جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: آیا بی تربیتی جن هر فرد به او هم آسیب اجتماعی میرساند!؟

نوشته
    1,985
    مورد تشکر
    3,058 پست
    حضور
    71 روز 23 ساعت 14 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    0

آیا بی تربیتی جن هر فرد به او هم آسیب اجتماعی میرساند!؟

سلام
    اگر به ازای هر فردی حداقل جنی خلق شده باشد و‌جن در مرتبه پائینتر باشد یا بالعکس آسیبی به او در اجتماع آنها میرساند.

در روایتی آمده جن پیامبر ص، مطیع او بود نه مخالفش.

راهنمایی فرمایید

متشکریم
    بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِيمِ
    یا الله و یا رحمن یا رحیم یا مقلب القلوب ثبت قلبی الی دینک
    الهی العفو و لک الحمد

2. تشکر

نوشته
    5,259
    مورد تشکر
    10,769 پست
    حضور
    172 روز 12 ساعت 29 دقیقه
    دریافت
    12
    آپلود
    1
    گالری
    18

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد حافظ

سعدی اگر عاشقی کنی و جوانی

عشق محمد بس است و آل محمد

4. تشکر

نوشته
    30
    مورد تشکر
    52 پست
    حضور
    23 ساعت 27 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

بسم الله الرحمن الرحیم
    با سلام و آرزوی قبولی طاعات شما؛
    نقل قول نوشته اصلی توسط کربلائی نمایش پست
    اگر به ازای هر فردی حداقل جنی خلق شده باشد و‌جن در مرتبه پائینتر باشد یا بالعکس آسیبی به او در اجتماع آنها میرساند.

در روایتی آمده جن پیامبر ص، مطیع او بود نه مخالفش.
    سخن شما ناظر است به حدیثی که از طریق اهل سنت -کتاب مسلم- از رسول خدا صلی الله علیه و آله نقل شده:‌

«ما منكم من أحد إلا و قد و كل به قرينه من الجن، قالوا و إياك يا رسول اللّه؟ قال و أنا، إلا أن اللّه أعاننى عليه فأسلم‏ و لم يأمرنى الا بخير»
    هیچ یک از شما نیست مگر این که همنشینی از جن موکل اوست. حضار گفتند حتی شما یا رسول الله؛ حضرت فرمود بله حتی من جز این که خداوند نسبت به او یاریم کرد پس رام من است و وسوسه‌ای از سوی او جز خیر به من نمی‌شود

شیطان برای پیشبرد اهداف پلید خویش مبنی بر گمراهی انسان‌ها دارای لشکریانی از جنس خویش -یعنی اجنه- است. هدف اصلی و نهایی آنان نیز گمراه ساختن انسان‌ها از راه مستقیم است

و الا غیر از این هدف عمده، هیچ برنامه‌ای برای آسیب‌رسانی جسمی به انسان‌ها ندارند.

«قلمرو شيطان‏ در وجود بشر نيز محدود به نفوذ در انديشه او است نه تن و بدن او. نفوذ شيطان‏ در انديشه بشر نيز محدود و منحصر است به حدّ وسوسه‏ كردن و خيال و يك امر باطلى را در نظر او جلوه دادن. قرآن اين معانى را با تعبيرهاى «تزئين»، «تسويل»، «وسوسه‏» و امثال اينها بيان مى‏كند و اما اينكه چيزى را در نظام جهان بيافريند و يا اينكه تسلط تكوينى بر بشر داشته باشد، يعنى به شكل يك قدرت قاهره بتواند بر وجود بشر مسلّط شود و بتواند او را بر كار بد اجبار و الزام نمايد از حوزه قدرت شيطان خارج است.

تسلّط شيطان بر بشر محدود به اين است كه خود بشر بخواهد دست ارادت به او بدهد:

إِنَّهُ لَيْسَ لَهُ سُلْطانٌ عَلَى الَّذِينَ آمَنُوا وَ عَلى‏ رَبِّهِمْ يَتَوَكَّلُونَ* إِنَّما سُلْطانُهُ عَلَى الَّذِينَ يَتَوَلَّوْنَهُ..

يقيناً او بر كسانى كه ايمان آورده‏اند و همواره بر پروردگارشان توكل‏

مى‏كنند، تسلّطى ندارد.* تسلّطش فقط بر كسانى است كه او را سرپرست و دوست خود گرفته‏اند...

قرآن، از زبان شيطان در قيامت نقل مى‏كند كه در جواب كسانى كه به او اعتراض مى‏كنند و او را مسؤول گمراهى خويش مى‏شمارند مى‏گويد:

.. وَ ما كانَ لِي عَلَيْكُمْ مِنْ سُلْطانٍ إِلَّا أَنْ دَعَوْتُكُمْ فَاسْتَجَبْتُمْ لِي فَلا تَلُومُونِي وَ لُومُوا أَنْفُسَكُم‏

مرا بر شما هيچ غلبه و تسلّطى نبود، فقط شما را دعوت كردم به دعوتى دروغ و بى‏پايه و شما هم بدون انديشه و دقت دعوتم را پذيرفتيد، پس سرزنشم نكنيد، بلكه خود را سرزنش كنيد.» (انصاریان، حسین، جلوه‌های رحمت الهی، قم: دارالعرفان، ۱۳۸۴، ص ۲۸۲-۲۸۳).

این که در روایات می‌فرماید: «لکل انسان شیطانان یغویانه» هر انسانی دو شیطان دارد که او را می‌فریبند
    یا «ان الشیطان یجری من بنی آدم مجری الدم» ناظر به همین فریب‌کاری شیطان و بازداشتن انسان از صراط مستقیم است.

ولی اگر انسان‌ خودْ بخواهد می‌تواند این شیطان را خلع سلاح کند همان‌ گونه که در مورد رسول خدا صلی الله علیه و آله روایت شده که:

«إن شیطانی أعاننی الله علیه فأسلم » (رسائل اخوان الصفاء، ج۱، ۳۶۴) خدا مرا بر شیطانم یاری کرد پس در اختیار من است؛ به این معنا که حرکات و سکنات پیامبر صلی الله علیه و آله تحت نفوذ وساوس و دسیسه‌های شیطان مأمور ایشان نیست بلکه ایشان از قید و زنجیر این وسوسه‌ها وارهیده است.

نکته‌ای که ذکرش خالی از لطف نیست این که اینچنین نیست که ابلیس و سپاهیانش «اسلام» بیاورند -یا مسلمان شوند- بلکه مقصود از اسلام آوردن ابلیسی که مأمور جناب رسول الله صلی الله علیه و آله است همان عدم سلطنت شیطان بر ایشان به جهت وسوسه‌گری است.

نوشته
    1,985
    مورد تشکر
    3,058 پست
    حضور
    71 روز 23 ساعت 14 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    0

بدلیل رعایت نکردن سنت یا اینکه در کنار مردم زندگی میکنند سبب ناراحتی هم میشوند و البته موارد زیادی هم هستند که سبب شادی در منازل هستند.

فقط مسأله حیا و غیرت میماند که باید مطلع باشیم تا آسایش روانی هم همراه باشد
    بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِيمِ
    یا الله و یا رحمن یا رحیم یا مقلب القلوب ثبت قلبی الی دینک
    الهی العفو و لک الحمد

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری