جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: نگاهي گذرا به كتاب ”پيش به سوي كارآفريني“

 1. #1

  تاریخ عضویت
  جنسیت فروردين ۱۳۸۸
  نوشته
  1,016
  مورد تشکر
  2,020 پست
  حضور
  27 دقیقه
  دریافت
  19
  آپلود
  28
  گالری
  42

  نگاهي گذرا به كتاب ”پيش به سوي كارآفريني“
  نگاهي گذرا به كتاب پيش به سوي كارآفريني

  نگارش جيمز آر.كوك، ترجمة‌ ميترا تيموري


  مقدمه
  اهداف اين كتاب، راهنمايي شما براي آغاز و ادامة كسب و كار، آموزش مديريت كسب و كار، ايجاد انگيزه براي راه‌اندازي كسب‌ و كارهاي تازه و معرفي كارآفرينان مشهور است.
  كارآفرينان كساني‌اند كه با ايجاد محصولات و خدمات نوين مورد نياز مردم، به پاداش‌هاي اقناع كننده دست مي‌يابند؛ از هيچ، كسب‌و كاري جديد خلق مي‌كنند؛ به رغم مخاطرات بسيار، مبدع كارهاي جديد مي‌شوند؛ به تنهايي و بدون دخالت مديريت، تصميم‌مي‌گيرند كه چه مقدار از سرماية خود را گسترش دهند، يا آن را محدود كنند؛ آنها بنيان‌گذاران شركت‌ها و پديدآورندگان مفاهيم و ايده‌هاي جديداند؛ با تمام نيرو و اراده از عقايد خود دفاع مي‌كنند؛ و باورهاي خود را با اراده‌اي خلل‌ناپذير به پيش مي‌برند و در برابر آنچه ديگران غيرممكن يا ناكارآمد مي‌پندارند، ايستادگي مي‌‌كنند.
  شاخصة تمام كارآفرينان موفق، خلاقيت، نو‌آوري، ريسك‌پذيري، استمرار كار بيش از ديگران و انجام كار بيش از حد نياز است. تقريباً، تمام كساني كه به قلل موفقيت رسيده‌‌اند، از تمام اشخاصي كه به حدّ آنان نرسيده‌‌اند، بيش‌تر و سخت‌تر كاركرده‌اند؛ تحقيق و مطالعه كرده‌اند و دقيق‌تر برنامه‌ريزي كرده‌اند. آنها ضمن پرهيز بيش‌تر، به خود« نه» گفته‌اند و مشكلات بيش‌تري را از سر راه برداشته‌اند. مهارت در سرمايه‌گذاري و مديريت مدبّرانه‌ي كسب‌و كار، توزيع مجدد ثروت را تضمين مي‌كند. در سطور زير، مقوله‌هاي: يافتن زمينة كاري مناسب، آغاز و راه‌اندازي آن، كارمنديابي، اصول و راه‌كارهاي برنده شدن، مديريت، بازاريابي، فروش، اثرقوانين مالياتي، تنوع بخشي، كناره‌‌گيري و فروش كسب‌وكار به اختصار ارائه شده‌ است.

  1)آغاز كار يك مبارزه است:
  اساسي‌ترين گام براي يك كارآفرين، تصميم‌گيري براي راه‌اندازي و آغاز كار است. آغاز كسب‌وكار جديد به شجاعت و همت بسياري نياز دارد. مشكلات كسب‌وكار تنها با ايستادگي و پشتكار برطرف مي‌شوند. هر كسب و كار تازه علاوه بر مشكلات معمول، مشكلات خاص خود را نيز دارد و كارآفرين در شروع كار مجبور است راه خود را از ميان طيف بي‌پايان مشكلات بازكند.البته تمام اين مسائل و مشكلات قابل حل‌اند. كساني كه مقاومت مي‌كنند و از مشكلات نمي‌هراسند، به موفقيت‌هاي چشمگيري نائل مي‌گردند. گاه، پول پاداشي نيست كه فوراً به‌ دست آيد؛ اما تجربه مي‌تواند از مثقال‌ها طلا ارزشمند‌تر باشد. هرچه ثروت خود را ديرتر به دست آوريد، بيش‌تر خواهد بود.  2)چگونه زمينة كاري مناسبي بيابيد:
  شغل فعلي شما منبعي غني از ايده‌‌ها و مفاهيم است. نيازهاي بي‌پاسخ‌ مانده بهترين راه براي يافتن يك فرصت كاري‌اند. دفترچه يادداشت كوچكي تهيه كنيد. يك صفحه را به «نيازها» و صفحة‌ بعد را به «خطاها» اختصاص دهيد و هر روز از چيزهايي كه دلخوريد و نيازهايي را كه تشخيص مي‌‌دهيد در آن يادداشت كنيد. در هر كسب‌وكار بايد به دنبال فرارفتن از حد فعلي ارائه خدمات يا روش‌هاي فعلي انجام كارها باشيد. يك كسب و كار مي‌تواند نتيجة‌ كشف راهي جديد، بهتر يا ناشناخته‌، براي انجام يك كار باشد. بايد، آنچه به دنبالش هستيد، مشكلي را حل كند يا نيازي را پاسخگو باشد. فرمول موفقيت ارائه خدمات كمي بهتر و كمي بيشتر است. رفتارهاي مبتني بر بي‌تفاوتي، بي‌دقتي و لاابالي‌گري و خدمات ناكافي، فرصت‌هاي كسب و كار ايجاد مي‌كنند. ايدة‌ خدمات رساني؛ در كسب و كار، بهترين تضمين كننده‌ي موفقيتي است كه مي‌توانيد داشته باشيد. بايد عاشق خدمت‌رساني باشيد، يعني كمال‌گرايي مصمم باشيد كه هدفش آسودگي و خشنودي مشتري است. زندگي خدمت است و كسي پيشرفت مي‌‌كند كه به هم نوعان خود كمي بيش‌تر و بهتر خدمت كند. اعتبار بيش‌تر و خدمات بهتر است كه وفاداري مشتري را تضمين مي‌كند. قبل از اينكه به موفقيت عظيمي دست يابيد، به ماه‌ها و سال‌ها تلاش و كار و زحمت نياز داريد. كارتان را با پروژه‌هاي كوچك ولي مورد نياز شروع كنيد. شما چيزي مي‌خواهيد كه بتوانيد ده سال يا بيش‌تر به توليد آن ادامه دهيد، در اين صورت است كه سود واقعي به دست خواهيد آورد.
  كارهاي كوچك خدماتي، سريع‌ترين و راحت‌ترين كارها براي شروع‌ هستند. بايد در توليد كالاها و ارائه خدمات، بالاتر از حد وظيفه عمل كنيد. فرصت يعني روشي بهتر براي ارائه خدمات و رفع نيازهاي جامعة‌ بشري. به ياد داشته باشيد برندگان بزرگ، ده يا بيست‌سال در پستي و بلندي‌ها دست و پا مي‌زنند و سختي‌ها را تحمل مي‌كنند. اگر احتياجات، خواست‌ها و نااميدي‌ها را دقيق بررسي كنيد، فرصتي را كشف خواهيد كرد. چرا ناراضي هستيد؟ چه چيزي شما را عصبي مي‌كند؟ چه آرزويي داريد؟ دلتان چه مي‌خواهد؟ چگونه مي‌توانيد مشكلات ديگران را حل كنيد و خواست‌ها و نيازهاي آنان را پاسخگو باشيد؟ بايد زندگي را براي مشتريان خود بهتر، ساده‌تر، شادتر و پرمنفعت‌تر كنيد. براي شروع، كارهاي خدماتي، ساده‌تر از كارهاي توليد‌ي‌اند. تنها تحولي كه در يك كسب‌ و كار خدماتي به آن نياز داريد ارائه خدمات برتر است. وقتي خدمات ضعيف را بررسي كنيد، به فرصت‌هاي بي‌شماري دست خواهيد يافت. شركتي كه محصولي جديد توليد مي‌كند بايد بر كيفيت تأكيد كند و به دنبال فروش‌هاي قابل تكرار و هميشگي باشد. پس از آغاز كار، ايده‌ها و فرصت‌هاي جديدي به ذهن‌تان خطور خواهد كرد كه پاداش‌هاي بزرگ‌تري خواهد داشت.
  شايد شما تصميم‌ به خريد كسب‌ وكاري داريد. در صورت داشتن سرماية لازم، اين كار مزاياي مشخصي دارد. براي موفق شدن و كشف موقعيت‌ها و متحول كردن آنها به ابتكار كارآفريني نياز داريد.
  3) چگونه شركت خود را راه‌اندازيد:
  مصرف‌كنندگان، فرمانروايان واقعي بازارند؛ لذا شما بايد با ارائه كالاها و خدمات پرمزيت آنان را راضي نگهداريد. گام‌‌هاي اساسي راه‌اندازي كسب‌وكار، عبارت است از: تدوين طرحي براي كسب‌ وكار (تعيين خدمت يا محصول و فهرست‌كردن اهداف و مقاصد)؛ تنظيم بودجه‌ براي نخستين سال عمليات كسب و كار، تهية‌ سرمايه، انتخاب وكيل، نامگذاري شركت، به ثبت رساندن آن، جمع‌آوري اطلاعات پيرامون رقبا و بازار و بهبود مهارت هاييکه در حيطة روابط انساني قرارمي‌گيرند.
  بايد بر شكاف بازاري متمركزشويد كه مي‌توانيد در آن برنده باشيد. يكي از بهترين همكاري‌ها، همكاري يک كاسبكار و يك مخترع يا دانشمند است. بايد در شروع كسب‌وكار جديد، پيرامون رقبا، قيمت‌گذاري، بازاريابي و توزيع، اطلاعات دقيقي جمع‌آوري كنيد. شخصيتي خوب، كه دانش جذب مشتريان و اثرگذاري بر آنان را داشته باشد، سكوي پرتاب براي نيل به فروشي موفق است. مشاوره با يك حسابدار تحصيل‌كرده‌ي خوب و تدوين يك برنامه‌ي مالي شفاف ضروري است. به پنج سال زمان و ده برابر بودجه‌ي اوليه نياز است تا به درآمد زايي برسيد. فلسفة حاكم بر شركت‌هاي موفق نشان‌ دهنده‌ي ضرورت تعهد به كيفيت، خدمات، ارزش و اطمينان‌پذيري است. مطمئن ترين شالوده توليد، كيفيت است؛ پس شما نيز بايد ضمن عرضه بهترين خدمات, مشتري را اصل بدانيد؛ به همة قول‌هاي خود جامة عمل بپوشانيد؛ كسب‌ و كاري كيفيت مدار ايجاد كنيد و در انجام كارهاي كيفي اصرارورزيد و تركيب اين اصول است كه يك مؤسسه موفق را پا برجا نگه مي‌دارد.

  4)چگونه كارمند بگيريد و روابط خود را تنظيم كنيد:
  روابط ميان كارفرما و كارمند رابطه‌اي برابر و درست مانند بزرگراهي دو طرفه است و براساس سود مشترك و تقريباً برابر تنظيم مي‌شود. كارمندان خون جاري كسب‌ و كارند. بهترين شكل روابط انساني، ارائه خدمات به طور متقابل است. افرادي را استخدام كنيد كه از خودتان تواناتر باشند. تمام روابط جديد انساني يك‌دوره كوتاه مدت ماه عسل را طي مي‌كنند. اگر در اين دوره كاستي‌ها و انحرافاتي را ديديد بايد بدانيد كه فقط در حال مشاهده نوك يك كوه يخ هستيد. شما بايد با مشورت مشاور بيمه، بيمه‌اي مطمئن با توان بالاي محافظت بخريد. مهم‌ترين دارايي اصلي فرد اعتبار است؛ پس بايد بتوانيد دربارة كارهايي كه درست انجام نشده‌اند، بي‌رودربايستي سؤال كنيد.
  سعي كنيد هرگز يك اشتباه را دوبار تكرار نكنيد. از سويي ديگر، شخصي كه مي‌خواهد كسب‌ و كار بزرگي راه‌ بيندازد، نياز به عدالت دارد.
  يك كارآفرين بايد محيط كاري‌اي ايجاد كند كه در آن، امكان رشد و پيشرفت براي افراد وجود داشته باشد. بررسي مواردي چون سابقه كاري، معرفي‌نامه‌ها، و نتايج امتحانات، عموماً‌ در انتخاب كارمندان مفيدند و بر برداشت كلي شما از فرآيند مصاحبه‌ اثر مي‌گذارند. بهتر است با كارمندان جديد قرارداد رسمي ببنديد. هيچ دونفري نمي‌توانند منظور دقيق خود را شفاهاً به هم تفهيم‌نمايند. هرگز بدون توافق مشاور حقوقي خود چيزي امضا نكنيد.(هرقدر هم كه به نظر بي‌خطر بيايد).


  5) چگونه با تكيه بر سه اصل راه خود را هموار كنيد:
  يك فلسفة عملياتي سالم، نه تنها چشم‌انداز مورد نظر يك شركت را مشخص مي‌كند، بلكه بنيان اصول مستحکم مديريت سازمان را مي‌گذارد. نخستين اصل در كسب و كار درستكاري است؛ پس درستكاري و تعهد شما بايد فراتر از حرف باشد و از عمق وجودتان برخيزد. امانتداري، درستكاري و تعهد موجب مي‌شود مردم به شما اطمينان كنند و تجارت شما رونق پيداكند و روابط كاري فعال شود. يك كسب و كار بزرگ بدون اِتکاء بر درستكاري و صداقت, بسيار کم تر محقق مي شود. صداقت در كسب وكار يعني: صداقت در احترام صادقانه به تعهد اخلاقي در خصوص كساني كه به شما اعتماد مي‌كنند و امورمالي‌شان را به شما مي‌سپرند؛ صداقت در جلوگيري از ساكن ماندن سرماية سرمايه‌گذاران و صداقت در استفاده از روش‌هايي كه در درازمدت, موجب کسب اعتبار، آبرو و موقعيت خوب مي شوند. هيچ شركتي بدون صداقت از مراجعة‌ مكرر مشتري منتفع نمي‌شود.
  دومين اصل در يك كسب‌ و كار, اجتناب از پذيرش كمك‌هاي مالي دولتي است؛ چرا که مشكلات مالي، منجر به تلاش مضاعف، راه‌حل‌هاي خلاق، ايستادگي و اراده مي‌شوند. دريافت نکردن چيزي به صورت رايگان، شاخصه‌هاي شخصيتي ايايجاد مي کند كه براي موفقيت دائم مورد نياز است. سومين اصل، سهيم‌كردن كارمندان در سود شركت است. وقتي شركت شما به سودآوري مي‌رسد، بايد در تقسيم آن با كارمندان سخاوتمند باشيد.

  6)راه‌هاي برنده شدن در كسب و كار:
  بين رنج بردن و موفقيت رابطه ي نزديک وجود دارد. از خصائل يك كارآفرين صداقت كامل در روبه روشدن با چيزهايي است كه درك نمي‌كند. هرگز ارادة لازم براي شروع دوباره را از دست ندهيد. نخستين نياز فردي كه مي‌خواهد كسب و كاري جديد را پايه گذاري کند, اعتقاد محكم به توانايي‌هاي خويش است. براي موفق شدن نبايد دلواپس عقايد ديگران دربارة خود ويا نظريه‌هاي‌تان باشيد. از اينكه ديگران شما را ريشخند و تمسخر کنند, نهراسيد. توجه داشته باشيد که محبوب‌ترين سرگرمي نوع بشر بيان كاستي‌هاي ديگران است. ويژگي‌ همة كارآفرينان, توانايي فكركردن به گونه‌اي متفاوت بوده است. موفقيت تنها با سخت‌كوشي، خردمندي، علاقه، اعتماد به نفس و صداقت به دست مي‌آيد و تأخيرها و موانع, به طرح‌هاي نو و تلاش‌هاي مضاعف منجر مي‌شوند. هيچ کارآفريني نبايد پاسخ «نه» را از افراد ذي نفع بپذيرد. اَبَركارآفرينان وجودشان رابذل كسب و كارشان ميکنند. خلاقيت، تلاش، الهامات و عشق آنان به شركت سرازير مي‌شود. شما هم اگر دوام آوريد، به كار ادامه دهيد و روحية جنگندگي را حفظ كنيد، مي‌توانيد به يك ابركارآفرين تبديل شويد.  7) چگونه كسب و كار جديد خود را مديريت كنيد:
  هر چه شركت شما رشد كند و كارمندان بيشتري استخدام كنيد ، لازم خواهد شد كه روش هاي مديريتي را بشناسيد, تا عملكرد بي نقص شما را تضمين كنند .در كسب و كار تازه, شما موتور اصلي و بنيادي كيفيت هستيد . مهمترين نكتهي قابل ملاحظه براي شما و كارمندان, حذر از اشتباهات است. پيشاپيش براي هيچ چيز پول نپردازيد و قبل از پرداخت وجه ،كالاها را تحويل بگيريدو الزاماً تصميمات اساسي در خصوص اهداف و خطمشي هاي شركت را خود اتخاذ كنيد .از خود بپرسيد آيا تصميمات را براي افزايش منافع خود مي گيريد يا براي مهم جلوه دادن خود .تصميمات خود را تنها بر پايهي ملاحظات كاري اتخاذ كنيد . پيام شركت شما بايد حاكي از اين باشد كه شما كاملاً به اصول اخلاقي پايبند ايد و بيشترين اهميت را به منافع مشتريان مي دهيد.
  كارمندان شما بايد بارها و بارها آموزش ببينند و افرادي را که عملكرد عالي دارند, تحسين و تشويق كنيد . هرگز فرصت صحبت كردن با يك مشتري را از دست ندهيد . مديريت به معناي اجراي موثر نوآوري ها ،‌دستورات و تصميمات مؤسّس شركت است. كاركرد مديريتي از كاركرد كارآفريني جدا است و يكي دانستن كارآفريني با مديريت اشتباهي جدي است . كاركرد مديريت هميشه تحت فرمان كاركرد كارآفريني است. نخستين كليد مديريت خوب شركت كسب اطلاعات دقيق است. «کوک»: مي گويد: اوپيوسته از مديران خود مي پرسد"توقع دارند دستمزدشان چقدر باشد و مبلغي را كه درخواست مي كنند به آنان مي‌پردازد.او اضافه مي كند : شما نمي‌توانيد بازندگان را برنده كنيد؛ هويت شخصيت هاي بي ثبات را تغيير دهيد ، كم كاران را پركار كنيد، يا به دروغگويان و كلاهبرداران شخصيت بخشيد پس تنها يكبار سعي خود را بكنيد. اگر مي خواهيد سريعاً پيشرفت كنيد بايد آنچه را در اينجا توضيح داده شده بارها و بارها بخوانيد و متحقق كنيد.

  8) چگونه بازاريابي كنيد:
  شما بايد تمام عناصر بازاريابي قوي را بياموزيد . اگر توصيه هاي اين فصل را دنبال كنيد ، يك بازارياب ماهر خواهيد شد و شركتي موفق بنا خواهيد كرد. اساس برنامه بازاريابي شما بايد آموزش دادن به مشتري باشد. هزاران مقاله جالب و هزاران كتاب وجود دارند كه به عنوان راهنماهاي اصلي مي‌توان به نحوي تأثيرگذار از آنها استفاده كرد. به«مشتريان» از طريق خبرنامه ها، بولتن‌ هاي فني، مقالات مندرج در روزنامه ها، مجلات، يا سمينارها نشان دهيدكه هدف اصلي شما كمك به بهبود «سلامت» ،«سود» ، يا «شادي» آنها به طريق ممكن است.وقتي مشتريان باور كنند كه انگيزه شما رفع نيازهاي آنان است و نه پركردن جيب خودتان، به طور خودكار فروشنده محبوب آنها مي شويد. هدف از تمام كارهايي كه در بازاريابي، تبليغات و فروش انجام مي دهيد ، بايد بيان اين مطلب باشد كه شما به چه طريقي به مشتريان خود سود خواهيد رساند .
  سعي كنيد تمام كتابهاي تبليغاتي لازم را كه مي توانيد در حين نوشتن آگهي به آنها مراجعه كنيد، در دسترس داشته باشيد . انتخاب محل مناسب براي كسب و كار شايد مهمترين گام در كسب و كار باشد. براي شركت خود به دنبال نامي عالي باشيد كه نشان دهنده كسب و كارتان باشد 0 هدف بنيادين هر نوع تبليغاتي جا انداختن كسب و كار شما در ذهن مشتري است. بازاريابي خوب به معناي كارمنداني مؤدب است و نه گروهي آدامس به دهان كه دائم از خود تعريف مي كنند و از كميِ وقتِ استراحت مينالند . هر كسب و كاري تنها يك دليل براي بقا دارد و آن هم انجام كاري به موقع براي مشتريان است. براي موفقيت به تجربه و تلاش بسيار نياز داريد و نقطه آغاز تمام موفقيتها, خواست و ارادهي فرد است.

  9)چگونه بفروشيد:
  سه روش براي رشد يك كسب و كار وجود دارد : 1) جذب مشتريان جديد 2) افزايش ميزان سفارش هاي مشتريان 3( افزايش دفعات سفارش مشتريان.
  مشتريان كنوني شما بهترين مشتريان آتي شما هستند . بازاريابي نيز بايد نيروي برانگيزاننده شما باشد . بازاريابان مي پرسند مشتري چه مي خواهد ؟ مشتري چه انتظاري دارد ؟ شرايطي كه ما بايد مهيا كنيم تا مشتري تمايل به معامله پيدا كند چيست؟
  مشخصات يك فروشنده خوب عبارت است از: 1) توانايي هماهنگ شدن با ديگران 2) سختكوشي 3) توانايي فكركردن در ابعاد بزرگ. ارائه يك استراتژي بازاريابي نوين و يافتن راهي تازه براي دستيابي به مشتريان, شيوه هايي هستند كه بايد مد نظر قرار دهيد.

  10) چگونه ماليات ها بر كسب و كار شما اثر مي گذارند :
  قسمت معيني از سود حاصل از كسب و كار شما بايد براي پرداخت ماليات ها لحاظ شود. براي پرداخت ماليات ها بايد با استفاده از راههاي قانوني برنامه ريزي كنيد. پرداخت ماليات ها بايد بر اساس آنچه كه دولت مقرر كرده است, صورت گيرد. همه چيز را در مورد ماليات ها بخوانيد و با وكلا و حسابداران مشاوره كنيد . هدف شما بايد تنظيم صورت حسابهاي مالياتي در چارچوب قانون باشد. براي پرداخت هاي دقيق و منظم مالياتي خود برنامهاي تهيه كنيد . گمراه كردن اداره دارايي مي تواند عواقبي جدي در پيش داشته باشد. براي راهنمايي هاي دقيق در مورد استراتژي هاي مالياتي كه بر كسب و كار شما تاثير مي گذارد بايد با يك مشاور مالياتي آگاه و يك حسابدار خبره مشورت كنيد . هيچ درآمدي را بدون ماليات از آن خود نكنيد.

  11) چگونه به كسب و كار خود تنوع بخشيد:
  وقتي شركت شما كاملاً جا افتاد و كارها به خوبي پيش رفت، وقت آن است كه به تنوع بخشي در كسب و كار فكر كنيد . بهترين نوع تنوع بخشي, شركت را به سوي يك كسب و كار شراكتي سوق مي دهد. تنوع بخشي بايد با كسب و كار اوليه شما هماهنگ باشد. براي اينكه كسب و كاري موفق باشد، بايد يك نفر در جزئيات دقيق عمليات روزانه كار غرق شود . براي بقا دريك كسب و كار بايد استاد اصول و جزئيات آن شويد که البته اين امر به سال ها تجربه نياز دارد و دست كم پنج سال لازم است تا در كسب و كاري خاص استاد شويد.
  شكاف بازاريابي راهي براي استفاده مجدد از مهارتها و داراييهاست . شكاف هاي بازاريابي شامل استراتژي جسورانه و جديد براي بهبود فروش است.هرگز با هيچ فرد ناشناس يا براي هيچ پروژه ناشناخته اي قرارداد طولاني مدت نبنديد. بايد زمان مناسبي براي ورود به بازار انتخاب كنيد . دانش سرمايه گذاري پر از داستان هاي كساني است كه در خلاف جهت آب شنا كرده اند و به موفقيت هاي عظيمي دست‌يافته‌اند. هيچ چيز در دنيا نمي تواند مانع پيشرفت يك شخص مصمم ، معتقد و مصر باشد .

  12) چگونه با ركود در كسب و كار برخورد کنيد:
  كاهش مخارج و هزينه ها را اولين اولويت شركت قرار دهيد. با تمام نشريات و جرايد ادواري حيطه كسب و كار خود مشترك شويد و دقيقاً آنها را مطالعه كنيد. غرور ناشي از دستيابي به ثروت، زمينه ساز ركود است . براي حفظ پول به تجربه و مديريت دقيق نياز است.
  همواره, کسي که نقطه ي غروري داشته از آن نقطه ضربه خورده است. وقتي واقعاً بر اين باوريد كه شخصي والا هستيد, در پرتگاه احمق نماياندن خود ايستاده ايد( صفحه 276 ).
  فروتني يك ويژگي حياتي است كه به شما اجازه مي دهد از سد موانع و مشكلات عبور كنيد. هرگز كنترل شركت خود را به كسي وامگذاريد. با اميدواري و استقامت در دوران ركود، مي توان با برنامه ريزي مجدد, تعهدات مالي را در اقساط مدت دار پرداخت نمود. در دوران ركود بايد از وسوسه ها پرهيز كرد. آگاه باشيد که با تقلب يا دزدي از شجاعت و مهارت دور مي‌شويد.

  13) چگونه از كار كناره بگيريد :
  بسياري از كارآفرينان پس از كسب ثروت و امنيت ،‌اشتياق خود را به نو آوري از دست مي دهند. شخصي كه فكر مي كند تمام كارهايي را كه در توانش بوده انجام داده است اصلاً«فكر» نمي كند. كيفيت, حاصل تجارب متخصصياست كه از هزاران جزئيات تكامل يك محصول دركي كامل دارد .يك ضرب المثل اسپانيايي مي گويد : چشمان صاحب اسب ، اسب را چاق مي كند . آيا يك شركت ميتواند پس از آنكه بنيانگذار خود را از دست داد, همچنان به كيفيت و خدمات رساني خود ادامه دهد . به جاي فروش شركت, عاقلانه تر آن است كه هدف ارزشمندي را در نظر بگيريد و بخشي از سودهاي حاصله از كسب و كار خود را در راه آن هدف صرف كنيد . در راه اهداف ارزشمند و نيكوكارانه, تا بينهايت مي توان پول خرج كرد . بدترين كاري كه مي توانيد انجام دهيد, جمع آوري ثروتي عظيم براي تحويل به فرزندان و نوادگان خود پس از مرگتان است . چنين ميراثي بازماندگان شما را تضعيف خواهد كرد. وقتي افراد را از تلاش براي ادامه زندگي و امرار معاش بي‌نياز مي كنيد, خيلي چيزها را از آنها مي گيريد. سختي به همراه خود مهارت و توانايي ميآورد. شرايط معمولي براي هر كس, كار سخت ،‌تهذيب نفس ، فراگيري و اندوختن است و به محض اينكه بازماندگان از نياز به چنين سعي و كوششي رهاييمي يابند، دير يا زود از لحاظ جسمي و روحي نابود مي شوند . همه بايد قبل از اينكه فرصت خلاقيت و تلاش براي رسيدن به خوشبختي را از فرزندان خود بگيرند، به اين موضوع فكر كنند.
  كسب و كار شما در وهله نخست بايد سود رساني به ديگران باشد نه سود اندوزي براي خود. بايد اين نكته را به ياد بسپاريد كه پول به خودي خود ارزش كمي دارد و آنچه با پول انجام مي دهيد اهميت دارد.

  14) چگونه شركت خود را بفروشيد:
  اگر روزي تصميم به فروش كسب و كار خود بگيريد, بايد وكيل و حسابداري كه رابطه نزديكي با آنها داريد، به بهترين نحو, معاملهاي مناسب را براي شما ترتيب دهند. شما در وهله نخست بايد سعي كنيد بهترين پيش پرداخت را دريافت كنيد. قراردادهاي دراز مدت و پرداخت هاي مدت دار مي توانند براي فروشنده فاجعه بار باشند . هنگام تصميم گيري بايد حضوراً با متخصصان مشورت كنيد و اين مسائل را حضوري با وكيل و حسابدارخود در ميان بگذاريد تا از ريزترين جزئيات فروش كاملاً آگاه شويد. بايد قبل از معامله, دربارهي خريدار, تحقيق كاملي انجام دهيد و از خريدار چكهاي تضميني معتبر دريافت كنيد.

  15(آنچه پس از موفقيت نبايد انجام دهيد:
  از قدرت اقتصادي خود عليه رقابت آزاد استفاده نكنيد. با حمايت از تصويبِ قوانينِ دست و پا گير ، رقبا را از رده خارج نكنيد . به دنبال استفاده از يارانهها و كمكهاي دولتي نباشيد . هيچ مرد يا زني كه لياقت نام كارآفرين را داشته باشد, دولت را براي دريافت يارانهها ، وامها و كمكها نميدوشد . آن قدر غرور داشته باشيد كه از وسوسه دريافت «چيزي» در قبال«هيچ» اجتناب كنيد.اگر قرار است كسب وكاري سال هاي سال موفق باشد بايد درك روشني از آنچه ارائه محصولاتش را ميسر كرده است و آنچه براي رقابت در يك بازار آزاد لازم است داشته باشد . منافع شخصي بايد در راستاي توليد محصولات و خدماتي جديد به كار رود كه قبل از سودآوري به نفع مصرف كنندگان باشد. فروتني را از ياد مبريد و از نشان دادن واكنش هاي تند به انتقادها بپرهيزيد! ارتباط خود را با ديگران قطع نكنيد. با مردم در آميزيد و آنها را به دليل آزارهايي كه به شما مي رسانند، ببخشيد. روش مواجهه با نگرشهاي منفي مبتلا به كارآفرينان, استفاده از متانت و تعقل در واكنش به خصومت و انتقاد است. از اظهار نظر درباره آنچه نميدانيد, بپرهيزيد. شما تنها بخشي جزئي از هر موضوع را ميدانيد؛ پس چگونه شما مي‌توانيد بدون آنكه هرگز كتابي را ورق زده باشيد، در مورد موضوعات مختلف اطلاع داشته باشيد. از صحبت در مورد مباحث خارج از حيطه مهارتي خود دوري كنيد. اگر شما توصيههاي كتاب را به طور كامل دنبال كنيد و اگر كتابهايي را كه در كتابنامه توصيه شده اند، مطالعه و بررسي كنيد, بي شك موفق خواهيد شد.
  شما فرصت دستيابي به ميزاني از ثروت را داريد كه افراد نادري روي زمين تاكنون در اختيار داشته‌اند. تمام تلاش خود را در راستاي اخلاق به كار بريد؛ خدمت كنيد و ايمان داشته باشيد .
  اين كتاب حاوي شرح تجربيات كارآفرينان بسياري است كه به علت محدوديت فضا, دراينجا تنها به پاره اي از آنها اشاره شده است و خواندن بقيه آنها را مؤکداً توصيه ميكند.
  منابع و مآخذ :
  1- كوك، جيمز آر. (1997). پيش به سوي كار آفريني. مترجم: ميترا تيموري (1382)، اصفهان، نشر آموزه 2674190 (0311).
  1-Cook, James R. (1997).The Start-Up Entrepreneur.NewYork, Truman Talley.
  ویرایش توسط عماد المقاومه : ۱۳۸۸/۰۱/۲۰ در ساعت ۱۵:۱۸
  آن روزها دروازه شهادت داشتیم و حالا معبری تنگ ، برای شهید شدن هنوز هم فرصت هست ، دل را باید صاف کرد.
  حضرت امام خامنه ای

  اینجا "فضای مجازی" نیست، فضای بازی گلوله هاست و باز هم وبلاگ حاجی بخشی دارد در سه راهی شهادت آتش می گیرد. دیروز عده ای اجازه دادند "علــی(ع)" در "فضای کوفه" تنها بماند اما ما نمی گذاریم "سید عــــلی" حتی در "فضای سایبر" تنها بماند...

  هر عمامه به سری که از رهبر مکرم فاصله بگیرد لعنت خدا برش باد.
  آیت الله شهید سید عبدالحسین دستغیب

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
^

ورود

ورود