مشاهده RSS Feed

مزمل

فنون تفسیری

به این مطلب امتیاز بدهید
منظور آیه ی یسئلونک عن الروح آیه 52 سورای شورا است الفاظ مشترک دو ﺁیه برای خردمندان یک نشانه است . یکی از فن های خوب برای تفسیر واقعی مقایسه الفاظ ﺁیات با یکدیگر است . این نشانه ها برای اتوالعلم راهی است که خدا برای رسیدن آنان (اتوالعلم)به مفهم ﺁیات در نظر گرفته است.
اتوالعلم باید در نظر داشته باشند که برای رسول علاوه بر این نشانه ها کمک های بیشتری می شود. به هر حال منظور آیه ی یسئلونک عن الروح ﺁیه 52سوره شورا است .
وَ يَسئَلُونَك عَنِ الرُّوح قُلِ الرُّوحُ مِنْ أَمْرِ رَبى وَ مَا أُوتِيتُم مِّنَ الْعِلْمِ إِلاقَلِيلاً(85) و(واى رسول ما) تورا از حقيقت روح پرسش مى كنند، جواب ده كه روح از سنخ امر پروردگار من است (وبدون واسطه جسمانيات بلكه به امر الهى به بدنها تعلق مى گيرد) وآنچه از علم به شما روزى شده بسيار اندك است (85)


وَ كَذَلِك أَوْحَيْنَا إِلَيْك رُوحاً مِّنْ أَمْرِنَا مَا كُنت تَدْرِى مَا الْكِتَب وَ لا الايمَنُ وَ لَكِن جَعَلْنَهُ نُوراً نهْدِى بِهِ مَن نَّشاءُ مِنْ عِبَادِنَا وَ إِنَّك لَتهْدِى إِلى صِرَطٍ مُّستَقِيمٍ(52) و آن چنان ما روحى از امر خود را به سويت وحى كرديم ، و گر نه تو نه مى دانستى كتاب چيست ، و نه مى توانستى ايمان چيست ، و ليكن ما آن را نورى كرديم تا به وسيله آن هر كه از بندگانمان را خواستيم هدايت كنيم ، و تو به يقين به سوى صراط مستقيم هدايت مى كنى (52).

همانطوری که در پست قبل نوشت ﺁیات قرﺁن ترکیبی از مفاهیم است که این ترکیبات با هم در ارتباط هستند از جمله همین ﺁیه عن الروح و ﺁیه ی 52 شوری گر چه منظور ﺁیه در درجه اول بیان حادثه ی وحی روح بر پیامبر است اما مفاهیم دیگری هم دارد که از یک جنس هستند .
مثلا اگر فردی مجموعه ای از میوه جات داشته باشد که در ﺁن مجموعه از همه ی مرکبات استفاده شده باشد این ترکیب متناسب است اما اگر در مجموعه این فرد علاوه بر مرکبات کمی هم ﺁرد نخود وکمی هم گردو باشد این ترکیب با هم ،هم سو نیستند و اگر در یک سبد فقط گردو باشد این سبد ساده است . اگر فقط انواع مرکبات باشد سبد ترکیبی همسو است.

قرﺁن ﺁیاتش ساده نیستند بلکه ترکیب ﺁیات متناسب و اجزاء قرﺁن یکدیگر را کامل می کنند علاوه بر این ترکیب ﺁیات به شکل فرمول ساده نیست بلکه علاوه بر ترکیب دارای چینش الفاظ و کلمات است به شکلی که مفهومی جدید از تشخیص ﺁیات بدست میﺁید

مثلا اگر بر روی یک میز انواع مرکبات گذاشته شده باشد و از ما خواسته شده باشد به ﺁنها دست نزنیم فردی که طراحی کرده است علاوه بر انواع مرکبات میوه ها را طوری چیده باشد که مفهومی را القا کند. کم دقت تنها توضیح می دهد چه مرکباتی وجود دارد چند تا پرتغال چند تا لیمو شیرین وجود دارد در حالی که فرد طراح جوری طراحی کرده است که جمله این مرکبات شهر بم است بدست میاد.
قرﺁن نیز طراحی خاصی دارد که به چشم نمیاد

از جمله ارتباط بین دو ﺁیه ی عن الروح و 52 شوری مهمترین منظورش وحی روح به تو است اما اجزای ﺁیات مفاهیم دیگری هم دارد و ﺁن این است که تمام رفتارهای انسان را توضیح می دهد.

باید یادمان باشد که ﺁیات مانند شبکه ای از پیوند است که اتصال این پیوندها علمی است یعنی این طور نیست که در جستجو بنویسیم ... صفحه ای باز شود که تبلیغات فروش ساعت و غیره باشد قرﺁن ﺁیاتش بهم پیوند خورده است و این پیوند 100در100 علمی ، درست و حق است. مفسر باید بدنبال یافتن علم موجود در ﺁیات باشد .

ﺁیه 52 شوری وعن الروح در وهله اول همان وحی روح به تو است وقتی تو (رسول)می گویی خدا با وحی روح مرا به پیغمبری منصوب کرد سوال می کنند روح چیست بگو روح روح از امر پروردگار من است یعنی خدا روحی را به تو وحی کرد .

اما می گوید به شما علم کمتری داده شده است این بخاطر تکذیب غیر علمی است زیرا در تصور مردم خدا اگر روح را ارسال کند فقط در خارج و با چشم قابل رویت است اما این ﺁیه روح را بر روح پیامبر وحی کرد .

علم بیشتر شناخت روح است روحی که در جسم همه وجود دارد اگر علم روح خود را بدانند مسلم است این حادثه وحی روح از امر خدا بر روح پیامبر قابل فهم است.

مانند بشری که در قالب یک خروس وارد می شود شکل خروس مانند روح بر روح است روح زیرین و روح رویی

آپدیت شده 1392/06/05 در 14:55 توسط مزمل

برچسب ها: فنون تفسیری ویرایش برچسب ها
دسته بندی ها
دسته بندی نشده

نظرات

^

ورود

ورود