جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: مرحوم علامه مصطفوی (ره)

 1. #1

  تاریخ عضویت
  جنسیت فروردين ۱۳۸۸
  نوشته
  559
  مورد تشکر
  1,187 پست
  حضور
  55 دقیقه
  دریافت
  4
  آپلود
  0
  گالری
  0

  مرحوم علامه مصطفوی (ره)
  زندگينامه مرحوم علامه مصطفوي(ره)


  در روز چهارم شعبان سال ١٣٣٤هجري قمري مطابق با سال ١٢٩٧هجري شمسي ، خداوند جلوه اي از رحمتش را با تولد يکي از اولياء خاصش در شهر تبريزمنطقه آذربايجان ايران نشان داد .

  جناب علّامه حسن مصطفوي دورانِ کودکي را در شهر تبريز در محضرِ پدر بزرگوارش آقا شيخ عبدالرّحيم زندگي کرد .

  پدرش آقا شيخ عبدالرّحيم فرزند شيخ مصطفي از دانشمندانِ شهر و مشهور به زهد و تقوي بوده است . نقل ميکنند که او داراي روحيه اي بسيار لطيف و صاف ، و با اينکه از نظر علمي صاحبِ رأي ولي هميشه در سکوت و تواضع کامل به مردم خدمت ميکرده است .
  و چـون از نظـر مالي در شرايط بسيار خوبي بوده است کمک هاي زيادي هم به آشنايان داشته است .

  چندين حاشيه نويسي و توضيحات و تحقيق و بررسي در خصوص کتب اساسيِ فقه و اصول اسلامي از ايشان ، بيانگر قدرت و تسلّطِ علمي او در آن حيطه ميباشد . او انساني کاملاً معنوي و قابلِ احترام در ميان مردم بوده و در سن پنجاه و هفت سالگي مرحوم شده است .

  مادرش فاطمه و مادر بزرگش از سلسله ساداتِ صحيح النّسب و جليل القدرِ تبريز بوده است .

  دوران دبستان و دبيرستان را بصورت فوق العاده و استثنائي در شهر تبريز ايران گذراند و در ضمن ، شروع به دروس ادبيّات عربي و علوم پايه
  اسلامي نمود .

  بعد از مدت کوتاهي از بدو ورود به مدرسه ، اولياي مدرسه متوجّه شدند که وي داراي هوش و استعداد استثنائي و عالي ميباشد بطوريکه دروس مدرسه را براحتي و آساني چند کلاس و مرتبه را در يکسال ميگذراند .

  در ضمن دروس مدرسه و اخذ ديپلم ، شروع به دروس ادبيات عربي و علوم اسلامي نمود که در سنّ پانزده سالگي تا پايان کتاب رسائل و مکاسب که قسمت مهمّي از علوم ديني ميباشد را به پايان رسانيده و سپس در دانشکده الهيّات تبريز (معقول و منقول) موفق به اخذ
  ليسانس و سپس دکتراي الهيّات گرديد .

  از سنّ شانزده سالگي تا بيست و سه سالگي را در قم و از بيست و سه سالگي تا بيست و پنج سالگي را در نجف اشرف به تحصيلات علوم ديني و اسلامي مشغول گشت .

  و سپس مجدداً به قم مراجعت و به مدت يکسال به تدريس تفسير قرآن و علوم مرسومه مبادرت فرمود و در بيست و شش سالگي به تهران عزيمت و در همان سال ازدواج نمود .

  در تبريز از اساتيدِ مُبرّز و توانمندي چون آقا شيخ علي اکبر اهري و جناب عمو زين الدّيني و در قم از آيت الله حجّت کوه کمره اي در فقه و اصول و در نجف از آيت الله آقا سيّد ابوالحسن اصفهاني در فقه و از آيت الله آقا ميرزا حسين نائيني در اصول و از آيت الله آقا شيخ محمّد حسين اصفهاني هم در فقه و اصول ، استفاده نمود . ايشان فرموده بودند که سيّد (آقا سيّد ابوالحسن اصفهاني) شخصِ بزرگ و انسانِ بي نظيري بود .

  ايشان در سنّ بيست و شش سالگي در ضمن اينکه داراي دکتراي الهيّات بوده به عاليترين مرتبه و
  درجه اجتهاد نائل گرديده که توسط مراجع و دانشمندان و بزرگانِ آن زمان نظير آيت الله آقا سيّد ابوالحسن اصفهاني گواهي گرديده بود .

  او به چهار زبان تسلط کامل پيدا کرد : ترکي ، عربي ، فرانسوي ، عبري .

  وقتي در تهران اقامت نمود بعضي از بزرگان آن زمان ، مخصوصاً آيت الله بروجردي مُصرّانه از ايشان تقاضا نمودند که جهت تدريس به قم مراجعت فرمايد ولي ايشان نپذيرفته است .

  ايشان زندگي اش را از درآمد تأليف و نشر کتاب ها و نوشته هايي که تأليف ميفرموده ميگذرانده است .

  اکثر علما و دانشمندان و اساتيد دانشگاه وقتي متوجّه ميشوند که چنين شخصيّتي در
  شهر تهران سکونت دارد و روزانه دو ساعت يعني ده تا دوازده صبح در محل دفتر انتشارات تشريف مي آورد ، در آنجا حاضر گرديده و از ايشان استفاده هاي علمي و معنوي مينمودند .

  ايشان از آن زمان تا پايان عمر مبارک و شريفش را اکثرا در تهران زندگی فرموده است
  .

  از دوستانِ معنویِ ایشان در آن زمان ، یعنی از سنّ بیست تا حدود سی سالگی بدین شرح مختصر میتوان نام بُرد :

  o انسان کامل و عارف بزرگ حاج ملّا آقاجان زنجانی . که ایشان در شهر زنجان ايران زندگی میکرده و از نظر معنوی بسیار شخصیّت قوی و بزرگی بوده است .

  o استاد و عارف فرزانه حاج میرزا جواد آقا انصاری همدانی . که خود از مریدان حاج ملّا آقاجان زنجانی بوده و در شهرهمدان ايران
  زندگی مینموده و شخصیّت والامقامی بوده است .

  o جناب حاجی محبوب . که ایشان اصلیّتش از آفریقا ولی ساکن شهر
  تهران بوده و کاملاً ناشناخته و مُرتاض بوده است .

  o جناب آقا شیخ نورالدّین خراسانی . که ایشان هم ناشناخته و مُرتاض بوده و ضمناً در علوم غریبه هم استاد و در شهر مشهد ايران
  ساکن بوده است .

  هر یک از این بزرگان دارای فضائل و کراماتِ خاص و انسان های والا مقام و معنوی و خارق العاده ای بوده اند .

  و این عالی مقامان اگرچه از نظر سِنّى به مراتب بزرگتر از جناب علامه بوده اند ولی با احترام و ادب خاصی با ایشان ملاقات و یا تماس داشته اند ، بعنوان مثال در نامه ای از جناب حاج ملا آقاجان به جناب علامه که در آن زمان علامه حدود سی سال داشته اند خطاب کرده و با این جمله شروع کرده است که "فدایت شوم" .

  مطمئنا" و بر اساس شواهد و قرائن اساتید معنوی
  علامه مصطفوی فقط و بطور مستقیم امامان معصوم (ع) بوده اند و لاغیر . بدون ترديد او ارتباط مستقيم معنوی با پيامبـر اسلام (ص) و اولادش و همچنين ارتباط با عالـم غيـب و شهـود داشته است که اين معنى کاملا" از نوشته های او قابل درک ميباشد . افکار و ادراک نورانی و عميق و حقيقي او ، بدون اين نوع ارتباط امکان ندارد .

  جناب علّامه مصطفوی دارای تألیفات و نوشته هایی بيش از هفتاد جلد کتاب میباشند .

  نوشته های ایشان در زمینه های مختلف علوم الهی است :

  - تحقیق در واژه ها و لغات قرآن .

  - تفسیر قرآن و کلمات خداوند بطوریکه تمامی کلمات خداوند ، منظور و معنای واقعی و حقیقییش مشخص و روشن شده است و تمامی احتمالات و معانی و تفاسیر سست مردود شناخته شده است .

  - تاریخ اسلام .

  - تحقیق راجع به زندگانی و فرمایشات و سیره و روش امامان معصوم (ع) .

  - تحقیق راجع به دیگر ادیان الهی .

  - علم کلام .

  - علم رجال .

  - علم اخلاق .

  - عرفان و سیر و سلوک .

  - حقایق و معارف الهی .


  او انسانی کامل و محقّقی بزرگ و دانشمندی متواضع میباشد که هیچگاه نخواسته است که شناخته شود و دانشمندان و محقّقین او را فقط بعنوان دانشمند و محقّقی معنوی میشناسند .

  اولین کتابی که تألیف فرموده اند بنام رهنمای گمشدگان در سن بیست و
  چهار سالگی بوده است ، که یکی از بهترین کتاب های عرفانی در سیر و سلوک میباشد .

  هیچیک از مطالب و موضوعاتی را که در نوشته هایشان بیان فرموده اند در طول زمان های قبل و بعد تغییری نداشته و نکرده است یعنی آنچه را که در نوشته های تحقیقی و عرفانی مرقوم فرموده اند در پنجاه سال قبل در نوشتن اولین کتاب یعنی رهنمای گمشدگان همچنان بوده است و همان معانی و مبانی بیشتر و به نوعی دیگر توضیح داده شده است و این نشانگر کرامتی است بس بزرگ از ایشان ، چون حقایق و معارف واقعی تغییر ناپذیر است و مهم اینست که چشم معنوی یافت شود که ببیند و بدرستی مشاهده فرماید .

  مطالبی که در نوشته های ایشان مشهود است ، موضوعاتیست که مورد نیاز تمامی نسل بشریت میباشد خصوصاً آنانی که در پی کشف حقایق و بهتر زیستن معنوی و شناخت پیدا کردن به عالم خلقت و هستی میباشند .

  حقایقی که در تمامی ادیان الهی به نوعی وجود دارد و هر انسان موجودی میباید بدانها معرفت و شناخت پیدا کند . مفاهیم و حقایقی که بجز مرتبطان با عالم غیب و شهود ، برای هیچکس قابل فهم و رویت نیست .

  روح ، عالم برزخ ، عالم ملکوت ، عالم جبروت و
  نحوه ارتباط انسان با این عوالم و اصولاً چگونه زیستن و سیرِ انسان در عوالم معنوی و یا آسمان ها و برجهایی که در آنست که خداوند به آنها قسم یاد میکند و صدها حقایق و معارف مهم و اساسی دیگر که توضیح دادن راجع به آنها فقط از اولیای خداست . چرا که اگر کسی بخواهد توضیح دهد اساساً باید به شهود و معرفت ببیند تا توانِ بازگویی داشته باشد .

  تمامی نوشته های ایشان اینگونه با معرفت و حقیقت میباشد .

  ایشان در مقدمه کتاب رساله لقاء الله در منازل سیر و سلوک فرموده اند: آنچه را که خود درک کرده و به یقین حق دیده ام در این کتاب اظهار نموده ام و یا در مقدمه
  تفسیر روشن فرموده اند: چطور انسان میتواند بدون ارتباط با عالم غیب و معنی ، کلام خداوند را تفسیر نماید . (نقل مفهومی)

  تمامی واژه ها و مفاهیم و حقایق کلام خداوند بصورت قطعی و محکم و مستدل بیان شده است که متفاوت از تمامی تفاسیری که تا به حال نوشته شده است میباشد .

  کلام و نوشته های او مستقیما به قلب انسان مینشیند و حالت درونی هر انسان علاقمند به واقعیات را دگرگون مینماید .

  او که وجود مبارکش
  تا دهه هشتاد در اين دنيا زندگی فرمود ، هیچگاه اقدامی جهت معرفی خود ننموده است و حتی هیچ تصویر و عکسی تا به حال از ایشان منتشر نشده بود و همیشه خواسته است بی نام زندگی کند .

  البته بسیار اندیشمندان و محققان و اساتید بزرگ تا مردم عادی در ایران و کشورهای عربی و
  خارج که با نوشته های ایشان تکامل پیدا کرده و از آنها استفاده نموده اند و ما در این فرصت از تمامی کسانی که با عشق و محبت خالصانه ، ما را در نشر آثار ایشان تشویق نموده اند صمیمانه تقدیر و تشکر می نماییم .

  اکنون ما یعنی گروه مرکز نشر آثار علامه مصطفوی ، یعنی کوچکترینی که همه علاقمندان به معارف الهی را از هر نظر از خویش برتر میدانیم تشخیص داده ایم که نوشته ها و تالیفات این بزرگوار مرد الهی را نشر و تبلیغ کنیم تا در حد توان بتوانیم سهم کوچکی در نشر حقایق و معارف الهی داشته و خدمت به مردم نماییم ، البته ما کوچکتر از آنیم و یا با صراحت بگوییم که لیاقت آنرا نداریم تا حتی اسم مبارک این وجود الهی را ذکر کنیم ولی بهرحال این اقدام را نموده ایم و بسیار خرسند خواهیم بود که تمامی محققان و دانشمندان و صاحبنظران و حتی اشخاص عادی ما را در این مسیر راهنمایی فرمایند تا بهتر بتوانیم در اشاعه فرهنگ الهی گامی برداریم .

  روایت در کرامات این مرد الهی بسیار منقول است یعنی هر کسی که به هر میزان با ایشان در ارتباط بوده ، ناقل و شاهد کراماتیست و ما مجموعه این مرکز که سعادت نشر آثار ایشان نصیبمان گردیده است امیدوار به دعا
  ی او هستیم .

  او نیازی به این تعریف ها ندارد بلکه اینگونه اشخاص در طول تاریخ همیشه از تعریف گریزانند و بدیهیست که ایشان که عمری را بدون نام و نشان زندگی فرموده ، طبيعتا اين تعريف ها برايشان خوشايند نبوده و هيچگاه نخواسته است و ما بر اساس تشخیص و عمل به وظيفه الهی اقدام به نشر آثار و توسعه افکار نورانی اين مرد
  الهی نموده ایم .

  علامه مصطفوی در تاريخ نوزدهم جمادی الاول ١٤٢٦ مطابـق با بيست و ششم جون ٢٠٠٥ حدود ساعت ١٤:٣٠ بعد از ظهر يکشنبه در منزلشان در تهران وفات فرمود و در مهمانی بزرگی که از طرف خداوند دعوت شده بود شرکت نمود .

  به وعده خداوند او هميشه زنده است و آثارش هدايتگر و حيات بخش نسل های پياپی و مختلف در جهان ميباشد .

  مرقد مطهرش در شهر قم ايران ، زيارتگاه رهروان و شيفتگان مکتب پيامبر بزرگ اسلام و اهل بيت (ع) ميباشد .

  ما مصمم هستیم که به یاری خداوند نوشته های ایشان را به زبانهای مختلف ترجمه و در کشورهای لازم منتشر نماییم و به همین منظور این مرکز در لندن و قاهره ثبت گردیده و در اين زمينه فعاليت مينمايد .

  خیلی صاف و بی پرده و به دور از سخن پروری با شما عزیزان و مخاطبان گرامی ، قلم زده و صحبت نمودیم و از خداوند کریم برای همگیمان توفیق آرزومندیم .
  مرکز نشر آثار علامه مصطفوياطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
^

ورود

ورود