جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: صابئين و مجوس در قرآن

 1. #1
  شروع کننده موضوع

  تاریخ عضویت
  جنسیت مهر ۱۳۸۵
  نوشته
  742
  مورد تشکر
  1,784 پست
  حضور
  9 روز 5 ساعت 34 دقیقه
  دریافت
  21
  آپلود
  0
  گالری
  119

  راهنما صابئين و مجوس در قرآن
  مقصود قرآن از كلمه «مجوس » و «الصابئين » در قرآن:
  واژه مجوس تنها يك بار در قرآن آمده است . (حج ، 17) دلايل مختلفى ـ از جمله اين كه نام آن ها در قرآن كنار اديان آسمانى و در برابر مشركان قرار گرفته است ـ ، نشان مى دهد ، آن ها دين و كتاب و پيامبرى داشته اند . در اين باره رواياتى نيز وارد شده است ; چنان كه در روايتى مى خوانيم كه پيامبر گرامى اسلام (ص ) فرمود: «مجوس پيامبر و كتاب آسمانى داشتند ، پيامبرشان را به قتل رساندند و كتاب او را آتش زدند .»
  امروزه مجوس به پيروان زردشت گفته مى شود و يا دست كم پيروان زردشت بخش مهمى از آنان را تشكيل مى دهند; ولى تاريخ خود زردشت چندان روشن نيست ; و او را قرن ها قبل از ميلاد دانسته اند . از عقايد آنان نيز مطالب زيادى در دست نيست ; ولى چيزى كه امروز بيش از همه شهرت دارد ، مسأله اعتقاد به دو مبدأ خير و شر يا نور و ظلمت است ; به اين ترتيب كه خداى نيكى ها «اهورا مزدا» و خداى شر و ظلمت را «اهريمن » مى دانند و به عناصر چهارگانه ، به ويژه «آتش » احترام بسيار مى گذارند تا آن جا كه آن ها را «آتش پرست » مى خوانند و هر جا آن ها هستند ، آتشكده اى كوچك يا بزرگ نيز وجود دارد .•
  واژه صابئين برگرفته از «صَبَأ» و به معناى كسى است كه از دين خارج شده و به دين ديگرى گرويده است . برخى از پژوهشگران آن را مشتق از ريشه عبرى (ص ـ ب ـ ع ) به معناى فرو رفتن در آب (يعنى تعميد كنندگان ) دانسته اند و اين گفته ، دور از اعتقاد آن ها نيست ; چرا كه صابئين براى آب احترام خاصى قائلند . واژه صابئين دوبار در قرآن آمده است : (بقره ، 62) و (حج ، 17) .
  ذكر صابئين در رديف مؤمنان و يهود و نصارا دليل آن است كه اينان مردمى متدين به يكى از اديان آسمانى بوده و به خداوند و قيامت نيز ايمان داشته اند .
  درباره چگونگى آيين و اعتقادات صابئين ، بين مفسران و علماى ملل و نحل اختلاف است . علت اختلاف و گفتگو درباره اين طايفه اين است كه آنان اصرار زيادى به نهان داشتن آيين خود دارند و از تبليغ دين خود منع مى كنند .
  به نظر برخى از محققان ، آنان پيروان حضرت يحيى بن زكريا ـ على نبيناوآله وعليه السلام ـ هستند كه به انحراف كشيده شده اند و هم اكنون شمارى از پيروان اين آيين در خوزستان (كنار رود كارون و در اهواز ، خرمشهر ، آبادان و شادگان ) به سر مى برند . جمعيت آنان رفته رفته كم شده و آيينشان رو به انقراض است .•

  پاورقي ها:
  1 . ر .ك : تفسير نمونه ، ج 14 ، ص 44 و 45 ، دارالكتب الاسلاميه .
  2 . ر .ك : تفسير نمونه ، ج 1 ، ص 288 ـ 291 ـ ملل و نحل ، شهرستانى ، مذهب مجوس و...

 2. تشکرها 2


 3. #2

  تاریخ عضویت
  جنسیت فروردين ۱۳۸۶
  نوشته
  1,251
  مورد تشکر
  2,255 پست
  حضور
  نامشخص
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  10  صابئین در قرآن : قرآن کریم در سه مورد صابئین را در ردیف اهل کتاب ذکر کرده است.

  1. « ان الذین آمنوا و الذین هادوا و النصاری و الصابئین من آمن بالله و الیوم الآخر و عمل صالحاً فلهم اجرهم عند ربهم و لا خوف علیهم و لاهم یحزنون».
  2. « ان الذین آمنوا و الذین هادوا و الصابئون و النصاری من آمن بالله و الیوم الآخر و عمل صالحاً فلاخوف علیهم و لا هم یحزنون».
  3. « ان الذین آمنوا و الذین­ هادوا و الصابئین و النصاری و المجوس و الذین اشرکوا ان الله یفصل بینهم یوم القیامه ان الله علی کل شی شهید».

  آراء مفسران: از دیرباز بین مفسران راجع به اینکه صابئین اهل کتاب­اند یا نه اختلاف وجود دارد.

  شیخ الطائفه طوسی می­نویسد: « والصابئون جمع صابئی: کسی را گویند که از دین خود به دین دیگر متوجه شود...»، قتاده و بلحی گفته­اند: صابئین قومی معروف و دارای مذهب مخصوص بخود هستند؛ ستارگان را پرستش کنند، به صانع و معاد و بعضی انبیاء ایمان دارند. مجاهد و حسن و ابن ابی نجیح گفته­اند: صابئین بین یهود و مجوس­اند و دینی ندارند.

  سُدی گفته: اینان طائفه­ای از اهل کتاب­اند و زبور را تلاوت کنند. خلیلی گفته: دین ایشان شبیه دین نصاری است الا اینکه قبله آنان به طرف قطب جنوب است، و گمان دارند که بر دین نوح هستند.

  ابن زید گفته: صابئین اهل دین از ادیانند و در جزیره موصل بودند، لااله الا الله می­گویند لکن به پیامبر اسلام ایمان نیاوردند...، و دیگران گفته­اند: ایشان طائفه­ای از اهل کتاب­اند. جمهور فقها گرفتن جزیه را از آنان جایز می­دانند، اما نزد ما امامیه جایز نیست، چون آنا از اهل کتاب نیستند».
  امین الاسلام طبرسی نیز تقریباً همان گفتار شیخ الطائفه را آورده است.
  زمخشری می­نویسد: « صابئین قومی هستند که از دین یهودیت و نصرانیت عدول نموده و ملائکه را پرستش می­کنند» .
  امام فخر رازی بعد از نقل اقوال مفسران، می­نویسد: « قول سوم که اقرب است این که: صابئین ستارگان را پرستش می­کنند و اینان دارای دو عقیده هستند، 1- خالق عالم خداوند سبحان است و خود خدا دستور داده به تعظیم کوالب و قبله قرار دادن آنها برای نماز و دعا. 2- خداوند سبحان افلاک و کواکب را خلق نموده و لکن کواکب مدبر امور این جهان هستند از خیر و شر و صحت و مرض؛ بنابر این تعظیم آنها بر بشر واجب است، زیرا کواکب الهه مدبره این جهان­اند و آنها خداوند را پرستش می­کنند. و این مذهب منسوب به کلدانیان است که حضرت ابراهیم(ع)برای ارشاد و ابطال عقائد آنان مبعوث شد...».
  صدرالمتالهین شیرازی در تفسیر سوره بقره دو جا از صابئین بحث کرده، 1- در ذیل آیه 34 تحت عنوان« فی ذکر اقوال الاوائد» می­نویسد: « صابئین آنهایی هستند که قائل به نبوت اغاثادیمون و هرمس ( شیث و ادریس) می­باشند، و به جز این دو قائل به نبوت انبیاء دیگر نیستند. نسبت آنان با حنفاء مانند نسبت فلاسفه اسلام است با صوفیه بوجهی، الا اینکه صابئین ملائک را بر اهل نبوت تفضیل داده تا جایی که اطاعت و انقیاد انبیاء را ترک نموده و ملائکه را قبله عبادات، و منشأ نجات و هدایت خود می­دانند و چه بسا آنان را اصحاب روحانیان می­نامند ... ». در ذیل آیه 62 که همان گفتار امین الاسلام طبرسی را نقل کرده است.
  آلوسی می­نویسد: « صائبه امت بزرگی بوده­اند... و اینان قوم ابراهیم و اهل دعوت او بوده­اند، در حران زندگی می­کردند. صابئه دو گروه هستند، صابئه حنفاء، و صابئه مشرک، و مشرکین از آنان کواکب هفتگانه و بروج اثناعشر را تعظیم می­کنند...».
  زخون هر شهيدي لاله اي رست** مبادا روي لاله پا گذاريم

 4. تشکرها 2


 5. #3

  تاریخ عضویت
  جنسیت اسفند ۱۳۸۵
  نوشته
  919
  مورد تشکر
  2,035 پست
  حضور
  نامشخص
  دریافت
  3
  آپلود
  0
  گالری
  0  به نام خدا
  بنده هم این را اضافه کنم که صابئین در خوزستان به صبّی (به ضم صاد و تشدید باء بر وزن کلی) معروف هستند و مراسم عقد را

  در آب انجام می دهند.
  گویا اکثر مردان این فرقه به شغل طلا فروشی مشغولند، به همین خاطر در خوزستان طلافروش به پیروان همین فرقه اطلاق می شود و ممکن

  گاهی با این سؤال از طرف مردم مواجه شوید که "آیا آب خوردن از دست طلافروش جایز است یا نه"!؟


  نظر شما در باره این پیشنهاد چیه؟
  (جلسات مناظره)

  موضوع مهم :
  کربلایی کاظم ساروقی، حجتی غیر قابل انکار

  چگونه؟؟؟ راه های جلوگیری از مرگ تدریجی جامعه

  کم گوی و گزیده گوی چون دُرّ :Sokhan: !!! تا از سُخَنت جهان شود پُر !!!
  الحذر الحذر! فَوَ الله لَقَد سَتَر، حتّی کأنَّه قد غَفَر

 6. تشکرها 2


 7. #4
  شروع کننده موضوع

  تاریخ عضویت
  جنسیت مهر ۱۳۸۵
  نوشته
  742
  مورد تشکر
  1,784 پست
  حضور
  9 روز 5 ساعت 34 دقیقه
  دریافت
  21
  آپلود
  0
  گالری
  119  اين نكته را هم بنده اضافه كنم كه اين فرقه هيچ اعتقادي به تبليغ براي دين خود ندارند به همين خاطر است كه رفته رفته رو به انقراض هستند آنان آب را مظهر پاكي مي دانند

 8. تشکرها 2


 9. #5
  شروع کننده موضوع

  تاریخ عضویت
  جنسیت مهر ۱۳۸۵
  نوشته
  742
  مورد تشکر
  1,784 پست
  حضور
  9 روز 5 ساعت 34 دقیقه
  دریافت
  21
  آپلود
  0
  گالری
  119

  راهنما صابئين در قرآن
  صبي هايي كه در حاشيه رود كارون كنار پل نادري اهواز زندگي مي كنند ظاهرا از همين قبيل هستند كه هرگز براي دين خود قايل به تبليغ نيستند و به همين خاطر است كه روز به روز رو به تقليل هستند

 10. تشکرها 2


 11. #6

  تاریخ عضویت
  جنسیت اسفند ۱۳۸۶
  نوشته
  2
  مورد تشکر
  1 پست
  حضور
  نامشخص
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0  من تحقیقاتی درباره زرتشتی ها داشته ام . این که آنها به دو مبدا خیر و شر اعتقاد داشته اند و اعتقادات ثنویت در مورد آنها اعلام می گردد مربوط به انحرافاتی است که حدود 500 سال بعد از پیامبر آنها ( آشو زرتشت ) است.
  مسلم این که اصل دین زرتشتی خدای احد و واحد را پرستش می نموده اند .
  به نظر می رسد در این مقوله غور زیاد باید کرد

 12. تشکرها 2


 13. #7

  تاریخ عضویت
  جنسیت خرداد ۱۳۸۷
  نوشته
  1
  تشکر:
  1
  حضور
  نامشخص
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0  زردشت پيامبر نبوده اما آبشخوري وحياني را يافته بوده است.
  كورسويي از نوري...
  نوري از جبروت....

 14. تشکر


 15. #8

  تاریخ عضویت
  جنسیت دي ۱۳۸۷
  نوشته
  1
  تشکر:
  1
  حضور
  نامشخص
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0

  خجالت
  با تشکر از همۀ کسانی که زحمت کشیدن مطلب ارسال کردن ما هم از دانشتون استفاده کردیم خدا خیر و برکت به خودتون و دانشتون بده و همۀ طالبان هدایت رو به راه راست هدایت کنه ولی چقدر خوب بود شما که این همه زحمت کشیدین این همه مطالب مفید نوشتین همین مطالبو تو سایت ویکی پدیا هم مینوشتین اینم لینکش: اینجا رو کلیک کنید :Sokhan:

 16. تشکر


 17. #9

  تاریخ عضویت
  جنسیت خرداد ۱۳۹۰
  نوشته
  1
  مورد تشکر
  0 پست
  حضور
  نامشخص
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0

  اشتباه یکصد ساله!
  با تشکر از صحبتهای دوستان در مورد دین صابئین مندائی و نحوه زندگی آنها در ایران

  بنده به عنوان یک مندائی ساکن ایران زمین همیشه تاسف خود رو نسبت به نظرهای بدون دلیل و تحقیق دوستان مسلمان در مورد مسائل دینی بقییه دینهای آسمانی اعلام کردم.

  من با شما بحث نمیکنم چون تنها با یک سرچ کردن در گوگل میتونستید اطلاعات زیادی در مورد این دین به دست بیارید به جای اینکه از خودتون نظر بدبد ، واقعا متاسفم که میبینم در قرن بیستم و با وجود ابزارهای ارتباطی فراوان همچون دنیای بزرگ اینترنت هنوز هم هموطنان مسلمان ما هنوز هم دست از صحبتهای بدون دیلیل و مدرک خود برنداشته و به دنبال خراب کردن چهره عمومی دینهای دیگر در جامعه هستن.

  انجمن منداییان پارسی زبان
  www.fa.drabsha.com

  danny_1990@rocketmail.com
  danny.1990.p@gmail.com
  www.facebook.com/d.khamisy

  برای اطلاعات بشتر میتونید با بنده در تماس باشید و از آرشیو بنده بهره مند بشید ( البته کسانی که واقعا جویای حقیقت هستند )

  اطلاعات کامل در کتابی به نام صابئین دین همیشه زنده تاریخ به نشر رسیده.

  سپاس
  ویرایش توسط danny_1990 : ۱۳۹۰/۰۳/۱۸ در ساعت ۰۱:۰۲

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
^

ورود

ورود