صفحه 1 از 2 12 آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: تفسیر آیاتی از سوره حج

نوشته
    141
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    2 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    0

راهنما تفسیر آیاتی از سوره حج

در هذان خصمان اختصموا فی ربهم (حج 19) این دو دشمن کیان؟

2.  

نوشته
    141
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    2 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    0

ثانی عطفه یعنی چه؟ و من الناس من یجادل فی الله بغیر علم ولا هدی و لا کتاب مبین. ثانی عطفه لیضل عن سبیل الله...حج 8و9

baquran

اين دو دسته- مؤمنان و غير مؤمنان- در باره پروردگارشان به مخاصمه و جدال پرداختند.
    طوائف پنجگانه كفار(مورد اشاره در آيات قبل) از يك سو و مؤمنان راستين از سوى ديگر.

baquran

" ثانِيَ عِطْفِهِ لِيُضِلَّ عَنْ سَبِيلِ اللَّهِ ... عَذابَ الْحَرِيقِ" كلمه:" ثنى" به معناى شكستن است و كلمه" عطف"- به كسر عين- به معناى پهلو است. و شكستن پهلو كنايه از روگرداندن است، گويى كسى كه از چيزى روى مى‏گرداند، يك پهلوى خود را خم مى‏كند و مى‏شكند.

نوشته
    5
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

چرا در آیه 5 سوره حج آمده کسانی که به سن پیری می رسند به مرحله ای خواهند رسید که دیگر چیزی نمی فهمند؟ اگر اینطوره چرا در مورد حضرت نوح (ع) ویا حضرت صاحب الزمان ارواحنا فداه ویا بسیاری از علما و مراجع بزرگ چنین اتفاقی رخ نمیده ؟

نوشته
    74
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

نقل قول : تفسیر آیه 5 سوره حج

اگر اشتباه نكنم منظور شما آنجاييست كه مي فرمايد و من نعمره ننكسه في الخلق* يعني كسي كه سنش بالا مي رود كمرش خم مي شود و ضعيف مي شود و اين آيتي است كه قدرتي كه داريد خداد به شما داده كه مي تواند از شما بگيرد چرا تعقل نمي كنيد.

نوشته
    1,032
    مورد تشکر
    2 پست
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    0

سلام
    فکر نکنم منظورشون این آیه باشه چون آیه ای که شما فرمودین آیه 68 سوره مبارکه یس است ولی دقیقا مطلبی که در سوال اومده همون آیه 5 سوره مبارکه حجه یعنی بخشی از آیه پنجمه ((...و منکم من یتوفی و منکم من یرد الی ارذل العمر لکیلا یعلم من بعد علم شیئا ...))
    البته منم پاسخ سوالشونو الان نمی دونم ولی تحقیق میکنم

نوشته
    74
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

خوب فرموده بعضي از شما زود مي ميريد بعضي تا جايي عمر مي كنند كه هرچي مي دونستند يادشون ميره (فراموش مي كنند) ولي نگفته كه بشر حتما يكي از اين دو نوع است.

نوشته
    5
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

سلام بله منظورم همون آیه 5 سوره حجه . خوب من می خوام همینو بدونم که ارذل العمر چه سنیه ؟ وآیا هرکی سن زیاد داشته باشه -طبق مفاد آیه - باید به مرحله ای برسه که چیزی نفهمه آخه ما خیلی ها رو می بینیم که مثلا توسن 80یا مثلا 90 سالگی حالا یه کمی بیشتر یاکمتربه این مرحله که آیه گفته می رسن پس چرا اشخاصی مثل حضرت نوح (ع)یا حضرت حجت (عج) یا بقیه معمرین از علما و مجتهدین که در همین سنین یا بیشتر هستند به این وضعیت عقلانی نیافتادن ؟

نوشته
    74
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

سلام!
    به نظر من اصطلاح نفهميدن براي اين مورد مناسب نيست.
    نفهميدن به معني " لا يفقهون" وقتي در قرآن نگاه مي كنيد مي بينيد كه مورد استفاده اش كافران يا منافقان است نه پيرمردان.
    در اسلام پيرها خيلي هم احترام دارند. روايت است از رسول اكرم كه كسي كه پيري را احترام كند خداوند در پيري او كسي را مي فرستد كه او را احترام كند.
    اين كه انسان وقتي پير مي شود توانايي جسمي اش كم مي شود و حافظه اش ضعيف مي شود و خيلي چيزهايي كه مي دانسته دچار فراموشي مي شود چيز مذمومي نيست كه شما از آن ناراحتيد.
    خداوند انسان را اينطور قرار داد تا راهي باشد براي تفكر انسان و رسيدن او به توحيد! اين مطلب در قرآن به عنوان آيتي است كه به وجود و قدرت خدا دلالت مي كند و به انسان مي فهماند اگر قدرتي كه داري از خود توست پس چرا وقتي پير مي شوي نمي تواني آن قدرتت را براي خودت نگه داري؟ تا انسان بفهمد كه قدرتي كه دارد خدا به او داده و هر چه هست از ناحيه خداست و خدا هر وقت بخواهد مي تواند آن را پس بگيرد.
    مهم نيست كه اين سن 60 سالگي است يا 70 سالگي يا 100 سالگي. مهم اينست كه آنهايي كه مي گويند وقتي پير شديم به عبادت و توبه مي پردازيم بفهمند كه در پيري از اين توانايي ها ندارند و به قول امام خميني " در پيري از تو نيايد به غير خواب". اينكه اين سن چه سني باشد به عوامل مختلفي بستگي دارد. مثلا سن پيري كسي كه ورزش نمي كند و در تغذيه خود توجهي ندارد و نكات پزشكي را رعايت نمي كند و گناهان رنگارنگ انجام مي دهد با سن پيري كسي كه در اين موارد به نحو درست عمل مي كند معلوم است كه فرق دارد. به علاوه خداوند متعال قادر مطلق است و هر كس را كه بخواهد از اين قانون براي مدتي استثنا مي كند و به آنها هم اين علم را مي دهد كه چكار كنند و چكار نكنند كه دچار عوارض پيري نشوند.

12. تشکر

صفحه 1 از 2 12 آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری