صفحه 4 از 4 نخست ... 234
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: چرا عربی ؟

نوشته
    146
    مورد تشکر
    337 پست
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

یکی از سه سرچشمه قوی ایمان خدمت به میهن است
    حضرت محمد

اگر گفتن کلمه اس ام اس ایراد داره چرا گفتن کلمه تقبل الله ایراد نداشته باشه؟
    در حالی که زبان اصلی سرزمین ما فارسی است نه عربی

والسلام

نوشته
    964
    مورد تشکر
    1,608 پست
    حضور
    1 ساعت 31 دقیقه
    دریافت
    3
    آپلود
    0
    گالری
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط iranproud نمایش پست
    سلام به همه دوستان

من هم تقریبا با استفاده از کلمات فراوون عربی در صحبت های روزمره فارسی مشکل دارم و مخالفم با چنین نوع صحبت کردنی.

نمیتونم ارتباطش رو هم درک کنم که اگر ما فارسی صحبت کنیم و از اصطلاحات فارسی استفاده کنیم چه منافاتی با مسلمان بودن ما داره؟!

یک سوال :
    فرض کنین که مثلا از ما میپرسند حال شما چطوره؟!
    اگر بگیم متشکرم ، سپاسگذارم این یعنی که ما درجه مسلمونی ما کمه؟ یا اینکه بی توفیق بودیم از صحبت به زبان قرآن؟ و یا نباید از پاسخمون لذت ببریم؟ و در مقابل اگر بگیم شکرا مزیداااااا یعنی که باید افتخار کنیم و خوشحال بشیم و به به ! عربی صحبت کردیم به زبان قرآن؟!!

این گفته قبول که ما برای شناخت بهتر باید باید به یک زبان آشنا بشیم..
    مثلا فرض کنید یک شخص انگلیسی بخواد دیوان حافظ رو بخونه مسلما برای اینکه برخی اصطلاحاتش رو متوجه بشه هر چه فارسی بیشتر بدونه براش آسانتر هست و شیرینی و زیبایی شعر حافظ رو بهتر درک میکنه
    این که برای شناخت و درک بهتر مفاهیم قرآن بهتره که به زبان عربی آشنا بشیم؛ درست ، اما این میشه دلیلی که ما زبان فارسی رو بگذاریم کنار و از گویش به زبان عربی لذت ببریم؟

واقعا اینطوره؟
    سلام علیکم
    خواهرجان بین این همه پست ، اومدین گیر دادین به پست ما میخواین حرفتونو بزنین؟مظلومتر از ما پیدانکردین؟(حسابهامون باشه برای بعد ،میرسیم خدمتتون ان شاءالله !)
    حالا چرا نقل قول کامل نکردین؟من اتفاقا نظر اصلیم تو قسمتی بود که از نقل قول حذفش کردین.

بله فرمایش شما کاملا صحیحه ، فرمایش استارتر محترم تاپیک هم صحیحه ، زبان ملی ما جزء تاریخ ماست ، ما با استعمال لغات زبانهای دیگه شاید علی رغم میل باطنیمون به تاریخ کشورمون لطمه بزنیم اما جناب سرامیک فرمودند چرا عربی؟چرا فکر می کنیم هر اندازه متشرع تر می شویم ، باید عرب تر هم بشویم ؟ (ضمن اینکه لحن صحبت نقل قولشون هم بنظر من کنایه ای بود به طلاب و روحانیون ،البته ناگفته نماند اینجوری هم که ایشون نوشته بودن انصافا من یکی چنین طرز صحبتی (با این شدت) تابحال ندیدم فکرمیکنم یه مقدار زیاد اغراق کردند)
    من هم تو پستم خواستم جواب بدم که چرا بعضی از لغات عربی استفاده میکنند و منظورم از جوابم هم این نبود که استعمال لغات بیگانه در زبان محاوره خوبه اگر دقت کرده باشین گفتم:

این آسیب برای هرمبحثی هست که هرکسی تامقداری تخصص دراون مبحث پیدامیکنه ادبیاتش میشه ادبیات تخصصش مثل اینکه اونایی که بازبان انگلیسی سروکاردارن کلمات انگلیسی خیلی درمحاوراتشون استفاده میکنن...

بنابر این فکرمیکنم این اشکال هم خیلی به افرادی که با زبان عربی سر و کار دارند بخصوص روحانیون نباید واردبشه که اینطوری میخوان مسلمونیشون رو بیشترنشون بدند یا به فرموده ی جناب سرامیک فکرمیکنند اینطوری متشرع ترند نخیر ابدا چنین صحبتهایی نیست.

اما بهرحال باید سعی کرد با این آسیب مقابله کرد و در زبان محاوره و در متن جامعه از کلمات غیر فارسی(شامل کلمات عربی و البته انگلیسی و اصطلاحات کامپیوتری و...) استفاده نکرد.
    ویرایش توسط .:تسنیم:. : ۱۳۸۸/۱۲/۱۵ در ساعت ۱۸:۳۳

نوشته
    1,856
    مورد تشکر
    2,966 پست
    حضور
    2 روز 19 ساعت 15 دقیقه
    دریافت
    2
    آپلود
    0
    گالری
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط توحيد صمدي نمایش پست
    در برخي از روايات آمده است:
    1. اهل بهشت به زبان عربي سخن مي‌گويند[1] و حوريان بهشتي نيز به عربي سخن مي گويند.[2]
    2. از حضرت رسول اكرم (ص) نقل شده است: « من عرب را به خاطر سه چیز دوست می دارم: اول این كه خودم عرب هستم، دوم این كه قرآن عربی است و سوم این كه زبان اهل بهشت عربی است[3].»
    3. از حضرت صادق از پدر بزرگوارش عليهما السّلام‏ روایت شده است: «خداوند با هيچ پيامبری سخن نگفت مگر با زبان عربي»[4].
    4. زبان عربي زبان خداي متعال است[5] و خدا آن را بر ساير زبان‌ها برتري داده است[6].
    [5] «تعلموا العربيه فإنها كلام الله الذي يكلم به خلقه» مجلسي بحارالانوار،
    زبان عربی را بیاموزانید!زیرا، آن زبانی است که خداوند با آن با خلقش سخن گفته است.

1] مجلسي، بحار الانوار، ج11، ص 56؛ ج 8، ص218 و 286 و ج10 ص81.
    [2] همان، ج 8، ص134.
    [3] طبرسی، امین الدین، تفسیر مجمع البیان، ج 2، ص 206، بیروت، داراالاحیاء التراث العربی.
    [4] «ما أنزل الله تبارك و تعالي كتاباً و لا وحياً إلا بالعربيه؛ فكان يقع في مسامع ألانبيا بألسنه قومهم و كان يقع في مسامع نبينا (ص) بالعربيه» (مجلسي بحارالانوار، ج 16، ص 134، و ج 18، ص 263).
    با عرض سلام
    من برایم سوال پیش امده که اگر چنین باشد ایا خداوند عادل است که زبان من را عربی قرار نداده یا قصد ظلم به ما داشته که زبان دیگری حرف میزنیم چون من نمیتوانم زبان دیگری را یاد بگیرم در بهشت نمیتوانم با رسول الله صحبت کنم یا در بهشت مانند انسان که لال است میشوم خداوندا این ظلم در حق من روانیست که استعداد یاد گیری ندارم خدایا خودت کمکم کن

چرا عربی ؟

ویرایش توسط بیطرف منصف : ۱۳۸۸/۱۲/۱۶ در ساعت ۰۵:۴۵
    خداوندا چنانم کن که خواهی/ نجاتم ده از این بندو تباهی
    ببین بزمی که افتاده به چاهی/ ندارد غیر تو امید و راهی
    رهرو عشقم عبادت را ز طاعت میکنم
    ترک دنیا میکنم بر خلق خدمت میکنم
    بهترین پارسایی پنهان داشتن پارسایی است

يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آَمَنُوا لِمَ تَقُولُونَ مَا لَا تَفْعَلُونَ
    اى كسانى كه ايمان آورده‏ايد چرا چيزى مى‏گوييد كه انجام نمى‏دهيد

التماس دعا بزمئ

نوشته
    121
    مورد تشکر
    170 پست
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    4
    آپلود
    0
    گالری
    0

سلام

خدمت به سرزمین برای خدمت به سرزمین ؟

یعنی خدمت به سر زمین کنیم تا فقط این کار را کرده باشیم ؟ یعنی این کار بالاصاله خوبه ؟

و یا نه ! بلکه خدمت به سرزمین بکن تا این خدمت به اهالی آن سرزمین برسه ؟

آقای با من از خدا بگو !

خدا با مردم هیچ سرزمینی فامیل نیست واهل هیچ کشوری هم نیست .

پس اگر یک کار برای این سرزمین خوب است برای دین داران آن سرزمین است که خوب می شود . و الا پیامبر ناسیونالیست نبوده و عقاید نژاد پرستی نداشته .

اس ام اس هم ( جدای اینکه زبان بهائم هست ) زبان کسانی هست که چندین قرن دین داران این سرزمین را به عقب راندند . با غارت ، با گمراه کردن ، با عقب نگه داشتن ، با بی خبر نگه داشتن .

بحث سیاسی نمی خواهم بکنم ولی ناگزیر از گفتن این حقایق هستیم .

ا

نوشته
    1,145
    مورد تشکر
    3,152 پست
    حضور
    4 روز 16 ساعت 15 دقیقه
    دریافت
    32
    آپلود
    0
    گالری
    18

نقل قول نوشته اصلی توسط بیطرف منصف نمایش پست
    با عرض سلام
    من برایم سوال پیش امده که اگر چنین باشد ایا خداوند عادل است که زبان من را عربی قرار نداده یا قصد ظلم به ما داشته که زبان دیگری حرف میزنیم چون من نمیتوانم زبان دیگری را یاد بگیرم در بهشت نمیتوانم با رسول الله صحبت کنم یا در بهشت مانند انسان که لال است میشوم خداوندا این ظلم در حق من روانیست که استعداد یاد گیری ندارم خدایا خودت کمکم کن
    بسم الله
    علیک سلام و رحمه الله
    در پاسخ چند آیه قران جهت یاد آوری خدمت شما دوست بزرگوار عرض می کنم.
    1- (إِنَّ اللّهَ لاَ يَظْلِمُ النَّاسَ شَيْئًا)...(خدا به هيچ وجه به مردم ستم نمى‏كند)یونس44
    2- قبل این دنیا خداوند با همه ما سخن گفته آنجا که فرمود: وَإِذْ أَخَذَ رَبُّكَ مِن بَنِي آدَمَ مِن ظُهُورِهِمْ ذُرِّيَّتَهُمْ وَأَشْهَدَهُمْ عَلَى أَنفُسِهِمْ أَلَسْتُ بِرَبِّكُمْ قَالُواْ بَلَى شَهِدْنَا أَن تَقُولُواْ يَوْمَ الْقِيَامَةِ إِنَّا كُنَّا عَنْ هَذَا غَافِلِينَ (و هنگامى را كه پروردگارت از پشت فرزندان آدم ذريه آنان را برگرفت و ايشان را بر خودشان گواه ساخت كه آيا پروردگار شما نيستم گفتند چرا گواهى داديم تا مبادا روز قيامت بگوييد ما از اين [امر] غافل بوديم) اعراف 172
    3- چطور قطره آب بی مقدار و ناچیز خوانا و نویسا و دانا شده؟ (أَوَلَمْ يَرَ الْإِنسَانُ أَنَّا خَلَقْنَاهُ مِن نُّطْفَةٍ).(مگر آدمى ندانسته است كه ما او را از نطفه‏اى آفريده‏ايم) یس 77
    4- مگر نه این است که خداوند در قیامت نه زبان ما را بلکه اعضا و جوارح ما را به حرف می آورد؟ (الْيَوْمَ نَخْتِمُ عَلَى أَفْوَاهِهِمْ وَتُكَلِّمُنَا أَيْدِيهِمْ وَتَشْهَدُ أَرْجُلُهُمْ بِمَا كَانُوا يَكْسِبُونَ)..(امروز بر دهانهاى آنان مهر مى‏نهيم و دستهايشان با ما سخن مى‏گويند و پاهايشان بدانچه فراهم مى‏ساختند گواهى مى‏دهند) یس 65
    5- وَهُوَ عَلَى كُلِّ شَيْءٍ قَدِيرٌ..(او بر هر چيزى تواناست) هود4
    نتیجه: خداوندی که انسان را از هیچ آفرید و قطره ای آب گندیده و ناتوان را نیرو تکلم داد و قبل دنیا، و در این دنیا نیز با او صحبت کرد بعد آن حتی پوست و گوشت او را هم به زبان می آورد، آیا قادر نیست به زبان مشترکی که رسول صادقش آن را عربی معرفی کرده است، تعلیم دهد؟

اللهم ارزقنا حلاوت ذکرک و لقائک و الحضور عندک
    بمعرفة حججک سیما معرفة حجتک حجة ابن الحسن صلواتک علیه وعلی آبائه
    و معرفة اولیائک سیما معرفة ولیک نجم الدّین

حسن حسن زاده آملی

نوشته
    1,856
    مورد تشکر
    2,966 پست
    حضور
    2 روز 19 ساعت 15 دقیقه
    دریافت
    2
    آپلود
    0
    گالری
    0

بسم الله

منم زبان محبوب و معشوقم که خدا و رسولش امام زمان علیه السلام هست را دوست دارم حتی بیش از زبان مادریم.
    پس من زبان عربی را دوست دارم.
    !
    شما این را فرمودید و بعد این تایپ را زدید

چرا عربی ؟ نقل چرا عربی ؟
    چرا عربی ؟ چرا عربی ؟ نوشته اصلی توسط : توحيد صمدي چرا عربی ؟
    چرا عربی ؟

در برخي از روايات آمده است:
    1. اهل بهشت به زبان عربي سخن مي‌گويند[1] و حوريان بهشتي نيز به عربي سخن مي گويند.[2]
    2. از حضرت رسول اكرم (ص) نقل شده است: « من عرب را به خاطر سه چیز دوست می دارم: اول این كه خودم عرب هستم، دوم این كه قرآن عربی است و سوم این كه زبان اهل بهشت عربی است[3].»
    3. از حضرت صادق از پدر بزرگوارش عليهما السّلام‏ روایت شده است: «خداوند با هيچ پيامبری سخن نگفت مگر با زبان عربي»[4].
    4. زبان عربي زبان خداي متعال است[5] و خدا آن را بر ساير زبان‌ها برتري داده است[6].
    [5] «تعلموا العربيه فإنها كلام الله الذي يكلم به خلقه» مجلسي بحارالانوار،
    زبان عربی را بیاموزانید!زیرا، آن زبانی است که خداوند با آن با خلقش سخن گفته است.

1] مجلسي، بحار الانوار، ج11، ص 56؛ ج 8، ص218 و 286 و ج10 ص81.
    [2] همان، ج 8، ص134.
    [3] طبرسی، امین الدین، تفسیر مجمع البیان، ج 2، ص 206، بیروت، داراالاحیاء التراث العربی.
    [4] «ما أنزل الله تبارك و تعالي كتاباً و لا وحياً إلا بالعربيه؛ فكان يقع في مسامع ألانبيا بألسنه قومهم و كان يقع في مسامع نبينا (ص) بالعربيه» (مجلسي بحارالانوار، ج 16، ص 134، و ج 18، ص 263).
    چرا عربی ؟
    من کمان کردم که خداو اقا امام زمان و رسول الله فقط عربی میدانند و ان وقت بود که نکران شدم ودلم کرفت حالا که در این تایپ جدیدتان فرمودید که انها وخداوند تمام زبانها را میفهمند خیالم راحت شد خدا خیرتان بدهد که مرا از نگرانی خارج کردید

چرا عربی ؟ نقل چرا عربی ؟
    چرا عربی ؟ چرا عربی ؟ نوشته اصلی توسط : توحيد صمدي چرا عربی ؟
    چرا عربی ؟

بسم الله
    علیک سلام و رحمه الله
    در پاسخ چند آیه قران جهت یاد آوری خدمت شما دوست بزرگوار عرض می کنم.
    1- (إِنَّ اللّهَ لاَ يَظْلِمُ النَّاسَ شَيْئًا)...(خدا به هيچ وجه به مردم ستم نمى‏كند)یونس44
    2- قبل این دنیا خداوند با همه ما سخن گفته آنجا که فرمود: وَإِذْ أَخَذَ رَبُّكَ مِن بَنِي آدَمَ مِن ظُهُورِهِمْ ذُرِّيَّتَهُمْ وَأَشْهَدَهُمْ عَلَى أَنفُسِهِمْ أَلَسْتُ بِرَبِّكُمْ قَالُواْ بَلَى شَهِدْنَا أَن تَقُولُواْ يَوْمَ الْقِيَامَةِ إِنَّا كُنَّا عَنْ هَذَا غَافِلِينَ (و هنگامى را كه پروردگارت از پشت فرزندان آدم ذريه آنان را برگرفت و ايشان را بر خودشان گواه ساخت كه آيا پروردگار شما نيستم گفتند چرا گواهى داديم تا مبادا روز قيامت بگوييد ما از اين [امر] غافل بوديم) اعراف 172
    3- چطور قطره آب بی مقدار و ناچیز خوانا و نویسا و دانا شده؟ (أَوَلَمْ يَرَ الْإِنسَانُ أَنَّا خَلَقْنَاهُ مِن نُّطْفَةٍ).(مگر آدمى ندانسته است كه ما او را از نطفه‏اى آفريده‏ايم) یس 77
    4- مگر نه این است که خداوند در قیامت نه زبان ما را بلکه اعضا و جوارح ما را به حرف می آورد؟ (الْيَوْمَ نَخْتِمُ عَلَى أَفْوَاهِهِمْ وَتُكَلِّمُنَا أَيْدِيهِمْ وَتَشْهَدُ أَرْجُلُهُمْ بِمَا كَانُوا يَكْسِبُونَ)..(امروز بر دهانهاى آنان مهر مى‏نهيم و دستهايشان با ما سخن مى‏گويند و پاهايشان بدانچه فراهم مى‏ساختند گواهى مى‏دهند) یس 65
    5- وَهُوَ عَلَى كُلِّ شَيْءٍ قَدِيرٌ..(او بر هر چيزى تواناست) هود4
    نتیجه: خداوندی که انسان را از هیچ آفرید و قطره ای آب گندیده و ناتوان را نیرو تکلم داد و قبل دنیا، و در این دنیا نیز با او صحبت کرد بعد آن حتی پوست و گوشت او را هم به زبان می آورد، آیا قادر نیست به زبان مشترکی که رسول صادقش آن را عربی معرفی کرده است، تعلیم دهد؟

چرا عربی ؟
    چرا عربی ؟

من در جای خواندم که رسول خدا فرموده من از عربم ولی عرب از من نیست ایا این حرف صحت دارد

ویرایش توسط بیطرف منصف : ۱۳۸۸/۱۲/۱۶ در ساعت ۱۶:۰۹

التماس دعا بزمئ

نوشته
    1,856
    مورد تشکر
    2,966 پست
    حضور
    2 روز 19 ساعت 15 دقیقه
    دریافت
    2
    آپلود
    0
    گالری
    0

بسم الله
    هر کس دوست دارد به رنگ معشوق و محبوبش در بیاد.و آنچه برای محبوبش محبوب است برایش محبوب است.
    منم زبان محبوب و معشوقم که خدا و رسولش امام زمان علیه السلام هست را دوست دارم حتی بیش از زبان مادریم.
    پس من زبان عربی را دوست دارم.
    چه زبان کاملی باشد چه نباشد.چه من ایرانی باشم چه غیر ایرانی.چه ....

نه تنها زبان بلکه همه آداب و رسوب و غیره عرب را دوست دارم.چون محبوب من عرب است!
    ان خدا, و ان رسولش خوب دانند حرف من///////چون که در دل حرف باشد دل بود در این بدن

تو نگو چیزی ز عشقت رب خودش واقف بود//////در زبان عشقی نباشد بشنو از من این سخن

رنگ معبودم نباشد در زبان و در نزاد///////// رنگ معبود رنگ ایمان است همان عطر ختن
    ویرایش توسط بیطرف منصف : ۱۳۸۸/۱۲/۱۶ در ساعت ۱۶:۳۰

التماس دعا بزمئ

نوشته
    964
    مورد تشکر
    1,608 پست
    حضور
    1 ساعت 31 دقیقه
    دریافت
    3
    آپلود
    0
    گالری
    0

شهید دکتر مطهری (ره):

زبان اسلام را زنده نگه دارید. زبان عربی زبان یک قوم نیست، زبان اسلام است. زبان عربی زبان عرب نیست، زبان اسلام است.
    اگر قرآن نبود، اصلا این زبان در دنیا وجود نداشت. از اهم وظایف ما این است که این زبان را حفظ کنیم. هر فرهنگی، هر تمدنی اگر بخواهد زنده بماند، باید زبانش زنده بماند، اگر زبانش مرد خودش مرده است.

این مبارزه علنی را که با زبان عربی می بینید، باید بیدار بشوید، باید بفهمید، باید شعور داشته باشید، عقل داشته باشید، و الله این، مبارزه با اسلام است. با حروف الفبا که کسی مبارزه ندارد. به خدا قسم ما در مقابل زبان عربی وظیفه داریم که این زبان اسلام را حفظ کنیم، نگهداری کنیم.

چه کسی جلوی شما را گرفته است؟ کلاسهایی تشکیل بدهید و از کسانی که زبان عربی را می دانند دعوت کنید، خودتان، همسرتان، فرزندانتان این زبان را یاد بگیرید. اگر یاد بگیرید نه تنها ضرر نکرده اید، خیلی هم سود برده اید چون یکی از زبانهای زنده دنیاست. اینهمه انگلیسی زبان ها زبانشان را تبلیغ کردند و آن را آنچنان به ما تحمیل کردند که تا اندرون خانه های ما نفوذ کرده است، برای چه؟ دلشان به حال ما سوخته بود؟ برای اینکه عادتشان را به ما تحمیل کنند، افکارشان را به ما تحمیل کنند، تمدن خودشان را به ما تحمیل کنند، روح خودشان را بر روح ما تحمیل کنند، برای اینکه روح ما را خرد کنند. چقدر ما مسلمانها غافل بودیم و هستیم! نه تنها ما ایرانیها، به هر جای دنیای اسلام که انسان قدم می گذارد، می بیند قرنها در خواب بوده اند. خوشبختانه کم کم مسلمانان در حال بیداری هستند. چقدر انسان باید متاسف و متاثر باشد که دو نفر مسلمان از دو کشور مختلف وقتی یکدیگر را در مکه یا مدینه ملاقات می کنند، زبان یکدیگر را نمی فهمند، باید با زبان انگلیسی تفاهم کنند. اینها نقشه های سیصد چهار صد ساله است. آیا هنوز وقت آن نرسیده که ما اندکی در مقابل این نقشه ها بیدار شویم؟! کنتم خیر امة اخرجت للناس تامرون بالمعروف و تنهون عن المنکر(13).

حماسه حسینی ،ج1، ص238

صفحه 4 از 4 نخست ... 234

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری