جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: کیفیت ارتباط روح با بدنهای دنیوی – برزخی – قیامتی؟

 1. #1

  تاریخ عضویت
  جنسیت فروردين ۱۳۸۶
  نوشته
  1,957
  مورد تشکر
  3,489 پست
  حضور
  نامشخص
  دریافت
  28
  آپلود
  0
  گالری
  0

  کیفیت ارتباط روح با بدنهای دنیوی – برزخی – قیامتی؟
  1- همه مسلمین قائلند که دراین دنیا روح با بدن جسمانی است.
  2- ونیز همه متفقند که در عالم برزخ روح با بدن مثالی است.
  3- ونیز دراین جهت که در روز قیامت روح زنده است اتفاق دارند.
  4- ولی اختلاف در معاد جسمانی است یا روحانی؟
  مشائین بو علی سینا و..) قائل هستند که معاد فقط روحانی است. زیرا با مرگ عین بدن دنیوی از بین میرود و اعاده معدوم عقلا محال است. یعنی امکان ندارد که زمان قیامت به زمان دنیوی برگردد.
  اشراقیین: (شیخ اشراق سهروردی و..) قائلند به بدن مثالی درقیامت به همون دلیل مشائین.
  صدرالمتالهین: معاد هم جسمانی وهم روحانی است.
  این دو قول را رد میکند. اما قول اول زیرا آیات متعدد داریم که مثل همین بدن در روز قیامت زنده میشود.
  واما رد قول دوم به اینکه : دو مثل از نظر عقلی امکان نداره که در تمام ویژگی مثل هم باشند زیرا دراین صورت یکی میشوند ولازمه مثل بودن دوچیز است. ودو چیز هم ما به الامتیاز میخواهد.
  ولی ملاصدرا قائل به اعاده عین بدن دنیوی هست .
  ( اصولا اگر معاد روحانی بود آیات احیاءالموتی در روز قیامت بی معنی بود زیرا روح که نمیمیرد همیشه هست. چون مجرد است از ماده.
  با توضیح و دلائل ملا صدرا
  1- شی بودن بدن به صورتش هست نه به ماده اش
  مثلا شما گل را به آجر تبدیل کردید همزمان هم گل هسا از نظر ماده وهم آجر هست از نظر صورت وهیئت. با دو حیث یک چیزدو چیز میشود .
  همانطوریکه تخته را تخنه میگوئیم از جهت تخته بودن نه چوب بودن. وانسان هم انسان است از جهت انسان بودن نه جسد بودن
  2- تشخص شی به شخصیتش هست نه به عوارزش مانند انسان زمان جوانی وپیری که هر دو یک انسانند
  3- اشتداد وجودی وطول هم بودن . زیرا واحد شخصی دارای درجات متفاضله هست ودارای شدت وضعف هست. پس صورت برزخی و اخروی شدیدتر از این صورت دنیوی است (نه ماده ) بالحرکه الجوهری و مباینتی هم نیست. مانند یک انسان که دارای قوای فراوان رحمانی – شیطانی- ترس –شجاعت و..غیره دارد اما فقط یک نفس بیشتر نیست.
  4-صورت =مابه الشی بالفعل .وماده = مابه الشی بالقوة
  وفعلیة الشی هوالشی والمادة لیس هو الشی .پس ماده هر شی حامل صورت شی است که درحقیقت ماهیت شی را میرساندو نیاز صورت به ماده بدلیل ناقص بودن جوهریت صورت است مثل طفلی که نیاز به گهواره دارد ولی گهواره داخل وجزء قوام وجود شی نیست ولذا خصوصیت ماده برای صورت معتبر نیست بلکه همین قدر که بتواند حامل صورت باشد کافی است مادامی که اعتبار حملیت را داشته باشد. وچه بسا صورت به حدی میرسد که دیگر نیازی به حامل (ماده)ندارد مانند بی نیایی کودک به گهواره بعد از بزرگ شدن. .پس نفس (صورت) همون صورت اخیر است . حالا با هر جسدی که معیت داشته باشد اگر چه با اون جسد اولیه تفاوت دارد ولی هئیت و شکل آن محفوظ است. و به همین دلیل است که هر کس پیامبر ما را درخواب دید خطا نکرده لذا پیامبر فرمود : من رانی فی المنام فقد رانی فان الشیطان لایتمثل بی . هر کس منو درخواب دید پس منو حقیقتا دیده زیرا شیطان به صورت من در نمی اید . لذا در یک شب هزار نفر پیامبر را در خواب ممکن است ببینند هر کس هم ممکنه با صورت خاصی ببیند مثلا یکی پیامبر را خندان ببیند ویکی ناراحت و.. در حالی که جسد عنصری اولیه ودنیوی پیامبر مقیدبه مرتبه خاص است که مدفون درمدینه استبا برای عبرت به وحدت نفس است و این بودن نفس .(1)
  بعبارت دیگر :
  1- چنانچه ذرات وسلولهای بدن انسان درطول عمر درهمین دنیا بارها تغییر میکنند و صفات خود از جمله رنگ و قیافه و..را به سلولهای تازه میدهند. پس انسان با همون صفات قبلی هست هرچند اون ذرات مای قبلی از بین رفت.
  2- روح وجسم درهم تاثیر متقابل دارند. مانند تاثیر سرخی صورت ا ز ترس و... وروح بدون جسم امکان ندارد پرورش یابد وبه کمال برسد یا.. مگر با مرکبیت جسم .
  3- انسان از تک سلول اولیه وتقسیم آن به دوتا و چهار تا و.. پدید آمد. پس هر یک از سلولهای بدن انسان شعبه ای از اون تک سلول اولیه است و در روز قیامت نیز اون سلول اولیه از بین نمیرود حتی اگر بدن دنیوی غذای فرد دیگری گردد یا سوخته شود ویا... با این بیان شبهه آکل وماکول هم براحتی پاسخ داده میشود.(2)
  با این بیان همه آیات درباره معاد حسمانی تفسیر و ترجمه صحیح میشود.
  نتیجه اینکه. معاد با همین بدن جسمانی است بعینه (به صورت و هئیت) ونه به بدن عنصری مادی (چون زمان اون بدن با این بدن از نظر ماده فرق دارد) ونه بدن مثالی زیرا متماثلان فردان متشارکان فی الماهیه ولی درهویت وعینیت فرق دارند)
  پی نوشت:
  1- ر.ک. شرح منظومه حاجی سبزواری ج5ص 332 تا 340
  2- تفسیر نمونه ج2 ص 233

  الهمّ صلّ علی محمّد وآل محمّد


 2. #2

  تاریخ عضویت
  جنسیت فروردين ۱۳۸۶
  نوشته
  1,957
  مورد تشکر
  3,489 پست
  حضور
  نامشخص
  دریافت
  28
  آپلود
  0
  گالری
  0  آیات قرآن درباب چگونگی معاد به دو نحو بیان شد :
  1- بصورت مثل بدن دنیوی: مانند
  أَوَلَمْ يَرَوْاْ أَنَّ اللّهَ الَّذِي خَلَقَ السَّمَاوَاتِ وَالأَرْضَ قَادِرٌ عَلَى أَن يَخْلُقَ مِثْلَهُمْ وَجَعَلَ لَهُمْ أَجَلاً لاَّ رَيْبَ فِيهِ فَأَبَى الظَّالِمُونَ إَلاَّ كُفُورًا ( سوره اسراء آیه 99) آيا ندانستند كه خدايى كه آسمانها و زمين را آفريده تواناست كه مانند آنان را بيافريند و [همان خداست كه] برايشان زمانى مقرر فرموده كه در آن هيچ شكى نيست و[لى] ستمگران جز انكار [چيزى را] نپذيرفتند .
  أَوَلَيْسَ الَّذِي خَلَقَ السَّمَاوَاتِ وَالْأَرْضَ بِقَادِرٍ عَلَى أَنْ يَخْلُقَ مِثْلَهُم بَلَى وَهُوَ الْخَلَّاقُ الْعَلِيمُ ( سوره یسآیه 81) .آيا كسى كه آسمانها و زمين را آفريده توانا نيست كه [باز] مانند آنها را بيافريند آرى اوست آفريننده دانا .
  دراین گونه آیات سخنی از عینیت معاد درقیامت با این بدن دنیوی نیومده. بلکه سخن از مثلیت اومده .
  حال ببینیم آیا مثل این بدن دنیوی یعنی چه؟
  اگر مراد بدنی شبیه همین بدن اما غیر از این بدن باشه. دراین صورت نیکی و بدی را بدن دنیوی کرده و لی پاداش وعقاب را یک بدن دیگری مثل بدن دنیوی میبرد این اساسا معقول نیست. از طرفی اجتماع مثلین محال است. یعنی نمیشود دوچیز در تمام خصوصیات مثل هم باشند دراین صورت دوچیز نیستند.
  از طرفی این گونه آیات با آیات احیاءالموتی نمیسازد.
  2- دسته ای دیگر از آیاتی اند که درباره زنده نمودن مرده ها هستند.
  دراینجا ظهور در زنده شدن همون بدن مرده وعینیت را بیان میکند. نه مثلیت را.مانند.
  وَإِذْ قَالَ إِبْرَاهِيمُ رَبِّ أَرِنِي كَيْفَ تُحْيِي الْمَوْتَى قَالَ أَوَلَمْ تُؤْمِن قَالَ بَلَى وَلَكِن لِّيَطْمَئِنَّ قَلْبِي قَالَ فَخُذْ أَرْبَعَةً مِّنَ الطَّيْرِ فَصُرْهُنَّ إِلَيْكَ ثُمَّ اجْعَلْ عَلَى كُلِّ جَبَلٍ مِّنْهُنَّ جُزْءًا ثُمَّ ادْعُهُنَّ يَأْتِينَكَ سَعْيًا وَاعْلَمْ أَنَّ اللّهَ عَزِيزٌ حَكِيمٌ ( سوره بقره آیه 260) و (ياد كن‏) آنگاه كه ابراهيم گفت‏: (پروردگارا، به من نشان ده‏؛ چگونه مردگان را زنده مى‏كنى‏؟) فرمود: (مگر ايمان نياورده‏اى‏؟) گفت‏: (چرا، ولى تا دلم آرامش يابد.) فرمود: (پس‏، چهار پرنده برگير، و آنها را پيش خود، ريز ريز گردان‏؛ سپس بر هر كوهى پاره‏اى از آنها را قرار ده‏؛ آنگاه آنها را فرا خوان‏، شتابان به سوى تو مى‏آيند، و بدان كه خداوند توانا و حكيم است‏.)
  دراینجا نیز اگر منظور عین بدن درزمان حیات دنیوی باشد این که عقلا محال است . زیرا با گذر زمان عین بدن اولی از بین رفت. دیگر نمیشه برگردد به زمان قبل............از طرفی با آیات دال بر مثلیت منافات دارد.
  اما راه حل درست:
  منظور از مثل دوچیز مثل هم نیست . زیرا اجتماع مثلین محال است.
  و منظور از عینیت هم بدن عنصری مادی نیست. زیرا حد اقل زمان بعد از مرگ با زمان قبل از مرک دو زمان است. ونمیشه بدنی که زمان از او عبور کرده دوباره به همون زمان برگرده. چون زمان ساعت کشتن این حیوانات با زمان دوباره زنده شدن به هم فرق دار. بلکه منظور هیئت وصورت است.
  پس به یک اعتبار عین همین بدن دنیوی اما با هیئتش وصورتش نه با ماده اش و از طرفی مثل همون بدن دنیوی است یعنی از هر حیث از نظر صورت شبیه با اون اولی است. پی به یک اعتبار خلق جدید است. چون با بدن دنیوی مادی فرق داره.
  واز طرفی مثل و مشابهه اون بدن دنیوی است چون واقعا اگر کسی ببیند میگوید این فرد همان فرد دنیوی است. مانند آیه
  وَ قَالَ الَذِینَ کَفَرُوا هَلْ نَدُلُکُمْ عَلَی' رَجُلٍ یُنَبِئُکُمْ إِذَا مُزِقْتُمْ کُلَ مُمَزَقٍ إِنَکُمْ لَفِی خَلْقٍ جَدِیدٍ. (سوره سباء آیه 7)
  و مردمی که کفر می ورزند میگویند: ای مردم! میخواهید ما شما را راهنمائی کنیم به مردی که آمده است و چنین خبر میدهد که اگر شما را خرد خرد کنند و لِه نمایند بطوریکه اثری از شما نماند، در روز قیامت شما را در آفرینش نوینی زنده می کنند!؟
  الهمّ صلّ علی محمّد وآل محمّد

 3. تشکر


اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

موضوعات مشابه

 1. +++کوچولو،مامانتو با بستنی عوض میکنی؟+++
  توسط hamid66 در انجمن عرفان ناب
  پاسخ: 5
  آخرين نوشته: ۱۳۹۰/۱۲/۱۳, ۱۰:۵۹
 2. رجعت با جسم مثالی یا واقعی؟
  توسط پر سوال در انجمن مهدویت و امام زمان در قرآن
  پاسخ: 4
  آخرين نوشته: ۱۳۹۰/۰۸/۱۴, ۱۵:۳۴
 3. دشمن و آخوند حکومتی؟
  توسط 5231 در انجمن ادیان و فرق در قرآن
  پاسخ: 32
  آخرين نوشته: ۱۳۹۰/۰۷/۲۲, ۲۱:۴۷
 4. پاسخ: 5
  آخرين نوشته: ۱۳۹۰/۰۷/۰۳, ۱۸:۳۲
 5. خلیج فارس یا خلیج ع/ر/ب/ی؟
  توسط لوتي در انجمن سایر موارد
  پاسخ: 35
  آخرين نوشته: ۱۳۸۹/۰۴/۲۲, ۱۲:۵۹

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
^

ورود

ورود