صفحه 1 از 3 123 آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: پیامبر زمان ما کیست؟

نوشته
    22
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

پیامبر زمان ما کیست؟

درود

مگر پیامبر اسلام آخرین پیامبر نبوده؟ پس ما چی میشیم؟ اگر ما حالا پیامبر بخوایم باید چه کار کنیم؟

کارشناس بحث: پاسخگوی اعتقادی 1

ویرایش توسط طاهر : ۱۳۹۱/۱۱/۲۷ در ساعت ۱۳:۲۷ دلیل: درج نام کارشناس پاسخگو

2. تشکر

3.  

نوشته
    101
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط جوینده نمایش پست
    درود
    مگر پیامبر اسلام آخرین پیامبر نبوده؟ پس ما چی میشیم؟ اگر ما حالا پیامبر بخوایم باید چه کار کنیم؟
    درود بر جویندگان
    شما اول بفرما پیامبر برای چی می خوای بزرگوار!؟

5. تشکر

نوشته
    445
    مورد تشکر
    2 پست
    حضور
    13 ساعت 19 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    1

سلام بر یاران قرآنی. دوست گرامی جناب جوینده از صورت سؤال شما دو سؤال مختلف برداشت میشود.

اول اینکه "چرا برای ما حجتی نیست؟ و خدا برای ما راهنمایی که با غیب در ارتباط باشد قرار نداده؟"

خب پاسخ این سؤال اینستکه اینطور نیست. خداوند طبق عقیده شیعه زمین را از حجت خالی نمیکند ولی این حجت پیامبر نیست یعنی وحی جدیدی برای بشر فرستاده نمیشود.

گویا شما خودتان این مسئله را پذیرفته اید که زمین نباید از حجت خدا خالی شود پس بدون ذکر دلایل سراغ پرسش دوم و اصلی شما میشویم:

دوم: "چرا خداوند پس از حضرت محمد(ص) پیامبری برای ما نفرستاد؟ چرا حجتهای خدا در بین ما کتاب و وجحی جدیدی نیاورده و نمیاورند؟"

پاسخ این سؤال اینستکه دیگر لزومی به این امر نیست. علت اینکه خداوند پیامبرانی را پشت سر هم میفرستاد عوامل زیر بود که همگی امروزه ملغی شده اند:

1. فقط پنج تن از این پیامبران صاحب شریعت بودند که هر یک دین خدا را تکامل داد و در زمان پیامبر اسلام طبق نص صریح قرآن دین خدا تکمیل و تمام به بشر عرضه شد(مائده آیه 3) پس دیگر نیاز به شریعت جدید و در نتیجه مبعوث شدن پیامبری برای آوردن شریعت و تکمیل دین نبود.

2. به غیر از پیامبران صاحب شریعت، سایر پیامبران تبلیغگر شریعت پیامبران صاحب شریعت بودند. برای این مسئله نیازی به نزول وحی جدید نیست و حجج حق میتوانند این امر را انجام دهند.

3. علت مهم دیگر در تجدید وحی و بعثت پیامبران جدید، تحریف شدن وحی پیشین و کتاب آسمانی قبلی بود که در زمان اسلام بشر با عبرت گرفتن از تحریف کتب پیشینیان و با پیشرفت سطح فکرش، از تحریف قرآن ممانعت نمود. پس لزومی به وحی جدید نیست زیرا قرآتن نحریف نشد.

پس نظر به اینکه هیچیک از عوامل تجدید وحی برقرار نیستند لزومی هم به بعثت پیامبر جدید نیست ولی زمین از حجت خدا خالی نیست و اگر بشر از خود بی لیاقتی نشان نمیداد حجت در بین ما بود و به سبب عدم لیاقت خود ما او در فعلا در غیبت است و تا زمانی که بشر به واقع به حضورش احساس نیاز نکند از غیبت بیرون نمیاید.

7. تشکر

نوشته
    22
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

درود
    تشكر
    پس با اين حساب من اين سوال رو دنبال ميكنم كه چرا براي ما حجتي نيست كه راهنما و واسط ما و عالم غيب باشه؟
    فرض ميكنيم اينطور باشه كه شما ميگيد و به خاطر بي لياقتي بشر هست كه حجت ما نيست، اما اين به نظر من دليل قابل قبولي نيست، مگر زماني كه پيامبر يا حجت بود همه مردم با لياقت بودند؟ همون زمان هم بيشتر مردم با اين چيزها مبارزه ميكردند،‌اگر اينطور باشه از همون اول اصلا بايد همه حجت ها غيب ميشدند.
    دوم اينكه كودكي كه تازه به دنيا مياد چه گناهي كرده كه به خاطر بي لياقتي ديگران نبايد حجت داشته باشه؟ ( يا به قول شما داشته باشه ولي غيب شده باشه )

9. تشکر

نوشته
    445
    مورد تشکر
    2 پست
    حضور
    13 ساعت 19 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    1

سلام. جناب جوینده، پاسخ مفصلی به شما دادم و انتظار دارم که آنرا دقیق بخوانید و اگر باز هم سؤالی بود بعد آن در خدمت شما هستیم.

