صفحه 1 از 8 123 ... آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: نگاهي کوتاهي به روابط دخترو پسر از نظر اجتماعي و راه حل هاي پيشنهادي

 1. #1

  تاریخ عضویت
  جنسیت شهريور ۱۳۸۷
  نوشته
  1,007
  مورد تشکر
  2,995 پست
  حضور
  17 ساعت 3 دقیقه
  دریافت
  12
  آپلود
  0
  گالری
  0

  نگاهي کوتاهي به روابط دخترو پسر از نظر اجتماعي و راه حل هاي پيشنهادي
  به نام خدای حی و ناظر...
  هدف از بر قرار این پست اگاهی جوانها برای ایجاد یک روابط خوب و یک زندگی مستحکم در طول دوره ی جوانی میباشد...
  امیدوارم دوستان و مدیران این بخش در برزو کردن این پست همکاری لازم را انجام بدهند ...
  با تشکر از همه...

  اگه دستام خالی باشه وقتی باشم عاشق تو
  غیر دل چیزی ندارم که بدونم لایق تو

  دلمو از مال دنیا به تو هدیه داده بودم
  با تموم بی پناهیم به تو تکیه داده بودم....
 2. #2

  تاریخ عضویت
  جنسیت شهريور ۱۳۸۷
  نوشته
  1,007
  مورد تشکر
  2,995 پست
  حضور
  17 ساعت 3 دقیقه
  دریافت
  12
  آپلود
  0
  گالری
  0  چرا رابطه ی پسر و دختر گناه است؟
  انسان، به ویژه جوان ونوجوان، به ارتباط اجتماعى نیازمند است؛ زیرا آدمى موجود اجتماعى است و ارتباط با دیگران پاسخ آن نیاز درونى به شمار مى‏آید. انتخاب همسالان و همکلاسى‏ها، مى‏تواند نشان دهنده درایت و تعقل فرد باشد و زمینه رشد فکرى و اجتماعى و علمى‏اش را فراهم آورد؛ به عبارت دیگر، ما از طریق ارتباط با دیگران و انتخاب دوست که به شکل‏گیرى شخصیت انسان مى‏انجامد، یکى از نیازهاى مهم زندگى خودرا برآورده مى‏سازیم.
  البته آنچه باید بیش از لزوم داشتن ارتباط با دیگران مورد توجه و حساسیت معقول قرار گیرد، میزان و چگونگى ارتباط با همسالان و همکلاسى‏ها و در نهایت انتخاب دوست است.
  داشتن روابط ضرورت دارد؛ ولى چگونگى آن از اهمیت بیش‏ترى برخوردار است به گونه‏اى که وقتى نحوه ارتباط به اصل مسأله آسیب رساند، براى حفظ امور مهم‏تر و حیاتى‏تر، باید از ارتباط چشم پوشید. خردمند کسى نیست که بتواند بین خیر و شرّ، خیر را تشخیص دهد و انتخاب کند بلکه خردمند کسى است که بین دو شرّ، آنچه شرش کم‏تر است برگزیند. پس باید در ارتباط با همکلاسى‏ها، به ویژه انتخاب دوست واستحکام بخشیدن به روابط دوستانه، دقت واهتمام جدى داشت. از فرد تحصیل کرده‏اى چون شما انتظار مى‏رود با اندیشه صحیح خود، دیگران رابه هدایت و پاکى دعوت کنید و از کانال دوستى بردیگران تأثیر گذار باشید نه آن که از دیگران تأثیر پذیرید.
  ارتباط با جنس مخالف موضوعى مهم و حساس است. ، اگر خطرها و زیان‏هاى ارتباط، اصل مسأله رابطه با دیگران را مخدوش سازد - از محدوده مجاز و صحیح ارتباط خارج شود و ارزش‏هاى اخلاقى را زیر پا گذارد - باید جداً از آن پرهیز کرد؛ زیرا شرایط و فضا و نیز محتواى این رابطه‏ها با موازین و آداب اخلاقى و مذهبى سازگار نیست و در اکثر قریب به اتفاق موارد به انتقال پیام‏هاى احساسى، عاطفى، جنسى و... که ریشه شیطانى دارد، مى‏انجامد. بنابراین، معیار داورى درباره روابط افراد، به ویژه جنس مخالف، توجه به مقررات وموازین عقلى و شرعى ارتباط است.

  ویرایش توسط ازاد : ۱۳۸۸/۰۱/۲۱ در ساعت ۱۱:۴۸ دلیل: تنظیم
  اگه دستام خالی باشه وقتی باشم عاشق تو
  غیر دل چیزی ندارم که بدونم لایق تو

  دلمو از مال دنیا به تو هدیه داده بودم
  با تموم بی پناهیم به تو تکیه داده بودم....
 3. #3

  تاریخ عضویت
  جنسیت اسفند ۱۳۸۷
  نوشته
  710
  مورد تشکر
  1,630 پست
  حضور
  10 ساعت 35 دقیقه
  دریافت
  3
  آپلود
  0
  گالری
  25  اگر واقعا به صورت یک هم کلاسی باهاش برخورد کنیم چی؟ولی مداوم؟


  سکوت کن!


  اهسته برو
  اهسته بیا


  وجدان ها همه خواب اند...

 4. تشکر


 5. #4

  تاریخ عضویت
  جنسیت شهريور ۱۳۸۷
  نوشته
  1,007
  مورد تشکر
  2,995 پست
  حضور
  17 ساعت 3 دقیقه
  دریافت
  12
  آپلود
  0
  گالری
  0  باید در ارتباط با جنس مخالف دست کم به دو نکته اساسى توجه کافى شود:
  1. رعایت حیاو عفاف که فراتر از پوشش و حجاب است.
  2. تکبر ورزى دخترانه.
  اگر صمیمیت، رفاقت، محبت و مهرورزى... بنیاد ارتباط با جنس مخالف باشد، این رابطه آسیب‏پذیر و چراگاه شیطان است. پس دختر در ارتباط با جنس مخالف باید متکبرانه برخورد کند تا از آفت‏هاى ارتباط که هر لحظه ممکن است خرمن عفت و پاکى‏اش را به خطر اندازد، مصون ماند. هر چند اصل بر عدم ارتباط با جنس مخالف است زیرا خداوند متعال، در سوره‏هاى مائده و نساء، مردان و زنان را از ارتباط پنهانى بایکدیگر باز داشته است. امیر مؤمنان على (ع) نیز به خاطر شدت پرهیزگارى از سلام کردن به زنان اجتناب مى‏ورزید. بى تردید ما از على(ع) زاهدتر و با معنویت‏تر و مطمئن‏تر نیستیم. وقتى آن حضرت چنین احتیاط مى‏کند، وظیفه ما روشن و بى‏نیاز از توضیح است. پس، ضمن تأکید مجدد بر حفظ حرمت انسانى، شما را به رعایت مقررات دینى و اخلاقى در ارتباطها، به ویژه رابطه با جنس مخالف، توصیه مى‏کنیم. مبادا با نگاهى آلوده و کلامى خلاف موازین شرعى، سرمایه انسانى و عفاف و حیا و کرامت انسانى خود را به خطر اندازید.
  هم چنان که گفتیم منکر این نیستیم که یکی از نیازهای طبیعی انسان وقتی که به سن نوجوانی و بلوغ می رسد، ازدواج و رابطه با جنس مخالف است. اصل وجود این نیاز و احساس طبیعی، در همه انسان ها نهاده شده تا پسر و دختر انگیزه لازم را برای تشکیل زندگی مشترک داشته باشند شدت این انگیزه به حدی است که آنها را از خانواده خود جدا می کند و آماده می کند تا با وجود همه مشکلات و سختی ها، در کنار هم باشند و سبب آرامش روح و روان یکدیگر گردند.
  خداوند در سوره روم آیه 21 نیز به این پدیده اشاره کرده است و آن را یکی از نشانه های رحمت خود می داند.بنا بر این اصل رابطه دختر و پسر ممنوع نشده است بلکه اسلام آن را روش مند و نظام مند کرده است زیرا اگر این نیاز نیز مانند سایر نیازهای جسمی و روانی، بخواهد به طور کامل ارضا شود و انسان را دچار مشکلی نکند باید تحت ضابطه، نظم و شرایط خاص خود باشد. افراط و تفریط و پیروی نکردن از توصیه های عقل و شروع، نه تنها در مسیر ارضای این نیاز، مانع ایجاد می کند، بلکه تأثیرات مخربی در دیگر زمینه های زندگی انسان ایجاد می کند.
  سوال کرده اید اگر ممنوع است چرا در ما گذاشته شده است؟ خیلی چیزها در ما گذاشته شده است ولی ما باید به کمک عقل استفاده صحیه و معتدل از آن را یاد بگیریم مثلا در ما قوه خشم و غضب هم گذاشته شده است آیا باید با همه با عصبانیت و خشم رفتار کنیم یا باید عصبانیت و خشم در جای خود استفاده کنیم.
  یا ما قدرت بر دیدن وشنیدن داریم آیا مجازیم هر چه را هر چند به ضر ما باشد ببینیم و بشنویم قطعا پاسخ شما منفی خواهد بود.
  در مورد ارتباط دختر و پسر نیز این احساس در ما وجود دارد و غیر قابل انکار است ولی باید با این احساس عا قلانه برخورد کرد واز افراط و تفریط یاید اجتناب کرد.
  اسلام به طور کلی (خواه دختر و پسر یا زن و مرد نامحرم)به منظور حفظ عفت عمومی ،هر گونه ارتباط نامشروع با نامحرم اعم از سخن گفتن از روی شهوت، نگاه شهوت آمیز، تماس بدنی و عمل زناشویی را ممنوع کرده و بر حیا و عفت و پاکدامنی تأکید نموده است.
  پیامبر اکرم(ص) از سخن گفتن زن با مرد نامحرمی نهی کرد و فرمود: "هر مرد با زن نامحرمی دست دهد، دچار غضب الهی شود و هر کس با زن نامحرمی همراه شود و در جای خلوتی قرار گیرد، در زنجیری از آتش قرار خواهد گرفت".(1)
  فقها بر اساس روایات معصومان دربارة روابط با نامحرمی احکامی را بیان داشته اند که به پاره ای از آن‌ها اشاره می‌کنیم:
  1ـ خانم ها می توانند با نامحرمی صحبت نمایند، مشروط به این که:
  1ـ به قصد لذت نباشد،
  2ـ صدای خود را نازک و تلطیف نکنند،
  3ـ خوف فتنه نباشد.(2)
  مسئله 2ـ هر کسی که نگاه کردن به او جایز نیست،‌ تماس بدنی با او نیز جایز نیست و هر گونه لمس کردن بدن با هر عضوی باشد، حرام است و باید از آن اجتناب کرد، مگر این که از روی لباس و بدون قصد لذت باشد3.(
  )مسئلة 3ـ اگر مرد و زن نامحرم در محل خلوتی باشند که کسی آن جا نباشد و دیگری هم نتواند وارد شود، چنانچه بترسند که به حرام بیفتند، باید از آن‌جا بیرون روند و ماندن آن‌ها در آن مکان حرام است.
  (4)واقعیت آن است که غریزه جنسی از نیرومندترین غرایز در وجود انسان است که بسیاری از رفتارهای انسانی را شکل می دهد و به گونه های مختلف ظهور و بروز دارد. اسلام که یک مکتب جامع است و مى خواهد مردان و زنان مسلمان ,از یک طرف روحى آرام و اعصابى سالم و چشم و گوشى پاک داشته باشند تا بتوانند قله هاى رفیع انسانی و رستگارى را فتح نمایند و از طرف دیگر به نیازهای غریزی و فطری خود نیز دست یابند ، بنابراین با حساسیت ویژه , اما واقع بینانه و لحاظ کردن طبیعت و امیال درونى و خواسته هاى نفسانى انسان , قوانین و احکامى را جهت حفظ و نگه دارى فرد و جامعه در خط اعتدال و میانه روى وضع کرده است . از جمله آن احکام ، چگونگی ارتباط با جنس مخالف است .اینها همه به سبب این است که اسلام از جانب کسى براى هدایت انسان ها فرستاده شده است که خالق فطرت وغریزه با تمامى استعدادهاى بهینه و ذخیره شده در انسان است . بنابراین هر عاملى که موجب تحریک انگیزه هاى شهوانى درانسان شود و موجب اختلال در نظم اجتماعی و بنیان خانواده شود و به آرامش روحى ، روانى و عفت عمومى , صدمه وارد کند, موردتأیید اسلام نیست . اسلام می خواهد انواع لذت های جنسی در محیط و درون خانواده شکل گیرد واز این طریق آرامش روحی و روانی و پیوند های عاطفی نیز برقرار بماند و با طرح آن در محیط جامعه به پیوند خانواده و اجتماع نیز آسیب وارد نشود .
  پی نوشت ها:
  1. بحارالانوار، ج 101، ص 32.
  2. مسعود معصومی، احکام روابط زن و مرد، ص 156.
  3. همان، ص 161
  4. همان، ص 175.

  اگه دستام خالی باشه وقتی باشم عاشق تو
  غیر دل چیزی ندارم که بدونم لایق تو

  دلمو از مال دنیا به تو هدیه داده بودم
  با تموم بی پناهیم به تو تکیه داده بودم....
 6. #5

  تاریخ عضویت
  جنسیت آذر ۱۳۸۷
  نوشته
  539
  مورد تشکر
  2,011 پست
  حضور
  53 دقیقه
  دریافت
  1
  آپلود
  0
  گالری
  1  نقل قول نوشته اصلی توسط منای رضاک یا الله نمایش پست
  اگر واقعا به صورت یک هم کلاسی باهاش برخورد کنیم چی؟ولی مداوم؟
  سلام بر شما
  البته دختر و پسر در حد ضرورت و با رعایت حدود و احکام شرعی می توانند صحبت کنند ولی باید مراقب شیطان نفس و سایر شیاطین درونی و برونی باشیم و هر چه در این باره جانب احتیاط را بگیرن بهتر است .


 7. تشکرها 2


 8. #6

  تاریخ عضویت
  جنسیت اسفند ۱۳۸۷
  نوشته
  211
  مورد تشکر
  389 پست
  حضور
  نامشخص
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0  بابا جان خیالتو راحت کنم...
  وقتی با یک دختر راه میری هوس در وجودت زیاد میشه...
  اصلا دست تو نیست...
  این حس ایجاد شده که به بدی می کشنو ادمو خوب نیست.
  بخاطر همین میگن عیب داره.
  اصولیش اینه که خانواده برای دو تا جوون که عاشق هم هستن بیان عقد محرمیتی بخونن که اگرم (خیلی خیلی ببخشید) بوسو ماچی این بین رد و بدل شد گناه حساب نشه و تعهدی بشه بر دوش طرفین که بابا طرف مقابل همسرت هست و نمی تونی ولش کنی و بری سراغ یکی دیگه.

 9. تشکرها 3


 10. #7

  تاریخ عضویت
  جنسیت بهمن ۱۳۸۷
  نوشته
  39
  مورد تشکر
  75 پست
  حضور
  نامشخص
  دریافت
  12
  آپلود
  0
  گالری
  0

  خونسرد
  نقل قول نوشته اصلی توسط چجوری خدا بشم؟ نمایش پست
  بابا جان خیالتو راحت کنم...
  وقتی با یک دختر راه میری هوس در وجودت زیاد میشه...
  اصلا دست تو نیست...
  این حس ایجاد شده که به بدی می کشنو ادمو خوب نیست.
  بخاطر همین میگن عیب داره.
  اصولیش اینه که خانواده برای دو تا جوون که عاشق هم هستن بیان عقد محرمیتی بخونن که اگرم (خیلی خیلی ببخشید) بوسو ماچی این بین رد و بدل شد گناه حساب نشه و تعهدی بشه بر دوش طرفین که بابا طرف مقابل همسرت هست و نمی تونی ولش کنی و بری سراغ یکی دیگه.
  بابا ایول دیگه چیزی از قلم نیفتاد من میگم دختر پسرهای ما که همیشه از این کار منع شدن خیلی زود جو گیر میشن نمیتونن مثل دو تا دوست باشن تازه این خارجی هاشم اینطوری نبینین اونا بدترن دو تا جنس مخالف هیچ وقت نمیتونن مثه دو تا دوست هم جنس باشن بیخود دل بچه مردم رو خوش نکنین که با نامحرم فقط حرف بزنن اشکال نداره اینا اگه سه روز با هم حرف بزنن عاشق هم میشن جدی میگم تا دلتون بخواد دیدم دو روزه عاشق شدنو


 11. #8

  تاریخ عضویت
  جنسیت فروردين ۱۳۸۸
  نوشته
  207
  مورد تشکر
  155 پست
  حضور
  نامشخص
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0  به چندین دلیل داشتن رابطه دختر و پسر اصلا حتی لازم هست
  اولا من تا اونجای که اطلاع دارم اوج سعادت و رستگاری در ترک دو جنس از هم نیست بلکه در زندگی بدون نگاه جنسیتی هست وقتی به طرف مقابلت بدون این نگاه کنی که اون جنس مخالف داره و میتونی باهاش رابطه جنسی برقرار کنی میبینی که تفاوت های دوجنس منحصرا دستگاه تناسلی نیست ...
  از نظر ویژیگی های شخصیتی و ... مرد زن باهم فرق داره و شرایط در جذب رابطه گزینه های رو برای شناخت این تفاوت و ... مشخص میکنه
  از طرفی بهتره واقع بین باشیم همه آدمای مجرد نیاز به پیدا کردن همسری دارن که بتونن خانواده خوب باهاش تشکیل بدن

  به نظر من بجای امر نهی زاهدانه و کودکانه روش ایجاد یک رابطه سلام و مفید رو بدون در نظر گرفتن جنسیت ارائه بدیم بهتره ....
  و اینکه با این حقیقت کنار بیاییم که رابطه صرفا گناه نیست دوستی و دلدادگی گناه نیست و اگر هم تا آخر عمر باشه گناه نیست و مخالف شان جامعه نیست
  دشمنی و رفتار نامناسب جدای و درگیری گناه هست ...
  صدف سينه من عمري
  گهر عشق تو پروردست
  كس نداند كه درين خانه
  طفل با دايه چه ها كردست
  همه ويراني و ويراني
  همه خاموشي و خاموشي
  سايه
  افكنده به روزنها
  پيچك خشك فراموشي...

  http://z.about.com/d/cruises/1/0/g/I/1/122-2240_IMG.JPG


 12. #9

  تاریخ عضویت
  جنسیت شهريور ۱۳۸۷
  نوشته
  1,007
  مورد تشکر
  2,995 پست
  حضور
  17 ساعت 3 دقیقه
  دریافت
  12
  آپلود
  0
  گالری
  0  با تشکر از دوستانی که د ر این زمینه نظر میدن ...
  امیدوارم شما هم در این امر کمک کنید تا به یک نتیجه خوب و واقعی برسیم...
  تشکر..
  منتظریم..

  اگه دستام خالی باشه وقتی باشم عاشق تو
  غیر دل چیزی ندارم که بدونم لایق تو

  دلمو از مال دنیا به تو هدیه داده بودم
  با تموم بی پناهیم به تو تکیه داده بودم....
 13. #10

  تاریخ عضویت
  جنسیت شهريور ۱۳۸۷
  نوشته
  1,007
  مورد تشکر
  2,995 پست
  حضور
  17 ساعت 3 دقیقه
  دریافت
  12
  آپلود
  0
  گالری
  0  قسمت اول...

  چرا این قدر جامعه نسبت به دوستی پسرها و دخترها حساس است؟

  چنین دوستی‌هایی با آسیب‌ها و خطرات و ناهنجاری‌های مختلف رو به رو است و آینده چنین دوستی‌هایی قابل پیش بینی نیست.
  غالباً با ادامه یافتن این نوع دوستی‌ها، مشکلات بسیاری به خصوص برای دختران فراهم می‌آورد.
  واقعیت آن است که غریزه جنسی از نیرومندترین غرایز در وجود انسان است
  که بسیاری از رفتارهای انسانی را شکل می دهد و به گونه های مختلف ظهور و بروز دارد.
  اسلام که یک مکتب جامع است و مى خواهد مردان و زنان مسلمان ،
  از یک طرف روحى آرام و اعصابى سالم و چشم و گوشى پاک داشته باشند تا بتوانند قله هاى رفیع انسانی و رستگارى را فتح نمایند
  و از طرف دیگر به نیازهای غریزی و فطری خود نیز دست یابند ، بنابراین با حساسیت ویژه ، اما واقع بینانه
  و لحاظ کردن طبیعت و امیال درونى و خواسته هاى نفسانى انسان ،
  قوانین و احکامى را جهت حفظ و نگه دارى فرد و جامعه در خط اعتدال و میانه روى وضع کرده است .
  از جمله آن احکام ، چگونگی ارتباط با جنس مخالف است .
  اینها همه به سبب این است که اسلام از جانب کسى براى هدایت انسان ها فرستاده شده است که
  خالق فطرت وغریزه با تمامى استعدادهاى بهینه و ذخیره شده در انسان است .
  بنابراین هر عاملى که موجب تحریک انگیزه هاى شهوانى در جامعه گردد
  و به آرامش روحى و روانى و عفت عمومى ، صدمه وارد کند، موردتأیید اسلام نیست .
  اسلام می خواهد انواع لذت های جنسی در محیط و درون خانواده شکل گیرد
  واز این طریق آرامش روحی و روانی و پیوند های عاطفی نیز برقرار بماند
  و با طرح آن در محیط جامعه به پیوند خانواده و اجتماع نیز آسیب وارد نشود .
  به جهت همان میل شدید جنسی گاهی اوقات بی آنکه دختر و پسر(به خصوص دختران ) بخواهند ،
  در شرایطی قرار می گیرند که حتی ارادة خود را از دست می دهند و دیگر نمی توانند از ارتباط جنسی خود داری کنند
  و ناخود آگاه و بی آنکه که بخواهند ،کم کم در آن شرایط بدون بازگشت قرار می گیرند
  و زمانی متوجه می شوند که کار از کار گذشته است ،
  یعنی با فراهم شدن شرایط دیگر، ارادة جلوگیری بسیار سخت و دشوار است .
  به خصوص آنکه پسران فریب کار و متاسفانه حرفه ای درفریب دختران جوان در این موارد ، شیاد و تردست هستند ،
  پس چرا نباید این جریان را از سرچشمه بست ؟
  به همین خاطر در اسلام حتی خلوت کردن زن و مرد (دختر و پسر) نامحرم در مکانی که رفت و آمد نباشد ، حرام و گناه است .
  در آخر این که مگر غیر از این است که
  تمام روابط جنسی بین دختران و پسران از همین ارتباط های به ظاهر ساده و دوستانه آغاز شده است ؟
  و متأسفانه به همین ارتباط جنسی ختم نشده ، بلکه عاملی برای پدید آمدن بسیاری از ناهنجاری های اجتماعی و روانی نیز می شود.
  بهترین شاهد بر ادعای فوق مراجعه به واقعیات موجود در اجتماع است،

  ویرایش توسط ازاد : ۱۳۸۸/۰۱/۲۳ در ساعت ۰۹:۱۰ دلیل: تنظیم
  اگه دستام خالی باشه وقتی باشم عاشق تو
  غیر دل چیزی ندارم که بدونم لایق تو

  دلمو از مال دنیا به تو هدیه داده بودم
  با تموم بی پناهیم به تو تکیه داده بودم.... 14. تشکر


صفحه 1 از 8 123 ... آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
^

ورود

ورود