى است.

........................
آثار و پیامدهاى غفلت
غفلت و سهل انگارى، در هر امرى، زیان هاى جبران ناپذیرى را در پى خواهد داشت، فرقى نمى كند كه در ارتباط با امورى فردى باشد و یا اجتماعى، مادى باشد یا معنوى، دنیوى باشد یا اخروى، مثلاً:
در باب مسائل اقتصادى، اگر تاجر و كاسبى در امر كسب و كارش، هوشیار نباشد و از حساب و كتاب و خرج و دخلش غفلت نموده و هر چند روز یك بار، سود و زیانش را موازنه و مقایسه نكند و از كارگران و شركاء خود، مطالبه ى حساب رسى نداشته باشد، قطعاً زیان خواهد دید، سرمایه اش را از دست داده ورشكست خواهد شد. ولى اگر از اول حساب و كتاب داشته باشد، سستى و تنبلى و غفلت را كنار بگذارد، با مشكل زیان مالى مواجه نخواهد شد.
راجع به امور سیاسى هم اگر عامه مردم كه به قول امام، ولى نعمتان انقلاب هستند، نسبت به سرنوشت سیاسى خود در جامعه و مردم خویش، حساس و هوشیار نباشند، بلكه هر كدام در گوشه اى مشغول فعالیت هاى فردى خود شوند، و در صحنه هاى سرنوشت ساز سیاسى اسلامى، حضور فعال و میلیونى نداشته و از آن غفلت كنند، قطعاً ضرر خواهند كرد، چرا كه دشمنان نظام و اسلام و انقلاب، در كمین نشسته و منتظر فرصت هستند، تا از كوچك ترین روزنه و خلاء به وجود آمده، كمال استفاده و بهره بردارى نموده و مهره هاى مورد نظرشان را جایگزین عناصر اصیل و انقلابى كنند.

یكى از خطرناك ترین شیوه و روش دشمنان انقلاب اسلامى ایران، براى ضربه زدن این است كه: جامعه و مردم به خصوص جوانان را به امور پیش پا افتاده اى كه هیچ نفعى به حال شان ندارد، سرگرم و مشغول سازند. و از مسایل حساس و سرنوشت ساز، دور نگهداشته و آنان را در فضاى غفلت و بیگانگى قرار دهند.
...........................
اگر خواسته باشیم پیامدهاى منفى غفلت و فراموشى را در آیات قرآن كریم به صورت فهرستوار، ردیف كنیم، عمده ترین آنها موارد ذیل است:

1. غفلت و فراموشى، عزم و اراده را از كار مى اندازد[4] زیرا انسان اگر خدا را فراموش كرده و حساب و كتاب بعد از مرگ را از یاد ببرد و از سرنوشت نهایى خویش غافل شده و عهد و پیمانى كه با خدا دارد به دست فراموشى بسپارد، یقیناً تبدیل مى شود به موجودى بى خاصیت كه هم و غمش، خوردن و خوابیدن و عیاشى كردن است و بس و از چنین انسانى بعید است كه در جهت اصلاح خویش، قدمى بر داشته و عزم و اراده ى خود را تقویت كند.

2. باعث انكار معاد مى شود. قرآن كریم در یك جا مى فرماید: «براى ما مثالى زد و آفرینش خود را فراموش كرد و گفت: چه كسى این استخوان ها را زنده مى كند در حالى كه پوسیده است»[5] و در آیه ى دیگر مى فرماید: «آنها را از روز حسرت «روز رستاخیز كه براى همه مایه ى تأسف است» بترسان، روزى كه همه چیز پایان مى یابد در حالى كه آنها در غفلتند و ایمان نمى آورند»[6] همان گونه كه از محتواى دو آیه پیداست، غفلت و فراموشى، باعث انكار معاد و عدم ایمان مى شود و در نتیجه مایه ى تأسف و پشیمانى كه در آن مرحله هیچ گونه سودى به حال انسان ندارد.

3. غفلت و فراموشى، باعث نزول عذاب الهى در دنیا و سقوط در آتش جهنم در آخرت مى شود. لذا در یك جا مى خوانیم: «هنگامى كه تذكراتى را كه به آن ها داده شده، فراموش كردند «لحظه ى عذاب فرا رسید» نهى كنندگان از بدى شر رهایى بخشیدیم و كسانى كه ستم كردند، خاطر نافرمانیشان به عذاب شدیدى گرفتار ساختیم.»[7]
و در آیه ى دیگرى مى خوانیم: «[و به آن ها مى گویم] بچشید [عذاب جهنم را] به خاطر اینكه دیدار امروزتان را فراموش كردید ما نیز شما را فراموش كردیم و بچشید عذاب جاویدان را بخاطر اعمالى كه انجام مى دادید»[8] و در آیه ى دیگرى مطلب فوق تكرار شده است: «... كسانى كه از راه خدا گمراه شوند، عذاب شدیدى بخاطر فراموشى روز حساب دارند»[9]

4. غفلت و فراموشى، خود فراموشى را در پى دارد در چند آیه از قرآن كریم به این مطلب اشاره شده است، یعنى اگر انسان در زندگى دنیوى خویش، خود و خدا را فراموش كرده و مرگ و مردن را از یاد ببرد، خداوند نیز در روز رستاخیز به گونه اى افراد فراموش شده با او معامله خواهد كرد. لذا در آیه ى قرآن مى خوانیم: «به آن ها گفته مى شود: امروز شما را فراموش مى كنیم همان گونه كه شما دیدار امروزتان را فراموش كردید و جایگاه شما دوزخ است و هیچ یاورى ندارید.»[10] در آیه ى دیگرى مى خوانیم: «آن گونه كه آیات ما براى تو آمد آنها را فراموش كردى امروز نیز تو فراموش خواهى شد»[11] و در جاى دیگر مى فرماید: «و همچون كسانى نباشید كه خدا را فراموش كردند و نیز آنها را به «خودفراموشى» گرفتار كرد، آنها فاسقانند.»[12]
در احادیث و روایات معصومین هم آثار فراوانى براى غفلت و فراموشى ذكر شده است. مثلا: جهالت[13] ، فساد اعمال[14] ، فقدان بصیرت و بینایى[15] ، مرگ[16] و قساوت قلب[17] تعابیرى است كه پیامدهاى منفى غفلت را بیان مى كند.
خلاصه كلام این كه: غفلت از خود، خدا و آیات الهى، باعث مى شود زاویه ى دید انسان، نسبت به عالم هستى كوچك تر و كوتاه تر شود، همّ و غمش، به چهار دیوار تنگ زندگى دنیا و امور مادى آن، منحصر شده و دور زند. فرقى هم ندارد كه انسان به كلى منكر معاد و لقاء خداى متعال شده، قولا و عملا به زندگى دنیا راضى شود و یا این كه فعلا به زندگى دنیا راضى شده و در ظاهر قائل به معاد باشد. چرا كه در هر دو صورت، سقوط انسان حتمى خواهد بود، بنابراین نتیجه نهایى غفلت و اهمال كارى سقوط در عذاب و دخول در جهنّم و حسرت و پشیمانى انسان هاى غافل خواهد بود. حسرت و پشیمانى كه هیچ سودى به حال انسان نادم و پشیمان ندارد.

.............................
غافل از خویش مشو یك سرِ مو *** عمر آویخته از یك موى است
«پروین اعتصامى»
نظامى نیز مى گوید:
چو مى دانى كه باید رفت، از این هوشیار دل تر شو *** نباید برد چو مستان به غفلت زندگانى را
سعدى نیز در یك جا دارد:
غافل مباش ار عاقلى، دریاب اگر صاحبدلى *** شاید كه نتوان یافتن، دیگر چنین ایام را
و در جاى دیگر مى گوید:
سعدیا دى رفت، اما همچنان معلوم نیست *** در میان این و آن، فرصت شمار امروز را
و نیز از اوست كه:
سعدیا عمر عزیز است به غفلت مگذار *** وقت فرصت نشود فوت مگر نادان را
و بالاخره:
عمر چون سیل و عدم دریا و ما خار و خسیم *** در ركاب سیل، خار و خس به دریا مى رود
«صائب تبریزى»

http://maarefquran.org/index.php/page,viewArticle/LinkID,4073

یكی از بستگان نزدیگ امام ـ ـ سلام الله علیه ـ در این زمینه نقل می‎كند:
یك دفعه كه با ایشان در نجف بودیم، چشمشان ناراحت شده بود. دكتر بعد از معاینه چشمشان گفت: «شما باید چند روز قرآن نخوانید و به چشمتان استراحت بدهید».
امام خندیدند و گفتند:
دكتر! من چشمم را برای قرآن خواندن می‎خواهم. چه فایده‎ای دارد كه چشم داشته باشم و قرآن نخوانم؟ شما یك كاری بكنید كه من بتوانم قرآن بخوانم!
[4]
حضرت آیه الله توسّلی از نزدیكان حضرت امام (ره) در زمینه قرائت مداوم و روزانه قرآن به وسیله حضرت امام خمینی (ره) می‎گوید:
امام با همه اشتغالاتی كه داشتند، به انجام مستحبات، به ویژه خواندن قرآن، دعا و نماز اوّل وقت، اهمیت می‎دادند.
امام، هر روز سه تا پنج مرتبه قرآن می‎خواندند. در ماه مبارك رمضان، سه بار قرآن را ختم می‎كردند.
[5]

.........................
كمترین مقدار قرائت: در حدیثی كه از امام باقر ـ علیه السّلام ـ رسیده است استفاده می‎شود اگر مسلمان بخواهد از غافلان و بی‎خبران نباشد بایستی روزانه حداقل ده آیه از قرآن بخواند. امام پنجم ـ علیه السّلام ـ این مطلب را از رسول گرامی خدا ـ صلّی الله علیه و آله ـ نقل كرده است:
مَنْ قَرَأَ عَشَرَ آیاتٍ فی لَیْلَهٍ لَمْ یُكْتَبْ مِنَ الْغافِلینَ.
[6]
هر كس در هر شب ده آیه قرآن بخواند از جمله بی‎خبران و غافلین نوشته نخواهد شد.

.........................
اگر قاری قران از متفكران در معانی قرآن است... پس به روایتی عمل كند كه می‎فرماید: هر روز پنجاه آیه خوانده شود، زیرا از امام صادق ـ علیه السّلام ـ روایت است كه فرمود:
«اَلْقُرْآنُ عَهْدُ اللهِ اِلی خَلْقِهِ فَقَدْ یَنْبَغی لِلْمَرْءِ الْمُسْلِمِ اَنْ یَنْظُرَ فی عَهْدِهِ وَ اَنْ یَقْرَأَ مِنْهُ فی كُلِّ یَوْمٍ خَمْسینَ آیَهً».
[8]
قرآن پیمان خدا با مردم است. پس یقیناً برای شخص مسلمان سزاوار استكه با دقت در پیمان خویش بنگرد و از آن در هر روز پنجاه آیه بخواند.

..............................
از آیات قرآن كریم و احادیث استفاده می‎شود كه قرائت قرآن و ذكر خدا در همه اوقات خوب است. ولی در این وقتها و زمانها سفارش شده است:
صبحها بعد از نماز صبح، هنگام غروب، شب قبل از خواب، نیمه‎های شب و سحرگاهان.


http://www.andisheqom.com/Files/qurantalavat.php?idVeiw=4133&level=4&subid=4133
برچسب ها: غفلت ویرایش برچسب ها
دسته بندی ها
دسته بندی نشده

نظرات

^

ورود

ورود