جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: .:. علائم ظهور حضرت مهدى (عج) .:.

 1. #1

  تاریخ عضویت
  جنسیت خرداد ۱۳۸۸
  نوشته
  685
  مورد تشکر
  1,797 پست
  حضور
  1 ساعت 25 دقیقه
  دریافت
  87
  آپلود
  11
  گالری
  44

  دعوت .:. علائم ظهور حضرت مهدى (عج) .:.
  • علائم ظهور حضرت مهدى... » قسمت آخر «
  • شيوه زندگى امام مهدى (ع)...

  • اما پيرامون شيوه زندگى آن حضرت ،هنگام قيام و ظهور او و روش حكم كردن او و نشانه هايى كه خداوند براى او آشكار مىنمايد، نيز روايات بسيار آمده است كه در اينجا به ذكر چند نمونه مى پردازيم :
   1 -
   مفضّل بن عمرمى گويد: از امام صادق (عليه السلام ) شنيدمفرمود:
   وقتى كه خداوند اجازه خروجبه حضرت قائم (عليه السلام ) دهد او بالاى منبر رود و مردم را به قبول امامت خود،دعوت نمايد و آنان را به خدا سوگند دهد و به (اداى ) حقّ خويش ، بخواند. آن حضرتهمچون كردار و روش رسول خدا (صلّى اللّه عليه و آله و سلّم ) با مردم رفتار نمايد،جبرئيل (عليه السلام ) به فرمان خدا، نزد او آيد و در كنار حجر اسماعيل (در كناركعبه ) با آن حضرت ملاقات نمايد و به او بگويد:مردم را به چه راهى دعوت مى كنى ?.
   حضرت قائم (عليه السلام ) خط و راه خود را به او خبردهد آنگاه جبرئيل به آن حضرت مى گويد:من نخستين شخصى هستم كه با تو بيعت مى كنم ، دستت را باز كن, پس جبرئيل دستش را به دست آن حضرت (به عنوان بيعت ) بگذارد و بيش از سيصد و ده نفر (يعنى 313 نفر) مرد از مردان مخصوصبه حضور آن حضرت آيند و با او بيعت كنند، او در مكّه مى ماند تا يارانش تكميل مىشوند، سپس از مكّه به سوى مدينه حركت مى نمايد.
   2 -
   محمد بن عجلانمى گويد: امام صادق (عليه السلام ) فرمود:هنگامى كه حضرت قائم (عليه السلام ) قيام كند، مردم را ازنو به سوى اسلام دعوت مى كند، به چيزى (يعنى اسلام حقيقى كه ) كهنه شده و بسيارى ازمردم از آن گم و دور گشته اند، هدايت مى نمايد و او را از اين رومهدىنامند كه مردم را به روشى كه از آن دور و گمراه شده اند،هدايت مى كند و او را از اين روقائممى نامند؛ چون بر اساس حق و اجراى حققيام كند.
   اين كتاب (متن عربى ) بهيارى خدا و توفيق نيك او، در همينجا به پايان رسيد و تنظيم و تعليق اين كتاب درتاريخ ساعت آخر روز دوشنبه بيست و چهارم ربيع الاول سال 682 هجرى قمرى پايان يافت . اين كتاب ، در 11 صفر سال 982 هجرى قمرى نوشته شد و آن را كمترين خدمتگذار اهل بيتعصمت و طهارت (عليهم السلام ) ابوالخير محمد بن عيسى رفيع الامامى به تحرير چاپآراست و با خط خود نوشت .
 2. تشکرها 5


 3. #2

  تاریخ عضویت
  جنسیت خرداد ۱۳۸۸
  نوشته
  685
  مورد تشکر
  1,797 پست
  حضور
  1 ساعت 25 دقیقه
  دریافت
  87
  آپلود
  11
  گالری
  44

  دعوت .:. علائم ظهور حضرت مهدى (عج) .:.
  • علائم ظهور حضرت مهدى... » ششم «
  • چهره پرفروغ حضرت قائم (ع(...

