جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: ۩۞۩ بررسی انتخابات های ریاست جمهوری ۩۞۩

 1. #1

  تاریخ عضویت
  جنسیت اسفند ۱۳۸۶
  نوشته
  793
  مورد تشکر
  2,208 پست
  حضور
  2 ساعت 12 دقیقه
  دریافت
  7
  آپلود
  0
  گالری
  13

  ۩۞۩ بررسی انتخابات های ریاست جمهوری ۩۞۩
  اولين رييس‌جمهور هشت‌ساله و چالش در معرفي نخست‌وزير
  محمد مهدي اسلامي
  اشاره: طي سال‌هاي پس از پيروزي انقلاب اسلامي ايران تاكنون، جمعاً 28 بار به آراء مردم مراجعه شده است‌. از برگزاري اولين همه‌پرسي كه 12 فروردين 1358 براي برقراري جمهوري اسلامي در كشور ترتيب يافت‌، تا هشتمين دوره انتخابات مجلس شوراي اسلامي. اما طي اين 30 سال، كمترين بررسي‌هاي پسيني متوجه دومين دوره رياست جمهوري‌ها بوده است كه تنها 3 انتخابات از مجموع 28 انتخابات را به خود اختصاص مي‌دهد.
  با توجه به در پيش بودن چهارمين انتخابات رياست جمهوري كه رييس‌جمهور مستقر امكان نامزدي مجدد را دارد، بررسي انتخابات‌هاي رياست جمهوري دوره‌هاي ششم، هشتم و دهم خالي از لطف نيست. اين 3 دوره در 3 بخش بررسی شده است:
  اولين رييس‌جمهور هشت ساله
  چهارمين دوره انتخابات رياست جمهوري، 25 مرداد 1364 در حالي برگزار شد كه شرايط كشور از چندين بُعد، بسيار ويژه بود. طولاني۩۞۩ بررسی انتخابات های ریاست جمهوری ۩۞۩
  شدن دفاع مقدس و گرفتار بودن تمام توان كشور در مشكلات جنگ از يك سو و اختلافاتي كه پس از استعفاي وزراي مخالف نخست‌وزير علني‌تر شده بود از سوي ديگر سبب گرديده بود فضاي انتخابات رنگ‌وبوي متفاوت‌تري از 9 انتخابات پيش از خود داشته باشد.
  پس از چند سال حوادث تلخ، انتخابات رياست جمهوري دوره چهارم در شرايط نسبتاً آرام و بدون مشكل در برنامه‌ريزي و اجراي آن به‌وقوع پيوست. با پاك شدن فضاي سياسي كشور از نفاقي كه در سال‌هاي نخست بروز كرده بود و اتفاق نظر نيروهاي وفادار به انقلاب نسبت به تداوم رياست جمهوري آيت‌الله خامنه اي، نامزد مشخص حاضر در صحنه از مدت‌ها پيش مشخص شده بود. اما در اين زمان جريان ليبرال كه پيش از اين با تحريم انتخابات دومين دوره مجلس، عملاً از حاكميت خارج شده بود؛ نامزدي مهدي بازرگان را پيگيري مي‌كرد.
  با قطعي بودن حمايت تشكل‌هاي عمده از نامزدي آيت‌الله خامنه‌اي و با توجه به تصويب قانوني كه لزوم كناره‌گيري از مناصب عالي دولتي را براي شركت در انتخابات شرط كرده بود؛ چهره‌هاي مطرح كمي در انتخابات ثبت نام كردند و از ميان 50 نفر كه براي نامزدي انتخابات ثبت نام كرده بودند، تنها صلاحيت 3 نفر تأييد شد.
  با رد صلاحيت بازرگان، جريان موسوم به نهضت آزادي با صدور اطلاعيه‌ها و مصاحبه با رسانه‌هاي بيگانه به سم‌پاشي عليه شوراي نگهبان پرداخت. این در حالی بود كه به‌واسطه مواضع مغاير فضاي انقلابي كه از سوي نهضت آزادي اتخاذ مي‌شد، در صورت تأييد صلاحيت نیز، او هيچ شانسي براي پيروزي نداشت. با این حال، بازرگان در مصاحبه با نيوزويك علت رد صلاحيت خود را چنين توضيح داد "چون حاكميت مي‌ديد كه ممكن است ما در انتخابات حائز اكثريت باشيم، چنين تصميمي گرفت."
  پس از اين جنجال‌ها، آيت‌الله خزعلي از اعضاي وقت شوراي نگهبان در مصاحبه‌اي دلايل رد صلاحيت بازرگان را رسماً اعلام کرد. عمده دلايل رد صلاحيت او، اعلام موضع براي انحلال مجلس خبرگان، استعفا از دولت در اعتراض به تسخير لانه جاسوسي امریکا، حمايت از مواضع ضد اسلامي حسن نزيه، مخالفت با ولايت فقيه و مباني جمهوري اسلامي بود.
  علي اكبر ناطق نوري وزير كشور وقت نيز در مصاحبه‌اي كه دوازدهم مردادماه 1364 در جرايد به چاپ رسيد، در اين خصوص گفت: «مايل بوديم مهندس بازرگان كانديدا شود تا طرفدارانش مشخص شوند و دنيا متوجه بشود كه ايشان طرفداران چنداني ندارند. كانديدا بودن نامبرده موجب مي‌شد كه حزب اللهي‌ها بيشتر در صحنه باشند. حتي جلسات شوراي نگهبان از حد معمول هم بيشتر طول كشيد و به علت اينكه ايشان از اميرانتظام كه جاسوس امریکا بود و به حبس ابد محكوم شده است، دفاع كرد و گفت اميرانتظام هر كاري انجام داده‌اند، به دستور من بوده، بدين جهت شوراي نگهبان در مجموع صلاحيت او را رد كرد.»
  ۩۞۩ بررسی انتخابات های ریاست جمهوری ۩۞۩
  سرانجام 3 نامزد اصلي انتخابات به رقابت با يكديگر پرداختند. رقابت 2 نامزد ديگر بيش از آنكه با رييس‌جمهور باشد، با نخست وزير دولت سوم بود. حبيب‌الله عسگراولادي يكي از وزرايي بود كه در ميانه دولت ميرحسين موسوي از دولت او كناره گرفته بود و محمود كاشاني نيز كه سرپرستی هيئت ايراني در دادگاه بين‌المللي لاهه در بررسي دعاوي ايران نسبت به امریکا را عهده‌دار بود، پس از اختلاف با موسوي بركنار و به ايران فراخوانده شده بود.
  انتقادات اين دو از دولت موسوي با واكنش شديد حاميان او مواجه شد، تا آنجا كه سرحدي‌زاده كه وزیر کار كابينه سوم بود، سخنان عسگراولادي و كاشاني را با تندي تمام پاسخ داد و آنها را متهم به هم‌صدايي با ليبرال‌ها، منافقين و صداي امریکا و صداي بختيار كرد و در پاسخ آنها كه از ناديده گرفته شدن بخش خصوصي و دولتي شدن همه امور گلايه کرده بودند، گفت: «مگر دولت اسلامي جز مردم است؟ مگر دولت اسلامي از ما بهتران است كه اينها مدام او را متهم مي‌كنند كه شما كار را از مردم گرفته‌ايد؟»
  اما علي‌رغم اين رقابت‌ها، عسگراولادي و كاشاني حمايت هيچ تشكلي را پشت سر خود نداشتند و حتي گفته می‌شود در جلسه شوراي مركزي حزب جمهوري اسلامي، عسگراولادي رأي خود را نيز به آيت‌الله خامنه‌اي اعلام می‌کند. در مقابل اما آيت‌الله خامنه‌اي نامزد مورد اتفاق‌نظر تشكل‌هاي عمده‌اي همچون جامعه مدرسين حوزه علميه قم، جامعه روحانيت مبارز، حزب جمهوري اسلامي، دفتر تحكيم وحدت و... بود.
  سرانجام در حالي كه خبري از آن احساس خطر و ضرورت شركت در انتخابات‌هاي پيشين در ميان مردم نبود، در روز 25/5/1364 انتخابات دوره چهارم رياست جمهوري برگزار گرديد. واجدين شرايط در اين سال نزديك به 26 ميليون نفر بودند كه نزديك به 14 ميليون نفر آنها در انتخابات شركت كردند. آيت‌الله خامنه‌اي (مد ظله العالي) در رقابت با 2 نامزد ديگر، با بيش از 12 ميليون رأي، حدود 86 درصد آراي شركت‌كنندگان و 46،5 درصد آراي كل واجدين شرايط (اعم از شركت‌كنندگان و غايبان در انتخابات) را به‌دست آوردند.
  ايشان در دوره اول رياست جمهوري خود نيز در رقابت با 3 نامزد ديگر، نزديك به 16 ميليون رأي؛ 95 درصد آراي شركت كنندگان و 70 درصد آراي كل واجدين شرايط (اعم از شركت كنندگان و غايبان در انتخابات) را به‌دست آورده و آمار بالاترين رأي مردم در انتخابات‌هاي رياست جمهوري را به خود اختصاص داده بودند.
  روز 14 شهريور در خجسته سالروز عيد سعيد غديرخم، امام(ره) حكم رياست جمهوري آیت‌الله خامنه‌اي را تنفيذ كرده و فرمودند: «بحمدالله تعالي با تاييدات خداوند متعال و دعاي خير حضرت ولي‌الله الاعظم روحي لمقدمه الفدا، 4 سال رياست جمهوري با خير و سلامت و قدرت و عظمت سپري شد. اينك به پيروي از آراي محترم ملت عظيم‌الشأن و آشنايي به مقام تعهد و خدمتگزاري دانشمند محترم، جناب حجت‌الاسلام آقاي سيد علي خامنه‌‌اي، آراي ملت را پس از پايان دوره كنوني تنفيذ و ايشان را به سمت رياست جمهوري ايران منصوب مي‌نمايم و از خداوند متعال توفيق ايشان را در خدمت به اسلام و ملت و كشور اسلامي خواستارم.»
  ۩۞۩ بررسی انتخابات های ریاست جمهوری ۩۞۩
  * چالش در معرفي نخست‌وزير
  در مراسم تنفیذ كه در حسينيه جماران برگزار شد، امام(ره) در سخناني فرمودند: «به فال نيك مى‏گيرم كه در يك همچو روز بزرگى، مسئله تنفيذ صورت گرفت. بايد عرض كنم كه مصادفت با اين يوم، مسئوليت‌هاى بزرگى در پيش دارد. حكومت، حكومت حضرت امير-سلام اللَّه عليه- ووضع حكومت او را ما در نظر بگيريم، و كسانى كه در حكومت هستند و در دستگاه‌هاى دولتى هستند، سيره آن بزرگوار را در نظر بگيرند و ببينند كه بايد چه بكنند... عدالت را اجرا كنيد...»
  روز 18 مهر ماه 64، مراسم تحليف رياست جمهوري برگزار شد. آيت‌الله خامنه‌اي هنگام مراسم تحليف در حضور نمايندگان مجلس اظهار داشتند: «قانون اساسي ابزارهاي لازم براي عمل به اين سوگند را مشخص كرده است. در صورتي كه رئيس‌جمهور اين ابزارها را در اختيار داشته باشد، خواهد توانست به اين سوگند عمل كند وگرنه اين سوگند، حكم فقهي‌اش براي فقها روشن است.»
  دو اصل ياد شده، ناظر به معرفي نخست‌وزير از سوي رئيس‌جمهور و تصويب وزراي پيشنهادي نخست‌وزير بود.
  اما معرفي نخست‌وزير بيش از يك ماه ونيم به‌طول انجاميد. گويا پس از اختلاف‌نظرهاي رييس‌جمهور و نخست‌وزير در دولت سوم و كناره‌گيري وزراي داراي افكار نزديك‌تر به رئیس‌جمهور، شرط ايشان براي نامزدي مجدد اين بوده است كه نخست‌وزير را خود انتخاب نمايند. ناطق نوري در خاطرات خود از آن روزها مي‌گويد: «وقتي براي بار دوم مقام معظم رهبري به رياست جمهوري برگزيده شدند، بين ايشان و امام يك بحثي در مورد انتخاب نخست‌وزير بود، ايشان مي‌گفت اگر من رييس‌جمهور بشوم، در انتخاب نخست وزير هر كسي را كه بخواهم، خودم بايد تصميم بگيرم و اين علامت را هم امام ظاهراً داده بودند كه خود شما تصميم بگير، لذا ايشان كانديدا شدند.»
  پس از انتخابات، ايشان به مشهد رفته و سخناني ايراد فرمودند كه حاكي از تمايل به تغيير نخست‌وزير بود. از سخنراني ايشان در مراسم تنفيذ حكم رياست جمهوري در جماران نيز اين موضوع استنباط مي‌شد.
  اما پس از آن، 135 نفر از نمايندگان مجلس در نامه‌اي به امام با بيان اينكه "جريانى خاص و گسترده و طيفى معلوم و مشخص، تغيير دولت را حمايت و همراهى مى‌كند" تهديد كردند كه "چون دولت جديد تجربه و تلاش و امكانات فراوان‌ترى ندارد و از داشتن اكثريتى قاطع در مجلس و بين مردم برخوردار نيست، به موفقيت‌هاى لازم دست نخواهد يافت و در نتيجه كشور دچار بحران مى شود."
  امام خميني در 5 مهرماه 1364 در پاسخ به اين نامه فرمودند: «با تشكر از حضرات آقايان، اينجانب چون خود را موظف به اظهار نظر مى‌دانم، به آقايانى كه نظر خواسته‌اند، از آن جمله جناب حجت‌الاسلام آقاى مهدوى و بعضى آقايان ديگر، عرض كردم آقاى مهندس موسوى را شخص متدين و متعهد، و در وضع بسيار پيچيده كشور، دولت ايشان را موفق مى‌دانم، و در حال حاضر، تغيير آن را صلاح نمى‌دانم. ولى حق انتخاب با جناب آقاى رئيس‌جمهور و مجلس شوراى اسلامى محترم است.»
  ناطق نوري در خصوص معرفي دوباره موسوی مي‌گويد: «چند روزي كه گذشت، نظر امام عوض شد. علتش اين بود كه گويا آقاي "محسن رضايي" به عنوان فرمانده سپاه خدمت امام رسيده و گفته بود كه موقعيت آقاي موسوي در جنگ و بين جوان‌ها به‌گونه‌اي است كه اگر ايشان نخست‌وزير نشوند، جنگ لطمه مي‌خورد. طبيعي است كه براي امام در آن روزها هيچ چيز حياتي‌تر از مسئله‌ي جنگ نبود، لذا بعد از گزارش محسن رضايي، لحن امام عوض شد... كم‌كم به حاج احمد آقا و ديگران فرمودند كه آقاي مهندس موسوي معرفي شود. مقام معظم رهبري در مقام رييس‌جمهوري در يك محذوريت عجيبي قرار گرفته بودند. از يك طرف احساس مي‌كرد از نظر شرعي و وظيفه به مصلحت كشور نيست مهندس موسوي را معرفي كند و از طرف ديگر نظر امام آقاي موسوي بود. بنابراين براي حضرت امام نامه‌اي نوشتند كه "اگر حضرت عالي تشخيص مي‌دهيد كه بايد مهندس موسوي را معرفي كنم، حكم كنيد، شما رهبر هستيد. شما روز قيامت جواب داريد، ولي من جواب ندارم كسي را كه مصلحت نمي‌دانم، نخست وزير كنم، مگر اين كه حكم ولي فقيه بالاي سر او باشد. حضرت عالي حكم كنيد تا من ايشان را بگذارم"، امام هم مي‌فرمودند: "من حكم نمي‌كنم. من حرف خودم را مي‌زنم" بن بست عجيبي پيش آمده بود.»
  حجت‌الاسلام هاشمي رفسنجاني نيز در خاطرات خود در اين خصوص مي‌نويسد: «آيت‌الله خامنه‌اي تمايلي به نامزد شدن مجدد نداشتند و با اصرار ماها و نيز خواست امام پذيرفتند و همان موقع نظرشان را راجع به كابينه گفته‌اند و اكنون حجت دارند، ولي نمي‌خواهند از نظر امام تخلف كنند... نظر آقاي خامنه‌اي اين است كه اينها خوب كار نكرده‌اند و جايز نيست دوباره مأمور تشكيل كابينه شوند. زمان طولاني بحث كرديم، ولي به نتيجه نرسيديم. مشكل عمده ايشان، اظهارنظر امام است...»
  وي ذيل تاريخ 25 شهريور نيز از مراجعه بهزاد نبوي و محسن نوربخش به او و اظهار نگراني آنها از احتمال تعويض دولت ياد کرده و مي‌نويسد: «از من خواستند دخالت كنم و مانع شوم.»
  حجت‌الاسلام ناطق نوري در ادامه خاطراتش با بيان اينكه به اتفاق حضرات آيات مهدوي كني، جنتي و يزدي براي گشودن گره از اين مشكل به خدمت امام رسيدیم، می‌افزاید: امام(ره) در پاسخ به ضرورت حكم كردن ايشان مي‌فرمايند: «من حكم نمي‌كنم، اما من به عنوان يك شهروند حق دارم نظر خودم را بدهم يا خير؟ من به عنوان يك شهروند، اعلام مي‌كنم كه انتخاب غير از ايشان، خيانت به اسلام است.»
  وي در ادامه مي‌گويد: «اين جمله را كه ايشان فرمودند، همه چيز روشن شد و واقعاً معلوم شد كه موضوع چقدر عمق دارد. پس از اين كه فهميديم نظر قطعي امام، مهندس موسوي است، در محل دفتر رياست جمهوري خدمت آقاي خامنه‌اي رفتيم و ماجرا را خدمت ايشان شرح داده و گفتيم اين ديگر حكم است. امام فقط لفظ حكم را نگفتند. امام تا آخر ايستاده است. اين كه ايشان مي‌فرمايند جز موسوي خيانت به اسلام است، حكم است. آقاي خامنه‌اي فرمودند براي من اتمام حجت شد؛ لذا تصميم گرفتند و مهندس موسوي را براي نخست‌وزيري مجدد معرفي كردند.»
  ۩۞۩ بررسی انتخابات های ریاست جمهوری ۩۞۩
  نمايندگان مجلس شوراي اسلامي در جلسه‌ی علني ۱۷۹ مورخ 21/7/ ۱۳۶۴ با ۱۶۲ رأي موافق از ۲۶۲نفر عده‌ی حاضر در جلسه، به نخست‌وزيري مجدد مهندس ميرحسين موسوي رأي اعتماد دادند. ۷۳ نفر نيز رأي مخالف و ۲۶ نفر هم رأي ممتنع (كه درحقيقت مخالف محسوب مي‌شد) دادند که اين ماجرا خود سرآغاز بحث‌هاي مفصل بعدي گرديد.
  اين رخداد حاصل فضايي جديد در عرصه سياسي بود كه به تازگي و با انتشار روزنامه رسالت علني‌تر شده بود. روزنامه‌اي كه با فاصله‌اي اندك از انتخابات رياست جمهوري چهارم منتشر شد. آيت‌الله احمد آذري قمي که مديرمسئولي اين نشريه را برعهده داشت از اعضاي مؤسس و دبير جامعه مدرسين حوزه علمیه قم بود. آيت‌الله آذري قمي براي انتشار روزنامه خود از افرادي چون حبيب‌الله عسگراولادي، پرورش، احمد توكلي و مرتضي نبوي بهره گرفت كه همگي از منتقدين سفت‌وسخت نخست‌وزير بودند.
  به اين ترتيب، دولت چهارم با فراز و نشيبي كه بر سر معرفي نخست‌وزير رخ داد، سرانجام به مرحله معرفي كابينه رسيد. آنچنان كه روزنامه رسالت در تاريخ 2 آبان 1364 به نقل از منابع غيررسمي اعلام كرد كه 12 وزير از ميان 24 وزير پيشنهادي نخست‌وزير توسط رييس جمهور پذيرفته نشده است. سرانجام کابینه با تغيير اساسي تشكيل شد، به نحوي كه تنها 6 وزير ثابت مانده بود.
  اما اين پايان کشمکش‌هاي موسوي در دوره دوم خود نبود و سرانجام با تشديد اختلافات او با اعضاي دولت و مجلس سوم که به تازگي از ميان همفکرانش شکل گرفته بود اما اينک به وزراي پيشنهادي او رأي نمي داد، وی در 15 شهريور 1367 استعفا کرد. اين استعفا درست در روزهاي پس از پذيرش قطعنامه و جو ملتهب پس از آتش‌بس به عرصه مطبوعات کشيده شده بود، بي آنکه درباره آن با امام امت مشورتي صورت پذيرد. اين بي‌دقتي و خالي نمودن عرصه و پديد آوردن بحران در سال پاياني دولت ششم در شرايطي که انسجام اجتماعي کشور در تهديد بود، سبب رنجش امام و عتاب ايشان گرديد، آنچنان که در نامه‌اي خطاب به ميرحسين موسوي فرمودند: «حق اين بود که اگر تصميم بدين کار داشتيد، لااقل من و يا مسئولين رده بالاي نظام را در جريان مي‌گذاشتيد. در زماني که مردم حزب‌الله براي ياري اسلام، فرزندان خود را به قربانگاه مي‌برند چه وقت گله و استعفا است. شما در سنگر نخست‌وزيري در چارچوب اسلام و قانون اساسي به خدمت خود ادامه دهيد، در صورتي که نسبت به بعضي از وزرا به توافق نمي‌رسيد چون گذشته عمل شود. اين حق قانوني مجلس است که به هر وزيري که مايل بود، رأي دهد..." امام در ادامه تصميم درباره بحث تعزيرات و ميزان دخالت دولت در آن را که از ديگر موارد مورد مطالبه موسوي بود، به مجمع تشخيص مصلحت نظام محول فرموده و تصريح کردند: «همه بايد به خدا پناه ببريم و در مواقع عصبانيت دست به کارهايي نزنيم که دشمنان اسلام از آن سوء استفاده کنند. مردم ما از اين گونه مسائل در طول انقلاب زياد ديده‌اند. اين حرکات هيچ تأثيري در خطوط اصيل و اساسي انقلاب اسلامي ايران نخواهد داشت.»
  ۩۞۩ بررسی انتخابات های ریاست جمهوری ۩۞۩
  دولت ششم با تمام مشکلاتي که در پي تصميمات نخست‌وزير و برخي چهره‌هاي شاخص دولت به‌وجود آوردند و شرايط را به سمت پذيرش قطعنامه پيش بردند، اما دستاوردهاي بسياري نيز داشت. از آن جمله مي‌توان به خنثي کردن تبليغات گسترده بلوک شرق و غرب عليه ايران که از ابتداي انقلاب آغاز شده بود، اشاره کرد که سرانجام به افزايش فشار افکارعمومي جهان در راستاي حقانيت جمهوري اسلامي در دفاع مقدس و متجاوز شناخته شدن عراق در سال‌هاي بعد انجاميد.
  در اين دوره، رييس‌جمهور وقت سفرهاي متعددي به كشورهاي خارجي داشت‌ كه نطق سال 1366 ايشان در اجلاس مجمع عمومي سازمان ملل‌که در آشکار کردن مظلوميت جمهوري اسلامي و توطئه‌هاي استكبار عليه انقلاب اسلامي سهم به‌سزايي داشت‌، شاخص‌ترين آنها بود.
  از مهمترين رويدادهاي دوره دوم رياست جمهوري آيت‌الله خامنه‌اي، مي‌توان به پذيرش قطعنامه 598 شوراي امنيت سازمان ملل كه 26 تير 1367 به وقوع پيوست، بازنگري قانون اساسي و حذف جايگاه نخست‌وزيري و رحلت بنيانگذار جمهوري اسلامي ايران در 14 خرداد 1368 اشاره كرد. در پي اين رويداد حضرت آيت‌الله خامنه‌اي توسط مجلس خبرگان رهبري‌ به عنوان رهبر انقلاب معرفي گرديد. اين واقعه كمتر از 2 ماه پيش از برگزاري پنجمين دوره انتخابات رياست جمهوري رخ داد و به همين جهت ايشان در تاريخ 25/5/1368، پس از 72 روز تصدي توأم رهبري و رياست جمهوري، از سمت رياست جمهوري استعفا دادند تا شرايط براي استقرار زودتر رييس‌جمهور جديد مهيا گردد.
  منابع:
  آرشيو روزنامه‌هاي كيهان، اطلاعات، رسالت، همشهري، ايران
  رويداد نهم، حسين كاوشي، انتشارات دفاع، 1385
  تكثرگرايي در جريان اسلامي، عباس شادلو، نشر وزراء، 1386
  اميد و دلواپسي، مجموعه روزنوشت‌هاي علي‌اكبر هاشمي‌رفسنجاني در سال 1364، سارا لاهوتي، دفتر نشر معارف انقلاب، 1387
  نسخه الكترونيك صحيفه امام
  جزوات تبليغاتي نامزدهاي انتخابات دوره چهارم رياست جمهوري
  ویرایش توسط مرصاد : ۱۳۸۸/۰۱/۱۲ در ساعت ۱۶:۳۲
  [SIGPIC][/SIGPIC]
  اللهم انی اسئلک بحق روح ولیک
  علی بن ابی طالب
  الذی مااشرک بالله طرفه عین ابدا
  ان تعجل فرج ولیک القائم المهدی
  --------------------------------------
  همه نام بسیج در گمنامی است و عزت او در مظلومیت او و افتخار او حضور در صحنه های حساس در روز های حادثه.... بسیجی دلگیر نباش ،تو خار چشم دشمنی.... 2. #2

  تاریخ عضویت
  جنسیت اسفند ۱۳۸۶
  نوشته
  793
  مورد تشکر
  2,208 پست
  حضور
  2 ساعت 12 دقیقه
  دریافت
  7
  آپلود
  0
  گالری
  13  خرداد 72، اولين انتقادات جدي از هاشمي رفسنجاني

  اشاره: طي سال‌هاي پس از پيروزي انقلاب اسلامي ايران تاكنون، جمعاً 28 بار به آراء مردم مراجعه شده است که از این میان، 3 مورد مربوط به انتخابات دومين دوره رياست جمهوری بوده است. انتخابات‌هايي مشابه آنچه در خرداد 88 در انتظار است. "اولين رييس جمهور هشت ساله و چالش بر سر معرفی نخست‌وزیر" اولين بخش از سلسله بررسي‌های تاريخي اين دوره انتخابات‌ها بود. در بخش دوم، انتخابات سال 1372، زماني که هاشمي رفسنجاني براي 4 سال ديگر رييس‌جمهور ايران شد، بررسی شده است:
  خرداد 72، اولين انتقادات جدي از هاشمي رفسنجاني
  حجت‌الاسلام اكبر هاشمي رفسنجاني چهارمين رئيس‌جمهور ايران بود كه در جريان برگزاري پنجمين انتخابات رياست جمهوري به اين سمت انتخاب شد و پيش از آن، برای 3 دوره رييس مجلس شوراي اسلامي بود.
  ۩۞۩ بررسی انتخابات های ریاست جمهوری ۩۞۩
  او اگرچه در انتخابات دور اول خود با اجماعي ميان همه جناح‌ها بر سركار آمده بود، اما حضورش در رقابت براي دوره دوم در شرايطي دنبال مي‌شد كه از سوي هواداران مجمع روحانيون و به‌خصوص روزنامه سلام مورد هجمه‌هاي جدي قرار گرفته بود. جناح موسوم به چپ كه با عدم اقبال مردم در انتخابات مجلس چهارم مواجه شده بود، با بهانه قرار دادن رد صلاحيت برخي از چهره‌هاي خود، موجي از انتقاد را به راه انداخته بود اما عملكردهاي بعدي آنها نشان داد كه به خوبي پي برده‌اند كه در افكار عمومي شانسي براي پيروزي ندارند و بنا دارند تا به بازسازي خود بپردازند و فضا را براي رقيب باز بگذارند. اما اين استراتژي هرگز به عدم انتقاد آنها از دولت منتهي نشد.
  هاشمي از يك سو مورد نقد آنها بود كه وي را عامل شكست و حذف خود در انتخابات مجلس چهارم مي‌دانستند و از سوي ديگر، مورد انتقاد جناح راست، به‌دلیل استفاده از افرادی در کابینه خود مانند خاتمي بود. در همين دوره بود كه سرانجام خاتمي از وزارت ارشاد استعفا داد و علي لاريجاني جاي او را گرفت. با همه اين احوالات، انتخابات سال 1372 در شرايط نسبتاً آرامي برگزار شد. التهاب سال‌هاي اول انقلاب و ناامني دوران جنگ پشت سرگذاشته شده بود و انفعال جناح چپ و انزواطلبي آن‌ها، شرايط را براي در دست گرفتن مجدد رياست دولت توسط هاشمي مهيا مي‌ساخت. اما در چنين شرايطي، 3 نامزد براي گرمي بخشيدن به فضاي انتخابات پا به عرصه گذاشتند. رقابت دكتر عبدالله جعفرعلي جاسبي (رييس دانشگاه آزاد كه عملاً منصوب هاشمي بود) و مهندس رجبعلي طاهري (استاندار وقت تهران در دولت اول هاشمي) بيشتر به تأييد سياست‌هاي هاشمي شباهت داشت و تنها دكتر احمد توكلي بود كه او را به چالش مي‌كشيد.
  ۩۞۩ بررسی انتخابات های ریاست جمهوری ۩۞۩
  توكلي در نطق‌هاي انتخاباتي‌اش با تمركز بر بي‌عدالتي اقتصادي و اجتماعي، ناكارآمدي سياست‌ها و مديريت‌ها، امتيازطلبي وتجمل‌گرايي كارگزاران، و كم‌اعتنايي آنان به مشاركت سياسي مردم، سياست‌هاي ايدئولوژي‌زدایی و رفاه طلبي، فهرست بلندي از سوء تدبيرها و سوء رفتارهاي دولت پنجم را به چالش كشيد و موفق شد رأي 4 ميليون ایرانی را جلب كند. اين موضوع بي سابقه‌اي در تاريخ انتخابات‌هاي رياست جمهوري بود، چون هميشه جز كسي كه از ابتدا رياست جمهوريش پيش‌بيني پذير بود، ديگران هرگز رأي قابل توجهي نمي‌آوردند.
  در اين مقطع، مواضع توكلي مورد توجه جناح چپ واقع شد. روزنامه سلام به نمايندگي از اين تفكر، به پوشش خبری مناسبی از انتقادات توكلي نسبت به عملكرد دولت پنجم مي‌پرداخت، اما هيچگاه از او حمايت رسمي نكرد.
  ۩۞۩ بررسی انتخابات های ریاست جمهوری ۩۞۩
  در مقابل، روزنامه رسالت كه توكلي خود روزي سردبير و از بنيانگذاران آن بود، به حمايت تمام قد از هاشمي پرداخت و اخبار توكلي را بسيار كمرنگ‌تر پوشش مي‌داد.
  در اين دوره نيز حمايت اغلب تشكل‌هاي جناح راست متوجه هاشمي شد. جامعه روحانيت كه همچنان هاشمي را به عنوان عضو شوراي مركزي خود مي‌شناخت و هنوز اختلاف نظر چنداني با ديگر اعضا نداشت، مورد حمايت اين تشكل قرار گرفت. جامعه مدرسين نيز در اعلاميه‌اي كه برخلاف موارد مشابه كه امضاي آيت‌الله مشكيني را در ذيل خود داشت، به امضاي آيت‌الله فاضل اعلام کرد با احترام به تمام نامزدها، هاشمي را ارجح مي‌داند اما در اين اعلاميه نكاتي كه به شروط جامعه شباهت داشت نيز اشاره شده بود: «اولاً كابينه‌ خود را از كساني‌ تشكيل‌ دهند كه‌ به‌ مباني‌ اسلام‌ و اصول‌ اسلام‌ و اصول‌ انقلاب‌ و ولايت‌ فقيه‌ و روحانيت‌ و مرجعيت‌ و ايستادگي‌ در برابر جهانخواران‌، مخصوصاً امریکا، مؤمن‌ باشند و در عين‌ تخصص‌ و تدين‌ در كنار مردم‌ قرار گرفته‌ و به‌ خدمت‌ به‌ مردم‌ افتخار كنند و خود را از اين‌ نظر كاملاً متعهد بدانند. ثانياً در كابينه‌ آينده‌ با فراخواني‌ تمام‌ استعدادهاي‌ كشور، برنامه‌هاي‌ آينده‌ را چنان‌ تنظيم‌ كنند كه‌ بارهاي‌ سنگين‌ را از دوش‌ قشر مستضعف‌ و زحمتكش‌ كه‌ ستون‌هاي‌ اصلي‌ انقلابند، بردارند و مشكلات‌ اقتصادي‌ آنان‌ را هر چه‌ سريعتر برطرف‌ نمايند و از هر گونه‌ فساد اداري،‌ به‌ويژه‌ رشوه‌‌خواري‌ جلوگيري‌ نمايند. ثالثاً براي‌ اسلامي ‌كردن‌ هر چه‌ بيشتر وسايل‌ ارتباط‌ جمعي‌ و كل‌ جامعه ايران‌ و نيز جهت‌ تهاجم‌ قوي‌ و نيرومند در برابر شبيخون‌ فرهنگي‌ دشمن‌ و اشاعه‌ فحشا و منكر و ترويج‌ فساد به‌ صورت‌هاي‌ گوناگون،‌ ارزش‌ ويژه‌ قائل‌ باشند و از هرگونه‌ اسراف‌ و تجمل‌گرايي‌ بپرهيزند.»
  حبیب‌الله عسگراولادي دبيركل جمعيت مؤتلفه اسلامي نيز اعلام كرد حزب متبوعش از كانديداي جامعه روحانيت مبارز و جامعه مدرسين حوزه علميه قم حمايت مي‌كند كه شايد بتوان آنرا به معني تبعيت از شروط جامعه مدرسين دانست.
  مجمع روحانيون مبارز اما در دور دوم بر خلاف دور اول از هاشمي حمايت نكرد، موضع رسمي اين تشكل سكوت در برابر نامزدها و دعوت به شركت بود اگرچه برخي از اعضاي آن همچون محتشمي‌پور موضعي تندتر گرفته و اعلام کردند كه "نفياً و اثباتاً در انتخابات شركت نمي كنند." سازمان مجاهدين انقلاب اما از اين نيز پا فراتر نهاد. بهزاد نبوي در مصاحبه با روزنامه سلام كه یک روز پيش از انتخابات منتشر شد، گفت: «ما يك كانديداي اصلي بيشتر نداريم كه قطعاً انتخاب خواهد شد. تبليغات موجود هم به نظر با 2 هدف دنبال مي‌شود، اول بالا بردن آراء انتخابات، دوم شناساندن كانديداهاي ديگر براي مقاصد ديگري جز انتخاب آنها به عنوان رييس جمهور.»
  ۩۞۩ بررسی انتخابات های ریاست جمهوری ۩۞۩
  سرانجام ششمين انتخابات رياست جمهوري، 21 خرداد 1372 برگزار شد. واجدين شرايط در سال 1372 بيش از33 ميليون نفر بودند كه 16ميليون و 600 هزار نفر از آنها در انتخابات شركت كردند. حجت‌الاسلام هاشمي رفسنجاني با حدود 10 ميليون رأي، نزدیک به 76 درصد آراي شركت كنندگان و كمي بيش از 32 درصد آراي كل واجدين شرايط (اعم از شركت‌كنندگان و غايبان در انتخابات) را به دست آورد.
  وی در دوره اول خود، در رقابت با تنها رقيب كه صرفاً جنبه احتياطي داشت (دكتر عباس شيباني)، با نزديك به 15 و نيم ميليون رأي، 94 درصد آراي شركت‌كنندگان و 51 درصد آراي كل واجدين شرايط (اعم از شركت‌كنندگان و غايبان در انتخابات) را به دست آورده بود.
  ريزش نزديك به 5 ميليون رأي در شرايطي رخ داد كه كارگزاران دولت پنجم مدعي بودند كه رفاه و سازندگي، 2 ارمغان دولتشان است كه سبب محبوبيت بي‌بديل سردار آن شده است. اين ريزش تنها متوجه آراي هاشمي نبود كه در كل انتخابات نيز نمايانگر بود، به‌طوري كه مي‌توان گفت كه مشاركت 50 درصدي مردم در اين انتخابات، در طول 30 سال عمر انقلاب، هيچگاه در ديگر انتخابات‌هاي رياست جمهوري تكرار نشده است.
  پیام ديگر اين انتخابات، آراي رقيب اصلي هاشمي بود. توكلي البته نتيجه اين حضور خود را شكست نمي‌داند: «نتيجه‌ی كار بنده در آن سال نه‌تنها شكست نبود، بلكه يك نوع پيروزي بود؛ چرا كه بعد از آن، به تدريج دوستان مجلس چهارم براي مقابله با اشتباهات اقتصادي- سياسي اطرافيان رئيس‌جمهور وقت (كه بعدها كارگزاران سازندگي نام گرفتند) اعتماد به نفس پيدا كردند." پس از اين انتخابات، وي براي ادامه تحصيل به انگلستان سفر کرد و سرانجام درسال 1375 موفق به كسب درجه دكتراي اقتصاد از دانشگاه ناتينگهام انگلستان شد.
  اما نگاه هاشمي به اين رقيب پيش از انتخابات نيز جالب توجه است. دكتر علي لاريجاني در خاطرات خود از روز 29 دي ماه 1372، مي‌نويسد: «يادم هست وقتي بحث رياست جمهوري در ماه‌ها پيش مطرح بود، روزي قبل از اين كه دولت تشكيل شود، با آقاي هاشمي صحبت كردم كه امروز آقاي توكلي پيش من آمده و مصمم شده كه در انتخابات شركت كند. به آقاي هاشمي گفتم ورود احمد توكلي رأي شما را كم خواهد كرد. آقاي هاشمي پرسيدند مثلاً چقدر رأي مي‌آورد. گفتم 2 يا 3 ميليون رأي دارد، خنديدند و گفتند 200، 300 هزار رأي هم ندارد! بعد معلوم شد چنين نيست... قبل از انتخابات رياست جمهوري كه طرحي در مورد ساماندهي افكار عمومي در مورد انتخابات را در دولت به عنوان وزير فرهنگ مطرح كردم، نقد و بررسي زيادي شد. سخن آقاي غرضي (وزير پست، تلگراف و تلفن) از همه جالب‌تر بود كه گفتند آقاي هاشمي احتياج به طرح ندارد، همين الآن حدود 18 ميليون رأي مربوط به شماست، يك قدري كار كنيم، 20 ميليون رأي مي‌شود!"
  لاریجانی در بخش ديگري از خاطره همان روز درباره تحليل دولت پس از انتخابات از علل ريزش آراي هاشمي مي‌نويسد: «در حاشيه دولت برخي از دوستان عضو هيئت دولت درباره نحوه تعامل مجلس با دولت انتقاداتي داشتند. آقاي محلوجي معتقد بود همين رفتار مجلس باعث شد كه رأي آقاي هاشمي در اين دوره كم باشد. خيلي تعجب كردم كه آراي آقاي هاشمي را اين قدر ساده مورد تجزيه و تحليل قرار داده است... اين نتايج معلول امور مختلفي است، از جمله بي‌توجهي به مشكلات مردم مثل گراني، عدم توجه به افكار عمومي و كار با آن و برخي شعارهايي كه آقاي توكلي از آن بهره جستند و خيلي چيزهاي ديگر و چندان ربطي به مواضع مجلس ندارد.»
  اخطارهايي كه ناديده گرفته شد
  در مراسم تنفيذ حكم رياست جمهوري كه براي اولين بار در حسينيه امام خميني برگزارمي‌شد،
  حجت‌الاسلام سيد احمد خميني براي۩۞۩ بررسی انتخابات های ریاست جمهوری ۩۞۩آخرين بار متن حكم تنفيذ رييس‌جمهور توسط رهبر انقلاب را قرائت كرد. متني كه در آن پس از تعريف از منتخب مردم به عنوان از سابقينِ اوّلينِ انقلاب و از حوارييّن امام راحل تذكرات فشرده اما قابل توجهي نيز داشت: «اين فرصت را مغتنم شمرده، رئيس‌جمهور محترم و برادر گرامى خود را به آنچه توصيه‌ى همه‌ى انبيا و اولياى مؤمنين است، توصيه مى‌كنم؛ يعنى رعايت تقوا و بى‌اعتنايى به زخارف دنيا و دوام ذكر الهى و اعتماد به قدرت حضرت احديّت و ناچيز شمردن قدرت خود و همه‌ى قدرتمندان مادّى در برابر قدرت كامله‌ى الهى، و مهربانى با بندگان خدا و حُسنِ سلوك با مردم؛ به‌خصوص قشرهاى ضعيف كه نيروهاى هميشه در صحنه‌ى انقلاب و صميمى‌ترين ياران آنانند و حفظ موضع مستحكم هميشگى خود در برابر دشمنان و مخالفان و بدخواهان، و نيز به گزينش همكاران و مديرانى كه اين معيارها را در آنان بازشناخته و ثبات قدم، استحكام روحيه و استقامت فكر آنان را آزموده باشند.»

  در مراسم تنفيذ، سخنان رهبر انقلاب نيز خود حاوي تذكراتي دقيق بود كه تنها به‌عنوان نمونه به بخشي از آن اشاره مي‌شود: «چيزى كه امروز، در دوران بازسازى، مسئولين كشور، همكاران دولت، مديران درجه‌ى 2 و 3 در دستگاه‌هاى دولتى، تا پايين‌ترين رده‌ها، بايد با دقّت مراقب باشند، اين است كه در اين دوران بدانند خطر رسوخ و نفوذ فساد، جدّى و فلج كننده است... فرد مفسدى كه ديگران را به وادى فساد مى‌كشاند، فساد مالى، فساد كارى، قرارهاى نامشروع و ناموجّه در زمينه‌هاى مسائل كارى كسى كه انسان را تشويق مى‌كند و مى‌لغزاند به اين سمت، از اول نمى‌گويد "من آمدم كه شما را فاسد كنم." اوّل با يك عنوان موجّه؛ با يك چيز كوچك وارد ميدان مى‌شود.»، «... من فقط يك جمله در باب سياست‌هاى اقتصادى عرض كنم كه بحمداللَّه، دولت عزيزمان برنامه‌ى اوّل را به اواخرش رساند و به زودى برنامه‌ى دوم را بعد از يك‌سال يا كمتر، شروع خواهد كرد. اساس در نظام اسلامى، عبارت است از رفاه عمومى و عدالت اجتماعى. فرق عمده‌ى ما با نظام‌هاى سرمايه‌دارى همين است...»
  اين هشدارها كه بايد در تنظيم هيئت وزيران مورد دقت قرارمي‌گرفت، در پيام نوروزي سال 1372 نيز بيان شده بود: «هدف اصلى در كشور ما و در نظام جمهورى اسلامى، عبارت از تأمين عدالت است و رونق اقتصادى و تلاش سازندگى، مقدّمه‌ى آن است. ما نمى‌خواهيم سازندگى كنيم كه نتيجه‌ى اين سازندگى يا نتيجه‌ى رونق اقتصادى، اين باشد كه عدّه‌اى از تمكّن بيشترى برخوردار شوند و عده‌اى فقيرتر شوند. اين، به هيچ‌وجه مورد رضاى الهى و رضاى اسلام و مورد قبول ما نيست.»
  تنها 2 هفته پس از تنفيذ در 27/5/1372، جلسه رأي اعتماد مجلس به 22 وزير پيشنهادي هاشمي برگزار شد، در حالی که برخي از وزاري پيشنهادي نه تنها با شروط جامعه مدرسين كه با خط مشي مورد تأكيد رهبري نيز تنافر داشتند. 8 تغيير در فهرست پيشنهادي هاشمي نسبت به دولت اول لحاظ شده بود كه البته يك مورد آن جابجايي تركان از وزارت دفاع به وزارت راه بود. مجلس نيز تغيير نهم را با عدم رأي اعتماد به محسن نوربخش اعمال كرد كه بلافاصله هاشمي براي او حكم معاون اقتصادي رييس جمهور را صادر كرد و اندكي بعد او بر كرسي رييس بانك مركزي نشاند.
  ۩۞۩ بررسی انتخابات های ریاست جمهوری ۩۞۩
  اهم رخدادها و فعاليت‌هاي اين دوره را مي‌توان اينگونه خلاصه كرد: تداوم بازسازي ويرانه‌هاي باقي مانده از دوران طاغوت و جنگ تحميلي در زمينه‌هاي مختلف، شناسايي عراق به عنوان آغاز كننده‌ي جنگ، فروپاشي شوروي و ايجاد فضاي جديد، تلاش براي توسعه اقتصادي و غفلت از ديگر عرصه‌ها، تهاجم جدي غرب عليه بنيان‌هاي فرهنگي، افزايش فاصله طبقاتي به‌خصوص بين برخي مسئولين با مردم، تشكيل اولين حزب دولت‌ساخته (كارگزاران سازندگي).
  در اين دوره نيز سفرهاي خارجي رييس جمهور بسيار محدود و تنها به كشورهايي همچون تركيه، ويتنام و تركمنستان بود كه در آن مقطع به‌واسطه دولت‌هايشان روابط گرمي با ايران داشتند. ناطق نوري در خاطرات خود، نگراني هاشمي از چگونگي برخورد ديگر كشورها را دليل اصلي اين كمبود سفرهايي مي‌داند؛ سفرهايي كه طبيعتاً به تعامل بيشتر كشور در عرصه سياست خارجي باید منجر می‌شد. در اين دوره، روابط ايران و اروپا نيز چنان مسيري را پيمود كه با بهانه‌تراشي اروپا و اتهام مضحك دادگاه ميكونوس و تلاش لابي‌هاي صهيونيستي، در زمستان 1375 سفيران اروپايي تهران را ترك كردند و روسيه به اروپا وعده داد در صورت حمله به ايران، آن‌ها را همراهي خواهد كرد و حتي 8 كشور عربي نيز ايران را به حمله نظامي تهديد كردند.
  در پايان نيمه دوم سال 1375، بدهي خارجي ايران مبلغ 20 ميليارد و 396 ميليون دلار اعلام شده و بنا بر گزارش‌هاي رسمي منتشر شده، مردم ايران در آن زمان با نتايج و آثار تورم 50 درصدي بي‌سابقه هنوز دست و پنجه نرم مي‌كردند. شايد بتوان دغدغه غالب دولت ششم را توسعه اقتصادي با نسخه‌هاي صندوق بين المللي پول و بانك جهاني دانست که به این نتایج منجر شده بود.
  جالب آنكه رهبري نيز در ديدار پايان دوره هاشمى رفسنجانى و كابينه‌ى دولت ششم تاكيد کردند كه علي‌رغم حمايت از دولت، در مواردى بخشى از مجموعه‌ى برنامه‌ى دولت را قبول نداشته‌اند و يادآور مي‌شوند كه در خصوص تذكرات ايشان نيز در برخي امور اقدام نمي‌شده است: «اين جاهايى هم كه اعتقاد نداشتم، گاهى به اين صورت بوده است كه لازم مى‌دانستم اظهار نظر قطعى بكنم و تغيير آن را بخواهم. گاهى هم نه؛ در اين حد لازم نمى‌دانستم، بلكه نظر پيشنهادى داشتم، مطرح مى‌كردم و مورد توجّه قرار مى‌گرفته، اقدام مى‌شده يا نمى‌شده...»
  آقاي هاشمي رفسنجاني تا زمان برگزاري هفتمين انتخابات رياست جمهوري‌، در اين سمت باقي ماند و درماه‌هاي پاياني دوره دوم رياست جمهوري‌، از سوي رهبر انقلاب به رياست مجمع تشخيص مصلحت نظام برگزيده شد. او يكبار ديگر نيز پا به عرصه انتخابات گذاشت كه در سوم تيرماه 1384 و در مرحله دوم انتخابات سال 1384 با ختلاف فاحشي از محمود احمدي‌نژاد شكست خورد.
  منابع:
  آرشيو روزنامه‌هاي ابرار، كيهان، اطلاعات، رسالت، سلام، همشهري، ايران، سياست روز
  رويداد نهم، حسين كاوشي، انتشارات دفاع، 1385
  تكثرگرايي در جريان اسلامي، عباس شادلو، نشر وزراء، 1386
  هواي تازه، علي لاريجاني، نشر فرهنگ اسلامي، 1384
  نسخه الكترونيك صحيفه امام
  نسخه الكترونيك حديث ولايت
  جزوات تبليغاتي نامزدهاي انتخابات دوره ششم رياست جمهوري
  ویرایش توسط مرصاد : ۱۳۸۸/۰۱/۱۲ در ساعت ۱۶:۳۹
  [SIGPIC][/SIGPIC]
  اللهم انی اسئلک بحق روح ولیک
  علی بن ابی طالب
  الذی مااشرک بالله طرفه عین ابدا
  ان تعجل فرج ولیک القائم المهدی
  --------------------------------------
  همه نام بسیج در گمنامی است و عزت او در مظلومیت او و افتخار او حضور در صحنه های حساس در روز های حادثه.... بسیجی دلگیر نباش ،تو خار چشم دشمنی....


 3. تشکرها 2


 4. #3

  تاریخ عضویت
  جنسیت اسفند ۱۳۸۶
  نوشته
  793
  مورد تشکر
  2,208 پست
  حضور
  2 ساعت 12 دقیقه
  دریافت
  7
  آپلود
  0
  گالری
  13  بار ديگر جنگ رواني و رقابت‌هايي براي باخت
  ۩۞۩ بررسی انتخابات های ریاست جمهوری ۩۞۩
  اشاره: در آستانه دهمين دوره انتخابات رياست جمهوري، در 2 گزارش با عناوين "اولين رييس جمهور هشت‌ساله و چالش بر سر معرفی نخست‌وزیر" و "خرداد 72، اولين انتقادات جدي از هاشمي رفسنجاني" به بررسي چگونگي برگزاري انتخابات‌هاي رياست جمهوري دوره‌هاي چهارم و ششم پرداخته شد. اينک انتخابات رياست جمهوري دوره هشتم در سال 1380؛ آخرين تجربه جمهوري اسلامي از انتخابات‌هايي که رييس‌جمهور خود نيز نامزد انتخابات است، بررسی می‌شود:


  بار ديگر جنگ رواني خاتمي
  دوران پر فراز و نشيب اصلاحات پس از سال 1376 تا انتخابات هشتمين دوره رياست جمهوري ادامه يافت. دوره اول خاتمي مصادف بود با حوادث سياسي متناوبي كه متأثر از شعار توسعه سياسي تجدیدنظرطلبان بود. قتل‌هاي زنجيره اي، حادثه كوي دانشگاه، انتشار نشريات زنجيره‌اي، ترور سعيد حجاريان و ابهام‌زدايي از پشت پرده آن و... كار را به‌آنجا رساند كه بخشي از تجدیدنظرطلبان خواستار عبور از خاتمي در راستاي پروژه فتح سنگر به سنگر نظام شدند. از اين تاريخ، انتقادات مكرر اصلاح‌طلبان به خاتمي كه زماني سمبل آنها به حساب مي‌آمد، در اراده خاتمي براي شركت مجدد در انتخابات ترديد ايجاد كرد. اين ترديد تا آنجا بود كه يكي از بحث‌هاي روز آن تاريخ مطبوعات ايران بحث بر اين سؤال بود كه "آيا خاتمي خواهد آمد؟"
  ۩۞۩ بررسی انتخابات های ریاست جمهوری ۩۞۩
  هرچند برخي اين پروژه را كه از تابستان 1379 كليد خورده بود، ساخته و پرداخته تيم قوي جنگ رواني دوم‌خردادی‌ها مي‌دانستند كه با شگردي جديد و با طرح اين سؤال از يك سو بازار انتخابات را داغ كنند و از سوي ديگر، حاميان دلسرد شده خاتمي را به جنبش وادارند. همچنين اين امر سبب مي‌شد دلسوزان جمهوری اسلامی با رضايت به تداوم كار خاتمي براي پيشگيري از ورود جرياني تندروتر، حتي از او حمايت نيز کنند.
  جمعه 14 ارديبهشت 1380، در سومين روز ثبت نام، خاتمي با حضور درمحل ثبت نام داوطلبان انتخابات رياست جمهوري در برابر خبرنگاران چنان ظاهر شد كه بسياري، آن را يكي از رموز موفقيت خاتمي در جلب مجدد آرا بر شمردند. او در جمع خبرنگاران داخلي و خارجي در محل ستاد انتخابات كشور با "چشماني گريان" اطمينان داد كه بر عهد پيشين خود با مردم پابرجاست. او با خبرنگاران چنان سخن گفت كه چندين بار به‌خاطر بغض در گلويش و اشك در چشمانش سخنانش قطع شد. او در پايان شعري نيز خواند كه بعدها اين بخش از ثبت نامش با جلوه‌هاي ويژه كامپيوتري در صدر تيزر تبليغاتي‌اش قرار گرفت: "در عاشقي گريزنباشد زسوز و ساز/ استاده‌ام چوشمع، مترسان زآتشم"
  حضور اين نوبت خاتمي اما تفاوت‌هايي آشكار داشت. او كه در دولت اولش مستظهر به پشتيباني دومين حزب دولت‌ساخته، حزب "جبهه مشاركت ايران اسلامي" بود، ستادهاي انتخاباتي‌اش را عملاً به اين حزب كه برادرش دبيركلي آن‌را برعهده داشت واگذار كرد. طرفداران او با بيان شعارهايي همچون "عدم كفايت اختيارات رييس‌جمهور" و "تبديل انتخابات به همه‌پرسي" موجي از تبليغات رواني را به راه انداختند و با تشكيل ستادهاي رأي اولي‌ها (سيمرغ) و برگزاري كارناوال‌هاي انتخاباتي و جشن‌هاي تبليغاتي، نوع جديدي از تبليغات انتخاباتي را فراروي جامعه ايراني هويدا كردند.
  ۩۞۩ بررسی انتخابات های ریاست جمهوری ۩۞۩
  در اين ميان نيز جنگ‌هاي رواني ستاد انتخاباتي نقش اول را بر عهده داشت. تا آنجا كه پس از اطلاع بازرس شوراي نگهبان در تهران بزرگ از اينكه قرار است ورزشگاه شيرودي براي "جشن سيمرغ" ستاد رأي‌اولي‌هاي خاتمي، بعد از ظهر 7 خردادماه به صورت رايگان در اختيار ستاد انتخاباتي خاتمي قرار گيرد، (امري كه به‌وضوح خلاف قانون و استفاده از اموال دولتي محسوب مي‌شد)، او به سرعت پيگير حضور نماينده ستاد خاتمي و عقد قرارداد اجاره مي‌شود، در همين فاصله يك قاضي كه مشهور شد داراي عقايد نزديك به اصلاح‌طلبان نيز بوده است، به توقيف مراسم حكم داد اما با پيگيري بازرس شوراي نگهبان و ارائه كپي اجاره نامه، توقيف در همان بعد از ظهر به حكم همان قاضي برداشته شد و خبر آن تا قبل از ساعت 16 روي خبرگزاري‌ها رفت. اما با اين حال، صبح فرداي آن روز، تيتر اغلب روزنامه‌هاي اصلاح‌طلب در اتحادي معنادار، خبر از توقيف برنامه ستاد رأي‌اولي‌هاي خاتمي مي‌داد.


  رقابت‌هايی براي باخت
  رقيبان اين دوره خاتمي نيز گويا هيچ يك براي بردن در انتخابات شركت نكرده بودند. اصلي‌ترين رقيب خاتمي اما در این دوره احمد توكلي بود؛ مردي كه گويا علاقه‌اي ويژه به انتخابات مرحله دوم رؤسای جمهور دارد و اثبات كرده است بيش از هر چيز به نقد دولت‌ها علاقه‎مند است تا ارائه برنامه.
  او كه در سال 1375 و در آستانه انتخابات دوم خرداد با دكتراي اقتصاد از دانشگاه ناتينگهام انگلستان به ايران بازگشته بود، به ارائه نظريه‌اي با عنوان "جمهوري دوم" و با شعار "دولت پاك براي ملت پاك" وارد رقابت انتخاباتي با خاتمي در سال 1380 شد. شعار‌هاي وي متأثر از حضورش در اروپا و الهام گرفته از انقلاب فرانسه ارزيابي شد و موجب انتقاد فراوان اصولگرايان از وي براي انتخاب چنين شعارهايي شد تا جايي كه نتوانست رأي همه تشكل‌هاي اصولگرا را در سبد خود جمع نمايد و 7 نامزد ديگر نيز از ميان تشكل‌هاي اصولگراي در كنار وي حاضر شدند.
  احمد توكلي در اين سال تنها 500 هزار رأي بر 4 ميليون راي هشت سال قبلش افزود، با اين تفاوت كه تعداد شركت‌كنندگان در۩۞۩ بررسی انتخابات های ریاست جمهوری ۩۞۩انتخابات بيش از يك و نيم برابر شده بود. شعارهاي توكلي در اين دوره بيشتر بر محورهاي اقتصادي استوار بود تا آنجا كه وي در مصاحبه با روزنامه سياست‌روز كه بيشترين حمايت را از وي مي‌كرد، در بیان علت کاندیداتوری خود گفت: «چون اصلاح اقتصاد همت و جرأت لازم دارد.»
  برنامه‌هاي وي "برون‌رفت از معضلات اقتصادي"، "راه اندازي توليد"، "كاهش نابرابري"، "كاهش و منطقي‌سازي نقش‌هاي دولت" و "مقابله با فساد و تبعيض" عنوان شد. او اركان جمهوري دوم خود را "عقلانيت و عدالت" معرفي مي‌كرد، اما در همان زمان، برخي از اصولگرايان از عدم وجود پشتوانه تئوريك شعارهاي او در خصوص "جمهوري دوم" خبر مي‌دادند. شايد از همين رو نيز بود كه وي نتوانست چندان توفيقي به دست آورد.
  ديگر نامزدي كه توانست پس از توكلي آراي بيشتري را كسب كند، علي شمخاني بود. او كه كيهان از حضورش در انتخابات پس از مشورت با خسرو تهراني و حجاريان خبر داده بود، از درون كابينه خاتمي به رقابت با وي پرداخت. شعار وي "دولت اقدام ملي" بود، سخنان او از تشتتي عجيب برخوردار بود. او از يك سو در مصاحبه با سياست‌روز حركت در مسير جبهه دوم‌خرداد را بيش از آنكه براي توسعه حيات اجتماعي بداند، در جهت پسروي می‌خواند اما از سوي ديگر شعار دوم خود را "امنيت و اصلاحات" قرار داد و از پيشبرد اصلاحات در تراكت‌هاي تبليغاتي خود سخن مي‌گفت. او تنها 700 هزار رأي در سبد خود جمع کرد كه بيشتر به اقوام عرب‌زبان به خاطر تمركز او بر روي آن منطقه اختصاص داشت.
  چهارمين نامزد هشتمين انتخابات رياست جمهوري، دكتر عبدالله جعفرعلي جاسبي بود. وي دكتراي مديريت توليد و تكنولوژي خود را از انگلستان دريافت كرده بود. گويا وي كه از سال 1361 رياست دانشگاه آزاد را بدون هيچ‌گونه تشكل مخالف رياستش بر عهده داشت، به‌واسطه مشاورين انتخاباتي‌اش باورمند شده بود كه رأي خوبي دارد تا آنجا كه شنيده شده وقتي با نتيجه كمتر از 260 هزار رأي مواجه مي‌شود كه به مراتب كمتر از آراي باطله بوده است، به بستر بيماري مي‌افتد، هر چند در رويه‌اي طبيعي اين شايعه تكذيب شد! با اين حال، او نسبت به 8 سال پيش، بيش از يك ميليون و 200 هزار ريزش رأي داشت.
  ۩۞۩ بررسی انتخابات های ریاست جمهوری ۩۞۩
  شعار جاسبي "knowledge is power" و "دانايي، توانايي" بود. تبليغات جاسبي بيشتر شامل تابلوهايي بود كه كبوتري از ميان دو دست به آسمان مي‌رفت و در كنار آن، شعارهاي وي را در بر داشت. اما او اقدام به نشر جزوه‌اي تمام رنگي و گلاسه به هزينه دانشگاه آزاد نمود كه عنوان "موفقيت براي دانشگاه آزاد اسلامي در عرصه بين الملل" را بر تارك خود داشت و در تيراژ بسيار بالايي در سطح كشور توزيع مي‌شد. بسياري از عوامل ستادهاي انتخاباتي وي نيز اساتيد و كارمندان دانشگاه آزاد بودند كه اين خود به يك ضد تبليغ جدي براي وي تبدیل شده بود.
  ۩۞۩ بررسی انتخابات های ریاست جمهوری ۩۞۩
  او همچنين تراكتي منتشر كرده بود كه با خط خود نوشته بود "هم‌ميهن/ دوستت دارم/ جاسبي" اما در روزهاي آخر تبليغات، جاسبي پوستري منتشر كرد كه پازلي از تصاوير ايراني و غربي بود و از مخالفت با سيگار تا لوگوي روزنامه‌هاي حيات نو و كيهان و طرح جلد تايم و نيوزويك را شامل مي‌شد و در گوشه بالاي آن، عكس جاسبي را در كنار جرج بوش نشان مي‌داد. اين تصاوير به‌وضوح نوعي از تمايل افراطي به غرب را تداعي مي‌كرد و گويا همين پوستر و ديگر تبليغات غرب‌گرايانه وي بود كه زمينه اخراج جاسبي را از جمعيت مؤتلفه اسلامي فراهم ساخت.
  دكتر محمود كاشاني، دكتر حسن غفوري فرد، مهندس سيد منصور رضوي، دكتر سيد شهاب‌الدين صدر و علي فلاحيان كه همگي خود را در اردوي مخالفان دوم خرداد مي‌دانستند، به ترتيب آرايي كه در انتخابات كسب كردند، ديگر رقيبان خاتمي بودند كه همگي كمتر از آراي باطله رأي آوردند. سيد مصطفي هاشمي‌طبا نيز دهمين نامزد انتخابات و دومين عضو كابينه خاتمي بود كه به رقابت او برخاسته و تنها 72 هزار رأي به دست آورد.
  جامعه مدرسين حوزه علميه قم، جامعه روحانيت و تشكل‌هاي همسو با آنها در اين دوره، درباره نامزدها سكوت اختيار كردند و هيچ‌يك از نامزدهاي رقيب خاتمي نتوانستند حمايت تشكلي مطرح از راست‌گرايان را براي خود كسب كنند. اغلب تشكل‌هاي راست‌گرایان به دعوت مردم به شركت در انتخابات اكتفا كردند و اين خود نيز در عدم مشاركت بسياري از حاميان آنها مؤثر بود.
  تبليغات ميلياردي براي نتيجه‌اي از پيش مشخص
  ۩۞۩ بررسی انتخابات های ریاست جمهوری ۩۞۩
  اما در برابر فعاليت‌هاي كم رمق ديگر نامزدها، تنور ستادهاي انتخاباتي خاتمي بسيار داغ بود. اگرچه محسن امين‌زاده رييس ستاد انتخاباتي سال 1380 خاتمي پس از انتخابات در مصاحبه با روزنامه ايران ادعا كرد ما حتي يك پوستر يا تراكت انتخاباتي هم منتشر نكرده‌ايم، اما رييس ستاد انتخاباتي جبهه دوم خرداد در گزارش عملكرد آن ستاد، از "برپايي 8400 ستاد انتخاباتي، سازماندهي 1600 جلسه سخنراني، حدود 6000 همايش، انتشار 7 و نيم ميليون پوستر و تراكت" خبر داد كه طبق برآورد مطبوعات آن زمان، رقمي بيش از 12 ميليارد تومان را شامل مي‌شد. اين به استثناء تبليغات ديگر ستادهاي تبليغاتي خاتمي است كه اقلامي همچون هزاران نسخه CD فيلم تبليغاتي خاتمي با عنوان "اشك نخل" را توزيع مي‌كردند. لوح فشرده‌اي كه حاوي فيلم ساخته شده توسط بهروز افخمي با عنوان "استاده‌ام چو شمع" بود كه از سيماي جمهوري اسلامي نيز در زمان تبليغات نامزدها پخش شد و طبق گفته افخمي، حاصل ديدارهاي مكرر تيم سازنده با رييس‌جمهور وقت بوده است.
  روزنامه همبستگي كه اگرچه در خيل اصلاح‌طلبان بود اما همچنان از رد صلاحيت اصغرزاده و عدم پيگيري خاتمي براي تأييد صلاحيت وي۩۞۩ بررسی انتخابات های ریاست جمهوری ۩۞۩رنجيده خاطر بود، در يادداشتي با عنوان "پوپوليسم و انتخابات 80" با اشاره به نظريه حجاريان، رفتار انتخاباتي اصلاح‌طلبان را بر اساس بهره‌گيري از جنبش‌هاي پوپوليستي توصيف كرد و از اينكه با "ميدان دادن به شور اجتماعي، شعور اجتماعي را تعطيل كردند" و با طرح شعارهايي همچون "ياس را پاس بداريم" و "سيمرغ جهانيم اگر چند جوانيم" و... عرصه را بر نقد عملكرد دولت بستند، به شدت انتقاد كرد. به نظر مي‌رسد اين قضاوت كه از ميان اصلاح‌طلبان برخاسته است، منتقد را از هرگونه نقد بر عرصه تبليغات آن روز بي نياز مي‌كند.
  در اين انتخابات كه 814 نفر براي آن ثبت نام كرده بودند، 10 نامزد تأييد صلاحيت شدند و در 18 خردادماه 1380 به رقابت پرداختند. واجدين شرايط در سال 1380، بيش از 42 ميليون نفر بودند كه حدود 28 ميليون نفر آنها در انتخابات شركت كردند. حجت‌الاسلام خاتمي با 21 ميليون رأي، حدود 76 درصد آراي شركت‌كنندگان و 50 درصد آراي كل واجدين شرايط (اعم از شركت‌كنندگان و غايبان در انتخابات) را به دست آورد.
  ايشان در دوره اول خود نيز در رقابت با 3 نامزد ديگر، با نزديك به 20 ميليون رأي، 69 درصد آراي شركت‌كنندگان و 55 درصد آراي كل واجدين شرايط (اعم از شركت‌كنندگان و غايبان در انتخابات) را به دست آورده بود.
  14 ميليون رأي خاموش در اين دوره كه شامل مأيوس شدگان از خاتمي و مخالفان او مي‌شد، سبب گرديد تا مدتها اصلاح‌طلبان در روزنامه‌هاي خود به بررسي آن بپردازند. اما انتخابات 1380 يك پيام روشن ديگر نيز براي خاتمي داشت و آن هويدا شدن چهره واقعي تندروهايي بود كه زماني او تمام قد به دفاع از آنها پرداخته بود اما آنها خواستار عبور از وي شدند. شايد از همين رو بود كه در دولت هشتم، خاتمي به بسياري از تندروها روي خوش نشان نداد و حتي بخشي از آنها به خارج از كشور گريختند و بسياري از حوادث شوم دولت هفتم، در دولت دوم خاتمي تكرار نشد.
  سرانجام در 11 مرداد 1380، مراسم تنفيذ خاتمي در حسينيه امام خميني برگزار شد. در متن تنفيذ او از سوي رهبر انقلاب توصيه‌هايي نيز به اشاره آمده بود: «رئيس جمهور محترم را به ياد خدا و اغتنام فرصت زودگذر و اخلاص در عمل توصيه مى‌كنم؛ و قدردانى از ملت، و مراقبت از منافع ملى، و اولويت دادن به نياز قشرهاى مستضعف، و گرامى شمردن ارزش‌هاى والاى دين و انقلاب را به ايشان متذكّر مى‌گردم.»
  رهبري در مراسم تنفيذ هم نكاتي از قبيل "توجّه به فرهنگ عمومى كشور"، نگراني از تبليغ اباحي‌گرى"، "تعقيب مفاسد مالى و اقتصادى"، "مقابله با ترويج منكرات و فحشا و بى‌بندوبارى"، "تلاش براي وحدت كلمه در كشور" را به خاتمي متذكر گرديده و فرمودند: "به اعتقاد من، امروز قوي‌ترين كار اين است كه به مسايل اقتصادي و مسئله معيشت و در رأس همه، مسئله اشتغال به جديت پرداخته شود."
  خاتمي كه در طول دوره نخست نيز با استيضاح عبدالله نوري، استعفاي دري نجف آبادي و مهاجراني و ادغام وزارت جهاد و كشاورزي و تغيير سمت عارف، تعديلاتي در كابينه به‌عمل آورده بود؛ در هنگام تشكيل دولت هشتم نيز تغييرات ديگري را از جمله حذف چهره‌هاي شاخص كارگزاران و دادن ميدان عمل بيشتر به حزب مشاركت كه در دولت اول خودش ساخته شده بود، به‌عمل آورد.
  اصلي‌ترين اقدامات و حوادث دولت هشتم، تلاش براي تصويب لوايح دوگانه اصلاح قانون انتخابات و تبيين اختيارات رياست جمهوري، بحران اشتغال و تشديد فشار اقتصادي، وزن‌كشي سياسي اصلاح‌طلبان در دومين انتخابات شوراها و عدم اقبال مردم به آنها، انتخابات مجلس هفتم و تغيير فضاي سياسي كشور بود.
  همچنين در طي اين سال‌ها، حمله امريكا به افغانستان و عراق، 2 همسايه ايران و ساقط شدن صدام و طالبان دراين 2 كشور رخ داد و سرانجام با انتخابات سوم تير 1384 و روی کار آمدن يك چهره اصولگرا و انقلابي، 8 سال دوره اصلاحات به پايان رسيد و مردم بار ديگر پايبندي خود به شعارهاي انقلاب و رویگردانی از گفتمان‌هاي مغاير با اصول و ارزش‌ها را به اثبات رساندند.
  منابع:
  آرشيو روزنامه‌هاي ابرار، كيهان، اطلاعات، رسالت، سلام، همشهري، ايران، سياست روز
  رويداد نهم، حسين كاوشي، انتشارات دفاع، 1385
  تكثرگرايي در جريان اسلامي، عباس شادلو، نشر وزراء، 1386
  نسخه الكترونيك صحيفه امام
  نسخه الكترونيك حديث ولايت
  جزوات تبليغاتي نامزدهاي دوره‌هاي مختل
  ویرایش توسط مرصاد : ۱۳۸۸/۰۱/۱۲ در ساعت ۱۶:۴۵
  [SIGPIC][/SIGPIC]
  اللهم انی اسئلک بحق روح ولیک
  علی بن ابی طالب
  الذی مااشرک بالله طرفه عین ابدا
  ان تعجل فرج ولیک القائم المهدی
  --------------------------------------
  همه نام بسیج در گمنامی است و عزت او در مظلومیت او و افتخار او حضور در صحنه های حساس در روز های حادثه.... بسیجی دلگیر نباش ،تو خار چشم دشمنی....


 5. تشکرها 2


 6. #4

  تاریخ عضویت
  جنسیت آذر ۱۳۸۷
  نوشته
  49
  مورد تشکر
  168 پست
  حضور
  3 دقیقه
  دریافت
  24
  آپلود
  0
  گالری
  0

  چند سوال
  چند سوال ذهن مرا به عنوان جوان ايراني مشغول کرده اميدوارم شما جواب بدهيد:
  1-زماني که هنگام انتخابات هفتم بود وچند کانديدا مطرح بودند وآقاي هاشمي گفته بود اگر کانديداي اصولگرابه توافق برسند من کانديدانخواهم شد وبسياري از علما ومراجع تکليف کرده بودن که اصول گراها به توافق برسند وحتي آقاي مصباح آقاي تهراني رانزد احمدي نژاد فرستاده بود وآيات عظام مکارم فاضل جوادي مشکيني و...نيز براين امر تاکيدداشتند دراين امتحان فقط ولايتي وتوکلي که واقعا راي داشتند نسبت به بقيه کانديدا بويژه احمدي نزاد کنار رفتند ولي احمدي نژاد وبقيه باعث اختلاف در بين مذهبي هاي جامعه شدندوآقاي هاشمي علي رقم ميل خود آمد ومعلوم شد چه کساني واقعا دنبال قدرت وشهرت هستند وحرف علما ومراجع راگوش نميدهندچراکنارنرفت؟!
  2-زماني که احمدي نژاد گفت دختران بروند ورزشگاه ومراجع وحتي آقاي مصباح شديدا مخالفت کردند ودر سايتها بسياري بامراجه بد شدند وحتي توهيد به مراجع که وظيفه شرعي خود ميدانستند بگويند ميکردندواحمدي نژاد نشان دادکه حتي استفتائات رهبرراهم بلدنيست که حرفش مخالف شرع هست هيچ نگفت که بماند بزرگ ترين توهين رابه علما کرد(ميدانيد اگر مثلا رئيس جمهورفلان کشور حرف به نظر رئيس جمهور ايران يا هر کشور ديگر بزندبراي اينکه جواب اورا باحقارت بدهد به سخنگوي خود مگويد جواب اورابده)سخنگويش گفت:چون دفتررهبرگفه ماازاين حکم صرف نظر ميکنيم يعني حرف مراجع که اين همه مقلد دارند هيچچرا نيامد به اشتباه خود کهحتي دفتر رهبر هم اذعان داشته خوب اعتراف کند تا جواناني که بامراجع بد شدند تا حدودي برگردند؟
  3-قضيه رحيم مشايي مخالفت اوبا مراجع که حتي رحيم رابا خود ودر کنار خود به ترکيه برد که هيچ درکنفرانس خبري روز پنجشنبه گفت حرف مشائي حرف دولت است که فرداي آن روز رهبر در نماز جمعه
  تصريح کرد کهحرف رحيم اشتباه بوده ولي باز هم اورا برنداشت چرا؟
  4-بحث حمل قرآن نيز که پيش آمدومراجع باز شديدااعتراض کرده ولي باز رحيم رابرنداشت چرا؟
  5-حتما سخن رهبردررابطه با اتحاد بويژه اتحاد مسئولين شنيده ايدولي آقاي احمدي نژاديک بار هم درنماز جمعه اي که اما آن به دست رهبر واگر قبول ندارد عدالت رهبر زير سوال ميرود که چرا شخص ناعادل را امام کرده شرکت نکردهاشمي که عمرنيست اوکه ازعلي (ع)بالتر نيست حتي روز قدس که سخنران قبل از نماز جمعه بودچرا؟
  6-وهمچنین ما پایبندی دولت برای اطاعت از ولی فقیه را در جدا کردن سازمان حج علی‌رغم دستور رهبری دیدیم.حرف از اطاعت از ولایت فقیه ساده است ولی اجرای آن خیلی ساده نیست کجارفت پیروی از علما؟
  خيلي از سوالات مانده ولي حال نوشتن ندارم سوالاتي مثل کردان ،برخي وزرا،پورمحمدي ،پاراچنار،شيعيان عربستان که دولت موضع حتي برعکس مراجع گرفت،زائران ايراني حج و....


  پاسخ آيت‌الله مكارم به استفتايي درباره اظهارات مشايي


  آيت‌الله مكارم در پاسخ به استفتايي درباره اظهارات اخير مشايي اظهار داشت: چه لزومي دارد كساني كه اين گونه فكر مي‌كنند جزء همكاران رئيس جمهور باشند.

  به گزارش رجانيوز به نقل ازفارس، آيت‌الله مكارم شيرازي از مراجع عظام تقليد درخصوص استفتايي درباره اظهارات اخير اسفنديار رحيم‌مشايي رئيس سازمان ميراث فرهنگي و گردشگري درباره ساكنان سرزمين‌هاي اشغالي پاسخي را ارائه كرد كه متن كامل اين استفتاء و پاسخ آيت الله مكارم شيرازي بدين شرح است:

  مرجع عاليقدر جهان تشيع حضرت آيت‌الله مكارم شيرازي
  همانگونه كه حضرتعالي مستحضر مي‌باشيد در روزهاي اخير از سوي برخي افراد اظهاراتي مبني بر اينكه جمهوري اسلامي ايران با ملت اسرائيل دوست است و مشكلي ندارد، مطرح شده كه اين موضوع شبهاتي را در ذهن امت اسلامي و شهيد پرور ايران ايجاد نموده است.
  فلذا خواهشمند است جهت تنوير افكار مردم مسلمان ايران صراحتا نوع تعامل با رژيم غاصب و جعلي اسرائيل و نيز مردم ساكن در سرزمين هاي اشغالي را تبيين بفرمائيد.
  پيشاپيش از التفات نظر آن عالم فرزانه كمال تشكر و امتنان را داريم.

  پاسخ آيت الله مكارم شيرازي:
  شك نيست كه رژيم اسرائيل و مردم آن هر دو مخالف اسلام و مسلمين هستند، آنها زمين هاي مسلمان ها را غصب كرده اند و مرتبا شهرك سازي كرده و ساكن آن زمين هاي غصبي مي‌شوند؛ اگر ضربه‌اي بر مسلمين وارد شود جشن مي‌گيرند و اگر رژيم آنها از مسلمين شكست بخورد (مانند شكست مفتضحانه جنگ 33 روزه) به حكومت خودشان اعتراض مي‌كنند، خلاصه آنچه باعث ناراحتي مسلمين است سبب نشاط آنها است و آنچه سبب پيروزي مسلمين است سبب ناراحتي آنها مي‌شود. نقش‌هاي توسعه طلبانه رژيم و مردم آنجا بر كسي پوشيده نيست با اين حال چگونه مي‌توان واژه دوستي با آنها را به زبان آورد؛ چه لزومي دارد كساني كه اين گونه فكر مي‌كنند جزء همكاران رئيس جمهور محترم باشند، هنگامي كه 200 نفر از نمايندگان مردم به چنين كاري اعتراض كنند مفهومش اين است كه بيش از دو سوم مردم اين كشور با چنين شخص و چنين افكاري مخالفند.
  انصاف ايجاب مي‌كند تعصب‌هاي جناحي را كنار بگذاريم و به سرنوشت و منافع كشور و نظام بينديشيم و بر انديشه امام (ره) در اين زمينه استوار باشيم.
  هميشه موفق باشيد ناصر مكارم شيرازي
 7. #5

  تاریخ عضویت
  جنسیت آبان ۱۳۸۷
  نوشته
  10
  مورد تشکر
  37 پست
  حضور
  15 دقیقه
  دریافت
  2
  آپلود
  4
  گالری
  0  جناب روح الله
  خب این جور که معلومه در جولان دادن ویک طرفه کلاه رو قاضی نمودن زبردستی
  درطول 4 سال خدمتگزاری صادقانه ودلسوزانه کمتر از 10مورد شمردن خطاها آیا جز یورتمه رفتن وجولان دادنه
  ازخدا می خوام که مراقبتون باشه (چراکه زمین خوردن همانا وصدمات ناشی از آن)
  تمام مواردی که شمردی انگشت شمار ودرعین حال باتذکرات مرتفع
  لکن دورازانصاف است که خدمات ایشون رو نادیده واین همه کلمات وجملات مقام معظم رهبری که نسبت به کمتردولتی مدح وتقدیر رو شاهدبودیم فراموشی
  به این لینک توجه فرمایید
  رهبری و دولت نهم
  http://www.askquran.ir/showthread.php?t=12216
  وبرای اینکه خدمات رو فراموش نکنید لازم می دونم این مواردرو ذکر نمایم


  جناب دکتر احمدی نژاد ،شبانه روزي حدودا ....... ساعت كار مي كند وكمتركسي تابه حال خوابيدن اوراديده است.چرا آخه اهل زحمت وکاره
  چه کاری ؟
  كارهايي مثل كاهش نرخ سودتسهيلات بانكي ،توزيع سهام عدالت ،حذف سازمان عريض وطويل مديريت وبرنامه ريزي ،سهميه بندي بنزين ،مبارزه با اختاپوسهاي اقتصادي ،آزادسازي سواحل شمال ،سفرهاي استاني با هييت دولت ومهمترازهمه تشكيك درمسيله ي هولو كاست وسينه سپر كردن براي غني سازي اورانيوم وخلاصه جان به سر كردن غرب وآمريكا واسراييل وحمله ي دليرانه به جاي دفاع بزدلانه
  ویرایش توسط زهره : ۱۳۸۸/۰۲/۲۵ در ساعت ۱۴:۴۴

 8. تشکرها 2


اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
^

ورود

ورود