صفحه 1 از 2 12 آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: صله رحم

نوشته
    10,035
    مورد تشکر
    6 پست
    حضور
    17 روز 15 ساعت 5 دقیقه
    دریافت
    6
    آپلود
    0
    گالری
    2

صله رحم

یکی از دستورات موکد دین مبین اسلام و یکی از مهم ترین آداب اجتماعی «صله رحِم» است که با عمل صحیح به آن، ریشه بسیاری از کمبودها و نیازها از بین می‌رود.
    صله به معنای وصل است، و در اصطلاح به احسان و اظهار عطوفت و رعایت حال دیگران گفته می‌شود.
    رحِم به معنی جایگاه اولاد است و در اصطلاح به مادر گفته می‌شود. و صله رحم یعنی رسیدگی و احسان به افرادی که با انسان، مادرِ مشترک داشته باشند؛ مانند عمو، عمّه، دایی، خاله و فرزندان آنها.
    صله رحم از دستورات عام و پرمنفعت اسلام است و کنیه های خانوادگی را از بین می‌برد:
    امام صادق علیه السلام فرمود:«صله رحم کن، حتی اگر با دادن یک لیوان آب به نزدیکانت باشد. بهترین صله رحم بازداشتن خویش است از آزار آنها.»

حضرت امیرالمؤمنین علی علیه السلام فرمود:«صله رحم کنید حتی اگر به سلام‌کردن باشد.»
    امام حسین علیه السلام فرمود:«هر کس می‌خواهد اجلش به تأخیر بیفتد و روزی‌اش زیاد شود، صله رحم کند.»

رسول خدا صلی الله علیه وآله سلم فرمود:«مردی فقط از عمرش سه سال مانده ولی صله رحم می‌کند و خداوند سی سال به عمرش اضافه می‌کند؛ و مردی از عمرش سی سال مانده اما قطع رحم می‌کند و خداوند سه سال او را زنده نگه می دارد. بحمدالله مایشاء و یثبت وعنده ام الکتاب (سوره رعد آیه 39) (خداوند هر چه را که بخواهد محو می کند و هر چه را بخواهد، ثابت می‌گرداند؛ و در نزد اوست حقیقت کتاب.)»

و نیز فرمود:«نیکی به پدر و مادر و صله رحم حساب روز قیامت را آسان می‌گرداند.»

و نیز فرمود:«ای میسّر! گمان می‌کنم تو زیاد به اقوامت رسیدگی می‌کنی.»
    میسّر گفت:«بله. من وقتی در بازار کار می‌کردم و دو درهم مزد می‌گرفتم، یک درهم آن را به عمّه‌ام می‌دادم و یک درهمش را به خاله‌ام.»
    امام فرمود:«به خدا قسم اجل تو دو بار فرا رسید ولی هر بار تأخیر افتاد.»

قطع رحم:
    قطع رحم به معنای رسیدگی نکردن و محبت نداشتن نسبت به نزدیکان است و امر بسیار ناپسندی به شمار می‌رود، به طوری که در روایات چنین آمده است:«اگر نزدیکان شما ارتباط خود را با شما قطع کردند، شما وصل کنید؛ زیرا گناه قاطع رحم بسیار عظیم است.»

امیرالمؤمنین علیه السلام فرمود:«صله کنید با ارحام خود، گرچه آنها با شما قطع کرده باشند.»

رسول خدا فرمود:«
    جبرئیل علیه السلام به من خبر داد که بوی بهشت، از فاصله هزار سال راه شنیده می‌شود ولی عاق والدین و قاطع رحم و مرد سالخورده زناکار آن را نخواهند شنید- (یعنی به این اندازه از بهشت دورند).»

9- کنیز امام صادق علیه السلام می گوید:«امام در بستر بیماری و شهادت افتاده بود و گاهی از هوش می‌رفت. یک بار که به هوش آمد، فرمود به حسین بن علی بن علی - که پسر عموی پدر امام بود- هفتار دینار بدهید و به فلانی، فلان مقدار و به فلانی، فلان مقدار بدهید.
    به امام عرض کردم:«آیا به مردی بخشش می‌کنید که می‌خواست شما را به قتل برساند؟»
    امام فرمود:«آیا می‌خواهی من از آنها نباشم که خداوند توصیف کرده است:« و کسانی که بنا به امر خدا صله می کند و از پروردگارشان میترسند و از بدی حساب بیمناکند.» بله خداوند بهشت را آفرید و آن را خوشبو ساخت و بوی بهشت تا هزار سال راه می‌رود ولی عاق والدین و قاطع رحم آن بو را نمی‌شنوند.»

در روایت است که «اگر برای نیکی به پدر و مادرت مجبور باشی راهی به درازای دو سال را بپیمایی، برو و این نیکی را انجام ده، و برای صله رحم هم تا یک سال راه را طی کن!»

شخصی به رسول خدا عرض کرد:«من اقوامی دارم که به آنها احسان می‌کنم ولی آنها مرا اذیّت می‌کنند. می خواهم دیگر کاری به آنها نداشته باشم.»
    امام فرمود:«در این صورت خداوند همه شما را رها می کند.»
    عرض کرد:«پس چه کنم؟»
    امام فرمود:«به آن کس که تو را محروم ساخته بخشش کن و با آن کس که از تو قطع کرده بپیوند و آن را که به تو ظلم کرده، ببخش. و اگر چنین کنی خداوند پشتیبان تو خواهد بود.»

رسول خدا فرمود:«آیا می‌خواهید بگویم بهترین اخلاق دنیا و آخرت چیست؟»
    گفتند:«بله یا رسول الله!»
    فرمود:«اخلاق کسی است که با آن کس که از او بریده آشتی کند، و به آن کس که او را محروم کرده ببخشد، و آن را که بر او ستم کرده ببخشاید. و هر کس بخواهد مرگش به عقب بیفتد و روزی اش فراوان شود، باید تقوای الهی را پیشه سازد و صله رحم کند.»

به رسول خدا عرض کردند:« بهترین
    صدقه کدام است؟»
    فرمود:«صدقه به خویشاوندی که دشمنی شما را در دل داشته باشد. پس صله رحم به خویشان، عام است و حتی بدخواهان را نیز شامل می‌شود.»

البته مواردی هم وجود دارد که قطع رحم اجازه داده شده است:
    مواردی که ارتباط فامیلی با انسان کافر و مشرک یا منافق موجب تأثیرپذیری انسان و افتادن به وادی خطرناک کفر و شرک و انحراف می گردد.
    مواردی که رفت و آمد با فامیل آلوده و گنهکار موجب تایید اعمال وی در دید دیگران و جذب سایرین به وادی گناه می‌شود.

با این حال، قطع رحم غلط است و در این موارد به حداقل رابطه باید کفایت کرد، نه قطع کلی؛ مثلاً یک احوالپرسی تلفنی سالیانه ضرری ندارد.

منابع:
    معراج السعاده حاج محمد احمد نراقی.
    بحارالانوار، ج 74، باب 3، از صفحه 87 تا 139.

یَا إِلَهِی وَ سَیِّدِی وَ مَوْلاَیَ وَ رَبِّی صَبَرْتُ عَلَى عَذَابِکَ فَکَیْفَ أَصْبِرُ عَلَى فِرَاقِکَ

اگه مي خواي اهل آسمون بهت رحم كنن به اهل زمين رحم كن

2.  

نوشته
    10,035
    مورد تشکر
    6 پست
    حضور
    17 روز 15 ساعت 5 دقیقه
    دریافت
    6
    آپلود
    0
    گالری
    2

رسول اکرم صلى الله علیه وآله وسلم می فرماید:
    «ِلْ رَحِمَـكَ وَ لَوْ بِشَرْبَة مِنْ ماء وَ اَفْـضَلُ ما یُوصَلُ بِهِ الرَّحِمُ كَفُّ الاَْذى عَنْها
    صله رحم كن، اگر چه به شربتى از آب باشد، و برترین مرحله صله رحم خوددارى از آزار اوست» (بحار، ج 74، ص 103).
    ارحام از كم محلى، تحقیر شدن، تهمت خوردن و تكبر، آزار روحى مى بینند و خوددارى از آزار آنان از افضل مراحل صله رحم است و نیز می فرماید :
    «صِلُوا اَرْحامَكُمْ فِى الدُّنْیا وَ لَوْ بِسَلام؛ در دنیا صله رحم كنید گرچه به یك سلام باشد» (بحار، ج 74، ص 104)،
    همچنین از او روایت شده که فرمود: «سِرْ سَنَةً صِلْ رَحِمَكَ، براى صله رحم یك سال راه برو» (بحار، ج 74، ص 103 ـ 105).
    و نیز آن حضرت در روایت بسیار مهمى می فرمایدند:
    «جامعه حاضر زمان خودم و غیر زمان خودم و آنان كه در صلب پدران و رحم مادران هستند و تا قیامت وصیت مى كنم صله رحم نمایند، اگرچه رنج یك سال سفر داشته باشد، همانا صله رحم از دین است» (بحار، ج 74، ص 103 ـ 105).

یَا إِلَهِی وَ سَیِّدِی وَ مَوْلاَیَ وَ رَبِّی صَبَرْتُ عَلَى عَذَابِکَ فَکَیْفَ أَصْبِرُ عَلَى فِرَاقِکَ

نوشته
    3,335
    مورد تشکر
    3 پست
    حضور
    13 روز 21 ساعت 35 دقیقه
    دریافت
    6
    آپلود
    0
    گالری
    0

اگه خدا بخواد منو بفرسته بهشت شاید به خاطر صله ارحام باشه که شدیدا پایبدش هستم
    اللهم صل علی محمد و آل محمد

http://www.askquran.ir/picture.php?a...pictureid=6060

5. تشکرها 3

نوشته
    10,035
    مورد تشکر
    6 پست
    حضور
    17 روز 15 ساعت 5 دقیقه
    دریافت
    6
    آپلود
    0
    گالری
    2

صله ارحام در آیات
    خداوند ما را به صله ارحام بسیار سفارش کرده است. در قرآن‏ کریم می‏خوانیم : "... واتقوا الله الذی تساء لون به والارحام ان الله کان علیکم ‏رقیبا." (نساء/۱)، و بترسید از خدایی که به نام او از یکدیگر می‏پرسید (همگی به عظمت او اعتراف می‏کنید و هرگاه می‏خواهید از یکدیگرچیزی بپرسید و بگیرید، نام مقدس او را مطرح می‏کنید و می‏گویید تو را به خدا...) و از خویشاوندان بهراسید که مبادا قطع ‏رابطه کنید- همانا خداوند رقیب (و مراقب) شماست؛ "

والذین ‏یصلون ما امرالله به ان یوصل و یخشون ربهم و یخافون الحساب... اولئک لهم عقبی الدار." (رعد/۲۱ و۲۲) عاقلان کسانی هستند- که آنچه ‏خداوند متعال امر به پیوند آن کرده (مانند صله رحم و دوستی ‏پدر و مادر و محبت اهل ایمان) اطاعت می‏کنند و از خدا می‏ترسند و به سختی هنگام حساب می‏اندیشند ... اینها در عاقبت جایگاهی ‏نیکو دارند ؛
    "فهل عسیتم ان تولیتم ان تفسدوا فی‏الارض و تقطعوا ارحامکم. ‏اولئک الذین لعنهم الله فاصمهم و اعمی ابصار هم‏" (محمد/۲۲- ۲۳)، آیا شما(منافقان) اگر از فرمان خدا و اطاعت قرآن روی بگردانید، یا در زمین فساد و قطع رحم کنید، بازهم امید (نجات) دارید. همین‏ منافقان هستند که خدا آنها را لعن کرده، گوش و چشمشان را کر و کور گردانیده است.

7. تشکر

نوشته
    99
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    16 ساعت نامشخص
    دریافت
    6
    آپلود
    0
    گالری
    6

غمگین صله رحم

سلام خسته نباشید.
    سوال من در مورد صله رحم است که می دونم بسیار مورد سفارش قرار گرفته و قطع اون اصلا مورد رضایت خدای خوبمون نیست.
    ولی در مواردی که فقط دید و بازدید از بزرگتر های فامیل به ایام عید ختم می شه و در طول سال ارتباطی نیست.آیا حتی اگر اون شخص قطع کننده ارتباط با پدر و مادر من باشه بازم من باید به دیدارشون برم.
    کامل بگم داییم اصلا عروسی و بعدم عید خونمون نیومد.تو مراسم هاشون هم ما را دعوت نکردن.چون دیگه تیپ ها مون هم به هم نمی خوره.بازم من باید عید برم ؟
    از احادیثی که خوندم می ترسم من قطع کننده صله رحم باشم ولی .........مشکله...!

سوال دیگم هم در مواردی هست که تربیت بد بچه های اقوامه که دوست ندارم روی تربیت بچه من اثر بزاره می شه چی کار باید کرد؟
    امام صادق -علیه السلام- می فرماید :
    ]خداوندا از تو درخواست میکنم بحق محمد و آل محمد در چشمم نور
    و در دینداریم بصیرت و در قلبم یقین و در عملم اخلاص و در نفسم سلامت و در روزیم وسعت و مرا
    شکرگذار خودت قرار بده تا زمانی که زنده هستم.

نوشته
    1,856
    حضور
    2 روز 19 ساعت 15 دقیقه
    دریافت
    2
    آپلود
    0
    گالری
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط fateme a نمایش پست
    سلام خسته نباشید.
    سوال من در مورد صله رحم است که می دونم بسیار مورد سفارش قرار گرفته و قطع اون اصلا مورد رضایت خدای خوبمون نیست.
    ولی در مواردی که فقط دید و بازدید از بزرگتر های فامیل به ایام عید ختم می شه و در طول سال ارتباطی نیست.آیا حتی اگر اون شخص قطع کننده ارتباط با پدر و مادر من باشه بازم من باید به دیدارشون برم.
    کامل بگم داییم اصلا عروسی و بعدم عید خونمون نیومد.تو مراسم هاشون هم ما را دعوت نکردن.چون دیگه تیپ ها مون هم به هم نمی خوره.بازم من باید عید برم ؟
    از احادیثی که خوندم می ترسم من قطع کننده صله رحم باشم ولی .........مشکله...!

سوال دیگم هم در مواردی هست که تربیت بد بچه های اقوامه که دوست ندارم روی تربیت بچه من اثر بزاره می شه چی کار باید کرد؟
    با عرض سلام
    رحم" در اصل به معنی "جایگاه جنین" در شکم مادر است، سپس این تعبیر به تمام خویشاوندان اطلاق شده است، به خاطر آن که از رحم واحدی نشأت گرفته اند.
    صله به معنای وصل است، و در اصطلاح به ارتباط و احسان و اظهار عطوفت و رعایت حال دیگران گفته می‌شود.
    امام باقر(ع) میفرماید: در کتاب امرالمؤمنین (ع) آمده است که: سه خصلت که هر کس داشته باشد، نمی میرد، مگر آن که مجازات آنها را در دنیا بی چشد و بکشد. که عبارتند از: ستمگری، قطع صله رحم و قسم دروغ، که قسم دروغ مبارزه با خداست. بهترین اطاعت و عبادت که ثواب و پاداش آن را زود در یافت می شود، صله رحم با خویشاوندان می باشد. چه بسیار اقوام که بدکارند و از حق روی گردان، چون با بستگان شان صله رحم دارند، اموال شان رشد می کنند و ثروت می شوند. بدرستی که قسم دروغ، و قطع صله رحم، خانه ها را اهلش خالی و بی خانمان کنند، و خویشاوندان را از ریشه برکنند و مایه قطع نسل گردد.
    شخصی خدمت امام صادق (ع) آمد و از اقارب و خویشان خودش شکایت کرد، حضرت فرمود: خشمت را فروبر و این کار را دائماً انجام بده. آن شخص گفت: یابن رسول الله ولی آنها دست آز ازار من برنمیدارند. حضرت فرمو: آیا می خواهی توهم مثل آنها باشی که خداوند به تو نظر رحمت ننماید؟!
    به نظر بنده صله رحم واجب است و شما نباید ان قطع کنید ولی اگر این ارتباط باعث تباهی برای شما و خانواده میشود میتوانید ان از طریق ارتباط تلفنی یا فقط توسط خودتان با مدت زمان کوتاه انجام دهید و با انجام این ارتباط هر جند محدود ارتباط و احسان و اظهار عطوفت و رعایت حال دیگران را کرده باشید که خیر دنیا و اخرت در این است
    عن ابی عبد الله (ع): لاتقطع رحمک و إن قطعک!
    از امام صادق (ع): با بستگانت قطع رابطه نکن و گرچند با تو قطع رابطه کند.
    این کار موجب فقر و مرگ می شود

ویرایش توسط بیطرف منصف : ۱۳۹۰/۱۰/۲۶ در ساعت ۲۰:۲۸
    خداوندا چنانم کن که خواهی/ نجاتم ده از این بندو تباهی
    ببین بزمی که افتاده به چاهی/ ندارد غیر تو امید و راهی
    رهرو عشقم عبادت را ز طاعت میکنم
    ترک دنیا میکنم بر خلق خدمت میکنم
    بهترین پارسایی پنهان داشتن پارسایی است

يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آَمَنُوا لِمَ تَقُولُونَ مَا لَا تَفْعَلُونَ
    اى كسانى كه ايمان آورده‏ايد چرا چيزى مى‏گوييد كه انجام نمى‏دهيد

التماس دعا بزمئ

10. تشکرها 3

نوشته
    1,775
    مورد تشکر
    3 پست
    حضور
    6 روز 6 ساعت 7 دقیقه
    دریافت
    8
    آپلود
    0
    گالری
    7

با سلام به شما دوست عزیز
    آیا حتی اگر اون شخص قطع کننده ارتباط با پدر و مادر من باشه بازم من باید به دیدارشون برم.

دقیقا طبق همین نکته ای که نوشتید باید شما به دنبال وصل کردن ارتباط باشید!
    امام صادق علیه السلام در این باره می فرماید:
    صل‏ من‏ قطعك‏ و اعف عمن ظلمك و أعط من حرمك و أحسن إلى من أساء إليك (1)
    با کسی که قطع کرده رابطه بر قرار کن، از کسی که به تو ظلم کرده درگذر، به کسی که به تو هدیه نداده بده، به کسی که به تو بدی کرده خوبی کن.

فقط یک نکته غفلت نشود:
    صله رحم هرچه صمیمانه تر بهتر، اما اگر به هر دلیل نخواسته باشید می تواند حداقل آن را به جا آورید، مثل این مورد:
    در مواردی هست که تربیت بد بچه های اقوامه که دوست ندارم روی تربیت بچه من اثر بزاره می شه چی کار باید کرد؟
    مواردی مثل مورد فوق یا هر جائی که گناهی یا خطائی منتظر شماست می توانید حداقل صله رحم را به جا آورید، خصوصا اینکه در برخی موارد رفتن شما به مکانهای گناه تأیید گناه و ترویج معصیت باشد.
    اما به هر حال صله رحم را نمی توان ترک نمود، در روایت داریم صله رحم کنید حتی با سلام(2)، این سلام می تواند حضوری یا تلفنی باشد.

موفق باشید.

ویرایش توسط صالح : ۱۳۹۰/۱۰/۲۶ در ساعت ۲۰:۳۸
    اللهم صل علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم و العن أعدائهم اجمعین
    از دست ندهید
    آیدی قبلی بنده : پاسخگوی اعتقادی

نوشته
    99
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    16 ساعت نامشخص
    دریافت
    6
    آپلود
    0
    گالری
    6

غمگین سوالات موردی

سلام خسته نباشید.
    از جواب های خوبتون خیلی ممنون .پس انشاالله امسال عید باید منو ببینن.

یه سوال در مواردی که گفتین تایید گناه می شه.من که این حق را به خودم نمی دم که به اونا بگم گنهکار ولی جو خوبی حاکم نیست.همه بی حجاب و در حال گفتن و خندیدن وبازی هستن.محرم و نامحرم.با حضور ما انگار همه چی کند می شه و کاملا احساس می کنم که از رفتنمون خوشحال تر می شن و از داییم هم شنیدم از خاله ام که تو مراسم پسرش یه روسری سرش بود ناراحت شده ..... چون می گفت باعث شدی ما سنتی جلوه کنیم.
    با شنیدن این حرفا خیلی سنگین می شم به رفتن.چون احساس می کنم کسی خوشحال نمی شه.

چند تا سوال دیگه هم هست که پیشاپیش معذرت می خوام که خیلی سوال دارم.ولی خیلی ذهنم درگیره.........

1.اگر بشنویم که کسی پول قرض کرده با سود بالا میشه حدس زد که نزوله و اصلا به من مربوط میشه که از خودم مراقبت کنم که توی خونش چیزی نخورم......؟چون از تاثیر مال حرام در تربیت بچه شنیدم.

2.اگر خونه کسی آب بخوایم و تو لیوانی که مارک شراب خاصی داره به بچم آب بده چی یا از خوردن صدف و چیزای دیگه برامون تعریف کنه برای صله رحم باید برم ولی بازم به من مربوط می شه که حساسیتی داشته باشم .؟آخه خیلی ناراحت شدم که حواسم نشده و پسرم تو اون لیوان اب خورد.میدونم قبلا مشروب خور بوده ولی الان نماز اول وقت می خونه ولی خوب صدف هم خورده.......شاید نمی دونه حرامه..!چیکار کنم به کدوم فکرم اهمیت بدم؟

3.و در مورد کسی که میگه حلال و حرام قرآن مال زمان قدیمه و الان علم پیشرفت کرده و با کلی بحث هم راضی نشد چیکار کنیم بریم و اصلا به روی خودمون نیاریم.؟

4.جواب اینو احتمالا میدونم ولی فکر کنم غرورم باعث میشه که بازم بهش فکر کنم .عمه شوهرم ازم خوشش نمیآد چون دوست داشت با دختر اون ازدواج کنه قبلا جواب سلام هم بهم نمی داد با دسته گل هم رفتیم خونش نیومد الان 5 ساله ولی بچه و شوهرمو دوست داره.مادر شوهرم دیگه نذاشت بریم ولی احساس می کنم که باید برم و حالا یا تنبلیه یا غرور......؟

ببخشید خستتون کردم ولی خواهش می کنم به همشون موردی جواب بدین چون هر سوالم مربوط به شخص خاصیه.منم از این همه فکر راحت کنید
    ........به نظرتون این احساسات را شیطان بهم القا می کنه............این بار هم منتظر راهنماییهای خوبتون هستم.

ممنون
    ویرایش توسط fateme a : ۱۳۹۰/۱۰/۲۷ در ساعت ۱۲:۰۷
    و در دینداریم بصیرت و در قلبم یقین و در عملم اخلاص و در نفسم سلامت و در روزیم وسعت و مرا

13. تشکرها 2

نوشته
    1,856
    حضور
    2 روز 19 ساعت 15 دقیقه
    دریافت
    2
    آپلود
    0
    گالری
    0

با عرض سلام و ادب
    البته جناب پاسخگو جواب کامل و درست را خواهند داد ولی ان چیزی که به نظر این حقیر درست را مطرح میکنم
    سلام خسته نباشید.
    اگر بشنویم که کسی پول قرض کرده با سود بالا میشه حدس زد که نزوله و اصلا به من مربوط میشه که از خودم مراقبت کنم که توی خونش چیزی نخورم......؟چون از تاثیر مال حرام در تربیت بچه شنیدم.
    نبايد در سر سفره ظالم حضور يابیم و در صورت اجبار بايد هر چه كمتر بخوریم و به غذاى بهتر توجه نكنیم ولی در مورد اینکه شما حدس میزنید و اطمینان ندارید که غذای که برای شما اورده شده حرام یا حلال است چون در خانه مسلمان ان را مصرف میکنید این حدس اشتباه است و به نظر بنده اشکلی برای مصرف نیست
    حكم شرعی مالی كه حرام واضح است اجتناب می‌باشد و در هر صورتی كه هست باید آنرا ترك نمود اما استفاده از مال مشتبه(شبهه ناك)، جایز است
    پس بنابر این اگر به حرام بودن مالی كه در میهمانی مورد استفاده قرار می‌گیرد، یقین داریم از یك جهت اجتناب از مال حرام لازم است و از طرف دیگر صله رحم باید انجام شود و هیچكدام از دو حكم شرعی را نمی‌توان رها كرد، در این صورت لازم است به صورتی زیركانه بین دو حكم را جمع كنیم، یعنی هم صله رحم را اگر چه كوتاه باشد انجام دهیم و هم از اموال آنها به بهانه‌های مختلف استفاده نكنیم
    ولی در صورتی كه یقین به حرام بودن غذا نداریم اجتناب لازم نیست اما صله رحم با اقوام درجة اول واجب است. در این صورت به بهانه‌ی مشتبه بودن غذا نمی‌توان صله رحم را ترك نمود البته می‌توان راهكارهایی را برای جمع بین این دو اتخاذ كرد كه در ادامه به آنها اشاره می‌كنی

2.اگر خونه کسی آب بخوایم و تو لیوانی که مارک شراب خاصی داره به بچم آب بده چی یا از خوردن صدف و چیزای دیگه برامون تعریف کنه برای صله رحم باید برم ولی بازم به من مربوط می شه که حساسیتی داشته باشم .؟آخه خیلی ناراحت شدم که حواسم نشده و پسرم تو اون لیوان اب خورد.میدونم قبلا مشروب خور بوده ولی الان نماز اول وقت می خونه ولی خوب صدف هم خورده.......شاید نمی دونه حرامه..!چیکار کنم به کدوم فکرم اهمیت بدم؟

ممنون
    به نظر بنده به صرف اینکه لیوان داری مارک است استفاده از ان اشکالی ندارد و اگر مشکوک بر این هستید که لیوان نجس باشد شک شما موردی ندارد
    خداوند در قرآن مى‏فرماید که: «یرید الله بکم الیسر و لا یرید بکم العسر؛ خداوند خواسته است که بر شما آسان بگیرد و نمى‏خواهد به کسى سخت بگیرد»
    در حکم دین اسلام آمده است که باید به نجاست یقین داشته باشد تا حکم به نجاست شود، اما او هنگامى که شک در نجاست مى‏کند، حکم به نجاست مى‏دهد، در حالى که دین اسلام، در شک به نجاست حکم به طهارت داده است

3.و در مورد کسی که میگه حلال و حرام قرآن مال زمان قدیمه و الان علم پیشرفت کرده و با کلی بحث هم راضی نشد چیکار کنیم بریم و اصلا به روی خودمون نیاریم.؟
    به نظر بنده امر به معروفی که صمیمانه و دوستانه باشد راهکار مفیدی است حداقل این امر این است که طرفین به عقیده یکدیکر احترام میگذارند و وارد این بحثها نمیشوند ولی این بحثها باید بصورتی باشند که باعث قطع صله رحم نباشد

4.جواب اینو احتمالا میدونم ولی فکر کنم غرورم باعث میشه که بازم بهش فکر کنم .عمه شوهرم ازم خوشش نمیآد چون دوست داشت با دختر اون ازدواج کنه قبلا جواب سلام هم بهم نمی داد با دسته گل هم رفتیم خونش نیومد الان 5 ساله ولی بچه و شوهرمو دوست داره.مادر شوهرم دیگه نذاشت بریم ولی احساس می کنم که باید برم و حالا یا تنبلیه یا غرور......؟:graphic (1):[/spoiler]
    وظیفه شما محبت کردن است حتی اگر ایشان به ان اعتنا نکنند
    ویرایش توسط بیطرف منصف : ۱۳۹۰/۱۰/۲۷ در ساعت ۲۱:۲۵
    خداوندا چنانم کن که خواهی/ نجاتم ده از این بندو تباهی
    ببین بزمی که افتاده به چاهی/ ندارد غیر تو امید و راهی
    رهرو عشقم عبادت را ز طاعت میکنم
    ترک دنیا میکنم بر خلق خدمت میکنم
    بهترین پارسایی پنهان داشتن پارسایی است

يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آَمَنُوا لِمَ تَقُولُونَ مَا لَا تَفْعَلُونَ
    اى كسانى كه ايمان آورده‏ايد چرا چيزى مى‏گوييد كه انجام نمى‏دهيد

التماس دعا بزمئ

15. تشکر

نوشته
    99
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    16 ساعت نامشخص
    دریافت
    6
    آپلود
    0
    گالری
    6

خیلی خیلی ممنون.فکرم اینطوری از پراکنده در اومد.
    واقعا دچار خود درگیری شده بودم.

فقط اون قسمت اول را هم جواب میدین لطفا که تو جمع های قاطی بریم یا نه ؟

صفحه 1 از 2 12 آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری