مشاهده RSS Feed

واكاوي در شهادت شهدا .... مگر اصل شهادت به غير از براي حجاب بود ؟؟؟؟؟؟

چگونه سریال‌های تلویزیونی رابطه دختر و پسر را عادی می‌كنند/ به همین راحتی با هم دوست شوید!

به این مطلب امتیاز بدهید
نقل از سایت رجانیوز http://rajanews.com/PrintFriendly.asp?id=148084چگونه سریال‌های تلویزیونی رابطه دختر و پسر را عادی می‌كنند/ به همین راحتی با هم دوست شوید!

در این رابطه ها فرقی نمی‌كند شخصیت‌ها چه خصوصیاتی دارند و از چه جایگاه اجتماعی یا اعتقادی برخوردارند؛ نوع برخورد دختری كه اهل كیف قاپی است با پسرخاله‌اش چندان تفاوتی با رابطه دختری چادری و مومن با پسردایی خیرخواه‌اش ندارد. در سریال یلدا اگرچه دخترعمه و پسردایی مخفیانه ازدواج نمی‌كنند اما صحبت كردن آنها با یكدیگر و شوخی و خنده و نگاه‌هایشان به هم فرقی با دختر و پسر سریال زمانه ندارد.
گروه فرهنگی: عادی سازی روابط دختر و پسر از نگرانی ها و آفت های جدی برخی برنامه های این روزهای رسانه ملی است. به گزارش رجانیوز، همین چند وقت پیش بود كه در یك آگهی بازرگانی كه مربوط به شیشه پاك كن ضد بخار بود رسماً دوستی دختر و پسر به خردسالان آموزش داده می‌شد. دختر و پسری خردسال پشت دو پنجره بودند و می‌خواستند برای هم پیام بفرستند. یك نفرشان روی بخارهای پنجره خود منظورش را رسم می‌كرد اما دیگری كه حتما مادرش از شیشه پاك كن ضد بخار استفاده كرده بود نمی‌توانست از این روش استفاده كند.
به گزارش رجانیوز، البته این تبلیغ سریع متوقف شد اما نشان داد به همین راحتی می‌توان با تبلیغ یك شیشه پاك كن، آموزش داد كه حتی در برف و كولاك هم می‌توان از خانه خارج نشد اما ارتباط با دختر یا پسر همسایه را هم از دست نداد! اگر از این منظر به برخی سریال‌های همین چند ماه اخیر و در حال پخش نگاه كنیم، همین عادی سازی روابط دختر و پسر را در آنها می‌بینیم. عادی سازی چیزی فراتر از نشان دادن یك ناهنجاری اجتماعی است. می‌توان برخی ناهنجاری‌ها یا بعضی گناهان را نشان داد(می‌توان؟!) و آنها را به نقد كشید و یا حتی با نمایش سرانجام آنها مخاطب را آگاه ساخت. اگرچه این امر در مرحله اجرا نیازمند توجه به ظرافت‌ها مختلفی است اما حداقل در مقام نظر و روی كاغذ امكان‌پذیر است. اما وقتی حرف از عادی سازی یك موضوع می‌زنیم یعنی اینكه آن موضوع جزئی جاری در فضای قصه باشد، حال اینكه قصه چیست چندان فرقی نمی‌كند. مثلاً داشتن مبل اگرچه الان تا حدودی معمول است اما سالها پیش كه یك امر تجملی حساب می‌شد هم جزئی از همه سریال‌های تلویزیونی بود. یعنی چه داستان درباره یك كارمند ساده بود و چه درباره یك جراح متخصص، مبله بودن منزل چیزی طبیعی بود. اگرچه جنس مبلمان تغییر می‌كرد اما در اصل روی مبل نشستن خدشه‌ای وارد نمی‌شد. استفاده از شال برای بانوان یا تراشیدن ریش توسط مجری‌های سیما نیز نمونه‌های دیگری هستند كه می‌توان بعنوان مثال برای چگونگی عادی‌سازی در سیما به آنها اشاره كرد. بنابراین وقتی یك موضوع(گیرم ناخواسته) به اصل ثابت همه سریال‌ها تبدیل می‌شود، دیگر نوع نگاه نویسنده و كارگردان به آن چندان اهمیت پیدا نمی‌كند. ارتباط راحت و دور از حیا و عفت دختر و پسر در سریال‌های تلویزیونی یكی از این موارد است به گونه‌ای كه گویی جزئی از سبك زندگی مردم ایران است و آنها با هر اعتقادی و در هر جایگاهی كه باشند در برخورد با نامحرم خیلی راحت و باز هستند.
«دختران حوا»، «میلیاردر»، «زمانه» و «یلدا» چهار سریالی هستند كه یا در حال پخش‌اند و یا اینكه مدت زمان زیادی از پخششان نمی‌گذرد. این چهار سریال با تفاوت‌های فراوانی كه در سبك، ژانر، محتوا و كیفیت دارند اما در نوع نشان دادن رابطه دختر و پسر با یكدیگر مشتركند. درواقع همین اشتراك است كه باعث می‌شود از عادی سازی حرف بزنیم.
در دختران حوا، دختر بزهكار و پسرخاله‌اش؛ در میلیاردر، رابطه یكی از پسران رییس شركت با خانم جوانی كه شوهرش را از دست داده؛ در زمانه، رابطه دختر و پسر نقش اصلی داستان؛ و در یلدا رابطه دخترعمه و پسردایی را در نظر بگیرید.
در این رابطه ها فرقی نمی‌كند شخصیت‌ها چه خصوصیاتی دارند و از چه جایگاه اجتماعی یا اعتقادی برخوردارند؛ نوع برخورد دختری كه اهل كیف قاپی است با پسرخاله‌اش چندان تفاوتی با رابطه دختری چادری و مومن با پسردایی خیرخواه‌اش ندارد. در سریال یلدا اگرچه دخترعمه و پسردایی مخفیانه ازدواج نمی‌كنند اما صحبت كردن آنها با یكدیگر و شوخی و خنده و نگاه‌هایشان به هم فرقی با دختر و پسر سریال زمانه ندارد.
حالا اگر پای سریال مسئله دار «راستش را بگو» را هم به ماجرا باز كنیم كه دیگر نور علی نور است. در آن سریال دو دختر چادری وجود دارند كه یكی در اعتقاداتش صادق است و حتی به شهادت(!) می‌رسد و دیگری كلّاش و منفعت طلب است. اما هر دوی اینها در تعامل با پسرها مانند هم برخورد می‌كنند.
اینجاست كه فارغ از قصه و سوگیری فیلمنامه باید از عادی‌بودن بی‌حیایی در روابط دختر و پسر، و محرم و نامحرم در سریال‌ها انتقاد كرد. گویی این نوع رابطه و تعامل جزئی عادی و همگانی است، همانطور كه مثلاً همه شخصیت‌ها در برخورد با یكدیگر سلام می‌دهند و این موضوع اصلا ربطی به نسبت آنها با هم، اعتقاد و جایگاه اجتماعی‌شان ندارد. حتما خواننده گرامی فارغ از اینكه موافق نظر نگارنده باشد یا نه، متوجه منظور او شده است و توضیح بیش از این نیاز نیست. اما در پایان بد نیست بخشی از فرمایشات مقام معظم رهبری در دیدار با مدیران صدا و سیما در سال 81 آورده شود.
«مسألة ارتباط زن و مرد هم مسألة مهمّى است. بین زن و مرد یک حجاب گذاشته شده است: با هم حرف مى‌زنند، معامله مى‌کنند، دعوا مى‌کنند، دوستى مى‌کنند؛ اما با یک حجاب و حفاظ. این در اسلام هست و بایستى رعایت شود. ارتباط زن و مرد را در این مکالمات و محاورات بایستى رعایت کرد. گاهى ارتباط زن و مرد در بعضى از صحنه‌ها طورى نزدیک و خودمانى است که آدمى که پاى تلویزیون نشسته واقعاً خجالت مى‌کشد؛ ما که پیرمردیم، درعین‌حال خجالت مى‌کشیم! هر چه بتوانید، اینها را مراعات کنید. ظاهرسازى هم لازم نیست.» تازه شاید منظور حضرت آقا در این بیان، شخصیت‌هایی باشند كه لااقل در داستان با یكدیگر محرم‌اند؛ حال دیگر ببینید نظر ایشان درباره رابطه زن و مرد نامحرمی كه در داستان هم نامحرم هستند چگونه خواهد بود
برچسب ها: هیچ یک ویرایش برچسب ها
دسته بندی ها
حجاب و عفاف

نظرات

^

ورود

ورود