  • رواياتى در خصوص شمايل و خصوصيّاتچهره حضرت قائم (عليه السلام ) و شيوه آن بزرگوار آمده است كه در اينجا به چندنمونه اشاره مى شود:
   1 -
   جابر جُعفىمى گويد: از امام باقر (عليه السلام ) شنيدم مى فرمود:
   عمر بن خطّاب از اميرمؤ منان على (عليه السلام ) پرسيد:مرا از نام مهدى (عليه السلام ) آگاه مكن.
   حضرت على (عليه السلام ) فرمود:درباره نام او حبيبم رسول خدا (صلّى اللّه عليه و آله و سلّم ) با من عهد كرده كه نامش را براى كسى نگويم تا وقتىكه خداوند او را ظاهر كند و برانگيزد.
   عمر گفت : از چهره او مرا آگاه كن .
   امام على (عليهالسلام ) فرمود:او (هنگام ظهور) جوانىاست چهارشانه با اندام متوسّط، خوش صورت و خوش مو، موهايش بر شانه هايش ريخته و نوردرخشان صورتش بر سياهى موى محاسنش و بر سياهى موى سرش چيره شده (و سياهى مو تحتالشّعاع نور قرار مى گيرد) پدرم به فداى فرزند بهترين كنيزان.


 4. تشکرها 3


 5. #3

  تاریخ عضویت
  جنسیت خرداد ۱۳۸۸
  نوشته
  685
  مورد تشکر
  1,797 پست
  حضور
  1 ساعت 25 دقیقه
  دریافت
  87
  آپلود
  11
  گالری
  44

  دعوت .:. علائم ظهور حضرت مهدى (عج) .:.
  • علائم ظهور حضرت مهدى... » قسمت پنجم «
  • دورنمايى از حكومت حضرت مهدى (عج)…

  • در اينجا به چند نمونهاز رواياتى كه بيانگر مدّت حكومت حضرت مهدى (عليه السلام ) و روزهاى حكومت او و وضعپيروان او و اوضاع زمين و مردم آن است ، مى پردازيم :
   1 -
   عبدالكريم جُعفى (يا خثعمى ) مى گويد: به امام صادق (عليه السلام ) عرضكردم:امام قائم (عليه السلام ) چندسال حكومت مى كند?
   فرمود:هفت سال ، و روزها براى آن حضرت ، طولانىگردد به طورى كه هر سال از سالهاى حكومت او برابر ده سال از سالهاى شماست ،بنابراين ، آن حضرت هفتاد سال از سالهاى شما، حكومت مى نمايد و در آستانه قيام آنحضرت در ماه جمادى الاُخرى و ده روز از ماه رجب (جمعا چهل روز پى در پى ) باران مىبارد كه مردم نظير آن را نديده اند و خداوند گوشت بدن مؤ منان را در قبرها بروياند (و آنان را زنده كند) و گويى آنان را هم اكنون مى نگرم كه از سمت جهنيه (ناحيه موصل ...) مى آيند در حالى كه از سر و صورتشان خاك مى ريزد.
   2 -
   مفضّلبن عمرمى گويد: شنيدم امام صادق (عليهالسلام ) فرمود:
   هنگامى كه قائم ماقيام كند، سراسر زمين به نور پروردگارش روشن گردد و مردم از نور خورشيد، بى نيازشوند و تاريكى از ميان برود و يك انسان در حكومت آن حضرت به مقدارى عمر مى كند كهداراى هزار پسر شود كه در ميان آنان هيچ دختر نيست ، زمين گنجهاى خود را آشكار كندبه طورى كه مردم ، آن گنجها در را روى زمين بنگرند و انسان به جستجوى فقيرى مىپردازد كه به او از مالش احسان كند و يا زكاتش را به او بدهد، كسى پيدا نمى شود كهاين اموال را از او بگيرد و مردم بر اثر رزق و روزى فراوانِ خداوند عطا بخش ، بىنياز هستند.


 6. تشکرها 3


 7. #4

  تاریخ عضویت
  جنسیت خرداد ۱۳۸۸
  نوشته
  685
  مورد تشکر
  1,797 پست
  حضور
  1 ساعت 25 دقیقه
  دریافت
  87
  آپلود
  11
  گالری
  44

  دعوت .:. علائم ظهور حضرت مهدى (عج) .:.
  • علائم ظهور حضرت مهدى... » قسمت چهارم «
  • حركت حضرت مهدى (ع ) از مكّه بهكوفه...

