مشاهده RSS Feed

فاطمه ایمانی

زن ذلیل! درست یا غلط!

به این مطلب امتیاز بدهید
حتما شما هم اين کلمه را زياد شنيديد. " زن ذليل "

چرا برخي آقايون به مردهايي که به همسرانشون احترام مي گذارند و کمکشون مي کنند نسبت "زن ذليل" مي دهند؟!

درسته که غالباً اين نسبت را به شوخي به همديگه مي دهند ولي چرا در اين مورد اين واژه به کار ميره؟! چرا مردي که براي زنش ارزش قائل ميشه و بهش بها ميده تو دسته ي " ز.ز " ها شمرده ميشه!

آقايون با هم قرار ميگذارند که جمعه اين هفته تشريف ببرند تفريح، يکي شون ميگه اجازه بديد اول با همسرم مشورت کنم ببينم رضايت ميده من باهاتون بيام يا نه! آخه شايد برنامه ديگه اي براي روز جمعه داشته باشه! و بقيه شروع ميکنند به مسخره کردن دوستشون که بابا تو ديگه چقد زن ذليلي! بي خيال زن و بچه بيا يه روز با هم خوش باشيم!

خيلي از آقايون کار کردن در منزل را براي خودشون ننگ مي دونند و به مردهايي که در کارهاي منزل به همسرشون کمک مي کنند نسبت هاي زشتي مي دهند و مسخره شون مي کنند و به اونها ميگن "زن ذليل".

جا داره روایتی در این باره نقل کنم:

روزي پيامبر اکرم صلي الله عليه و آله و سلّم به منزل حضرت علي عليه السلام آمدند، در حالي که آن حضرت عدس پاک مي کرد و حضرت فاطمه زهرا سلام الله عليها نيز در کنار ديگ غذا نشسته بود. رسول اکرم (ص) فرمود: بشنو اي ابا الحسن! آنچه مي گويم امر خداست که هر مردي به همسرش در کارهاي منزل کمک و ياري نمايد،خداوند به تعداد هر مويي که در بدن اوست، يک سال عبادت که روزهاي آن را روزه و شب هايش را عبادت نموده است، براي وي مي نويسد و پاداش صابراني چون يعقوب، داوود و عيسي عليهم السلام را به او مي دهد. اي علي! هر کس در خانه، مشغول خدمت به عيال شود و از ياري او مضايقه نکند، خداوند اسم او را در دفتر شهدا مي نويسد و در هر روز و شب ثواب هزار شهيد را براي او مي نويسد و به هر قدمي که بر مي دارد، اجر و پاداش حجّ و عمره را دارد و ثواب هزار جهاد و عيادت هزار مريض و هزار نماز جمعه و هزار تشييع جنازه و سير کردن هزار گرسنه و پوشاندن هزار برهنه و انفاق هزار اسب در راه خدا به او مي دهد.


کمک کردن به زن در خانه، بهتر از خواندن تورات، انجيل، زبور و قرآن است و از آزاد کردن هزار اسير و انفاق هزار شتر به مساکين بهتر است و چنين کسي پس از مرگ در بهشت خواهد بود.


منبع روايت: بحار الأنوار - ج 101 - ص 132 ؛ آثار الصادقين - ج 15 - ص 300

نظرات

^

ورود

ورود