صفحه 1 از 2 12 آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: وسواس2

نوشته
    544
    حضور
    1 دقیقه
    دریافت
    18
    آپلود
    0
    گالری
    0

وسواس2

فرد وسواس بیماری است یا گناهکار؟

2.  

نوشته
    1,093
    حضور
    1 روز 16 ساعت 28 دقیقه
    دریافت
    12
    آپلود
    0
    گالری
    0

وسواس یک ایده، فکر، تصور، احساس یا حرکت مکرر یا مضر که با نوعی احساس اجبار و ناچاری ذهنی و علاقه به مقاومت دربرابر آن همراه است. بیمار متوجه بیگانه بودن حادثه نسبت‏به شخصیت‏خود بوده از غیر عادی و نابهنجار بودن رفتار خودآگاه است.روانشناسان وسواس را نوعی بیماری از سری نوروزهای شدید می‏دانند که تعادل روانی و رفتاری را از بیمار سلب و او را در سازگاری با محیط دچار اشکال می‏سازد و این عدم تعادل و اختلال دارای صورتی آشکار است.
    روانکاوان نیز وسواس را نوعی غریزه واخورده و ناخودآگاه معرفی می‏کنند و آن را حالتی می‏دانند که در آن، فکر، میل، یا عقیده‏ای خاص، که اغلب وهم‏آمیز و اشتباه است آدمی را در بند خود می‏گیرد، آنچنان که حتی اختیار و اراده را از او سلب کرده و بیمار را وامی‏دارد که حتی رفتاری را برخلاف میل و خواسته‏اش انجام دهد و بیمار هرچند به بیهودگی کار یا افکار خودآگاه است اما نمی‏تواند از قید آن رهایی یابد.
    وسواس به صورتهای مختلف بروز می‏کند و در بیمار مبتلای به آن این موارد ملاحظه می‏شود :
    اجتناب؛ تکرار و مداومت؛تردید؛شک در عبادت؛ترس؛دقت و نظم افراطی؛اجبار و الزام؛احساس بن بست؛عناد و لجاجت.

وَآخِرُ دَعْوَاهُمْ أَنِ الْحَمْدُ لِلّهِ رَبِّ الْعَالَمِينَ / ۱۰- یونس

4. تشکرها 3

نوشته
    977
    مورد تشکر
    2 پست
    حضور
    3 ساعت 38 دقیقه
    دریافت
    55
    آپلود
    5
    گالری
    56

به نام خدا و سلام

بیست و پنجمین حدیث از چهل حدیث امام خمینی (ره) در خصوص"وسواس" و علاج این حالت است. ایشان، این مبحث از چهل حدیث را با روایتی از امام صادق (ع) چنین آغاز می كند:

عبدالله بن سنان می گوید: برای امام صادق (ع) از مردی كه در وضو و نماز به وسواس مبتلا بود، یاد كردم و گفتم كه او مردعاقلی است، امام صادق(ع) فرمود: چه عقلی برای اوست و حال آن كه از شیطان پیروی می كند؟ از آن حضرت پرسیدم كه چگونه شیطان را پیروی می كند؟

حضرت فرمود: از او سوال كن این حالت كه به او دست می دهد از كجا می آید؟ خواهد گفت: [این حالت] از عمل شیطان است.

القای شیطان

وسوسه و شك از القائات شیطان است، شاهد بر این ادعا آن است كه این كار با احكام دین و آثار و اخبار اهل بیت سلام الله علیهم اجمعین، مغایرت دارد.

همان طور كه طمانینه و خلوص و ثبات از الطاف خداوند رحمان می باشد تفصیل این اجمال آن است كه قلب انسان دو وجه دارد:

وجهی به دنیا مربوط است و وجهی به آخرت، لذا به تعمیر و آبادانی هر دو عالم همت دارد، هر گاه وجه دنیایی در قلب، نیرومند شد و یكسره به آبادانی دنیا پرداخت و به لذت های دنیایی مشغول گردید، القائاتی شیطانی در آن پیدا می شود كه همه منشأ خیال ها و گمان های باطل خواهند بود، دراین حالت اراده نیز تابع این القائات می شود و در ادامه، اعمال انسان نیز شیطانی می شوند و طبعاً وسوسه ، شك ، تردید و خیال های باطل در بدن موثر واقع می شوند.
    متقابلاً هر گاه انسان متوجه آبادانی امور آخرت گردد و به عالم غیب و ملكوت توجه نماید، حالت استغاثه ، اطمینان و طمأنینه در قلب ایجاد می شود و در نتیجه اعمال ظاهر و باطن بر موازین حكمت و عقل صورت خواهند گرفت.

متناسب این مقوله روایتی از امام صادق(ع) به نقل از رسول خدا (ص) است: " نیست مومنی مگر این كه برای قلبش دو گوش است، گوشی كه در آن فرشته می دمد و گوشی كه در آن شیطان وسوسه كن می دمد، خداوند مومن را به فرشته تایید می كند."

(منبع)

ویرایش توسط parsa : ۱۳۸۸/۰۲/۲۸ در ساعت ۰۲:۵۶
    دلا غافل ز سبحانی چه حاصل
    مطیع نفس و شیطانی چه حاصل
    بود قدر تو افزون از ملائک
    تو قدر خود نمیدانی چه حاصل

و ناگهان چه زود دیر می شود، ولی هیچگاه برای شروع دیر نیست...!!!

6. تشکرها 2

نوشته
    10,035
    مورد تشکر
    6 پست
    حضور
    17 روز 15 ساعت 5 دقیقه
    دریافت
    6
    آپلود
    0
    گالری
    2

وسواس از القائات و اعمال شيطان است، شاهد بر اين ادعا آن است كه اين كار با احكام دين و آثار و اخبار اهل بيت سلام الله عليهم اجمعين، مغايرت دارد.

مثلاً هنگامي كه كيفيت وضوي رسول خدا(ص) را در روايات بررسي، و اين نحوه وضو گرفتن را با وضو گرفتن افراد مبتلا به وسواس مقايسه كنيم، چگونه مي توان اين دو را منطبق نمود؟ وضوي افراد وسواسي بر فتواي كدام فقيه منطبق است؟
    اين بيچاره، سال ها، با وضوهاي چه بسا باطل نماز خوانده و خود را مقدس و كامل به حساب آورده، در حالي كه بازيچه شيطان بوده است.
    ویرایش توسط مجیب : ۱۳۸۸/۰۲/۲۸ در ساعت ۱۴:۱۹

یَا إِلَهِی وَ سَیِّدِی وَ مَوْلاَیَ وَ رَبِّی صَبَرْتُ عَلَى عَذَابِکَ فَکَیْفَ أَصْبِرُ عَلَى فِرَاقِکَ

اگه مي خواي اهل آسمون بهت رحم كنن به اهل زمين رحم كن

نوشته
    211
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    12 ساعت 36 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

چه بحث خوبي.من نزديك به نه سال است كه دچار وسواس شدم و هر دكتري هم كه رفتم خوب نشدم.واي كه اگه بشه مشكلم حل بشه چي ميشه.چون خودمم خسته شدم.ديگه حوصله ادامه دادن ان را ندارم.

چه انتظار عجيبي!
    تو بين منتظران هم عزيز من چه غريبي!
    عجيب تر که چه آسان نبودنت شده عادت!
    چه کودکانه سپرديم دل به بازي قسمت!
    چه بي خيال نشستيم، چه کوششي چه وفايي؟
    فقط نشستم و گفتم: خدا کند که بيايي!!!

9. تشکر

نوشته
    167
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    36 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

با سلام خدمت بزرگواران
    وسواس بيماريي است كه منشا روحي دارد ولي امروزه براي درمان آن علاوه بر استفاده از مشاوره و روان درماني ، از دارو درماني هم بهره مي برند

تا تو به خاطر مني كس نگذشت بر دلم

مثل تو كيست در جهان تا ز تو مهر بگسلم

نوشته
    211
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    12 ساعت 36 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط امير نمایش پست
    با سلام خدمت بزرگواران
    وسواس بيماريي است كه منشا روحي دارد ولي امروزه براي درمان آن علاوه بر استفاده از مشاوره و روان درماني ، از دارو درماني هم بهره مي برند
    من كه هر دوتا درمان را انجام دادم و خوب نشدم.يكي مي گه ارثيه.يكي ميگه نيستش.والا من نفهميدم ميشه خوب شم يانه؟

چه انتظار عجيبي!

نوشته
    167
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    36 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

نقل قول:
    نوشته اصلی توسط نسيم وصل وسواس2
    من كه هر دوتا درمان را انجام دادم و خوب نشدم.يكي مي گه ارثيه.يكي ميگه نيستش.والا من نفهميدم ميشه خوب شم يانه؟

وسواس ارثي نيست ولي استعداد ابتلا به شرايط روحي كه مي تونن فرد رو به سمت وسواس سوق بدن بعضا ارثي هستند .
    از روان شناس و در صورت لزوم روان پزشك مجرب كمك بگيريد ولي درمان اين بيماري بستگي تام به خواست و همكاري بيمار داره
    درمان دست خداست و پزشك و روان شناس و ... همه فقط وسيله هستند . اميدوارم خودتون همت كنيد . مطمئنم مشكلتون به لطف خدا و با همت خودتون برطرف ميشه

تا تو به خاطر مني كس نگذشت بر دلم

مثل تو كيست در جهان تا ز تو مهر بگسلم

نوشته
    259
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    23 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط نسيم وصل نمایش پست
    چه بحث خوبي.من نزديك به نه سال است كه دچار وسواس شدم و هر دكتري هم كه رفتم خوب نشدم.واي كه اگه بشه مشكلم حل بشه چي ميشه.چون خودمم خسته شدم.ديگه حوصله ادامه دادن ان را ندارم.

بنظر من نه نیازی به روانشناس و مشاور هست نه دارو و درمان !

اول مشخص کنید وسواس شما در چه زمینه ای هست ؟اگر در زمینه طهارت و نجاست باشد که غالبا اینگونه هست یا چیز دگیر بفرمایید تا چند راهکار به شما معرفی میکنم

یا علی

نوشته
    211
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    12 ساعت 36 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

وسواس من بيشتردر نجاست واعمال مذهبي است.مثل نماز و...
    ویرایش توسط نسيم وصل : ۱۳۸۸/۰۲/۳۰ در ساعت ۲۳:۰۳

چه انتظار عجيبي!

صفحه 1 از 2 12 آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری