صفحه 1 از 2 12 آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: سبک شمردن نماز

نوشته
    28
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    10
    آپلود
    0
    گالری
    0

مطلب سبک شمردن نماز

ارزش گذاری به نماز، نشانه ایمان به خداست و بی اعتنایی دلیل ضعف عشق و علاقه به معنویات است.
    حضرت علی (ع) فرمودند:" انّ اسرقَ الناسِ من سرقَ صلاتهُ". سارق ترین و دزدترین افراد آنانند که از نمازشان بکاهند و بدزدند.( بحار.ج 84)
    در جای دیگر فرمودند:" کسانی که نماز را سبک می شمرند مانند زنانی هستند که سقط جنین می کنند ، نه آنان را می توان حامله نامید و نه به آنان بچه دار گفت".( بحار. ج84)
    و نیز فرمودند:" من ضیعَ الصّلاه فهوَ لغیرها اَضیَعُ". کسی که نماز را سبک شمرد و ضایع کند نسبت به غیر نماز تضییع بیشتری خواهد داشت.( وسائل. ج 3)
    پیامبر اسلام فرمودند:" آنکه نماز خود را تباه سازد در قیامت در کنار قارون و هامان خواهد بود. وای بر کسی که از نماز خود مواظبت نکند". (وسائل. ج 3)
    و نیز: کسی که نماز را سبک شمارد خدا برکت و بهره و خیر را از عمر و مال او بر می دارد، پاداش کارهای او از بین می رود، دعاهایش مستجاب نمی شود، هنگام مرگ با تشنگی و گرسنگی و ذلت مخصوصی از دنیا می رود، در برزخ شکنجه و ظلمت و فشار می چشد و در قیامت حساب سختی از او کشیده می شود". (سفینه البحار. ج2)
    و فرمودند: " هر که نماز را سبک شمارد از امت من نیست". (وسائل. ج3)
    از پیامبر اسلام نقل شده که : همینکه انسا ن در نماز به غیر خدا توجه می کند خداوند به او می فرماید: "الی من تقصد؟ اَرَبّا غیری تُریدُ؟ و رقیبا سوایَ تطلُبُ؟جواداً خَلایَ تبغی؟
    به که توجه می کنی؟ آیا پروردگار غیر از من سراغ داری؟ آیا مراقبی جز من در کار است؟ آیا به بخشنده ای غیر از من دل بسته ای؟ بخشنده ترین کس منم... اگر توجه به من داشته باشی من و فرشتگانم به تو توجه داریم...." (مستدرک وسائل. ج1)

برگرفته از کتاب پرتوی از اسرار نماز. نوشته محسن قرائتی

شیشه عطر بهار ،
    لب دیوار شکست ؛
    و هوا پر شد از بوی خدا ،
    همه جا آیت اوست ،
    دیدنش آسان است ؛
    سخت آن است نبینی او را.

2.  

نوشته
    4,583
    مورد تشکر
    19 پست
    حضور
    8 ساعت 35 دقیقه
    دریافت
    861
    آپلود
    199
    گالری
    331

حضرت امیرعلیه‌السلام درباره چنین فردی می‌فرمایند:

«سهل‌انگاری مرد در بجا‌آوردن نماز از سستی ایمان است»

نوشته
    10,035
    مورد تشکر
    6 پست
    حضور
    17 روز 15 ساعت 5 دقیقه
    دریافت
    6
    آپلود
    0
    گالری
    2

زراره از ابي جعفر محمد باقر ـ عليه السّلام ـ چنين روايت كرده:

نماز فريضه است كسي كه نماز را در وقت انجام دهد در صورتي كه عارف باشد به حقيقت آن و چيزي بر نماز ترجيح ندهد خداوند وي را از عذاب تبرئه مي‌گرداند و كسي كه نماز را در غير وقت بخواند و چيزي بر نماز ترجيح دهد اگر خدا بخواهد او را مي‌آمرزد و اگر نخواهد وي را عذاب مي‌كند.

[ مخزن العرفان، ج 14، ص 106]

یَا إِلَهِی وَ سَیِّدِی وَ مَوْلاَیَ وَ رَبِّی صَبَرْتُ عَلَى عَذَابِکَ فَکَیْفَ أَصْبِرُ عَلَى فِرَاقِکَ

اگه مي خواي اهل آسمون بهت رحم كنن به اهل زمين رحم كن

نوشته
    395
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    25
    آپلود
    0
    گالری
    0

قال علي عليهالسلام:
    شما را به نماز و مراقبت در آن سفارش مي كنم زيرا نماز برترين عمل و اساس دين شما است.

نوشته
    395
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    25
    آپلود
    0
    گالری
    0

هر چيزي سيمايي دارد سيماي دين شما نماز است

نوشته
    1,007
    حضور
    17 ساعت 3 دقیقه
    دریافت
    12
    آپلود
    0
    گالری
    0

امام باقر(علیه‎السلام) در ضمن روایاتی به اهمیت نماز و اقامه آن پرداخته‎اند که در اینجا بدان اشاره می‎شود.
    نماز؛ ستون دین

قالَ(علیه‎السلام): الصَّلاةُ عَمُودُ الدّینِ، مَثَلُها كَمَثَلِ عَمُودِ الْفِسْطاطِ، إذا ثَبَتَ الْعَمُودُ ثَبَتَ الاَْوْتادُ وَ الاَْطْناب، وَ إذا مالَ الْعَمُودُ وَانْكَسَرَ لَمْ یَثْبُتْ وَ تَدٌ وَ لا طَنَبٌ(1)؛ نماز ستون دین است و مثالش همانند تیرك و ستون خیمه مى‎باشد كه چنانچه محكم و استوار باشد میخ‎ها و طناب‎هاى اطراف آن پا بر جا خواهد بود ولى اگر ستون سُست یا كج باشد میخ‎ها و طناب‎هاى اطراف آن نمى‎تواند پا برجا باشد.

بی اعتنایی به نماز

قالَ(علیه‎السلام): لا تَتَهاوَنْ بَصَلاتِكَ، فَإنَّ النَّبیَّ (صلى الله علیه و آله و سلم) قالَ عِنْدَ مَوْتِهِ: لَیْسَ مِنّى مَنِ اسْتَخَفَّ بِصَلاتِهِ، لَیْسَ مِنّى، مَنْ شَرِبَ مُسْكِراً، لا یَرِدُ عَلَىّ الْحَوْضَ، لا وَ اللهِ(2)؛ نسبت به نماز بى اعتنا مباش و آن را سبك و ناچیز مشمار، همانا كه پیامبر خدا هنگام وفات خود فرمود:
    هر كس نماز را سبك شمارد و یا مسكرات بنوشد از ـ امّت ـ من نیست و بر حوض كوثر وارد نخواهد شد.

اساس دین

قالَ(علیه‎السلام): بُنِیَ الاْسْلامُ عَلى خَمْسَةِ أشْیاء: عَلَى الصَّلاةِ، وَ الزَّكاةِ، وَ الْحَجِّ، وَ الصَّوْمِ، وَ الْوِلایَةِ، وَ لَمْ یُنادَ بِشَیْىء مِثْلَ ما نُودِىَ لِلْوِلایَةِ(3)؛ دین مبین اسلام بر پنج پایه استوار است: نماز، زكات، خمس، حج، روزه، ولایت اهل بیت عصمت و طهارت(علیهم‎السلام).
    سپس افزود: آن مقدارى كه نسبت به ولایت سفارش شده است نسبت به هیچ كدام تأكید نگردیده است و ولایت اساس و محور تمام اعمال مى‎باشد.

کسی که رستگار است

قالَ(علیه‎السلام): مَنْ دَعَا اللهَ بِنا أفْلَحَ، وَ مَنْ دَعاهُ بِغَیْرِنا هَلَكَ وَ اسْتَهْلَكَ(4)؛ هر كس خداوند را به وسیله ما بخواند و ما را واسطه قرار دهد رستگار و موفق خواهد شد. و كسى كه غیر از ما اهل بیت ـ عصمت و طهارت ـ را وسیله گرداند ناامید و هلاك خواهد گشت.

ثواب اعمال در جمعه

قالَ(علیه‎السلام): الاْعْمالُ تُضاعَفُ یَوْمَ الْجُمُعَةِ، فَأكْثِرُوا فیها مِنَ الصَّلاةِ وَ الصَّدَقَةِ وَ الدُّعاءِ(5)؛ پاداش اعمال ـ بد یا خوب ـ در روز جمعه دو برابر دیگر روزها است، پس سعى نمائید در این روز نماز و صدقه و دعا بسیار انجام دهید.

اگه دستام خالی باشه وقتی باشم عاشق تو
    غیر دل چیزی ندارم که بدونم لایق تو

دلمو از مال دنیا به تو هدیه داده بودم
    با تموم بی پناهیم به تو تکیه داده بودم....

نوشته
    637
    حضور
    11 ساعت 30 دقیقه
    دریافت
    11
    آپلود
    0
    گالری
    41
    لا یستیقن القلب أن الحق باطل ابدا
    و لا یستیقن أن الباطل حق أبدا

قلب هیچ وقت یقین به حق بودن باطل و یا باطل بودن
    حق نمی نماید امام صادق علیه السلام

و السلام علي من اتبع الهدى
    و درود بر هر آنكه ( بدون تعصب) به دنبال حق است و پذيراى آن سوره طه / آیه 47

نوشته
    37
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    41 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

با سلام و درود
    من بعضی‌ موقع‌ها ۱ ساعت یا ۲ساعت بعد از اینکه هوا تاریک شد نمازم رو میخونم آیا اشکالی‌ داره ؟
    یا مثلا واسه نماز صبح موقعی که ۱۰ دقیقه یا ۱۵ دقیقه مونده به اینکه هوا روشن بشه نمازم رو بجا میارم.. اینم اشکال داره ؟
    با تشکر
    التماس دعا

نوشته
    1,095
    مورد تشکر
    17 پست
    حضور
    3 روز 15 ساعت 11 دقیقه
    دریافت
    33
    آپلود
    3
    گالری
    17

به نام خدا و سلام بر شما
    وقت بخیر

در نماز و بلکه در تمام عبادات دو مساله داریم. یکی صحّت عبادت و دیگری قبولی عبادت

گاهی ممکنه عبادتی مثل نماز و روزه و خمس و...، تمام شرایط صحت را داشته باشید، ولی به دلایلی در پیشگاه خداوند متعال مقبول نیفتد.

در مورد تاخیر نماز از اول وقت هم اگر بدون عذر باشه، نوعی سبک شمردن و سهل انگاری در نماز هست. البته در این حالت نماز مشکلی نداره و صحیح هست، ولی وقتی عمدا و بدون عذر از وقت تاخیر افتاد، به همون میزان از ثوابش کم میشه و نمازگزار بهره کمتری می بره.

در این تاپیک طرح زیبایی گذاشتند:
    http://www.askquran.ir/showthread.php?t=24784

.

نوشته
    133
    صلوات
    457
    تعداد دلنوشته
    26
    مورد تشکر
    5 پست
    حضور
    12 روز 15 ساعت 58 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

حضرت علی (ع) فرمودند:" انّ اسرقَ الناسِ من سرقَ صلاتهُ". سارق ترین و دزدترین افراد آنانند که از نمازشان بکاهند و بدزدند.( بحار.ج 84)
    در جای دیگر فرمودند:" کسانی که نماز را سبک می شمرند مانند زنانی هستند که سقط جنین می کنند ، نه آنان را می توان حامله نامید و نه به آنان بچه دار گفت".( بحار. ج84)
    و نیز فرمودند:" من ضیعَ الصّلاه فهوَ لغیرها اَضیَعُ". کسی که نماز را سبک شمرد و ضایع کند نسبت به غیر نماز تضییع بیشتری خواهد داشت.( وسائل. ج 3)

صفحه 1 از 2 12 آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری