صفحه 1 از 4 123 ... آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: قرآن كتاب علمي نيست

نوشته
    742
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    8 روز 6 ساعت 34 دقیقه
    دریافت
    21
    آپلود
    0
    گالری
    119

راهنما قرآن كتاب علمي نيست

يكي از مسائلي كه اخيرا از سوي برخي روشنفكران مطرح مي شود اين است كه
    با توجه به آياتي از قبيل
    لارطب ولايابس الافي كتاب مبين يعني همه چيز در قرآن هست
    تبيانا لكل شيي بيان گرهمه چيز است
    و...
    سعي مي كنند قرآن را كتاب علمي معرفي كنند و آن را طوري نشان دهند كه بيان گر همه علوم هم هست در حالي كه ما نبايد از رسالت قرآن غافل شويم و آن اين كه اين كتاب هدايت است و تنها به مسائل هدايتي بشر پرداخته است
    كسي نمي تواند منكر اين موضوع شود كه مسائل علمي در قرآن وجود ندارد اما كتاب علمي نيست
    بله مي توان گفت قرآن كتاب هدايت است و در اين راستا هر آنچه در هدايت بشر نقش داشته از آن دريغ نكرده و كم و كاستي دراين زمينه ندارد بگونه اي كه اگر دانشمندان متخصص با توجه به تخصص خود اگر به قرآن مراجعه كنند چنانچه موضوعي را مرتبط با رشته خود در قرآن يافتند هيچ نقصي درآن نمي توانند بيابند ولي قرآن كتاب علمي نيست كتاب راهنماي بشر براي سعادت اوست
    http://sshams.andishvaran.ir/fa/scholarmainpage.html
    صفحه شخصی

2. تشکر

3.  

نوشته
    6
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

دوست گرامی،

روشنفكران نميگويند قرآن كتاب علمی است، اين شما هستيد كه مدام معجزات علمی را به قرآن نسبت ميدهيد.
    كافی است به همين سايت نگاهي بيندازيد.

اما...

اما تا پای تعارض قرآن با علم به وسط مي آيد شما ميگوييد كه قرآن كتاب علمی نيست!

نوشته
    41
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

جناب رازي دقيقاً همين گونه است كه مي فرماييد. حمله كه مي كنند از بي ربط ترين آيات قرآن هر چه را كه دوست داشته باشند به ضرب و زور تاويل استخراج مي كنند و بر حقانيت قرآن صحه مي گذارند. ولي در مقام دفاع كه شد مي گويند قرآن كتاب هدايت است نه كتاب علمي.
    من مانده ام مثلاً چگونه مي توانند توضيح دهند كه چگونه مي شود كه آسمان يعني اين فضاي تهي و نسبي بر زمين بيفتد. فقط خواهش مي كنم نگوييد منظور سنگهاي آسماني و اين جور چيزهاست كه خالم از الين گونه توجيهات يخزده به هم مي خورد.

6. تشکر

نوشته
    111
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط آرش نمایش پست
    جناب رازي دقيقاً همين گونه است كه مي فرماييد. حمله كه مي كنند از بي ربط ترين آيات قرآن هر چه را كه دوست داشته باشند به ضرب و زور تاويل استخراج مي كنند و بر حقانيت قرآن صحه مي گذارند. ولي در مقام دفاع كه شد مي گويند قرآن كتاب هدايت است نه كتاب علمي.
    من مانده ام مثلاً چگونه مي توانند توضيح دهند كه چگونه مي شود كه آسمان يعني اين فضاي تهي و نسبي بر زمين بيفتد. فقط خواهش مي كنم نگوييد منظور سنگهاي آسماني و اين جور چيزهاست كه حالم از اين گونه توجيهات يخزده به هم مي خورد.
    یکدفعه بگویید هیچی نگویند دیگر !
    ویرایش توسط A R Y A N A : ۱۳۸۷/۰۱/۰۹ در ساعت ۲۱:۳۰
    پاینده ایران

نوشته
    135
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    2
    آپلود
    0
    گالری
    0

یکی از خصوصیات قرآن اینکه هیچکس نمیتونه به طور قطع معنی آیه هاشو بگه .
    به نظر من همه چی تو قرآن اومده ولی خیلی ها محدودش میکنن به خداپرستی و انسان شناسی و یک سری مسائل فقهی.

9. تشکر

نوشته
    41
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

من فرض را بر وجود خدا مي گذارم. كساني آمدند و گفتند شخصي به نام محمد بن عبدالله ادعاي پيامبري كرده است و تاكنون بيش از يك ميليارد مسلمان به ايشان گرويده اند. و مهمترين معجزه اش كتابي است به نام قرآن كه مدعي است عين كلام خداوند است كه توسط فرشته اي امين بر او نازل شده است. و كتاب هدايت انسان است با آخرين ويرايش و با افزوده هاي بسيار.
    براي اين كه نبوت چنين فردي بر من مسلم شود ناچارم به كتاب آسماني ايشان (البته به زعم ايشان) مراجعه كنم و قلم به قلم مواد آن را مورد كنكاش قرار دهم و نهايت سعي خود را بكنم كه خودم را از تعصب بدور بدارم.
    آيا در حرف من اشتباهي مي بينيد؟

11. تشکر

نوشته
    711
    مورد تشکر
    3 پست
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    2
    آپلود
    0
    گالری
    0

من فرض را بر وجود خدا مي گذارم. كساني آمدند و گفتند شخصي به نام محمد بن عبدالله ادعاي پيامبري كرده است و تاكنون بيش از يك ميليارد مسلمان به ايشان گرويده اند. و مهمترين معجزه اش كتابي است به نام قرآن كه مدعي است عين كلام خداوند است كه توسط فرشته اي امين بر او نازل شده است. و كتاب هدايت انسان است با آخرين ويرايش و با افزوده هاي بسيار.
    براي اين كه نبوت چنين فردي بر من مسلم شود ناچارم به كتاب آسماني ايشان (البته به زعم ايشان) مراجعه كنم و قلم به قلم مواد آن را مورد كنكاش قرار دهم و نهايت سعي خود را بكنم كه خودم را از تعصب بدور بدارم.
    آيا در حرف من اشتباهي مي بينيد؟

اين كار بسيار عالي است . البته اگه تعصب از هيچ سو نباشد.
    جناب سعيد همين فرمايش شما را مي گويد. از حيث محتواي علمي قرآن كريم نبايد انتظار داشت كه مانند يك كتاب كدكس تمام جزئيات علوم گوناگون از اقتصاد گرفته تا جغرافيا ، نانو و ... همه در آن شرح داده شده باشد. قرآن آمده است براي هدايت بشر .
    اما اين ادعا وجود دارد كه قران مخالف با علم نيست. همين .
    به عبارت ديگر هيچ يك از مثال هاي قرآن مخالف با علم نيست. مواردي را هم از اين دست به حساب مي آورند فهم هاي نادرستي است كه با گفتگو حل مي شود.
    عده اي از اين سوي بام افتاده اند و هر رطب و يابسي را به قرآن نسبت مي دهند و عده اي هم از آن سو .
    نكته ديگر اين كه سعي كنيد گفته هاي خودتان را بدون نيش و كنايه ارائه دهيد.
    سپاس

نوشته
    41
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

جناب بچه با حال من دقيقاً با همين حرف شما مشكل دارم:
    " به عبارت ديگر هيچ يك از مثال هاي قرآن مخالف با علم نيست. مواردي را هم از اين دست به حساب مي آورند فهم هاي نادرستي است كه با گفتگو حل مي شود.
    من گفتم به كتاب ايشان مراجعه مي كنيم و تك تك مواد آن را بيرون مي كشيم و در آن كنكاش مي كنيم. يعني يك كار كاملاً علمي و آكادميك. ولي شما از همان ابتدا راهتان را مشخص كرده ايد. حد و مرز هاي آن را هم براي خود مشخص كرده ايد و شدت تقدس اجازه آزاد انديشي را به شما نمي دهد. شما از همان ابتدا مي گوييد هيچ تعارض و تناقضي در قرآن نيست. به اين هم اكتفا نمي كنيد و هر فهم مغاير با يافته هاي خود را ناشي از نادرستي فهم من و امثال من مي دانيد يعني از قبل حكمتان را كرده ايد و ما هم اين ميان ژاژ مي خاييم. اين است مشكل اصلي من و امثال من با شما و كساني كه مانند شما مي انديشند. شما به جاي اين كه فارغ دلانه و رها از تعصبات مذهبي و پيشفرضهاي ديني به سراغ قرآن برويد و آن را كنكاش كنيد از همان ابتدا براي خود مشخص كرده ايد كه هيچ خللي در قرآن نيست. و اين كتاب صحت مطلق دارد. كاري كه من قبل از باز كردن اين كتاب هرگز انجام نمي دهم. من جاي اين كه مانند شما و براي درست ماندن پيشفرضم هر تناقض و تعارضي را به يمن تاويلهاي دور و دراز حل و فصل كنم سعي مي كنم بدون پيشفرض به سراغ قرآن بروم.
    فكر مي كني كار كداميك از ما صحيح است؟

14. تشکر

نوشته
    17
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط آرش نمایش پست
    جناب بچه با حال من دقيقاً با همين حرف شما مشكل دارم:
    " به عبارت ديگر هيچ يك از مثال هاي قرآن مخالف با علم نيست. مواردي را هم از اين دست به حساب مي آورند فهم هاي نادرستي است كه با گفتگو حل مي شود.
    من گفتم به كتاب ايشان مراجعه مي كنيم و تك تك مواد آن را بيرون مي كشيم و در آن كنكاش مي كنيم. يعني يك كار كاملاً علمي و آكادميك. ولي شما از همان ابتدا راهتان را مشخص كرده ايد. حد و مرز هاي آن را هم براي خود مشخص كرده ايد و شدت تقدس اجازه آزاد انديشي را به شما نمي دهد. شما از همان ابتدا مي گوييد هيچ تعارض و تناقضي در قرآن نيست. به اين هم اكتفا نمي كنيد و هر فهم مغاير با يافته هاي خود را ناشي از نادرستي فهم من و امثال من مي دانيد يعني از قبل حكمتان را كرده ايد و ما هم اين ميان ژاژ مي خاييم. اين است مشكل اصلي من و امثال من با شما و كساني كه مانند شما مي انديشند. شما به جاي اين كه فارغ دلانه و رها از تعصبات مذهبي و پيشفرضهاي ديني به سراغ قرآن برويد و آن را كنكاش كنيد از همان ابتدا براي خود مشخص كرده ايد كه هيچ خللي در قرآن نيست. و اين كتاب صحت مطلق دارد. كاري كه من قبل از باز كردن اين كتاب هرگز انجام نمي دهم. من جاي اين كه مانند شما و براي درست ماندن پيشفرضم هر تناقض و تعارضي را به يمن تاويلهاي دور و دراز حل و فصل كنم سعي مي كنم بدون پيشفرض به سراغ قرآن بروم.
    فكر مي كني كار كداميك از ما صحيح است؟

به نام خداوند جان و خرد
    در این باره دو نکته کلیدی وجود داره :
    1-به نظر من بحث درباره قرآن و فهم اون نیازمند یک سری پیش فرض هایی است و این مغالطه است که هر کس ی که با پیش فرض به سراغ دانش یا کتابی بره لزوما به حق نمی رسه
    مثال روشنش نسخه پرشکه که وقتی ما حکمت پزشک ر و ثابت کردیم اگر یک سطر اون را نفهمیدیم نمی گوییم پزشک نادان بود
    وقتی تخصص حافظ درشعر ثابت شد اگر ما یک صفحه یا چند بیت اون رو نفهمیدیم فورا نمی گوییم حافظ اشتباه کرده و دهها نمونه دیگه
    2- ما حتی اگه بدون پیش فرض و بدون نگاه به تقدس قرآن به سراغ اون برویم باز هم الحق و الانصاف در اون هیچ تعارض و اشکالی نمی بینیم اشکال دوستان اینه که با پیش فرض و عینک آلوده به سراغ این گلستان می روند و از این رو همه گل ها رو خار می بینند

16. تشکرها 3

نوشته
    6
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

تناقض گويی:
    اين كار بسيار عالي است . البته اگه تعصب از هيچ سو نباشد.

اسم اين تعصب نيست؟
    اما اين ادعا وجود دارد كه قران مخالف با علم نيست. همين .
    به عبارت ديگر هيچ يك از مثال هاي قرآن مخالف با علم نيست. مواردي را هم از اين دست به حساب مي آورند فهم هاي نادرستي است كه با گفتگو حل مي شود.

صفحه 1 از 4 123 ... آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری