جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: ///شهادت دو شیعه///در كنار بقیع و حرم نبوی///توسط وهابیون//کلیپ//

 1. #1
  شروع کننده موضوع

  تاریخ عضویت
  جنسیت دي ۱۳۸۷
  نوشته
  1,379
  مورد تشکر
  3,222 پست
  حضور
  9 ساعت 33 دقیقه
  دریافت
  469
  آپلود
  263
  گالری
  97

  ///شهادت دو شیعه///در كنار بقیع و حرم نبوی///توسط وهابیون//کلیپ//
  مقدمه:

  وقایع سیاسی و اجتماعی در عربستان سعودی سرعت خاصی یافته است.هر روز یک خبرعجیب از این کشور مخابره می شود که نشانگر شدت تحولات سیاسی و اجتماعی در این کشور است.در هفته گذشته مهم ترین خبر عربستان تغییرات عمده درساختار های سیاسی و مذهبی و تحولات در کابینه، سیستم قضایی ، دینی و نظامی عربستان بود و در حال حاضر مهم ترین خبر درگیری شدید پلیس امنیتی و امر به معروف عربستان با شیعیان ان کشور در مدینه و در کنار مرقد حضرت رسول (ص) و ائمه بقیع (ع)در ایام رحلت پیامبر اکرم(ص) و شهادت امام حسن مجتبی(ع) است.
  درباره شکل گیری ابن فاجعه به علت سانسور شدید رسانه های سعودی نمی توان به صورت دقیق اطلاعات کاملی به دست آورد. اما به صورت خاص برخی منبع مستقل خبری ،حقوق بشری و یا همسو با شیعیان اخبار این واقعه را پوشش داده اند.

  ///شهادت دو شیعه///در كنار بقیع و حرم نبوی///توسط وهابیون//کلیپ//


  زمینه ها و جریان درگیری:

  برخی از گزارشها حاکی است که مساله فیلم برداری شرطه سعودی از زنان زائر شیعه در بقیع جرقه آغاز درگیری بوده است(کلیپ شرطه در حال فیلمبرداری از زنان شیعه آماده دانلود است). بی بی سی به نقل از شاهدان عینی گزارش داده که درگیری ها، پس از آن اتفاق افتاد که نیروی پلیس مذهبی عربستان از زنان شیعه که مشغول زیارت قبرستان بقیع در روز جمعه قبل بودند فیلمبرداری کرد. این امر مورد اعتراض زنان شیعه و پس از آن تمام شیعیان می شود. انتشار این فیلم که نیروهای امنیتی عربستان سعودی را در حال فیلمبرداری از زنان زائر نشان می دادد و در آن صدای کمک خواستن یکی از زنان شنیده می شد، احساسات شیعیان این کشور را تحریک کرده و تجمعی شکل گرفته و درگیریها آغاز می شود.


  شیعیان شعار هیهات منا الذله سردادند و شماری از سلفی های تندرو هم با سنگ و چوب به هموطنان شیعه خود حمله ور شدند که این حملات با تلفاتی از شیعیان همراه بوده است.


  به طور کلی می توان از اخبار شبکه های المنار ،العالم،پایگاه خبری راصد و و پایگاه خبری رادیو عرب می توان دریافت که در سالروز رحلت پیامبر اعظم(ص) شیعیان عربستان برای زیارت قبور ائمه بقیع در مقابل این قبرستان حضور یافتند ماموران امر به معروف و نهی از منكر عربستان و برخی عناصر وهابی تندرو از آنان خواستند كه این محوطه راترك كنند اما شیعیان به این درخواست توجه نكردند و نیروهای امر به معروف و نهی از منكر به همراه ماموران امنیتی عربستان به آنان حمله كردند كه بر اساس آخرین اخبار در جریان آن دو نفر شهید و چهار نفر دیگر مجروح شدند.در این میان شیعیان شعار هیهات منا الذله سردادند و در گیری ابعاد شدیدتری یافت.در این احوال شماری از سلفی های تندرو هم با سنگ و چوب به هموطنان شیعه خود حمله ور شدند که این حملات با تلفاتی از شیعیان همراه بوده است.

  درباره شکل گیری ابن فاجعه به علت سانسور شدید رسانه های سعودی نمی توان به صورت دقیق اطلاعات کاملی به دست آورد


  پایگاه خبری تحلیلی "راصد " به نقل از یك زن شیعه نوشت: ماموران عربستان مرا و فزندانم را در مقابل مسجد‌النبی مورد ضرب و شتم قرار دادند و با چشم خود دیدم كه خون مردم در مقابل قبرستان بقیع به زمین ریخته شده است.
  این شاهد عینی گفت: ماموران امنیتی عربستان با شدت هرچه تمامتر زائران را مورد ضرب و شتم قرار دادند بطوری كه بعضی‌ها مجروح شدند و تعدادی نیز از هوش رفتند. در این هنگام به یاد ضرب و شتم زنان اهل بیت و زینب كبری (ع) توسط دشمنان افتادم.

  ///شهادت دو شیعه///در كنار بقیع و حرم نبوی///توسط وهابیون//کلیپ//
  وی افزود: كودكانی را دیدم كه برای فرار از ضرب و شتم ماموران عربستان به سمت مسجد‌البنی(ص) می دویدند تا به پیامبر اعظیم‌الشان اسلام پناه ببرند، درست در همین لحظه، فرار كودكان امام حسین (ع) از دست لشگریان یزید به یادم افتاد، گویا تاریخ بار دیگر تكرار شده بود.
  البته ابعاد دگیری به حرم متوقف نبود و جریانهای سلفی این بار خانه ها و مغازه های شیعیان را هدف قرار دادند. این افراد با سنگ و چوب زائران را مورد ضرب و جرح قرار دادند و خسارت‌هایی به مغازه‌ها و خودروهای شیعیان در محله "العزیات " وارد كردند.
  برخی منابع خبری حضور 2000 شیعه را در اطراف بقیع و حرم رسول اکرم(ص) را در روز حادثه گزارش می دهند. منصور الترکی، سخنگوی وزارت کشور عربستان در گفتگو با خبرگزاری فرانسه دستگیری دست کم نه تن از شیعیان را در جریان حوادث مدینه تأیید کرده است.

  برخی منابع خبری حضور 2000 شیعه را در اطراف بقیع و حرم رسول اکرم(ص) را در روز حادثه گزارش می دهند. منصور الترکی، سخنگوی وزارت کشور عربستان در گفتگو با خبرگزاری فرانسه دستگیری دست کم نه تن از شیعیان را در جریان حوادث مدینه تأیید کرده است.

  ریشه ها و علل سیاسی اجتماعی این در گیری:

  مسلما نمی توان این حادثه را بدون تحلیل وقایع این ایام عربستان سعودی تحلیل کرد.این حادثه مسلما بازخوردی از سوگیریهای سیاسی جدیدی است که دولت سعودی در پیش گرفته و راقم این سطور در مقاله ای به نام نزاع وهابی ها و سکولارها به آن پرداخته است. به طور خلاصه می توان گفت که استراتژی ملک عبدالله حرکت به سمت تکنوکراتهای سکولار بوده و دل خوشی از سلفیون وهابی ندارد.وی همچنین در دوران پادشاهی اش به اصلاحات دیگری نیز در زمینه های اقتصادی، اجتماعی و حقوق زنان دست زده است كه اگر چه به اندازه تغییرات اخیر، عمده نبوده اما نشان از نگاهی مدرن تر از اكثریت خاندان سعود نسبت به مسائل مختلف دارد.اهم اقدامات اخیر در بخش قضایی عربستان و ناشی از درگیری ها میان روحانیون تندرو و اقدامات متعصبانه آنها در زمینه امر به معروف و نهی از منكر می باشد .او روابط نسبی

  با برخی علمای شیعه عربستان بر قرار کردکه مورد اعتراض سلفیون قرار گرفت. در تغییرات جدید کابینه تلاش شده است نیروهای قدیمی كه بیشتر بر بسته بودن فكری - مذهبی در جامعه تاكید می كردند كنار گذاشته شوند .علمای تندرو وهابی کنار گذاشته شده و انحصار فقه حنبلی شکسته شده و علمای سایر مذاهب اهل تسنن نیز پایشان به تصمیمات دینی باز شده است.در این راستا در شورای قضایی جدید بیشتر مذاهب سنی وارد شده و گروه های حنابله در اقلیت قرار گرفته اند .


  حال با این وصف دو سناریو اصلی را درباره علل این وقایع می توان در نظر گرفت:

  ///شهادت دو شیعه///در كنار بقیع و حرم نبوی///توسط وهابیون//کلیپ//


  1- سرکوب شیعیان توسط دولت عربستان برای آرام نگاه داشتن سلفیها پس از تغییرات:

  اولین سناریو این است كه درگیری پیش آمده حاصل اراده دولت عربستان جهت نشان دادن حسن نیت خود به سلفیون پس از تغییرات انجام شده است.این تغییرات موجبات نارضایی شدید گرایشهای سنتی در عربستان شده است و این جریانها دارای قدرت غیر رسمی بسیار زیادی می باشند. بركناری شیخ «صالح اللحیدان»، رئیس شورای عالی قضایی و از وهابیان تندروی عربستان و نیز تعیین رؤسای جدید دیوان اجرایی و دیوان عالی كشور از مهمترین این تغییرات می باشد. علاوه بر این ، بركناری شیخ «ابراهیم الغیث»، روحانی تندروی وهابی و رئیس «هیئت امر به معروف و نهی از منكر» عربستان كه نظارت شدید دینی را بر عهده دارد موجبات نگرانی وهابیون را فراهم ساخته است.


  شاهد عینی حادثه:كودكانی را دیدم كه برای فرار از ضرب و شتم ماموران عربستان به سمت مسجد‌البنی(ص) می دویدند تا به پیامبر اعظیم‌الشان اسلام پناه ببرند


  با توجه به این سناریو این مجوز برای سختگیری و درگیری این اطمینان خاطر را از سوی دستگاه حاكمه می دهد كه سیاستهای دینی عربستان به نفع اقلیتها اصلاح پذیر نیست و شیعیان در این تغییرات بهره ای نخواهند داشت.
  ///شهادت دو شیعه///در كنار بقیع و حرم نبوی///توسط وهابیون//کلیپ//

  2-
  تجلی نارضایتی سلفیون و وهابی ها از تغییرات انجام شده:


  سناریوی دوم نگاه عكس به مساله دارد.بر مبنای این نگاه ملك عبدالله از ابتدای حكومت خود نگاه مثبتی به وهابیون سنتی و سلفی نداشته و به تدریج از جایگاه و اعتبار آنها كاسته است.تغییرات اخیر نیز زنگ خطر را برای سران سلفی به صدا درآورده و نگرانی آنها را در پی داشته است.بركناری فرمانده پلیس دینی یا امر به معروف عربستان بسیار برای این جریان دشوار آمده است . هم چنین ورود تمام مذاهب اهل سنت به شورای فتوا به جای انحصار حنبلی،نیز امری قابل تحمل نیست.لذا اگرچه رییس پلیس دینی تغییر یافته اما بدنه آن كه به مدارس دینی وهابی متصل است و جریانهای اجتماعی همسو، نمی توانند این تغییرات را تحمل كنند و انجام چنین سختگیری ها و درگیری ها نیز در راستای اعلام نارضایی و نشانه ناخشنودی از تغییرات سیاسی است.این درگیری در واقع نمودی از نارضایتی و نگرانی شدیدی است كه بین اقشار سنتی،وهابی و سلفی جامعه سعودی شكل گرفته است و چون نمی توانند این نگرانی را به شاه منتقل نمایند،شیعیان به عنوان ضعیفترین و مظلومترین مذاهب در عربستان مورد هجوم قرار می دهند.

  نتیجه:

  تغییرات سیاسی و اجتماعی شكل گرفته در عربستان سعودی دارای پیایندهای بسیار زیادی بوده است و این تغییرات موجبات واكنشهای اجتماعی خواهد شد.با وجود توجه به نظریات سیاسی سلطان مدارانه در عربستان كه صرفا نقش شاه را در تحولات اجتماعی پررنگ می دانند،اما در حال حاضر با شكل گیری پدیده جهانی شدن در عرصه بین المللی و مدرنیزاسیون اقتصادی و اجتماعی در عرصه داخلی ، برخی گروههای پیشرو و یا محافظه كار در سرشت تصمیم سازی عربستان نقش بازی می كنند.به نظر می رسد رویكرد دوم در تحلیل دلایل حمله وهابیون به شیعیان از كارایی بیشتری برخوردار باشد و ما یك نزاع اجتماعی و مذهبی را میان سلفیون و شیعیان و دولت و كبار العلمای وهابی شاهد خواهیم بود.اما حتی در صورت پذیرش مفروض دوم مسوولیت حاكمیتی دولت عربستان در تامین امنیت شهروندان منتفی نیست و مسئولیت این حادثه بر عهده دولت عربستان است. هم چنین این امر نمی بایست به بهانه ای برای بی تحركی دیپلماسی ایران در این زمینه و اعتراض و پیگیری حادثه باشد.
  سید حسین زرهانی
  گروه جامعه و سیاست تبیان

  کلیپ شرطه سعودی در حال فیلمبرداری از زنان شیعه آماده دانلود است


  لعنته الله علی قوم الظالمین من الاولین الی الاخرین

  تصاوير کوچک فايل پيوست تصاوير کوچک فايل پيوست برای دیدن سایز بزرگ روی عکس کلیک کنید

نام: 1.jpg
مشاهده: 587
حجم: 8.4 کیلو بایت   برای دیدن سایز بزرگ روی عکس کلیک کنید

نام: 2.jpg
مشاهده: 555
حجم: 8.1 کیلو بایت   برای دیدن سایز بزرگ روی عکس کلیک کنید

نام: 3.jpg
مشاهده: 484
حجم: 9.1 کیلو بایت   برای دیدن سایز بزرگ روی عکس کلیک کنید

نام: 4.jpg
مشاهده: 577
حجم: 8.9 کیلو بایت  
  فايل هاي پيوست شده فايل هاي پيوست شده
  • نوع فایل: rar video.rar (3.55 مگابایت, 964 نمايش)

  ویرایش توسط [Kavir] : ۱۳۸۷/۱۲/۰۸ در ساعت ۱۲:۳۴

  در کوی نيک نامان، ما را گذر ندادند

  گر تو نمی پسندی، تغيير ده قضا را


 2. #2
  شروع کننده موضوع

  تاریخ عضویت
  جنسیت دي ۱۳۸۷
  نوشته
  1,379
  مورد تشکر
  3,222 پست
  حضور
  9 ساعت 33 دقیقه
  دریافت
  469
  آپلود
  263
  گالری
  97

  يك پايگاه خبري سعودي با اشاره مجروح شدن ده‌ها شهروند عربستاني در جريان درگيري با نيروهاي امنيتي نوشت: نيروهاي امنيتي برخي از مجروحان اين درگيري را در بيمارستان‌هاي مدينه‌النبي دستگير كردند.

  به گزارش فارس به نقل از پايگاه خبري "راصد "، در جريان درگيري نيروهاي امنيتي عربستان با زائران شيعه كه در مقابل قبرستان بقيع رخ ‌داد، ده‌ها نفر مجروح شدند كه به بيمارستان الزهرا و ملك فهد در مدينه‌النبي منتقل شدند كه حال برخي از آنان وخيم گزارش شده است.

  اين پايگاه خبري به نقل از برخي از نزديكان مجروحان اين درگيري گزارش داد: نيروهاي امنيتي عربستان برخي از مجروحان را در بيمارستان دستگير و به مراكز پليس انتقال داده‌اند.


  شاهدان عيني با اشاره به حمله وهابيون افراطي و ماموران امر به معروف و نهي از منكر عربستان به زائران شيعه گفتند: اين افراد با سنگ و چوب زائران را مورد ضرب و جرح قرار دادند و خسارت‌هايي به مغازه‌ها و خودروهاي شيعيان در محله "العزيات " وارد كردند.


  توفيق السيف انديشمند سياسي عربستان درباره اين حادثه به شبكه ماهواره‌اي المنار گفت: دولت رياض مسئول حفظ شهروندان عربستاني در قبال عناصر افراطي است.
  در سالروز رحلت پيامبر اعظم(ص) شيعيان عربستان براي زيارت قبور ائمه بقيع در مقابل اين قبرستان حضور يافتند ماموران امر به معروف و نهي از منكر عربستان بدون ذكر دليل خاصتي از آنان خواستند كه اين محله راترك كنند اما شيعيان به اين درخواست توجه نكردند و نيروهاي امر به معروف و نهي از منكر به همراه ماموران امنيتي عربستان به آنان حمله كردند كه بر اساس آخرين اخبار در جريان آن دو نفر شهيد و چهار نفر ديگر مجروح شدند.

  منبع
  پایگاه خبری الراصد وابسته به شیعیان عربستان سعودی عصر امروز با انتشار خبری از آزادی تمام بازداشت شدگان درگیری‌های اخیر میان شیعیان با نیروهای امنیتی و نیروهای وابسته به هیئت امر به معروف و نهی از منکر عربستان سعودی، خبر داد.

  به گزارش شیعه آنلاین، این پایگاه خبری نوشت: در پی ادامه داشتن تظاهرات در شهر عوامیه در اعتراض به رفتار مأموران دولتی آل سعود با زائرین شیعه، عصر امروز (پنج شنبه) تمامی بازداشت شدگان این حوادث که تعدادشان حدود ۲۰ نفر بوده و بیشترشان جوان بودند آزاد شدند.

  اهالی بازداشت شدگان طی اظهاراتی اعلام کردند که مقامات مسئول با آنان تماس گرفتند تا نزد آنان بروند و فرزندان خود را تحویل بگیرند.

  الراصد در ادامه نوشت: آزادی بازداشت شدگان پس از آن صورت گرفت که تماس‌های گسترده‌ای از سوی چهره های سرشناس دینی و حقوقی و دیگر بزرگان شیعه از شهرهای أحساء، قطیف و مدینه منوره با مقامات مسئول گرفته شد و خواهان آزادی فوری تمام بازداشت شدگان شدند.

  این پایگاه خبری همچنین در خبری دیگر نوشت: پس از انجام تماس های گسترده با مقامات مسئول برای تأمین امنیت راهها، عصر امروز تقریبا تمام زائران شیعه به شهرهای خود بازگشتند. این هماهنگی‌ها به آن دلیل صورت گرفت که دو شب پیش 3 عدد از اتوبوس های حامل زائرین که در حال بازگشت بود، در نزدیکی منطقه "القصیم" مورد حمله افراد ناشناس قرار گرفت و به شدت آسیب دید اما خوشبختانه مسافرین به جز برخی جراحات بسیار ساده، آسیب زیادی ندیدند. از سوی دیگر شب گذشته شهر شیعه نشین صفوی نیز شاهد درگیری‌های شدید میان نیروهای امنیتی با شیعیان معترض بود که به زخمی شدن تعدادی از شیعیان منجر شد.

  در همین حال منابع آگاه اعلام کردند که پیش از آزادی بازداشت شدگان گروهی از چهره های سرشناس شیعیان عربستان از جمله "شیخ محمد حسن الجزیری" قاضی دادگاه جعفری در عربستان، "شیخ حسن بوخمسین" معاون قاضی دادگاه جعفری، "سید هاشم السلمان"، "سید محمد باقر الإبراهیم"، "شیخ عبدالله الیاسین"، "شیخ عادل الأمیر"، "سید موسی الهاشم" و "شیخ نجیب الحرز" با "بدر بن جلوی" استاندار شهر الأحساء دیدار و در مورد آخرین تحولات از درگیری‌ها تبادل نظر کردند.


  منبع : rajanews.com
  يك منبع آگاه از عربستان سعودي اعلام كرد تعدادي از شاهزادگان سعودي كه كينه و نفرت شديدي از جمهوري اسلامي ايران دارند، قصد دارند براي سرپوش گذاشتن بر رفتار وحشيانه مأموران خود عليه زائران شيعه، در برخي مناطق سني نشين كشورمان آشوب بر پا كنند.

  به گزارش شيعه آنلاين، اين منبع آگاه افزود:‌ هدف اين شاهزادگان اين است كه در صورت مقابله و برخورد مأموران امنيتي و پليس كشورمان با آشوبگران، اهل سنت ايران را مظلوم نشان بدهند و به اصطلاح رفتار خود با زائران شيعه را توجيه كنند.  اين منبع آگاه در ادامه افزود: دولت عربستان سعودي به دليل درگيري‌ها و حوادث اخير شهر مدينه منوره، به شدت زير فشار قرار گرفته است و همزماني اين حوادث با برخي تغييرات گسترده در دستگاه حكومتي اين كشور موجب شده كه موقعيت خاندان حاكم آل سعود به خطر بيفتد از همين رو اين شاهزادگان تصميم گرفته‌اند كه هر چه سريعتر به بحث درگيريهاي مدينه پايان دهند و آن را به ديگر مناطق به ويژه سرزمين هاي ايراني بكشند.  اين منبع آگاه در ادامه گفت: در همين راستا يكي از شاهزادگان عربستاني كه رابطه بسيار خوبي هم با مقامات آمريكايي دارد روز گذشته ديداري محرمانه با يكي از مقامات ارشد سازمان اطلاعات و امنيت آمريكا (CIA) داشته و در اين مورد با وي مشورت كرده است.

  گفتني است اين منبع آگاه هيچ نامي از اين شاهزاده عربستاني نبرده اما پيش بيني مي شود منظور وي "شاهزاده بندر بن سلطان بن عبدالعزيز آل سعود"، سفير سابق عربستان در آمريكا باشد. وي يكي از بيشترين شاهزادگان عربستاني است كه با دولتمردان آمريكايي رابطه نزديك و دوستانه دارد.  شايان ذكر است، پيش تر برخي پايگاه هاي خبري به نقل از برخي منابع آگاه لبناني اعلام كرده بودند كه تحقيقات انجام شده در مورد ترور شهيد عماد مغنيه، فرمانده نظامي حزب الله لبنان نشان مي دهد كه شاهزاده بندر بن سلطان نيز در آن دست داشته است.


  منبع : rajanews.com


  حضرت آيت الله مکارم شيرازي با اشاره به فجايع اخير در بقيع گفت: اگر وهابي‌هاي افراطي به اقدامات ناشايست خود ادامه دهند، عمره مفرده را تحريم خواهيم کرد.  به گزارش رسا، حضرت‌آيت الله ناصر مکارم شيرازي از مراجع تقليد، امروز در آغاز درس خارج فقه خود در مسجد اعظم و در جمع صدها نفر از طلاب و فضلاي حوزه علميه قم با اشاره به فجايع اخير در بقيع گفت: اگر وهابي‌هاي افراطي به اقدامات ناشايست خود ادامه دهند، عمره مفرده را تحريم خواهيم کرد.

  وي تصريح کرد: با صراحت عرض مي‌کنم رفتن به عمره مستحبي در صورتي مشروعيت دارد که با عزت و آبروي شيعه توأم باشد؛ اگر اين حرکت‌هاي ناشايست وهابي‌هاي افراطي ادامه يابد، ديگر اين حج مستحبي هيچ مشروعيتي ندارد.

  در اين سخنان که با تکبير و تأييد طلاب و فضلاي حوزه علميه قم همراه شد، حضرت آيت‌الله مکارم شيرازي در ادامه افزود: سازمان حج و زيارت موضوع را بررسي کند تا تصميمات جدي در اين زمينه گرفته شود.  وي تأکيد کرد: هم اينک هر سال، شمار زيادي از دانشجويان، دانش‌آموزان و طلاب به سرزمين وحي اعزام مي‌شوند و در صورت ادامه چنين اقدامات نابخردانه وهابي‌ها ديگر جاي امني براي زيارت خانه خدا وجود نخواهد داشت.

  حضرت آيت‌الله مکارم شيرازي خطاب به دولت عربستان گفت: صلاح و مصلحت حکومت عربستان سعودي در اين است که مانع حرکات نابخردانه وهابي‌هاي افراطي شود؛ زيرا اين گروه نادان اسلام را تنها در خشونت، هتاکي و چاقو‌کشي خلاصه کرده‌اند.  وي در پايان بيان داشت: دولت عربستان نگذارد بيش از اين حرمين شريفين آلوده، و اسلام به صورت ناشايست در جهان معرفي شود؛ اميدواريم اين دولت مسأله را با جديت پيگير باشد و براي هميشه اعمال و رفتار اين عده محدود تندرو با مسلمانان را به پايان رساند.

  تاریخ نشر خبر :
  يکشنبه، 11 اسفند 1387

  منبع : rajanews.com

  ویرایش توسط همکار مدیر سایت : ۱۳۸۹/۰۱/۱۳ در ساعت ۲۳:۳۰

  در کوی نيک نامان، ما را گذر ندادند

  گر تو نمی پسندی، تغيير ده قضا را

 3. تشکر


اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
^

ورود

ورود