جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: 15پاسخ پيچيده از امام باقر ـ علیه السلام

نوشته
    264
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

15پاسخ پيچيده از امام باقر ـ علیه السلام

مناظره امام باقر(ع) با طاووس يماني
    طاووس یمانی، یكی از شخصیت‎ها و پارسایان و عارف مسلكان معروف عصر امام سجّاد ـ علیه السلام ـ و امام باقر ـ علیه السلام ـ بود كه برای خود شاگردانی داشت كه به اصحاب طاووس معروف بودند.
    ابوبصیر می‎گوید: با جمعی از دوستان، در محضر امام باقر ـ علیه السلام ـ ، در كنار كعبه نشسته بودیم، در این هنگام طاووس یمانی با جمعی از اصحابش به محضر امام باقر ـ علیه السلام ـ آمد و عرض كرد:
    «آیا اجازه میدهی چند سؤال كنم»؟ امام باقر ـ علیه السلام ـ : بپرس.
    1- طاووس: به من خبر بده در چه زمان یك سوم انسانها مردند؟
    امام باقر ـ علیه السلام ـ : ای شیخ! اشتباه كردی. به جای این كه بگویی در چه زمانی یك چهارم انسانها مردند، گفتی یك سوم.
    اما پاسخ سؤال این است: در آن هنگام كه قابیل برادرش را كشت، چهار نفر در زمین وجود داشتند كه عبارتند از: آدم و حوّا و هابیل و قابیل. با كشته شدن هابیل، به دست قابیل، یك چهارم آنها نابود شدند.
    2- طاووس: آری من اشتباه كردم و تو درست فرمودی. اینك بفرما از آن دو نفر (قابیل و هابیل) كدام یك پدر انسانهای بعد شدند. قاتل یا مقتول؟
    امام باقر ـ علیه السلام ـ : هیچ كدام؛ پدر انسانهای بعد، شیث بن آدم ـ علیه السلام ـ بود.
    3- طاووس: چرا آدم آدم نامیده شد؟
    امام باقر ـ علیه السلام ـ : زیرا طینت او از أدیم (روی) زمین برداشته شد.
    4- طاووس: چرا حوا را حوا نامیدند؟
    امام باقر ـ علیه السلام ـ : زیرا او از دنده حیّ (انسان زنده) یعنی دنده آدم آفریده شد.
    5- طاووس: چرا ابلیس را ابلیس نامیدند؟
    امام باقر ـ علیه السلام ـ : زیرا او از رحمت خدا مأیوس شد و قطع امید كرد. واژه ابلیس از «بَلَسْ» به معنای ناامیدی از رحمت خداست.
    6- طاووس: چرا به جنّ، جنّ می‎گویند؟
    امام باقر ـ علیه السلام ـ : زیرا جنیان پوشیده‎اند و دیده نمی‎شوند. (واژه جن به معنای مخفی و پوشیده است.)
    7- طاووس: مرا از اول دروغی كه از صاحبش سر زد خبر بدهید.
    امام باقر ـ علیه السلام ـ : آن دروغ از ابلیس بود كه (در برابر فرمان خدا به سجده كردن آدم سركشی كرد و) گفت: من بهتر از آدم هستم، زیرا مرا از آتش (درخشنده) آفریده‌ای و آدم را از گِل (تیره).
    8- طاووس: آن قوم كه گواهی به حق دادند ولی دروغگو بودند چه كسانی هستند؟
    امام باقر ـ علیه السلام ـ : آن قوم منافقانند كه به رسول گرامی ـ صلّی الله علیه و آله ـ گفتند: «گواهی می‎دهیم كه تو رسول خدا ـ صلّی الله علیه و آله ـ هستی، ولی خداوند گواهی می‎دهد كه منافقان دروغگو هستند، (و به گفته خود اعتقاد ندارند(1)
    9- طاووس: آن پرنده‎ای كه یك بار پرید، ولی قبل از آن و بعد از آن دیگر نپرید، و خداوند آن را در قرآنش یاد كرده چه بود؟
    امام باقر ـ علیه السلام ـ : آن پرنده قسمتی از كوه طور بود كه خداوند آن را به پرواز در آورد، به طوری كه در فضا قرار گرفت و بر بنی اسرائیل سایه افكند. انواع عذاب در آن وجود داشت،‌ تا این كه بنی اسرائیل، تورات را پذیرفتند(2)
    10- طاووس: آن رسولی كه نه از انسانها بود و نه از جنیان و نه از فرشتگان بود، و خداوند در قرآنش از آن یاد كرده چه بود؟
    امام باقر ـ علیه السلام ـ : آن، كلاغ بود كه خداوند او را نزد قابیل فرستاد تا به او بفهماند كه چگونه جنازه برادرش هابیل را دفن كند(3)
    11- طاووس: آن موجودی كه نه از جن و نه از انس و نه از فرشتگان بود و قوم خود را ترسانید و خداوند در قرآنش از او یاد كرده، چه بوده است؟
    امام باقر ـ علیه السلام ـ : آن موجود، مورچه بود كه به قوم خود گفت:
    «وارد لانه‎های خود شوید. تا سلیمان و لشگریانش از روی ناآگاهی، شما را پایمان نكنند(4)
    12- طاووس: به من خبر بده از آن موجودی كه از انسان و جن و فرشتگان نبود و به او نسبت دروغ دادند، و خداوند در قرآن از او یاد كرده است.
    امام باقر ـ علیه السلام ـ : آن حیوان، گرگی بود كه برادران یوسف ـ علیه السلام ـ به او نسبت دروغ دادند و گفتند «گرگ یوسف را خورد(5)
    13- طاووس: به من خبر بده از چیزی كه اندكش حلال و بسیارش حرام است و خداوند از آن در قرآن یاد كرده است.
    امام باقر ـ علیه السلام ـ : آن چیز، نهی حضرت طالوت (نماینده حضرت موسی ـ علیه السلام ـ) بوده كه به لشگر خود گفت: «از آب این نهر جز اندكی (به اندازه یك كف دست) نیاشامید(6)
    14- طاووس: صلاتی كه نداشتن وضو، و روزه‎ای كه خوردن و نوشیدن به آن صدمه نمی‎زند كدام است؟
    امام باقر ـ علیه السلام ـ : صلات بی‎وضو، صلوات بر پیامبر گرامی ـ صلّی الله علیه و آله ـ است، و روزه‎ای كه خوردن و نوشیدن به آن صدمه نمی‎زند، روزه سكوت حضرت مریم ـ سلام الله علیها ـ است كه گفت: من برای خداوند نذر كرده‎ام كه روزه بگیرم بدین ترتیب كه با كسی سخن نگویم(7)
    15- طاووس: آن چیزی كه كم و زیاد می‎شود؟ آن چیزی كه زیاد می‎شود ولی كم نمی‎گردد، و آن چیزی كه كم می‎شود ولی زیاد نمی‎شود چیست؟
    اما باقر ـ علیه السلام ـ : آن موجودی كه كم و زیاد می‎شود، ماه است.
    و آن چیزی كه زیاد می‎شود و كم نمی‎شود، آب دریا است. و آن چیزی كه كم می‎شود و زیاد نمی‎گردد عمر است(8)
    به این ترتیب امام باقر ـ علیه السلام ـ به پانزده سؤال پیچیده و معنا گونه طاووس یمانی پاسخ فرمود و حاضران را از جواب خود مات و مبهوت ساخت.

پي نوشت :
    1- سوره منافقون، آیه 1.
    2-ر.ك سوره اعراف، آیه 171.
    3- سوره مائده: آیه 31.
    4- سوره نحل، آیه 18.
    5- سوره یوسف، آیه 17.
    6- سوره بقره، آیه 249.
    7- سوره مریم، آیه 26.
    8-احتجاج طبرسی، ج 2، ص 64 تا 66.

2. تشکرها 4

3.  

نوشته
    10
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

ببخشيد ... خيلي خوب امام پاسخ دادند ..
    اما يه سوال اين يعني چي؟4- طاووس: چرا حوا را حوا نامیدند؟
    امام باقر ـ علیه السلام ـ : زیرا او از دنده حیّ (انسان زنده) یعنی دنده آدم آفریده شد.

5. تشکر

نوشته
    1
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

به نام خدا
    با سلام
    اینکه حوا را به این دلیل(دنده چپ آدم و ...) آفریدند فکر کنم افکار غیر اسلامی باشد که از کتاب مقدس وارد شده. و این نقد وارد است.

www.mohadeth.ir

نوشته
    10
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

دقت

نقل قول نوشته اصلی توسط mohadeth نمایش پست
    به نام خدابا سلاماینکه حوا را به این دلیل(دنده چپ آدم و ...) آفریدند فکر کنم افکار غیر اسلامی باشد که از کتاب مقدس وارد شده. و این نقد وارد است.
    www.mohadeth.ir
    سلام.. جناب محدث ... اشتباه نكنيد .. در اين روايت از دنده چپ صحبتي نشده كه ... دقت كن يبار ديگه..

نوشته
    1,957
    مورد تشکر
    3 پست
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    28
    آپلود
    0
    گالری
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط aarezo نمایش پست
    ببخشيد ... اما يه سوال اين يعني چي؟
    4- طاووس: چرا حوا را حوا نامیدند؟ امام باقر ـ علیه السلام ـ : زیرا او از دنده حیّ (انسان زنده) یعنی دنده آدم آفریده شد. :moshtagh:
    با سلام به شما دوست خوب
    آفرینش زن در قرآن وروايات ::
    دو دسته روايات وآيات در اين زمينه هست.
    دسته اول: ظهور دارد كه حوا از ادم خلق شده. دو آيه دراين زمينه هست .
    1- یا ایها الناس اتقوا ربکم الذی خلقکم من نفس واحد و خلق منها زوجها (1)ای مردم پروا دارید از پردگار تان که شما را از نفس واحدی آفرید و جفتش را (نیز ) از او آفرید، و از آن مردان و زنان بسیار پراکنده کرد (1)
    2- هوالذی خلقکم من نفس واحده و جعل منها زوجها لیسکن الیها (2)
    اوست آن کسي که شما را از نفس واحدی آفرید و جفت وی را از آن پدید آورد تا بدان آرام گیرد .
    اما روايات مانند:
    از ظاهر بعضي روايت بر مي آيد كه حوا از دنده چپ حضرت ادم افريده شده ويا از ضلع حضرت ادم..
    علامه طبرسي مي‏گويد: بعقيده همه مفسران مراد از نفس واحده حضرت ادم است...بيشتر مفسران بر آنند كه حوا از ضلعي از ضلع‏هاي آدم عليه السلام آفريده شده است و از پيامبر صلي اللّه عليه و آله و سلم روايت كرده‏اند كه فرمود: خُلِقَتِ الْمَرْأَةُ مِنْ ضِلْعِ آدمَ، إنْ أَقَمْتَها كَسَرْتَها و إِنْ تَرَكْتَها - و فيها عِوَجٌ - إِسْتَمْتَعْتَ بِها»؛ زن آدم عليه السلام از يك قسمت از دنده‏هاي وي آفريده شد (و از اين‏رو، كمي كج خلق و ناسازگار است؛ لذا) اگر بخواهي وي را راست كني، مي‏شكند (و زندگي مشترك به تباهي مي‏انجامد) ولي اگر به همان صورت رهايش سازي (و با كاستي‏ها و كج خُلقي‏هاي وي بسازي) از او بهره‏مند خواهي شد. (3)
    بعضي مفسرين از اين تعبير (وخلق منها زوجها ).. چنين فهميده اند كه همسر حوا از بدن آدم آفريده شده و پاره اي از روايات غير معتبر را كه ميگويد: حوا از يكي از دنده هاي آدم آفريده شده شاهد بر آن گرفته اند.( درفصل دوم از سفر تكوين تورات نيز به اين امر تصريح شده). (4)
    پس ازظاهر اين دو آيه بر مي آيد كه (نفس واحده) حضرت ادم هست و خلقت حوا از نفس واحده (ادم ) است.علامه طباطبايي نيز مي گويد: از ظاهر سياق بر مي آيد كه مراد از نفس حضرت ادم ومراد از زوجها . حوا است كه خلقت همه بشر از اين دونفر هست. (5)
    دسته دوم: آيات و رواياتي كه ظهور دارند كه همسران شما را از جنس شما قرارداده نه از اعضاي بدن شما. مانندآيه:
    1- ومن آياته ان خلق لكم من انفسكم ازواجا لتسكنوا اليها ..(6) از نشانه هاي قدرت خدا اين است كه همسران شمارا از جنس شمارا قرارداد تا بوسيله آنها آرامش بيابيد.
    2- والله جعل لكم من انفسكم ازواجا..(7) خداوند همسران شما را از جنس شما قرارداد.روشن است كه دراين آيات ميخوانيم همسران شما را از شما قرارداد معني اش اينه كه از جنس شماست نه از اعضاي بدن شما.
    ورواياتي مانند :
    امام باقر عليه السلام فرمود: إِنَّ اللَّهَ تعالي خَلَق حَوّاء مِن فَضْلِ الطِّينَةِ الّتي خَلَقَ مِنْها آدَم؛ خداوند متعال، حوّا را از باقيمانده گِل آدم، آفريد.(8)
    و در روايت ديگري آمده است كه راوي مي‏گويد از امام باقر عليه السلام پرسيدم: خداوند حوّاء را از چه چيزي آفريد؟فرمود: مردم چه مي‏گويند؟ گفتم: آنها مي‏گويند خداوند او را از ضلعي از ضلع‏هاي آدم آفريد.فرمود: دروغ مي‏گويند! آيا خداوند نمي‏توانست از غير آن بيافريند؟ پرسيدم: پس از چه چيزي آفريد؟ فرمود: پدرم به من خبر داد، او نيز از پدرانش كه پيامبر خدا صلي اللّه عليه و آله و سلّم فرمود: خداوند مقداري از گل را گرفت و آنها را مخلوط كرد، و از وي آدم را آفريد، و از باقيمانده همان گل، حوّا را آفريد.
    جمع بين اين دو دسته :
    با توجه به دسته دوم آيات وروايات .. ميتوان نتيجه گرفت كه مراد از (جعل منها ) در آيات دسته اول ؛ جنس هست نه بعض و يا عضو.
    علامه طباطبايي هم مينويسد: اينكه دربعضي تفاسير آمده كه همسر ادم از بدن خود او درست شده صحيح نيست. هر چند درروايات آمده كه همسر ادم از دنده حضرت ادم خلق شده ولي درخود آيه چنين استفاده نميشود. (9)
    وطبق روايتي كه از امام باقر عليه السلام درتفسير عياشي نقل شده خلقت حوا از يكي از دنده هاي آدم شديدا تكذيب شده وتصريح گرديده كه حوا از باقي مانده خاك آدم آفريده شده است. (10)
    نتيجه :
    حضرت حوا از باقي مانده خاك خلقت ادم خلق شده يعني از جنس ادم يعني خاك. . نه از عضوي از اعضاي حضرت ادم ونه از دنده چپ يا دنده اي از دنده هاي حضرت ادم.
    و در این جهت مرد با زن از نظر خلقت وروحيات هیچ گونه تفاوت ؛ ندارند .
    پي نوشت:
    1- سوره نسا ء آیه1
    2- سوره اعراف آیه 189
    3- ت تفسير مجمع البيان ج 5 ص 5
    4- تفسيرنمونه ج3 ص 244
    5- ت تفسير الميزان ج4 ص 213
    6- سوره روم آيه 21
    7- سوره نحل آيه 72
    8- بحار ج11 ص 115
    9- تفسير الميزان ج4 ص 213
    10- تفسيرنمونه ج3 ص 244

الهمّ صلّ علی محمّد وآل محمّد

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری