مشاهده RSS Feed

yanoor

دوازده فروردین:روزی باشکوه و خجسته

به این مطلب امتیاز بدهید
دوازده فروردین:روزی باشکوه و خجسته

(به مناسبت فرا رسیدن سالروز استقرار جمهوری اسلامی ایران)

چرا یوم اللّه؟

در قرآن کریم می خوانیم: «و ذکّرهم بایّام اللّه انّ فی ذلک لآیاتٍ لکلّ صبّارٍ شکور؛(1) یعنی: و روزهای خدا را به یادشان آور. و در این برای هر شکیبا و شکرگزار عبرت هایی است. با توجّه به این که همه ایام و موجودات از آن خداست، منظور از ایام اللّه در این آیه، وقایعی است که در برهه ای خاص روی داده و امر حق تعالی را آشکار ساخته است که در دیگر ایام چنین ظهوری رخ نداده است و امکان دارد در ایّام مذکور رحمت الهی چنان قوی و قابل توجه بوده که در دیگر ایّام روشن نبوده است، همچنین گاهی در مقاطع زمانی مزبور قهر و قدرت الهی که تجلّی عزّت پروردگار است حضور خود را نشان می دهد.(2) چنانچه در روایتی به نقل از رسول اکرم(ص) آمده است: ایام اللّه نعمائه و بلائه ببلائه؛(3) روزهای نعمت های خداوند و نیز زمان آزمایش های او توسط بلاها، ایام اللّه است در هر حال یادآوری روزهای بزرگ اعم از ایام پیروزی، نصرت و غلبه بر دشمنان یا روزهای دشوار و طاقت فرسای مبارزه، نقش مؤثّری در بیداری و هشیاری امّت ها و انسان ها دارد و با الهام از همین پیام آسمانی است که خاطره روزهای بزرگی را که در تاریخ اسلام مشخص گردیده همواره گرامی می داریم و هر سال برای تجدید این خاطرات روزهای معینی را اختصاص می دهیم و درس های آموزنده ای از آن فرا می گیریم.

..............................

ایام اللّه پیمانه های تکوین و تشریع هستی اند که در عالم امر و خلق و در لامکان و لازمان پس از فرمان «کُن»، «فیکون» شدند و بار وجود را از واجب الوجود دریافته و
لحظه های سرنوشت انسان را پرداخته و تجلّی گاه الطاف خفیّه و جلیّه الهیّه گردیدند. از خلقت آدم تا رسالت خاتم و از امامت علی(ع) تا ولادت حضرت مهدی (عج) و از غیبت کبری تا ظهور آن ذخیره الهی و نیز از قیام 15 خرداد 1342 تا پیروزی انقلاب اسلامی همه از ایام اللّه است.(6)
ایام اللّه یعنی لحظه های ظهور حق و افول باطل، در پگاه سرخ عاشورا نیز ایام اللّه آشکار گشت همانگونه که 22 بهمن 1357 و 12 فروردین 1358 هـ.ش از چنین ایامی حکایت دارند.
امام خمینی می فرماید: «...تذکّر به ایّام اللّه که خداوند متعال به آن امر فرموده است، انسان ساز است، قضایایی که در ایّام اللّه رخ داده است برای تاریخ و انسان ها در طول تاریخ آموزنده و بیدار کننده است. حوادث بزرگ تاریخ که قرآن مجید هم از بعضی از آن ها یاد کرده است، سرمشقی پر برکت برای ساختن جامعه و اشخاص و جامعه عصر ما که عصر انقلاب است و در کشور ایران که کشور انقلاب و شاهد بسیاری از حوادث بزرگ است که باید آنها را ایّام اللّه محسوب کنیم و به ذکر آنها و تذکر آن ایّام بپردازیم که برای ملّت قهرمان و مجاهدان سلحشور درس انقلاب است...»(7)
................................
http://www.hawzah.net/fa/magazine/magart/89/4960/42796


نظرات

^

ورود

ورود