  • از روايات استفادهمى شود كه حضرت مهدى (عليه السلام ) پس از ظهور، از مكّه حركت مى كند تا به كوفه مىآيد و در قسمت بلنديهاى كوفه استقرار مى يابد و از آنجا لشكرهاى خود را به شهرها واطراف گسيل مى دارد، به عنوان نمونه :
   1 -
   ابوبكر حضرمىمى گويد: امام باقر (عليه السلام ) فرمود:گويا قائم (عليه السلام ) را مى نگرم كه از مكّه با پنجهزار فرشته به سوى نجف كوفه ، حركت كرده در حالى كه جبرئيل در سمت راست او وميكائيل در سمت چپ او و مؤ منان پيش رويش هستند و آن حضرت لشكرهاى خود را به سوىشهرها و اطراف مى فرستد.
   2 -
   عمرو بن شمراز امام باقر (عليه السلام ) نقل مى كند كه نزد امام باقر (عليه السلام ) از حضرت مهدى (عليه السلام ) سخن به ميان آمد، فرمود:آن حضرت وارد كوفه مى گردد و در آنجا سه پرچم (و سه گروه ) وجود دارد كه هركدام پرچم خود را به اهتزاز درآورده ، همه آنان گروهواحد شده و در خطّ آن حضرت قرار مى گيرند، او در مسجد كوفه ، بالاى منبر مى رود وسخنرانى مى كند، آنچنان از مردم گريه بلند مى شود كه بر اثر صداى گريه ، كلام امامرا نمى فهمند، وقتى كه جمعه دوّم مى شود، مردم از آن حضرت مى خواهند كه نماز جمعهرا اقامه كند و با او نماز جمعه را بخوانند، حضرت دستور مى دهد كه در سرزمين نجف ،نقشه اى به نام مسجد مشخّص كنند. آنگاه در آنجا با مردم ، نماز جمعه را اقامه مىكند.
   سپس دستور مى دهد، نهرى از پشت كربلا تا نجف ، احداث نمايند به طورى كه آبدر نجف فراوان گردد و بر دهانه آن نهر، پلها و آسيابها بسازند كه گويى پيرزنى را مىنگرم زنبيل گندم بر سر گرفته و به آن آسيابها مى برد تا به طور رايگان به آرد تبديلكند.
   2 -
   صالح بن ابى اسودمى گويد: در محضر امام صادق (عليه السلام ) سخن از مسجدسهله (نزديك كوفه ) به ميان آمد، فرمود:اِنَّهُ مَنْزِلُ صاحِبِنا اِذا قَدَّمَ بِاَهْلِهِ ؛ آنمسجد، منزل صاحب ما (حضرت مهدى (عليه السلام ) ) است ، آنگاه كه با اهل خانه اش بهآنجا آيد.
   3 -
   مفضّل بن عمرمى گويد: از امام صادق (عليه السلام ) شنيدم ، فرمود:هنگامى كه قائم آل محمَد (صلّى اللّه عليه و آله و سلّم ) قيام كند؛ در پشت كوفه ، مسجدى بسازد كه داراى هزار در است و وسعت شهر به قدرى زيادمى شود كه خانه هاى كوفه به نهرهاى كربلا، متصل مى گردد.


 8. تشکرها 4


 9. #5

  تاریخ عضویت
  جنسیت خرداد ۱۳۸۸
  نوشته
  685
  مورد تشکر
  1,797 پست
  حضور
  1 ساعت 25 دقیقه
  دریافت
  87
  آپلود
  11
  گالری
  44

  دعوت .:. علائم ظهور حضرت مهدى (عج) .:.
  • علائم ظهور حضرت مهدى... » قسمت سوم «
  • سال و روز قيام قائم (ع) ...

  • در مورد آن سالى كه حضرت قائم (عليه السلام ) قيام مى كند و همچنين در مورد روز قيام نيز رواياتى نقل شده است ،به عنوان نمونه :
   1 -
   ابوبصيرمى گويد: امام صادق (عليه السلام ) فرمود:حضرت قائم قيام نمى كند مگر درسال طاق مانند: سال يك ، سه ، پنج ، هفت و نه.
   2 -
   نيزابوبصيرمىگويد: امام (عليه السلام ) فرمود:در شببيست و سوم (ماه رمضان ) به نام قائم (عليه السلام ) ندا داده مى شود (اعلام مىگردد) و در روز عاشورا قيام مى كند و آن روزى است كه امام حسين (عليه السلام ) درآن كشته شد، گويى اكنون آن حضرت را در روز شنبه ، دهم محرّم مى نگرم كه بين حجرالاسود و مقام ابراهيم (كنار كعبه ) ايستاده و جبرئيل در سمت راست او ندا مى كند:اَلْبَيْعَةُ للّه ؛ بيعت براى خدا (كه صداىاو به همه جهانيان مى رسد.
   پسپيروان آن حضرت از همه نقاط زمين ، به سوى او رهسپار مى گردند و زمين براى آنانپيچيده مى شود (و در نتيجه آنان زودتر به محضر آن بزرگوار مى رسند) و با آن حضرتبيعت مى نمايند و خداوند به وسيله او سراسر زمين را پر از عدل و داد مى كند،همانگونه كه پر از ظلم و ستم شده بود.


 10. تشکرها 4


 11. #6

  تاریخ عضویت
  جنسیت خرداد ۱۳۸۸
  نوشته
  685
  مورد تشکر
  1,797 پست
  حضور
  1 ساعت 25 دقیقه
  دریافت
  87
  آپلود
  11
  گالری
  44

  دعوت .:. علائم ظهور حضرت مهدى (عج) .:.
  • علائم ظهور حضرت مهدى... » قسمت دوم «
  • چند نمونه از روايات علائم ظهور...

  • 1 - سيف بن عميرهمى گويد: نزد ابوجعفر، منصور دوانيقى (دوّمين خليفه عباسى ) بودم ، آغاز به سخننمود و به من گفت : اى سيف بن عميره ! ناگزير از آسمان به نام مردى از فرزندانابوطالب ، ندا شود.
   گفتم : تواين حديث را نقل مى كنى ؟!
   گفت : سوگند به كسىكه جانم در دست اوست ! به گوش خودم شنيده ام .
   گفتم : من اين حديث را تاكنوننشنيده بودم!
   گفت : اى سيف ! اينسخن ، حق است و وقتى كه ندايى از آسمان آمد ما نخستين كسى هستيم كه به آن پاسخ مثبتمى دهيم بدان كه اين ندا به نام يكى از پسر عموهاى ماست .
   گفتم : از فرزندانحضرت فاطمه (سلام اللّهُ عليها.
   گفت : آرى ، اى سيف !
   اگر من اين سخن را ازشخص محمّد بن على (امام باقر (عليه السلام ) ) نشنيده بودم ، اگر همه مردم روى زمينبه من مى گفتند، نمى پذيرفتم ، ولى محمّد بن على (امام باقر (عليه السلامگوينده اين سخن است.

  • 2 -
   عبداللّه بن عميرمى گويد: رسول خدا (صلّى اللّه عليه و آله و سلّم ) فرمود:روز قيامت برپا نمى شود تا وقتىكه مهدى از فرزندان من خروج كند و او خروج نمى كند تا اينكه شصت نفر كذّاب ، كه همهآنان مى گويند: من پيغمبر هستم.

  • 3 -
   ابوحمزه ثمالىمى گويد: به امام باقر (عليه السلام ) عرض كردم : خروجسفيانىاز امور حتمى است ؟
   فرمود:آرى و نداى آسمانى از امور حتمى است ، و طلوعخورشيد از مغرب ، از امور حتمى است و اختلاف بين بنى عباس در سلطنت از امور حتمىاست و كشته شدننفس ‍ زكيّهحتمى است . و خروج قائم (عليه السلام ) ازآل محمّد (صلّى اللّه عليه و آله و سلّم ) حتمى است.
   گفتم : نداى آسمانى چگونه است .
   فرمود: در آغازروز، منادى از آسمان ندا مى كند:
   الا ان الحق مع على وشيعته ؛ آگاه باشيد، حق با على (عليهالسلام ) و شيعيان اوست.
   سپس درآخر روز، در زمين ندا مى شود:
   اَلااَنَّ الْحَقَّ مَعَ عُثْمانِ وَشِيَعتِهِ ؛ آگاه باشيد حقّ با عثمان و پيروان اوست.
   در اين هنگام رهروان راه باطل بهشك مى افتند.

  • 4 -
   ابى خديجهمى گويد: امام صادق (عليه السلام ) فرمود:قائم (عليه السلام ) خروج نمىكند تا دوازده نفر از بنى هاشم قبل از او مى آيند و هركدام از آنان ، مردم را بهسوى (امامت ) خود دعوت مى نمايد.

  • 5 -
   اميرمؤ منان على (عليه السلام ) فرمود:در آستانه ظهور قائم (عليه السلام ) مرگ سرخ و مرگ سفيد بهوجود مى آيد و ملخهايى كه همانند رنگ خون ، قرمز هستند در فصل و در غير موقع ،آشكار مى شوند، اما مرگ سرخ عبارت از كشتن با شمشير است و اما مرگ سفيد، عبارت ازبيمارى طاعون مى باشد.

  • 6 -
   جابر جُعفىمى گويد: امام باقر (عليه السلام ) فرمود:در زمين قرار گير و دست و پايت را حركت مدهتا نشانه هاى (ظهور) را كه براى تو مى گويم بنگرى ، ولى گمان ندارم عمر تو كفاف كندو تو به آن زمان برسى (مقدارى از آن نشانه ها عبارتند از اختلاف بنى عباس ، نداىآسمانى ، فرو رفتن قريه اى از قريه هاى شام به نامالجابيهورودتركها به جزيره ، ورود روميان به رَمْله ، اختلاف و كشمكش بسيار در همه نقاط زمينتا اينكه شام ويران گردد و علّت خرابى آن ، جمع شدن سه گروه داراى سه پرچم در آناست كه عبارتند از: 1 - پرچم اصهب 2 - پرچم ابقع 3 - پرچم سفيانى.

  • 7 -
   ابوبصيرمىگويد: از امام صادق (عليه السلام ) شنيدم كه اين آيه را خواند:
   (
   اِنْ نَشَاءْنُنَزِّلْ عَلَيْهِمْ مِنَ السَّماءِ آيَةً فَظَلَّتْ اَعْناقُهُمْ لَها خاضِعِينَ.
   اگر ما ارادهكنيم (مى توانيم ) از آسمان براى آنان نشانه اى نازل مى كنيم كه گردنهايشان دربرابر آن خاضع گردد.
   سپسفرمود:به زودى خداوند اين نشانه رابراى آنان مى فرستد.
   عرض كردم : براى چه كسى مى فرستد؟.
   فرمود:براىبنى اُمَيّه و پيروان آنان.
   گفتم : آن نشانه چيست ؟
   فرمود:توقّف خورشيداز آغاز ظهر تا وقت عصر. و ديده شدن سينه و صورت مردى در قرص خورشيد كه حسب و نسبشمعلوم باشد و اينها در زمان سفيانى رخ مى دهد و در اين هنگام ، سفيانى و پيروانشنابود مى شوند.

  • 8 -
   سعيد بن جُبَير (مفسّر عاليقدر شيعه ) مى گويد: در آن سالى كه حضرت مهدى ( عليه السلام ) در آن قيام مى كند، 24 روز باران مى آيد و آثار و بركات باران در آنسال آشكار مى گردد.

  • 9 -
   ثعلبهاَزُدىمى گويد: امام باقر (عليهالسلام ) فرمود:دو نشانه ، قبل از ظهورقائم (عليه السلام ) پديد مى آيد:
   1 -
   گرفتن خورشيد در نيمه ماه رمضان .
   2 -
   گرفتن ماه در آخر همان ماه.
   عرضكردم : كسوف خورشيد در آخر ماه رمضان و خسوف ماه در نيمه ماه مىباشد؟
   فرمود:من به آنچه مى گويمآگاهتر هستم و اين دو حادثه ، نشانه اى است كه از زمان هبوط آدم (عليه السلام ) تاحال اتفاق نيفتاده است.

  • 10 -
   محمّد بن مسلممى گويد: از امام صادق (عليه السلام ) شنيدم فرمود:پيش از ظهور قائم (عليه السلام ) از سوى خدا،بلا و آزمايش به وجود مى آيد.
   عرضكردم : فدايت شوم ! آن بلا چيست ؟ اين آيه را خواند:
   (
   وَلَنَبْلُوَنَّكُمْ بِشَىءٍ مِنَ الْخَوْفِ وَالْجُوعِ وَنَقْصٍ مِنَ الاَْمْوالِ وَالاَْنْفُسِوَالثَّمَراتِ ... .
   :
   قطعا همه شما را با چيزى از ترس ، گرسنگى ، زيان مالى وجانى و كمبود ميوه ها آزمايش مى كنيم.
   سپس (معناى آيه را توضيح داد و) فرمود: ترس از شاهانبنى فلان (بنى عباس ) گرسنگى از گرانى قيمتها و كمبود اموال ، از كساد و ركود تجارتو بهره اندك از آن و كاهش ‍ ميوه ها و محصول به خاطر خشگى زمين و كمى بركت ميوهها.
   سپس دنبال آيه فوق را خواندوَبَشّرِ الصّابِرينَ) ؛و به صابران مژده بدهمژده از اينكه در آن هنگام ، حضرت قائم (عليه السلام ) بهزودى خروج كند.

  • 11 -
   منذر جوزىمىگويد: از امام صادق (عليه السلام ) شنيدم فرمود:مردم در آستانه قيام حضرت قائم (عليه السلام ) از گناه دستمى كشند به خاطر آتشى كه در آسمان آشكار شود، و سرخى اى كه سراسر صفحه آسمان را فراگيرد و فرو رفتن زمين در بغداد و در بصره و خونريزى و خرابى خانه ها در بصره ونابودى مردم آن و ترس ‍ همگانى بر عراق كه مردمش را پريشان و نگران كند. 12. #7

  تاریخ عضویت
  جنسیت خرداد ۱۳۸۸
  نوشته
  685
  مورد تشکر
  1,797 پست
  حضور
  1 ساعت 25 دقیقه
  دریافت
  87
  آپلود
  11
  گالری
  44

  دعوت .:. علائم ظهور حضرت مهدى (عج) .:.
  • علائم ظهور حضرت مهدى... » قسمت اول «
  • علائم ظهور حضرت مهدى (ع… (

  • در اينجا به ذكر قسمتى از نشانههاى ظهور حضرت قائم آل محمد (اَرْواحُنا فَداه ) مى پردازيم كه پيش از ظهور آن حضرترخ مى دهد:
   1 -
   خروج سفيانى (سفيانى ، يكى از طاغوتهاى مقدّس مآب از نسلابوسفيان است و در شام به دست سپاه حضرت مهدى (عليه السلام ) شكست خورده و كشته مىشود.
   2 -
   كشته شدن سيّدِ حسنى (جوان خوش صورت از آل امام حسن (عليه السلام ) با سپاهش به حمايت از امام زمان (عليه السلام ) برمى خيزد و سرانجام، به شهادت مى رسد.
   3 -
   اختلاف بنى عبّاس در رياست دنيا.
   4 -
   گرفتن خورشيد در نيمه ماه رمضان .
   5 -
   گرفتن ماه در آخر آن ماه ، برخلاف عادت (و نظم فلكى.
   6 -
   فرو رفتن زمين بيداء (زمين بين مكّه و مدينه.
   7 -
   فرورفتن زمين در نقطه اى از مشرق و مغرب .
   8 -
   توقّف خورشيد، هنگام اوّل ظهر تا وسطوقت عصر.
   9 –
   طلوع خورشيد از مغرب .
   10 -
   كشتننفس زكيّهدرپشت كوفه همراه هفتاد نفر از نيكان .
   11 -
   سر بريدن يك مرد هاشمى بين حجرالا سودو مقام ابراهيم (عليه السلام .
   12 -
   ويران شدن ديوار مسجد كوفه .
   13 -
   بهاهتزاز درآمدن پرچمهاى سياه از جانب خراسان .
   14 -
   خروج يمانى (يمانى از مرداننيك و طرفدار امام زمان (عليه السلام ) است ) كه به حمايت از آن حضرت ، با سپاه خودبرمى خيزد.
   15 -
   ظهور مغربى در مصر و حكومت او بر مردمشام .
   16 -
   فرود تركها به جزيره .
   17 -
   ورود روميان به رمله .
   18 -
   طلوعستاره درخشان در سمت مشرق كه همچون ماه مى درخشد سپس دو جانب آن خم گردد كه نزديكشود كه آن دو جانب به همديگر متّصل شوند.
   19 -
   پديد آمدن سرخى در آسمان كه درفضا پراكنده گردد.
   20 -
   آتشى در طول مشرق ، آشكار شود و سه روز يا هفت روز درآسمانى باقى بماند.
   21 -
   پاره نمودن عرب اسارت خود را و حكومت عرب بر شهرها وكشورها.
   22 -
   بيرون رفتن عرب از تحت نفوذ سلطان عجم .
   23 -
   كشتن امير مصر،توسّط مردم مصر.
   24 -
   خراب شدن شام .
   25 -
   اختلاف سه پرچم در شام (كشمكش سهگروه.
   26 -
   ورود دو پرچم قيس و عرب به كشور مصر.
   27 -
   به اهتزاز درآمدنپرچمهاى قبيلهكندهدر خراسان .
   28 -
   آمدن اسبهايى از جانبمغرب ، تا اينكه در كنار حيره (نزديك كوفه ) بسته شوند.
   29 -
   برافراشته شدنپرچمهاى سياه از جانب مشرق به سوى حيره .
   30 -
   طغيان آب فرات ، به طورى كهسرازير كوچه هاى كوفه گردد.
   31 -
   خروج شصت دروغگو كه همه آنان ادّعاى نبوت مىكنند.
   32 -
   خروج دوازده نفر از نژاد ابوطالب (عليه السلام ) كه همه آنان ادّعاىامامت براى خود دارند.
   33 -
   سوزاندن مردى بلند مقام از شيعيان بنى عبّاس بينسرزمين جلولاء (واقع در هفت فرسخى خانقين ) و سرزمين خانقين .
   34 -
   بستن پلىنزديك محله كرخ بغداد.
   35 -
   برخاستن باد سياهى در بغداد، در آغاز روز.
   36 -
   زلزله شديد در بغداد.
   37 -
   فرو رفتن بيشتر شهر بغداد در زمين بر اثر زلزله .
   38 -
   ترس عمومى كه عراق و بغداد را فراگيرد.
   39 -
   مرگهاى سريع و عمومى دربغداد.
   40 -
   كم شدن اموال و انسانها و محصول كشاورزى .
   41 -
   پيدايش ملخ درفصل خود و در غير فصل خود تا آنجا كه زراعتها و غلاّت را از بين ببرد.
   42 -
   كمشدن غلاّت و محصولات گياهى .
   43 -
   اختلاف و كشمكش در ميان دو صنف از عجم وخونريزى بسيار بين آنان .
   44 -
   بيرون آمدن بردگان از زير فرمان اربابان و كشتناربابان .
   45 -
   مسخ شدن جمعى از بدعتگذاران ، به صورت ميمون و خوك .
   46 -
   پيروزى بردگان بر شهرهاى اربابان .
   47 -
   نداى (غيرعادى ) از آسمان بر همه جهانبه طورى كه هركسى در هر زبانى باشد آن ندا را به زبان خودش مى شنود.
   48 -
   پيدايشصورت و سينه انسان در قرص خورشيد.
   49 -
   مردگانى زنده از قبرها بيرون آيند و بهدنيا بازگردند و به ديد و بازديد با همديگر بپردازند.
   50 -
   در پايان همه ، 24بار، باران پى در پى مى آيد و زمين خشك را پس از مرگش ، زنده و سبز و خرّم مى كند وبه دنبال آن بركتهاى زمين بروز مى نمايد و در دسترس قرار مى گيرد.
   و بعد از اين حوادث ، هرگونه بلا و ناراحتى و گرفتارىمعتقدين به حق از شيعيان حضرت مهدى (عليه السلام ) برطرف مى گردد، در اين هنگامآنها آگاه شوند كه امام عصر (عَجَّلَ اللّه تعالى فَرَجَه الشّريف ) در مكّه ظهوركرده است براى يارى او به سوى مكّه رهسپار شوند، چنانكه روايات ، بيانگر اين مطلباست .
   اين نشانه هايى كه ذكر شد، پاره اى از آنها حتمى است و پاره اى مشروط بهشرايطى است و خداوند داناتر است كه چه خواهد شد و ما آنچه را نقل كرديم ، از كتب ازحديث و روايات ، گرفته شده ، از خداى بزرگ كمك مى جوييم و از درگاه او توفيق سعادتمى خواهيم .اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
^

ورود

ورود