صفحه 1 از 2 12 آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: رمز های قران

نوشته
    1
    مورد تشکر
    1 پست
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

رمز های قران

سلام
    من امروز عضو این سایت شدم خوشحالم كه یك عده مسلمان جمع شدند كه بحث قرانی كنند یك سوال داشتم گفتم مطرح كنم اگه دوستان كمك كنند ممنون می شم بعضی از سوره های قرآن ابتداش یه سری اصوات اومده كه تو تفسیر نوشته اینها رمز بین پیامبر و خدا ست .حالا من یك سوال دارم چرا باید رمز بین خدا و پیامبر تو آیات قرآن كه برا همه اقشاره بیاد و اینكه قرآن تنها به یك عصر و قرن كه منحصر نیست مال كل قرون و اعصار بعد از پیامبره خلاصه اینكه این كتاب الهی كه خاص پیامبر نبوده لطفا اگه دلیلی برای آمدن این اصوات در بعضی سوره هاست توضیح بدین

2.  

نوشته
    1,957
    مورد تشکر
    3 پست
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    28
    آپلود
    0
    گالری
    0

با سلام
    برادر گرامی - اولا اینها حروف هستند نه اصوات( حتما فرق حرف با صدا را می دونیم)
    این که تو تفسیر اومده مبنی بر رمز بودن این حروف معنی حتمی نیست
    تفاسیر زیادی درباره حروف مقطعه قرآن اومده
    از جمله 1- قرآن از همین حروف ساده الف با تکیل شده
    2- هر یک از حروف وصی از اوصاف خدا را در قالب حرف بیان می کند
    2- حروف مقطعه در قرآن 28 تاست در 29 سوره اگر حروف مکرر را حذف کنی این جمله بدست میآد: صراط علی حق نمسکه:
    یعنی راه علی حق است ما از او پیروی میکنیم. و.......
    برای اطلاع بیشتر به کتب تفسیر از جمله تفسیر نمونه که خیلی هم ساده هست مراجعه فرمائید.
    موفق باشید.
    و..... موفق باشید hosein tabar

4. تشکرها 2

نوشته
    850
    حضور
    35 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    9

نقل قول نوشته اصلی توسط سينا نمایش پست
    سلام
    من امروز عضو این سایت شدم خوشحالم كه یك عده مسلمان جمع شدند كه بحث قرانی كنند یك سوال داشتم گفتم مطرح كنم اگه دوستان كمك كنند ممنون می شم بعضی از سوره های قرآن ابتداش یه سری اصوات اومده كه تو تفسیر نوشته اینها رمز بین پیامبر و خدا ست .حالا من یك سوال دارم چرا باید رمز بین خدا و پیامبر تو آیات قرآن كه برا همه اقشاره بیاد و اینكه قرآن تنها به یك عصر و قرن كه منحصر نیست مال كل قرون و اعصار بعد از پیامبره خلاصه اینكه این كتاب الهی كه خاص پیامبر نبوده لطفا اگه دلیلی برای آمدن این اصوات در بعضی سوره هاست توضیح بدین
    دوست عزيز .از اينكه اولين پست خود را در انجمن علوم قرآني قرار داديد ممنونم .اميدوارم باز شاهد حضور شما دراين انجمن باشم.
    هدف از آوردن حروف بيان اين نكته نيست كه اين قرآن به زبان عربى نازل‏شده و از حروف عربى تشكيل يافته است،بلكه هدف اين است كه اين قرآن - به هر زبانى مى‏خواهد باشد و اصلاً كار به زبان آن ندارد - از همين حروف تشكيل يافته و مواد نخستين و خمير مايه قرآن، همين حروف است. پيامبر مي فرمايد:اگر تصور مى‏كنيدكه اين قرآن زاييده انديشه و ساخته فكر من است برخيزيد به كمك يكديگر نظير آن رابياوريد. و اين هدف، غير از آن است كه بگوييم هدف از آوردن اين حروف، اشاره به عربى بودن آن است.
    نكته ديگر اينكه:جامعه عربى اگر چه توجه داشتند اين قرآن از همين كلمات تركيب يافته است، ولى از نتيجه‏اى كه قرآن از اين مقدمه روشن گرفته است كاملاً غافل بودند؛ زيرا قرآن از اين مقدمه روشن و همگانى چنين نتيجه مى‏گيرد كه اين قرآن نمى‏تواند ساخته فكر بشر باشد، چرا كه در اين صورت، همه بايد بتوانند چنين كارى انجام دهند.يكى از نوآورى‏هاى قرآن در ارشاد و توجه مردم به حقايق، اين است كه از يك‏رشته امور فطرى و وجدانى و همگانى، عالى‏ترين نتيجه را مى‏گيرد
    گواه زنده اين برداشت از فلسفه حروف مقطعه درقرآن حديثي است كه از علي بن الحسين (عليهماالسلام)امام سجاد (ع) رسيده است آنجا كه ميفرمايد: كذب قريش و اليهود بالقرآن و قالوا هذا سحر مبين، تقوله، فقال الله: الم ذلك الكتاب...: اي يا محمد هذا الكتاب الذي انزلته اليك هو الحروف المقطعه التي منها الف و لم و م و هو بلغتكم و حروف هجاكم فاتوا بمثله ان كنتم صادقين...:
    ( قريش و يهود به قرآن نسبت ناروا دادند گفتند: قرآن سحر است، آن را خودش ساخته و به خدا نسبت داده است، خداوند به آنها اعلم فرمود: الم ذلك الكتاب يعني: اي محمد كتابي كه بر تو فرو فرستاديم از همين حروف مقطعه (الف - لام -ميم) و مانند آن است كه همان حروف الفباي شما است.)
    شاهد ديگر: حديثي است كه از امام علي ابن موسي الرضا (ع) رسيده است آنجا كه ميفرمايد:... ثم قال ان الله تبارك و تعالي انزل هذا القرآن بهذه الحروف التي يتداولها جميع العرب ثم قال: قل لن اجتمعت النس و الجن علي ان ياتوا بمثل هذا القرآن......
    (خداوند بزرگ قرآن را نازل فرمود با همين حروفي كه جميع عرب با آن تكلم ميكنند، سپس فرمود: بگو اگر انس و جن با هم همكاري كنند كه مثل قرآن را بياورند تواناي بر آن را ندارند....)

موفق باشيد

مولایم علی فرموند:
    يابُنَىَّ اِصبِر عَلَى الحقِ وَ اِن كانَ مُرّا; اى پسر جان! در راه حق صبور و مقاوم باش گرچه تلخ و رنج آور باشد.
    هرگز گمان مبر زخیال تو غافلم ،گرمانده ام خموش ، خدا داند ودلم.....
    چون عاقبت همه امور با خداست همه چیز را به او واگذار کردم.

6. تشکر

نوشته
    513
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    1 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

به نام خدا
    با عرض سلام
    ورود شما دوست عزيز را به جمع عاشقان قران خوش امد عرض كرده و اميدوارم دوستان خوبي براي هم باشيم
    درباره حروف مقطعه ابتدای برخی سوره‏ها كه سوال نموده ايد باید خدمتتون عرض كنم كه درباره این حروف نظرات گوناگونی از طریق مفسران گفته شده كه برخی از آن نظرها را خدمتتون عرض می كنم
    1) این كلمات از متشابهاتی است كه تأویل آنها را جز خدا نمی‏داند.
    2) آوردن این كلمات به این منظور است كه نشان دهد قرآن مجید كه همگان از آوردن آن، عاجز و ناتوان می‏باشند از همین حروف است كه تمام جملات و كلمات از آنها ساخته می‏شوند ساخته شده است بنابراین شما هم اگر می‏توانید از این حروف چنین كلامها و جملاتی بسازید در حالی كه نمی‏توانید مانند اینكه یك مهندس كه نقشه جالبی برای ساختمان كشیده و آن نقشه را به طرز بی مانندی پیاده كرده است می‏گوید این خانه از این آجر و گچ و سیمان و آهن درست شده است این مصالح در اختیار شما و همگان است اگر می‏توانید از این مصالح شما هم چنین خانه جالب با این نقشه‏ی زیبا و بی مانند بسازید
    3) یك قول دیگر درباره این حروف وجود دارد كه مرحوم علامه طباطبائی( ره ) آن را برگزیده‏اند كه این كلمات با محتوای سوره‏یی كه در آغاز آن قرار گرفته‏اند ارتباط دارند و اینها رمزهایی هستند ما بین خدا و پیامبر.
    ممكن است اینجا سؤال شما مطرح شود كه :
    چرا باید رمز بین خدا و پیامبر تو آیات قرآن كه برا همه اقشاره بیاد و اینكه قرآن تنها به یك عصر و قرن كه منحصر نیست مال كل قرون و اعصار بعد از پیامبره خلاصه اینكه این كتاب الهی كه خاص پیامبر نبوده
    در پاسخ خواهیم گفت روش صحیح این است كه تبیین قرآن مجید از طریق تفسیر پیامبر( صلی الله علیه و اله ) و امامان معصوم (علیهم السلام) صورت گیرد چنانكه خداوند می‏فرماید ) : لتبین الناس ما نزل الیهم تا برای آنان بیان كنی آنچه به سوی آنان نازل گشته است ) بر این اساس اشكالی ندارد كه برخی از آیات قرآن به خاطر مصالح مهمتری به صورت رمزی معانی را تفهیم كند برای اینكه مردم به پیامبر و امامان (علیهم السلام) یا احادیث و روایات مراجعه كنند و از طریق آنان به فهم بیشتر و آگاهی وسیعتر درباره قرآن دست یابند و این راهی باشد برای مراجعه بیشتر مردم تا مسئله رهبری و ولایت هر چه بیشتر و بهتر تحكیم پیدا نماید
    یا حق

8. تشکر

نوشته
    1
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

باسلام وتحیت.اولا این یک نظریه است که مربوط به علامه طباطبایی(ره) است وبرای خودش مستنداتی دارد.اما مرحوم علامه طبرسی(ره) میفرمایندخداوند این حروف رابرای این آورده است که به معاندین ومخالفین قرآن بفهماندکه این قرآنی که شما ازآوردن حتی یک آیه آن عاجزید.ازهمین حروف الفباست.

نوشته
    45
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط ebrahimrast@_com 114ali نمایش پست
    باسلام وتحیت.اولا این یک نظریه است که مربوط به علامه طباطبایی(ره) است وبرای خودش مستنداتی دارد.اما مرحوم علامه طبرسی(ره) میفرمایندخداوند این حروف رابرای این آورده است که به معاندین ومخالفین قرآن بفهماندکه این قرآنی که شما ازآوردن حتی یک آیه آن عاجزید.ازهمین حروف الفباست.
    دوست عزيز
    اينها همه احتمالاتي است كه مفسرين داده اند.كه درمطالب دوستان هم دربالاآمده بود.

ان هذاالقرآن يهدي للتي هي اقوم ويبشر المؤمنين ...

نوشته
    114
    حضور
    12 ساعت 9 دقیقه
    دریافت
    4
    آپلود
    0
    گالری
    14

بسمه تعالی
    سلام
    علامه بزرگوار حسن زاده عاملی مطالب بسیار خوبی در باره این حروف دارند
    از مدیریت تالار خواهش میکنم آنها را بدست آورده ودر اختیار دوستان قرار دهد.

12. تشکرها 2

نوشته
    850
    حضور
    35 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    9

حضرت علامه حسن زاده آملی :
    الهی ! در فکر فهمیدن حروف مقطعه کتاب بدین جا رسیدم که تمام کلماتت حروف مقطعه اند .

مولایم علی فرموند:
    يابُنَىَّ اِصبِر عَلَى الحقِ وَ اِن كانَ مُرّا; اى پسر جان! در راه حق صبور و مقاوم باش گرچه تلخ و رنج آور باشد.

14. تشکرها 3

نوشته
    850
    حضور
    35 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    9

نکته زیبایی در باره حروف مقطعه:

اگرحروف مقطعه قرآن رادر یکجا بنویسیم بعد حروف مشترک را حذف کنیم از ترکیب باقی حروف جمله زیباوپر معنی زیر بدست میآید:

صراط علیّ حق نمسکه
    یعنی:راه علی (ع) حق است و ما به آن تمسک جسته و چنگ می زنیم .

ویرایش توسط askari110 : ۱۳۸۷/۰۷/۲۷ در ساعت ۱۴:۰۷
    مولایم علی فرموند:

16. تشکرها 6

نوشته
    909
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    1 روز 53 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    2

نقل قول نوشته اصلی توسط askari110 نمایش پست
    نکته زیبایی در باره حروف مقطعه:

اگرحروف مقطعه قرآن رادر یکجا بنویسیم بعد حروف مشترک را حذف کنیم از ترکیب باقی حروف جمله زیباوپر معنی زیر بدست میآید:

صراط علیّ حق نمسکه
    یعنی:راه علی (ع) حق است و ما به آن تمسک جسته و چنگ می زنیم .

عجب نكته جالبي . اگه لطف كنيد بفرماييد اين مطلب گفته چه كسي هست ممنون مي شم .
    يارب نظر تو برنگردد!

گفتم يارب مرا براتي بفرست ... توفان زده ام فلك نجاتي بفرست .. .گفتند كه با زمزمه ي يا مهدي .. .نذر گل نرگس صلواتي بفرست

تکيه برتقوا ودانش درطريقت كافريست
    راهرو گرصد هنر دارد،توكل بايدش

18. تشکرها 2

صفحه 1 از 2 12 آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری