جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: کمک:شرح استغفار هفت بند

 1. #1
  شروع کننده موضوع

  تاریخ عضویت
  جنسیت ارديبهشت ۱۳۸۸
  نوشته
  10
  مورد تشکر
  18 پست
  حضور
  34 دقیقه
  دریافت
  10
  آپلود
  0
  گالری
  0

  کمک:شرح استغفار هفت بند
  با سلام ؛
  من نمی دونستم این تاپیکو کجا بزنم. پس همینجا اگه ممکنه اساتید بزرگوار جوابمو بدن.
  من استغفار هفت بند رو می خواستم.( روش )
  متشکرم.


 2. #2

  تاریخ عضویت
  جنسیت آبان ۱۳۸۷
  نوشته
  719
  مورد تشکر
  1,947 پست
  حضور
  4 ساعت 21 دقیقه
  دریافت
  41
  آپلود
  0
  گالری
  4  من درباره هفتاد! بند استغفار مولا علی علیه السلام شنیدم. هفت بند رو خیر متاسفانه. ولی هفت بند از هفتاد بند این استغفار :

  بند یک:
  خدایا تو را مدح می گویم كه به كمك تو موفق به ثنایت شدم .و به سبب فساد نیت وضعف یقینم به ناتوانی خود،در مدح تو كه آنطور مستحق وسزاوار هستی.بار الها،تو خوب خدایی،و خوب پروردگاری هستی،ومن بد مخلوقی میباشم.تو خوب مولایی و من بد بنده ای هستم،تو خوب مالك و من بد مملوكی هستم. چه بسیار گناهی كه انجام دادم و از آن عفو نمودی،و چه بسیار جرمی كه از من سر زد و از آن گذشت نمودی،وچه بسیار خطایی كه از من سر زد ومرا مؤاخذه نكردی.وچه بسیار عمدی كه مرتكب شدم وتو از آن در گذشتی،و چه بسیار لغزش كه از من سر زد و از آن چشم پوشی نمودی،ومرا به غفلتم مؤاخذه نكردی،اینك منم آنكه به خود ظلم كرده ام و به گناهم اقرار وبه خطایم اعتراف دارم.پس ای آمرزنده گناهان از تو می خواهم كه گناهم را ببخشی واز لغزشم در گذری،پس به نیكی اجابت كن كه تو سزاوار اجابت و اهل تقوی و آمرزشی.

  بند دو:
  خدایا از تو مسألت دارم كه عفو نمایی هر گناهی را كه به واسطه عافیت بخشی تو بدنم بر آن توانا شد،یا به واسطه نعمت فراوان تو به آن قدرت پیدا كردم،یا به واسطه رزق واسع تو به آن دست یافتم،ویا با پرده پوشی تو در آن خود رااز مردم پنهان كردم،و هرگاه مرا ترس گرفت بر صبر تو تكیه نمودم،واز خشم و غضبت در آن بر حلمت اعتماد نمودم،و در آن بر عفو كریمانه ات تكیه كردم،پس ای بهترین بخشندگان،بر محمد و آلش درودبفرست وآن را ببخش.

  بند سه:
  خدایا،از تو آمرزش می طلبم از هر گناهی كه موجب غضبت می شود،یا مرا به سمت خشمت نزدیك می كند،یا مرا به سوی آنچه كه ازآن نهیم كرده ای می كشاند،یا از آنچه كه مرا به آن دعوت كرده ای دور می نماید،پس بر محمد و آلش درود بفرست و آن را بیامرز،ای بهترین آمرزندگان.

  بند چهار:
  خدایا،از تو آمرزش می طلبم از هر گناهی كه بنده ای از بندگانت را با فریبكاری به سوی آن كشاندم و با نقشه او را فریب دادم،آنگاه گناهی را كه نمی شناخت به او یاد دادم و جلو دید او را از آنچه می دانست گرفتم ،و فردای قیامت با گناهان خود علاوه بر گناهان دیگران تو را ملاقات میكنم ،پس بر محمد و آلش درود بفرست وآن رابیامرز،ای بهترین آمرزندگان.

  بند پنج:
  خدایا،از تو آمرزش می طلبم از هر گناهی كه انسان را به سوی گمراهی می كشاند و از راه راست دور میكند ،و روزی را كم و بركت را از بین میبرد،ونام آدمی را از خاطره ها میبرد، پس بر محمد و آلش درود بفرست وآن رابیامرز،ای بهترین آمرزندگان.

  بند شش:
  خدایا،از تو آمرزش می طلبم از هر گناهی كه شبانه روز اعضای خویش را در آن به زحمت انداختم،و خود را در پردۀ پوشش خویش از بندگانت پنهان كردم ،در حالی كه پردۀ حفظی جز پوشش تو نیست، پس بر محمد و آلش درود بفرست وآن رابیامرز،ای بهترین آمرزندگان.

  بند هفت:
  خدایا،از تو آمرزش می طلبم از هر گناهی كه دشمنانم با آن در پی آبرو ریزی من بودند،وتو نقشۀ آنها را از من بر گرداندی،وكمكشان نكردی كه مرا مفتضح كنند،گویا من دوست توام كه مرا یاری كردی،پروردگارا، تا كی معصیت می كنم و تو را و تو مهلتم می دهی،وچقدر معصیتم طولانی شده،تو هم مؤاخذه نكرده ای،و از تو با وجود بدی كردارم سؤال كرده و تو عطا نموده ای.پس كدام شكر است كه حتی بتواند برابر یكی از نعمت هایت قرار گیرد؟ پس بر محمد و آلش درود بفرست وآن رابیامرز،ای بهترین آمرزندگان
  ویرایش توسط سلام خدا : ۱۳۸۸/۰۲/۰۷ در ساعت ۰۴:۵۱
  هر كس به شأن خود به كاري مي پردازد


 3. #3

  تاریخ عضویت
  جنسیت فروردين ۱۴۰۲
  نوشته
  2,475
  مورد تشکر
  3,501 پست
  حضور
  92 روز 19 ساعت 12 دقیقه
  دریافت
  4
  آپلود
  0
  گالری
  0  سلام مجدد

  ولا حول ولا قوه الا بالله العلی العظیم


  بند ۸: بار خدایا ! از تو آمرزش میطلبم از هر گناهی که در آن توبه ی خویش را تقدیم به تو کردم، سپس مواجه شدم با کرامت و قسم یاد کردنم به تو و اولیاءت را از میان بندگان بر خود شاهد گرفتم که دیگر به سوی معصیت باز نمیگردم ولی آنگاه که شیطان با کید و حیله اش مرا هدف گرفت و خواری و بیچارگیم مرا به سوی آن کشانید و نفسم مرا به سمت آن معصیت خواند، خود را به جهت حیا از بندگانت مخفی ساختم. و این، از گستاخی من نسبت به تو بود در حالی که میدانم هیچ پرده و بابی مرا ازتو پنهان نمیکند و هیچ حجابی نظر تو را از من نمی پوشاند. پس تو را مخالفت کرده و به آنچه مرا از آن نهی کرده بودی مبادرت نمودم، سپس پرده را کنار زده و خود را با اولیاءت قرار دادم، گویا همیشه مطیع تو بوده و به سوی اوامرت شتابان و از تهدیدهایت هراسان بوده ام. ظاهرم را آنگونه آراستم که بر بندگانم مشتبه شد، درحالی که غیر از تو از درون من آگاه نبود، تو نیز مرا جز آنگونه که آنها مرا میشناختند معرفی نکردی، بلکه حتی نعمتهایی را که به آنها میدادی به من هم عطا کردی. سپس مرا به آنها برتری دادی، گویا نزد تو، همرتبه آنها هستم اینها همه نیست مگربه واسطه ی حلم و بردباری تو و نعمت فراوان تو بر من. پس حمد و سپاس ازان توست ای مولای من ! از تو درخواست میکنم ای خدا! همانطوری که اینگونه گناه را دردنیا مستور و پنهان ساختی، در قیامت نیز مرا رسوا نکنی ای بهترین رحم کنندگان!
  بند ۹ : بار خدایا ! از تو آمرزش میطلبم از هر گناهی که با صرف وقت و تأمل برای انجام آن، شب را به بیداری گذراندم تا توانستم مرتکب شوم،ولی صبح که شد در زیّ صالحین به سوی تو گام برداشتم، در حالی که خلاف رضایتت را در درون خود پنهان کرده بودم ای پروردگار عالمیان ! پس بر محمد و آلش درود فرست و این گونه گناهم را بیامرز ای بهترین آمرزندگان!


  بند ۱۰: بار خدایا ! از تو آمرزش می طلبم از هر گناهی که به واسطه ی آن به ولی ای از اولیایت ظلم کردم، یا یکی از دشمنانت را یاری کردم، یا به جهت غیر محبت تو سخن راندم، یا در غیر مسیر طاعتت به آن اقدام کردم؛ پس بر محمد و آل محمد درود فرست و این گونه گناهانم را بیامرز ای بهتری آمرزندگان!  بند ۱۱: بار خدایا ! از تو آمرزش میطلبم از هر گناهی که مرا از آن نهی کردی و من مخالفت تو نمودم؛ یا مرا از آن بر حذر داشتی و من بر ارتکاب آن ایستادگی کردم یا آن را برایم زشت شمردی و من آن را برای خود زینت دادم؛ پس بر محمد آل محمد درود فرست و این گونه گناهم را بیامرز ای بهترین آمرزندگان!
  بند ۱۲: بار خدایا ! از تو آمرزش میطلبم برای هر گناهی که آن را فراموش کرده ام ولی تو آنرا شمرده ای، و آن را سبک شمرده ام و تو آن را نوشته ای، و آشکارا آن را مرتکب شده ام و تو آنرا پوشانده ای و اگر از آن توبه میکردم حتماً می آمرزیدی؛ پس بر محمد و آل محمد درود فرست و این گونه گناهم را بیامرز ای بهترین آمرزندگان!
  بند ۱۳: بار خدایا ! از تو آمرزش میطلبم برای هر گناهی که تعجیل عقوبت را قبل از پایان یافتن گناه توقع داشتم ولی مهلتم دادی و پرده ی پوشش رابر من افکندی و با این همه از هیچ کوششی در هتک آن فروگذار نکردم؛ پس محمد و آل محمد درود فرست و این گونه گناهانم را بیامرز ای بهترین آمرزندگان!
  بند ۱۴ : با خدایا از تو آمرزش میطلبم از هر گناهی که رحمتت را از من باز میدارد، یا عذابت را بر من فرود می­آورد، یا مرا از کرامتت محروم میسازد، یا نعمتت را از من زایل میسازد؛ پس بر محمد آل محمد درود فرست و این گونه گناهانم را بر من بیامرز ای بهترین آمرزندگان!


  ولا حول ولا قوه الا بالله العلی العظیم

  ویرایش توسط کربلائی : ۱۳۹۷/۰۱/۰۶ در ساعت ۰۹:۱۰
  بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِيمِ

  یا الله و یا رحمن یا رحیم یا مقلب القلوب ثبت قلبی الی دینک

  الهی العفو و لک الحمد


 4. تشکر


 5. #4
  معین آنلاین نیست. همکار مدیر ارجاع سوالات

  تاریخ عضویت
  جنسیت آذر ۱۳۹۰
  نوشته
  5,295
  مورد تشکر
  10,863 پست
  حضور
  173 روز 2 ساعت 56 دقیقه
  دریافت
  12
  آپلود
  1
  گالری
  18
  با نام و یاد دوست  کمک:شرح استغفار هفت بند
  کارشناس بحث: استاد عمار


  سعدی اگر عاشقی کنی و جوانی

  عشق محمد بس است و آل محمد  کمک:شرح استغفار هفت بند

 6. تشکر


 7. #5

  تاریخ عضویت
  جنسیت ارديبهشت ۱۳۹۰
  نوشته
  1,521
  مورد تشکر
  3,580 پست
  حضور
  18 روز 21 ساعت 22 دقیقه
  دریافت
  2
  آپلود
  0
  گالری
  0

  جمع بندی
  پرسش:
  دعای هفت بند چیست و متن آن را بنویسید؟


  پاسخ:
  استغفاری به اسم هفت بند از حضرت چیزی نقل نشده و نداریم اما استغفاری هست با هفتاد بند که علامه نوری در کتاب (دارالسلام) آن را نقل کرده اند:

  علامه نوری در کتاب (دارالسلام) می نویسد: امام رضا (علیه السلام) از پدران بزرگوار خود نقل میکنند که امام حسین (علیه السلام) فرمودند: روزی نزد امیرالمؤمنین نشسته بودم که عربی وارد شد وعرض کرد یا امیرالمؤمنین! من مرد عیالمند و فقیر هستم و مالی که زندگی مرا کفایت کند ندارم.

  حضرت فرمودند: ای برادر عرب! چرا استغفار نمیکنی تا حالت نیکو شود؟

  عرض کرد: زیاد استغفار میکنم، اما تغییری در زندگی ام پیدا نشده است.

  حضرت فرمودند: ای برادر عرب خدای متعال می فرماید:

  «فَقُلْتُ اسْتَغْفِرُوا رَبَّکُمْ إِنَّهُ کانَ غَفَّارا»
  ؛ به آنها گفتم:از پروردگار خویش آمرزش بطلبید که او بسیار آمرزنده است . (۱۰- نوح)

  (بعد فرمودند) چون به گناه بودن بعضی از اعمالت آگاه نیستی استغفار تو ناقص است؛ زیرا از آنها استغفار نمیکنی و نتیجه نمیگیری. سپس فرمود:اینک به تو استغفاری می آموزم که اگرآنرا هنگام خواب بخوانی خدابه تو وسعت رزق عطا فرماید.دعارا نوشته، به اعرابی داده وفرمودند: شب، قبل از خوابیدن، این استغفار را بخوان وگریه کن و اگر اشکت جاری نشد تباکی کن.

  امام حسین علیه السلام فرمود:سال بعداعرابی به خدمت حضرت آمد و عرض کرد: یا امیرالمؤمنین ! خداوند به من نعمت های زیادی عطا فرمود. شتران و گوسفندانم آن قدر زیاد شده اند که محلی برای نگه داری آن ها ندارم. آن حضرت فرمودند: ای برادر عرب! قسم به آن خدایی که محمد
  (صلی الله علیه و آله) را به نبوت برگزید، بنده ای نیست که با این دعا به درگاه خدا استغفار کند، مگر اینکه خدای متعال به برکت آن، گناهانش را آمرزیده، حوائجش را برآورده و به مال و اولادش فراوانی و برکت عطا فرماید. (1)

  مردم و حتی متدینین و خوبان، از معصیت بودن بسیاری از کارها غافلند و به گناه بودن آن توجه ندارند. این استغفار شریفی که از امیرالمؤمنین نقل شده است و درهفتاد بند است علاوه برجامع بودن و توجه به این گونه گناهانی که غالباً مورد غفلت ماست و دارابودن آثار معنوی و دنیوی مذکور در مقدمه ی استغفار، بسیار مقرّب است و اگر کسی آن را با توجه بخواند آثار عجیبی از آن ظاهر میشود.

  حضرت امیر این استغفار ۷۰ بندی را که جامعتر از آن استغفاری هست که به آن اعرابی تعلیم فرمودند را خودشان بعد از نماز صبح می خوانده اند ولی اگرکسی موفق به خواندن آن در هنگام صبح نشود میتواند آن را بعد از نماز عصر بخواند. (2)(3)
  ....

  پی نوشت ها:
  1. دار السلام نوری،محدث نوري،ج 3 ،ص 133.دار البلاغة،بيروت‏،سال چاپ: م / 2007 ق 1427،چاپ: دوم‏
  2. البلدالأمین‏ والدرع‏ الحصین،شیخ ،شیخ ابراهیم بن علی عاملی کفعمی، ص:۳۹ ،مؤسسة الأعلمی للمطبوعات‏، بیروت‏، 1418 ق‏، چاپ: اول‏

  3.
  استغفار کامل ( 70 بند ) را میتوانید از لینکهای زیر دانلود نمایید
  دانلود متن عربی استغفار 70 بندی مولا علی علیه السلام pdf
  دانلود متن فارسی استغفار 70 بندی مولا علی علیه السلام

  ویرایش توسط عمار : ۱۳۹۷/۰۲/۱۳ در ساعت ۰۷:۱۰
  کمک:شرح استغفار هفت بند

  آیدی قبلی بنده : پاسخگوی معارف قرآناطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
^

ورود

ورود