جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: عوامل آرامش روانی زن از دیدگاه قران

 1. #1

  تاریخ عضویت
  جنسیت اسفند ۱۳۸۵
  نوشته
  1,032
  مورد تشکر
  2,934 پست
  حضور
  نامشخص
  دریافت
  1
  آپلود
  0
  گالری
  0

  عوامل آرامش روانی زن از دیدگاه قران
  بسیار شنیده ایم که زن را به جهت عاطفی و احساسی قویتر از مردان می دانند ؛ در واقع احساس و عواطف یک زن فاکتوری ضروری و اساسی برای تعادل روانی خود او و سپس خانواده و یا افرادی هستند که با آنان در ارتباط است ؛در تبیین دقیق و صحیح این حس باید گفت اگر این احساسات در زن بیشتر است پس درگفت و شنودها و برخوردها باید رعایت بیشتری نسبت به زن روا داشته شود .
  یکی از مواردی که برای تامین امنیت و آرامش روانی زن بسیار مهم است و قران کریم بر آن تاکید مضاعفی نموده ، مساله حرمت قذف است .
  در فقه اسلامی اصطلاحی وجوددارد بنام حرمت قذف .
  معنای اصطلاحی قذف تهمت زدن است ، بخصوص تهمتهای ناموسی که با عرض و آبروی افراد ارتباط دارد . قذف و حرمت آن عام است و در مورد مردان و زنان هردو مطرح است ؛ اما قران کریم در مورد زنان حساسیت ویژه ای بخرج داده و در خانه ، خانواده و اجتماع موکدا از مسلمانان خواسته که به زنان پاکدامن ذره ای کلام ناورا نسبت ندهند .
  در سوره نور آمده است:
  و الذین یرمون المحصنات ثم لم یاتوا باربعة شهداء فاجلدوا هم ثمانین جلدة و لا تقبلوا لهم شهادة ابدا و اولئک هم الفاسقون * الا الذین تابوا من بعد ذلک و اصلحوا فان الله غفور رحیم (نور 4و5)
  اگر کسی به زن پاکدامنی تهمت زد و نتوانست چهار شاهد برای اثبات گفته خود بیاورد ، لازم است که آنها خود مجازات شوند و برای آنها هشتاد ضربه تازیانه در نظر گرفته شده است ؛ علاوه بر آن قران تهدید می کند که عذاب و کیفر اصلی این عمل در آخرت و صحنه ی تجسم اعمال فاش می شود که همانا لعنت ابدی پروردگار است .
  این وعید به عذاب اخروی نیست مگر به این خاطر که دامنه ی تهمتهای ناموسی و ایجاد جو نا امنی روحی و روانی به خصوص برای زنان بسیار گسترده است .
  زنان به همان نسبت که از حیا ، وفاداری و خویشتنداری بیشتری برخوردارند ، از تهمتهایی از این دست صدمات جبران ناپذیر تری خواهند دید .
  رسول خدا (ص) در چنین مواردی به حکم حاکمیتشان دخالت کرده برای دفاع از زنان دست بکار می شدند .1
  ایشان (ص) در مواردی سعی داشتند که روابط و رفت و آمد های مردم بگونه ای باشد که امنیت روانی مردان و زنان حفظ شود و زنان در معرض تهمت قرار نگیرند .2 و 3
  رعایت در نوع رفت و آمد و نیز سخن گفتن در مورد زنان پاکدامن از عوامل تامین کننده امنیت روانی آنان است .


  ___________-
  1- در یکی از این قضایا ، مردی به همسر خود تهمت زد ، زن شکایت را نزذ رسولخدا (ص) آورد ، رسول خدا (ص) در اولین جمله رو به مرد فرمود : از خدا درباره همسرت که دختر عموی تو هم هست ، بترس و تقوا پیشه کن ، ولی مرد اصرار کرد ؛ زن به رسول خدا (ص) عرض کرد : مردی که شوهرم به من و رابطه ام با او بد گمان شده است ، کسی است که همواره در منزل ماست و شوهرم خود او را به خانه می آورد آنگاه به من تهمت می زند . در این حال رسول خدا (ص) طبق دستور قران مراسمی به نام لعان انجام دادچرا که طرفین از اصرار و انکار دست بر نمی داشتند و راهی هم برای اثبات تهمت از سوی مرد و یا شاهدی برای انکار از سوی زن وجود نداشت . پس از قسم های چهار گانه ، رسول خدا (ص) بین آن دو جدایی ابدی برقرار کرد ولی در هر حال بدینوسیله دامن زن از تهمت مبرا شد .
  2- در روایات آمده است که روزی یکی از بنی هاشم وارد خانه اسما بنت عمیس شد در حالی که همسرش در خانه نبود ، در آن زمان اسما همسر ابو بکر بود ؛ وقتی وی به خانه آمد و مشاهده کرد که آن مرد در خانه است ، ناراحت شد و جریان را برای رسول خدا (ص) بیان نمود . رسول خدا (ص) ضمن شهادت به پاکی اسما برخاست و به مسجد رفت آنگاه با تاکید فراوان فرمود : از این پس احدی به تنهایی وارد خانه زنی که شوهرش در خانه حضور ندارد نشود با این اعلام عمومی ، حضرت (ص) ضمن تصحیح رفتار مردان به زنان کمک نمود که در معرض تهمت قرار نگیرند .
  3- با تلخیص ، زن و امنیت روانی و سیره نبی اعظم (ص) ، فریبا علاسوند ، تهران ، آخرین پیام ، 1385 ، صص 79-81
  ویرایش توسط fatememeshkat : ۱۳۸۷/۱۱/۱۷ در ساعت ۱۲:۳۲
  إِذْ تَلَقَّوْنَهُ بِأَلْسِنَتِكُمْ وَتَقُولُونَ بِأَفْوَاهِكُم مَّالَيْسَ لَكُم بِهِ عِلْمٌ وَتَحْسَبُونَهُ هَيِّنًا وَهُوَ عِندَ اللَّهِعَظِيمٌ
  وَلَوْلَا إِذْ سَمِعْتُمُوهُ قُلْتُم مَّا يَكُونُ لَنَا أَن نَّتَكَلَّمَ بِهَذَا سُبْحَانَكَ هَذَا بُهْتَانٌ عَظِيمٌ


  آنگاه كه آن [بهتان] را از زبان يكديگر مى‏گرفتيد و با زبانهاى خود چيزىرا كه بدان علم نداشتيد مى‏گفتيد و مى‏پنداشتيد كه كارى سهل و ساده است بااينكه آن [امر] نزد خدا بس بزرگ بود
  و [گر نه] چرا وقتى آن را شنيديد نگفتيد براى ما سزاوار نيست كه در اين [موضوع] سخن گوييم [خداوندا] تو منزهى اين بهتانى بزرگ است
  سوره نور آيات 16 و 17


  حضرت زهرا (س) :
  کسی که عبادت های خالصانه خود را به سوی خدا فرستد، پروردگار بزرگ برترین مصلحت را به سویش فرو خواهد فرستاد.
  :salavat(10):
  رسول اکرم(ص):
  الحیاءحسن و لکن فی النساءأحسن؛
  حیا خوب است ولی برای زنان خوب تر است.


 2. #2

  تاریخ عضویت
  جنسیت دي ۱۳۸۸
  نوشته
  3,196
  مورد تشکر
  8,365 پست
  حضور
  42 روز 3 ساعت 57 دقیقه
  دریافت
  130
  آپلود
  0
  گالری
  13  دومين عامل از عواملي كه در آرامش رواني زن دخيل است به تصريح قران كريم ، حفظ حجاب مي باشد :
  يا ايها النبي قل لازواجك وبناتك ونساء المومنين يدنين عليهن من جلابيبهن ذلك ادني ان يعرفن فلا يوذين وكان الله غفورا رحيما ( احزاب / 59)
  اى پيامبر به زنان و دخترانت و به زنان مؤمنان بگو پوششهاى خود را بر خود فروتر گيرند اين براى آنكه شناخته شوند و مورد آزار قرار نگيرند [به احتياط] نزديكتر است و خدا آمرزنده مهربان است.
  غالب مزاحمتها ، تهديدها و ايجاد ارعاب و وحشت براي زنان و حتي آزار و اذيت كه توسط مردان بيگانه صورت ميگيرد از رهگذر عدم رعايت موازين حجاب و عفاف است .
  خداوند در قران كريم ، قويترين عاملي را كه ميتواند اين مزاحمتها را كاهش داده و امنيت نسبي براي زن بوجود آورد ، رعايت حجاب و عفاف معرفي نموده است .
  يقينا امنيت فردي و اجتماعي براي زنان نيازمند عوامل ديگري نيز هست كه در صورت فراهم شدن همه فاكتورها ، تحقق يقيني و قطعي خواهد يافت اما در هر صورت - چه وجود همه عوامل و چه نقص نسبي عوامل - بهترين و مطمئن ترين راهكار براي ايجاد امنيت اجتماعي براي زن ، حفظ حجاب و رعايت عفاف است .
  عامل ديگر ، پرهيز از وعده هاي پنهاني و سخنان غير متعارف است :
  وَلاَ جُنَاحَ عَلَيْكُمْ فِيمَا عرضتم به من خطبه النساء او اكننتم في انفسكم علم الله انكم ستذكرونهن ولكن لا تواعدوهن سرا الا ان تقولوا قولا معروفا ...( بقره / 235)
  و در باره آنچه شما به طور سربسته از آنان [در عده وفات] خواستگارى كرده يا [آن را] در دل پوشيده داشته‏ايد بر شما گناهى نيست‏خدا مى‏دانست كه [شما] به زودى به ياد آنان خواهيد افتاد ولى با آنان قول و قرار پنهانى مگذاريد مگر آنكه سخنى پسنديده بگوييد...
  قول و قرار پنهاني به شكل و شيوه اي كه مورد تاييد قران كريم نيست - قرار پنهاني و سخنان غير متعارف كه غالبا احساسي و عاطفي هستند ، به لحاظ رواني آثار سوء بسيار دارد و گذشته از گناهش ،‌‌‌‌‌‌‌ عموما موجبات اضطراب ، نا امني ، ترس از رويت و مشاهده ديگران و آبرو ريزي و ... را بدنبال دارد كه هر يك از اين موارد ، عامل بهم خوردن امنيت رواني در زنان است .
  در خصوص دوستي هاي پنهاني هم وضع بر همين منوال است :
  .... ولا متخذات اخدان...
  در خصوص معرفي ويژگيهاي انتخاب همسر ،سفارش شده است كه از ميان زناني *كه دوست گيران پنهاني هستند همسر انتخاب نكنيد لذا دوستي هاي پنهاني موجبات تشويش خاطر و اضطراب را فراهم ميكند و آرامش رواني فرد را بر هم خواهد زد .
  *اين ويژگي در خصوص مردان نيز در قران كريم بيان شده است - ... وَلاَ مُتَّخِذِي أَخْدَانٍ ..._اما به جهت اينكه تاپيك در خصوص عوامل آرامش زن در قران كريم است از پرداختن به آن خودداري مي شود .
  اليس الله بكاف عبده

  الهی ای فلک هرگز نگردی اگر دور سرحیدر نگردی
  الهی ای نفس بی مهر زهرا درون سینه رفتی برنگردی

  ****
  بشكند دستي كه هتك حرمت اين خانه كرد
  شيعه را سوزاند و خون در قلب صاحبخانه كرد

  حضرت زهرا (س) :
  كسی كه عبادت های خالصانه خود را به سوی خدا فرستد، پروردگار بزرگ برترین مصلحت را به سویش فرو خواهد فرستاد


 3. #3

  تاریخ عضویت
  جنسیت تير ۱۳۸۹
  نوشته
  97
  مورد تشکر
  134 پست
  حضور
  نامشخص
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0  شما هم که در مورد هر چی صحبت کنید آخرش به حجاب زن مربوط میشه.اااااااااااااااه


اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
^

ورود

ورود