صفحه 1 از 8 123 ... آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: علت سختگیری اسلام در مسائل مربوط به عفاف

 1. #1

  تاریخ عضویت
  جنسیت تير ۱۳۸۷
  نوشته
  506
  مورد تشکر
  1,180 پست
  حضور
  نامشخص
  دریافت
  17
  آپلود
  0
  گالری
  0

  علت سختگیری اسلام در مسائل مربوط به عفاف

  آیه اول سوره نور مخصوصاً با تعبیر «سوره انزلناها» و بعد هم با کلمه «فرضناها» این مطلب را می فهماند که مسائل مربوط به عفاف مسائلی بسیار جدی است، یعنی درست در جهت عکس آنچه بشر امروز فکر می کند که در جهت سهل کردن و ساده کردن و ناچیز شمردن روابط جنسی حرکت می کند و به غلط اسمش را آزادی می گذارد و به اصطلاح در جهت " آزادی جنسی" گام بر می دارد.
  قرآن کریم آنچه تحت عنوان حریمهای عفاف مطرح می کند و آنچه تحت عنوان مجازاتهای بی عفتی بیان می کند و آنچه تحت عنوان مجازات لکه دار کردن زنهایی که عفیفه اند و به دروغ متهم (به بی عفتی) می شوند بیان می کند و آنچه در باب ترغیب به ازدواج بیان می کند و بالاخره هر چه در باب مسائل مربوط به عفاف گفته است، می خواهد بگوید اینها مسائل بسیار بسیار جدی و فرض است و نمی شود اینها را کوچک شمرد، و یکی از بدبختیهای دنیای امروز تحقیر کردن اصول عفاف و تقوای در امور جنسی است.

  آیه دوم از سوره نور، مربوط به مجازات فحشاء یعنی مجازات زناست (فحشای به معنی زنا). می فرماید: «الزانیه و الزانی فاجلدوا کل واحد منهما مأئة جلدة و لا تأخذکم بهما رأفة فی دین الله ان کنتم تؤمنون بالله و الیوم الاخر و لیشهد عذابهما طائفة من المؤمنین؛ زن زناکار و مرد زناکار، هر یک از آن دو را صد تازیانه بزنید، و اگر به خدا و روز واپسین ایمان دارید مبادا در دین خدا نسبت به آن دو دستخوش ترحم گردید، و باید گروهی از مؤمنان در کیفر آن دو حضور یابند».
  در این آیه سه مطلب بیان شده است: اول اینکه زناکار، اعم از مرد و زن، باید مجازات شود و مطلب دوم به مؤمنین آگاهی می دهد که در مورد این مجازات مبادا تحت تأثیر عواطفتان قرار بگیرید، مبادا دلتان رحم بیاید و بگویید با خوردن صد تازیانه دردش می آید پس یک مقدار از آن را اجرا نکنیم، که اینجا جای رحم نیست.
  مطلب سوم: این مجازات را در خفا انجام ندهید چون این مجازات برای این است که دیگران عبرت بگیرند. حتماً یک جمعی از مؤمنین باید در موقع اجرای این مجازات حاضر و ناظر باشند و ببینند. مقصود این است که وقتی این حکم اجرا می شود باید به گونه ای اجرا شود که همه مردم آگاه شوند که فلان مرد یا زن زناکار این حد درباره اش اجرا شد، نه اینکه مخفیانه اجرا شود، باید علنی اجرا شود.

  می فرماید: «و لا تأخذکم بهما رأفة فی دین الله» شدت عمل نشان می دهد، می گوید: اینجا جای رأفت و گذشت نیست. همین قدر که ثابت شد، دیگر حق گذشت نداری.
  در جمله بعد هم مخصوصاً امر می کند که مبادا اجرای حکم حد مرد زناکار و زن زناکار را در پشت دیوارها و دور از چشم مردم انجام دهید. حتماً باید در حضور مردم باشد و خبرش همه جا پخش شود تا بدانند اسلام در مسأله عفاف حساسیت فوق العاده دارد، چون اصل اجرای دستورهای جزائی برای تأدیب و تربیت اجتماع است. اگر یک زنی زنا کند و محرمانه او را ولو اعدام هم کنند، اثری در اجتماع نمی بخشد. در صدر اسلام هم هر وقت چنین چیزی اتفاق می افتاد که البته کم هم اتفاق افتاده چون این قوانین را که اجرا می کردند زنا کم اتفاق می افتاد اعلام عمومی می کردند.

  و در آیه 19 سوره نور می فرماید: «ان الذین یحبون ان تشیع الفاحشة فی الذین امنوا لهم عذاب الیم»؛ برای کسانی که دوست دارند فحشا در میان اهل ایمان شایع شود عذاب دردناکی آماده شده است. یکی از گناهان بسیار بزرگ که قرآن وعده "عذاب الیم" برای آنها داده است این است که کسی یا کسانی بخواهند خود فحشا را در میان مردم رایج کنند.
  هستند کسانی که عملاً مروج فحشا هستند، حال یا به حساب پول پرستی و یا از روی اغراض دیگری، که غالباً در عصر ما این اغراض، اغراض استعماری است، می خواهند فحشا در میان مردم زیاد شود، چرا؟ برای اینکه هیچ چیزی برای سست کردن عزیمت مردانگی مردم، به اندازه شیوع فحشا اثر ندارد.
  شما اگر بخواهید فکر جوانان یک مملکت را از مسائل جدی منصرف کنید تا اینها دائماً دنبال سرگرمیهای عیش و نوش باشند و هیچوقت فیلشان یاد هندوستان نکند و دنبال مسائل جدی نروند آن مسائل جدی ای که منافع استعمار را به خطر می اندازد راهش این است که هر چه دلتان می خواهد مشروب فروشی اضافه کنید، کاباره زیاد کنید، زنان هر جایی زیاد کنید، وسائل تماس بیشتر دخترها و پسرهای جوان را اضافه کنید.
  به همان اندازه که هروئین و تریاک نیروی جسمی و روحی طبقه جوان را تباه می کند، اراده را از مردم می گیرد و آن را سست می کند و مردانگی و احساس کرامت و شرافت را از بین می برد، به همان اندازه فحشا این کار را می کند.

  اسلامی که در مسأله عفاف این همه تأکید می کند برای چیست؟ یک فلسفه عفاف این است که نیروهای انسانی در وجودها ذخیره شود. اسلام طرفدار جلوگیری از ارتباط جنسی نیست، در حدود خانواده، آن را تصدیق می کند و طرفدار نظر کاتولیکها و کلیسا نیست، اما از دایره ازدواج مشروع که خارج شد، به هیچ وجه اجازه نمی دهد و این یک تدبیر و توطئه ای است از ناحیه اسلام برای حفظ روح مروت، مردانگی، انسانیت و شرافت در زن و مرد مسلمان. قرآن درباره کسانی که برای کشتن روح، فحشا را زیاد می کنند می فرماید: آنان که دوست دارند و علاقه دارند فحشا را در میان اهل ایمان زیاد کنند خدا برایشان عذاب دردناکی آماده کرده است.
  چرا «عذاب الیم داشتن را» در آیه قرآن ذکر می کند؟ برای اینکه بفهماند که چقدر این مسأله از نظر اسلام حساسیت دارد! چرا باید مسأله محرم و نامحرم مطرح باشد؟ چرا باید زن خودش را از غیر محارم خودش بپوشاند؟ رمز و سر این مطلب چیست و چه فایده ای دارد؟ اولین خاصیتش خاصیت روانی است، یعنی آرامش روانی. در هر جامعه ای که روابط زن و مرد بر اساس عفاف بود، عفاف در همین حدود اسلامی یعنی زنان در خارج دایره ازدواج، خود آرا و خودنما نبودند و وسیله تهییج مردان را فراهم نکردند و مردان هم در خارج از دایره ازدواج دنبال لذت جویی و کامجویی به وسیله چشم، دست، لامسه و غیر لامسه نبودند قلبها و روحها آرام و سالم است، و در هر جامعه ای که بر عکس این حالت است اولین ناراحتی اجتماعی، ناراحتیهای روانی است.  السلام علیک یااباصالح المهدی(عج)


  http://www.askquran.ir/picture.php?a...pictureid=2362


 2. #2

  تاریخ عضویت
  جنسیت اسفند ۱۳۸۷
  نوشته
  1,093
  مورد تشکر
  2,130 پست
  حضور
  1 روز 16 ساعت 32 دقیقه
  دریافت
  12
  آپلود
  0
  گالری
  0  دو واژه‌ی «حجاب» و «عفت» در اصل معنای منع و امتناع مشترک‎اند. تفاوتی که بین منع و بازداری حجاب و عفت است، تفاوت بین ظاهر و باطن است؛ یعنی منع و بازداری در حجاب مربوط به ظاهر است، ولی منع و بازداری در عفت، مربوط به باطن و درون است؛ چون عفت یک حالت درونی است، ولی با توجه به این که تأثیر ظاهر بر باطن و تأثیر باطن بر ظاهر، یکی از ویژگی‌های عمومی انسان است؛ بنابراین، بین حجاب و پوشش ظاهری و عفت و بازداری باطنی انسان، تأثیر و تأثّر متقابل است؛ بدین ترتیب که هرچه حجاب و پوشش ظاهری بیش‌تر و بهتر باشد، این نوع حجاب در تقویت و پرورش روحیه‌ی باطنی و درونی عفت، تأثیر بیش‌تری دارد؛ و بالعکس هر چه عفت درونی و باطنی بیش‌تر باشد باعث حجاب و پوشش ظاهری بیش‌تر و بهتر در مواجهه با نامحرم می‎گردد.
  وَآخِرُ دَعْوَاهُمْ أَنِ الْحَمْدُ لِلّهِ رَبِّ الْعَالَمِينَ / ۱۰- یونس


 3. #3

  تاریخ عضویت
  جنسیت تير ۱۳۸۷
  نوشته
  506
  مورد تشکر
  1,180 پست
  حضور
  نامشخص
  دریافت
  17
  آپلود
  0
  گالری
  0

  حجاب
  به نام خدا

  حجاب حفاظت است نه اسارت

  السلام علیک یااباصالح المهدی(عج)


  http://www.askquran.ir/picture.php?a...pictureid=2362


 4. #4

  تاریخ عضویت
  جنسیت ارديبهشت ۱۳۸۹
  نوشته
  307
  مورد تشکر
  474 پست
  حضور
  4 ساعت 21 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  بسم الله الرحمن الرحیم

  با سلام

  مهم:
  قال رسول الله (ص):
  اگر فرزند ادم را از شکستن پهن شتر هم منع کنند حتما آنرا انجام خواهد داد

  همه کسانیکه تاریخ اسلام را مطالعه کرده اند می دانند در صدر اسلام و تا زمانیکه امامانمان حضور داشته اند چیزی به اسم حجاب اجباری وجود نداشته است

  مسلما هر چه که اجباری شد دچار انحطاط می شود

  اگر حجاب اجباری نباشد تمامی اشخاصی که تمایل به دارا بودن حجاب دارند مشخص می گردند و نتیجه آن می شود که بدون هزینه های گزاف باعث تبلیغ حجاب می شویم زیرا ما به عنوان مسلمان می دانیم که حق با ماست و نتیجه در راه خدا بودن عالیست

  حداقل نتیجه ای که حجاب در بر دارد حفظ حیا و آبرو و ایجاد امنیت برای دارنده آن می باشدکه فقط به خاطر همین موارد بعد از گذشت زمانی اندک کسانیکه اهل تفکر هستند راه را از بیراه تشخیص خواهند داد

  اما اگر آنرا اجباری کنیم خواه نا خواه همه را با هم مخلوط کرده ایم و سالم و نا سالم را به هم امیخته ایم و نتیجه همین خواهد شد که می بینیم
  همه ما در کنار خیابان خودروهایی را دیده ایم که بدون توجه به حجاب و یا عدم حجاب شخص برای ایشان ترمز دستی می کشندو.........

  از کشورهای مسلمان که حجاب در آنها اجباری نیست ولی حجاب در آنها بسیار زیبا تر از ایران اجرا می شود می توان از مالزی نام برد

  :salavat10:

  آگاه باشیم

  حسین(علیه السلام) را سهل انگاری منتظرانش به شهادت رساند که لعنت خدا بر آنان

  قال رسول الله (صلی علی محمد و آل محمد):
  زمانیکه در امتم بدعتها هویدا شد بر عالم است که علمش را آشکار کند ، هرکه نکند لعنت خدا بر او باد

 5. تشکرها 2


 6. #5

  تاریخ عضویت
  جنسیت آذر ۱۳۸۸
  نوشته
  1,097
  مورد تشکر
  961 پست
  حضور
  3 ساعت 44 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0  نقل قول نوشته اصلی توسط ناصح نمایش پست
  به نام خدا

  حجاب حفاظت است نه اسارت
  حفاظت از چی ؟
  monthly quotes :
  حقیقت نیازمند نقد است ، نه ستایش. فردریش نیچه

  Energy is everything and everything is energy

  I dont understand why there is so much hate between Human Races and Religions

  Become Übermensch

 7. تشکر


 8. #6

  تاریخ عضویت
  جنسیت دي ۱۳۸۷
  نوشته
  10,035
  مورد تشکر
  25,824 پست
  حضور
  17 روز 15 ساعت 5 دقیقه
  دریافت
  6
  آپلود
  0
  گالری
  2  نقل قول نوشته اصلی توسط enerji نمایش پست
  حفاظت از چی ؟

  حجاب در اصل حفاظ آرامش زن در محيط هاي مختلفه، يكي از بزرگترين گام ها هم براي رسيدن به درجات متعالي در هر زمينه ايي داشتن آرامشه.
  ( زني كه حجاب داره وجودش مثل مرواريدي مي مونه كه در صدف بدون كوچكترين لطمه ايي در هر محيطي سالم مي مونه و نه تنها ارزش خودش رو از دست نمي ده، بلكه قيمتي ترم ميشه )‌


  یَا إِلَهِی وَ سَیِّدِی وَ مَوْلاَیَ وَ رَبِّی صَبَرْتُ عَلَى عَذَابِکَ فَکَیْفَ أَصْبِرُ عَلَى فِرَاقِکَ  اگه مي خواي اهل آسمون بهت رحم كنن به اهل زمين رحم كن


 9. #7

  تاریخ عضویت
  جنسیت خرداد ۱۳۸۹
  نوشته
  109
  مورد تشکر
  327 پست
  حضور
  17 ساعت 39 دقیقه
  دریافت
  4
  آپلود
  0
  گالری
  0  عصمتیان رابه مقام جلال ///جلوه حرام است مگربرحلال///دیده به هرروی نباید گشود ///پای به هرکوی نباید نهاد
  من صیدم و دلسپرده صیادم. . . . صیاد کجایی بشنوی فریادم? . . . . هرکس پی دلبری بگردد اما. . . . . من در به در پنجره فولادم

 10. تشکرها 2


 11. #8

  تاریخ عضویت
  جنسیت ارديبهشت ۱۳۸۹
  نوشته
  307
  مورد تشکر
  474 پست
  حضور
  4 ساعت 21 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0  نقل قول نوشته اصلی توسط بیکران 63 نمایش پست
  عصمتیان رابه مقام جلال ///جلوه حرام است مگربرحلال///دیده به هرروی نباید گشود ///پای به هرکوی نباید نهاد

  بسم الله الرحمن الرحیم

  با سلام

  امضای شما کفر است

  :salavat10:


  آگاه باشیم

  حسین(علیه السلام) را سهل انگاری منتظرانش به شهادت رساند که لعنت خدا بر آنان

  قال رسول الله (صلی علی محمد و آل محمد):
  زمانیکه در امتم بدعتها هویدا شد بر عالم است که علمش را آشکار کند ، هرکه نکند لعنت خدا بر او باد

 12. #9

  تاریخ عضویت
  جنسیت آذر ۱۳۸۸
  نوشته
  1,097
  مورد تشکر
  961 پست
  حضور
  3 ساعت 44 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0  نقل قول نوشته اصلی توسط مجیب نمایش پست
  حجاب در اصل حفاظ آرامش زن در محيط هاي مختلفه، يكي از بزرگترين گام ها هم براي رسيدن به درجات متعالي در هر زمينه ايي داشتن آرامشه.
  ( زني كه حجاب داره وجودش مثل مرواريدي مي مونه كه در صدف بدون كوچكترين لطمه ايي در هر محيطي سالم مي مونه و نه تنها ارزش خودش رو از دست نمي ده، بلكه قيمتي ترم ميشه )‌
  چه آرامشی ؟
  ( و البته زنان فاسدی هم پیدا میشه که چادری باشند )
  monthly quotes :
  حقیقت نیازمند نقد است ، نه ستایش. فردریش نیچه

  Energy is everything and everything is energy

  I dont understand why there is so much hate between Human Races and Religions

  Become Übermensch

 13. #10

  تاریخ عضویت
  جنسیت دي ۱۳۸۷
  نوشته
  10,035
  مورد تشکر
  25,824 پست
  حضور
  17 روز 15 ساعت 5 دقیقه
  دریافت
  6
  آپلود
  0
  گالری
  2  نقل قول نوشته اصلی توسط enerji نمایش پست
  چه آرامشی ؟
  ( و البته زنان فاسدی هم پیدا میشه که چادری باشند )

  اول بايد ببينيم هركسي آرامش رو در چي مي بينه، عاميانه ميگم
  ببينيد خانمي كه شاغله به طور متوسط حدود 10 ساعت بيرون از منزل بايد با انواع و اقسام افراد با خصوصيات اخلاقي متفاوت در محل كار و مسير رفت و آمد سر و كار داشته باشه،
  خانمي كه مي خواد 8 ساعت عمرش رو در كنار همكاران آقا بگذرونه اونم هر روز اگه حجابش طوري باشه كوچكترين مزاحمتي براش ديگران ايجاد نكنن، فكرش راحته، به طبع كارايي بهتري هم مي تونه ارائه بده يه جورايي رضايت شغلي هم خودش پيدا مي كنه هم به واسطه نتيجه ايي كه براي يه مجموعه بدست مياره احترام و ارزش خاصي بهش تعلق مي گيره ، مورد ديگه هم اينكه خانمي كه حجابش كامله ترسي از اين نداره ه خدايي نكرده مورد سوء استفاده كسي قرار بگيره (‌يعني همچين اجازه ايي رو به كسي نداده ) پس با حفظ حريم ارتباطاطشم با ديگران نه تنها كمتر نيست بلكه با خيال راحت با شخصيت هاي بيشتري براي رسيدن به هدفش ارتباط برقرار مي كنه (‌حالا يا در محيط كار يا محيط دانشگاه )‌ ،به نظر من اين نوعي از آرامشي هست كه مي تونه انسان را در موقعيت متفاوت به اهدافش برسونه.

  مورد ديگه هم اينكه بله شما كاملا درست مي فرماييد، اما بايد ديد ديدگاه اون اشخاص به حجاب يا چادر چيه؟ خيليا به اجبار خانواده مثلا چادر سر مي كنن، يا به اجبار محيط كار يا دانشگاه يا ...
  ویرایش توسط مجیب : ۱۳۸۹/۰۳/۲۹ در ساعت ۱۴:۳۸


  یَا إِلَهِی وَ سَیِّدِی وَ مَوْلاَیَ وَ رَبِّی صَبَرْتُ عَلَى عَذَابِکَ فَکَیْفَ أَصْبِرُ عَلَى فِرَاقِکَ  اگه مي خواي اهل آسمون بهت رحم كنن به اهل زمين رحم كن

 14. تشکر


صفحه 1 از 8 123 ... آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
^

ورود

ورود