با بکار بستن ترفندهاي زير در کار خود با نرم افزار WORD سرعت بخشيد :
1- با فشردن کليد SHIFT + F5 مي‌توانيد به قسمتي از متن که بتازگي تغييري در آن ايجاد کرده ايد برويد. فشردن مجدد اين کليدها شما را به قسمت‌هاي تغيير يافته قبلي متن مي‌برد.

2- اگر فرمت قسمتي از متن را تغيير داده ايد، مثلا رنگ يا نوع فونت آن را عوض کرده ايد و حالا مي‌خواهيد به همان وضعيت پيش فرض WORD برگردانيد، مي‌توانيد آن بخش از متن را انتخاب و کليدهاي CTRL + SPACEBAR را فشار دهيد.

3- وقتي مي‌خواهيد بخشي از متن را انتخاب نمائيد، مي‌توانيد کلمه ALT را پائين نگه داريد و با ماوس DRAG کنيد. اين کار باعث مي شود عمل انتخاب به صورت مستطيل شکل انجام شود و سرعت شما به طرز چشمگيري افزايش يابد.

4-وقتي در حال تايپ کردن يک متن انگليسي هستيد و به دنبال مترادف يک کلمه خاص مي گرديد، کافيست نشانگر را در کنار و يا در زير کلمه مربوطه ببريد و کليدهاي SHIFT + F7 را فشار دهيد. با اين کار فهرستي از کلمات مترادف آن کلمه خاص نمايش داده مي‌شود.

5- در پنجره PRINT PREVIEW شما مي‌توانيد پيش از پرينت گرفتن ، پيش نمايشي از فايل خود را ببينيد. براي انجام تغييرات در همين صفحه، کافيست روي آيکون MAGNIFIER کليک نمائيد تا اجازه تصحيح در متن به شما داده شود.

6- اگر مي‌خواهيد همزمان دو بخش مختلف از يک DOCUMENT را ببينيد، مي‌توانيد فايل مربوطه را در نرم افزار WORD باز کرده، ماوس را بالاي فلش موجود در بالاي نوار لغزان نگه داريد تا نشانگر ماوس به شکل دو خط موازي با دو فلش در بالا و پائين آن درآيد. آنگاه کليک کرده و بدون رها کردن ماوس آن را به سمت پائين بکشيد. حال صفحه به دو قسمت تقسيم مي‌شود که در هر دو بخش همان فايل نمايش داده مي‌شود و همزمان مي‌توانيد دو بخش مختلف فايل را ببينيد و ويرايش کنيد.

7-فرض کنيد يک فايل طولاني داريد و پيدا کردن مطالب برايتان دشوار، کافيست گزينه DOCUMENT MAP را از منوي VIEW انتخاب کنيد تا فهرستي از عناوين DOCUMENT شما را نشان دهد. حال با کليک بر هر عنوان به آن قسمت از فايل خود پرش مي‌کنيد
كليد‌هاي ميانبر براي تايپ كاراكتر‌ها (مثلا توليد كاراكتر © و ...)
در ویندوز یک سری کاراکتر‌ها وجود داره كه روي كيبورد وجود ندارند و براي زدن
اونها بايد به كاراكتر‌مپ در مسير زير مراجعه كنيد.
Start > All Programs > Accessories > System Tools >
Character Map
در اين برنامه شما ميتونيد هر كاراكتري رو كه بخوايد كپي كنيد به نوشته‌ي خودتون اضافه كنيد.
اما براي اين كار راه ديگه‌اي هم وجود داره، معمولا تايپيست‌ها كه كارشون بسيار سريع بايد انجام بشه وقت ندارند كه وسط برنامه يك خط در ميون برن تو اين برنامه و كاراكت رو كپي كنند و توي نوشته پيست كنند.
راه حل ساده‌ي اين كار استفاده از كليد‌هاي ميانبر هستش كه در همين برنامه كاراكتر‌مپ در قسمت پايين صفحه نشون داده ميشه.
مثلا براي كاراكتر مهم ® كليد ميانبر "Alt + 0174" هستش يعني هرجا شما Alt رو بگيريد و شماره 0174 رو تايپ كنيد اين علامت تايپ ميشه.
© = Alt + 0169
º علانت درجه = Alt+ 0186
و براي علامت‌هاي ديگه ميتونيد به برنامه CharacterMap مراجعه كنيد ودر قسمت پايين صفحه كليد ميانبر (Shortcut) رو ببينيد.