کسی نگفت حجتی نیست. گفتم که زمین از حجت خدا خالی نخواهد شد. اما امام زمان بنا به عللی در غیبت هستند. اما کسی نگفته شما حجتی ندارید. قرآن و علمای دین حضور دارند که بر اساس آیات قرآن و سخنان معصومین، ما را هدایت میکنند. بنده گفتم اینکه خود امام نمیبینیم بخاطر بی لیاقتی خود ماست. البته "غیبت" به معنای عدم حضور امام نیست. امام بین ما هستند و ما ایشان را نمیشناسیم. افرادی نیز ممکن است باشند که ایشان را میبینند. اگر کسی به آن اندازه خالص احساس نیاز به وجود مهدی بکند، بدون شک مهدی را خواهد دید. ولی اکثر ما یا اصلا به یاد ایشان نیستیم یا اینکه آنطور که باید و شاید در انتظار ایشان نیستیم. کم نیستند دوستانی که میخواهند مهدی بیاید تا دستش را ببوسند و از او شفای بیمار بگیرند و یا انتقامگیری از کفار(!!) نمایند. حال انکه فلسفۀ وجود امام اینها نیست و امام برای ما شیعیان نیست که انتظار داشته باشیم برایمان چنین و چنان کند. مهدی منجی عالم بشریت است. ولی آیا بشریت هنوز احساس نیاز به آمدن را میکند؟ البته که نه. بسیاری از افرادی که به ظاهر شیعه هستند و به وهم خود عاشق مهدی میباشند، در ذهن خود تصویر یک جلاد را از مهدی ساخته اند که هر گناهکاری را گردن میزند و حتی به خودشان هم رحم نخواهد کرد. اینها هنوز نمیدانند مهدی کیست که بخواهند برای آمدنش آماده باشند و منتظر نامیده شوند.

اما در مورد سؤال دومتان که چرا بی لیاقتی سایرین گریبان شما یا یک کودک تازه به دنیا آمده را گرفته است؟؟ خب این پرسش ناشی از برداشت ناصحیح شما از سخن من است. هر کس که به لیاقت لازم برسد مهدی را خواهد دید و میتواند برای هدایت خودش از او یاری بجوید. به شرط اینکه واقعا به نبودن مهدی احساس نیاز کند.

حالا احساس نیاز یعنی چه؟

بگذارید چند مثال عادی و معروف را برایتان بیاورم. فرض کنید شما یک چک یک میلیون تومانی در جیب دارید. حالا صبح بیدار میشوید و دست در جیب خود میکنید و میبینید چک در ان نیست! چه حالی به شما دست میدهد؟ شما برای این چک یک میلیون تومانی که فقط بخشی از منافع دنیوی شما را تأمین میکند و با چند ماه صرفه جویی و قناعت میتوانید آنرا جبران کنید، چه حالی پیدا میکنید؟
    حالا شما میدانید مهدی در بین ما هست و عامل هدایت ماست، ولی او را نمیبینید. آیا شما بخاطر ندیدن مهدی که سعادت دنیا و آخرت شما به او وابسته است چنان حالی را پیدا میکنید که برای گم شدن یک چک یک میلیونی پیدا میکنید؟؟
    اگر پاسخ شما مثبت است زودا که مهدی را ببینید که او بین ماست ولی اگر پاسخ شما منفی است پس شما بیشتر به چک اهمیت میدهید تا مهدی!! پس این میشود بی لیاقتی.

آنچه بی لیاقتی جمعی به وجود میاورد، عدم ظهور و استقرار حکومت عدل و داد مهدوی است. واقعا جای تأسف نیست که مهدی 313 یار واقعی ندارد؟ وقتی حتی 313 یار حقیقی برایش پیدا نمیشود و مردم هنوز به امدن احساس نیازی نمیکنند و کسانی که کباده کش تشیعش هستند از او مانند یک آدمکش میترسند، مهدی برای چه کسی باید ظهور کند؟
    ممکن است بگویید "ما از کجا بفهمیم که مهدی آدمکش نیست در حالی که خودش نیست که اینرا به ما بگوید؟" در پاسخ به این سؤال باید عرض کنم که نیازی نیست که مهدی بیاید و به ما بگوید که آدمکش نیست! هر کسی بیگناه است مگر اینکه گناهکار بودنش اثبات شود. سخنان این چنین که بین مردم هست هیچ سند معتبر و درستی ندارد و اکثرا ناشی از اوهام است. البته برخی روایات ضعیف چنین چیزهایی میگویند ولی نه سندشان آنقدر ضعیف است که ارزش بررسی ندارند. به هر روی اثبات اینکه مهدی برای خونریزی نمیاید از سوی علمای شیعه صورت گرفته است و نیازی نیست که مهدی جهت اثبات این امر بین ما حاضر شود.

بله این کودک میتواند با قرآن و احادیث معتبر هدایت شود و سپس با حقجویی و پویش به دیدار مهدی هم نائل شود ولی اگر واقعا دوست دارد انقلاب بزرگ مهدی را ببیند باید برای رسیدن به او تلاش کند.

حضرت زهراء(س) فرمدند: امام مثل کعبه است. مردم باید به دور امام بگردند و نه امام بین مردم.

امام بین ما هست و هر کس که واقعا هدایت را بخواهد، هدایت میکند؛ اما تا وقتی حکومت او را نخواهند، از او نیز حکومتی و ظهور نیست. آیا علی وقتی حقّش را پایمال کردند در کوی برزن رفت و حقانیت خود را جار زد؟ امام حسن چنین کرد؟ سایر ائمه چنین کردند؟ خیر. ائمه تشنۀ حکومت نیستند و تا خود مردم نخواهند بر مسند حکومت نمینشینند.

پس حضور و هدایت امام برای جویندگان حقیقت وجود دارد ولی حکومت مهدی و عدل و داد تا زمانی که خود مردم این حکومت را نخواهند مهدی نیز چنین حکومتی را به راه نخواهد انداخت.

11. تشکرها 2

نوشته
    264
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

درود
    با سلام جناب جوينده ...
    دراين صورت شما ميشيد... پيرو پيامبر البته اگر پيروي از هواي نفس نكنيد...
    بايد دنبال كلام پيامبر برويد و احكام دينت را از كلام پيامبر بگيري ... موفق باشيد

13. تشکر

نوشته
    168
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

پيامبر خواستني نيست
    فرستادني است از طرف الله رب العرش العظيم
    تشخيصش با پروردگار است در چه زماني در چه مكاني و از كدام قوميت برانگيخته كند
    و چون محمد رسول الله خاتم الانبياء است و قرآن آخرين كتاب و اتمام حجت پروردگار است منتظر پيامبر ديگري و كتاب ديگري نباشيد.
    ما چه ميشويم و چرا از ميان ما پيامبر نيامد ريشه در خودخواهي دارد نه خدا خواهي.
    ویرایش توسط روشن بيان : ۱۳۸۷/۱۱/۱۴ در ساعت ۱۷:۲۵
    بسم الله الرحمن الرحيم

وَمِنَ النَّاسِ مَن يَتَّخِذُ مِن دُونِ اللّهِ أَندَاداً يُحِبُّونَهُمْ كَحُبِّ اللّهِ وَالَّذِينَ آمَنُواْ أَشَدُّ حُبًّا لِّلّهِ وَلَوْ يَرَى الَّذِينَ ظَلَمُواْ إِذْ يَرَوْنَ الْعَذَابَ أَنَّ الْقُوَّةَ لِلّهِ جَمِيعاً وَأَنَّ اللّهَ شَدِيدُ الْعَذَابِ

165- بقره

نوشته
    22
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

درود
    از پاسخ مفصل شما ممنونم
    مثال چك كه زديد از نظر من قابل قبول نيست،‌ شما اگر يك چك يك ميليوني رو گم كنيد خيلي فرق ميكنه با اينكه يك چك يك ميليوني رو اصلا احساس نكرده باشيد، ما مهدي رو از اول احساس نكرديم كه بخوايم از نبودش ناراحت بشيم،‌ اما چك يك ميليوني رو داشتيم و كلي هم براش نقشه كشيديم و قطعا ناراحت ميشيم،‌ چرا شما حالا نگران 1 ميلياردي كه ميتوني داشته باشي و لي نداري نيستي؟ چون اون رو از دست ندادي. قطعا اگر مهدي چند سال با ما بود بعد دوباره غايب ميشد برامون مثل همون يك ميليون ميشد ( البته با ارزش تر ) و براي رسيدن بهش جستجو ميكرديم اما وقتي تا به حال نديدمش و احساسش نكرديم و شك داريم كه ميتونيم به همچين انساني دست پيدا كنيم دنبالش نميريم.
    نبايد از انسان انتظار داشت كه خودش قرآن رو بخوانه و تفسير كنه و تحقيق كنه تا به معجزه بودنش پي ببره، زمان قديم مردم جلوي چشمشون معجزه انجام ميدادن ايمان نمياوردن حالا ما بايد بريم خودمون معجزه رو اثبات كنيم و به لياقت برسيم؟ قرآن اگر بدون هيچ شكي معجزه هم باشه بايد يك نفر باشه كه بتونه معجزه بودنش رو براي ما اثبات كنه، علمايي كه خودشون بينشون اختلاف هست چطور ميتونند من رو مطمئن كنند كه سخنشون كاملا درست هست؟ رواياتي هم كه هست از نظر من و خيلي افراد ديگه مثل من، هيچ اعتباري بهشون نيست، چه از درجه يك باشند چه دو چه سه و منبعشون هرچي ميخواد باشه !
    امام بايد خودش رو نشون بده تا مردم حكومتش رو بخواند،‌ اگر اينجوري بود كه امام علي و بقيه امام ها هم غيب ميشدند. شما اگر براي رياست جمهوري كانديد نشيد و نگيد من هم حاضرم رياست جمهوري رو بر عهده بگيرم كسي به شما راي ميده؟ فكر نكنم، اگر غيب هم بشيد كه ديگه هيچي.
    ---------------------
    روشن بيان جان من نميگم چرا پيامبر از ميان ما نيامد، من ميگم چرا راهنماي من نبايد انساني كامل و بي نقص باشه و من مجبور باشم سوالات ديني خودم رو از انسانهايي بپرسم كه خودشون هم پر از جهل هستند و ممكن هست من رو به بيراهه ببرند؟

نوشته
    445
    مورد تشکر
    2 پست
    حضور
    13 ساعت 19 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    1

سلام بر یاران قرآنی. جناب جوینده به شما عرض کردم که مهدی بین ماست ولی ما او را نمیشناسیم و کسانی که واقعا جویندۀ حقیقت باشند او را دیده و میشناسند.

مثال چك كه زديد از نظر من قابل قبول نيست،‌ شما اگر يك چك يك ميليوني رو گم كنيد خيلي فرق ميكنه با اينكه يك چك يك ميليوني رو اصلا احساس نكرده باشيد، ما مهدي رو از اول احساس نكرديم كه بخوايم از نبودش ناراحت بشيم،‌ اما چك يك ميليوني رو داشتيم و كلي هم براش نقشه كشيديم و قطعا ناراحت ميشيم،‌ چرا شما حالا نگران 1 ميلياردي كه ميتوني داشته باشي و لي نداري نيستي؟ چون اون رو از دست ندادي. قطعا اگر مهدي چند سال با ما بود بعد دوباره غايب ميشد برامون مثل همون يك ميليون ميشد ( البته با ارزش تر ) و براي رسيدن بهش جستجو ميكرديم اما وقتي تا به حال نديدمش و احساسش نكرديم و شك داريم كه ميتونيم به همچين انساني دست پيدا كنيم دنبالش نميريم.

جناب جوینده، این که شما مهدی را احساس نمیکنید و حالا از نبودش احساس ناراحتی نمیکنید؛ بخاطر اینستکه شما وجود مهدی و همچنین اصل امامت را به درستی نپذیرفته اید.

البته من نیازی نیست شما مهدی را دیده باشید. شما عقلا میتوانید ثابت کنید که باید بر روی زمین حجت خدا وجود داشته باشد و نیاز به حضورش را اثبات کنید.(البته جای این بحث در این تاپیک نیست و بد نیست برایش تاپیکی جداگانه زده شود.)
    اما اثبات وجود مهدی نیز از طرق تاریخی ممکن است.(جای این بحث هم در این تاپیک نیست)

نبايد از انسان انتظار داشت كه خودش قرآن رو بخوانه و تفسير كنه و تحقيق كنه تا به معجزه بودنش پي ببره، زمان قديم مردم جلوي چشمشون معجزه انجام ميدادن ايمان نمياوردن حالا ما بايد بريم خودمون معجزه رو اثبات كنيم و به لياقت برسيم؟ قرآن اگر بدون هيچ شكي معجزه هم باشه بايد يك نفر باشه كه بتونه معجزه بودنش رو براي ما اثبات كنه، علمايي كه خودشون بينشون اختلاف هست چطور ميتونند من رو مطمئن كنند كه سخنشون كاملا درست هست؟ رواياتي هم كه هست از نظر من و خيلي افراد ديگه مثل من، هيچ اعتباري بهشون نيست، چه از درجه يك باشند چه دو چه سه و منبعشون هرچي ميخواد باشه !

کی این رو گفته؟ شما؟ نخیر؛ اینطور نیست که لقمه را برای مابگیرند و در دهان ما بگذارند و حتی اگر لازم شد بجوند و بعد فقط با زحمت بلعیدنش را بکشیم. خود ماییم که باید به حقانیت قرآن پی ببریم بعد از آن است که میشود راجع به ایدئولوژی اسلامی حرف زد و به فکر حجت بود. وقتی شما قرآن و اسلام را نمیپذیرید چگونه امامت را میپذیرید؟
    بله در مرحله بعد برای درک صحیح و تفسیر قرآن نیاز به تفسیر آگاهان است که احادیث صحیح و نظر علمای بلندپایه برای آن کفایت میکند لازم نیست که حتما امام در مقابل چشمان ما تفسیر کند تا ما بپذیریم.

امام بايد خودش رو نشون بده تا مردم حكومتش رو بخواند،‌ اگر اينجوري بود كه امام علي و بقيه امام ها هم غيب ميشدند. شما اگر براي رياست جمهوري كانديد نشيد و نگيد من هم حاضرم رياست جمهوري رو بر عهده بگيرم كسي به شما راي ميده؟ فكر نكنم، اگر غيب هم بشيد كه ديگه هيچي.

اینطور نیست. مردم پیشتر حکومت پیامبر و علی را در تاریخ دیده اند. بعد هم مهدی برای مردم معرفی شده و گفته شده که چه حکومتی قرار است برقرار شود ولی باز هم تأکید میکنم که امام زمان بین ماست و افرادی که واقعا بخواهند او را میبینند.

17. تشکرها 2

نوشته
    22
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

درود
    درسته من اصل امامت رو به درستي نپذيرفتم، اگر پذيرفته بودم كه اصلا بحثي نداشتيم، توي اين قسمت براي جلوگيري از انحراف بحث در اين مورد بحث نميكنم.
    بله اگر واقعا جهان ديگري باشه بايد خدا هميشه حجتي براي ما قرار بده، اين كه كاملا منطقي هست و بحث هم سر همين موضوعه.
    اين اثبات هايي كه احتمالا توي ذهن شماست فقط به درد مسلمان ها و شايد بعضي اديان ديگه بخوره. نميدونم چرا با اينكه همه چيز از ديد مسلمانان در اسلام قابل اثبات هست و از ديد طرفداران ديگر اديان همه چيزهاي دينشون قابل اثبات هست اما هيچكدومش تاحالا واقعا اثبات نشده، هر كس به خيال خودش اثبات ميكنه و از مواردي نتيجه گيري ميكنه كه بسياري از اين موارد براي بسياري از انسانها اصلا قابل قبول نيست. اثبات يعني اينكه چيزي رو به همگان ثابت كنيم، به طوري كه همه بپذيرند،‌ كه در هيچ ديني همچين چيزي نداريم.
    شايد به همين خاطر هست كه خيام گفته آنان كه محيط فضل و آداب شدند، در جمع كمال شمع اصحاب شدند، ره زين شب تاريك نبردند برون، گفتند فسانه اي و در خواب شدند.
    هر كسي طبق اعتقادات خودش برداشت ميكنه و اثبات ميكنه، هيچ كدوم هم نميتونند ادعا كنند كه كاملا درست ميگند. ( البته همه ميكنند )
    -----------------------------------------------
    من لقمه آماده نميخوام، من فقط ميخوام لقمه رو به من نشون بدن، يا حداقل وجودش رو خيلي روشن اثبات كنند. ما كه خودمون هرچي قرآن خوانديم و كتاب خوانديم و پاي صحبت افرادي كه ميرند رو منبر نشستيم از اين لقمه چيزي جز وعده نديديم، حتي از بعضي قسمت ها و حرف ها زده هم شدم. نميدونم چطور ممكنه كسي واقعا دوست داشته باشه مردم رو به سمت خدا هدايت كنه در بين ما هم باشه و من و امثال من رو ببينه اما حاضر نباشه بياد دو كلمه سخنراني سازنده بكنه دوباره غيب بشه ! غيبت صغري كه بود، كبري هم كه شد،‌ حالا يك كبري 2 هم اضافه بشه چي ميشه؟!
    -----------------------------------------------

صفحه 1 از 3 123 آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری