جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: چند توصیه به جوانان در استانه ازدواج

 1. #1
  شروع کننده موضوع

  تاریخ عضویت
  جنسیت بهمن ۱۳۸۷
  نوشته
  10
  مورد تشکر
  21 پست
  حضور
  نامشخص
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0

  چند توصیه به جوانان در استانه ازدواج
  چند توصیه به جوانان در استانه ازدواج
  چند توصیه به جوانان در استانه ازدواج


  توصیه به جوانان در آستانه ازدواج و خانواده های جوان
  برای یك زندگی مطلوب و منطبق بر اصول اخلاقی ، مسئله مهم میزان آگاهی و تقیّد كسانی است كه می خواهند با تشكیل خانواده بهره مناسبی از گذران عمر بگیرند. به طور معمول برای دادن اطلاعات از بایدها استفاده می شود، ولی در این مقاله بنا براین داریم كه از نبایدها شروع كنیم و نتیجه گیری اصلی را به عهده شما بگذاریم. 1- ازدواج نباید بدون توجه به شرایط و موقعیت های زوج جوان صورت گیرد.
  این پسرو دخترند كه بایستی با تلفیق مجموعه ی توان ها و توانمندی های خود ، به یك زندگی سروسامان دهند نه دیگران . یكی از مشكلات اساسی زوج های جوان درجامعه ما این است كه جوان با یك فكر و اندیشه ی آرمانی در صدد رسیدن به یك مدینه فاضله است و این گونه تفكر به او اجازه نخواهد داد تا واقعیت های موجود را احساس ولمس كند. از سوی دیگرواقعیت های موجود درجامعه ، خود را به گونه ای دیگر جلوه می دهند واولین تضاد این گونه ایجاد می شود. ازاین رو بهترین زندگی را كسانی دارند كه بتوانند از این جدال و تضاد به عاقبت رهایی یابند.
  ازجمله شرایط و موقعیت ها، شرایط اجتماعی و فرهنگی زوج جوان یعنی طبقه و پایگاه اجتماعی پسر ودختر است كه بایستی این شرایط همخوان باشد. از شرایط دیگر ، تناسب جسمی و سنی زوج است كه براساس دیدگاه ها ی بزرگان دین و همچنین روان شناسان ، بایستی به میزانی معین از رشد جسمی و سنی رسیده باشند و دقیق تر از رسیدن به این رشد، تناسب این دو با هم است . برای مثال اگر پسری همسری بزرگ تر از خود برگزیند ، یا فاصله سنی زوجین ده سال یا بیشتر باشد ، مشكلات عدیده ای برایشان رخ می نماید كه مجال طرح آنها نیست . 2- انگیزه ازدواج نباید شهوت وخوش گذرانی باشد.
  برای ازدواج انگیزه های عالی و ارزشمندی چون پاسخ به ندای فطرت ، تلاش دربقای نسل، عمل به سنت رسول الله ، تكمیل و تكامل ، و ازهمه قوی تر اطاعت فرمان خداوند وجود دارد كه چنانچه هر كدام از اینها به عنوان انگیزه ازدواج باشد، لذت و شهوت وغریزه و... را به همراه خواهد داشت تا جایی كه برای این لذت و شهوت ثواب هم خواهد بود. اما اگر این ارزش های عالی ملاك قرار نگیرد ، چون آن خواست ها مادی وهدف هایی سهل الوصل اند، مداومت برآنها انسان را خسته ، سرخورده ومحدود خواهد كرد. 3- ازدواج نباید همراه با انگیزه های مادی و دنیوی باشد.
  ازدواج هایی كه برای رسیدن به عشق ، جاذبه های مادی و قدرت ومال و موقعیت اجتماعی یا دستیابی به امكانات و بهره های دنیوی انجام شود، به علت مادی ونسبی بودن این اهداف و به ویژه این كه در كوران حوادث و اتفاقات تحت تأثیر شدید قرار می گیرند و از بین می روند، معمولاً به نتیجه مطلوب نخواهند رسید. 4- ازدواج نباید برای برآورده شدن خواست های دیگران باشد.
  به طور معمول ، آرزوهای پدران و مادران ، ایده آل های آنان، خود سری ها و كج فكری های آنها یا حتی انتقام جویی آنان از زندگی ومحرومیت های قبلی شان ، فرزندان را به سوی ازدواج هایی سوق می دهد كه در آن یا بایستی یك طرف ، یك عمر مظلومیت و تحقیر را تحمل كند وگذشت وصبوری از خود نشان دهد وبه قول معروف بسوزد و بسازد یا این كه هر دو طرف ( زن وشوهر) خود را محكوم به پذیرش این تحكم بدانند یا با به دست آوردن اندك بهانه ای بخواهند خود را از این تحكم پذیری رها ساخته ، در نتیجه با طلاق یا جدایی یا ... زندگی را بر خود و خانواده ، ناگوار و تلخ كنند.
  ناگوارتر از این ، خواست های افراد دیگری به غیر از پدر و مادر است. در بعضی جوامع دیده شده است كه دختر خون بهای مقتول است یا دختر به همراه مادر در خانه ناپدری یا ... زندگی كرده ، برای امرار معاش تن به سرنوشتی می دهد كه خود در شكل گیری آن نقش ندارد. 5- انگیزه ازدواج نباید چشم وهم چشمی ها ومقایسه های اجتماعی باشد.
  چه بسا مشاهده شده است كه پسر یا دختری تنها به خاطراین كه مادر یا پدرش می خواهد فرزندشان از دیگر هم سن وسال ها وبستگان كمتر و... جلوه نكند ناخواسته درگیرسرنوشتی می شود كه نه به صلاح اوست و نه خود نقشی درشكل گیری آن داشته است . 6- ازدواج نباید بدون جلب نظر و راهنمایی و هدایت والدین باشد .
  هرچند كه درموارد بالا ، معمولاً گناه متوجه پدران و مادران و جامعه است ، لیكن توجه به این نكته نیز ضروری است كه والدین بایستی به طور حتم درزندگی وتشكیل خانواده فرزندانشان نقش داشته باشند. یعنی لازم است حد ومرزها رعایت شود و فرزندان خودسرانه برای رسیدن به آن چه امروز می بینند اقدام به ازدواج نكنند. تناسب میان زوج جوان ، چنانچه همراه با نظر و راهنمایی والدین باشد ، نتیجه بخش خواهد بود. 7- ازدواج نبایستی بدون مشورت وچاره اندیشی با بزرگترها صورت گیرد.
  تجربه ای كه بزرگ ترها از زندگی خود آموخته اند در موقعیت هایی بایستی مورد استفاده كوچك ترها قرار گیرد. سخن بجایی است كه گفته شده است انسان باید دوبار زندگی كند ، باراول تجربه كسب كند و بار دوم با استفاده از آن تجارب گذشته ، یك زندگی سالم داشته باشد. انسان اندیشمند با كمی تأمل به این نتیجه می رسد كه از آن جا كه دو بار زندگی كردن ممكن نیست پس به جای زندگی اول می توان از تجربه دیگران و پیشینیان بهره جست . البته این امر در مسئله ازدواج بسیار ضروری است ، چرا كه آگاهی نسبت به مسائل اجتماعی از یك سو و شناخت اصل و نسب و نژاد و ویژگی های اخلاقی هر فرد با توجه به تعلقی كه به اصل و نژاد خود دارد از سوی دیگر، در مسئله ی همسر گزینی و توافق زن وشوهر در زندگی بسیار مهم و حساس است . 8- ازدواج نباید بدون توجه به قوانین و دستورهای الهی اسلام باشد.
  غریزه جنسی دربسیاری از موجودات زنده از جمله حیوانا ت وجود دارد وانسان نیز دراین ویژگی ، با حیوانات مشترك است . لیكن آن چیزی كه موجب تفاوت انسان از سایر حیوانات شده ، موقعیت ومقام ومنزلت انسان در نظام هستی است. به همان اندازه كه انسان در نظام هستی متمایز از سایر حیوانات ، از برتری و شرافت برخوردار است ، مسئله ی برآورده كردن غریزه نیز باید با شرافت ، ارزش و توجه همراه باشد. لذا مكتب حیات بخش اسلام برای رسیدن انسان به زمینه ای كه بتواند غریزه جنسی را ارضا نماید، دستورازدواج و زوجیت مرد و زن را مطرح كرده ، بر مشروعیت آن تأكید دارد. دستورها و آداب خاصی كه اسلام برای زن و شوهر قرار داده ، همه برای حفظ شرافت وجایگاه انسان است تا جایی كه تمّرد و سرپیچی زن از شوهر را به نوعی مستوجب عِقاب دانسته و افراط و تفریط در این موارد را بین زن و شوهر مورد ملامت و سرزنش قرار داده است . بنابراین توجه به قوانین اسلام موجب سعادت وپیشرفت خواهد بود ودر هیچ موردی تاكنون قانونی بهتر ومتعالی تر از اسلام ارائه نشده است. 9- در ازدواج، انتخاب همسر نباید بدون معیار وملاك باشد.
  مكتب انسان سازاسلام وهمچنین روان شناسان برانتخاب همسر وتوجهی كه دراین بحث مورد نظر است تأكید فراوان دارند. همه ی این تأكیدات برای به كارگیری ملاك ومعیار در انتخاب است . آنچه در اسلام به نام قانون كفویت مطرح است تعبیر بسیار جامع و پر محتوایی است كه بررسی آن درجایگاه خود نیاز به ارائه مقالات متعددی دارد كه در این جا به اختصار از آن خواهیم گذشت .
  دركفویت همسران مسئله كفایت و جامعیت مطرح است وآن هم در ارتباط بین زن و شوهر ودر جنبه های جسمی ، جنسی ، عقلی ، فرهنگی ، علمی ، اخلاقی ، اجتماعی ، روحی وروانی ، دینی ، خانوادگی و ... مورد نظر است. آن دو باید همه این جنبه ها را به عنوان ملاك برای انتخاب همسر در نظر بگیرند. 10- ازدواج نباید فقط تحت تأثیر عوامل اجتماعی صورت گیرد.
  انگیزه های اجتماعی ، مخصوصاً آن دسته كه در ارتباط با گروه همسالان ، علت و انگیزه ی انجام فعالیتی می شوند، درازدواج بایستی بسیار كنترل شده ودقیق مورد تحلیل و توجه قرار گیرند. این انگیزه ها اغلب آنی و زودگذر است وبسیاری از اوقات هم فریبنده و كاذب . دوست یابی ها، محبت ها وعشق های خیابانی و كوچه بازاری كه معمولاً ازموارد منفی عوامل اجتماعی اند ومقبولیت عام اجتماعی نیز ندارند، باید در ازدواج كاملاً كنترل بشوند، زیرا اگر ازدواجی با این انگیزه ها وعوامل انجام شود دارای عاقبت و پایان خوبی نخواهد بود. 11- ازدواج نباید مخالف امور ومقتضیات طبیعی باشد.
  در نظام هستی كه نظامی دارای ضابطه وحساب دقیق است، مسئله زوجیت یكی از مسائل مهم است. زوجیت ، لازمه تكمیل وتكامل و ثمردهی هستی موجودات است و برای این امر مهم ، شرایط طبیعی نیز درنظر گرفته شده است . به عنوان مثال گرده افشانی گیاهان در زمانی معین به نتیجه خواهد رسید و ازدواج هم در كودكی یا میان سالی و پیری نتیجه خوبی نخواهد داشت . لذا لازم است در ازدواج به این گونه امور و موارد دقت و توجه كافی شود . http://www.nioc.org


 2. #2

  تاریخ عضویت
  جنسیت آبان ۱۳۸۸
  نوشته
  11,936
  مورد تشکر
  35,179 پست
  حضور
  33 روز 7 ساعت 39 دقیقه
  دریافت
  406
  آپلود
  94
  گالری
  278  تهیه‌ی فهرست تفاهم

  چند توصیه به جوانان در استانه ازدواج
  اگر فهرستی در پاره‌ی ویژگی‌های همسر دلخواه خود بنویسید و در دسترس‌تان قرار دهید ، هدفمند خواهید بود و چنانچه طبیعت بخواهد کنترل فکر و احساس شما را به دست بگیرد و در برابر واقعیت، نابینای‌تان کند ، با آن مقابله خواهید کرد. در این صورت، شانس شما برای یافتن شریکی مطلوب و مناسب که با او بتوانید چراغ زندگی خود را روشن کنید ، افزایش می‌یابد.

  بنابراین، مهم است از کسی که می‌خواهید به عنوان همسر انتخاب کنید ، تصوری داشته باشید در این زمینه با توجه به ویژگی‌های مورد نظرتان، می‌توانید هر کدام را که می‌خواهید ، انتخاب کنید و یا کیفیت‌های دیگری را به این مجموعه اضافه نمایید. آن گاه آنها را با توجه به آنچه برای شما مهم است، اولویت‌بندی کنید ، به‌طوری که بدانید کدامیک برای شما اهمیت بیشتری دارد.

  در پایان، باید بتوانید تصویر ایده‌آلی از کسی که می خواهید بقیه‌ی زندگی خود را با او بگذرانید، داشته باشید.

  برای شروع ، کاغذی بردارید و ویژگی‌های همسر ایده‌آل خود را یادداشت کنید برای این منظور، کافی است تمام فضایل، ارزش‌ها، خصلت‌ها و ویژگی‌های شخصیتی همسر مورد نظر خود را قید کنید. سعی کنید. سعی کنید این فهرست تا حد ممکن، دقیق و جامع باشد.

  چند توصیه به جوانان در استانه ازدواج


  ماهی ها از تلاطم دریا به خدا شکایت بردند

  و

  چون دریا آرام شد خود را اسیر تور صیادان یافتند.

  تلاطم های زندگی حکمتی از جهان هستی است...

  پس از خدا بخواهیم دلمان آرام باشد نه اطرافمان 3. #3

  تاریخ عضویت
  جنسیت ارديبهشت ۱۳۸۷
  نوشته
  1,246
  مورد تشکر
  2,313 پست
  حضور
  50 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0  1- دقت کنيد با ناقص از بعد اخلاق ، معرفت و اعمال صالحه ازدواج نکنيد ( روايت از حضرت رسول {ص) است که فرمودند الناقص ملعون } اشتباه نکنيد ناقص کسي نيست که چشم يا پا يا دست و يا هر نقصي که در جسم هست داشته باشه ، ناقص کسي هست که به کسب معرفت ، و متخلق شدن به اخلاق حسنه ، و آراسته شدن به اعمال صالحه اقدام ننمايد و جز از راه خورد و خواب و لذت و شهوت به خود نرسد .


  2- دختري را انتخاب بکنيد که از هر لحاظ با شما همطراز و در مسئله کفويت با هم مساوي باشند .


  3- لازم است خانواده هاي عزيز قبل از ازدواج دختر و پسر ، زمينه ديدار آن دو را با هم فراهم نمانيد ، البته در اين زمينه خواندن عقد و ايجاد محرميت لازم نيست ، اين واقعيتي است که اسلام آن را اجازه مي دهد (البته اين به معناي روابط دوستي هاي پنهان نيست که معمولا امروزه رايج بين دختر و پسر هست با عنوان دوست دختر و دوست پسر ) اگر اينجور نباشد نمي توانند کمالات و عيوب همديگرو پيدا بکنند و تصميم درستي را بگيرند (( باز ياد آور ميشم که اين ديدارها بايد فقط بايد قصد ازدواج ، و پسند و عدم پسند مطرح باشد ، تا فضاي برنامه از معصيت حضرت حق پاک بماند
  4- چون زن را پسنديد ........... نيت خود را در ازدواج با او براي خدا قرار دهد و به عنوان عمل به دستور و فرمان حضرت حق و اجراي حق و اجراي سنت انبياي الهي ، بخصوص و رسول با کرامت اسلام قدم بردارد .


  حضرت رسول مي فرمايند : آنکه براي خدا ازدواج مي کند ، و براي فراهم کردن وسيله ازدواج ديگران محض خدا قدم بر ميدارد مورد استحقاق قرار گرفتن در ولايت خدا را پيدا مي کند (محجه البيضاء ج3،ص54)


  عجله نکنيد چون اصلا به نفعتون نيست ، در معارف اسلامي آمده که : عجله کار شيطان است ، انتخاب همسر بايد با دقت و وقت گذاري و مشورت ، و شناخت لازم از او و خانواده اش صورت بگيرد ، مبادا که در اين زمينه خسارتي به طرفين وارد شود و ضربه روحي و رواني ببار آيد .

  ویرایش توسط فالق الاصباح : ۱۳۸۷/۱۲/۲۲ در ساعت ۱۵:۴۵


 4. #4

  تاریخ عضویت
  جنسیت آبان ۱۳۸۸
  نوشته
  11,936
  مورد تشکر
  35,179 پست
  حضور
  33 روز 7 ساعت 39 دقیقه
  دریافت
  406
  آپلود
  94
  گالری
  278  لزوم گفتمان
  چند توصیه به جوانان در استانه ازدواج
  شما با استفاده از گفت‌وگو می‌توانید از روحیات و شخصیت همسر آینده‌تان، شناخت بهتری کسب نمایید. برخی افراد، نسبت به بعضی از شخصیت‌ها، حساسیت ویژه‌ای دارند و نمی‌توانند با دارندگان این‌گونه شخصیت‌ها، زندگی مشترک داشته باشند ، برای نمونه ، افراد خونسرد و آرام، افراد درونگرا و گوشه‌گیر را نمی‌پسندند و افراد خونگرم، پرتحرک و برون‌گرا را برای همسری ترجیح می‌دهند. بعضی افراد ممکن است کسانی را که احساسات تندی دارند و به شدت عاطفی هستند ، مناسب حال خود تشخیص ندهند و تیپ «منطقی» و «عقلانی» را بپسندند و بر عکس. در هر حال، کسی که در مقام انتخاب است، باید ببیند آیا با چنین فردی می‌تواند زندگی کند یا نه؟ در این گونه گفت‌وگوها هر یک از هر طرف، صادقانه به معرفی خود و بیان ویژگی‌های اصلی خویش می‌پردازد و خواسته‌هایش را از طرف مقابل و زندگی مشترک با او بیان می کند. هم‌چنین روشی که شخص می‌خواهد در زندگی مشترک در پیش گیرد و شرایط موجود او، از مسائلی است که در این گونه گفت و گوها، مطرح می‌شود.

  چند توصیه به جوانان در استانه ازدواج


  ماهی ها از تلاطم دریا به خدا شکایت بردند

  و

  چون دریا آرام شد خود را اسیر تور صیادان یافتند.

  تلاطم های زندگی حکمتی از جهان هستی است...

  پس از خدا بخواهیم دلمان آرام باشد نه اطرافمان 5. #5

  تاریخ عضویت
  جنسیت آذر ۱۳۸۷
  نوشته
  539
  مورد تشکر
  2,029 پست
  حضور
  53 دقیقه
  دریافت
  1
  آپلود
  0
  گالری
  1  يکي از بزرگان، حاصل تجربيات و مطالعات عميق خود را به

  فرزندش، اين گونه ارائه مي دهد:

  «فرزند، اگر خدا خواست و به حد بلوغ رسيدي، در انتخاب

  همسر خود، منتهاي دقت و مراقبت را به عمل آور، زيرا خير و

  شر زندگاني و سعادت و بدبختي آينده تو مربوط به اين

  موضوع مهم مي باشد. مسأله ازدواج مثل اجراي نقشه

  جنگي است که انسان اگر يک مرتبه اشتباه نمايد، کارش

  تمام مي شود و ديگر جبران آن به هيچ وسيله صورت نمي

  پذيرد، زني را که مي خواهي براي همسري خويش انتخاب

  نمايي، درکيفيت اخلاق و سيرت او تحقيقات عميق کن و بدان

  که والدين او در دوره جواني خود، صاحب چه اخلاق و


  تمايلاتي بوده اند.1
  1 . ساموئل اسمايلز، اخلاق، ترجمه محمد سعيدي، ص437. 6. #6

  تاریخ عضویت
  جنسیت مرداد ۱۳۸۸
  نوشته
  118
  مورد تشکر
  372 پست
  حضور
  3 روز 11 ساعت 26 دقیقه
  دریافت
  5
  آپلود
  0
  گالری
  0

  توصیه هایی برای زندگی
  سلام به دوستان. این برگه ای که عکسش رو گذاشتم تو سایت رو یک راننده آژانس بهم داد و گفت خودش زحمت کشیده و این موارد که برای زندگی مفیده رو نوشته.گفت اگه میشه پخشش کنید.منم بهش قول دادم بزارم تو اینترنت تا همه استفاده کنن. هر چند خودم مورد اول که نوشته عاشق بودن قبل از ازدواج رو قبول ندارم ولی نکات خیلی قشنگی نوشته شده که امیدوارم استفاده کنید.
  تصاوير کوچک فايل پيوست تصاوير کوچک فايل پيوست برای دیدن سایز بزرگ روی عکس کلیک کنید

نام: 3.jpg
مشاهده: 85
حجم: 165.2 کیلو بایت  


اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
^

ورود

ورود