جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: با آدم غرغرو و بدبین چی کار می کنید؟؟؟؟؟

نوشته
    38
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

با آدم غرغرو و بدبین چی کار می کنید؟؟؟؟؟

بنام خدا

دانشجوی ترم هفت و در خوابگاه دانشجویی مجبورم اخلاق غیر قابل تحمل دوستم را تحمل کنم.
    گاهی اوقات رفتارهای اطرافیانمان چنان ما را در مخمصه می اندازد که هیچ راه حلی نمی تواند پاسخگو باشد.
    هم اتاقیمون خیلی آدم غرغرو و بدبینیه و من واقعا موندم چه رفتاری باهاش داشته باشم که هم خودش راحت باشه و هم ماها که مجبوریم تحملش کنیم.
    از هر حرف و سخن بچه ها نقطه ی منفی اونو برداشت می کنه و در پاسخ می گه.
    در مقابل درخواستش نه نباید بگی اگه گفتی باید خودتو آماده کنی تا هر چی از دهنش اومد بشنوی.
    تا می یای یه تعریفی ازش بکنی باز 180 درجه می چرخونه و تحویلت می ده. مثلا یعنی کارم خیلی بد بود که حالا تو خوب می بینی!
    ....
    یه بار هم در اوج عصبانیتش خود زنی کرد و ما هم فقط از ترس مردیم و زنده شدیم. چون در برابر سوالش جواب ندادیم . خود من واقعا موندم چه جوابی بدم که ناراحت و عصبان نشه سکوت و بهتر دیدم که نتیجه اش جیغ و داد و خود زنی شد.
    در مقابل این رفتارهاش فوری هم پشیمون می شه و انگار نه انگار که اتفاقی افتاده باشه می گه و می خنده هیچی تو دلش نیست.
    ....
    تا من که هم رشته ای اون هستم تا کتاب دست می گیرم که مطالعه کنم بد اخلاق می شه و متلک پشت متلک. در آخر بچه ها هم به من بر می گردن که حالا نمی شد درس فردا رو نخونی.
    ....
    اول ترمی نمی دونستم چرا اکثر بچه ها از اوضاع اتاقمون می پرسن و از اخلاقش. و خودشون هم نسبت به هم اتاقی شدن با وی اعتراض داشتند نمی دونستم.
    دیگه از پنهان کاری هم خسته شدیم که هی تعریفشو پیش دیگرون بگیم.
    دائم درگیری داره و ما نمی دونیم چطوری کمکش و کمکمون کنیم.

بعضی وقتا فکر می کنم این مدت که می گذره اگه همسر آدم اینطوری باشه خدابخیر کنه.

اگه راه حلی به نظرتون می رسه بگین.
    با آدم غرغرو بدبین چی کار کنیم؟

در جستجوی امید

2.  

نوشته
    977
    مورد تشکر
    2 پست
    حضور
    3 ساعت 38 دقیقه
    دریافت
    55
    آپلود
    5
    گالری
    56

به نام خدا و سلام بر دوستان
    این سخن رو از دید مشاور عرض نمی کنم چون تخصصی در این زمینه ندارم. بیشتر جنبه تجربه شخصی داره.

در بعضی از موارد این چنینی، مقابله به مثل می تونه طرف رو به اشتباهش آگاه کنه.

البته منظورم این نیست که شما هم برگردید به ایشون بد و بیراه بگید یا بداخلاق بشید و دعوا راه بندازید، بلکه گاهی ممکنه شرایطی پیش بیاد که جای شما و اون عوض بشه و شما بتونید با رفتاری همچون خودش، بهش بفهمونید که عملکردش ناپسند هست. به شرطی که زیاده روی نشه و باعث نشه شما هم همچون او جلوه کنید.

البته همونطور که عرض کردم این نسخه ای نیست که بشه برای هر کسی و هر جایی پیچید. امیدوارم مشاور محترم بیان و عرایض بنده رو تصحیح بفرمایند.

دلا غافل ز سبحانی چه حاصل
    مطیع نفس و شیطانی چه حاصل
    بود قدر تو افزون از ملائک
    تو قدر خود نمیدانی چه حاصل

و ناگهان چه زود دیر می شود، ولی هیچگاه برای شروع دیر نیست...!!!

نوشته
    167
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    36 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

نظر روانشناسان ، نه من (!) :
    اگه مي بينين نمي تونين افكار آدم بدبينو تغيير بديد ، سعي كنين تا حد امكان از چنين شخصي دوري كنين چون افكار بدبينانه و منفي تدريجا روي همنشينان فرد بدبين اثر مي ذاره و افكار اونها رو هم دچار مشكل مي كنه .
    اين حالتو تجربه كردم

5. تشکرها 2

نوشته
    719
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    4 ساعت 21 دقیقه
    دریافت
    41
    آپلود
    0
    گالری
    4

سلام. این خیلی خوبه که شما علاوه بر خودتون، به فکر دوستتون هم هستین.
    نوع پیشرفته این بدبینی ها نیاز به مشاوره و درمان دارویی داره. مخصوصا وقتی علائمی مثل ترس های بیمارگونه و حالات روانی و جسمانی هم همراه باشه. ولی مطمئنا نمیشه به چنین کسی این پیشنهاد رو کرد که برای مشاوره مراجعه کنه. پس اولین راه صمیمیت با چینین فردیه. با مشکلاتش بیشتر آشنا بشین. اگه ممکنه سعی کنین با خانواده ش ارتباط داشته باشین و دوستانش رو بشناسین.
    یه نکته مهم اینکه سعی کنین نقاط مثبت رو هم در رفتارش شناسایی کنین و بیشتر روی اونها تاکید کنین تا این نقاط منفی.
    نکته خوبی که شما اشاره کردین به قول خودتون پنهان کاری پیش دیگرانه. خوب این به نوعی حفظ ابروی یک انسانه. اما گاهی میشه با گفتن یک مطلب "به یک آدم دلسوز" راه حل های جدیدی پیدا کرد. از اساتیدشون هم میتونین کمک بگیرین. بهترین راه برای برقراری آرامش اینه که با هم اتاقی هاتون همدل باشین و با آرامش و بدون جبهه گیری با یک فکر مشترک عمل کنین. فضای اتاقتون رو بیشتر معنوی کنین و به حریم هم احترام بذارین. بذارین راهی پیدا بکنه برای درددل کردن. شاید خود ما یه مواقعی مشکلاتی بدتر از این جور آدم ها داشته باشیم. خدا به همه ما آرامش ذهن و تفکر درست بده. انشاء الله مساله شما هم زودتر حل بشه. موفق باشین.
    هر كس به شأن خود به كاري مي پردازد

7. تشکرها 2

نوشته
    719
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    4 ساعت 21 دقیقه
    دریافت
    41
    آپلود
    0
    گالری
    4

ضمنا دوری کردن از یک انسان مشکل دار مساله ای رو حل نمیکنه. امواج منفی که از دیگران دریافت می کنیم به تصور و طرز تفکر خود ما بستگی داره. بنی آدم اعضای یک....
    هر كس به شأن خود به كاري مي پردازد

9. تشکرها 2

نوشته
    611
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

پارانویا» اصطلاحی است که توسط متخصصان سلامت روان برای توصیف سوء‌ظن (یا عدم اعتماد) به‌کار برده شده است که در مکالمه‌های روزمره و اغلب در مواقع عصبانیت، به‌طور ناشایستی استفاده می‌شود.
    سوءظن ساده، «پارانویا» نیست.

«پارانویا» می‌تواند خفیف باشد و شخصی که تحت تأثیر آن قرارگرفته، ممکن است عملکرد به‌نسبت خوبی در جامعه داشته باشد، هم‌چنین می‌تواند شدید باشد و فرد را درمانده سازد.
    انواع «پارانویا» می‌تواند به سه دسته‌ی عمده تقسیم‌بندی شود:
    الف) اختلال شخصیت پارانوئید
    «فرهاد» در یک اداره‌ی بزرگ مشغول به‌ کار است.
    هنگامی که دیگر همکاران، ترفیع دریافت می‌کنند، او احساس می‌کند رئیس، ‌برنامه‌ای برای او دارد‌ و هیچ‌گاه ارزشی برایش قائل نیست.
    او اطمینان دارد که همکارانش مهارت‌های او را دست‌کم می‌گیرند.
    هنگامی که دیگران مشغول صرف چای هستند، به آنان خیره می‌شود‌ چرا‌که فکر می‌کند آنان وقت‌شان را صرف صحبت کردن درباره‌ی او می‌کنند.
    اگر ببیند گروهی از افراد در حال خندیدن هستند، تصور می‌کند او را مسخره می‌کنند و بیش‌تر وقتش را به فکر کردن درباره‌ی بدرفتارهایی که به او کرده‌اند، صرف‌می‌کند.
    این عمل، او را رنج می‌دهد، رئیس به او می‌گوید که یا باید خودش را اصلاح کند و یا در سمت پایین‌تری ایفای نقش نماید.
    این موضوع، سوءظن ‌«فرهاد» را به‌طور کامل تقویت کرده است.
    او در مدت کمتر از هفت سال، شش‌بار شغلش را عوض کرده است.
    فرهاد «اختلال شخصیت پارانوئید» دارد.
    شماری از مردم، بدون دلیل، سوءظن دارند تا جایی که افکار «پارانوئید»، کار و زندگی خانوادگی آنان را مختل کرده است.
    به این قبیل افراد گفته می‌شود که شخصیت پارانوئید دارند که ویژگی آنان چنین است:
    سوءظن:
    بی‌شک نشانه‌ی «پارانوئید»، عدم اعتماد دائم است.
    افرادِ دارای «اختلال شخصیت پارانوئید»، به‌طور دائم یک حالت آماده‌باش به خود می‌گیرند‌ چراکه دنیا را به‌عنوان یک مکان تهدیدآمیز تلقی می‌کنند.
    آنان به‌طور‌کامل مراقب بوده و ممکن است در جست‌وجوی نشانه‌های تهدیدآمیز برآیند. افرادی که از «پارانوئید» رنج‌می‌برند، نمی‌توانند از ترس‌ها رهایی یابند.
    آنان به‌طور دائم در انتظار فریب و نیرنگ از طرف دیگران هستند و در وفاداری و صداقت آنان شک دارند.
    حساسیت:
    ‌آنان به‌دلیل این‌که حالت گوش‌به‌زنگ فوق‌العاده‌ای دارند، ‌به چیزهای خیلی پیش‌پا‌افتاده توجه می‌کنند‌ و ممکن است در جایی که هیچ‌گونه تقصیری ندارند، احساس گناه کنند، در‌نتیجه تمایل دارند تدافعی و مخالفت‌جویانه عمل کنند.
    هنگامی که مرتکب خطایی می‌شوند، نمی‌توانند انتقاد را بپذیرند، حتی کم‌ترین انتقاد را، با وجود این‌، بسیار زیاد از دیگران انتقاد می‌کنند.
    ممکن است دیگران بگویند که این افراد از کاه، ‌کوه می‌سازند.
    سرد و گوشه‌گیر:
    این افراد، علاوه‌بر این‌که ناسازگار و جدی هستند، از نظر عاطفی نیز اغلب جدای از دیگران می‌باشند.
    آنان به نظر سرد می‌آیند و درواقع در برابر دیگران از ابراز صمیمیت پرهیز می‌کنند، آنان به خاطر عقلانیت و واقع‌گرایی، به خودشان می‌بالند.
    به احتمال زیاد در جامعه عملکرد شایسته‌ای از خود نشان می‌دهند و ممکن است در جست‌وجوی یک جایگاه اجتماعی برآیند.
    ب) اختلال هذیانی پارانوئید
    هذیان‌ها به‌طور اساسی باورهای بازدارنده‌ای هستند که غیرواقعی می‌باشند.
    در اختلال‌های هذیانی، اغلب پنج‌زمینه‌‌ی هذیانی دیده می‌شود، در بعضی افراد، بیش از یکی از این زمینه‌ها وجود دارد.
    «احمد» یک تایپیست با‌کیفیت و کارآمد است.
    کارفرما و همکارانش به ارزش نقش او در اداره واقف‌اند اما او هر شب نامه‌هایی به مقامات عالی‌مرتبه‌ی کشوری می‌نویسد.
    او احساس می‌کند خداوند به روح او نور داده است‌ تا بیماران سرطانی را شفا‌ بدهد و می‌خواهد یک مرکز درمانی بزرگ راه بیندازد و به‌وسیله‌ی آن، تمام بیمارانش را مداوا کند تا همه‌ی دنیا بدانند که او راست می‌گفته است.
    خیلی از نامه‌های او بی‌جواب می‌مانند و یا جواب رد دریافت می‌کنند که فقط این احساس را به او می‌دهند که هیچ‌کس نمی‌تواند بفهمد که اگر تنها یک فرصت به او بدهند، او قادر خواهد بود بیماران سرطانی را نجات ببخشد.
    هنگامی که یکی از نامه‌های او که برای مقام رسمی نوشته است، پاسخ منفی می‌گیرد، او اطمینان دارد که آن مقام اداری، دانش و توانایی او را نادیده گرفته است.
    گاهی‌وقت‌ها دچار ناامیدی می‌شود از این‌که جهانیان هرگز نمی‌دانند که او چه اندازه فوق‌العاده و شگفت‌انگیز است اما با این حال، دست‌بردار نیست و از نوشته‌هایش به‌طور دقیق محافظت می‌کند.
    «احمد» از اختلال «هذیان بزرگ‌منشی» رنج می‌برد.
    بیشترین هذیان معمول در اختلال هذیانی، از نوع آزار و اذیت است.
    افراد مبتلا به این نوع اختلال، معتقدند که دیگران در‌صدد مسموم کردن و دارو‌خوراندن به آنان هستند، توطئه‌هایی برای از بین بردن آبرو و اعتبار آنان به راه انداخته و یا حتی درصددند که آنان را به قتل برسانند.
    آنان بعضی مواقع به قصد اصلاح کردن بی‌عدالتی‌های تصوری، دست به دادخواهی می‌زنند.
    نوع دیگری از هذیان که رایج‌تر است، «هذیان حسادت» می‌باشد.
    هرگاه همسر این افراد تأخیری هرچند کوتاه در آمدن به خانه داشته باشند، آن‌را به بی‌وفایی و بدقولی همسرشان نسبت می‌دهند.
    در «هذیان شهوانی»، فرد به‌طور خیالی تصور می‌کند افراد دارای مقام بالا یا اشخاصی که شهرت همگانی دارند، او را دوست دارند.
    افراد با هذیان‌های شهوانی، اغلب افراد مشهور را به‌خاطر نامه‌های بی‌شمار، گفت‌وگوهای تلفنی، ملاقات و دزدکی تعقیب کردن، به‌ستوه می‌آورند.
    افراد دارای «هذیان عظمت» احساس می‌کنند یک نیروی ویژه به آنان اعطا شده ‌و اگر آنان اجازه داشته باشند که این نیروها را به‌کار گیرند، می‌توانند بیماری‌ها را علاج کنند، فقر و تنگ‌دستی را از بین ببرند، صلح را در جهان برقرار سازند و یا شاهکاری فوق‌العاده انجام دهند.
    افراد دارای «هذیان‌های جسمانی»، متقاعد شده‌اند که چیزهای بسیار بدی در بدن آنان وجود دارد که بوهای نادلپذیری به بیرون منتشر می‌کند.
    آنان به‌دلیل این قبیل هذیان‌ها، تمایل به کناره‌گیری از افراد جامعه دارند.
    پژوهش‌های نظام‌مندی در این رابطه که افراد دارای اختلال هذیانی برای دیگران خطرناک هستند یا نه، صورت‌نگرفته است‌ اما تجربیات بالینی نشان داده‌اند که این‌قبیل اشخاص، به‌‌ندرت گرایش به آدم‌کشی دارند.
    بیماران هذیانی به‌طور عموم، افراد خشمگینی هستند‌ و با این‌حال، همه‌چیز را به‌عنوان تهدید تلقی می‌کنند‌ و در موارد نادری از خود خشونت نشان می‌دهند.
    قربانیان آنان به‌طور معمول، افرادی هستند که ناخواسته توسط نقشه‌های هذیانی آنان غافل‌گیر می‌شوند. بیش‌ترین خطر افراد مبتلا به اختلالات هذیانی، متوجه همسرشان ‌می‌باشد.
    ج) اسکیزوفرنی پارانوئید (روان‌گسیختگی، روان‌پریشی)
    «محسن» تمایل چندانی به دانشگاه رفتن نداشت و به‌ گرفتن دیپلم و رفتن بر سر یک شغل قانع بود‌ اما هنگامی که دریافت ‌برای رسیدن به اهدافش، نیاز به تحصیلات عالی دارد، برای تحصیل در نزدیک‌ترین دانشگاه اقدام نمود.
    خانه‌ای را به‌همراه چند جوان دیگر اجاره کرد و تحصیلاتش را به‌درستی به‌انجام می‌رساند. «محسن» در حدود پایان سال دوم، از غذا‌خوردن با دیگران، خودداری می‌کرد و فقط ‌غذای کنسروشده می‌خورد‌ تا از مسموم‌نشدن خودش اطمینان حاصل کند. هنگامی که احساس کرد ‌هم‌اتاقی‌هایش در‌صددند که اتاقش را با گاز، آلوده کنند، از دانشگاه ترک تحصیل کرد و به خانه برگشت. در خانه، اتاقش را به‌طور کامل تمیز می‌کرد و در آن‌را قفل می‌نمود تا پدر و مادرش نتوانند وارد شده و آن‌جا را آلوده کنند.
    یک ‌قابلمه‌ی برقی خریده بود و تمام غذاهایش را در آن درست می‌کرد. اگر مادرش او را وادار می‌کرد که به همراه خانواده غذا بخورد، مادرش را متهم می‌کرد که می‌خواسته او را مسموم کند. درنهایت، پدر و مادرش موفق شدند او را متقاعد کنند که به دیدن یک روان‌پزشک برود. اختلال او به‌عنوان «اسکیزوفرنی»‌ از نوع پارانویا‌ تشخیص داده شد.
    «محسن» با تجویز دارو و درمان فردی و گروهی، به‌اندازه‌ی کافی بهبود پیدا کرد.
    افراد دارای «اسکیزوفرنی پارانوئید» به‌طور عموم، هذیان‌ها و توهمات نامأنوس شدید و به‌طور تقریبی در یک زمینه‌ی خاص دارند، بعضی مواقع صداهایی می‌شنوند که دیگران قادر به شنیدن آن‌ها نیستند.
    علت‌های پارانوئید
    ژنتیک (ارث یا وراثت):
    تحقیقات اندکی درباره‌ی نقش وراثت در پیدایش «پارانوئید» صورت‌گرفته است. بعضی مطالعات نشان داده‌اند که وقتی یکی از دوقلوهای یک‌تخمکیِ همسانِ مبتلا به اسکیزوفرنی، علائم پارانوئید از خود نشان‌می‌دهد، دیگری نیز به‌طور معمول چنین است. تحقیقات اخیر نشان داده‌اند‌ که اختلال‌های پارانوئید در افراد مبتلا به «اسکیزوفرنی» نسبت به عموم جامعه، متداول‌تر است.
    زیست‌شیمی:
    مصرف داروهایی نظیر آمفتامین‌ها، کوکائین، ماری‌جوانا، pcp، lsd یا دیگر محرک‌ها و ترکیبات روان‌گردان، ممکن است به علائمی از تفکر یا رفتار پارانوئیدی منجر شوند.
    بیماران دارای اختلال‌های ذهنی شدید نظیر «اسکیزوفرنی پارانوئید» ممکن است در اثر مصرف این داروها، علائم وخیم‌تری پیدا کنند.
    استرس:
    بعضی از دانشمندان معتقدند «پارانویا» ممکن است واکنشی در برابر سطوح بالایی از فشار زندگی باشد. نکته‌ای که از این عقیده حمایت می‌کند، مشاهده‌ی این وضعیت است که «پارانویا» بیش‌تر در میان مهاجران، اسیران‌ و زندانیان جنگی و افرادی که متحمل فشارهای شدید هستند، شایع می‌باشد.
    درمان پارانویا
    دارو‌درمانی:
    درمان به‌وسیله‌ی داروهای ضدجنون مناسب، ممکن است به بیمار پارانوئید کمک کند تا بر برخی علائم بیماری غلبه کند، هرچند ممکن است عملکرد بیمار بهبود بیابد اما نشانه‌های «پارانویا» دست‌نخورده باقی‌می‌مانند.
    برخی مطالعات خاطرنشان کرده‌اند که نشانه‌های بهبودی به‌دنبال درمانِ دارویی می‌آید. هم‌چنین این یافته‌ها چنین پیشنهادی را نیز طرح می‌کنند که در برخی موارد، کاهش «پارانویا» ناشی از دلایل روان‌شناختی است تا عملکرد دارویی.
    روان‌درمانی:
    گزارش‌هایی که از بررسی بر روی موارد فردی، ارائه شده، چنین پیشنهاد می‌کنند که ایجاد یک موقعیت ویژه برای ابراز سوءظن و خودتردیدی که به‌وسیله‌ی روان‌درمانی به‌وجود می‌آید، می‌تواند به عملکرد بیمار پارانوئید در جامعه کمک کند. انواع دیگر روان‌درمانی که تأخیر آن‌ها در بهبود عملکرد اجتماعی بدون کاهش محسوس هذیان گزارش شده است، شامل هنردرمانی، خانواده‌درمانی و گروه‌درمانی می‌باشد.

سعید عبدالملکی
    روان‌شناس، مشاور و عضو هیأت علمی دانشگاه

آفت تفکر تعصب است
    السلام علی الحسین و علی علی بن الحسین و علی اولاد الحسین و علی اصحاب الحسین.
    ببخشید اینجا از حضور شما بزرگواران خداحافظی میکنم مدیر محترم سایت ترجیج دادند تاپیک خداحافظی بنده حذف شود. بهر حال بدی و خوبی بقول قدیمیها از ما دیدید حلال کنید.
    حق نگهدارتان دلهایتان پرامید و شاد باد.

نوشته
    539
    حضور
    53 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    1

نقل قول نوشته اصلی توسط shafag نمایش پست
    بنام خدا

دانشجوی ترم هفت و در خوابگاه دانشجویی مجبورم اخلاق غیر قابل تحمل دوستم را تحمل کنم.
    گاهی اوقات رفتارهای اطرافیانمان چنان ما را در مخمصه می اندازد که هیچ راه حلی نمی تواند پاسخگو باشد.
    هم اتاقیمون خیلی آدم غرغرو و بدبینیه و من واقعا موندم چه رفتاری باهاش داشته باشم که هم خودش راحت باشه و هم ماها که مجبوریم تحملش کنیم.
    از هر حرف و سخن بچه ها نقطه ی منفی اونو برداشت می کنه و در پاسخ می گه.
    در مقابل درخواستش نه نباید بگی اگه گفتی باید خودتو آماده کنی تا هر چی از دهنش اومد بشنوی.
    تا می یای یه تعریفی ازش بکنی باز 180 درجه می چرخونه و تحویلت می ده. مثلا یعنی کارم خیلی بد بود که حالا تو خوب می بینی!
    ....
    یه بار هم در اوج عصبانیتش خود زنی کرد و ما هم فقط از ترس مردیم و زنده شدیم. چون در برابر سوالش جواب ندادیم . خود من واقعا موندم چه جوابی بدم که ناراحت و عصبان نشه سکوت و بهتر دیدم که نتیجه اش جیغ و داد و خود زنی شد.
    در مقابل این رفتارهاش فوری هم پشیمون می شه و انگار نه انگار که اتفاقی افتاده باشه می گه و می خنده هیچی تو دلش نیست.
    ....
    تا من که هم رشته ای اون هستم تا کتاب دست می گیرم که مطالعه کنم بد اخلاق می شه و متلک پشت متلک. در آخر بچه ها هم به من بر می گردن که حالا نمی شد درس فردا رو نخونی.
    ....
    اول ترمی نمی دونستم چرا اکثر بچه ها از اوضاع اتاقمون می پرسن و از اخلاقش. و خودشون هم نسبت به هم اتاقی شدن با وی اعتراض داشتند نمی دونستم.
    دیگه از پنهان کاری هم خسته شدیم که هی تعریفشو پیش دیگرون بگیم.
    دائم درگیری داره و ما نمی دونیم چطوری کمکش و کمکمون کنیم.

بعضی وقتا فکر می کنم این مدت که می گذره اگه همسر آدم اینطوری باشه خدابخیر کنه.

اگه راه حلی به نظرتون می رسه بگین.
    با آدم غرغرو بدبین چی کار کنیم؟

دوست عزیز سلام بر شما
    از تاخیر عذر خواهی میکنم
    به چند نکته توجه کنید :
    1. اگر میتونید اطاقتون را عوض کنید .
    2. او را در برابر اخلاق بدش با ملایمت و آرامش نصیحتش کنید و اشتباهاتش را به او گوشزد نمایید و با او مهربان باشید .3. در مقابل زیاده خواهی او کوتاه نیایید و حتی اگر لازم شد او را تهدید به برخورد قانونی طبق قوانین خوابگاه کنید .
    3. اگر با نصیحت و مدارای شما کوتاه نیامد به مسول خوابگاه مراتب را گزارش کنید .
    و.....

نوشته
    3,335
    مورد تشکر
    3 پست
    حضور
    13 روز 21 ساعت 35 دقیقه
    دریافت
    6
    آپلود
    0
    گالری
    0

به نظر من ادم بدبین به هیچی تو زنگیش نمیرسه .وحشتناکه زندگی در کنار همچین آدم بدبختی.:Sokhan:
    اللهم صل علی محمد و آل محمد

http://www.askquran.ir/picture.php?a...pictureid=6060

نوشته
    38
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    17
    آپلود
    0
    گالری
    0

سلام : بنده مدت 5 سال در مدرسه در همه مقاطع به عنوان مربی تربیتی و معاونت انظباطی کار کردم.ابتدا باید مطالبی را که خوانده ام و خودم نیز جواب گرفتم خدمتتان عرض کنم
    ان شاءالله که مورد استفاده واقع شود ولی به قول دوستمان جای کار دارد و نسخه بهتری هم حتما در اخلاق اسلامی میشود جستجو کرد .شما با تحقیق علاوه بر رشد خود توانسته اید دوستتان را کمک کنید و بدانیدکه سعی در این گونه کارها لذتی دارد که در کمک مالی و کارهای دیگر نمی شود پیدا کرد ،البته همینکه خود شما مشورت کردید یعنی اهل تفکر و کمک به دیگران هستید وخودرامسئول می دانید.

1- حضرت علی (ع): اسلام هو تسلیم.اسلام یعنی تسلیم
    2- در حدیثی آمده لکل شی اساس و اساس الاسلام حب.
    پیامبراعظم(ص): می فرماید: برای هرچیزی اساسی است واساس اسلام حب است
    3-امام حسن مجتبی(ع) می فرماید:احسن الخلق خلق الحسن.بهترین اخلاق اخلاق خوش است.
    4-قال الله تعالی: کتب علی نفس الرحمه.
    5-ان الله مع الصابرین.خدا با صابرین است.

الف)تمام روانشناسان چه در غرب وچه در شرق و کشورهای اسلامی دین را مانع هرگونه بد اخلاقی در دنیا میدانند.
    حتی در غرب امید و اخلاق در آنهایی که قوانین ابتدایی دین مسیحیت را اجرا می کنند از بقیه افراد که جاهل وکاهل هستند بهتر است وشاداب تر و موفق تر و بهتر عمل میکنند. وروانشناسان اکثرا از قوانین اسلامی بهره میبرند.پس دین خودرا کامل دانسته و دست کم نگیرید.
    ب)طبق حدیث شما برای اینکه بتوانی در کسی یا کسانی نفوذ داشته باشی ،باید بتوانی آنها را تسلیم خود گردانی.وگرنه خودکشی هم بکنید تاثیری نخواهد داشت.

ج)در تمام کمبودها خانواده تاثیر داشته و اخلاق بد در اجتماع در اثر سو تربیت خانواده است که از حقوقی است که فرزند برگردن والدین دارد.واگر در دوره دبیرستان یا متوسطه فرزند با این رذایل شخصییتش شکل بگیرد چون استقلال پیدا کرده دیگر نمیتوان اورا تغییر داد.مگر در اثر یک رخدادویا ارتباط دوستانه و با اینکه خود او بخواهد.این نکته را در نظر بگیرید.پس سعی کنید بیشتر با روحیات و خانوده و شکل زندگی او آشنا شوید.

م)برای به تسلیم درآوردن کسی یا کسانی باید اورا تسلیم کنی و برای تسلیم باید از ابزار محبت استفاده کنی
    در حدیث آمده :الانسان عبید الاحسان.هر انسانی با محبت تسلایم میشود .امام صادق (ع)می فرماید:هل الدین الا الحب.آیا دین چیزی جز محبت است.تمام اهل بیت(ع) اولین ابزاری که برای جذب به کار می بستند
    محبت ورزی بوده است.

و) برای شروع به محبت کردن باید شما خوش اخلاقی کنی هر چند که بد اخلاقی کرد.او منتظر بد اخلاقی شماست.یا خدومونی بگم:دنبال آتو از شماست.پس مراقب باشید.
    مانند بنزین است که آتش گرفته اگر با آب بخواهی به او حمله کنی روی آب شناور شده و پخش میشودو آتشش به همه جا سرایت میکند با ید اورا با کپسول خفه کردو آن کپسول خونسردی و مهربانی است.

د)پس ابتدا تسلیم.مرحله بعد محبت.بعدی خوش اخلاقی(همراه با خونسردی).مرحله بعدی رحم و بعدی صبر است .خداوند رحم را جزءبالاتری صفات خود و اول بر خود واجب کرده وگرنه تاحلا همه بدبخت شده بودند.چون که ما معصو م نیستیم.
    مثلا خداوند.وقتی بنده گناهی مرتکب میشود.ابتدا صبر کرده و به او مهلت باز گشت میدهد0.بعد به او رحم می کند از خود گذشتگی نشان میدهد(اینها باعث توبه بنده مشود).برای همین بااو به مهربانی و خوش اخلاقی برخورد می کندو این مهربانی در بنده نسبت به خدا محبت ایجاد می کندو بنده را تسلیم خود می کند.و این است روانشناسی خدایی که همه در عجبند.

درآخر تجربه خود من هم همینه بیشتر رفاقت کنید، ولی چون ما خدا نیستیم رفاقت باید معقول باشد تا سوء استفاده نشود .جوری رفتار کنید که درد دل کند و مشکلش را بیان کند. با هم به تفریح برویدودر برابر بد رفتاریش اصلا توجهی نکرده بلکه بگذارید کم کم آرام شود.بعد با او به مهربانی با تعارف یک لیوان آب یا هواخوری و از این قبیل کارها گپ بزنید.از تعریف و ایجاد آلرژی وطعنه و کنایه خودداری کنید.(نچزانیدش). درآخر اگر شما خیلی تلاش کردیدولی نشد اورا ترد و اصلا کاری به کارش نداشته باشید تا در محیط بی کسی نیاز به شما را پیدا کرده و قدر لحظات با شما بودن را بداند و این رمز نفوذ است .البته باید برا ی تسریع ،کار گروهی و هماهنگ با بقیه با خونسردی و صبر بسیار انجام شود. انشاءالله موفق باشید
    ویرایش توسط male : ۱۳۸۸/۰۱/۲۶ در ساعت ۲۰:۲۵ دلیل: غلط املایی
    ای از کوچه معشوقه ما می گذری
    برحذر باش که سر می شکند دیوارش

نوشته
    544
    حضور
    1 دقیقه
    دریافت
    18
    آپلود
    0
    گالری
    0

سلام برهمگي

براي پاسخ دقيق اطلاعات دقيق لازم است وبهترين كمك رساني و اساسي كمك از روان شناس باليني است اينكه اورا چگونه همراه كنيد وراضي به مشاوره ،خود داستان ديگري دارد كه خلاصه آن استفاده از شيوه غيرمستقيم است و...
    دوستان من بياييم سريع برچسب برديگران نزنيم يك برچسب نادرست ،راه كار نادرست به همراه دارد و درنتيجه مشكل روي مشكل پيش مي آيد.
    راه كارهاي كلي و مهم
    1.بازندگي با هركسي مي توان قِلق هاي او را به دست آورد وبراساس آن عمل كرد اين به معني رقصيدن با ساز او نيست.
    2.انرژي او را درجهت مثبت جهت دهيد.مثلا از نقاط مثبت او كمك بگيريد ،وتمجيد كنيد.
    3.فراموش نكنيم كه بهترين راه براي استفاده از اسب چموش ابتدا رام كردن آن است همدلي ،توجه مثبت غير مشروط به او و برخورد خالصانه نه رياكارانه وصميمت قدرت معجزه آميز دارد.(درمثال مناقشه نيست).
    4.آگاه باشيم كه گاهي هم كم ظرفيتي ما در پررنگ ديدن مشكل اثر دارد.
    5.اگر تحملتان پايين است و كم مي آوريد به طور غيرمستقيم (بدون رنجش او) اتاقتان راعوض كنيد.
    6.كمكش كنيد- باكمك مسئول خوابگاه - باافراد پر انرژي سازگار ،هم زبان وهم فرهنگ هم اتاق شود.
    7.گدازه هاي آتش فشان از لايه هاي عميق زمين مي جوشد،ناراحتي هاي سطحي ايشان غالبا ربطي به ديگران ندارد ،گذشته تربيتي وسرمايه ژنتيكي و هورموني فرد موثراست.البته مي توان تا زمان كمك ازمتخصص با ظرفت كاري كردكه اين آتش فشان بيدارنشود.
    8.راستي اگرما چنين مشكلي پيدا كنيم يا چنين مشكلي داشتيم، دوست داشتيم چگونه با ما برخورد مي شد همانگونه عمل كنيم(نكته طلايي در ارتباطات).
    9.با تفريح ،ورزش،تغذيه مناسب و سرگرمي هاي سازنده ظرفيت رواني خود و او را افزايش دهيد.
    10.استرس هاي دروني(مثلا مشكل تنهايي و....) وبيروني او را تا مي توانيد كم كنيد.
    11.با مزاح وشوخ طبعي توان خود را افزايش دهيد(شوخي معطوف به او نباشد ومثل نمك متناسب باشد).
    12.با شركت در برنامه هاي ديني (دعا ،نماز ،زيارت و...) تكيه گاه رواني خود و او را افزايش دهيد.و زمينه ساز تخليه هيجاني او شويد.
    13. نصيحت به ويژه نصيحت ونقد دربين جمع قربانگاه ارتباط موثر است.
    14. برايش دعاكنيم.

باقي بقايتان

ویرایش توسط D.HAMID : ۱۳۸۸/۰۱/۲۶ در ساعت ۲۳:۰۱

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)